olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

GN Store Nord A/S GN.CO

Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0010272632 · Verticală: Companii listate din Danemarca

111,10DKK+3,83 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

GN Store Nord A/S este un producător danez de echipamente audio pentru birou, jocuri și aparate auditive, activ în special prin mărcile Jabra și SteelSeries. În 2026 compania își vinde divizia de aparate auditive către Amplifon și își reorganizează activitatea în jurul diviziilor Enterprise și Gaming, într-un context de presiune asupra marjelor și de datorie ridicată.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea GN Store Nord A/S (GN.CO) costa 111,10 DKK (+3,83 % într-o zi), cu capitalizare 16,2 mld DKK, P/E 24,8 pe un EPS diluat de 4,48 DKK în ultimele 12 luni, beta 1,07, interval pe 52 de săptămâni 86,50–118,20 DKK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
16,2 mld DKK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
24,8
EPS diluat TTM 4,48 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
4,03 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,07
Volatilitate (1 an) 45 %
Interval 52 săpt.
86,50118,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
103,08 – 113,80
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 9,9 %
SMA 50 / 200
103,80 / 98,33
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,43 / 1,84
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+3,9 %+0,4 %+3,5 pp—
3 luni+11,7 %−3,3 %+15,0 pp—
6 luni+7,1 %+4,0 %+3,2 pp—
De la început de an+4,1 %+8,1 %−4,0 pp—
1 an+3,8 %+10,7 %−6,9 pp−6,4 %
3 ani−9,5 %+50,1 %−59,5 pp+2,6 %
5 ani−72,3 %+43,6 %−115,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−26,8 %
13 ian. 2026 → 29 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−80,1 %
03 ian. 2022 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−22,6 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 1 trimestre (min 23,8, mediană 23,8, max 23,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2025
Venituri9,6 mld
Venituri an/anindisponibil
Profit net653,0 mil
Profit net an/anindisponibil
EPS diluat4,48
EPS diluat an/anindisponibil
netă %6,8 %
Flux de numerar liber2,5 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,1 mld DKK
Datorie financiară
10,4 mld DKK
Datorie netă
9,3 mld DKK
Capitaluri proprii
10,9 mld DKK
Active totale
29,2 mld DKK
Datorie / capitaluri
0,95x
Lichiditate curentă
1,18x
ROE
indisponibil
ROA
2,2 %
Marja FCF
26,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (DKK)

Cont de profit și pierdere · DKK

Venituri
2025
9,6 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2025
4,8 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Profit brut
2025
4,8 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Profit operațional
2025
423,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2025
835,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2025
-193,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2025
-43,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit net
2025
653,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

EPS diluat
2025
4,48

esef· 12 mai 2026verificat

Bilanț · DKK

Numerar
2025
1,1 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Stocuri
2025
2,3 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Active curente
2025
8,6 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2025
1,1 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Active totale
2025
29,2 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2025
1,8 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2025
8,6 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii curente
2025
7,3 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Capital propriu
2025
10,9 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2025
145,8 mil

esef· 02 sept. 2026derivat

Fluxuri de numerar · DKK

Flux de numerar operațional
2025
2,7 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2025
168,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2025
2,5 mld ≈

esef· 12 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2025
-1,6 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2025
-886,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
49,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
26,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
6,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
2,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
1,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
1,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
9,5 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
0,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,7 mld DKK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
168,0 mil DKK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
2,5 mld DKK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
384,1 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
161 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
16,2 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
25,7 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
24,8x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
24,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
4,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
60,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
2,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
6,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
15,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

111,10 DKK

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 16,2 mld DKK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
16,2 mld DKK
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
24,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 02 sept. 2026
verificat 69derivat 1

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate1,8 %28 (față de colegi)20 %
    Marja netă · Calitate6,8 %68 (față de colegi)12 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate384,1 %100 (pe interval fix)12 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,5x0 (pe interval fix)12 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x12 (pe interval fix)8 %
    P/E (TTM) · Evaluare24,8x32 (față de colegi)20 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare15,5 %100 (pe interval fix)16 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie5/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate59/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare62/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    GN STORE NORD A/S (GN.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 9,6 mld DKK în 2025; marjă netă 6,8 %; ROE 6,3 %.

    Intervalul de valoare estimat este 49,36–76,11 DKK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 60,71 DKK, prețul de 111,10 DKK lasă un potențial de -45,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -83,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 384,1 %
    • Randament FCF: 15,5 %

    Ce o infirmă

    • ROIC: 1,8 %
    • Acoperirea dobânzilor: 0,5x
    • Lichiditatea curentă: 0,9x
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    24,8x
    mediana verticalei 14,6x
    peste mediană (+69,9 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 11,1x
    P/S
    1,7x
    mediana verticalei 1,4x
    peste mediană (+19,8 %)
    P/B
    1,6x
    mediana verticalei 1,5x
    peste mediană (+8,1 %)
    ROE
    6,3 %
    mediana verticalei 6,6 %
    la mediană
    Marja netă
    6,8 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+133,6 %)
    Marja EBIT
    4,4 %
    mediana verticalei 6,8 %
    sub mediană (−35,4 %)
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 2,2 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 1,4 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    DEMANT.CODemant A79,3 mld51,415,0 %6,7 %+2,5 %+71 % / +29 %
    PNDORA.COPandora A70,8 mld13,5133,4 %16,1 %indisponibil+20 % / −0 %
    NEWCAP.CONewcap Holding A65,3 mld13.125,029,1 %41,6 %−99,9 %+121 % / +62 %
    ISS.COIss A49,5 mld19,227,7 %3,1 %+1,1 %+39 % / +151 %
    BAVA.COBavarian Nordic A19,3 mld14,010,9 %22,0 %indisponibil+34 % / +48 %
    NETC.CONetcompany Group A16,9 mld66,67,2 %3,3 %indisponibil+12 % / +65 %
    GN.COGn Store Nord A16,2 mld24,86,3 %6,8 %indisponibil+7 % / −31 %
    BIOMAR.COBiomar Group A12,1 mld17,028,3 %4,3 %−0,5 %indisponibil / indisponibil
    JDAN.COJeudan A11,0 mld11,07,7 %57,1 %indisponibil+1 % / −8 %
    DFDS.CODfds A8,9 mld—-0,2 %-0,1 %+1,9 %+77 % / −24 %
    GUBRA.COGubra A4,8 mld2,9149,6 %64,1 %+892,2 %−40 % / +155 %
    MATAS.COMatas A3,7 mld15,26,6 %2,8 %+4,7 %−19 % / −8 %
    CBRAIN.COCbrain A2,0 mld47,413,8 %17,2 %−6,2 %−31 % / −58 %
    BO.COBang & Olufsen A1,7 mld—-10,0 %-4,3 %−3,3 %−23 % / +13 %
    COLUM.COColumbus A1,2 mld83,12,0 %0,9 %indisponibil−6 % / +29 %
    NNIT.CONnit A1,0 mld—-3,0 %-1,3 %−3,4 %−13 % / −52 %
    NORTHM.CONorth Media A908,9 mil13,75,5 %5,1 %−0,4 %+15 % / −12 %
    FFARMS.COFirstfarms A789,8 mil—-2,3 %-5,4 %−16,5 %−9 % / −1 %
    HUSCO.COHusCompagniet A516,0 mil—-1,3 %-0,9 %+28,7 %−39 % / −45 %
    BIOPOR.COBioporto A463,0 mil—-117,6 %-203,8 %+11,2 %−6 % / −52 %
    GABR.COGabriel Holding A418,2 mil56,02,8 %1,4 %+6,7 %−13 % / −31 %
    GREENM.COGreenMobility A393,7 mil11,974,3 %21,5 %+20,0 %−19 % / +91 %
    EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A320,0 mil13,04,0 %40,9 %−2,6 %−21 % / +11 %
    PFINV.COPapirfabrikken Invest A302,9 mil13,65,4 %29,7 %+0,9 %−2 % / +37 %
    CEMAT.COCemat A212,4 mil3,428,7 %37,5 %+318,0 %−9 % / +3 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GN.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    GN Store Nord A/S este un producător danez de echipamente audio pentru birou, jocuri și aparate auditive, activ în special prin mărcile Jabra și SteelSeries. În 2026 compania își vinde divizia de aparate auditive către Amplifon și își reorganizează activitatea în jurul diviziilor Enterprise și Gaming, într-un context de presiune asupra marjelor și de datorie ridicată 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Brandurile puternice și poziția de lider în anumite segmente, inclusiv căștile pentru jocuri, sprijină încrederea clienților 1.
    • Lansările recente de produse au generat creștere în sell-out și în cotele de piață din segmentul premium 1.
    • Încasările din vânzarea diviziei Hearing ar putea reduce semnificativ datoria companiei 1.

    Puncte slabe

    • Marjele s-au redus în trimestrul al doilea din 2026, pe fondul costurilor unice și al investițiilor în lansări 1.
    • Nivelul de îndatorare rămâne ridicat, iar levierul ajustat a crescut față de anul anterior 1.
    • Diviziile Enterprise și Gaming au avut creștere organică slabă în prima parte a anului 1.

    Oportunități

    • Dacă revenirea cererii în EMEA se confirmă, Enterprise ar putea reveni la creștere organică pozitivă în a doua jumătate a anului 1.
    • Economiile de costuri ar putea îmbunătăți profitabilitatea începând cu 2027 1.
    • Recuperările de taxe vamale din SUA ar putea sprijini marjele în a doua jumătate a anului 1.

    Amenințări

    • Condițiile de piață dificile din EMEA și reducerea stocurilor la canal ar putea menține presiunea asupra veniturilor 1.
    • Consumul slab în regiuni cheie ar putea încetini recuperarea pieței de jocuri 1.
    • Finalizarea vânzării diviziei Hearing depinde de aprobările de reglementare și de separarea activității 1.

    Riscuri

    • Dependența de finalizarea vânzării Hearingridicat

      Dacă tranzacția cu Amplifon întârzie sau nu se finalizează, planul de reducere a datoriei ar putea fi afectat.

    • Presiunea asupra veniturilor din EMEAridicat

      Condițiile de piață dificile și reducerea stocurilor la canal ar putea continua să afecteze veniturile Enterprise.

    • Marje sub presiunemediu

      Costurile unice și investițiile în lansări ar putea menține marjele scăzute pe termen scurt.

    • Nivelul de îndatoraremediu

      Levierul ajustat ridicat limitează flexibilitatea financiară, până la finalizarea tranzacției.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă lansările Evolve3 și Nova Pro Omni își păstrează tracțiunea, compania ar putea recupera creșterea în a doua jumătate a anului.
    • Finalizarea vânzării diviziei Hearing ar putea reduce datoria și simplifica structura companiei.
    • Economiile structurale ar putea sprijini marjele din 2027, dacă se realizează conform planului.

    Ce ar strica teza

    • Dacă EMEA nu își revine, veniturile Enterprise ar putea rămâne sub presiune pentru o perioadă mai lungă.
    • Marjele adjustate au scăzut, iar investițiile suplimentare ar putea limita revenirea profitabilității pe termen scurt.
    • Nivelul de îndatorare rămâne ridicat până la finalizarea tranzacției, ceea ce ar putea restrânge opțiunile companiei.

    De urmărit

    • Finalizarea vânzării diviziei Hearing către Amplifon2026
    • Evoluția creșterii organice în divizia Enterprise, în special în EMEAQ3 2026
    • Nivelul levierului ajustat și al datoriei nete după finalizarea tranzacției2026
    • Realizarea economiilor structurale de costuri2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    GN Store Nord activează în două divizii continue: Enterprise, care vinde căști și soluții de conferință pentru birou, și Gaming, care include brandul SteelSeries. În al doilea trimestru al anului fiscal 2026, divizia Enterprise a realizat venituri de 1.558 milioane DKK, iar Gaming de 613 milioane DKK 1. Divizia Hearing a fost clasificată ca activitate întreruptă, deoarece compania a anunțat vânzarea acesteia către Amplifon, cu finalizare preconizată până la sfârșitul anului 2026 1.

    Compania a raportat un adj. EBITA de 5,1% în trimestrul al doilea din 2026, comparativ cu 7,1% în aceeași perioadă a anului precedent, o scădere influențată de costuri unice legate de tranzacție 1. Gruparea a anunțat economii structurale de aproximativ 200 milioane DKK pe an începând cu 2027 1.

    Structura de capital rămâne tensionată: datoria netă purtătoare de dobândă a scăzut la 9.566 milioane DKK, iar levierul ajustat a ajuns la 4,4x, comparativ cu 4,0x în trimestrul al doilea din 2025 1. Compania se așteaptă ca încasările din vânzarea diviziei Hearing, de 12,6 miliarde DKK în numerar, să schimbe semnificativ acest nivel la finalizare 1.

    Piața în context

    Piața echipamentelor pentru birou rămâne dificilă în EMEA, în timp ce regiunile Americii de Nord și APAC au crescut solid, conform raportului companiei 1. Pentru divizia Gaming, compania estimează o creștere modestă a pieței în 2026, cu lansări importante de jocuri spre finalul anului, dar cu o revenire mai lentă decât se anticipase 1.

    Ghidajul companiei pentru 2026 presupune că Enterprise își va reveni la creștere organică pozitivă în a doua jumătate a anului, iar Gaming ar putea avea creștere cu două cifre în aceeași perioadă, dacă se confirmă estimările 1. Recuperarea depinde în continuare de condițiile macroeconomice și de comportamentul consumatorilor 1.

    Tendințe

    • Lansarea produselor Evolve3 și Nova Pro Omnivânt din spate

      Lansările recente au susținut creșterea vânzărilor în sell-out și câștigul de cote de piață în segmentul premium, ceea ce ar putea sprijini veniturile în a doua jumătate a anului 1.

    • Presiune din condițiile de piață din EMEAvânt din față

      Condițiile din Europa, Orientul Mijlociu și Africa rămân dificile, iar reducerea stocurilor la canal a afectat veniturile raportate în ultimele trimestre 1.

    • Tarifele SUA și recuperările de taxe vamalemixt

      Compania a solicitat rambursarea tarifelor IEEPA din SUA și se așteaptă la recuperări care ar putea sprijini marjele din a doua jumătate a anului 2026 1. Costurile tarifare au presat anterior marjele brute 1.

    • Restructurarea și reducerea costurilormixt

      Programul de reducere a costurilor ar putea îmbunătăți profitabilitatea din 2027, dar presupune costuri unice de restructurare și tranziție semnificative 1.

    Poziția concurențială

    GN se confruntă cu concurență din partea producătorilor de căști și de sisteme de conferință pentru birou, precum și din partea brandurilor specializate în periferice pentru jocuri. Documentul sursă nu identifică numele concurenților, astfel încât analiza se limitează la poziția companiei pe segmentele sale.

    Poziția competitivă a companiei se sprijină pe inovație și pe brandurile puternice, iar Gaming a câștigat cote de piață în segmentul căștilor, în timp ce Enterprise a pierdut teren în EMEA 1. Presiunea concurențială ar putea crește dacă cererea rămâne slabă în regiuni cheie 1.

    • Producători de căști pentru birou

      Concurență directă în segmentul Enterprise, neidentificată nominal în sursă.

    • Producători de căști pentru jocuri

      Concurență în segmentul Gaming, unde compania și-a câștigat cote de piață.

    • Producători de sisteme de conferință video

      Concurență pentru soluțiile de tip video bar și sala de ședințe.

    • Producători de periferice pentru jocuri

      Concurență pentru tastaturi și mouse-uri, categorii cu rezultate mixte în trimestrul analizat.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / GN Store Nord A/S · 30 iun. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.