olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
JENSEN-GROUP NV JEN.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0003858751 · Verticală: Companii listate din Belgia
JENSEN-GROUP NV, companie belgiană, proiectează și distribuie mașini industriale de spălat pentru lavanderii, cu un accent pe reducerea amprentei de carbon. Raportul anual 2024 arată că emisiile totale ale grupului se situează la nivelul a 4.066.892 tone CO2e, dintre care cea mai mare parte provine din utilizarea mașinilor de către clienți, ceea ce face ca eficiența energetică a echipamentelor să fie esențială pentru strategia grupului.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea JENSEN-GROUP NV (JEN.BR) costa 72,80 EUR (−0,55 % într-o zi), cu capitalizare 695,4 mil EUR, P/E 16,9 pe un EPS diluat de 4,31 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,37 %, beta 0,49, interval pe 52 de săptămâni 57,00–87,20 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 72,13 – 74,95
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,24 · lățimea benzii 3,8 %
- SMA 50 / 200
- 74,47 / 73,52
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,52 / -0,52
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,7 % | +0,4 % | −3,1 pp | — |
| 3 luni | −16,5 % | −3,3 % | −13,3 pp | — |
| 6 luni | +3,4 % | +4,0 % | −0,5 pp | — |
| De la început de an | +23,8 % | +8,1 % | +15,7 pp | — |
| 1 an | +16,7 % | +10,7 % | +6,0 pp | +5,7 % |
| 3 ani | +129,7 % | +50,1 % | +79,6 pp | −6,2 % |
| 5 ani | +188,9 % | +43,6 % | +145,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 9,8, mediană 9,9, max 10,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Venituri | 400,1 mil | 453,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +13,3 % |
| Profit net | 31,0 mil | 41,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +32,7 % |
| EPS diluat | 3,39 | 4,31 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +27,1 % |
| netă % | 7,8 % | 9,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 42,5 mil EUR
- Datorie financiară
- 69,4 mil EUR
- Datorie netă
- 27,0 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 282,6 mil EUR
- Active totale
- 516,4 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,25x
- Lichiditate curentă
- 1,73x
- ROE
- 15,1 %
- ROA
- 8,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 400,1 mil | 453,2 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Profit operațional | 40,7 mil | 50,7 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 6,0 mil | 8,9 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| EBITDA | 46,7 mil ≈ | 59,6 mil ≈ | esef· 24 sept. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,7 mil | 6,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 41,9 mil | 52,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 10,5 mil | 13,0 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Profit net | 31,0 mil | 41,2 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| EPS diluat | 3,39 | 4,31 | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,75 | 1,00 | esef· 24 sept. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 51,1 mil | 42,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Creanțe | 106,1 mil | 133,9 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Stocuri | 63,2 mil | 72,2 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Active curente | 284,9 mil | 331,0 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 41,2 mil | 53,3 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Fond comercial | 22,8 mil | 47,8 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,8 mil | 4,6 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Active totale | 450,5 mil | 516,4 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 15,8 mil | 47,1 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 30,5 mil | 22,3 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorii curente | 141,7 mil | 191,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Capital propriu | 262,1 mil | 282,6 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 9,2 mil | 9,6 mil | esef· 24 sept. 2025derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 21,6 mil | 30,6 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Flux de numerar din investiții | -12,8 mil | -41,4 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 2,8 mil | 2,0 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Dividende plătite | 4,0 mil | 7,4 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 2,1 mil | 4,8 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 57 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 695,4 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie72
- Evaluare43
- Randamente25
- Calitate69
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,66 – 101,70 EUR.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA12,66 – 28,73 (Mijloc 22,07)5 firme folosite · multiplul median 4,0x · quartile 2,5x – 5,1xCFEB.BR, DEME.BR, FOU.BR, MIKO.BR, MOUR.BR
- Colegi: P/E45,63 – 101,70 (Mijloc 61,62)24 firme folosite · multiplul median 14,3x · quartile 10,6x – 23,6xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului13,60 – 18,55 (Mijloc 15,69)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 57/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 13,5 % | 67 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | 9,1 % | 72 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,5x | 56 (față de colegi) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 7,8x | 97 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,7x | 77 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,9x | 48 (față de colegi) | 16 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 12,1x | 38 (față de colegi) | 16 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,7 % | 25 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie72/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate69/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial25/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare43/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
JENSEN GROUP (JEN.BR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 453,2 mil EUR în 2024; creștere an/an 13,3 %; marjă netă 9,1 %; ROE 15,1 %; datorie netă/EBITDA 0,5x.
Intervalul de valoare estimat este 29,14–65,21 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 41,84 EUR, prețul de 72,80 EUR lasă un potențial de -42,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -74,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 57/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 9,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 7,8x
- Lichiditatea curentă: 1,7x
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,7 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,7 mld | 22,8 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +25 % / +31 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,1 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +81 % / +75 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,5 mld | 82,1 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +8 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,8 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +17 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,9 mld | 22,3 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +78 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,3 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +9 % / −8 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,3 mld | 12,3 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +22 % / +74 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,2 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,2 mld | 13,0 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | +4 % / −35 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 21,8 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +12 % / +38 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,3 mld | 33,3 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +59 % / +9 % |
| JEN.BRJensen Group | 695,4 mil | 16,9 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +26 % / +107 % |
| BAR.BRBarco | 576,4 mil | 9,3 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −47 % / −58 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 484,9 mil | 39,4 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +47 % / +51 % |
| DECB.BRDeceuninck | 343,4 mil | 24,7 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +9 % / +9 % |
| CAMB.BRCampine | 280,6 mil | 12,6 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −9 % / +169 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 269,2 mil | 11,0 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +14 % / +82 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 248,1 mil | 6,1 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −48 % / −35 % |
| BPOST.BRBpost | 228,6 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −40 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 205,3 mil | 39,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −4 % / −37 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 180,0 mil | 170,6 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | 0 % / −13 % |
| IMMO.BRImmobel | 176,1 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −22 % / −34 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 120,0 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −5 % / +12 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru JEN.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 46,82 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 82,45 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 123,76 Randament total 72 % · Pe an 72 % |
| 3 ani | 53,79 Randament total -22 % · Pe an -8 % | 105,76 Randament total 51 % · Pe an 15 % | 173,07 Randament total 144 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 61,80 Randament total -8 % · Pe an -2 % | 135,66 Randament total 96 % · Pe an 14 % | 242,03 Randament total 246 % · Pe an 28 % |
- P/E la ieșire± 26,44
- Marja netă± 18,51
- Creșterea anuală a veniturilor± 14,02
- Diluare anuală± 1,56
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
JENSEN-GROUP NV, companie belgiană, proiectează și distribuie mașini industriale de spălat pentru lavanderii, cu un accent pe reducerea amprentei de carbon. Raportul anual 2024 arată că emisiile totale ale grupului se situează la nivelul a 4.066.892 tone CO2e, dintre care cea mai mare parte provine din utilizarea mașinilor de către clienți, ceea ce face ca eficiența energetică a echipamentelor să fie esențială pentru strategia grupului.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are un portofoliu de comenzi consistent la începutul anului și o structură de mai multe entități cu management local apropiat de clienți.
- Accentul pe eficiența energetică a mașinilor oferă o poziționare clară față de clienții preocupați de costurile și emisiile lor.
- Raportarea detaliată a emisiilor pe trei domenii indică un sistem de date consolidat și un proces de dublă materialitate bine documentat.
Puncte slabe
- Majoritatea emisiilor provine din utilizarea produselor de către clienți, pe care grupul nu le poate controla direct.
- Grupul nu are o funcție internă de audit și nici nu leagă remunerația managementului de performanța de sustenabilitate.
- Datele privind consumul energetic pe tipuri de mașini nu sunt comparabile cu perioadele anterioare, ceea ce limitează urmărirea progresului.
Oportunități
- Dacă lavanderiile își fixează obiective de reducere a energiei, echipamentele eficiente ar putea deveni un avantaj comercial.
- Extinderea laserului în sudură și a sistemelor de recuperare a energiei ar putea reduce emisiile și costurile operaționale.
- Colaborarea în grupurile de lucru sectoriale poate duce la standarde comune de măsurare a consumului energetic al clienților.
Amenințări
- O recesiune în piețele principale ar putea întârzia investițiile clienților în echipamente noi.
- Restricțiile de finanțare la dobânzi mai mari ar putea limita accesul clienților la achiziții de capital.
- Tarifele comerciale, tensiunile geopolitice și fluctuațiile valutare pot afecta costurile și rezultatele.
Riscuri
- Dependența de comportamentul cliențilorridicat
Cea mai mare parte a emisiilor este legată de utilizarea mașinilor, iar grupul afirmă că performanța depinde de factori externi pe care nu îi controlează.
- Cererea în recesiunemediu
Raportul avertizează că o cerere mai slabă în piețele principale ar putea amâna comenzile.
- Costurile de intrare și de transportmediu
Disponibilitatea variabilă a materiilor prime, a energiei și a transportului poate crește costurile de producție.
- Tarife și geopoliticămediu
Tarifele comerciale și amenințările militare pot perturba lanțurile de aprovizionare și vânzările.
- Controale interne limitatescăzut
Lipsa unui audit intern propriu și o relație formală limitată între administratorii neexecutivi și management pot slăbi supravegherea.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Un portofoliu de comenzi consistent și accentul pe eficiența energetică ar putea susține creșterea dacă clienții adoptă echipamente mai eficiente.
- Dacă tranziția climatică a lavanderiilor accelerează, poziția grupului în tehnologiile de economisire a energiei ar putea deveni un avantaj.
- Structura descentralizată cu management local ar putea facilita adaptarea la piețele diferite.
Ce ar strica teza
- O recesiune în piețele principale ar putea reduce cererea și întârzia proiectele aflate în pipeline.
- Majoritatea emisiilor depinde de clienți, ceea ce face dificilă demonstrarea unei reduceri concrete a impactului.
- Tarifele, tensiunile geopolitice și costurile materiilor prime ar putea comprima marjele.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul distribuie exclusiv mașini industriale de spălat, de mare capacitate, destinate lavanderiilor profesionale, iar întreaga cifră de afaceri provine din această activitate, conform raportului de sustenabilitate. Modelul de afaceri se bazează pe optimizarea consumului de energie și apă al echipamentelor, care influențează direct costurile clienților și emisiile lor. Grupul operează prin mai multe entități mai mici, cu management local, și prin societăți mixte precum Tolon, Inax și Primafolder.
Structura grupului este descentralizată: fiecare entitate operează sub propria legislație și în limba locală, iar managementul este coordonat la nivelul holdingului prin întâlniri operaționale și financiare trimestriale. Auditul intern este externalizat, comitetul de audit stabilind prioritățile pe baza unei analize de risc, în loc să existe o funcție internă dedicată.
Politica de dividende propusă pentru 2024 prevede un dividend de 1,00 euro pe acțiune, ceea ce ar reprezenta o plată de aproximativ 9,5 milioane euro, în condițiile unui profit net al societății-mamă de 8,7 milioane euro în conturile statutare 1.
Segmente
Mașini industriale de spălat
Gama principală a grupului cuprinde mașini de spălat industriale de mare capacitate pentru lavanderii profesionale. Impactul lor climatic este dominat de consumul de energie în timpul utilizării, motiv pentru care reducerea consumului clienților este centrul strategiei CleanTech.
Tehnologii de eficiență energetică și recuperare
Aceasta include recuperarea integrată a apei și a energiei din mașini, parte a abordării CleanTech. Grupul afirmă că acest domeniu este esențial pentru clienții săi, dar că nu poate încă cuantifica în mod independent contribuția proprie la performanța energetică.
Piața în context
Piața pentru care lucrează grupul este cea a lavanderiilor industriale, unde echipamentele sunt de lungă durată și consumul energetic al clienților are o pondere mare în costuri. Raportul menționează că cererea poate încetini într-o recesiune în piețele principale, iar accesul clienților la finanțare depinde de nivelul dobânzilor.
Grupul invocă un portofoliu de comenzi și o succesiune de proiecte consistente la începutul anului 2025, în timp ce mediul politic și economic global rămâne incert. Participarea la asociațiile sectoriale europene și naționale servește la dezvoltarea unor obiective comune de reducere a energiei cu clienții.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică concurenții prin nume, astfel că pozițiile competitive trebuie interpretate cu prudență. Grupul se diferențiază prin tehnologii de eficiență energetică și prin o structură de distribuție formată din mai multe entități locale.
Concurența se dă pe preț, pe eficiența energetică a echipamentelor și pe serviciile post-vânzare pentru lavanderii. Presiunea concurențială ar putea crește dacă clienții devin mai sensibili la costul energetic al mașinilor.
- Producători europeni de mașini industriale de spălat
Nu sunt numiți în sursă; sunt menționați doar în contextul asociațiilor sectoriale europene, unde grupul colaborează cu lavanderii.
- Furnizori de echipamente de lavanderie din Asia
Sursa nu identifică concurenți asiatici; referirea la China privește doar normele de emisii aplicate fabricilor grupului.
- Operatori de lavanderii industriale ca alternativă
Clienții care externalizează spălarea sau își reînnoiesc parcul de mașini pot reprezenta o alternativă la achiziția directă de echipamente.
- Producători de tehnologii de recuperare a energiei
Soluțiile de recuperare a apei și energiei pot fi oferite și de furnizori specializați, care concurează cu componenta CleanTech a grupului.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202424 sept. 2025
- Raportul anual 202424 sept. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / JENSEN-GROUP NV · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.