olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

NV BEKAERT SA BEKB.BR

Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974258874 · Verticală: Companii listate din Belgia

40,65EUR−0,85 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Bekaert este un grup industrial belgian specializat în produse din sârmă de oțel și în materiale avansate, activ în mai multe divisii, de la întărirea cauciucurilor la cabluri și construcții durabile. Pentru 2025 grupul a raportat o cifră de afaceri de 3706 milioane EUR, iar conducerea anticipează stabilitatea veniturilor și a marjelor în 2026, cu o revenire a cererii din construcții în Americi de Nord, dacă condițiile de piață se mențin.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea NV BEKAERT SA (BEKB.BR) costa 40,65 EUR (−0,85 % într-o zi), cu capitalizare 2,1 mld EUR, P/E 30,7 pe un EPS diluat de 1,33 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,94, interval pe 52 de săptămâni 34,45–44,70 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,1 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
30,7
EPS diluat TTM 1,33 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
3,26 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,94
Volatilitate (1 an) 26 %
Interval 52 săpt.
34,4544,70

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
38,82 – 41,26
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 6,1 %
SMA 50 / 200
39,09 / 40,53
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,47 / 0,43
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+1,6 %+0,4 %+1,2 pp—
3 luni+4,2 %−3,3 %+7,5 pp—
6 luni−7,6 %+4,0 %−11,6 pp—
De la început de an+7,3 %+8,1 %−0,8 pp—
1 an+15,0 %+10,7 %+4,3 pp+5,7 %
3 ani+3,9 %+50,1 %−46,2 pp−6,2 %
5 ani+4,7 %+43,6 %−38,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,0 %
11 feb. 2026 → 14 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−44,3 %
13 ian. 2022 → 29 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,9 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 7,4, mediană 18,0, max 28,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri4,0 mld3,7 mld
Venituri an/anindisponibil−6,4 %
Profit net238,9 mil67,4 mil
Profit net an/anindisponibil−71,8 %
EPS diluat4,551,33
EPS diluat an/anindisponibil−70,8 %
netă %6,0 %1,8 %
Flux de numerar liber177,9 mil310,5 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
526,6 mil EUR
Datorie financiară
372,4 mil EUR
Datorie netă
-154,2 mil EUR
Capitaluri proprii
2,1 mld EUR
Active totale
3,8 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,18x
Lichiditate curentă
1,62x
ROE
3,1 %
ROA
1,7 %
Marja FCF
8,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
4,0 mld
2025
3,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
3,3 mld
2025
3,2 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit brut
2024
655,3 mil
2025
482,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
56,7 mil
2025
59,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2024
296,2 mil
2025
134,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
257,6 mil
2025
85,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
62,9 mil
2025
59,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2024
238,9 mil
2025
67,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2024
4,55
2025
1,33

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
504,4 mil
2025
526,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2024
834,0 mil
2025
735,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2024
2,2 mld
2025
2,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
1,2 mld
2025
1,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2024
166,4 mil
2025
164,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
92,9 mil
2025
92,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2024
4,2 mld
2025
3,8 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
496,2 mil
2025
372,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2024
2,3 mld
2025
2,1 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
52,4 mil
2025
50,7 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
374,0 mil
2025
449,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
196,1 mil
2025
139,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
177,9 mil ≈
2025
310,5 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-200,4 mil
2025
-79,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-306,9 mil
2025
-316,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-54,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-71,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-70,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
74,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
13,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
8,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
3,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
5,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
5,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-154,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
449,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
139,2 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
310,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
461,0 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
89 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
1,9 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
30,6x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
30,7x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
3,3 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
14,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
6,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
15,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

40,65 EUR

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,1 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
30,7x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
3,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
1,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 54derivat 2

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
13,46
EUR pe acțiune
Mijloc
18,90
EUR pe acțiune
Sus
29,86
EUR pe acțiune
Preț: 40,65 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -53,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -115,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,46 – 29,86 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E13,46 – 29,86 (Mijloc 18,90)
    23 firme folosite · multiplul median 14,3x · quartile 10,2x – 22,5x
    ACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BAR.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate5,3 %33 (față de colegi)23 %
Marja netă · Calitate1,8 %33 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitate461,0 %100 (pe interval fix)14 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x68 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluare30,7x26 (față de colegi)23 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare15,1 %100 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial68/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate52/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare59/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

NV BEKAERT SA (BEKB.BR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,7 mld EUR în 2025; creștere an/an -6,4 %; marjă netă 1,8 %; ROE 3,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 13,46–29,86 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 18,90 EUR, prețul de 40,65 EUR lasă un potențial de -53,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -115,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 461,0 %
  • Randament FCF: 15,1 %

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 30,7x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
30,7x
mediana verticalei 16,2x
peste mediană (+89,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,4x
P/S
0,6x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−51,8 %)
P/B
1,0x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−24,3 %)
ROE
3,1 %
mediana verticalei 8,4 %
sub mediană (−62,7 %)
Marja netă
1,8 %
mediana verticalei 4,3 %
sub mediană (−57,6 %)
Marja EBIT
3,6 %
mediana verticalei 8,2 %
sub mediană (−55,6 %)
Venituri an/an
-6,4 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−743,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELI.BRElia Group11,7 mld22,89,6 %13,6 %−2,0 %+25 % / +31 %
LOTB.BRLotus Bakeries11,4 mld66,120,9 %12,7 %+10,0 %+81 % / +75 %
GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert10,5 mld82,10,8 %2,1 %+1,0 %+6 % / +8 %
DIE.BRD'ieteren Group9,8 mld23,2—5,3 %−1,5 %+22 % / +17 %
ACKB.BRAckermans & Van Haaren8,9 mld22,38,4 %7,6 %+18,6 %+22 % / +78 %
COLR.BRColruyt Group4,4 mld14,39,4 %2,9 %+3,1 %+9 % / −8 %
DEME.BRDeme Group4,3 mld12,315,5 %8,3 %+1,3 %+22 % / +74 %
AZE.BRAzelis Group2,9 mld16,26,6 %4,3 %+1,5 %+29 % / −42 %
MELE.BRMelexis2,2 mld13,030,7 %18,4 %−3,3 %+4 % / −35 %
BEKB.BRNV Bekaert SA2,1 mld30,73,1 %1,8 %−6,4 %+10 % / −5 %
FAGR.BRFagron1,8 mld21,816,7 %9,2 %+14,3 %+12 % / +38 %
KIN.BRKinepolis Group1,3 mld33,319,3 %7,0 %−4,5 %+59 % / +9 %
JEN.BRJensen Group695,4 mil16,915,1 %9,1 %+13,3 %+26 % / +107 %
BAR.BRBarco576,4 mil9,37,9 %6,7 %−9,9 %−47 % / −58 %
IBAB.BRIon Beam Applications484,9 mil39,410,7 %2,1 %+24,5 %+47 % / +51 %
DECB.BRDeceuninck343,4 mil24,74,3 %1,7 %−4,5 %+9 % / +9 %
CAMB.BRCampine280,6 mil12,628,6 %6,1 %+13,4 %−9 % / +169 %
MOUR.BRMoury Construct269,2 mil11,021,3 %13,1 %−4,0 %+14 % / +82 %
CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe266,8 mil11,19,9 %2,0 %−5,3 %+22 % / +48 %
EVS.BREvs Broadcast Equipment248,1 mil6,120,8 %21,7 %+14,3 %−48 % / −35 %
BPOST.BRBpost228,6 mil3,56,3 %1,5 %−2,6 %−40 % / −75 %
ECONB.BREconocom Group205,3 mil39,51,2 %0,2 %+4,3 %−4 % / −37 %
MONNI.BRKeyware Technologies180,0 mil170,63,5 %4,5 %−5,9 %0 % / −13 %
IMMO.BRImmobel176,1 mil—-7,4 %-25,2 %−32,8 %−22 % / −34 %
HYSG.BRHybrid Software Group PLC120,0 mil—-2,5 %-5,5 %+7,2 %−5 % / +12 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BEKB.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
21,78
Randament total -46 % · Pe an -46 %
38,70
Randament total -5 % · Pe an -5 %
58,57
Randament total 44 % · Pe an 44 %
3 ani
17,30
Randament total -57 % · Pe an -25 %
34,93
Randament total -14 % · Pe an -5 %
58,57
Randament total 44 % · Pe an 13 %
5 ani
13,73
Randament total -66 % · Pe an -20 %
31,53
Randament total -22 % · Pe an -5 %
58,57
Randament total 44 % · Pe an 8 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 8,73
  • Marja netă± 6,11
  • Creșterea anuală a veniturilor± 5,52
  • Diluare anuală± 0,51

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Bekaert este un grup industrial belgian specializat în produse din sârmă de oțel și în materiale avansate, activ în mai multe divisii, de la întărirea cauciucurilor la cabluri și construcții durabile. Pentru 2025 grupul a raportat o cifră de afaceri de 3706 milioane EUR, iar conducerea anticipează stabilitatea veniturilor și a marjelor în 2026, cu o revenire a cererii din construcții în Americi de Nord, dacă condițiile de piață se mențin.

SWOT

Puncte tari

  • Prezență globală cu o bază largă de clienți în mai multe industrii și o structură pe divizii care permite strategii adaptate fiecărei piețe.
  • Poziție tehnologică solidă în sârma de oțel și în materialele avansate, susținută de relații de co-dezvoltare cu clienții importanți.
  • Conducere cu experiență internațională în industria materialelor și în managementul operațiunilor la scară globală.

Puncte slabe

  • Rezultatul raportat este mai slab decât cel ajustat, ceea ce arată un impact semnificativ al elementelor excepționale asupra profitabilității.
  • Dependența de piețele mature ale anvelopelor și cablurilor expune grupul la presiuni de preț și la cicluri economice.
  • Schimbările frecvente din conducerea unor funcții cheie pot crea discontinuitate în executarea strategiei.

Oportunități

  • Revenirea cererii pentru construcții durabile, în special în Americi de Nord, ar putea sprijini creșterea diviziei Specialty Businesses.
  • Investițiile în energie, utilități și infrastructură pot genera contracte noi pentru cablurile și produsele din sârmă ale grupului.
  • Tranziția către energie curată și materiale durabile ar putea deschide cereri noi pentru soluțiile cu impact redus.

Amenințări

  • Incertitudinea geopolitică și schimbările din politica comercială pot reduce cererea și pot complica lanțurile de aprovizionare.
  • Concurența intensă din partea producătorilor asiatici și a unor grupuri globale poate presa marjele pe piețele mature.
  • Încetinirea decarbonizării în unele regiuni ar putea întârzia adoptarea produselor noi ale grupului.

Riscuri

  • Presiune asupra marjelorridicat

    Dacă concurența și presiunea de preț rămân ridicate pe piețele mature, marjele operaționale ar putea scădea față de nivelurile din trecut.

  • Incertitudine geopoliticăridicat

    Tensiunile geopolitice și schimbările comerciale ar putea perturba cererea și lanțurile de aprovizionare, afectând rezultatele mai multor divizii.

  • Elemente excepționalemediu

    Diferența dintre rezultatul raportat și cel ajustat arată că elementele excepționale pot influența semnificativ rezultatul final într-un anumit an.

  • Schimbări în conduceremediu

    Plecările recente din funcții executive cheie ar putea crea un risc de continuitate în implementarea strategiei pe termen mediu.

  • Ritmul decarbonizăriiscăzut

    Dacă tranziția energetică și decarbonizarea avansează mai lent decât se așteaptă conducerea, cererea pentru produsele durabile ar putea rămâne sub previziuni.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă revenirea construcțiilor durabile în Americi de Nord se confirmă și contractele din energie se materializează, grupul ar putea beneficia de o creștere a veniturilor din divizia Specialty Businesses.
  • Poziția globală și relațiile de co-dezvoltare cu clienții ar putea sprijini marje mai stabile dacă piețele mature își revin.
  • Dacă tranziția energetică accelerează, produsele durabile ale grupului ar putea deveni o sursă suplimentară de creștere pe termen mediu.

Ce ar strica teza

  • Dacă presiunea concurențială pe piețele mature ale anvelopelor și cablurilor persistă, marjele ar putea rămâne sub nivelurile istorice.
  • Incertitudinea geopolitică și comercială ar putea reduce cererea în mai multe divizii simultan, limitând creșterea veniturilor.
  • Diferența dintre rezultatul raportat și cel ajustat ar putea indica o calitate a profitului care necesită atenție în perioadele următoare.

De urmărit

  • Rezultatele trimestriale și evoluția EBIT-ului ajustat față de orientarea pentru 2026Q1 2027
  • Evoluția cererii pentru construcții durabile în Americi de Nord2026
  • Stabilitatea conducerii executive și înlocuirile din funcțiile cheie2026
  • Raportul anual următor și modul în care sunt explicate elementele excepționalenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

NV Bekaert SA este un grup industrial cu sediul în Belgia, care angajează peste 19000 de persoane și oferă produse și soluții din sârmă de oțel și materiale avansate unei clientele internaționale. Structura operațională cuprinde patru divisii, fiecare cu responsabilitate globală pentru strategie și rezultate, potrivit raportului anual 1. Grupul se concentrează pe clienți din industrie, energie, construcții și mobilitate.

În 2025 veniturile consolidate au fost de 3706 milioane EUR, față de 3958 milioane EUR în 2024, iar EBIT-ul raportat a fost de 135 milioane EUR, în scădere față de 296 milioane EUR în 2024 1. EBIT-ul ajustat, adică cel subiacent, a fost de 297 milioane EUR, arătând impactul elementelor excepționale asupra rezultatului raportat 1.

Conducerea operațională este asigurată de un comitet executiv format din director general, director financiar și directori ai divizilor și funcțiunilor globale, iar consiliul de administrație este monist, cu un președinte nonexecutiv și un administrator delegat 1. Strategia include componente de durabilitate care influențează prioritățile de produs și de piață.

Segmente

Rubberversterking

Divizia Rubberversterking furnizează sârmă și cord din oțel pentru industria anvelopelor. Este condusă de un CEO dedicat, numit în octombrie 2025, iar pentru 2026 conducerea anticipează că piețele mature ale acestei divizii vor rămâne dificile din cauza incertitudinii geopolitice și a presiunii concurențiale 1.

Staaldraadtoepassingen și Bridon-Bekaert Ropes Group

Divizia Staaldraadtoepassingen livrează produse din sârmă pentru energie, utilități, agricultură și construcții, iar Bridon-Bekaert Ropes Group produce cabluri din oțel, funii sintetice și cabluri de înaltă performanță. Ambele sunt conduse de același divizionar CEO, ceea ce indică o coordonare comună a acestor activități 1.

Specialty Businesses

Divizia Specialty Businesses cuprinde subsegmentul Construcții Durabile, care se așteaptă să beneficieze de o revenire a cererii, în special în Americi de Nord, și alte subsegmente precum fibre tehnologice, tehnologii de ardere și armare de furtunuri. Conducerea estimează creșteri pe piețele de energie și utilități, susținute de contracte noi 1.

Piața în context

Piețele de bază ale Bekaert sunt cele ale anvelopelor, construcțiilor, energiei și industriei generale. Volumul vânzărilor este legat de ciclul auto, de investițiile în infrastructură și de nivelul activității industriale. Raportul anual indică faptul că piețele mature, precum cea a anvelopelor, rămân sub presiune din cauza incertitudinii geopolitice și a concurenței 1.

Pentru 2026 conducerea anticipează revenirea cererii pentru construcții durabile, mai ales în Americi de Nord, și creșteri pe piețele energiei și utilităților. Dacă aceste tendințe se confirmă, veniturile și marjele ar putea rămâne la nivelul din 2025, în condițiile unui context economic volatil 1.

Tendințe

  • Revenirea construcțiilor durabilevânt din spate

    Conducerea se așteaptă ca cererea de construcții durabile să își continue revenirea în 2026, în special în Americi de Nord, ceea ce ar sprijini divizia Specialty Businesses dacă tendința se menține.

  • Investiții în energie și utilitățivânt din spate

    Creșterea investițiilor în energie și utilități și contractele recent câștigate sprijină cererea pentru cablurile și produsele din sârmă ale grupului, potrivit previziunilor conducerii.

  • Incertitudine geopolitică și comercialăvânt din față

    Schimbările din politica comercială globală și incertitudinea geopolitică ar putea afecta piețele mature ale anvelopelor și cablurilor, unde concurența rămâne intensă.

  • Decarbonizare și tranziție energeticămixt

    Tranziția spre energie curată și cererea pentru materiale eficiente creează oportunități pentru produsele durabile, dar ritmul decarbonizării depinde de politicile publice și de progresul tehnologic, care sunt incerte.

Poziția concurențială

Bekaert concurează cu producători globali de sârmă de oțel, cabluri și materiale avansate, în special pe segmentul armării anvelopelor și al cablurilor industriale. Concurența este accentuată pe piețele mature, unde prețul și capacitatea de producție sunt factori decisivi. Diferențierea se bazează pe inovație, calitate și servicii pentru clienți.

Pe piețele de construcții durabile și de energie, concurența vine din furnizori specializați și din companii industriale mai mari, care pot oferi soluții integrate. Avantajul Bekaert constă în prezența globală și în capacitatea de co-dezvoltare cu clienții, conform raportului anual 1.

  • Nucor CorporationNUE

    Producător american de oțel cu activitate în produse din sârmă și oțel, potențial concurent pe anumite segmente de produse din oțel.

  • Insteel IndustriesIIIN

    Producător american specializat în sârmă de oțel și produse conexe pentru construcții, concurent pe segmentul sârmei pentru construcții.

  • Prysmian Group

    Grup european de cabluri, concurent în segmentul cablurilor pentru energie și telecomunicații, cu cotare în afara SUA.

  • Kiswire Ltd.

    Producător coreean de cord din oțel pentru anvelope, concurent direct în divizia Rubberversterking.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / NV BEKAERT SA · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.