olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

North Media A/S NORTHM.CO

Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0010270347 · Verticală: Companii listate din Danemarca

50,80DKK−0,78 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

North Media A/S este un grup danez cu activități în distribuție și servicii digitale, care combină un portofoliu de valori mobiliare cu un capital de rezervă consistent. În primul semestru al anului 2026 veniturile au fost de 608 mio. kr., iar compania a redus prognozele pentru întregul an, pe fondul unui volum mai mic de tipărituri și al unei implementări mai lente a produselor noi.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea North Media A/S (NORTHM.CO) costa 50,80 DKK (−0,78 % într-o zi), cu capitalizare 908,9 mil DKK, P/E 13,7 pe un EPS diluat de 3,70 DKK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,44, interval pe 52 de săptămâni 42,80–52,60 DKK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
908,9 mil DKK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
13,7
EPS diluat TTM 3,70 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
7,28 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,44
Volatilitate (1 an) 26 %
Interval 52 săpt.
42,8052,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
48,11 – 51,59
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,77 · lățimea benzii 7,0 %
SMA 50 / 200
49,07 / 47,94
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,50 / 0,36
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−0,8 %+0,4 %−1,2 pp—
3 luni+10,2 %−3,3 %+13,5 pp—
6 luni0,0 %+4,0 %−4,0 pp—
De la început de an+6,5 %+8,1 %−1,6 pp—
1 an+3,3 %+10,7 %−7,4 pp−6,4 %
3 ani−9,6 %+50,1 %−59,7 pp+2,6 %
5 ani−55,7 %+43,6 %−99,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−16,7 %
27 feb. 2026 → 25 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−73,3 %
08 nov. 2021 → 07 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−15,0 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 12,9, mediană 13,5, max 14,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri1,3 mld1,3 mld
Venituri an/anindisponibil−0,4 %
Profit net61,7 mil66,2 mil
Profit net an/anindisponibil+7,3 %
EPS diluat3,403,70
EPS diluat an/anindisponibil+8,8 %
netă %4,7 %5,1 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
112,6 mil DKK
Datorie financiară
93,8 mil DKK
Datorie netă
-18,8 mil DKK
Capitaluri proprii
1,2 mld DKK
Active totale
1,5 mld DKK
Datorie / capitaluri
0,08x
Lichiditate curentă
5,51x
ROE
5,6 %
ROA
4,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (DKK)

Marje

Cont de profit și pierdere · DKK

Venituri
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

esef· 15 apr. 2026verificat

Profit operațional
2024
-74,9 mil
2025
66,2 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
7,6 mil
2025
7,7 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
135,8 mil
2025
75,1 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
63,3 mil
2025
21,0 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Profit net
2024
61,7 mil
2025
66,2 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

EPS diluat
2024
3,40
2025
3,70

esef· 15 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
3,97
2025
0,00

esef· 15 apr. 2026derivat

Bilanț · DKK

Numerar
2024
38,9 mil
2025
112,6 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Stocuri
2024
8,5 mil
2025
5,2 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Active curente
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

esef· 15 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
342,0 mil
2025
318,5 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Fond comercial
2024
41,0 mil
2025
41,0 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Active totale
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

esef· 15 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
98,7 mil
2025
93,8 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Datorii curente
2024
230,7 mil
2025
189,8 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Datorii totale
2024
393,2 mil
2025
327,8 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

esef· 15 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
18,1 mil
2025
17,9 mil

esef· 02 sept. 2026derivat

Fluxuri de numerar · DKK

Flux de numerar operațional
2024
15,5 mil
2025
79,6 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
-46,5 mil
2025
16,4 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-90,5 mil
2025
-22,3 mil

esef· 15 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2024
72,1 mil
2025
0

esef· 15 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
7,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
8,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
5,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
4,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
3,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
4,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
5,3 mil DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
8,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
6,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
6,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
79,6 mil DKK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
908,9 mil DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
914,2 mil DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
13,7x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
13,7x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
7,3 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
13,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
0,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

50,80 DKK

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 908,9 mil DKK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
908,9 mil DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
13,7x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 02 sept. 2026
verificat 72derivat 4

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate3,9 %44 (față de colegi)24 %
    Marja netă · Calitate5,1 %61 (față de colegi)14 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie8,6x100 (pe interval fix)14 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie6,2x100 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluare13,7x59 (față de colegi)24 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)14 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate50/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial59/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    NORTH MEDIA A/S (NORTHM.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld DKK în 2025; creștere an/an -0,4 %; marjă netă 5,1 %; ROE 5,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 42,39–81,48 DKK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 51,88 DKK, prețul de 50,80 DKK lasă un potențial de 2,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 2,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Acoperirea dobânzilor: 8,6x
    • Lichiditatea curentă: 6,2x

    Ce o infirmă

    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    13,7x
    mediana verticalei 16,1x
    sub mediană (−14,6 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 11,1x
    P/S
    0,7x
    mediana verticalei 1,6x
    sub mediană (−56,6 %)
    P/B
    0,7x
    mediana verticalei 1,6x
    sub mediană (−55,5 %)
    ROE
    5,5 %
    mediana verticalei 6,6 %
    sub mediană (−17,6 %)
    Marja netă
    5,1 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+74,9 %)
    Marja EBIT
    5,1 %
    mediana verticalei 6,8 %
    sub mediană (−25,4 %)
    Venituri an/an
    -0,4 %
    mediana verticalei 2,5 %
    sub mediană (−116,9 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    0,0 %
    mediana verticalei 1,5 %
    sub mediană (−100,0 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    DEMANT.CODemant A79,3 mld51,415,0 %6,7 %+2,5 %+71 % / +29 %
    PNDORA.COPandora A70,8 mld13,5133,4 %16,1 %indisponibil+20 % / −0 %
    NEWCAP.CONewcap Holding A65,3 mld13.125,029,1 %41,6 %−99,9 %+121 % / +62 %
    ISS.COIss A49,5 mld19,227,7 %3,1 %+1,1 %+39 % / +151 %
    BAVA.COBavarian Nordic A19,3 mld14,010,9 %22,0 %indisponibil+34 % / +48 %
    NETC.CONetcompany Group A16,9 mld66,67,2 %3,3 %indisponibil+12 % / +65 %
    GN.COGn Store Nord A16,2 mld24,86,3 %6,8 %indisponibil+7 % / −31 %
    BIOMAR.COBiomar Group A12,1 mld17,028,3 %4,3 %−0,5 %indisponibil / indisponibil
    JDAN.COJeudan A11,0 mld11,07,7 %57,1 %indisponibil+1 % / −8 %
    DFDS.CODfds A8,9 mld—-0,2 %-0,1 %+1,9 %+77 % / −24 %
    GUBRA.COGubra A4,8 mld2,9149,6 %64,1 %+892,2 %−40 % / +155 %
    MATAS.COMatas A3,7 mld15,26,6 %2,8 %+4,7 %−19 % / −8 %
    CBRAIN.COCbrain A2,0 mld47,413,8 %17,2 %−6,2 %−31 % / −58 %
    BO.COBang & Olufsen A1,7 mld—-10,0 %-4,3 %−3,3 %−23 % / +13 %
    COLUM.COColumbus A1,2 mld83,12,0 %0,9 %indisponibil−6 % / +29 %
    NNIT.CONnit A1,0 mld—-3,0 %-1,3 %−3,4 %−13 % / −52 %
    NORTHM.CONorth Media A908,9 mil13,75,5 %5,1 %−0,4 %+15 % / −12 %
    FFARMS.COFirstfarms A789,8 mil—-2,3 %-5,4 %−16,5 %−9 % / −1 %
    HUSCO.COHusCompagniet A516,0 mil—-1,3 %-0,9 %+28,7 %−39 % / −45 %
    BIOPOR.COBioporto A463,0 mil—-117,6 %-203,8 %+11,2 %−6 % / −52 %
    GABR.COGabriel Holding A418,2 mil56,02,8 %1,4 %+6,7 %−13 % / −31 %
    GREENM.COGreenMobility A393,7 mil11,974,3 %21,5 %+20,0 %−19 % / +91 %
    EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A320,0 mil13,04,0 %40,9 %−2,6 %−21 % / +11 %
    PFINV.COPapirfabrikken Invest A302,9 mil13,65,4 %29,7 %+0,9 %−2 % / +37 %
    CEMAT.COCemat A212,4 mil3,428,7 %37,5 %+318,0 %−9 % / +3 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NORTHM.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (DKK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    28,54
    Randament total -44 % · Pe an -44 %
    50,59
    Randament total -0 % · Pe an -0 %
    76,37
    Randament total 50 % · Pe an 50 %
    3 ani
    25,03
    Randament total -51 % · Pe an -21 %
    50,17
    Randament total -1 % · Pe an -0 %
    83,54
    Randament total 64 % · Pe an 18 %
    5 ani
    21,95
    Randament total -57 % · Pe an -15 %
    49,75
    Randament total -2 % · Pe an -0 %
    91,37
    Randament total 80 % · Pe an 12 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 12,54
    • Marja netă± 8,78
    • Creșterea anuală a veniturilor± 7,56
    • Diluare anuală± 0,74

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    North Media A/S este un grup danez cu activități în distribuție și servicii digitale, care combină un portofoliu de valori mobiliare cu un capital de rezervă consistent. În primul semestru al anului 2026 veniturile au fost de 608 mio. kr., iar compania a redus prognozele pentru întregul an, pe fondul unui volum mai mic de tipărituri și al unei implementări mai lente a produselor noi.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are un capital de rezervă substanțial, format din numerar și titluri listate, ceea ce îi oferă flexibilitate financiară.
    • Structura financiară este conservatoare, cu un capital propriu ridicat și datorii limitate la finanțarea imobilelor.
    • Portofoliul de servicii digitale include mai multe platforme cu potențial de creștere în segmente specializate.

    Puncte slabe

    • Segmentul Last Mile depinde mult de tipărituri, care înregistrează un declin structural.
    • Mai multe unități din Digital Services au încă pierderi operaționale, ceea ce limitează marjele consolidate.
    • Prognozele de venituri și EBITDA au fost revizuite în jos, ceea ce indică dificultăți în executarea planului.

    Oportunități

    • Creșterea cererii pentru publicitate locală și soluții digitale ar putea compensa declinul tipăriturilor.
    • Capitalul de rezervă ar putea finanța achiziții care aduc sinergii, dacă apar oportunități adecvate.
    • Îmbunătățirea eficienței operaționale ar putea reduce pierderile din anumite unități digitale.

    Amenințări

    • Scăderea continuă a volumului publicitar tipărit ar putea afecta în continuare Last Mile.
    • Volatilitatea piețelor de capital poate reduce valoarea portofoliului de valori mobiliare.
    • Concurența din platformele digitale ar putea limita capacitatea de a crește prețurile și cotele de piață.

    Riscuri

    • Dependența de tipărituriridicat

      Un declin mai accentuat al volumelor tipărite ar putea reduce semnificativ veniturile din Last Mile.

    • Volatilitatea portofoliuluiridicat

      Riscul portofoliului de valori mobiliare a crescut, iar o corecție a piețelor ar putea genera pierderi contabile importante.

    • Întârzieri în implementaremediu

      Lansările întârziate în Dayli și în Last Mile ar putea amâna îmbunătățirea rezultatelor.

    • Incidente ITmediu

      Costurile unice legate de incidentul IT din SDR ar putea afecta în continuare rezultatul din 2026.

    • Achiziții cu integrare dificilăscăzut

      Achiziția planificată a unei platforme software ar putea aduce dificultăți de integrare și costuri suplimentare.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă Digital Services își îmbunătățește marjele, segmentul ar putea compensa treptat declinul din Last Mile.
    • Capitalul de rezervă substanțial oferă flexibilitate pentru achiziții și pentru a rezista unor șocuri de piață.
    • Dacă randamentele portofoliului de valori mobiliare rămân pozitive, rezultatul net ar putea continua să fie susținut.

    Ce ar strica teza

    • Dacă declinul tipăriturilor se accelerează, Last Mile ar putea continua să reducă veniturile și EBITDA.
    • Profitul net depinde în mare măsură de câștigurile din valori mobiliare, care sunt volatile și greu de prognozat.
    • Revizuirea în jos a prognozelor arată dificultăți în executare, iar întârzierile ar putea amâna recuperarea marjelor.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestriale și evoluția volumelor tipărite în Last MileQ3 2026
    • Execuția prognozei revizuite pentru venituri și EBITDA2026
    • Finalizarea achiziției platformei software și integrarea acesteiaQ3 2026
    • Evoluția marjelor în Digital Services, în special la Dayli și Bekeynext interim report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    North Media desfășoară activitatea prin două segmente principale: Last Mile, care cuprinde FK Distribution și SDR, Svensk Direktreklam, și Digital Services, care cuprinde BoligPortal, Dayli, Bekey și participația de 50% în Karman Connect. Concernul are o structură cu capital de rezervă ridicat, în care valorile mobiliare sunt o componentă importantă a bilanțului. Conform raportului, cea mai mare parte a veniturilor provine din distribuție și din tipărituri, dar în primul semestru 2026 Digital Services a contribuit cu 84,6 mio. kr.

    Compania menține o structură financiară conservatoare: capitalul propriu reprezintă o proporție ridicată din active, iar datoriile sunt limitate la finanțarea ipotecară a imobilelor. Capitalul de rezervă, în care intră numerar și titluri listate, este folosit pentru a susține oportunități de achiziție, pentru a rezista la schimbări din piață și pentru a evita dependența de creditele bancare.

    Segmente

    Digital Services

    Digital Services include BoligPortal, Dayli, Bekey și participația în Karman Connect. Segmentul a avut venituri de 84,6 mio. kr. în primul semestru 2026, cu EBIT pozitiv, dar cu pierderi operaționale la Dayli și Bekey. Conducerea estimează îmbunătățiri ale marjelor prin poziționare de piață mai bună și optimizarea operațiunilor.

    Piața în context

    Piața de publicitate tipărită din Danemarca și Suedia se află în declin structural, ceea ce afectează direct segmentul Last Mile. Conducerea estimează un volum tipărit în scădere cu aproximativ 5% pentru FK Distribution și cu 15% pentru ziarele locale. În paralel, serviciile digitale pentru imobiliare și publicitate locală se dezvoltă, dar cu o creștere mai lentă decât s-a anticipat inițial.

    Portofoliul de valori mobiliare este expus volatilității piețelor de capital, iar riscul calculat pentru portofoliu a crescut la 25,2% la 30 iunie 2026. Randamentul portofoliului a depășit indicele MSCI World în perioada analizată, dar valoarea poate scădea rapid, așa cum s-a văzut în luna iulie 2026.

    Tendințe

    • Declinul publicității tipăritevânt din față

      Volumele de tipărituri și numărul ziarelor locale scad, ceea ce reduce veniturile din distribuție. Dacă tendința continuă, presiunea asupra marjelor din Last Mile ar putea persista.

    • Creșterea serviciilor digitalevânt din spate

      Platformele de imobiliare și publicitate locală au înregistrat creșteri, iar Bekey a continuat implementarea unei soluții pentru segmentul proprietăților. Acest trend ar putea sprijini veniturile pe termen mediu.

    • Întârzieri în lansărivânt din față

      Implementarea mai lentă a produselor noi din Last Mile și Dayli a dus la revizuirea prognozelor. Întârzierile ar putea amâna beneficiile așteptate din noile produse.

    • Evoluția piețelor financiaremixt

      Randamentele din portofoliul de valori mobiliare depind de piețele de capital. Condițiile favorabile ar putea adăuga câștiguri contabile, iar corecțiile ar putea afecta rezultatul net.

    Poziția concurențială

    În distribuția de materiale publicitare și de ambalare, North Media concurează cu operatori regionali și cu canale de publicitate digitale. În serviciile digitale, concurența vine din platforme specializate în imobiliare și publicitate locală. Informațiile disponibile în raport nu includ o analiză detaliată a cotelor de piață.

    Compania nu identifică în raport concurenți listați pe piețele din SUA, iar competitorii relevanți sunt în principal operatori nordici și platforme digitale locale. Diferențierea se bazează, conform conducerii, pe poziționarea în nișe și pe capacitatea de a dezvolta soluții noi.

    • Operatori regionali de distribuție

      Companii de distribuție și ambalare care concurează pentru aceleași contracte cu clienți din retail și publicitate locală.

    • Platforme digitale de publicitate locală

      Servicii online care concurează cu soluțiile de publicitate locală oferite de Dayli și de Digital Services.

    • Portaluri de imobiliare

      Platforme care concurează cu BoligPortal pentru atenția locatarilor și a proprietarilor.

    • Furnizori de soluții pentru proprietăți

      Companii care oferă software pentru administrarea imobilelor, concurând cu Bekey.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / North Media A/S · 30 iun. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.