olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Barco BAR.BR

Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974362940 · Verticală: Companii listate din Belgia

6,50EUR+1,17 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Barco este un producător belgian de tehnologie de afișare și de sisteme de vizualizare, activ în sănătate, colaborare în companii, controlul încăperilor și cinema. În 2024 a dublat, potrivit raportului anual, veniturile din patologia digitală, iar conducerea anticipează creștere a veniturilor în 2025 dacă condițiile geopolitice și macroeconomice nu se înrăutățesc semnificativ.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Barco (BAR.BR) costa 6,50 EUR (+1,17 % într-o zi), cu capitalizare 576,4 mil EUR, P/E 9,3 pe un EPS diluat de 0,70 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,38 %, beta 0,77, interval pe 52 de săptămâni 6,17–12,48 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
576,4 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
9,3
EPS diluat TTM 0,70 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
10,77 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
7,38 %
DPS 12 luni 0,48
Beta (2 ani)
0,77
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
6,1712,48

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
6,08 – 7,32
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,34 · lățimea benzii 18,4 %
SMA 50 / 200
7,18 / 8,76
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,22 / -0,23
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−8,8 %+0,4 %−9,2 pp—
3 luni−19,1 %−3,3 %−15,8 pp—
6 luni−29,2 %+4,0 %−33,2 pp—
De la început de an−45,1 %+8,1 %−53,2 pp—
1 an−46,5 %+10,7 %−57,2 pp+8,8 %
3 ani−57,8 %+50,1 %−107,9 pp−4,6 %
5 ani−67,8 %+43,6 %−111,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−50,6 %
12 nov. 2025 → 20 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−77,8 %
06 apr. 2023 → 20 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−20,3 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 15,0, mediană 18,8, max 27,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri1,1 mld1,1 mld946,6 mil
Venituri an/anindisponibil−0,8 %−9,9 %
Profit net75,2 mil80,2 mil63,0 mil
Profit net an/anindisponibil+6,6 %−21,5 %
EPS diluat0,830,880,70
EPS diluat an/anindisponibil+6,0 %−20,5 %
netă %7,1 %7,6 %6,7 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
362,4 mil EUR
Datorie financiară
89,7 mil EUR
Datorie netă
-272,7 mil EUR
Capitaluri proprii
795,2 mil EUR
Active totale
1,2 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,11x
Lichiditate curentă
2,60x
ROE
7,8 %
ROA
5,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
1,1 mld
2023
1,1 mld
2024
946,6 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
645,5 mil
2023
611,6 mil
2024
561,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit brut
2022
412,8 mil
2023
438,5 mil
2024
385,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Cercetare și dezvoltare
2022
120,5 mil
2023
132,3 mil
2024
130,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
87,6 mil
2023
91,3 mil
2024
66,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
88,5 mil
2023
96,0 mil
2024
71,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
15,9 mil
2023
17,3 mil
2024
12,8 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit net
2022
75,2 mil
2023
80,2 mil
2024
63,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
0,83
2023
0,88
2024
0,70

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
—
2023
0,48
2024
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
305,9 mil
2023
286,1 mil
2024
362,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
245,7 mil
2023
231,5 mil
2024
208,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active curente
2022
773,8 mil
2023
756,2 mil
2024
794,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Fond comercial
2022
105,6 mil
2023
105,6 mil
2024
105,6 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
19,3 mil
2023
12,0 mil
2024
11,6 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2022
1,1 mld
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
0
2023
5,1 mil
2024
44,8 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
32,3 mil
2023
32,2 mil
2024
44,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
273,3 mil
2023
242,8 mil
2024
306,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
779,0 mil
2023
811,3 mil
2024
795,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
89,5 mil
2023
90,1 mil
2024
88,7 mil

esef· 15 apr. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
27,8 mil
2023
94,4 mil
2024
143,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
-33,8 mil
2023
-51,4 mil
2024
-28,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-48,4 mil
2023
-53,5 mil
2024
-46,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-9,9 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-27,7 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-21,5 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-20,5 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
40,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
7,0 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
6,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
5,3 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
10,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROCE
7,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
68,6 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-272,7 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
143,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
143 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
576,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
303,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Capitalizare / profit net TTM
9,2x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
9,3x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
10,8 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
0,6x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
4,6x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
7,4 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,50 EUR

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 576,4 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
576,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
9,3x
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
6,7 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-9,9 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
7,4 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2025
verificat 75derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
7,15
EUR pe acțiune
Mijloc
9,11
EUR pe acțiune
Sus
12,71
EUR pe acțiune
Preț: 6,50 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 40,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 28,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,53 – 16,52 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E7,77 – 16,52 (Mijloc 10,69)
    24 firme folosite · multiplul median 15,3x · quartile 11,1x – 23,6x
    ACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
  • Dividende actualizate (DDM)6,53 – 8,90 (Mijloc 7,53)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate10,0 %56 (față de colegi)33 %
Marja netă · Calitate6,7 %62 (față de colegi)20 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,6x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluare9,3x81 (față de colegi)33 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate58/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial81/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BARCO (BAR.BR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 946,6 mil EUR în 2024; creștere an/an -9,9 %; marjă netă 6,7 %; ROE 7,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 7,15–12,71 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,11 EUR, prețul de 6,50 EUR lasă un potențial de 40,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 28,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,6x
  • P/E (TTM): 9,3x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,3x
mediana verticalei 16,9x
sub mediană (−45,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,4x
P/S
0,6x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−47,2 %)
P/B
0,7x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−45,0 %)
ROE
7,9 %
mediana verticalei 8,4 %
sub mediană (−5,3 %)
Marja netă
6,7 %
mediana verticalei 3,8 %
peste mediană (+76,4 %)
Marja EBIT
7,0 %
mediana verticalei 8,2 %
sub mediană (−15,0 %)
Venituri an/an
-9,9 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−1.097,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
7,4 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+325,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELI.BRElia Group11,7 mld22,89,6 %13,6 %−2,0 %+25 % / +31 %
LOTB.BRLotus Bakeries11,4 mld66,120,9 %12,7 %+10,0 %+81 % / +75 %
GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert10,5 mld82,10,8 %2,1 %+1,0 %+6 % / +8 %
DIE.BRD'ieteren Group9,8 mld23,2—5,3 %−1,5 %+22 % / +17 %
ACKB.BRAckermans & Van Haaren8,9 mld22,38,4 %7,6 %+18,6 %+22 % / +78 %
COLR.BRColruyt Group4,4 mld14,39,4 %2,9 %+3,1 %+9 % / −8 %
DEME.BRDeme Group4,3 mld12,315,5 %8,3 %+1,3 %+22 % / +74 %
AZE.BRAzelis Group2,9 mld16,26,6 %4,3 %+1,5 %+29 % / −42 %
MELE.BRMelexis2,2 mld13,030,7 %18,4 %−3,3 %+4 % / −35 %
BEKB.BRNV Bekaert SA2,1 mld30,73,1 %1,8 %−6,4 %+10 % / −5 %
FAGR.BRFagron1,8 mld21,816,7 %9,2 %+14,3 %+12 % / +38 %
KIN.BRKinepolis Group1,3 mld33,319,3 %7,0 %−4,5 %+59 % / +9 %
JEN.BRJensen Group695,4 mil16,915,1 %9,1 %+13,3 %+26 % / +107 %
BAR.BRBarco576,4 mil9,37,9 %6,7 %−9,9 %−47 % / −58 %
IBAB.BRIon Beam Applications484,9 mil39,410,7 %2,1 %+24,5 %+47 % / +51 %
DECB.BRDeceuninck343,4 mil24,74,3 %1,7 %−4,5 %+9 % / +9 %
CAMB.BRCampine280,6 mil12,628,6 %6,1 %+13,4 %−9 % / +169 %
MOUR.BRMoury Construct269,2 mil11,021,3 %13,1 %−4,0 %+14 % / +82 %
CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe266,8 mil11,19,9 %2,0 %−5,3 %+22 % / +48 %
EVS.BREvs Broadcast Equipment248,1 mil6,120,8 %21,7 %+14,3 %−48 % / −35 %
BPOST.BRBpost228,6 mil3,56,3 %1,5 %−2,6 %−40 % / −75 %
ECONB.BREconocom Group205,3 mil39,51,2 %0,2 %+4,3 %−4 % / −37 %
MONNI.BRKeyware Technologies180,0 mil170,63,5 %4,5 %−5,9 %0 % / −13 %
IMMO.BRImmobel176,1 mil—-7,4 %-25,2 %−32,8 %−22 % / −34 %
HYSG.BRHybrid Software Group PLC120,0 mil—-2,5 %-5,5 %+7,2 %−5 % / +12 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BAR.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
3,52
Randament total -40 % · Pe an -40 %
6,26
Randament total 3 % · Pe an 3 %
9,48
Randament total 54 % · Pe an 54 %
3 ani
2,80
Randament total -43 % · Pe an -17 %
5,65
Randament total 7 % · Pe an 2 %
9,48
Randament total 72 % · Pe an 20 %
5 ani
2,22
Randament total -44 % · Pe an -11 %
5,10
Randament total 11 % · Pe an 2 %
9,48
Randament total 89 % · Pe an 14 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,41
  • Marja netă± 0,99
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,89
  • Diluare anuală± 0,08

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Barco este un producător belgian de tehnologie de afișare și de sisteme de vizualizare, activ în sănătate, colaborare în companii, controlul încăperilor și cinema. În 2024 a dublat, potrivit raportului anual, veniturile din patologia digitală, iar conducerea anticipează creștere a veniturilor în 2025 dacă condițiile geopolitice și macroeconomice nu se înrăutățesc semnificativ 1.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider în sisteme de conferință fără fir, cu o bază largă de instalări 1.
  • Portofoliu divers în sănătate, colaborare, control și cinema, care reduce dependența de o singură piață 1.
  • Scor ridicat de satisfacție a clienților după lansarea suportului dedicat ClickShare 1.

Puncte slabe

  • Piețele din Europa și China au încetinit, iar clienții au avut stocuri de epuizat 1.
  • Piața de colaborare este suprasaturată, ceea ce face dificilă creșterea 1.
  • Creșterea software-ului cere echipe cu competențe noi, iar schimbarea a adus provocări pentru echipe 1.

Oportunități

  • Piața de patologie digitală și CRO-urile oferă potențial de creștere, conform conducerii 1.
  • Platforma ClickShare construită pe ecosistemul Microsoft ar putea extinde adoptarea în companii 1.
  • Tehnologia HDR și proiectarea de software AI pentru operating rooms ar putea deschide noi venituri 1.

Amenințări

  • Tensiunile geopolitice și condițiile macroeconomice ar putea afecta cererea în toate diviziile 1.
  • Concurența din sistemele de conferință cu cablu și din platformele integrate ar putea reduce cota de piață 1.
  • Industria cinematografică a traversat ani dificili, ceea ce ar putea limita investițiile clienților 1.

Riscuri

  • Dependența de piețe geograficemediu

    Întârzierea din Europa și China a afectat diviziile din sănătate în 2024 și ar putea repeta impactul 1.

  • Presiunea concurențială în colaboraremediu

    Piața este supraîncărcată, ceea ce ar putea reduce prețurile și cota de piață 1.

  • Execuția tranziției către softwaremediu

    Lansarea noilor platforme în a doua jumătate a anului ar putea întârzia dacă dezvoltarea nu urmează planul 1.

  • Condiții geopolitice și macroeconomiceridicat

    Conducerea presupune creștere doar dacă aceste condiții nu se înrăutățesc semnificativ 1.

  • Dependența de cinematografe și investiții ale cliențilorscăzut

    Bugetele de investiții ale exploatatorilor de cinema ar putea rămâne limitate, ceea ce afectează vânzările de proiectoare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă veniturile din patologia digitală și software-ul continuă să crească, marjele grupului ar putea urca 1.
  • Poziția de lider în sistemele de conferință fără fir ar putea susține veniturile recurente 1.
  • Programul de răscumpărare de acțiuni și dividendul propus arată că managementul consideră solidă generarea de numerar 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă piețele din Europa și China rămân slabe, diviziile din sănătate ar putea să nu își revină 1.
  • Dacă piața de colaborare rămâne supraîncărcată, creșterea ClickShare ar putea fi limitată 1.
  • Dacă investițiile în software nu se traduc în venituri, marjele ar putea rămâne sub așteptări 1.

De urmărit

  • Lansarea noii platforme ClickShare pe Microsoft Device Ecosystem Platforma doua jumătate a 2025
  • Evoluția veniturilor din patologia digitală și din ELSA2025
  • Execuția programului de răscumpărare de acțiuni de până la 60 mln EURurmătoarele 12 luni
  • Evoluția marjei EBITDA față de 2024 și realizările din omzetnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Barco, cu sediul în Belgia, își organizează activitatea în patru divizii: Healthcare, Enterprise, Entertainment și, în cadrul acestora, unități de afaceri precum Surgical & Modality, Meeting Experience, Control Rooms, Cinema și Immersive Experience 1. Divizia Healthcare reprezintă 29% din grup, iar Enterprise 27% și Entertainment 44% 1. Compania descrie strategia ca pe o trecere de la hardware la software și servicii, cu accent pe eficiență și marje mai bune 1.

Segmente

Enterprise (Meeting Experience și Control Rooms)

Meeting Experience reprezintă 53% din divizia Enterprise și include soluțiile ClickShare pentru săli de conferință; Control Rooms reprezintă 47% și se concentrează pe platforma Barco CTRL, software și videowall-uri 1.

Entertainment (Cinema și Immersive Experience)

Cinema reprezintă 59% din divizia Entertainment și include proiectoare laser și tehnologia HDR by Barco; Immersive Experience reprezintă 41% 1. Compania spune că proiectoarele sale sunt prezente în jumătate din cinematografele din lume 1.

Piața în context

Piața de patologie digitală se digitalizează rapid, iar Barco susține că și-a dublat veniturile din acest segment în 2024 și urmărește poziția de lider de piață 1. Pe piața de sisteme de conferință fără cablu, compania spune că deține peste 40% din piața globală agnostică 1. Piața de sănătate, în special Surgical & Modality, a fost mai lentă în 2024 din cauza Europei și Chinei 1.

Tendințe

  • Digitalizarea patologieivânt din spate

    Digitalizarea rapidă a patologiei, cu adoptare de către spitale, laboratoare și companii farma, ar putea susține creșterea diviziei Healthcare 1.

  • Trecerea la software și AIvânt din spate

    Creșterea ponderii software-ului, inclusiv soluții AI, ar putea îmbunătăți marjele brute, conform conducerii 1.

  • Piețe lente din sănătate și cinemavânt din față

    Întârzierile din Europa și China și stocurile la clienți au apăsat asupra diviziei Surgical & Modality în 2024 1.

  • Integrarea în ecosisteme Microsoftmixt

    Parteneriatul cu Microsoft pentru ClickShare ar putea susține creșterea în colaborare, dar piața este supraîncărcată de soluții concurente 1.

Poziția concurențială

În colaborarea din săli de conferință, ClickShare concurează cu sisteme cu cablu și cu platforme proprietare care rulează direct aplicații precum Teams sau Zoom, ceea ce a făcut piața suprasaturată 1. Pe partea de sănătate și software, sursa nu identifică în mod explicit concurenți cu tickere; raportul menționează doar că mulți concurenți nu oferă suport 1.

  • Sisteme de conferință cu cablu și proprietare

    Concurenți menționați generic în raport, fără identificare precisă a companiilor 1.

  • Platformele de colaborare integrate în aplicații (de tip Teams, Zoom)

    Soluții care elimină nevoia de laptop-ul utilizatorului, conform descrierii din raport 1.

  • Furnizori de conținut și producători de sisteme de proiecție

    Concurenți generici în cinema, menționați doar ca piață, fără nume din sursă 1.

  • Furnizori de software pentru săli de control

    Concurență în software pentru operatori, fără identificare în sursă 1.

Știri și depuneri

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.