olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Tecnoglass Holdings Inc. TGLS

Flat Glass · SIC 3211 · Verticală: Piatră, sticlă și beton (SIC 32xx)

45,13USD+5,42 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Tecnoglass este un producător integrat vertical de ferestre din aluminiu și vinil și de geam arhitectural, cu operațiuni principale în Columbia și vânzări concentrate în Statele Unite. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat venituri record, dar marjele s-au redus sub presiunea costurilor cu aluminiul, a tarifelor și a monedei columbiene, iar ghidajul anual a fost ajustat. Subiectul este relevant pentru investitori și pentru piața construcțiilor americane, unde condițiile de finanțare și tarifele pot schimba rapid cererea și profitabilitatea.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tecnoglass Holdings Inc. (TGLS) costa 45,13 USD (+5,42 % într-o zi), cu capitalizare 2,0 mld USD, P/E 15,9 pe un EPS diluat de 2,84 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,16 %, beta 1,17, interval pe 52 de săptămâni 34,63–53,82 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 295,3 mil USD (+15,6 % an/an), profit net de 24,6 mil USD (−44,3 % an/an), EPS diluat 0,55 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,0 mld USD
acțiuni la 03 aug. 2026
P/E (TTM)
15,9
EPS diluat TTM 2,84 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
6,29 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,16 %
DPS 12 luni 0,07
Beta (2 ani)
1,17
Volatilitate (1 an) 42 %
Interval 52 săpt.
34,6353,82

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
75,3
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
34,95 – 42,58
peste banda superioară · %B 1,33 · lățimea benzii 19,7 %
SMA 50 / 200
37,82 / 42,95
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,19 / 0,51
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+23,0 %−1,1 %+24,1 pp—
3 luni+1,5 %−0,5 %+1,9 pp—
6 luni+6,3 %+4,4 %+1,9 pp—
De la început de an−10,3 %+12,3 %−22,6 pp—
1 an−19,4 %+13,5 %−33,0 pp−14,5 %
3 ani+49,8 %+76,4 %−26,6 pp+1,8 %
5 ani+52,7 %+63,7 %−10,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−35,7 %
15 ian. 2026 → 28 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−60,8 %
06 iun. 2025 → 28 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
295,3 mil USD
+15,6 % an/an
Profit net
24,6 mil USD
−44,3 % an/an
EPS diluat
0,55
−41,5 % an/an
netă / operațională
8,3 % / 12,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri238,3 mil239,6 mil222,3 mil255,5 mil260,5 mil245,3 mil249,0 mil295,3 mil
Costul vânzărilor129,1 mil133,1 mil124,8 mil141,2 mil149,2 mil147,1 mil153,2 mil185,3 mil
Profit brut109,2 mil106,5 mil97,5 mil114,3 mil111,3 mil98,2 mil95,8 mil110,0 mil
Profit operațional67,7 mil67,2 mil59,3 mil61,2 mil65,4 mil44,8 mil44,9 mil36,5 mil
Amortizare și depreciere6,9 mil ≈6,7 mil7,3 mil9,1 mil ≈10,0 mil ≈10,3 mil10,7 mil10,7 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile-1,5 mil10,3 mil-1,0 mil-1,1 mil-1,9 mil10,0 mil-2,5 mil-3,4 mil
Profit înainte de impozit69,5 mil67,2 mil59,8 mil62,2 mil68,0 mil45,2 mil43,8 mil38,7 mil
Impozit pe profit20,0 mil20,2 mil17,7 mil18,1 mil20,8 mil19,1 mil11,9 mil14,1 mil
Profit net49,5 mil47,0 mil42,2 mil44,1 mil47,2 mil26,1 mil31,9 mil24,6 mil
EPS diluat1,051,00 ≈0,900,941,010,57 ≈0,710,55
Flux de numerar operațional41,5 mil ≈61,1 mil46,9 mil17,9 mil ≈40,0 mil ≈31,0 mil6,7 mil4,4 mil ≈
Investiții (capex)23,7 mil ≈25,7 mil30,4 mil32,5 mil ≈18,8 mil ≈19,6 mil17,3 mil35,4 mil ≈
Dividende plătite5,2 mil ≈5,2 mil7,0 mil7,0 mil ≈7,0 mil ≈7,0 mil6,7 mil6,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 43 din propriul istoric de 37 trimestre (min 7,8, mediană 17,1, max 66,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri371,0 mil430,9 mil376,6 mil496,8 mil716,6 mil833,3 mil890,2 mil983,6 mil
Venituri an/an+18,0 %+16,2 %−12,6 %+31,9 %+44,2 %+16,3 %+6,8 %+10,5 %
Profit net9,0 mil24,5 mil23,9 mil68,2 mil155,7 mil182,9 mil161,3 mil159,6 mil
Profit net an/an+65,7 %+171,7 %−2,7 %+185,4 %+128,5 %+17,4 %−11,8 %−1,1 %
EPS diluat0,210,550,511,433,273,853,433,42
EPS diluat an/an+40,0 %+161,9 %−7,3 %+180,4 %+128,7 %+17,7 %−10,9 %−0,3 %
netă %2,4 %5,7 %6,3 %13,7 %21,7 %21,9 %18,1 %16,2 %
Flux de numerar liber-18,1 mil712,0 mii53,4 mil65,7 mil70,6 mil60,9 mil91,0 mil34,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
100,9 mil USD
Datorie financiară
171,6 mil USD
Datorie netă
70,7 mil USD
Capitaluri proprii
713,1 mil USD
Active totale
1,3 mld USD
Datorie / capitaluri
0,24x
Lichiditate curentă
1,86x
ROE
23,7 %
ROA
14,0 %
Marja FCF
3,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
833,3 mil
2024
890,2 mil
2025
983,6 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
442,3 mil
2024
510,2 mil
2025
562,2 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
390,9 mil
2024
380,0 mil
2025
421,4 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
259,8 mil
2024
227,0 mil
2025
230,7 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
21,9 mil
2024
26,5 mil
2025
36,8 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
281,6 mil ≈
2024
253,5 mil ≈
2025
267,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
7,9 mil
2024
6,2 mil
2025
6,0 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
261,4 mil
2024
225,2 mil
2025
235,3 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
77,9 mil
2024
63,8 mil
2025
75,7 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Profit net
2023
182,9 mil
2024
161,3 mil
2025
159,6 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,85
2024
3,43
2025
3,42

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
47,5 mil
2024
47,0 mil
2025
46,7 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
129,5 mil
2024
134,9 mil
2025
100,9 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
166,5 mil
2024
202,9 mil
2025
239,4 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
159,1 mil
2024
139,6 mil
2025
213,5 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Active curente
2023
535,8 mil
2024
560,0 mil
2025
653,6 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
324,6 mil
2024
344,4 mil
2025
476,2 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
23,6 mil
2024
23,6 mil
2025
30,1 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,5 mil
2024
4,4 mil
2025
13,0 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Active totale
2023
962,7 mil
2024
1,0 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
82,8 mil
2024
98,8 mil
2025
127,2 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
7,0 mil
2024
1,1 mil
2025
427,0 mii

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
163,0 mil
2024
108,2 mil
2025
171,2 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
235,9 mil
2024
265,8 mil
2025
351,7 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
414,7 mil
2024
385,5 mil
2025
547,3 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
548,0 mil
2024
631,2 mil
2025
713,1 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
138,8 mil
2024
170,5 mil
2025
135,8 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
78,0 mil
2024
79,6 mil
2025
101,3 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
60,9 mil ≈
2024
91,0 mil ≈
2025
34,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-76,0 mil
2024
-77,3 mil
2025
-87,6 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-42,8 mil
2024
-84,5 mil
2025
-85,5 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
16,4 mil
2024
19,7 mil
2025
28,1 mil

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
11,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
21,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
1,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-1,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
0,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
46,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-0,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
1,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
46,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-62,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
39,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
22,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
18,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
12,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
17,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
15,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
18,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
144,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
89,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
82,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
91,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-8,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
-6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
35,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
90 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
129 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
91 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
127 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
15,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
15,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
9,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
11,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
2,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Risc

Altman Z
4,03
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 65 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

45,13 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
15,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
9,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
17,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
12,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 03 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2154derivat 155

Scorul pe grupe

  • Creștere51
  • Randamente20
  • Bilanț și datorie98
  • Evaluare56
  • Calitate69

Interval de valoare estimat

Jos
44,58
USD pe acțiune
Mijloc
52,70
USD pe acțiune
Sus
55,28
USD pe acțiune
Preț: 45,13 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 16,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 14,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,94 – 71,19 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDA51,55 – 71,19 (Mijloc 56,41)
    6 firme folosite · multiplul median 11,3x · quartile 10,4x – 14,2x
    AMRZ, APOG, CRH, JHX, OC, OI
  • Colegi: P/E44,58 – 55,28 (Mijloc 52,70)
    5 firme folosite · multiplul median 18,6x · quartile 15,7x – 19,5x
    AMRZ, APOG, CRH, EXP, SMID
  • Dividende actualizate (DDM)0,94 – 1,26 (Mijloc 1,07)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Piatră, sticlă și beton (SIC 32xx)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 65/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate15,5 %100 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate12,4 %86 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-6,8 %0 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere11,1 %93 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere1,5 %10 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,6x100 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie89,8x100 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x88 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare15,9x71 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare9,2x86 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare-0,4 %0 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,4 %20 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie98/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere51/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate69/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial20/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare56/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TECNOGLASS HOLDINGS INC. (TGLS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 983,6 mil USD în 2025; creștere an/an 10,5 %; marjă netă 12,4 %; ROE 17,0 %; datorie netă/EBITDA 0,6x.

Intervalul de valoare estimat este 44,58–55,28 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 52,70 USD, prețul de 45,13 USD lasă un potențial de 16,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 14,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 65/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 15,5 %
  • Marja netă: 12,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 11,1 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,6x
  • Acoperirea dobânzilor: 89,8x
  • Lichiditatea curentă: 1,9x
  • P/E (TTM): 15,9x
  • EV/EBITDA: 9,2x

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -6,8 %
  • CAGR EPS 3 ani: 1,5 %
  • Randament FCF: -0,4 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Piatră, sticlă și beton (SIC 32xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,9x
mediana verticalei 19,5x
sub mediană (−18,4 %)
EV/EBITDA
9,2x
mediana verticalei 12,1x
sub mediană (−24,3 %)
P/S
1,9x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+5,8 %)
P/B
2,5x
mediana verticalei 2,5x
la mediană
ROE
17,0 %
mediana verticalei 8,8 %
peste mediană (+93,4 %)
Marja netă
12,4 %
mediana verticalei 5,2 %
peste mediană (+135,9 %)
Marja EBIT
18,3 %
mediana verticalei 8,5 %
peste mediană (+115,8 %)
Venituri an/an
10,5 %
mediana verticalei 2,3 %
peste mediană (+347,7 %)
Datorie netă/EBITDA
0,6x
mediana verticalei 1,9x
sub mediană (−68,0 %)
Randament dividend
0,2 %
mediana verticalei 0,7 %
sub mediană (−78,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CXCemex Sab De Cv155,4 mld502,87,8 %5,8 %−2,1 %−1 % / +55 %
CRHCRH public limited company65,7 mld18,614,8 %9,2 %+5,3 %−18 % / +57 %
AMRZAmrize Ltd23,5 mld19,59,8 %10,2 %+0,9 %−14 % / indisponibil
JHXJAMES HARDIE INDUSTRIES plc16,6 mld114,23,3 %2,7 %+24,7 %+45 % / −11 %
OCOwens Corning9,6 mld—-11,3 %-4,4 %+2,6 %+10 % / −8 %
EXPEagle Materials Inc.5,8 mld15,724,5 %16,1 %+2,1 %−15 % / +5 %
TGLSTecnoglass Holdings Inc.2,0 mld15,917,0 %12,4 %+10,5 %−19 % / +50 %
APOGApogee Enterprises, Inc.959,5 mil14,513,1 %4,7 %+3,2 %+26 % / +2 %
OIO-I Glass, Inc.829,8 mil—-119,2 %-18,9 %−1,6 %−60 % / −63 %
RETOReTo Eco-Solutions, Inc.169,3 mil—-48,3 %-366,1 %+84,3 %−98 % / −100 %
SMIDSmith-Midland Corporation134,5 mil22,014,5 %8,6 %+19,0 %−27 % / −17 %
CPSHCps Technologies Corp.69,8 mil—-0,1 %-0,1 %+54,3 %+5 % / +55 %
CSTECaesarstone Ltd.44,3 mil—-66,9 %-34,6 %−10,4 %−15 % / −68 %
CPACHolcim Ltd——16,6 %10,1 %+1,4 %+90 % / +170 %
LOMALoma Negra Compania Industrialargentina Sociedad Anonima——21,5 %22,0 %−23,9 %−29 % / +35 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TGLS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
29,31
Randament total -35 % · Pe an -35 %
51,67
Randament total 14 % · Pe an 14 %
77,61
Randament total 72 % · Pe an 72 %
3 ani
32,37
Randament total -28 % · Pe an -10 %
63,82
Randament total 41 % · Pe an 12 %
104,68
Randament total 132 % · Pe an 32 %
5 ani
35,75
Randament total -21 % · Pe an -5 %
78,82
Randament total 75 % · Pe an 12 %
141,19
Randament total 213 % · Pe an 26 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 15,95
  • Marja netă± 11,17
  • Creșterea anuală a veniturilor± 8,62
  • Diluare anuală± 0,94

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Tecnoglass este un producător integrat vertical de ferestre din aluminiu și vinil și de geam arhitectural, cu operațiuni principale în Columbia și vânzări concentrate în Statele Unite. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat venituri record, dar marjele s-au redus sub presiunea costurilor cu aluminiul, a tarifelor și a monedei columbiene, iar ghidajul anual a fost ajustat. Subiectul este relevant pentru investitori și pentru piața construcțiilor americane, unde condițiile de finanțare și tarifele pot schimba rapid cererea și profitabilitatea.

SWOT

Puncte tari

  • Integrarea verticală de la materie primă până la instalare și costurile de producție reduse din Columbia oferă companiei o poziție competitivă clară 1.
  • Backlogul record și creșterea constantă a comenzilor indică o cerere bună pentru produsele companiei 3.
  • Bilanțul prudent și lichiditatea ridicată dau companiei flexibilitate pentru investiții și pentru distribuirea de dividende 3.

Puncte slabe

  • Dependența de piața din Florida și de SUA în ansamblu face ca performanța companiei să depindă de un singur mediu economic 1.
  • Marjele s-au comprimat sub efectul costurilor cu aluminiul, al monedei și al tarifelor, iar ghidajul anual a fost redus 3.
  • Compania depinde de câțiva furnizori pentru o parte importantă a materiilor prime, ceea ce creează vulnerabilitate operațională 1.

Oportunități

  • Extinderea în afara Floridei, mai ales pe coasta de est și în vânzările de ferestre cu vinil, ar putea crește baza de clienți 13.
  • Automatizarea și proiectul potențial de fabrică în SUA ar putea reduce costurile și apropia producția de piață, dacă se finalizează 3.
  • Creșterea preconizată a cheltuielilor pentru ferestre și construcții nerezidențiale ar putea sprijini cererea pe termen mediu 1.

Amenințări

  • Tarifele asupra importurilor de aluminiu ar putea persista și ar putea afecta competitivitatea în SUA 3.
  • Volatilitatea prețului aluminiului și a monedei locale ar putea continua să comprime marjele 13.
  • Concurenții mai mari, cu resurse financiare superioare, ar putea reduce prețurile și presiona profitabilitatea 1.

Riscuri

  • Presiunea prețurilor și a concurențeimediu

    Piețele unde compania activează sunt concurențiale, iar scăderea prețurilor ar putea reduce marjele și profitul net 1.

  • Costul materiilor primeridicat

    Fluctuațiile prețului aluminiului și al altor materiale pot afecta rapid costurile, iar transmiterea lor către clienți poate întârzia 13.

  • Tarife comercialeridicat

    Tarifele Secțiunea 232 au generat cheltuieli importante în trimestrul al doilea 2026, iar efectul lor complet depinde de evoluția politicii comerciale 3.

  • Riscul de integrare și de investițiimediu

    Achizițiile, parteneriatul cu Vidrio Andino și proiectele de capacitate ar putea să nu aducă beneficiile estimate dacă execuția întârzie sau costurile cresc 1.

  • Dependența de sectorul construcțiilormediu

    Scăderea activității din construcții, din cauza dobânzilor sau a condițiilor economice, ar putea reduce comenzile și backlogul 13.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Venituri trimestriale record, backlog în creștere și o cotă de piață care se extinde ar putea arăta că modelul integrat al companiei funcționează chiar și în condiții de costuri ridicate 23.
  • Dacă măsurile de prețuri și automatizarea își produc efectul din a doua jumătate a anului, marjele ar putea reveni treptat spre nivelurile anterioare 3.
  • Redomiciliul în SUA și bilanțul prudent ar putea lărgi baza de investitori și oferi flexibilitate pentru investiții viitoare 3.

Ce ar strica teza

  • Marjele brute au scăzut semnificativ față de anul precedent, iar cheltuielile cu tarifele ar putea continua să apese asupra rezultatelor 3.
  • Ghidajul anual a fost redus, ceea ce ar putea indica faptul că presiunea costurilor este mai persistentă decât se credea inițial 3.
  • Concentrarea pe piața americană și dependența de câțiva furnizori ar putea amplifica efectele unui șoc economic sau comercial 1.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute și efectul majorărilor de prețuri asupra rezultatelorQ3 2026
  • Evoluția costului aluminiului și a tarifelor Secțiunea 232Q3 2026
  • Îndeplinirea ghidajului anual pentru venituri și EBITDA ajustat2026
  • Decizia privind eventuala fabrică nouă în SUA și stadiul incentivelor2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Tecnoglass se prezintă ca un producător, furnizor și instalator vertical integrat de ferestre din aluminiu și vinil de înaltă clasă și de geam arhitectural, cu sediul în Miami, Florida 1. Principalele facilități de producție sunt în Barranquilla, Columbia, iar compania deservește peste 1.000 de clienți în America de Nord, Centrală și de Sud 1. Strategia se bazează pe integrarea de la achiziția materiilor prime până la instalare, pe automatizare și pe extinderea prezenței în SUA în afara Floridei 12.

Avantajul structural declarat de companie provine din costurile reduse de producție din Columbia, din transportul maritim către coasta americană și din participația minoritară de 25,8% în Vidrio Andino, care asigură o parte din aprovizionarea cu geam brut 1. Compania a achiziționat în aprilie 2025 activele Continental Glass Systems, care a adăugat capacitate și backlog în sud-estul SUA 1.

Începând cu iulie 2026, compania și-a finalizat redomiciliul din Insulele Cayman în Statele Unite, fiind acum înregistrată în statul Florida și cotată la NYSE sub simbolul TGLS 3. Această schimbare de structură este prezentată de conducere ca un pas care simplifică organizarea și lărgește baza potențială de investitori 3.

Segmente

Operațiuni din Columbia și export regional

Producția principală din Barranquilla deservește clienții din America Latină și din Caraibe, iar vânzările către Columbia și alte destinații latino-americane reprezintă o fracțiune mică din total 1. Acest segment are rol de bază pentru costurile reduse ale companiei 1.

Piața în context

Potrivit studiului FMI citat în raportul anual, cheltuielile pentru piața ferestrelor și ușilor rezidențiale din SUA ar putea crește cu un ritm anual de 6,2% și ar putea totaliza 340 miliarde dolari între 2025 și 2029, cu o accelerare așteptată din 2027 1. Cheltuielile pentru produse de construcții nerezidențiale ar putea crește cu 22% în aceeași perioadă 1.

Piața este influențată de accesibilitatea locuințelor, de ratele dobânzii și de incertitudinea privind tarifele, care au afectat piața rezidențială americană în 2025 1. Indicele NRCI pentru construcțiile nerezidențiale a urcat în primul trimestru din 2026, sugerând așteptări mai bune pentru piața comercială 1.

Tendințe

  • Tarife asupra importurilor de aluminiuvânt din față

    Tarifele Secțiunea 232 aplicate din aprilie 2026 pe produsele finite din aluminiu au generat cheltuieli semnificative în SG&A în al doilea trimestru 3. Dacă aceste tarife persistă, ar putea continua să apese asupra marjelor, deși compania susține că va compensa impactul în 2027 prin automatizare și prețuri 3.

  • Prețul aluminiuluivânt din față

    Prețul mediu al aluminiului în SUA, inclusiv prima Midwest, a crescut considerabil față de anul precedent și a redus marja brută a companiei în al doilea trimestru din 2026 3. Compania prevede că majorările de prețuri din mai vor sprijini rezultatele în a doua jumătate a anului 3.

  • Automatizare și eficiențăvânt din spate

    Compania a investit peste 230 milioane dolari din 2023 în tehnologii de producție și a redus personalul cu 10% până la sfârșitul lunii iunie 2026, cu încă automatizare planificată până la sfârșitul anului 13. Aceste măsuri ar putea îmbunătăți costurile și competitivitatea pe termen lung 3.

  • Cererea din construcții comercialemixt

    Backlogul record din al doilea trimestru 2026 și creșterea proiectelor multi-familiale și comerciale indică o cerere solidă, deși ritmul de execuție și costurile pot schimba rezultatele 3. Expansiunea pe coasta de est este susținută de accesul direct pe mare 1.

Poziția concurențială

Compania spune că își desfășoară activitatea într-o piață concurențială, unde concurează cu producători de dimensiuni variate, unii cu resurse financiare mai mari 1. În Statele Unite sunt menționați concurenți precum Viracon, PGT, Cardinal Glass și Oldcastle Glass, iar în Columbia și America Latină, Vitro și Vitelco 1.

Principalul avantaj declarat față de concurență este costul de producție și de distribuție, combinat cu integrarea verticală și cu certificările tehnice cerute la proiectele complexe, care limitează intrarea de noi jucători 1. Presiunea prețurilor ar putea însă reduce marjele dacă concurența devine mai agresivă 1.

  • Viracon (Apogee Enterprises)APOG

    Filială a grupului Apogee Enterprises, menționată de companie ca concurent principal în SUA pentru geam arhitectural.

  • PGTPGTI

    Producător de ferestre și uși menționat de companie ca concurent în Statele Unite.

  • Cardinal Glass

    Producător de geam menționat de companie ca concurent în Statele Unite.

  • Oldcastle Glass

    Furnizor de geam menționat de companie ca concurent în Statele Unite.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Tecnoglass Holdings Inc. · 02 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Tecnoglass Holdings Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Tecnoglass Holdings Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Tecnoglass Holdings Inc. (TGLS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw