olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Fagron FAGR.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0003874915 · Verticală: Companii listate din Belgia
Fagron este un grup specializat în farmacia magistrală, care pregătește medicamente personalizate și oferă cunoștințe pentru farmaciști și medici. În raportul anual 2024 compania arată că, deși aportul segmentului Brands scade ușor, își propune să-l ridice la 30% din venituri până în 2030 și raportează progrese la reducerea emisiilor, potrivit.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Fagron (FAGR.BR) costa 24,40 EUR (+1,88 % într-o zi), cu capitalizare 1,8 mld EUR, P/E 22,2 pe un EPS diluat de 1,10 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,23 %, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 20,25–25,25 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 22,15 – 24,44
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,98 · lățimea benzii 9,9 %
- SMA 50 / 200
- 22,58 / 23,01
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,37 / 0,32
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,9 % | +0,4 % | +5,5 pp | — |
| 3 luni | +9,2 % | −3,3 % | +12,4 pp | — |
| 6 luni | −0,6 % | +4,0 % | −4,6 pp | — |
| De la început de an | +14,6 % | +8,1 % | +6,5 pp | — |
| 1 an | +19,6 % | +10,7 % | +8,9 pp | +6,3 % |
| 3 ani | +44,4 % | +50,1 % | −5,7 pp | −6,5 % |
| 5 ani | +62,6 % | +43,6 % | +18,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 15,2, mediană 17,1, max 1.382,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 683,9 mil | 763,0 mil | 872,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +11,6 % | +14,3 % |
| Profit net | 69,6 mil | 70,5 mil | 80,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +1,3 % | +14,2 % |
| EPS diluat | 0,01 | 0,97 | 1,10 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +10.004,2 % | +13,4 % |
| netă % | 10,2 % | 9,2 % | 9,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 104,3 mil | 83,7 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 115,0 mil EUR
- Datorie financiară
- 341,5 mil EUR
- Datorie netă
- 226,5 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 505,4 mil EUR
- Active totale
- 1,1 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,68x
- Lichiditate curentă
- 1,86x
- ROE
- 16,6 %
- ROA
- 7,7 %
- Marja FCF
- 9,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 683,9 mil | 763,0 mil | 872,0 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Profit operațional | 97,9 mil | 108,6 mil | 130,7 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 19,0 mil | 29,5 mil | 30,8 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 87,8 mil | 84,4 mil | 104,3 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 17,7 mil | 13,4 mil | 23,3 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Profit net | 69,6 mil | 70,5 mil | 80,6 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| EPS diluat | 0,01 | 0,97 | 1,10 | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 25,00 | 0,30 | esef· 11 mar. 2025verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 125,3 mil | 133,0 mil | 115,0 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Stocuri | 108,3 mil | 113,9 mil | 137,0 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Active curente | 318,0 mil | 335,9 mil | 362,6 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 104,1 mil | 109,8 mil | 133,8 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Fond comercial | 429,8 mil | 434,4 mil | 446,9 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 33,6 mil | 48,6 mil | 61,4 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Active totale | 971,0 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 9,5 mil | 0 | — | esef· 18 mar. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 346,7 mil | 325,0 mil | 341,5 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Datorii curente | 171,0 mil | 175,3 mil | 194,7 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Datorii totale | 560,5 mil | 539,3 mil | 578,2 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Capital propriu | 410,5 mil | 467,6 mil | 505,4 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 72,7 mil | 73,2 mil | esef· 11 mar. 2025derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 109,5 mil | 124,6 mil | 109,9 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Investiții (capex) | — | 20,3 mil | 26,2 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | — | 104,3 mil ≈ | 83,7 mil ≈ | esef· 11 mar. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -69,3 mil | -44,8 mil | -69,7 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 13,9 mil | -74,3 mil | -54,0 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Dividende plătite | 14,6 mil | 18,3 mil | 21,0 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 2,3 mil | 2,9 mil | esef· 11 mar. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 62 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,8 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
- Calitate80
- Randamente51
- Evaluare49
- Bilanț și datorie61
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,08 – 42,52 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)24,42 – 42,52 (Mijloc 31,13)WACC 7,8 % · FCFF de pornire 107,6 mil EUR · ponderea valorii terminale în EV 77 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 4,4 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E11,32 – 25,99 (Mijloc 15,92)24 firme folosite · multiplul median 14,5x · quartile 10,3x – 23,6xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
- Dividende actualizate (DDM)4,08 – 5,56 (Mijloc 4,71)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 62/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 14,6 % | 70 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 9,2 % | 74 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 103,9 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,2x | 42 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 89 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,2x | 41 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 4,7 % | 59 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,3 % | 19 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 25,2 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie61/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate80/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente51/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare49/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Fagron (FAGR.BR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 872,0 mil EUR în 2024; creștere an/an 14,3 %; marjă netă 9,2 %; ROE 16,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 11,32–25,99 EUR pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,92 EUR, prețul de 24,40 EUR lasă un potențial de -34,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -53,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 62/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 14,6 %
- Marja netă: 9,2 %
- Conversia profitului în FCF: 103,9 %
- Lichiditatea curentă: 1,9x
- Rata de distribuire (FCF): 25,2 %
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,3 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,9 mld | 23,3 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +28 % / +34 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,4 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +82 % / +76 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,6 mld | 82,4 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +9 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,7 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +16 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,8 mld | 22,2 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +77 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,6 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +12 % / −6 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +21 % / +72 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,1 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,1 mld | 12,4 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −1 % / −38 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 22,2 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +15 % / +40 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,4 mld | 33,9 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +11 % |
| JEN.BRJensen Group | 706,9 mil | 17,2 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +28 % / +111 % |
| BAR.BRBarco | 563,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −59 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 487,2 mil | 39,5 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +48 % / +52 % |
| DECB.BRDeceuninck | 341,3 mil | 24,6 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +8 % / +8 % |
| CAMB.BRCampine | 272,3 mil | 12,2 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −12 % / +161 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 261,2 mil | 10,7 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +11 % / +76 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 245,9 mil | 6,0 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −49 % / −36 % |
| BPOST.BRBpost | 229,8 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −39 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 210,7 mil | 40,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −1 % / −36 % |
| IMMO.BRImmobel | 172,2 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −24 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 171,0 mil | 162,0 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | −5 % / −17 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 121,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −4 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FAGR.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 15,84 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 27,88 Randament total 16 % · Pe an 16 % | 41,84 Randament total 73 % · Pe an 73 % |
| 3 ani | 18,54 Randament total -21 % · Pe an -7 % | 36,42 Randament total 54 % · Pe an 16 % | 59,53 Randament total 150 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 21,71 Randament total -5 % · Pe an -1 % | 47,56 Randament total 104 % · Pe an 15 % | 84,70 Randament total 259 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 9,10
- Marja netă± 6,37
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,78
- Diluare anuală± 0,54
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Fagron este un grup specializat în farmacia magistrală, care pregătește medicamente personalizate și oferă cunoștințe pentru farmaciști și medici. În raportul anual 2024 compania arată că, deși aportul segmentului Brands scade ușor, își propune să-l ridice la 30% din venituri până în 2030 și raportează progrese la reducerea emisiilor, potrivit 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu extins de formulări și o platformă educațională proprie, ceea ce consolidează relația cu farmaciștii și medicii.
- Angajamentul față de dezvoltarea angajaților este ridicat, cu o rată foarte mare de participare la evaluările anuale, după cum arată raportul.
- Fagron are un plan climatic cu ținte aprobate de Science Based Targets initiative, ceea ce oferă credibilitate în fața partenerilor.
Puncte slabe
- Ponderea segmentului Brands în venituri a scăzut ușor față de anul anterior, ceea ce arată că ținta pentru 2030 necesită o accelerare.
- Progresul în reducerea emisiilor din categoriile Scope 3 selectate este în urmă, deoarece aceste emisii au crescut față de anul de referință.
- Procentul de furnizori care au semnat codul de conduită rămâne încă mic, iar auditarea lor necesită resurse suplimentare.
Oportunități
- Extinderea gamei de produse de marcă ar putea crește veniturile cu marjă mai bună și ar putea sprijini obiectivul de 30% din venituri.
- Studiile clinice în creștere ar putea consolida credibilitatea științifică a magistralelor în fața medicilor.
- Digitalizarea educației, prin platforme video și suport online, ar putea extinde accesul profesioniștilor la informații.
Amenințări
- Reglementările privind magistralele diferă între țări, iar schimbările de legislație ar putea limita activitatea în anumite piețe.
- Presiunea asupra prețurilor din sistemele de sănătate ar putea reduce marjele pentru produsele personalizate.
- Dacă furnizorii nu respectă standardele ESG, lanțul de aprovizionare ar putea deveni mai vulnerabil la întreruperi.
Riscuri
- Întreruperi în lanțul de aprovizionaremediu
Dependența de ingrediente farmaceutice active și de furnizori externi poate expune compania la întârzieri. Planul de conformitate cu furnizorii este încă în curs de finalizare.
- Reglementare pentru magistraleridicat
Schimbările de legislație privind preparatele magistrale ar putea restricționa activitatea sau crește costurile de conformitate în anumite țări.
- Ținte ESG nerealizatemediu
Dacă emisiile din Scope 3 continuă să crească, ținta de reducere pentru 2030 ar putea fi greu de atins, ceea ce ar afecta credibilitatea climatică.
- Presiunea asupra prețurilorscăzut
Dacă autoritățile de sănătate impun prețuri mai mici pentru preparatele personalizate, marjele ar putea scădea semnificativ.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru medicamente personalizate continuă să crească, Fagron ar putea beneficia de poziția sa de lider în educație și în formulări.
- Progresele înregistrate la reducerea emisiilor Scope 1 și 2 arată că planul climatic este pe drumul cel bun.
- Extinderea platformei de studii și a bibliotecii științifice ar putea consolida argumentul pentru magistrale în fața autorităților.
Ce ar strica teza
- Scăderea ușoară a ponderii Brands în venituri ar putea indica dificultăți în atingerea țintei pe termen lung.
- Emisiile Scope 3 în creștere ar putea complica realizarea obiectivelor climatice și ar putea atrage critici.
- Dacă reglementările se înăspresc, costurile de conformitate ar putea crește mai repede decât veniturile.
De urmărit
- Evoluția ponderii segmentului Brands în venituri față de ținta de 30%2027
- Progresul în reducerea emisiilor Scope 3 față de anul de referință 2021next annual report
- Finalizarea planului privind lanțul de aprovizionare responsabil2025
- Procentul de furnizori de rangul 1 care aderă la standardele ESG2030
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Fagron își construiește activitatea în jurul magistralelor, adică al preparatelor nebrevetate realizate după rețeta unui medic, și susține accesul la medicamente personalizate. Compania combină producția și distribuția cu un ecosistem educațional, Fagron Academy, care oferă cursuri, formulare și publicații științifice. Potrivit 1, scopul este ca profesioniștii din sănătate din întreaga lume să poată pregăti magistrale pe baze științifice.
Segmente
Brands (Fagron Brands)
Segmentul Brands reprezintă o parte din venituri care, potrivit 1, a fost ușor mai mic în 2024 decât în 2023, cu o pondere de 15,1% din cifra de afaceri. Ținta declarată este ca acest segment să ajungă la 30% din venituri până în 2030, ceea ce ar necesita o creștere susținută a vânzărilor de produse de marcă.
Fagron Academy
Fagron Academy este componenta educațională a companiei și cuprinde instrumente precum Formulary, un registru cu formulări gata de utilizat, și un platform de studii care a inventariat 845 de studii la sfârșitul anului 2024. Potrivit raportului, această platformă sprijină cunoașterea științifică și accesul la magistrale.
Piața în context
Piața magistralelor depinde de reglementări naționale, de disponibilitatea medicamentelor industriale și de cererea pentru tratamente personalizate. Raportul 1 descrie magistralele ca utile în cazul penuriei de medicamente, deoarece pot fi preparate direct din ingrediente farmaceutice active. Dimensiunea exactă a pieței nu este precizată în sursa dată.
Poziția concurențială
- Alți producători de magistrale din Europa
Companii regionale care pregătesc preparate personalizate pentru farmacii și spitale, menționate generic în contextul pieței.
- Distribuitori farmaceutici cu linii de preparate
Firme de distribuție care oferă și ingrediente sau formulări pentru farmaciști, concurând pentru aceiași clienți.
- Producători de medicamente industriale
Companii care oferă medicamente gata fabricate, alternativă la magistrale în multe cazuri clinice.
- Platforme educaționale pentru farmaciști
Furnizori de cursuri și resurse, concurând cu Fagron Academy pentru atenția profesioniștilor din sănătate.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202411 mar. 2025
- Raportul anual 202318 mar. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Fagron · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.