olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
BioMar Group A/S BIOMAR.CO
Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0064867972 · Verticală: Companii listate din Danemarca
BioMar Group A/S este un furnizor global de nutrețuri pentru pești și crustacee din acvacultură, cu operațiuni în principal în Norvegia, Scoția, Chile, Ecuador și Asia. Compania a fost listată la Nasdaq Copenhaga în mai 2026, iar ghidajul pentru 2026 indică o creștere a volumelor și a veniturilor, în contextul unor costuri ridicate ale materiilor prime marine.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea BioMar Group A/S (BIOMAR.CO) costa 121,00 DKK (−0,25 % într-o zi), cu capitalizare 12,1 mld DKK, P/E 16,9 pe un EPS diluat de 7,14 DKK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,94 %, interval pe 52 de săptămâni 105,00–134,40 DKK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 37,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 120,62 – 133,05
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,03 · lățimea benzii 9,8 %
- SMA 50 / 200
- 126,61 / indisponibil
- MACD (12, 26, 9)
- -0,59 / 0,42
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,3 % | +0,4 % | −3,7 pp | — |
| 3 luni | +10,5 % | −3,3 % | +13,8 pp | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,0 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +8,1 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +10,7 % | indisponibil | −6,5 % |
| 3 ani | indisponibil | +50,1 % | indisponibil | +1,4 % |
| 5 ani | indisponibil | +43,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 16,6 mld | 16,5 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −0,5 % |
| Profit net | 675,0 mil | 714,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +5,8 % |
| EPS diluat | 6.753,00 | 7,14 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −99,9 % |
| netă % | 4,1 % | 4,3 % |
| Flux de numerar liber | 1,4 mld | 1,3 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 632,0 mil DKK
- Datorie financiară
- 3,5 mld DKK
- Datorie netă
- 2,8 mld DKK
- Capitaluri proprii
- 3,2 mld DKK
- Active totale
- 11,1 mld DKK
- Datorie / capitaluri
- 1,08x
- Lichiditate curentă
- 0,90x
- ROE
- 21,0 %
- ROA
- 6,4 %
- Marja FCF
- 7,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (DKK)
Marje
Cont de profit și pierdere · DKK
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 16,6 mld | 16,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 13,2 mld | 12,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 3,4 mld ≈ | 3,6 mld ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Profit operațional | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 347,0 mil | 385,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 1,5 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 310,0 mil | 257,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 945,0 mil | 1,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 239,0 mil | 266,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 675,0 mil | 714,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 6.753,00 | 7,14 | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 3.671,62 | 7,19 | esef· 18 mar. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · DKK
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 434,0 mil | 632,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 4,4 mld | 4,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 2,0 mld | 1,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 7,0 mld | 6,7 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,7 mld | 1,8 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,2 mld | 1,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 11,3 mld | 11,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,7 mld | 3,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 224,0 mil | 347,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 7,4 mld | 7,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 7,7 mld | 7,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,6 mld | 3,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 100,0 mii | 100,0 mil | esef· 18 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · DKK
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,6 mld | 1,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 188,0 mil | 260,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,4 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -151,0 mil | -448,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,2 mld | -890,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 367,0 mil | 719,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | esef· 02 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 73 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 12,1 mld DKK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie61
- Evaluare64
- Calitate89
- Randamente88
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 73/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 24,9 % | 100 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 4,3 % | 58 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 183,2 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,0x | 86 (pe interval fix) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,4x | 45 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 22 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,9x | 45 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 9,0x | 55 (pe interval fix) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 10,8 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 5,9 % | 85 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 55,0 % | 93 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie61/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate89/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente88/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare64/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BIOMAR GROUP A/S (BIOMAR.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 16,5 mld DKK în 2025; creștere an/an -0,5 %; marjă netă 4,3 %; ROE 28,3 %; datorie netă/EBITDA 1,0x.
Intervalul de valoare estimat este 105,67–176,62 DKK pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 123,01 DKK, prețul de 121,00 DKK lasă un potențial de 1,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 1,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 73/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 24,9 %
- Conversia profitului în FCF: 183,2 %
- Datorie netă / EBITDA: 1,0x
- Randament FCF: 10,8 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 5,9 %
- Rata de distribuire (FCF): 55,0 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DEMANT.CODemant A | 79,7 mld | 51,6 | 15,0 % | 6,7 % | +2,5 % | +72 % / +30 % |
| PNDORA.COPandora A | 68,8 mld | 13,2 | 133,4 % | 16,1 % | indisponibil | +16 % / −3 % |
| NEWCAP.CONewcap Holding A | 65,3 mld | 13.125,0 | 29,1 % | 41,6 % | −99,9 % | +121 % / +62 % |
| ISS.COIss A | 50,8 mld | 19,8 | 27,7 % | 3,1 % | +1,1 % | +43 % / +158 % |
| BAVA.COBavarian Nordic A | 19,2 mld | 13,9 | 10,9 % | 22,0 % | indisponibil | +33 % / +47 % |
| GN.COGn Store Nord A | 18,1 mld | 27,7 | 6,3 % | 6,8 % | indisponibil | +20 % / −23 % |
| NETC.CONetcompany Group A | 16,8 mld | 66,2 | 7,2 % | 3,3 % | indisponibil | +11 % / +64 % |
| BIOMAR.COBiomar Group A | 12,1 mld | 16,9 | 28,3 % | 4,3 % | −0,5 % | indisponibil / indisponibil |
| JDAN.COJeudan A | 11,1 mld | 11,1 | 7,7 % | 57,1 % | indisponibil | +2 % / −7 % |
| DFDS.CODfds A | 8,7 mld | — | -0,2 % | -0,1 % | +1,9 % | +73 % / −25 % |
| GUBRA.COGubra A | 4,8 mld | 2,9 | 149,6 % | 64,1 % | +892,2 % | −40 % / +157 % |
| MATAS.COMatas A | 3,1 mld | 12,9 | 6,6 % | 2,8 % | +4,7 % | −31 % / −21 % |
| CBRAIN.COCbrain A | 2,4 mld | 54,7 | 13,8 % | 17,2 % | −6,2 % | −21 % / −52 % |
| BO.COBang & Olufsen A | 1,7 mld | — | -10,0 % | -4,3 % | −3,3 % | −24 % / +12 % |
| COLUM.COColumbus A | 1,2 mld | 84,0 | 2,0 % | 0,9 % | indisponibil | −5 % / +30 % |
| NNIT.CONnit A | 1,0 mld | — | -3,0 % | -1,3 % | −3,4 % | −16 % / −54 % |
| NORTHM.CONorth Media A | 873,1 mil | 13,2 | 5,5 % | 5,1 % | −0,4 % | +11 % / −16 % |
| FFARMS.COFirstfarms A | 789,8 mil | — | -2,3 % | -5,4 % | −16,5 % | −9 % / −1 % |
| HUSCO.COHusCompagniet A | 507,2 mil | — | -1,3 % | -0,9 % | +28,7 % | −41 % / −46 % |
| BIOPOR.COBioporto A | 456,2 mil | — | -117,6 % | -203,8 % | +11,2 % | −8 % / −53 % |
| GABR.COGabriel Holding A | 429,4 mil | 57,5 | 2,8 % | 1,4 % | +6,7 % | −10 % / −29 % |
| GREENM.COGreenMobility A | 392,5 mil | 11,9 | 74,3 % | 21,5 % | +20,0 % | −19 % / +91 % |
| EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A | 320,0 mil | 13,0 | 4,0 % | 40,9 % | −2,6 % | −21 % / +11 % |
| PFINV.COPapirfabrikken Invest A | 300,9 mil | 13,5 | 5,4 % | 29,7 % | +0,9 % | −3 % / +36 % |
| CEMAT.COCemat A | 213,9 mil | 3,5 | 28,7 % | 37,5 % | +318,0 % | −9 % / +3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BIOMAR.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (DKK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 67,93 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 120,40 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 181,78 Randament total 57 % · Pe an 57 % |
| 3 ani | 59,48 Randament total -38 % · Pe an -15 % | 119,22 Randament total 16 % · Pe an 5 % | 198,53 Randament total 86 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 52,08 Randament total -38 % · Pe an -9 % | 118,04 Randament total 27 % · Pe an 5 % | 216,83 Randament total 118 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 29,80
- Marja netă± 20,86
- Creșterea anuală a veniturilor± 17,99
- Diluare anuală± 1,75
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
BioMar Group A/S este un furnizor global de nutrețuri pentru pești și crustacee din acvacultură, cu operațiuni în principal în Norvegia, Scoția, Chile, Ecuador și Asia. Compania a fost listată la Nasdaq Copenhaga în mai 2026, iar ghidajul pentru 2026 indică o creștere a volumelor și a veniturilor, în contextul unor costuri ridicate ale materiilor prime marine 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție solidă în segmentele de somon și creveți, cu un ROIC ridicat și o gestionare eficientă a capitalului circulant, susținută de capacități proprii de inovare și formulare 1.
- Prezență geografică largă și rețea globală de aprovizionare, ce permit reducerea dependenței de ingrediente marine limitate 1.
- Portofoliu de joint venture-uri și asocieri în piețe de creștere precum China și Turcia, cu potențial pe termen lung 1.
Puncte slabe
- Marje sub presiune din cauza costurilor ridicate ale materiilor prime și a schimbării mixului de produse către nutrețuri pentru creveți, cu valoare medie mai mică pe tonă 1.
- Îndatorare netă în creștere după plata dividendului și achiziția participației din Ecuador, cu un efect asupra cash flow-ului operațional 1.
- Dependență de clienți mari, ceea ce a făcut necesară folosirea factoringului fără regres pentru a reduce riscul comercial 1.
Oportunități
- Extinderea capacității de producție în Ecuador ar putea susține creșterea volumelor pe piața creveților în anii următori 1.
- Soluțiile tehnice și nutriționale cu valoare adăugată ar putea compensa presiunea prețurilor din acvacultură 1.
- Trecerea AQ1 Systems la vânzări directe și venituri recurente ar putea îmbunătăți profitabilitatea diviziei tehnologice pe termen lung 1.
Amenințări
- Riscurile climatice, precum El Niño, și restricțiile de pescuit pot perturba aprovizionarea cu ingrediente marine și pot crește costurile 1.
- Prețurile scăzute ale somonului și creveților ar putea încuraja clienții să reducă achizițiile de nutrețuri 1.
- Consolidarea clienților în anumite piețe, precum Norvegia, poate duce la pierderea de contracte și la scăderea volumelor 1.
Riscuri
- Costuri ridicate ale materiilor primeridicat
Creșterea prețurilor ingredientelor marine poate comprima marjele, mai ales dacă nu pot fi transferate integral către clienți 1.
- Îndatorare crescutămediu
Datoria netă purtătoare de dobândă a crescut după dividende și achiziții, ceea ce poate reduce flexibilitatea financiară dacă rezultatele se deteriorează 1.
- Concentrarea cliențilormediu
Dependența de un număr limitat de clienți mari expune compania la riscuri de credit și la pierderea unor contracte importante 1.
- Condiții biologice și meteomediu
Schimbările biologice și meteo pot afecta cererea de nutrețuri, mai ales în segmentul creveților, unde ciclul de cultivare este scurt 1.
- Costurile tranziției AQ1 Systemsscăzut
Trecerea către vânzări directe a redus veniturile diviziei tehnologice, iar costurile de implementare ERP și de inovare ar putea continua să apese asupra rezultatelor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Ghidajul pentru 2026 a fost majorat la volume, venituri și EBIT, ceea ce sugerează o tendință pozitivă dacă condițiile biologice rămân favorabile 1.
- ROIC ridicat și gestionarea eficientă a capitalului circulant sprijină ideea unei eficiențe operaționale solide 1.
- Extinderea capacității din Ecuador ar putea susține creșterea în piața creveților, una dintre cele mai mari din lume 1.
Ce ar strica teza
- Marjele EBIT s-au redus în primul semestru, iar costurile materiilor prime ar putea rămâne ridicate, comprimând rezultatele 1.
- Datoria netă a crescut, iar raportul de îndatorare ar putea rămâne ridicat dacă profitabilitatea nu se îmbunătățește 1.
- Prețurile scăzute ale somonului ar putea reduce cererea de nutrețuri și a afectat deja rezultatele asociatului din Chile 1.
De urmărit
- Evoluția marjei EBIT și a costurilor materiilor prime marineQ3 2026
- Realizarea ghidajului de volum, venituri și EBIT pentru 20262026
- Calendarul și efectele extinderii capacității din Ecuador2027
- Evoluția datoriei nete și a raportului de îndatorare după plata dividenduluinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
BioMar produce și vinde nutrețuri pentru acvacultură, organizate în segmentele Salmon, Shrimp și Selected Species, plus divizia AQ1 Systems (Tech Solutions) orientată spre soluții tehnologice și vânzări directe 1. În primul semestru al anului 2026 veniturile au fost de DKK 7,365m, practic la nivelul anului precedent, în timp ce volumele au crescut cu 5% pe an 1. Compania deține două joint venture-uri de 50/50 în China și Turcia, nekonsolidate, precum și o participație în Salmones Austral 1.
Segmente
Salmon
Segmentul Salmon furnizează nutrețuri marilor crescători de somon din Norvegia, Scoția, Chile, Australia și Islanda. În Q2 2026 volumele au scăzut cu 6% pe an, iar segmentul reprezenta 53% din volumele grupului, cu un ROIC de 32.2% 1.
Shrimp
Segmentul Shrimp deservește o bază diversificată de clienți din America Latină și Asia de Sud-Est. În Q2 2026 volumele au crescut cu 18% pe an, iar segmentul reprezenta 28% din volumele grupului; expansiunea capacității din Ecuador este programată pentru finalul anului 2026 și 2027 1.
Selected Species
Segmentul Selected Species include nutrețuri pentru alte specii de pești. În Q2 2026 volumele au crescut cu 16% pe an, iar EBIT a crescut cu 28%, pe fondul unei utilizări ridicate a capacității și al unui mix favorabil de produse și clienți 1.
Piața în context
Cererea pe termen lung pentru pește și crustacee de crescătorie este descrisă de companie ca fiind solidă și în creștere, dar pe termen scurt cererea de nutrețuri depinde de condițiile biologice, meteo și de prețurile de vânzare ale peștelui 1. Prețurile scăzute ale somonului și creveților influențează deciziile de achiziție ale clienților, în timp ce costurile materiilor prime au crescut, în special din cauza riscului El Niño și a restricționării cotelor de pescuit în Peru 1.
Tendințe
- Creșterea costurilor materiilor prime marinevânt din față
Prețurile uleiului de pește și făinii de pește au crescut semnificativ, ceea ce majorează presiunea de cost în lanțul de valoare al acvaculturii și comprimă marjele din cauza efectului de diluare asupra EBIT 1.
- Volume în creștere în Ecuador și Australiavânt din spate
Creșterea volumelor în Ecuador (creveți) și Australia (somon) a compensat parțial scăderea din Norvegia și Chile, iar ghidajul de volum a fost majorat ca urmare 1.
- Consolidarea pieței norvegiene de somonvânt din față
Consolidarea clienților din Norvegia a dus la pierderea unui contract și la scăderea volumelor în această țară, un efect care ar putea persista dacă tendința de concentrare continuă 1.
- Tranziția AQ1 Systems spre vânzări directemixt
Afacerea de tehnologie se transformă către un model de vânzări directe și venituri recurente, ceea ce a redus veniturile pe termen scurt, dar ar putea sprijini stabilitatea pe termen lung 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate furnizează puține informații despre concurenții direcți, iar pozițiile competitive sunt descrise doar la nivel general, prin calitatea produselor, capacitățile de inovare și sprijinul tehnic oferit fermierilor 1. Compania menționează că piața din Vietnam este competitivă, cu marje sub presiune 1.
- Alți producători de nutrețuri pentru acvacultură
Concurenții nu sunt identificați nominal în sursa analizată; intensitatea concurenței este menționată în special pentru Vietnam 1.
- Furnizori locali din Vietnam
Piața vietnameză este descrisă ca fiind provocatoare și competitivă, cu marje reduse, fără identificarea explicită a jucătorilor 1.
- Parteneri locali din China și Turcia
Joint venture-urile sunt realizate cu parteneri locali, iar marjele din sudul Chinei sunt presate de costurile ridicate ale materiilor prime 1.
- Producători de somon din Chile
Salmones Austral, asociat al companiei, a contribuit mai puțin decât s-a așteptat din cauza prețurilor scăzute ale somonului 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Fish-Feed Maker BioMar Rises in Biggest Denmark IPO in YearsBloomberg Markets · 28 mai 2026 · EN
- Fish Feed Firm BioMar Set For Biggest Copenhagen IPO Since 2018Bloomberg Markets · 19 mai 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202518 mar. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / BioMar Group A/S · 30 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.