olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Keyware Technologies NV MONNI.BR

Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974503352 · Verticală: Companii listate din Belgia

8,00EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Keyware Technologies este un furnizor belgian de servicii de plăți, terminale și securizare a datelor de tranzacție, cu rol în ecosistemul Bancontact și al cardurilor de masă. Compania procesează un volum mare de tranzacții proprii și prin parteneri, ceea ce o face relevantă pe o piață de plăți tot mai digitală.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Keyware Technologies NV (MONNI.BR) costa 8,00 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 180,0 mil EUR, P/E 170,6 pe un EPS diluat de 0,05 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,11, interval pe 52 de săptămâni 7,38–9,95 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
180,0 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
170,6
EPS diluat TTM 0,05 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
0,59 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,11
Volatilitate (1 an) 62 %
Interval 52 săpt.
7,389,95

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,0
neutru
Bollinger (20, 2)
7,30 – 9,19
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 22,9 %
SMA 50 / 200
8,51 / 8,31
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,18 / -0,17
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−10,1 %+0,4 %−10,5 pp—
3 luniindisponibil−3,3 %indisponibil—
6 luni−17,5 %+4,0 %−21,5 pp—
De la început de an−1,8 %+8,1 %−9,9 pp—
1 an−0,6 %+10,7 %−11,3 pp+8,8 %
3 ani−11,1 %+50,1 %−61,2 pp−4,6 %
5 ani−31,0 %+43,6 %−74,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,8 %
08 iun. 2026 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−43,1 %
08 nov. 2021 → 27 aug. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−7,2 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 142,9, mediană 170,6, max 767,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri24,0 mil25,1 mil23,6 mil
Venituri an/anindisponibil+4,7 %−5,9 %
Profit net1,6 mil291,0 mii1,1 mil
Profit net an/anindisponibil−82,3 %+262,5 %
EPS diluat0,070,010,05
EPS diluat an/anindisponibil−82,3 %+263,6 %
netă %6,8 %1,2 %4,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
4,4 mil EUR
Datorie financiară
577,0 mii EUR
Datorie netă
-3,9 mil EUR
Capitaluri proprii
30,9 mil EUR
Active totale
38,3 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,02x
Lichiditate curentă
4,20x
ROE
3,5 %
ROA
2,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
24,0 mil
2023
25,1 mil
2024
23,6 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
7,6 mil
2023
8,4 mil
2024
9,0 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Profit brut
2022
16,4 mil ≈
2023
16,7 mil ≈
2024
14,6 mil ≈

esef· 24 sept. 2025derivat

Profit operațional
2022
1,2 mil
2023
512,0 mii
2024
2,4 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2022
1,3 mil
2023
1,2 mil
2024
1,2 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

EBITDA
2022
2,5 mil ≈
2023
1,7 mil ≈
2024
3,6 mil ≈

esef· 24 sept. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
116,0 mii
2023
134,0 mii
2024
205,0 mii

esef· 24 sept. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
1,7 mil
2023
1,1 mil
2024
2,8 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Profit net
2022
1,6 mil
2023
291,0 mii
2024
1,1 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

EPS diluat
2022
0,07
2023
0,01
2024
0,05

esef· 24 sept. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2022
22,5 mil
2023
22,5 mil
2024
22,5 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
2,2 mil
2023
2,8 mil
2024
4,4 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Stocuri
2022
1,2 mil
2023
1,5 mil
2024
1,3 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Active curente
2022
14,2 mil
2023
14,7 mil
2024
16,6 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
1,1 mil
2023
627,0 mii
2024
310,0 mii

esef· 24 sept. 2025verificat

Fond comercial
2022
8,6 mil
2023
8,6 mil
2024
8,6 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
4,1 mil
2023
4,0 mil
2024
3,5 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Active totale
2022
39,7 mil
2023
39,2 mil
2024
38,3 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
558,0 mii
2023
297,0 mii
2024
270,0 mii

esef· 24 sept. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
874,0 mii
2023
577,0 mii
2024
307,0 mii

esef· 24 sept. 2025verificat

Datorii curente
2022
5,7 mil
2023
5,3 mil
2024
3,9 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Capital propriu
2022
29,5 mil
2023
29,8 mil
2024
30,9 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
22,5 mil
2023
22,6 mil
2024
22,5 mil

esef· 24 sept. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
1,9 mil
2023
1,9 mil
2024
2,5 mil

esef· 24 sept. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
-1,5 mil
2023
-582,0 mii
2024
-356,0 mii

esef· 24 sept. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
204,0 mii
2023
-729,0 mii
2024
-505,0 mii

esef· 24 sept. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,9 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
361,9 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
262,5 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
263,6 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
61,8 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
15,2 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBIT
10,0 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
4,5 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
3,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
2,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
7,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROCE
6,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-3,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
-1,1x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
11,5x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
3,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
68,7 %
calculat olivLawFY 2024

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
55 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
180,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
176,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Capitalizare / profit net TTM
170,6x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
170,6x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
0,6 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
5,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
7,6x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
49,0x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBIT
74,5x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/Venit
7,5x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,00 EUR

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 180,0 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
180,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
170,6x
calculat olivLawFY 2024
P/B
5,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
49,0x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROE
3,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
4,5 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,9 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 24 sept. 2025
verificat 80derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,57
EUR pe acțiune
Mijloc
0,78
EUR pe acțiune
Sus
1,06
EUR pe acțiune
Preț: 8,00 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -90,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -921,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,52 – 1,09 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA0,63 – 1,03 (Mijloc 0,89)
    6 firme folosite · multiplul median 4,5x · quartile 2,9x – 5,3x
    CFEB.BR, DEME.BR, FOU.BR, JEN.BR, MIKO.BR, MOUR.BR
  • Colegi: P/E0,52 – 1,09 (Mijloc 0,67)
    25 firme folosite · multiplul median 14,3x · quartile 11,0x – 23,2x
    ACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, BPOST.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate7,2 %41 (față de colegi)18 %
Marja netă · Calitate4,5 %54 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-1,1x78 (față de colegi)18 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie11,5x100 (pe interval fix)11 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,2x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare170,6x0 (față de colegi)18 %
EV/EBITDA · Evaluare49,0x0 (față de colegi)18 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie89/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate46/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Keyware Technologies (MONNI.BR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 23,6 mil EUR în 2024; creștere an/an -5,9 %; marjă netă 4,5 %; ROE 3,5 %; datorie netă/EBITDA -1,1x.

Intervalul de valoare estimat este 0,57–1,06 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,78 EUR, prețul de 8,00 EUR lasă un potențial de -90,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -921,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Datorie netă / EBITDA: -1,1x
  • Acoperirea dobânzilor: 11,5x
  • Lichiditatea curentă: 4,2x

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 170,6x
  • EV/EBITDA: 49,0x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
170,6x
mediana verticalei 16,2x
peste mediană (+951,9 %)
EV/EBITDA
49,0x
mediana verticalei 5,2x
peste mediană (+833,4 %)
P/S
7,6x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+629,6 %)
P/B
5,8x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+418,6 %)
ROE
3,5 %
mediana verticalei 8,4 %
sub mediană (−58,4 %)
Marja netă
4,5 %
mediana verticalei 3,8 %
peste mediană (+18,5 %)
Marja EBIT
10,0 %
mediana verticalei 7,9 %
peste mediană (+26,7 %)
Venituri an/an
-5,9 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−697,9 %)
Datorie netă/EBITDA
-1,1x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−308,0 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ELI.BRElia Group11,7 mld22,89,6 %13,6 %−2,0 %+25 % / +31 %
LOTB.BRLotus Bakeries11,4 mld66,120,9 %12,7 %+10,0 %+81 % / +75 %
GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert10,5 mld82,10,8 %2,1 %+1,0 %+6 % / +8 %
DIE.BRD'ieteren Group9,8 mld23,2—5,3 %−1,5 %+22 % / +17 %
ACKB.BRAckermans & Van Haaren8,9 mld22,38,4 %7,6 %+18,6 %+22 % / +78 %
COLR.BRColruyt Group4,4 mld14,39,4 %2,9 %+3,1 %+9 % / −8 %
DEME.BRDeme Group4,3 mld12,315,5 %8,3 %+1,3 %+22 % / +74 %
AZE.BRAzelis Group2,9 mld16,26,6 %4,3 %+1,5 %+29 % / −42 %
MELE.BRMelexis2,2 mld13,030,7 %18,4 %−3,3 %+4 % / −35 %
BEKB.BRNV Bekaert SA2,1 mld30,73,1 %1,8 %−6,4 %+10 % / −5 %
FAGR.BRFagron1,8 mld21,816,7 %9,2 %+14,3 %+12 % / +38 %
KIN.BRKinepolis Group1,3 mld33,319,3 %7,0 %−4,5 %+59 % / +9 %
JEN.BRJensen Group695,4 mil16,915,1 %9,1 %+13,3 %+26 % / +107 %
BAR.BRBarco576,4 mil9,37,9 %6,7 %−9,9 %−47 % / −58 %
IBAB.BRIon Beam Applications484,9 mil39,410,7 %2,1 %+24,5 %+47 % / +51 %
DECB.BRDeceuninck343,4 mil24,74,3 %1,7 %−4,5 %+9 % / +9 %
CAMB.BRCampine280,6 mil12,628,6 %6,1 %+13,4 %−9 % / +169 %
MOUR.BRMoury Construct269,2 mil11,021,3 %13,1 %−4,0 %+14 % / +82 %
CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe266,8 mil11,19,9 %2,0 %−5,3 %+22 % / +48 %
EVS.BREvs Broadcast Equipment248,1 mil6,120,8 %21,7 %+14,3 %−48 % / −35 %
BPOST.BRBpost228,6 mil3,56,3 %1,5 %−2,6 %−40 % / −75 %
ECONB.BREconocom Group205,3 mil39,51,2 %0,2 %+4,3 %−4 % / −37 %
MONNI.BRKeyware Technologies180,0 mil170,63,5 %4,5 %−5,9 %0 % / −13 %
IMMO.BRImmobel176,1 mil—-7,4 %-25,2 %−32,8 %−22 % / −34 %
HYSG.BRHybrid Software Group PLC120,0 mil—-2,5 %-5,5 %+7,2 %−5 % / +12 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MONNI.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
4,28
Randament total -47 % · Pe an -47 %
7,60
Randament total -5 % · Pe an -5 %
11,50
Randament total 44 % · Pe an 44 %
3 ani
3,40
Randament total -58 % · Pe an -25 %
6,86
Randament total -14 % · Pe an -5 %
11,50
Randament total 44 % · Pe an 13 %
5 ani
2,70
Randament total -66 % · Pe an -20 %
6,19
Randament total -23 % · Pe an -5 %
11,50
Randament total 44 % · Pe an 8 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,71
  • Marja netă± 1,20
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,08
  • Diluare anuală± 0,10

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Keyware Technologies este un furnizor belgian de servicii de plăți, terminale și securizare a datelor de tranzacție, cu rol în ecosistemul Bancontact și al cardurilor de masă. Compania procesează un volum mare de tranzacții proprii și prin parteneri, ceea ce o face relevantă pe o piață de plăți tot mai digitală 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are certificări de securitate relevante, inclusiv pentru PCI DSS și Bancontact, și o gamă largă de terminale și soluții de plată 1.
  • Parteneriatele cu mai mulți acquireri îi permit să ofere formule adaptate fiecărui segment de clienți 1.
  • Volumul tranzacțiilor procesate pe platforma proprie și prin parteneri indică o bază operațională consistentă 1.

Puncte slabe

  • Controlul majoritar concentrat la un singur acționar poate limita diversificarea guvernanței și lichiditatea acțiunilor 1.
  • Dependența de piața belgiană și de maaltijdcheques face compania vulnerabilă la schimbări de reglementare sau de comportament local 1.
  • Dependența de acquiri terți pentru carduri de credit limitează controlul asupra costurilor și a condițiilor de procesare 1.

Oportunități

  • Extinderea tokenizării S-Token către noi industrii, inclusiv analiză de date anonimizate, ar putea deschide venituri suplimentare 1.
  • Creșterea plăților contactless și mobile poate genera cerere pentru terminale noi și integrări cu casele de marcat 1.
  • Parteneriatele cu noi furnizori tehnologici ar putea aduce servicii inovatoare pentru clienții existenți 1.

Amenințări

  • Concurența din partea furnizorilor internaționali de beneficii extralegale poate reduce cota de piață pe maaltijdcheques 1.
  • Amenințările cibernetice tot mai sofisticate pot afecta încrederea clienților dacă protecția datelor este compromisă 1.
  • Schimbările în tarifele acquiring-ului sau în condițiile schemelor de plată pot reduce marjele 1.

Riscuri

  • Concentrarea acționariatuluimediu

    Un acționar majoritar controlează compania, ceea ce poate influența deciziile și poate reduce interesul investitorilor minoritari 1.

  • Dependența de piața belgianămediu

    Activitatea se concentrează în Belgia, astfel încât o schimbare de reglementare locală ar putea afecta direct veniturile 1.

  • Riscul de securitate ciberneticăridicat

    Compania gestionează date de card sensibile, iar o breșă ar putea genera pierderi reputaționale și juridice 1.

  • Dependența de acquiri terțimediu

    Procesarea cardurilor de credit depinde de parteneri externi, cu tarife și condiții pe care compania le controlează parțial 1.

  • Lichiditatea acțiuniiscăzut

    Volumul tranzacționat pe Euronext Brussels poate fi redus, ceea ce face dificilă intrarea sau ieșirea rapidă din poziție 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă volumul tranzacțiilor și cererea pentru tokenizare continuă să crească, compania ar putea extinde veniturile din servicii de plată și securitate 1.
  • Certificările și poziția de terminalprovider pentru Bancontact pot oferi un avantaj în piața belgiană a plăților 1.
  • Gama largă de terminale și integrările cu casele de marcat ar putea atrage comercianți din mai multe sectoare 1.

Ce ar strica teza

  • Concurența puternică pe maaltijdcheques și dominația unor jucători internaționali ar putea limita creșterea 1.
  • Concentrarea acționariatului și lichiditatea redusă pot descuraja investitorii și pot influența cursul pe termen lung 1.
  • Dacă o breșă de securitate ar afecta clienții, costurile de remediere și pierderea de încredere ar putea fi semnificative 1.

De urmărit

  • Evoluția volumului de tranzacții procesate pe platforma proprie și prin partenerinext annual report
  • Evoluția cotei de acceptare a maaltijdcheques în sectorul comercianților2027
  • Modificări în structura acționariatului și în componența consiliului de administrațienext annual report
  • Rezultatele privind securitatea datelor și certificările PCI DSSnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Keyware activează în trei zone: servicii de acceptare a plăților (PayService), protecția datelor de card prin tehnologia de tokenizare S-Token și vânzarea sau închirierea de terminale de plată. Compania se prezintă ca partener de plată premium, cu acces la mai mulți acquireri, ceea ce îi permite să ofere formule adaptate fiecărui segment de clienți 1. Raportul anual indică faptul că Keyware procesează peste 25 milioane de tranzacții debit/credit pe platforma proprie și peste 60 milioane prin parteneri 1.

Activitatea este susținută de certificări PCI DSS, PA-DSS și de statutul de terminalprovider și gateway pentru Bancontact, care îi permit să ofere direct schema Bancontact clienților. Compania operează și ca un intermediar independent între comercianți și acquireri, menținând relații cu Paynovate, Europabank, Oonex, CardProcess, EMS și CCV 1.

Structura de acționariat este concentrată: Powergraph BV, controlată de președintele consiliului de administrație, deține potrivit ultimei notificare de transparență o pondere majoritară, iar compania deține proprii acțiuni. Acțiunile sunt listate pe Euronext Brussels 1.

Segmente

PayService și acceptarea plăților

Serviciul acoperă carduri de debit, credit, maaltijdcheques și soluții private pentru școli sau comunități închise. Oferta se adaptează volumului, frecvenței și sectorului comerciantului, iar clientul alege formula potrivită din gama acquiring-ului disponibil 1.

Terminale de plată

Keyware închiriază și vinde terminale fixe, mobile și integrate în casă, cu funcții de plată contactless, Apple Pay și acceptare de maaltijdcheques. Gama include modele Loyaltek, Yomani, Yoximo și Pax, orientate spre retail, catering, logistică și finanțe 1.

Securitatea datelor (S-Token)

Tehnologia S-Token înlocuiește datele sensibile cu tokeni fără valoare intrinsecă, reducând domeniul de aplicare al certificării PCI DSS și costurile de audit. Soluția poate fi folosită și pentru anonimizarea datelor în proiecte de business intelligence 1.

Piața în context

Piața belgiană a plăților cu cardul și a beneficiilor extralegale precum maaltijdcheques reprezintă baza activității. Raportul arată că aproximativ 33% dintre salariații belgieni primesc maaltijdcheques, iar peste 53% dintre comercianții din sector le acceptă deja 1. Concurența pe acest segment include Sodexo și Edenred, alături de furnizori locali precum Monizze 1.

Creșterea continuă a numărului de tranzacții și a amenințărilor de securitate creează cerere pentru tokenizare și conformitate PCI, ceea ce ar putea susține veniturile din servicii de securitate dacă tendința persistă 1.

Tendințe

  • Creșterea volumului de tranzacțiivânt din spate

    Volumul tranzacțiilor electronice crește de la un an la altul, ceea ce sporește nevoia de procesare și de servicii de acceptare, dar și riscul de fraudă 1.

  • Presiunea privind securitatea datelorvânt din spate

    Amenințările cibernetice tot mai frecvente fac securitatea datelor de plată o cerință obligatorie, ceea ce favorizează soluțiile de tokenizare ale companiei 1.

  • Digitalizarea plăților și contactlessmixt

    Trecerea la plăți mobile, QR și Apple Pay cere terminale noi și integrări, dar și investiții continue în compatibilitate 1.

  • Concentrarea acționariatuluivânt din față

    Controlul concentrat la un singur acționar majoritar poate limita lichiditatea titlurilor și influența deciziile de guvernanță pe termen lung 1.

Poziția concurențială

Keyware concurează cu furnizori de servicii de acceptare și de beneficii extralegale. Pe segmentul maaltijdcheques, Sodexo și Edenred sunt actorii internaționali principali, iar Monizze este un jucător local. Pe partea de plăți, compania se bazează pe parteneriate cu acquireri, nu pe propria licență de acquiring 1.

Diferențierea companiei vine din gama de terminale, din certificările de securitate și din capacitatea de a conecta mai mulți acquireri, dar scala și vizibilitatea internațională rămân limitate față de concurenții mari 1.

  • Sodexo

    Furnizor internațional de carduri de masă și beneficii extralegale, menționat ca alternativă pe piața belgiană a maaltijdcheques 1.

  • Edenred

    Actor internațional în beneficii pentru salariați și carduri de masă, prezent alături de Sodexo în raportul companiei 1.

  • Monizze

    Furnizor local de maaltijdcheques în Belgia, menționat în raport ca jucător regional 1.

  • Paynovate

    Furnizor de servicii de acquiring cu care Keyware colaborează pentru a procesa carduri, fiind și concurent în zona plăților 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Keyware Technologies NV · 31 dec. 2024

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.