olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Kinepolis Group KIN.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974274061 · Verticală: Companii listate din Belgia
Kinepolis Group exploatează săli de cinema și combină exploatarea bioscoapelor cu vânzări în sală, marketing și administrarea imobilelor, pe baza unei strategii în trei piloni. Premiumizarea experienței de vizionare, prin formate precum Laser ULTRA, IMAX și ScreenX, este principala pârghie prin care compania își propune să crească, după cum arată raportul anual pentru exercițiul 2024.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Kinepolis Group (KIN.BR) costa 50,50 EUR (+1,92 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld EUR, P/E 33,9 pe un EPS diluat de 1,49 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,09 %, beta 0,55, interval pe 52 de săptămâni 24,35–51,60 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 47,14 – 52,04
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,69 · lățimea benzii 9,9 %
- SMA 50 / 200
- 49,22 / 36,34
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / 0,06
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,5 % | +0,4 % | +2,2 pp | — |
| 3 luni | +21,5 % | −3,3 % | +24,8 pp | — |
| 6 luni | +67,2 % | +4,0 % | +63,3 pp | — |
| De la început de an | +68,3 % | +8,1 % | +60,2 pp | — |
| 1 an | +60,6 % | +10,7 % | +49,9 pp | +6,3 % |
| 3 ani | +6,8 % | +50,1 % | −43,3 pp | −6,5 % |
| 5 ani | −12,1 % | +43,6 % | −55,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 22,0, mediană 24,2, max 26,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Venituri | 605,5 mil | 578,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −4,5 % |
| Profit net | 56,1 mil | 40,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −27,8 % |
| EPS diluat | 2,03 | 1,49 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −26,6 % |
| netă % | 9,3 % | 7,0 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 84,6 mil EUR
- Datorie financiară
- 404,1 mil EUR
- Datorie netă
- 319,5 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 225,9 mil EUR
- Active totale
- 1,1 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 1,79x
- Lichiditate curentă
- 0,52x
- ROE
- 19,3 %
- ROA
- 3,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 605,5 mil | 578,2 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 445,1 mil | 439,4 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Profit brut | 160,4 mil | 138,8 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Profit operațional | 106,0 mil | 82,1 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 33,0 mil | 31,0 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 75,8 mil | 55,4 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 19,7 mil | 15,0 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Profit net | 56,1 mil | 40,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| EPS diluat | 2,03 | 1,49 | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,55 | 0,55 | esef· 24 sept. 2025derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 101,4 mil | 84,6 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Creanțe | 41,3 mil | 49,1 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Stocuri | 7,5 mil | 8,4 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Active curente | 161,7 mil | 149,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 462,4 mil | 456,1 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Fond comercial | 174,8 mil | 177,4 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 11,0 mil | 9,6 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Active totale | 1,2 mld | 1,1 mld | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 114,6 mil | 134,9 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 96,0 mil | 114,6 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 383,7 mil | 289,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorii curente | 247,1 mil | 287,4 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Capital propriu | 193,8 mil | 225,9 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 27,0 mil | 26,8 mil | esef· 24 sept. 2025derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 154,4 mil | 163,7 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Flux de numerar din investiții | -41,6 mil | -42,0 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -78,9 mil | -138,8 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Dividende plătite | 7,0 mil | 14,7 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 9,9 mil | 2,0 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,4 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,47 – 33,78 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E14,73 – 33,78 (Mijloc 21,34)23 firme folosite · multiplul median 14,3x · quartile 9,9x – 22,7xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
- Dividende actualizate (DDM)7,47 – 10,18 (Mijloc 8,62)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 10,7 % | 59 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | 7,0 % | 64 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,6x | 18 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 33,9x | 22 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,2 % | 18 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie11/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate61/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial18/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial22/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
KINEPOLIS GROUP (KIN.BR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 578,2 mil EUR în 2024; creștere an/an -4,5 %; marjă netă 7,0 %; ROE 19,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 11,10–21,98 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 14,98 EUR, prețul de 50,50 EUR lasă un potențial de -70,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -237,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 2,6x
- Lichiditatea curentă: 0,5x
- P/E (TTM): 33,9x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,2 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 261,2 mil | 10,7 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +11 % / +76 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KIN.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 27,51 Randament total -45 % · Pe an -45 % | 48,87 Randament total -2 % · Pe an -2 % | 73,93 Randament total 48 % · Pe an 48 % |
| 3 ani | 22,09 Randament total -54 % · Pe an -23 % | 44,57 Randament total -9 % · Pe an -3 % | 74,66 Randament total 52 % · Pe an 15 % |
| 5 ani | 17,73 Randament total -62 % · Pe an -17 % | 40,64 Randament total -15 % · Pe an -3 % | 75,40 Randament total 56 % · Pe an 9 % |
- P/E la ieșire± 11,14
- Marja netă± 7,80
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,01
- Diluare anuală± 0,66
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Kinepolis Group exploatează săli de cinema și combină exploatarea bioscoapelor cu vânzări în sală, marketing și administrarea imobilelor, pe baza unei strategii în trei piloni. Premiumizarea experienței de vizionare, prin formate precum Laser ULTRA, IMAX și ScreenX, este principala pârghie prin care compania își propune să crească, după cum arată raportul anual pentru exercițiul 2024.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu variat de formate premium și concepte de confort, dezvoltat în Europa și America de Nord.
- Model de venituri diversificat, care combină bilete, vânzări în sală și închirieri imobiliare.
- Proprietatea și administrarea unei părți semnificative a imobilelor cinematografice oferă control asupra infrastructurii.
Puncte slabe
- Dependența de fluxul de spectatori și de lansările de filme limitează controlul asupra cererii.
- Investițiile continue în tehnologie și în renovări pot consuma resurse semnificative.
- Vânzările în sală depind de furnizori externi și de gestionarea eficientă a stocurilor.
Oportunități
- Extinderea formatelor premium în noi locații ar putea crește veniturile per spectator.
- Dezvoltarea evenimentelor corporative și a închirierilor comerciale ar putea diversifica veniturile.
- Extinderea conceptului în noi piețe ar putea adăuga valoare pentru acționari, dacă execuția este bună.
Amenințări
- Alternativele de consum, precum streamingul, ar putea reduce frecvența vizitelor în cinema.
- Creșterea costurilor pentru energie și întreținere ar putea presa marjele.
- Schimbările climatice și cerințele de reglementare ESG pot cere investiții suplimentare în clădiri.
Riscuri
- Concurența din partea streaminguluimediu
Consumul de filme pe platforme digitale ar putea reduce numărul de vizite în cinematografe.
- Dependența de lansările de filmeridicat
Veniturile depind de calitatea și programarea filmelor, pe care compania nu le controlează direct.
- Intensitatea investițiilormediu
Extinderea formatelor premium și renovările cer cheltuieli de capital care ar putea afecta fluxul de numerar.
- Riscuri legate de furnizoriscăzut
Întreruperile în lanțul de aprovizionare pot afecta vânzările în sală și calitatea serviciilor.
- Riscuri ESG și climaticemediu
Adaptarea clădirilor la schimbările climatice și reducerea emisiilor cer investiții și pot ridica costuri de conformitate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Strategia de premiumizare, susținută de formate și scaune de top, ar putea sprijini creșterea veniturilor per spectator.
- Modelul multi-venit, care include vânzări în sală și închirieri imobiliare, ar putea stabiliza rezultatele.
- Controlul asupra imobilelor oferă flexibilitate în fața schimbărilor de piață, ceea ce ar putea proteja valoarea activelor.
Ce ar strica teza
- Dacă tendința de consum digital se accelerează, numărul de vizite în cinematografe ar putea scădea.
- Investițiile mari în formate premium ar putea rămâne nerecuperate dacă adoptarea de către public este lentă.
- Dependența de calendarul filmelor lasă compania expusă la lansări slabe din industrie.
De urmărit
- Evoluția numărului de spectatori și a veniturilor per spectator în Europa și America de NordQ1 2027
- Progresul extinderii formatelor premium în noi locații2027
- Ritmul de reducere a emisiilor și a consumului energetic al clădirilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2024, Kinepolis își definește misiunea prin «crearea celei mai bune experiențe cinematografice» și își structurează activitatea în trei piloni: a fi cel mai bun operator de cinematografe, cel mai bun marketer și cel mai bun administrator imobiliar 1. Lanțul de valoare include distribuția și programarea filmelor, încasările din bilete, vânzările în sală (băuturi, snacks, merchandise) și veniturile B2B din închirierea spațiilor și organizarea de evenimente 1. Compania urmărește și extinderea conceptului său unic de cinema în noi piețe, începând din 2014 1.
Vânzările în sală sunt un segment important, bazat pe relații cu furnizorii, controale stricte de calitate, gestionarea stocurilor și puncte de vânzare self-service, concesiuni și chioșcuri amplasate strategic în cinematografe 1. Activitatea imobiliară presupune investiții, renovări și întreținere astfel încât spațiile să poată servi și altor scopuri decât proiecția filmelor, iar veniturile provin din închirieri comerciale și evenimente corporative 1.
Prioritățile ESG sunt integrate în cele trei piloni și vizează ocuparea și bunăstarea angajaților, excelența în experiența clienților, clădirile ecologice, gestionarea deșeurilor și integritatea în afaceri 1. Compania își propune reducerea emisiilor de CO2 pe termen lung, spre neutralitate climatică 1.
Segmente
Exploatarea cinematografelor și formate premium
Kinepolis investește în formate premium precum IMAX, Laser ULTRA, 4D și ScreenX, precum și în concepte de scaune confortabile (Cosy Seats în Europa, recliners și VIP Seats în America de Nord) 1. Parcul de săli include 81 de săli cu Dolby Atmos, 64 de săli Laser ULTRA, 15 săli 4D, 12 săli IMAX, 26 săli ScreenX și 388 de săli 3D, conform raportului pentru 2024 1.
Vânzări în sală (In-Theatre Sales)
Acest segment acoperă băuturi, snacks și merchandise vândute în cinematografe, cu accent pe furnizori de încredere, controlul calității și gestionarea eficientă a stocurilor 1.
Business-to-Business și imobiliare
Kinepolis își valorifică spațiile prin închirieri comerciale către terți, evenimente corporative, conferințe și proiecții private, folosind clădirile și în afara orelor de programare cinematografică 1.
Piața în context
Raportul anual nu oferă în sursa primită date complete despre dimensiunea pieței cinematografice; este menționată în schimb orientarea clienților spre experiențe premium după pandemie, ilustrată de exemplul pieței americane prin MJR Theatres 1. Compania operează atât în Europa, cât și în America de Nord, unde formatele premium sunt implementate în mai multe locații 1.
Diversitatea pieței, cu clienți care caută atât seri informale, cât și evenimente corporative, susține modelul de venituri multiple al companiei, care combină bilete, vânzări în sală și închirieri imobiliare 1.
Tendințe
- Cerere crescută pentru experiențe premiumvânt din spate
Clienții par să aleagă mai des formate și scaune premium, ceea ce poate sprijini veniturile per spectator dacă tendința se menține, potrivit observațiilor din raportul pentru 2024 1.
- Investiții în formate premiummixt
Extinderea IMAX, Laser ULTRA, 4D și ScreenX implică cheltuieli de capital ridicate, care ar putea presa fluxul de numerar dacă adoptarea nu este suficientă 1.
- Personalizarea ofertei prin date despre cliențivânt din spate
Compania folosește date despre clienți pentru a adapta oferta și comunicarea, ceea ce ar putea spori fidelizarea dacă rămâne eficient 1.
- Presiuni asupra costurilor și lanțului de aprovizionarevânt din față
Gestionarea stocurilor și a furnizorilor pentru vânzările în sală poate fi afectată de creșteri de costuri sau întreruperi ale aprovizionării 1.
Poziția concurențială
Sursa primită nu identifică concurenții direcți ai companiei, așa că lista de mai jos reflectă doar operatorii de cinema menționați în raportul anual: MJR Theatres și Landmark Cinemas, ambii din America de Nord, ale căror concepte de scaune sunt citate ca exemple de practici din sector 1. Compararea detaliată a poziției de piață nu poate fi făcută doar pe baza acestei surse.
- MJR Theatres
Operator de cinema din America de Nord, menționat în raport pentru implementarea scaunelor recliners și a conceptului LUX Loungers în multiplexurile sale.
- Landmark Cinemas
Operator canadian citat pentru dotarea majorității multiplexurilor cu scaune recliners.
- Operatori regionali de cinema
Actorii locali din Europa și America de Nord concurează pentru spectatori și pentru spațiile de eveniment, fără alte detalii în sursa primită.
- Platforme de streaming
Serviciile de streaming reprezintă o alternativă de consum la vizionarea în cinema, menționată în lanțul de valoare al raportului.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202424 sept. 2025
- Raportul anual 202424 sept. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Kinepolis Group · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.