olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

EgnsINVEST Ejendomme Tyskland A/S EGNETY.CO

Danemarca · Nasdaq Copenhagen · Verticală: Companii listate din Danemarca

140,00DKK0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

EgnsINVEST Ejendomme Tyskland A/S este un fond imobiliar danez, listat pe First North, care deține un portofoliu rezidențial și comercial în Berlin. În 2025 EBVAT a crescut la DKK 15,34 mio., iar conducerea anticipează o cifră de afaceri de DKK 60-64 mio. în 2026, într-un context de reducere a dobânzilor și de piață imobiliară berlineză mai prudentă.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea EgnsINVEST Ejendomme Tyskland A/S (EGNETY.CO) costa 140,00 DKK (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 320,0 mil DKK, P/E 13,0 pe un EPS diluat de 10,78 DKK în ultimele 12 luni, beta 0,20, interval pe 52 de săptămâni 138,00–178,00 DKK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
320,0 mil DKK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
13,0
EPS diluat TTM 10,78 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
7,70 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,20
Volatilitate (1 an) 21 %
Interval 52 săpt.
138,00178,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
43,3
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
138,47 – 145,03
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,23 · lățimea benzii 4,6 %
SMA 50 / 200
143,28 / 150,59
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,81 / -0,68
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−4,8 %−0,6 %−4,1 pp—
3 luni−2,8 %−4,2 %+1,4 pp—
6 luni−2,1 %+4,3 %−6,4 pp—
De la început de an−17,2 %+7,5 %−24,7 pp—
1 an−12,5 %+9,9 %−22,4 pp−5,3 %
3 ani+17,6 %+49,8 %−32,2 pp−0,6 %
5 ani−44,0 %+42,8 %−86,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,5 %
28 nov. 2025 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−61,5 %
17 aug. 2022 → 01 feb. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−10,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 5,9, mediană 10,8, max 15,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri57,9 mil61,8 mil60,2 mil
Venituri an/anindisponibil+6,8 %−2,6 %
Profit net-199,3 mil51,5 mil24,6 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−52,1 %
EPS diluat-85,9622,0710,78
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−51,2 %
netă %-344,2 %83,3 %40,9 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
17,7 mil DKK
Datorie financiară
742,5 mil DKK
Datorie netă
724,8 mil DKK
Capitaluri proprii
631,6 mil DKK
Active totale
1,5 mld DKK
Datorie / capitaluri
1,18x
Lichiditate curentă
5,38x
ROE
4,0 %
ROA
1,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (DKK)

Marje

Cont de profit și pierdere · DKK

Venituri
2023
57,9 mil
2024
61,8 mil
2025
60,2 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Profit brut
2023
41,0 mil
2024
44,2 mil
2025
43,3 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Profit operațional
2023
37,3 mil
2024
40,7 mil
2025
39,7 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
18,0 mil
2024
28,7 mil
2025
24,4 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-240,1 mil
2024
62,1 mil
2025
30,3 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-38,2 mil
2024
10,2 mil
2025
5,2 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Profit net
2023
-199,3 mil
2024
51,5 mil
2025
24,6 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

EPS diluat
2023
-85,96
2024
22,07
2025
10,78

esef· 02 iun. 2026verificat

Bilanț · DKK

Numerar
2023
5,1 mil
2024
4,5 mil
2025
17,7 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Creanțe
2023
1,7 mil
2024
2,1 mil
2025
2,9 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Active curente
2023
6,8 mil
2024
6,6 mil
2025
20,6 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,4 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

esef· 02 iun. 2026verificat

Active totale
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

esef· 02 iun. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
15,6 mil
2024
16,4 mil
2025
16,0 mii

esef· 02 iun. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
784,4 mil
2024
785,6 mil
2025
742,5 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Datorii curente
2023
21,4 mil
2024
22,6 mil
2025
3,8 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Datorii totale
2023
891,2 mil
2024
904,5 mil
2025
846,8 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Capital propriu
2023
559,4 mil
2024
611,8 mil
2025
631,6 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
2,3 mil
2024
2,3 mil
2025
2,3 mil

esef· 02 iun. 2026derivat

Fluxuri de numerar · DKK

Flux de numerar operațional
2023
18,9 mil
2024
11,6 mil
2025
12,1 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-13,9 mil
2024
-13,0 mil
2025
68,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-5,7 mil
2024
766,8 mii
2025
-66,9 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
0
2025
6,0 mil

esef· 02 iun. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-52,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-51,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
71,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
65,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
40,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
4,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
2,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
2,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
724,8 mil DKK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
1,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
5,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
4,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
12,1 mil DKK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
15 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
320,0 mil DKK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
1,0 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
13,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
13,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
7,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
5,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
26,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
17,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
1,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

140,00 DKK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 320,0 mil DKK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
320,0 mil DKK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
13,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
4,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
40,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 02 iun. 2026
verificat 76derivat 3

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate2,4 %33 (față de colegi)24 %
    Marja netă · Calitate40,9 %92 (față de colegi)14 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,6x2 (pe interval fix)14 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie5,4x100 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluare13,0x68 (față de colegi)24 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,9 %27 (pe interval fix)14 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie41/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate55/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial27/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial68/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    EGNSINVEST EJENDOMME TYSKLAND A/S (EGNETY.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 60,2 mil DKK în 2025; creștere an/an -2,6 %; marjă netă 40,9 %; ROE 4,0 %.

    Intervalul de valoare estimat este 123,90–255,66 DKK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 145,13 DKK, prețul de 140,00 DKK lasă un potențial de 3,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 3,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 40,9 %
    • Lichiditatea curentă: 5,4x

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: 1,6x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,9 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    13,0x
    mediana verticalei 15,4x
    sub mediană (−15,9 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 11,0x
    P/S
    5,3x
    mediana verticalei 1,4x
    peste mediană (+282,0 %)
    P/B
    0,5x
    mediana verticalei 1,6x
    sub mediană (−68,6 %)
    ROE
    4,0 %
    mediana verticalei 6,6 %
    sub mediană (−39,7 %)
    Marja netă
    40,9 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+1.300,0 %)
    Marja EBIT
    65,9 %
    mediana verticalei 5,9 %
    peste mediană (+1.024,7 %)
    Venituri an/an
    -2,6 %
    mediana verticalei 2,5 %
    sub mediană (−205,3 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 1,4 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    DEMANT.CODemant A79,7 mld51,615,0 %6,7 %+2,5 %+72 % / +30 %
    PNDORA.COPandora A68,8 mld13,2133,4 %16,1 %indisponibil+16 % / −3 %
    NEWCAP.CONewcap Holding A65,3 mld13.125,029,1 %41,6 %−99,9 %+121 % / +62 %
    ISS.COIss A50,8 mld19,827,7 %3,1 %+1,1 %+43 % / +158 %
    BAVA.COBavarian Nordic A19,2 mld13,910,9 %22,0 %indisponibil+33 % / +47 %
    GN.COGn Store Nord A18,1 mld27,76,3 %6,8 %indisponibil+20 % / −23 %
    NETC.CONetcompany Group A16,8 mld66,27,2 %3,3 %indisponibil+11 % / +64 %
    BIOMAR.COBiomar Group A12,1 mld16,928,3 %4,3 %−0,5 %indisponibil / indisponibil
    JDAN.COJeudan A11,1 mld11,17,7 %57,1 %indisponibil+2 % / −7 %
    DFDS.CODfds A8,7 mld—-0,2 %-0,1 %+1,9 %+73 % / −25 %
    GUBRA.COGubra A4,8 mld2,9149,6 %64,1 %+892,2 %−40 % / +157 %
    MATAS.COMatas A3,1 mld12,96,6 %2,8 %+4,7 %−31 % / −21 %
    CBRAIN.COCbrain A2,4 mld54,713,8 %17,2 %−6,2 %−21 % / −52 %
    BO.COBang & Olufsen A1,7 mld—-10,0 %-4,3 %−3,3 %−24 % / +12 %
    COLUM.COColumbus A1,2 mld84,02,0 %0,9 %indisponibil−5 % / +30 %
    NNIT.CONnit A1,0 mld—-3,0 %-1,3 %−3,4 %−16 % / −54 %
    NORTHM.CONorth Media A873,1 mil13,25,5 %5,1 %−0,4 %+11 % / −16 %
    FFARMS.COFirstfarms A789,8 mil—-2,3 %-5,4 %−16,5 %−9 % / −1 %
    HUSCO.COHusCompagniet A507,2 mil—-1,3 %-0,9 %+28,7 %−41 % / −46 %
    BIOPOR.COBioporto A456,2 mil—-117,6 %-203,8 %+11,2 %−8 % / −53 %
    GABR.COGabriel Holding A429,4 mil57,52,8 %1,4 %+6,7 %−10 % / −29 %
    GREENM.COGreenMobility A392,5 mil11,974,3 %21,5 %+20,0 %−19 % / +91 %
    EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A320,0 mil13,04,0 %40,9 %−2,6 %−21 % / +11 %
    PFINV.COPapirfabrikken Invest A300,9 mil13,55,4 %29,7 %+0,9 %−3 % / +36 %
    CEMAT.COCemat A213,9 mil3,528,7 %37,5 %+318,0 %−9 % / +3 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EGNETY.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (DKK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    76,85
    Randament total -45 % · Pe an -45 %
    136,37
    Randament total -3 % · Pe an -3 %
    206,10
    Randament total 47 % · Pe an 47 %
    3 ani
    64,33
    Randament total -54 % · Pe an -23 %
    129,39
    Randament total -8 % · Pe an -3 %
    216,14
    Randament total 54 % · Pe an 16 %
    5 ani
    53,85
    Randament total -62 % · Pe an -17 %
    122,77
    Randament total -12 % · Pe an -3 %
    226,67
    Randament total 62 % · Pe an 10 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 32,35
    • Marja netă± 22,64
    • Creșterea anuală a veniturilor± 19,94
    • Diluare anuală± 1,90

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    EgnsINVEST Ejendomme Tyskland A/S este un fond imobiliar danez, listat pe First North, care deține un portofoliu rezidențial și comercial în Berlin. În 2025 EBVAT a crescut la DKK 15,34 mio., iar conducerea anticipează o cifră de afaceri de DKK 60-64 mio. în 2026, într-un context de reducere a dobânzilor și de piață imobiliară berlineză mai prudentă.

    SWOT

    Puncte tari

    • Experiență lungă a administratorului în piața din Berlin și control financiar riguros.
    • Indicele de vacanță redus și soliditate financiară îmbunătățită.
    • Evaluări independente periodice care susțin valorile raportate.

    Puncte slabe

    • Dependența de un singur oraș face grupul sensibil la evoluțiile pieței din Berlin.
    • Randamentele raportate sunt modeste, iar rezultatul net depinde de costurile cu dobânzile.
    • Lichiditatea este limitată de liniile de credit disponibile și de refinanțarea pe perioade lungi.

    Oportunități

    • Scăderea dobânzilor ar putea reduce costurile de finanțare și susține rezultatele.
    • Renovările și creșterile de chirie pot genera randamente suplimentare.
    • Cererea mare de locuințe din Berlin ar putea susține chiriile pe termen lung.

    Amenințări

    • Piața tranzacțiilor s-ar putea deteriora dacă cumpărătorii rămân prudenți.
    • Reglementările privind chiriile pot limita creșterile de chirie.
    • Incertitudinea geopolitică și comercială poate afecta economia Germaniei și cererea.

    Riscuri

    • Concentrare geograficăridicat

      Portofoliul este concentrat în Berlin, astfel încât o scădere locală a pieței ar putea afecta rapid rezultatele.

    • Evaluări imobiliaremediu

      Valorile proprietăților depind de evaluări și de cererea de tranzacționare, care au scăzut în 2025.

    • Costuri de finanțaremediu

      Refinanțarea creditelor ipotecare în pulsuri ar putea expune grupul la condiții de dobândă mai dure.

    • Reglementări localemediu

      Legislația privind chiriile poate limita creșterile și afecta randamentele așteptate.

    • Lichiditate pe acțiuniscăzut

      Acțiunile sunt listate pe First North, unde lichiditatea poate fi redusă, iar răscumpărările depind de condiții de piață.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea EBVAT în 2025 și ghidajul pozitiv pentru 2026 arată că administrarea poate transforma reducerea dobânzilor în rezultate mai bune.
    • Indicele de vacanță redus și soliditatea în creștere sugerează un portofoliu bine ocupat și o structură financiară mai solidă.
    • Cererea pentru locuințe din Berlin, susținută de creșterea populației și de tehnologie, ar putea menține veniturile din chirii.

    Ce ar strica teza

    • Scăderea tranzacțiilor din Berlin ar putea reduce valorile proprietăților dacă piața rămâne prudentă.
    • Concentrarea geografică face compania vulnerabilă la șocuri locale, fără diversificare regională.
    • Ghidajul depinde de creșterea chiriilor și de costurile de întreținere, care pot diferi de estimări.

    De urmărit

    • Realizarea ghidajului de cifră de afaceri și EBVAT2026
    • Evoluția tranzacțiilor imobiliare din BerlinQ1 2026
    • Decizia adunării generale privind anularea acțiunilor proprii2026
    • Condițiile de refinanțare ale creditelor ipotecare2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul investește în proprietăți imobiliare din Berlin, cu accent pe închirierea locuințelor și a spațiilor comerciale. Administrarea portofoliului este asigurată de EgnsINVEST Management A/S, care gestionează contabilitatea, inspecțiile fizice și renovările. Strategia declarată vizează renovarea la plecarea chiriașilor, creșteri de chirie și exploatarea suprafețelor neutilizate, iar în 2025 valorile reevaluate au totalizat DKK 14,9 mio.

    Compania a răscumpărat acțiuni proprii în valoare de DKK 6 mio. în 2025, reprezentând 1,66% din capital, cu intenția de a le utiliza la achiziții de proprietăți sau de a le anula. Conducerea propune anularea acestora și reducerea corespunzătoare a capitalului social, decizie care depinde de adunarea generală.

    Segmente

    Locuințe și spații comerciale din Berlin

    Segmentul principal combină apartamente și birouri în Berlin, unde chiriile sunt ajustate prin renovări și extinderea suprafețelor utile. Indicele de vacanță a rămas redus, ceea ce sprijină veniturile din chirii.

    Administrare și evaluare

    Administrarea prin EgnsINVEST Management A/S include controlul financiar și evaluări independente, eșalonate trimestrial, care susțin valorile raportate ale proprietăților.

    Piața în context

    Piața imobiliară din Berlin a scăzut în 2025, cu o cifră de tranzacții de EUR 4,8 mia., cu 26% sub 2024, iar la nivel național volumul a scăzut cu 17%. Cumpărătorii sunt mai prudenți, iar unele contracte ar putea fi amânate în primul trimestru din 2026.

    Economia Berlinului a crescut cu 1% în 2025, față de 0,2% la nivel german, susținută de tehnologie și startup-uri. Berlinul a atras 31% din rundele de finanțare din Germania, ceea ce sprijină cererea pe termen lung pentru locuințe.

    Tendințe

    • Reducerea dobânzilorvânt din spate

      Trei reduceri rapide ale dobânzii BCE la începutul anului 2025 au scăzut costurile de finanțare, ceea ce a susținut creșterea EBVAT.

    • Scăderea tranzacțiilor imobiliarevânt din față

      Cumpărătorii mai prudenți au prelungit procesele de vânzare, în special pentru birouri, ceea ce ar putea amâna veniturile din vânzări.

    • Cerere de locuințe în Berlinvânt din spate

      Conducerea consideră că cererea pentru locuințe depășește oferta, iar populația Berlinului ar putea continua să crească.

    • Incertitudine economicămixt

      Tarifele comerciale și incertitudinea globală au afectat industria și exportul, dar stimulentele publice ar putea sprijini economia pe termen mediu.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu alți investitori și administratori imobiliari care activează pe piața rezidențială și comercială din Berlin. Sursele nu identifică explicit concurenții, iar cota de piață a grupului nu este raportată.

    Diferențierea se bazează pe administrarea directă, prezența fizică în clădiri și renovările la plecarea chiriașilor, care pot susține creșteri de chirie peste nivelul pieței.

    • Vonovia

      Mare proprietar rezidențial menționat în sursă pentru tranzacția din 2021 cu Deutsche Wohnen, relevant pentru piața locuințelor din Berlin.

    • Deutsche Wohnen

      Proprietar rezidențial de dimensiuni mari din Berlin, preluat de un alt mare grup în 2021, conform sursei.

    • Investitori în birouri din Berlin

      Actori care tranzacționează spații de birouri, segment în care vânzările s-au prelungit în 2025.

    • Fonduri de capital de risc din Berlin

      Investitori ce concurează pentru proprietăți sau active, mai ales în ecosistemul tehnologic al orașului.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / EgnsINVEST Ejendomme Tyskland A/S · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.