olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Netcompany Group A/S NETC.CO
Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0060952919 · Verticală: Companii listate din Danemarca
Netcompany este un furnizor de servicii IT și soluții digitale pentru sectorul public și privat, cu accent pe platforme și inteligență artificială agentică. În primul semestru al anului 2026 veniturile raportate au crescut puternic, în principal datorită integrării Netcompany Banking Services, dar creșterea organică, de circa 15 la sută, arată că cererea de bază rămâne solidă. Compania a ridicat ghidajul de venituri pentru 2026 la intervalul 16-20,5 la sută în monedă constantă.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Netcompany Group A/S (NETC.CO) costa 358,80 DKK (−0,55 % într-o zi), cu capitalizare 16,8 mld DKK, P/E 66,2 pe un EPS diluat de 5,42 DKK în ultimele 12 luni, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 289,60–403,40 DKK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 335,95 – 401,37
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,35 · lățimea benzii 17,7 %
- SMA 50 / 200
- 338,70 / 334,23
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 7,12 / 11,42
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +8,7 % | −0,6 % | +9,4 pp | — |
| 3 luni | +10,4 % | −4,2 % | +14,6 pp | — |
| 6 luni | +0,7 % | +4,3 % | −3,6 pp | — |
| De la început de an | +0,2 % | +7,5 % | −7,3 pp | — |
| 1 an | +12,8 % | +9,9 % | +2,8 pp | −7,7 % |
| 3 ani | +75,2 % | +49,8 % | +25,3 pp | −0,6 % |
| 5 ani | −51,7 % | +42,8 % | −94,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 1 trimestre (min 66,1, mediană 66,1, max 66,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2025 |
|---|---|
| Venituri | 7,9 mld |
| Venituri an/an | indisponibil |
| Profit net | 256,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil |
| EPS diluat | 5,42 |
| EPS diluat an/an | indisponibil |
| netă % | 3,3 % |
| Flux de numerar liber | 477,6 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 287,5 mil DKK
- Datorie financiară
- 2,6 mld DKK
- Datorie netă
- 2,3 mld DKK
- Capitaluri proprii
- 3,5 mld DKK
- Active totale
- 9,9 mld DKK
- Datorie / capitaluri
- 0,75x
- Lichiditate curentă
- 0,99x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 2,6 %
- Marja FCF
- 6,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (DKK)
Cont de profit și pierdere · DKK
| Linie | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|
| Venituri | 7,9 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 5,7 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Profit brut | 2,2 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Profit operațional | 561,8 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 188,8 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 375,7 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 118,7 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Profit net | 256,9 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| EPS diluat | 5,42 | esef· 27 mai 2026verificat |
Bilanț · DKK
| Linie | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|
| Numerar | 287,5 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Creanțe | 3,5 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Active curente | 3,8 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Fond comercial | 3,9 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 807,9 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active totale | 9,9 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,0 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,6 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 3,8 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Datorii totale | 6,4 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 3,5 mld | esef· 27 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 46,9 mil | esef· 02 sept. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · DKK
| Linie | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 582,9 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 105,3 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 477,6 mil ≈ | esef· 27 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -914,9 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 372,9 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 449,2 mil | esef· 27 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 16,8 mld DKK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 6,5 % | 61 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | 3,3 % | 53 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 185,9 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,0x | 23 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 25 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 66,2x | 9 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 2,8 % | 35 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,7 % | 38 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie24/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate69/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial38/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare21/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Netcompany Group A/S (NETC.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,9 mld DKK în 2025; marjă netă 3,3 %; ROE 7,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 49,94–79,64 DKK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 70,88 DKK, prețul de 358,80 DKK lasă un potențial de -80,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -406,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 185,9 %
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 3,0x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- P/E (TTM): 66,2x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DEMANT.CODemant A | 79,7 mld | 51,6 | 15,0 % | 6,7 % | +2,5 % | +72 % / +30 % |
| PNDORA.COPandora A | 68,8 mld | 13,2 | 133,4 % | 16,1 % | indisponibil | +16 % / −3 % |
| NEWCAP.CONewcap Holding A | 65,3 mld | 13.125,0 | 29,1 % | 41,6 % | −99,9 % | +121 % / +62 % |
| ISS.COIss A | 50,8 mld | 19,8 | 27,7 % | 3,1 % | +1,1 % | +43 % / +158 % |
| BAVA.COBavarian Nordic A | 19,2 mld | 13,9 | 10,9 % | 22,0 % | indisponibil | +33 % / +47 % |
| GN.COGn Store Nord A | 18,1 mld | 27,7 | 6,3 % | 6,8 % | indisponibil | +20 % / −23 % |
| NETC.CONetcompany Group A | 16,8 mld | 66,2 | 7,2 % | 3,3 % | indisponibil | +11 % / +64 % |
| BIOMAR.COBiomar Group A | 12,1 mld | 16,9 | 28,3 % | 4,3 % | −0,5 % | indisponibil / indisponibil |
| JDAN.COJeudan A | 11,1 mld | 11,1 | 7,7 % | 57,1 % | indisponibil | +2 % / −7 % |
| DFDS.CODfds A | 8,7 mld | — | -0,2 % | -0,1 % | +1,9 % | +73 % / −25 % |
| GUBRA.COGubra A | 4,8 mld | 2,9 | 149,6 % | 64,1 % | +892,2 % | −40 % / +157 % |
| MATAS.COMatas A | 3,1 mld | 12,9 | 6,6 % | 2,8 % | +4,7 % | −31 % / −21 % |
| CBRAIN.COCbrain A | 2,4 mld | 54,7 | 13,8 % | 17,2 % | −6,2 % | −21 % / −52 % |
| BO.COBang & Olufsen A | 1,7 mld | — | -10,0 % | -4,3 % | −3,3 % | −24 % / +12 % |
| COLUM.COColumbus A | 1,2 mld | 84,0 | 2,0 % | 0,9 % | indisponibil | −5 % / +30 % |
| NNIT.CONnit A | 1,0 mld | — | -3,0 % | -1,3 % | −3,4 % | −16 % / −54 % |
| NORTHM.CONorth Media A | 873,1 mil | 13,2 | 5,5 % | 5,1 % | −0,4 % | +11 % / −16 % |
| FFARMS.COFirstfarms A | 789,8 mil | — | -2,3 % | -5,4 % | −16,5 % | −9 % / −1 % |
| HUSCO.COHusCompagniet A | 507,2 mil | — | -1,3 % | -0,9 % | +28,7 % | −41 % / −46 % |
| BIOPOR.COBioporto A | 456,2 mil | — | -117,6 % | -203,8 % | +11,2 % | −8 % / −53 % |
| GABR.COGabriel Holding A | 429,4 mil | 57,5 | 2,8 % | 1,4 % | +6,7 % | −10 % / −29 % |
| GREENM.COGreenMobility A | 392,5 mil | 11,9 | 74,3 % | 21,5 % | +20,0 % | −19 % / +91 % |
| EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A | 320,0 mil | 13,0 | 4,0 % | 40,9 % | −2,6 % | −21 % / +11 % |
| PFINV.COPapirfabrikken Invest A | 300,9 mil | 13,5 | 5,4 % | 29,7 % | +0,9 % | −3 % / +36 % |
| CEMAT.COCemat A | 213,9 mil | 3,5 | 28,7 % | 37,5 % | +318,0 % | −9 % / +3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NETC.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Netcompany este un furnizor de servicii IT și soluții digitale pentru sectorul public și privat, cu accent pe platforme și inteligență artificială agentică. În primul semestru al anului 2026 veniturile raportate au crescut puternic, în principal datorită integrării Netcompany Banking Services, dar creșterea organică, de circa 15 la sută, arată că cererea de bază rămâne solidă. Compania a ridicat ghidajul de venituri pentru 2026 la intervalul 16-20,5 la sută în monedă constantă.
SWOT
Puncte tari
- Creștere organică puternică și prezență în mai multe piețe europene, cu segmente care cresc rapid precum Regatul Unit.
- Portofoliu diversificat între sectorul public și cel privat, cu platforme proprii și experiență în sisteme complexe.
- Ghidaj revizuit în sus pentru creșterea veniturilor, ceea ce arată încredere în cererea din backlog.
Puncte slabe
- Marjele s-au redus în prima jumătate a anului, parțial din cauza scăderii licențelor și a investițiilor în tehnologie.
- Segmentul bancar are o marjă EBITDA ajustată sub media grupului, iar integrarea este încă în curs.
- Free cash flow a fost negativ în primul semestru, din cauza capitalului de lucru și investițiilor.
Oportunități
- Adoptarea inteligenței artificiale agentice ar putea reduce costurile și crește eficiența livrării proiectelor.
- Piața britanică și cea a instituțiilor europene ar putea oferi noi contracte pe termen lung.
- Sinergiile din integrarea Banking Services ar putea îmbunătăți marjele segmentului în viitor.
Amenințări
- Concurența din partea furnizorilor globali și a platformelor SaaS ar putea presa prețurile.
- Schimbările din sectorul public, inclusiv bugetele și achizițiile, pot încetini proiectele noi.
- Fluctuațiile valutare și riscul de integrare pot afecta rezultatele raportate.
Riscuri
- Restructurare și costuri de personalmediu
Provizionul pentru disponibilizări arată că reorganizarea poate costa mai mult decât era anticipat și poate afecta rezultatele pe termen scurt.
- Integrarea Banking Servicesmediu
Marja segmentului bancar este mai mică decât media, iar sinergiile depind de execuție.
- Fluxul de numerarridicat
Free cash flow negativ în primul semestru ar putea limita flexibilitatea financiară dacă persistă.
- Dependența de sectorul publicmediu
Contractele publice pot fi amânate sau reduse, ceea ce ar putea afecta veniturile din Danemarca și Norvegia.
- Investiții în inteligența artificialăridicat
Costurile de dezvoltare pot crește mai rapid decât veniturile dacă adoptarea nu produce randamentele așteptate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea organică se menține și integrarea Banking Services livrează sinergiile planificate, marjele ar putea reveni spre ținta grupului.
- Creșterea rapidă în Regatul Unit și ghidajul revizuit în sus sugerează că cererea din backlog este solidă.
- Adoptarea inteligenței artificiale ar putea reduce costurile operaționale și sprijini expansiunea pe piețe noi.
Ce ar strica teza
- Dacă marjele rămân sub presiune din cauza investițiilor și a scăderii licențelor, rentabilitatea ar putea fi mai slabă decât se estimează.
- Fluxul de numerar negativ și costurile de restructurare ar putea limita capacitatea de investiție.
- Concurența și încetinirea proiectelor din sectorul public ar putea reduce creșterea în anii următori.
De urmărit
- Rezultatele pe primele nouă luni, inclusiv evoluția marjei ajustate29 octombrie 2026
- Evoluția fluxului de numerar liber după trimestrul al doileaQ3 2026
- Efectele restructurării și ale provizionului pentru disponibilizări2027
- Progresul integrării Netcompany Banking Services și al sinergiilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Netcompany livrează servicii de consultanță, dezvoltare de sisteme și produse software către clienți din sectorul public și privat din Danemarca, Europa de Sud-Est, instituțiile UE, Regatul Unit, Norvegia și Țările de Jos. Potrivit raportului, în primul semestru 2026 veniturile raportate au ajuns la 4.871,6 milioane DKK 1, iar numărul mediu de angajați a fost de 9.870 1. Grupul ghidează către o marjă EBITDA ajustată de peste 20 la sută până în 2029, pe baze organice 1.
Activitatea de bază este organizată în segmente geografice, iar Netcompany Banking Services, rezultată din integrarea SDC A/S, adaugă venituri și complexitate de integrare. Compania își menționează investițiile în inteligența artificială agentică, care sunt descrise ca un factor care influențează atât marja, cât și restructurarea organizației 1. Pentru anul 2026, conducerea a menținut ținta de marjă EBITDA ajustată la aproximativ 16-19 la sută 1.
Structura acționariatului și capitalul sunt relativ simple: compania este listată la Nasdaq Copenhaga și are un capital social de 46 milioane DKK împărțit în acțiuni cu valoare nominală de 1 DKK 1. Drepturile de vot nu sunt restricționate 1.
Piața în context
Piața serviciilor IT din Europa este dominată de cererea de digitalizare a sectorului public și de modernizarea sistemelor bancare. Regatul Unit este descris de companie ca cea mai mare piață de servicii IT din Europa 1, iar creșterea din acest segment indică o penetrare în curs. Compania se poziționează atât pe piețele nordice, cât și pe cele din Europa Centrală și de Sud-Est.
Tendința spre inteligență artificială agentică este principalul factor de transformare declarat de companie, care vede atât oportunități de eficiență, cât și presiune asupra structurii de costuri. Sectorul public rămâne o sursă importantă de venituri, deși în Danemarca s-a înregistrat un declin în acest segment în trimestrul doi 1.
Tendințe
- Creșterea în Regatul Unitvânt din spate
Creșterea rapidă a veniturilor în Regatul Unit reflectă o penetrare în piața considerată cea mai mare din Europa pentru servicii IT 1. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini creșterea grupului.
- Presiunea asupra marjelorvânt din față
Scăderea licențelor și investițiile în inteligența artificială au redus marja brută și EBITDA ajustată în prima jumătate a anului 2026 1. Aceasta este o presiune care ar putea persista dacă investițiile continuă.
Poziția concurențială
Netcompany operează într-o piață fragmentată de consultanță IT și integratori de sisteme, cu concurenți regionali și globali. Raportul anual nu identifică explicit concurenții, așa că aceste informații sunt limitate la sursele furnizate. Poziționarea companiei depinde de capacitatea de a combina expertiza sectorială cu platformele proprii.
Avantajul competitiv al companiei pare să rezide în soluțiile proprii și în relațiile cu clienții din sectorul public, dar presiunea concurențială ar putea crește dacă marjele sunt afectate de investițiile în inteligența artificială. Diferențierea prin platforme specializate rămâne esențială pentru menținerea veniturilor.
- Furnizori regionali de servicii IT
Companii locale din Danemarca și Europa de Nord care concurează pe proiecte din sectorul public.
- Integratori de sisteme bancare
Furnizori care concurează în segmentul bancar, unde Netcompany Banking Services are o marjă mai mică.
- Consultanți globali de transformare digitală
Companii internaționale care pot oferi servicii similare pe proiecte mari.
- Furnizori de platforme SaaS pentru sectorul public
Firme care oferă produse software care pot înlocui servicii personalizate.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202627 mai 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / Netcompany Group A/S · 30 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.