olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Hybrid Software Group PLC HYSG.BR

Belgia · Euronext Brussels · Verticală: Companii listate din Belgia

3,82EUR+3,24 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Hybrid Software Group dezvoltă software pentru industria tipăriturilor și ambalajelor, de la procesoare RIP și front-end-uri digitale până la gestionarea culorilor și automatizarea fluxurilor de lucru. În 2024 compania și-a îmbunătățit semnificativ profitabilitatea, cu venituri de 51.50 milioane EUR, în creștere de 7% față de anul precedent, deși piața rămâne dificilă din cauza ratelor dobânzilor ridicate și a incertitudinii economice.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Hybrid Software Group PLC (HYSG.BR) costa 3,82 EUR (+3,24 % într-o zi), cu capitalizare 120,0 mil EUR, beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 3,50–4,24 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
120,0 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,09 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
-2,36 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,27
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
3,504,24

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,7
neutru
Bollinger (20, 2)
3,65 – 3,98
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,52 · lățimea benzii 8,5 %
SMA 50 / 200
3,89 / 3,92
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,04 / -0,04
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,5 %+0,4 %−1,9 pp—
3 luni−0,5 %−3,3 %+2,7 pp—
6 luni−3,5 %+4,0 %−7,5 pp—
De la început de an−6,4 %+8,1 %−14,5 pp—
1 an−1,5 %+10,7 %−12,2 pp+8,8 %
3 ani+17,2 %+50,1 %−32,9 pp−6,2 %
5 ani−23,0 %+43,6 %−66,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,6 %
15 ian. 2026 → 03 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−51,8 %
23 mar. 2022 → 23 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−5,1 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2021202220232024
Venituri48,6 mil46,7 mil48,0 mil51,5 mil
Venituri an/anindisponibil−3,8 %+2,9 %+7,2 %
Profit net4,9 mil1,3 mil1,3 mil-2,8 mil
Profit net an/anindisponibil−73,5 %+1,5 %−314,4 %
EPS diluat0,150,040,04-0,09
EPS diluat an/anindisponibil−73,3 %0,0 %−325,0 %
netă %10,1 %2,8 %2,7 %-5,5 %
Flux de numerar liber8,2 mil3,2 mil6,5 mil8,3 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
9,5 mil EUR
Datorie financiară
6,5 mil EUR
Datorie netă
-3,0 mil EUR
Capitaluri proprii
110,2 mil EUR
Active totale
131,0 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,06x
Lichiditate curentă
2,06x
ROE
-2,5 %
ROA
-2,1 %
Marja FCF
16,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
46,7 mil
2023
48,0 mil
2024
51,5 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
7,4 mil
2023
8,7 mil
2024
8,1 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Profit brut
2022
39,3 mil
2023
39,4 mil
2024
43,4 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Cercetare și dezvoltare
2022
13,5 mil
2023
13,1 mil
2024
13,3 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Profit operațional
2022
2,3 mil
2023
-1,2 mil
2024
-3,1 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
424,0 mii
2023
414,0 mii
2024
493,0 mii

esef· 24 sept. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
1,8 mil
2023
-1,7 mil
2024
-3,4 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
535,0 mii
2023
-3,0 mil
2024
-653,0 mii

esef· 24 sept. 2025verificat

Profit net
2022
1,3 mil
2023
1,3 mil
2024
-2,8 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

EPS diluat
2022
0,04
2023
0,04
2024
-0,09

esef· 24 sept. 2025verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
6,3 mil
2023
7,1 mil
2024
9,5 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Creanțe
2022
10,9 mil
2023
5,4 mil
2024
6,0 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Stocuri
2022
3,9 mil
2023
3,9 mil
2024
3,4 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Active curente
2022
23,2 mil
2023
23,0 mil
2024
26,0 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
1,7 mil
2023
1,5 mil
2024
1,3 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Fond comercial
2022
65,9 mil
2023
63,1 mil
2024
57,4 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
44,0 mil
2023
40,6 mil
2024
36,8 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Active totale
2022
144,4 mil
2023
137,5 mil
2024
131,0 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Datorii comerciale
2022
2,9 mil
2023
3,5 mil
2024
3,9 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
—
2023
0
2024
2,5 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
—
2023
7,8 mil
2024
4,0 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Datorii curente
2022
17,1 mil
2023
11,7 mil
2024
12,6 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Datorii totale
2022
33,5 mil
2023
25,5 mil
2024
20,8 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Capital propriu
2022
110,5 mil
2023
111,9 mil
2024
110,2 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
32,5 mil
2023
33,0 mil
2024
31,4 mil

esef· 24 sept. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
4,0 mil
2023
7,1 mil
2024
8,8 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Investiții (capex)
2022
805,0 mii
2023
635,0 mii
2024
529,0 mii

esef· 24 sept. 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
3,2 mil ≈
2023
6,5 mil ≈
2024
8,3 mil ≈

esef· 24 sept. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-4,5 mil
2023
-4,5 mil
2024
-3,9 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-2,3 mil
2023
-1,9 mil
2024
-2,7 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2022
—
2023
72,0 mii
2024
54,0 mii

esef· 24 sept. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,2 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
2,0 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
-314,4 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-325,0 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
28,4 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
84,3 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-6,0 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
-5,5 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
16,1 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
-2,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
-2,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
-2,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROCE
-2,6 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-3,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
-6,3x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
8,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
529,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
8,3 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
41 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de stoc (DIO)
166 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
167 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Ciclul de conversie a numerarului
40 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
120,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
117,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-2,4 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
2,3x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
2,3x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
P/FCF
14,5x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randament FCF
6,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

3,82 EUR

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 120,0 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
120,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-2,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
-5,5 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,2 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 24 sept. 2025
verificat 120derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

50 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
3,78
EUR pe acțiune
Mijloc
4,59
EUR pe acțiune
Sus
5,90
EUR pe acțiune
Preț: 3,82 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 20,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 16,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,78 – 5,90 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)3,78 – 5,90 (Mijloc 4,59)
    WACC 8,3 % · FCFF de pornire 8,7 mil EUR · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -5,9 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-2,4 %11 (față de colegi)21 %
Marja netă · Calitate-5,5 %18 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere2,0 %16 (pe interval fix)17 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-6,3x0 (pe interval fix)13 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)8 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare6,9 %86 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %1 (pe interval fix)13 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial16/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate14/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial1/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial86/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

HYBRID SOFTWARE GROUP PLC (HYSG.BR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 51,5 mil EUR în 2024; creștere an/an 7,2 %; marjă netă -5,5 %; ROE -2,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 3,78–5,90 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 4,59 EUR, prețul de 3,82 EUR lasă un potențial de 20,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 16,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,1x
  • Randament FCF: 6,9 %

Ce o infirmă

  • ROIC: -2,4 %
  • Marja netă: -5,5 %
  • CAGR venituri 3 ani: 2,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: -6,3x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 16,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,4x
P/S
2,3x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+123,1 %)
P/B
1,1x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−17,4 %)
ROE
-2,5 %
mediana verticalei 8,4 %
sub mediană (−130,4 %)
Marja netă
-5,5 %
mediana verticalei 4,3 %
sub mediană (−228,1 %)
Marja EBIT
-6,0 %
mediana verticalei 8,2 %
sub mediană (−173,2 %)
Venituri an/an
7,2 %
mediana verticalei 0,0 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELI.BRElia Group11,7 mld22,89,6 %13,6 %−2,0 %+25 % / +31 %
LOTB.BRLotus Bakeries11,4 mld66,120,9 %12,7 %+10,0 %+81 % / +75 %
GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert10,5 mld82,10,8 %2,1 %+1,0 %+6 % / +8 %
DIE.BRD'ieteren Group9,8 mld23,2—5,3 %−1,5 %+22 % / +17 %
ACKB.BRAckermans & Van Haaren8,9 mld22,38,4 %7,6 %+18,6 %+22 % / +78 %
COLR.BRColruyt Group4,4 mld14,39,4 %2,9 %+3,1 %+9 % / −8 %
DEME.BRDeme Group4,3 mld12,315,5 %8,3 %+1,3 %+22 % / +74 %
AZE.BRAzelis Group2,9 mld16,26,6 %4,3 %+1,5 %+29 % / −42 %
MELE.BRMelexis2,2 mld13,030,7 %18,4 %−3,3 %+4 % / −35 %
BEKB.BRNV Bekaert SA2,1 mld30,73,1 %1,8 %−6,4 %+10 % / −5 %
FAGR.BRFagron1,8 mld21,816,7 %9,2 %+14,3 %+12 % / +38 %
KIN.BRKinepolis Group1,3 mld33,319,3 %7,0 %−4,5 %+59 % / +9 %
JEN.BRJensen Group695,4 mil16,915,1 %9,1 %+13,3 %+26 % / +107 %
BAR.BRBarco576,4 mil9,37,9 %6,7 %−9,9 %−47 % / −58 %
IBAB.BRIon Beam Applications484,9 mil39,410,7 %2,1 %+24,5 %+47 % / +51 %
DECB.BRDeceuninck343,4 mil24,74,3 %1,7 %−4,5 %+9 % / +9 %
CAMB.BRCampine280,6 mil12,628,6 %6,1 %+13,4 %−9 % / +169 %
MOUR.BRMoury Construct269,2 mil11,021,3 %13,1 %−4,0 %+14 % / +82 %
CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe266,8 mil11,19,9 %2,0 %−5,3 %+22 % / +48 %
EVS.BREvs Broadcast Equipment248,1 mil6,120,8 %21,7 %+14,3 %−48 % / −35 %
BPOST.BRBpost228,6 mil3,56,3 %1,5 %−2,6 %−40 % / −75 %
ECONB.BREconocom Group205,3 mil39,51,2 %0,2 %+4,3 %−4 % / −37 %
MONNI.BRKeyware Technologies180,0 mil170,63,5 %4,5 %−5,9 %0 % / −13 %
IMMO.BRImmobel176,1 mil—-7,4 %-25,2 %−32,8 %−22 % / −34 %
HYSG.BRHybrid Software Group PLC120,0 mil—-2,5 %-5,5 %+7,2 %−5 % / +12 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HYSG.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Hybrid Software Group dezvoltă software pentru industria tipăriturilor și ambalajelor, de la procesoare RIP și front-end-uri digitale până la gestionarea culorilor și automatizarea fluxurilor de lucru. În 2024 compania și-a îmbunătățit semnificativ profitabilitatea, cu venituri de 51.50 milioane EUR, în creștere de 7% față de anul precedent, deși piața rămâne dificilă din cauza ratelor dobânzilor ridicate și a incertitudinii economice 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu software tehnic puternic, cu un nucleu RIP recunoscut în industrie și o bază largă de clienți OEM și utilizatori finali 1.
    • Investiții de cercetare-dezvoltare foarte mari în raport cu EBITDA, care susțin un avantaj tehnologic și inovația continuă 1.
    • Capacitatea de a oferi un set integrat de soluții, de la software la electronică, care reduce timpul de lansare pe piață pentru clienți 1.

    Puncte slabe

    • Dependența de un număr redus de clienți mari, cu o pondere ridicată în venituri 1.
    • Depreciere de goodwill semnificativă în 2024, care a deteriorat rezultatul înainte de impozitare 1.
    • Marjă brută mai mică în cazul vânzărilor de electronică, comparativ cu software-ul 1.

    Oportunități

    • Creșterea ambalajelor digitale și a etichetelor poate genera cerere nouă pentru soluțiile grupului 1.
    • Unitatea BrandZ deschide o piață potențial mai mare decât cea a furnizorilor de tipar 1.
    • Utilizarea AI în sarcini de design și verificare a conformității ar putea extinde oferta 1.

    Amenințări

    • Dobânzile ridicate și incertitudinea economică pot reduce bugetele de investiții ale clienților 1.
    • Întreruperi ale lanțului de aprovizionare cu componente electronice pot afecta producția și livrările 1.
    • Concurența a crescut după achiziția HYBRID Software, iar competitorii mari au resurse considerabile 1.

    Riscuri

    • Concentrarea cliențilorridicat

      Un număr mic de clienți mari reprezintă o parte importantă din venituri; pierderea unuia dintre ei ar putea avea un efect material 1.

    • Economia globalăridicat

      Condițiile economice și politice pot reduce cererea pentru produsele grupului, mai ales în Germania și China 1.

    • Aprovizionare cu componentemediu

      Componentele electronice pot fi în deficit, ceea ce ar putea întârzia sau anula comenzi 1.

    • Creditul cliențilormediu

      Contractele de licență cu plăți eșalonate pe până la cinci ani cresc riscul ca unii clienți să nu plătească 1.

    • Protecția proprietății intelectualemediu

      Protecția tehnologiei depinde de brevete și contracte, iar copierea neautorizată ar putea fi greu de detectat în unele țări 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă creșterea tipăririi digitale continuă, compania ar putea beneficia de cererea pentru soluțiile sale software și de electronică.
    • Profitabilitatea a crescut considerabil în 2024, iar o gestionare atentă a costurilor ar putea susține continuarea acestei tendințe.
    • Oferta integrată de la software la electronică poate reprezenta un avantaj față de concurenții care acoperă doar o parte din lanț.

    Ce ar strica teza

    • Concentrarea veniturilor în câțiva clienți mari face ca rezultatele să fie sensibile la deciziile unor parteneri.
    • Deprecierea de goodwill și expunerea valutară pot aduce volatilitate în rezultate.
    • Dacă dobânzile rămân ridicate, clienții ar putea amâna investițiile, ceea ce ar încetini creșterea.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din Printing Software și a contractelor noi2025
    • Integrarea afacerilor RIP și DFE din Global Graphics Software2025
    • Ponderea celor zece clienți mari în veniturinext annual report
    • Rezultatul programului de răscumpărare a acțiunilor2025

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul combină competențele software cu ingineria de înaltă performanță pentru a ajuta producătorii de prese să răspundă provocărilor tehnice, încadrându-se în termenele de piață 1. Activitatea se împarte în trei segmente: software pentru tipar (motorul Harlequin RIP), componente de tip printhead și software enterprise. Compania livrează soluții atât producătorilor de echipamente OEM, cât și utilizatorilor finali din ambalaje și etichete 1. Veniturile provin în principal din redevențe de licență, urmate de electronica pentru drivere și de mentenanță 1.

    Modelul de afaceri se bazează pe licențiere, prin contracte tehnologice și de revânzare, la care se adaugă servicii tehnice pentru accelerarea lansării produselor clienților 1. Dezvoltarea rămâne centrală: compania investește în R&D peste nivelul EBITDA-ului, cu echipe de ingineri dedicate inovației împreună cu clienții 1.

    În 2024 compania a consolidat structura grupului, a integrat afacerile software și a lansat unitatea Hybrid Software BrandZ pentru gestionarea artwork-urilor brandurilor de bunuri de larg consum 1. Totodată, a inițiat un program de răscumpărare a acțiunilor de 1 milion EUR 1.

    Segmente

    Printhead Solutions

    Segmentul vinde electronică pentru printhead-uri, cu venituri de 11.59 milioane EUR în 2024, relativ stabile față de anul anterior 1. Dependența de câțiva clienți mari este ridicată, iar componentele electronice au fost expuse la penurii de cipuri 1.

    Enterprise Software

    Segmentul a generat 23.24 milioane EUR în 2024, sprijinit de creșteri ale redevențelor de licență, mentenanței și serviciilor, după un an dificil în SUA și Germania 1.

    Piața în context

    Piața tipăririi digitale crește, în timp ce tipărirea convențională are o creștere redusă, iar ambalajele și etichetele rămân segmentele cele mai dinamice 1. Rata dobânzilor ridicată și incertitudinea politică din Germania limitează însă bugetele de investiții ale clienților 1.

    Tendințe

    • Digitalizarea tipăririivânt din spate

      Creșterea tipăririi digitale și a inkjet-ului deschide oportunități pentru producătorii care lansează produse noi, întrucât eficiența devine prioritară 1.

    • Automatizare și AIvânt din spate

      Automatizarea compensează lipsa de personal calificat, iar compania a extins dezvoltarea AI pentru ideație de design și verificarea conformității artwork-urilor 1.

    • Costul finanțăriivânt din față

      Dobânzile ridicate reduc capacitatea clienților de a investi în echipamente noi, ceea ce ar putea încetini cererea 1.

    • Tensiuni geopolitice și comerțmixt

      Războiul din Orientul Mijlociu și conflictul din Ucraina creează incertitudine, iar o înrăutățire ar putea afecta cererea și profitabilitatea 1.

    Poziția concurențială

    Barierele tehnice ridicate limitează numărul concurenților, care sunt de regulă companii mari cu resurse substanțiale 1. Achiziția HYBRID Software a crescut însă numărul de competitori, pentru că firmele care concurau doar cu o parte din portofoliu acum se confruntă cu grupul în ansamblu 1.

    Compania accentuează avantajul că poate oferi întregul lanț tehnologic pentru tipar, de la RIP și DFE la software de automatizare și electronică de printhead, ceea ce este unic în industrie, după spusele conducerii 1.

    • Concurenți de tip software RIP și DFE

      Companii mari cu resurse proprii care vizează aceleași segmente de software pentru tipar, conform descrierii riscurilor din raport 1.

    • Producători de echipamente de tipar digital

      Integratorii care pot dezvolta soluții interne de front-end, concurând cu oferta de tip OEM a grupului 1.

    • Furnizori de software pentru managementul artwork-urilor

      Companii care activează pe piața brandurilor, unde unitatea BrandZ a fost lansată în 2024 1.

    • Furnizori de componente electronice pentru printhead

      Concurența în electronica pentru printhead depinde de disponibilitatea componentelor, care a fost o vulnerabilitate în trecut 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Hybrid Software Group PLC · 31 dec. 2024

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.