olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
CEMAT A/S CEMAT.CO
Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0010271584 · Verticală: Companii listate din Danemarca
CEMAT A/S este o societate daneză cu activitate imobiliară concentrată pe piața din Varșovia, unde închiriază un complex industrial și dezvoltă proiecte rezidențiale pe terenuri din cartierul Bielany. Interesul actual vine din trecerea treptată de la chirii către vânzări de apartamente, cu ghidajul pentru 2026 de DKK 86–88 milioane venituri consolidate.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea CEMAT A/S (CEMAT.CO) costa 0,86 DKK (+1,18 % într-o zi), cu capitalizare 212,4 mil DKK, P/E 3,4 pe un EPS diluat de 0,25 DKK în ultimele 12 luni, beta 0,35, interval pe 52 de săptămâni 0,81–0,97 DKK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,3
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,84 – 0,88
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,48 · lățimea benzii 4,5 %
- SMA 50 / 200
- 0,86 / 0,87
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,00
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,4 % | +0,4 % | −4,8 pp | — |
| 3 luni | −0,7 % | −3,3 % | +2,6 pp | — |
| 6 luni | +1,7 % | +4,0 % | −2,3 pp | — |
| De la început de an | −6,9 % | +8,1 % | −15,0 pp | — |
| 1 an | −12,1 % | +10,7 % | −22,8 pp | −6,4 % |
| 3 ani | −4,7 % | +50,1 % | −54,7 pp | −0,5 % |
| 5 ani | −9,5 % | +43,6 % | −53,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 0,2, mediană 2,0, max 3,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 39,4 mil | 164,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +318,0 % |
| Profit net | 12,2 mil | 61,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +405,9 % |
| EPS diluat | 5,00 | 0,25 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −95,0 % |
| netă % | 31,0 % | 37,5 % |
| Flux de numerar liber | -8,4 mil | 52,6 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 40,5 mil DKK
- Datorie financiară
- indisponibil DKK
- Datorie netă
- indisponibil DKK
- Capitaluri proprii
- 256,8 mil DKK
- Active totale
- 363,4 mil DKK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,99x
- ROE
- 27,6 %
- ROA
- 17,5 %
- Marja FCF
- 31,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (DKK)
Marje
Cont de profit și pierdere · DKK
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 39,4 mil | 164,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 7,3 mil | 39,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 53,0 mii | 72,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 7,3 mil ≈ | 40,0 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,7 mil | 1,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 17,8 mil | 84,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 4,3 mil | 18,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 12,2 mil | 61,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 5,00 | 0,25 | esef· 02 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · DKK
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 10,3 mil | 40,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 6,7 mil | 13,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 106,9 mil | 87,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 123,9 mil | 140,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 218,2 mil | 221,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 342,3 mil | 363,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 81,7 mil | 28,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 151,2 mil | 106,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 191,2 mil | 256,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 2,4 mil | 247,0 mil | esef· 02 sept. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · DKK
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -6,6 mil | 52,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,8 mil | 0 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -8,4 mil ≈ | 52,6 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -6,5 mil | -3,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 11,0 mil | -19,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 212,4 mil DKK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
42 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 37,5 % | 87 (față de colegi) | 15 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 85,1 % | 79 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 23,0x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 6,1x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 3,4x | 86 (față de colegi) | 25 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 24,7 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate83/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare92/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CEMAT A/S (CEMAT.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 164,7 mil DKK în 2025; creștere an/an 318,0 %; marjă netă 37,5 %; ROE 28,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,11–5,51 DKK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,51 DKK, prețul de 0,86 DKK lasă un potențial de 307,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 75,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 37,5 %
- Conversia profitului în FCF: 85,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 23,0x
- Lichiditatea curentă: 6,1x
- P/E (TTM): 3,4x
- Randament FCF: 24,7 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DEMANT.CODemant A | 79,3 mld | 51,4 | 15,0 % | 6,7 % | +2,5 % | +71 % / +29 % |
| PNDORA.COPandora A | 70,8 mld | 13,5 | 133,4 % | 16,1 % | indisponibil | +20 % / −0 % |
| NEWCAP.CONewcap Holding A | 65,3 mld | 13.125,0 | 29,1 % | 41,6 % | −99,9 % | +121 % / +62 % |
| ISS.COIss A | 49,5 mld | 19,2 | 27,7 % | 3,1 % | +1,1 % | +39 % / +151 % |
| BAVA.COBavarian Nordic A | 19,3 mld | 14,0 | 10,9 % | 22,0 % | indisponibil | +34 % / +48 % |
| NETC.CONetcompany Group A | 16,9 mld | 66,6 | 7,2 % | 3,3 % | indisponibil | +12 % / +65 % |
| GN.COGn Store Nord A | 16,2 mld | 24,8 | 6,3 % | 6,8 % | indisponibil | +7 % / −31 % |
| BIOMAR.COBiomar Group A | 12,1 mld | 17,0 | 28,3 % | 4,3 % | −0,5 % | indisponibil / indisponibil |
| JDAN.COJeudan A | 11,0 mld | 11,0 | 7,7 % | 57,1 % | indisponibil | +1 % / −8 % |
| DFDS.CODfds A | 8,9 mld | — | -0,2 % | -0,1 % | +1,9 % | +77 % / −24 % |
| GUBRA.COGubra A | 4,8 mld | 2,9 | 149,6 % | 64,1 % | +892,2 % | −40 % / +155 % |
| MATAS.COMatas A | 3,7 mld | 15,2 | 6,6 % | 2,8 % | +4,7 % | −19 % / −8 % |
| CBRAIN.COCbrain A | 2,0 mld | 47,4 | 13,8 % | 17,2 % | −6,2 % | −31 % / −58 % |
| BO.COBang & Olufsen A | 1,7 mld | — | -10,0 % | -4,3 % | −3,3 % | −23 % / +13 % |
| COLUM.COColumbus A | 1,2 mld | 83,1 | 2,0 % | 0,9 % | indisponibil | −6 % / +29 % |
| NNIT.CONnit A | 1,0 mld | — | -3,0 % | -1,3 % | −3,4 % | −13 % / −52 % |
| NORTHM.CONorth Media A | 908,9 mil | 13,7 | 5,5 % | 5,1 % | −0,4 % | +15 % / −12 % |
| FFARMS.COFirstfarms A | 789,8 mil | — | -2,3 % | -5,4 % | −16,5 % | −9 % / −1 % |
| HUSCO.COHusCompagniet A | 516,0 mil | — | -1,3 % | -0,9 % | +28,7 % | −39 % / −45 % |
| BIOPOR.COBioporto A | 463,0 mil | — | -117,6 % | -203,8 % | +11,2 % | −6 % / −52 % |
| GABR.COGabriel Holding A | 418,2 mil | 56,0 | 2,8 % | 1,4 % | +6,7 % | −13 % / −31 % |
| GREENM.COGreenMobility A | 393,7 mil | 11,9 | 74,3 % | 21,5 % | +20,0 % | −19 % / +91 % |
| EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A | 320,0 mil | 13,0 | 4,0 % | 40,9 % | −2,6 % | −21 % / +11 % |
| PFINV.COPapirfabrikken Invest A | 302,9 mil | 13,6 | 5,4 % | 29,7 % | +0,9 % | −2 % / +37 % |
| CEMAT.COCemat A | 212,4 mil | 3,4 | 28,7 % | 37,5 % | +318,0 % | −9 % / +3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CEMAT.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (DKK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,56 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 0,99 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 1,48 Randament total 73 % · Pe an 73 % |
| 3 ani | 0,67 Randament total -22 % · Pe an -8 % | 1,31 Randament total 52 % · Pe an 15 % | 2,14 Randament total 148 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 0,79 Randament total -8 % · Pe an -2 % | 1,73 Randament total 101 % · Pe an 15 % | 3,08 Randament total 258 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 0,33
- Marja netă± 0,23
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,17
- Diluare anuală± 0,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
CEMAT A/S este o societate daneză cu activitate imobiliară concentrată pe piața din Varșovia, unde închiriază un complex industrial și dezvoltă proiecte rezidențiale pe terenuri din cartierul Bielany. Interesul actual vine din trecerea treptată de la chirii către vânzări de apartamente, cu ghidajul pentru 2026 de DKK 86–88 milioane venituri consolidate 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania controlează direct majoritatea terenurilor din complexul din Bielany, ceea ce îi oferă flexibilitate în planificarea proiectelor.
- Venitul din închirieri este stabil și recurent, ceea ce sprijină fluxul de numerar în timp ce dezvoltările sunt pregătite.
- Moje Bielany 1 a fost finalizat cu succes, iar ghidajul pentru marja proiectului a fost ridicat, ceea ce arată capacitatea de execuție.
Puncte slabe
- Veniturile sunt concentrate pe câteva proiecte și pe un singur piață, ceea ce crește sensibilitatea la evoluția pieței din Varșovia.
- Recunoașterea veniturilor din dezvoltare are loc la predarea unităților, ceea ce face rezultatele trimestriale mai neregulate.
- O parte din teren nu este înscrisă în cartea funciară, iar un teren din dispută are valoare contabilă zero.
Oportunități
- Dacă se obțin autorizațiile pentru Moje Bielany 2 și pentru noua unitate de self-storage, compania ar putea extinde veniturile recurente și de dezvoltare.
- Scăderea dobânzilor ar putea spori accesibilitatea creditelor pentru cumpărători și ar putea sprijini vânzările proiectelor viitoare.
- Un eventual nou dosar de zonare pentru o fază suplimentară de dezvoltare rezidențială ar putea adăuga potențial pe termen lung.
Amenințări
- Oferta mare de apartamente noi din Varșovia ar putea limita creșterea prețurilor și ar putea prelungi perioadele de vânzare.
- Evaluarea investiției imobiliare depinde de factori externi companiei, iar o reevaluare ar putea modifica semnificativ rezultatul net.
- Un rezultat nefavorabil al litigiului privind terenul de lângă aeroport ar putea afecta activele și imaginea companiei.
Riscuri
- Evaluarea proprietățilorridicat
Rezultatul net ghidat pentru 2026 depinde de reevaluarea proprietății de investiții, care poate varia în funcție de factori în afara controlului companiei 1.
- Finanțarea Moje Bielany 3ridicat
Disponibilitatea finanțării este condiționată de pre-vânzări de aproximativ 25% din suprafața vandabilă, iar dacă vânzările întârzie, lansarea și construcția ar putea fi amânate 1.
- Litigiu privind terenulmediu
Disputa cu un institut tehnic privind un teren de lângă aeroport are un rezultat foarte incert, iar terenul figurează cu valoare contabilă zero 1.
- Dependența de piața din Varșoviamediu
Activitatea companiei este concentrată în Varșovia, deci un declin al cererii locale ar putea afecta simultan vânzările și veniturile din închirieri 1.
- Autorizații și calendarmediu
Proiectele depind de obținerea autorizațiilor de construcție, iar întârzierile administrative ar putea muta datele de lansare și de finalizare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă Moje Bielany 3 se vinde conform planului și construcția începe la termen, compania ar putea repeta marja proiectului anterior și ar putea consolida fluxul de venituri din dezvoltare 1.
- Controlul asupra unui teren mare din Bielany, combinat cu venituri din închiriere stabile, ar putea oferi o bază solidă pentru proiecte noi de valorificare 1.
- Scăderea dobânzilor și revenirea treptată a cererii din Varșovia ar putea sprijini vânzările și creșterea ghidajului pentru anii următori 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile din 2026 depind în mare parte de vânzarea și predarea unităților din proiectele rezidențiale, ceea ce face rezultatele greu de prognozat trimestrial 1.
- Oferta mare din Varșovia ar putea limita creșterea prețurilor și ar putea întârzia vânzările proiectelor noi, afectând marjele așteptate 1.
- Rezultatul net ar putea fi modificat semnificativ de reevaluarea proprietății, iar disputa privind terenul rămâne neclară din punct de vedere juridic 1.
De urmărit
- Lansarea vânzărilor pentru Moje Bielany 3 și atingerea pragului de pre-vânzări pentru finanțaresfârșitul lui septembrie 2026
- Predarea terenului către antreprenor și începerea construcției Moje Bielany 3Q4 2026
- Finalizarea tranzacției pentru spațiul comercial de la parter din Moje Bielany 1a doua jumătate a lui 2026
- Finalizarea unității de self-storage și aprobarea finanțării bancareQ4 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
CEMAT A/S este o societate pe acțiuni cu sediul în Danemarca, cu un accent strategic pe piața poloneză. Strategia 2024–2027 urmărește consolidarea portofoliului de închiriere, optimizarea fluxului de numerar din activele existente și pregătirea terenurilor pentru dezvoltări viitoare 1. Compania spune că dezvoltarea rezidențială ar putea deveni principala sursă de venituri, alături de închirierile existente.
Portofoliul grupului cuprinde peste 31.480 mp de spațiu închiriabil și peste 153.600 mp de teren, majoritatea în zona Bielany din Varșovia, la aproximativ 8 km de centrul de afaceri 1. Clădirile existente, construite în mare parte în anii 1980, sunt tratate ca un punct de plecare pentru proiecte de valorificare, inclusiv dezvoltări noi și reamenajări funcționale.
Controlul terenurilor se bazează pe dreptul de superficie perpetuu, pe drepturi de proprietate și pe dreptul de posesie, iar o parte din teren nu este înscrisă în cartea funciară. Compania tratează fiecare proprietate individual, având în vedere statutul juridic diferit al fiecăreia 1.
Segmente
Dezvoltare rezidențială
Segmentul de dezvoltare a generat venituri de DKK 16,2 milioane în primul semestru din 2026, comparativ cu zero în aceeași perioadă din 2025 1. Proiectul Moje Bielany 1, cu 105 unități, a fost finalizat, iar aproape toate apartamentele au fost vândute. Ghidajul EBITDA pentru segment în 2026 a fost ridicat la DKK 9,2–9,4 milioane, ceea ce arată o contribuție vizibilă a vânzărilor de unități.
Depozitare self-storage
Compania a lansat activitatea de self-storage în 2023, prin platforma online CeMatBox, și pregătește o unitate nouă, cu aproximativ 3.100 mp de spațiu închiriabil. Finalizarea este estimată pentru al patrulea trimestru din 2027, sub rezerva obținerii autorizațiilor și a finanțării bancare 1.
Piața în context
Primul semestru din 2026 a adus o îmbunătățire vizibilă a pieței rezidențiale din Polonia, deși nu un revenire la nivelul boomului anterior. Cererea a crescut față de 2025, iar creditele ipotecare au devenit treptat mai accesibile 1. Rata de referință a Băncii Naționale a Poloniei a scăzut la 3,75%, iar dobânda medie la noile credite ipotecare a fost de aproximativ 6,0% 1.
În Varșovia, vânzările din trimestrul al doilea au fost cu 32,6% mai mari decât în aceeași perioadă din 2025, dar cu 9,4% mai mici decât în primul trimestru 1. Oferta a crescut, iar în al doilea trimestru au fost lansate aproape 4.800 de apartamente noi. Perspectiva pentru a doua jumătate a anului este moderat pozitivă, dar oferta extinsă ar putea limita creșterea generală a prețurilor 1.
Tendințe
- Scăderea dobânzilorvânt din spate
Reducerea ratelor de referință și a dobânzilor ipotecare a sprijinit cererea de locuințe din Varșovia și ar putea continua să o susțină, dacă evoluția macroeconomică rămâne favorabilă 1.
- Ofertă ridicată de apartamentevânt din față
Numărul mare de unități disponibile oferă cumpărătorilor mai multe opțiuni și îi face mai selectivi, ceea ce poate limita creșterea prețurilor și presiunea asupra marjelor proiectelor noi 1.
- Locuințe finalizate în stocmixt
Ponderea mare a locuințelor finalizate în oferta din Varșovia le dă cumpărătorilor putere de negociere, dar poate face mai dificilă vânzarea proiectelor aflate încă în construcție 1.
- Costuri de construcțiemixt
Compania a semnat pentru Moje Bielany 3 un contract cu preț fix, care reduce expunerea la inflația costurilor de construcție, în timp ce proiectele fără astfel de clauze rămân mai vulnerabile 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alți dezvoltatori rezidențiali și investitori imobiliari din Varșovia, mai ales pe segmentul apartamentelor noi și al spațiilor de depozitare. Sursa primară nu numește alți competitori, deci nu pot fi făcute comparații directe de cote de piață 1.
Avantajul declarat al companiei este poziția terenurilor din Bielany, legăturile bune de transport și controlul direct asupra terenurilor, care pot reduce riscul de achiziție. Dacă alți dezvoltatori au oferte mai mari sau prețuri mai competitive, cererea pentru proiectele CEMAT ar putea fi afectată 1.
- Dezvoltatori rezidențiali din Varșovia
Concurență directă pe apartamente noi în Varșovia; nu sunt identificați nominal în sursă.
- Operatori de spații de depozitare
Concurență pe segmentul self-storage, unde compania își propune extinderea; nu sunt numiți în sursă.
- Investitori imobiliari cu portofolii de birouri și depozite
Concurență pentru chiriași în zona industrială din Bielany; nu sunt identificați în sursă.
- Alți proprietari de terenuri în Bielany
Concurență pentru dezvoltarea de terenuri în aceeași zonă; nu sunt identificați în sursă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202507 apr. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / CEMAT A/S · 30 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.