olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
bpost NV BPOST.BR
Belgia · Euronext Brussels · ISIN BE0974268972 · Verticală: Companii listate din Belgia
bpost NV este operatorul poștal și de colete al Belgiei, parte a bpostgroup, cu activități în Belgia, America de Nord și Eurasia. Compania operează sub un mandat de serviciu universal și un contract de administrare cu Statul belgian care acoperă perioada până la sfârșitul anului 2026, ceea ce stabilește cadrul financiar al activității sale. Acest cadru contează acum, deoarece compania are de gestionat litigii și obligații de conformitate din criza recentă, care ar putea produce efecte financiare suplimentare dacă incertitudinile nu se închid.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea bpost NV (BPOST.BR) costa 1,15 EUR (+3,80 % într-o zi), cu capitalizare 228,6 mil EUR, P/E 3,5 pe un EPS diluat de 0,33 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,77, interval pe 52 de săptămâni 1,06–2,34 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,05 – 1,15
- peste banda superioară · %B 1,00 · lățimea benzii 8,8 %
- SMA 50 / 200
- 1,17 / 1,63
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,02 / -0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,9 % | +0,4 % | +2,5 pp | — |
| 3 luni | −25,3 % | −3,3 % | −22,0 pp | — |
| 6 luni | −32,5 % | +4,0 % | −36,4 pp | — |
| De la început de an | −43,9 % | +8,1 % | −52,0 pp | — |
| 1 an | −43,0 % | +10,7 % | −53,7 pp | +8,8 % |
| 3 ani | −77,6 % | +50,1 % | −127,7 pp | −4,6 % |
| 5 ani | −85,6 % | +43,6 % | −129,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 4,1, mediană 9,1, max 14,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Venituri | 4,4 mld | 4,3 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −2,6 % |
| Profit net | 232,5 mil | 65,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −71,7 % |
| EPS diluat | 1,16 | 0,33 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −71,6 % |
| netă % | 5,3 % | 1,5 % |
| Flux de numerar liber | 276,3 mil | 235,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 870,6 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 1,0 mld EUR
- Active totale
- 4,1 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 6,3 %
- ROA
- 1,6 %
- Marja FCF
- 5,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 4,4 mld | 4,3 mld | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Profit operațional | 263,3 mil | 160,8 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 49,3 mil | 74,8 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 292,5 mil | 119,2 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Impozit pe profit | 60,8 mil | 54,5 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Profit net | 232,5 mil | 65,7 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| EPS diluat | 1,16 | 0,33 | esef· 26 mar. 2024verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 1,1 mld | 870,6 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Creanțe | 941,3 mil | 969,5 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Stocuri | 24,5 mil | 25,4 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,4 mld | 1,4 mld | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Active totale | 4,4 mld | 4,1 mld | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Datorii curente | 1,8 mld | 1,7 mld | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Datorii totale | 3,3 mld | 3,1 mld | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Capital propriu | 1,1 mld | 1,0 mld | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 200,4 mil | 199,1 mil | esef· 26 mar. 2024derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 422,4 mil | 376,2 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Investiții (capex) | 146,1 mil | 140,8 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Flux de numerar liber | 276,3 mil ≈ | 235,4 mil ≈ | esef· 26 mar. 2024derivat |
| Flux de numerar din investiții | -19,2 mil | -152,4 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -262,1 mil | -428,7 mil | esef· 26 mar. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 228,6 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,66 – 7,79 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E3,66 – 7,79 (Mijloc 5,04)24 firme folosite · multiplul median 15,3x · quartile 11,1x – 23,6xACKB.BR, AGS.BR, AZE.BR, BANI.BR, BAR.BR, BEKB.BR, BELYS.BR, CAMB.BR, CFEB.BR, COLR.BR, DECB.BR, DEME.BR, DIE.BR, ECONB.BR, ELI.BR, EVS.BR, FAGR.BR, FLOB.BR, FOU.BR, IBAB.BR, JEN.BR, KIN.BR, MELE.BR, MOUR.BR
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 1,5 % | 28 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 358,3 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,1x | 10 (pe interval fix) | 17 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 3,5x | 96 (față de colegi) | 28 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 103,0 % | 100 (pe interval fix) | 22 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial10/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate64/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare98/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BPOST (BPOST.BR). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,3 mld EUR în 2023; creștere an/an -2,6 %; marjă netă 1,5 %; ROE 6,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,66–7,79 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,04 EUR, prețul de 1,15 EUR lasă un potențial de 339,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 77,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 358,3 %
- P/E (TTM): 3,5x
- Randament FCF: 103,0 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: 1,5 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,7 mld | 22,8 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +25 % / +31 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,4 mld | 66,1 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +81 % / +75 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,5 mld | 82,1 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +6 % / +8 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,8 mld | 23,2 | — | 5,3 % | −1,5 % | +22 % / +17 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,9 mld | 22,3 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +78 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,4 mld | 14,3 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +9 % / −8 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,3 mld | 12,3 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +22 % / +74 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 16,2 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +29 % / −42 % |
| MELE.BRMelexis | 2,2 mld | 13,0 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | +4 % / −35 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,1 mld | 30,7 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +10 % / −5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,8 mld | 21,8 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +12 % / +38 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,3 mld | 33,3 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +59 % / +9 % |
| JEN.BRJensen Group | 695,4 mil | 16,9 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +26 % / +107 % |
| BAR.BRBarco | 576,4 mil | 9,3 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −47 % / −58 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 484,9 mil | 39,4 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +47 % / +51 % |
| DECB.BRDeceuninck | 343,4 mil | 24,7 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +9 % / +9 % |
| CAMB.BRCampine | 280,6 mil | 12,6 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −9 % / +169 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 269,2 mil | 11,0 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +14 % / +82 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 266,8 mil | 11,1 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +22 % / +48 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 248,1 mil | 6,1 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −48 % / −35 % |
| BPOST.BRBpost | 228,6 mil | 3,5 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −40 % / −75 % |
| ECONB.BREconocom Group | 205,3 mil | 39,5 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −4 % / −37 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 180,0 mil | 170,6 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | 0 % / −13 % |
| IMMO.BRImmobel | 176,1 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −22 % / −34 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 120,0 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −5 % / +12 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BPOST.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,63 Randament total -45 % · Pe an -45 % | 1,12 Randament total -3 % · Pe an -3 % | 1,69 Randament total 47 % · Pe an 47 % |
| 3 ani | 0,53 Randament total -54 % · Pe an -23 % | 1,06 Randament total -8 % · Pe an -3 % | 1,77 Randament total 54 % · Pe an 16 % |
| 5 ani | 0,44 Randament total -62 % · Pe an -17 % | 1,01 Randament total -12 % · Pe an -3 % | 1,86 Randament total 62 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 0,27
- Marja netă± 0,19
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,16
- Diluare anuală± 0,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
bpost NV este operatorul poștal și de colete al Belgiei, parte a bpostgroup, cu activități în Belgia, America de Nord și Eurasia. Compania operează sub un mandat de serviciu universal și un contract de administrare cu Statul belgian care acoperă perioada până la sfârșitul anului 2026, ceea ce stabilește cadrul financiar al activității sale. Acest cadru contează acum, deoarece compania are de gestionat litigii și obligații de conformitate din criza recentă, care ar putea produce efecte financiare suplimentare dacă incertitudinile nu se închid.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o rețea extinsă de oficii poștale și o poziție consolidată în serviciul universal din Belgia.
- Mandatul de serviciu universal și contractul de administrare oferă un cadru de activitate stabil pe termen mediu.
- Acționariatul stabil al statului și al FPIM sprijină continuitatea strategică a companiei.
Puncte slabe
- Compania are obligații de conformitate și litigii legate de criza recentă, care nu sunt încă închise.
- Schimbările frecvente din conducerea executivă pot încetini executarea transformării.
- Gestionarea lanțului de aprovizionare pentru criteriile de durabilitate este încă în dezvoltare.
Oportunități
- Creșterea livrărilor transfrontaliere poate sprijini dezvoltarea divizelor de e-logistică.
- Parteneriatul bancar prin rețeaua de oficii ar putea genera venituri din servicii financiare.
- Consolidarea achizițiilor la nivel de grup ar putea reduce costurile și îmbunătăți eficiența.
Amenințări
- Reglementarea prețurilor poate limita capacitatea companiei de a ajusta tarifele la costuri.
- Declinul corespondenței tradiționale ar putea reduce veniturile serviciilor poștale clasice.
- Investigațiile privind ajutorul de stat sau concursurile de achiziții publice ar putea genera sancțiuni.
Riscuri
- Conformitate și ajutor de statridicat
Compania ar putea face obiectul unor noi acuzații de ajutor de stat sau al unor investigații legate de serviciile de interes economic general.
- Criza recentăridicat
Litigiile și problemele de conformitate din criza recentă nu sunt încă închise, iar impactul financiar final ar putea depăși provizionul constituit.
- Reglementarea prețurilormediu
Mecanismul de preț maxim și controlul BIPT pot împiedica ajustările de tarife necesare pentru acoperirea costurilor serviciului universal.
- Costul serviciului universalmediu
Obligația de a furniza serviciul universal poate crea o sarcină financiară dacă nu se obține compensarea completă a costului net.
- Riscuri de terți și durabilitatescăzut
Sistemele de gestionare a terților ar putea avea lacune de conformitate, care ar trebui corectate înainte de noile reguli europene de due diligence.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă volumele de colete și comerțul electronic continuă să crească, divizele de logistică ar putea genera venituri mai stabile.
- Mandatul de serviciu universal și contractul cu Statul ar putea oferi o bază de venituri previzibilă pe termen mediu.
- Parteneriatul cu banca ar putea deschide noi surse de venit din servicii financiare prin rețeaua de oficii.
Ce ar strica teza
- Dacă litigiile din criza recentă se încheie cu obligații financiare mai mari decât provizionul, rezultatele ar putea fi afectate.
- Declinul corespondenței tradiționale ar putea reduce veniturile dacă creșterea coletelor nu o compensează.
- Reglementarea strictă a prețurilor ar putea limita capacitatea companiei de a-și proteja marjele.
De urmărit
- Rezultatul litigiilor și al investigațiilor privind criza recentă2024
- Decizia privind noul regim de sprijin pentru presa scrisă și concesiunea de presă2024
- Evaluarea de către BIPT a formulei de preț maxim pentru serviciile universale2024
- Evoluția volumelor de colete transfrontaliere și a activității e-Logisticsnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
bpost NV este societatea-mamă a bpostgroup și furnizează servicii poștale, de colete și logistică. Compania este listată pe Euronext Brussel, cu 200.000.944 de acțiuni la 31 decembrie 2023 1. Statul belgian și FPIM dețin împreună 51,04% din acțiuni 1.
Activitatea de serviciu universal este reglementată printr-un contract de administrare cu Statul belgian, iar al șaptelea contract acoperă perioada până la 31 decembrie 2026 1. Acest contract reglementează furnizarea serviciilor de interes economic general, inclusiv rețeaua de retail și plata pensiilor.
În 2023 compania a numit un nou CEO al grupului și a extins echipa executivă, inclusiv prin funcția de Chief Commercial Officer, care la data raportului nu era ocupată 1. Aceste schimbări arată o încercare de a consolida conducerea în contextul transformării.
Segmente
Poștă și colete în Belgia
Divizia belgiană oferă servicii universale de poștă și colete și operează rețeaua de oficii poștale, inclusiv ca agent al BNP Paribas Fortis pentru servicii bancare și de asigurări începând cu ianuarie 2024 1.
e-Logistics și Crossborder
Activitățile internaționale de e-logistică și livrări transfrontaliere sunt conduse de executivi dedicați pentru Europa, Eurasia și America de Nord 1.
Piața în context
Piața postală belgiană este reglementată, iar prețurile serviciilor universale sunt supuse unei formule de preț maxim și controlului prealabil al BIPT 1. Cadrul european privind livrarea transfrontalieră a coletelor crește transparența și supravegherea furnizorilor 1.
Creșterea comerțului electronic european este un factor cheie al cererii pentru livrări de colete, iar compania operează în acest segment prin activitățile sale de logistică și livrare 1.
Tendințe
- Reglementarea prețurilor poștalevânt din față
Formula de preț maxim și evaluarea de către BIPT pot limita creșterile de tarife pentru serviciile universale, ceea ce ar putea reduce flexibilitatea comercială.
- Creșterea comerțului electronicvânt din spate
Dacă volumele de colete transfrontaliere continuă să crească, cererea pentru serviciile de e-logistică ar putea sprijini veniturile diviziilor internaționale.
- Declinul volumelor de corespondențăvânt din față
Scăderea corespondenței tradiționale poate reduce veniturile serviciilor de poștă, mai ales în absența unor compensări din colete.
- Digitalizarea serviciilor financiare prin rețeamixt
Parteneriatul cu BNP Paribas Fortis extinde rolul rețelei de oficii în servicii financiare, ceea ce ar putea diversifica sursele de venit.
Poziția concurențială
Piața de livrare a coletelor din Europa și America de Nord este competitivă, iar compania concurează cu operatori de logistică și curierat care au acces la rețele comerciale mai largi. Presiunea concurențială este accentuată de regulile privind dominanța pe piață, care limitează politica de prețuri a bpost.
Concurența depinde și de statutul de serviciu universal, deoarece obligațiile de acces la infrastructură pot fi impuse unor concurenți pe care compania nu îi poate controla.
- PostNL
Operator poștal și de colete din Țările de Jos, concurent în logistica europeană.
- Deutsche Post DHL
Grup internațional de logistică și colete, concurent pe livrările transfrontaliere.
- United Parcel ServiceUPS
Operator global de colete cu rețea în America de Nord, concurent pe livrările de e-commerce.
- FedExFDX
Companie de curierat și logistică cu operațiuni în America de Nord și Europa.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202326 mar. 2024
- Raportul anual 202326 mar. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / bpost NV · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.