olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Jeudan A/S JDAN.CO
Danemarca · Nasdaq Copenhagen · ISIN DK0061282464 · Verticală: Companii listate din Danemarca
Jeudan A/S este un proprietar danez de clădiri de birouri, concentrat în principal în București...
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Jeudan A/S (JDAN.CO) costa 199,00 DKK (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 11,0 mld DKK, P/E 11,0 pe un EPS diluat de 18,06 DKK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,51 %, beta 0,05, interval pe 52 de săptămâni 196,00–213,00 DKK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,2
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 196,69 – 200,91
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,55 · lățimea benzii 2,1 %
- SMA 50 / 200
- 200,78 / 203,44
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,21 / -0,44
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,3 % | +0,4 % | +0,9 pp | — |
| 3 luni | −2,9 % | −3,3 % | +0,3 pp | — |
| 6 luni | −0,5 % | +4,0 % | −4,5 pp | — |
| De la început de an | +0,8 % | +8,1 % | −7,3 pp | — |
| 1 an | −3,4 % | +10,7 % | −14,1 pp | −6,4 % |
| 3 ani | −11,9 % | +50,1 % | −62,0 pp | +2,6 % |
| 5 ani | −26,8 % | +43,6 % | −70,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 1 trimestre (min 10,9, mediană 10,9, max 10,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2025 |
|---|---|
| Venituri | 1,8 mld |
| Venituri an/an | indisponibil |
| Profit net | 1,0 mld |
| Profit net an/an | indisponibil |
| EPS diluat | 18,06 |
| EPS diluat an/an | indisponibil |
| netă % | 57,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 137,8 mil DKK
- Datorie financiară
- indisponibil DKK
- Datorie netă
- indisponibil DKK
- Capitaluri proprii
- 13,1 mld DKK
- Active totale
- 39,1 mld DKK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,27x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 2,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (DKK)
Cont de profit și pierdere · DKK
| Linie | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 485,1 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit brut | 1,3 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit operațional | 1,1 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 22,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| EBITDA | 1,1 mld ≈ | esef· 12 mai 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 505,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,3 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 294,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit net | 1,0 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| EPS diluat | 18,06 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 3,00 | esef· 12 mai 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · DKK
| Linie | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|
| Numerar | 137,8 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Creanțe | 260,3 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active curente | 398,1 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active totale | 39,1 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 1,5 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii totale | 26,0 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 13,1 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 55,4 mil | esef· 02 sept. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · DKK
| Linie | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 644,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -1,6 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,0 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Dividende plătite | 166,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 7,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 11,0 mld DKK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 57,1 % | 97 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,1x | 9 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,0x | 82 (față de colegi) | 31 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,6 % | 23 (pe interval fix) | 19 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie6/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial97/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial23/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial82/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
JEUDAN A/S (JDAN.CO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,8 mld DKK în 2025; marjă netă 57,1 %; ROE 7,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 224,67–397,73 DKK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 253,25 DKK, prețul de 199,00 DKK lasă un potențial de 27,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 21,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 57,1 %
- P/E (TTM): 11,0x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 2,1x
- Lichiditatea curentă: 0,5x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Danemarca · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DEMANT.CODemant A | 79,3 mld | 51,4 | 15,0 % | 6,7 % | +2,5 % | +71 % / +29 % |
| PNDORA.COPandora A | 70,8 mld | 13,5 | 133,4 % | 16,1 % | indisponibil | +20 % / −0 % |
| NEWCAP.CONewcap Holding A | 65,3 mld | 13.125,0 | 29,1 % | 41,6 % | −99,9 % | +121 % / +62 % |
| ISS.COIss A | 49,5 mld | 19,2 | 27,7 % | 3,1 % | +1,1 % | +39 % / +151 % |
| BAVA.COBavarian Nordic A | 19,3 mld | 14,0 | 10,9 % | 22,0 % | indisponibil | +34 % / +48 % |
| NETC.CONetcompany Group A | 16,9 mld | 66,6 | 7,2 % | 3,3 % | indisponibil | +12 % / +65 % |
| GN.COGn Store Nord A | 16,2 mld | 24,8 | 6,3 % | 6,8 % | indisponibil | +7 % / −31 % |
| BIOMAR.COBiomar Group A | 12,1 mld | 17,0 | 28,3 % | 4,3 % | −0,5 % | indisponibil / indisponibil |
| JDAN.COJeudan A | 11,0 mld | 11,0 | 7,7 % | 57,1 % | indisponibil | +1 % / −8 % |
| DFDS.CODfds A | 8,9 mld | — | -0,2 % | -0,1 % | +1,9 % | +77 % / −24 % |
| GUBRA.COGubra A | 4,8 mld | 2,9 | 149,6 % | 64,1 % | +892,2 % | −40 % / +155 % |
| MATAS.COMatas A | 3,7 mld | 15,2 | 6,6 % | 2,8 % | +4,7 % | −19 % / −8 % |
| CBRAIN.COCbrain A | 2,0 mld | 47,4 | 13,8 % | 17,2 % | −6,2 % | −31 % / −58 % |
| BO.COBang & Olufsen A | 1,7 mld | — | -10,0 % | -4,3 % | −3,3 % | −23 % / +13 % |
| COLUM.COColumbus A | 1,2 mld | 83,1 | 2,0 % | 0,9 % | indisponibil | −6 % / +29 % |
| NNIT.CONnit A | 1,0 mld | — | -3,0 % | -1,3 % | −3,4 % | −13 % / −52 % |
| NORTHM.CONorth Media A | 908,9 mil | 13,7 | 5,5 % | 5,1 % | −0,4 % | +15 % / −12 % |
| FFARMS.COFirstfarms A | 789,8 mil | — | -2,3 % | -5,4 % | −16,5 % | −9 % / −1 % |
| HUSCO.COHusCompagniet A | 516,0 mil | — | -1,3 % | -0,9 % | +28,7 % | −39 % / −45 % |
| BIOPOR.COBioporto A | 463,0 mil | — | -117,6 % | -203,8 % | +11,2 % | −6 % / −52 % |
| GABR.COGabriel Holding A | 418,2 mil | 56,0 | 2,8 % | 1,4 % | +6,7 % | −13 % / −31 % |
| GREENM.COGreenMobility A | 393,7 mil | 11,9 | 74,3 % | 21,5 % | +20,0 % | −19 % / +91 % |
| EGNETY.COEgnsinvest Ejendomme Tyskland A | 320,0 mil | 13,0 | 4,0 % | 40,9 % | −2,6 % | −21 % / +11 % |
| PFINV.COPapirfabrikken Invest A | 302,9 mil | 13,6 | 5,4 % | 29,7 % | +0,9 % | −2 % / +37 % |
| CEMAT.COCemat A | 212,4 mil | 3,4 | 28,7 % | 37,5 % | +318,0 % | −9 % / +3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru JDAN.CO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Jeudan A/S este un proprietar danez de clădiri de birouri, concentrat în principal în București...
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu concentrat în zona centrală a Copenhagăi, cu rată de ocupare ridicată și acționariat stabil de fundații.
- Structură financiară cu capitaluri proprii solide și datorie majoritar protejată împotriva riscului de dobândă.
- Profit operațional în creștere în primul semestru 2026, susținut de chirii mai mari și costuri de exploatare mai mici.
Puncte slabe
- Dependență mare de o singură piață geografică, Copenhaga și Frederiksberg, ceea ce crește expunerea la evoluția locală.
- Datorie considerabilă, iar costurile cu dobânzile cresc odată cu volumul de activitate și cu nevoile de finanțare.
- Segmentul Projekt & Service a scăzut în primul semestru, ceea ce arată volatilitate în activitățile de servicii.
Oportunități
- Cererea pentru spații flexibile și bine întreținute ar putea permite creșterea ocupării și a chiriilor.
- Achiziții de clădiri de birouri bine situate ar putea extinde portofoliul dacă condițiile de finanțare rămân favorabile.
- Interesul investitorilor pentru active primare ar putea susține valorile de piață ale proprietăților deținute.
Amenințări
- Creșterea ratelor dobânzii ar putea majora costurile de finanțare și ar putea influența evaluările imobiliare.
- Încetinirea economiei daneze și prudența companiilor ar putea reduce cererea pentru spații noi de birouri.
- Incertitudinea geopolitică și presiunile inflaționiste pot afecta piețele financiare și costurile de exploatare.
Riscuri
- Riscul ratelor dobânziiridicat
Variațiile dobânzilor influențează evaluarea datoriei și costurile de finanțare; o creștere mai accentuată ar putea diminua rezultatul financiar.
- Concentrarea geograficămediu
Portofoliul este aproape exclusiv în Copenhaga și Frederiksberg, deci o criză locală ar putea afecta întreaga companie.
- Riscul de ocuparemediu
Rezilierea contractelor și scăderea cererii pot reduce veniturile din chirii, mai ales dacă piața de birouri se înrăutățește.
- Evaluarea proprietățilormediu
Evaluările la valoarea justă pot fluctua cu piața imobiliară, afectând rezultatul contabil și capitalurile proprii.
- Volatilitatea activității de serviciiscăzut
Segmentul Projekt & Service depinde de volumul proiectelor, iar scăderea activității poate reduce marjele.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru birouri bine situate rămâne solidă, ocuparea și chiriile ar putea continua să crească, susținând profitul operațional.
- Structura de finanțare cu dobânzi fixe pe termen lung ar putea proteja compania de șocurile imediate ale ratelor dobânzii.
- Ghidajul pentru EBIT ar putea fi atins dacă tendința din primul semestru se menține și costurile rămân sub control.
Ce ar strica teza
- Dacă Banca Centrală Europeană mai majorează dobânzile, costurile de finanțare ar putea crește și ar putea reduce profitabilitatea.
- Concentrarea pe o singură piață ar putea expune compania la o încetinire locală a cererii pentru birouri.
- Scăderea activității segmentului Projekt & Service ar putea indica volatilitate și presiune asupra marjelor.
De urmărit
- Rezultatele trimestriale și evoluția EBIT față de ghidajul 2026Q4 2026
- Evoluția ratelor dobânzii și impactul asupra datoriei nete2027
- Rata de ocupare a portofoliului și noile contracte de închiriereQ1 2027
- Raportul anual 2026 și confirmarea ghidajului privind cifra de afaceri25 feb 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Jeudan A/S este o companie daneză care deține și administrează clădiri de birouri în Copenhaga și Frederiksberg, cu active imobiliare de aproximativ DKK 38,2 mia. la 30 iunie 2026 1. Veniturile provin în principal din închirierea proprietăților de investiții, completate de activitatea Projekt & Service. Compania se prezintă ca un proprietar cu capital solid, cu acționariat format din fundații comerciale.
Strategia declarată este de a achiziționa proprietăți de birouri bine situate și bine întreținute, cu accent pe creștere și stabilitate a câștigului primar. Închirierile noi, pe contracte flexibile fără legare pe termen lung, rămân un element de diferențiere comercială, iar compania îmbunătățește continuu exploatarea și renovarea clădirilor pentru a susține valoarea activelor.
Finanțarea se bazează pe credite ipotecare, cu o rată de capitaluri proprii de 33,3 % la 30 iunie 2026, iar datoria netă purtătoare de dobândă se ridică la DKK 23 mia. Aproximativ 76 % din datorie este protejată împotriva riscului de dobândă, ceea ce reduce expunerea la mișcările ratelor dobânzii 1.
Segmente
Investeringsejendomme (proprietăți de investiții)
Segmentul principal, care a generat venituri din chirii de DKK 844 mio. în primul semestru 2026 1. Creșterea se datorează achizițiilor de la sfârșitul anului 2025 și din primul trimestru 2026, ajustărilor de chirie la indice și recontractărilor la chirii mai mari.
Projekt & Service
Segment cu activitate de servicii și proiecte, a cărui cifră de afaceri a scăzut la DKK 301 mio. în primul semestru 2026, față de DKK 365 mio. în aceeași perioadă a anului trecut, conform planului de activitate mai redus 1.
Piața în context
Piața de birouri din Copenhaga a avut o rată de ocupare de 95,7 % la sfârșitul lunii martie 2026, conform ultimelor date publicate, iar Jeudan și-a menținut ocuparea la aproximativ 95 % la sfârșitul lunii iunie 2026 1. Prognozele pentru chiriile de birouri sugerează o ușoară creștere, cu rată de neocupare în scădere.
Mediul macroeconomic danez s-a îmbunătățit moderat, însă creșterea economică a fost revizuită în jos din cauza incertitudinii geopolitice. Banca Centrală Europeană a majorat dobânda de referință de la 2 % la 2,25 %, prima majorare după septembrie 2023, ceea ce poate influența costurile de finanțare ale companiei 1.
Tendințe
- Creșterea ratelor dobânziivânt din față
Majorarea dobânzii de referință a BCE ar putea crește costul finanțării pentru companie și ar putea afecta evaluarea datoriei, deși compania are datorie cu dobândă fixă pe termen lung.
- Cerere pentru spații flexibilevânt din spate
Clienții caută spații de birouri cu condiții flexibile și posibilitatea de a se muta intern, ceea ce poate sprijini ocuparea portofoliului Jeudan.
- Interes investitorilor pentru imobile primarevânt din spate
Cererea pentru proprietăți primare, bine situate, rămâne mare, iar oferta nu ține pasul cu cererea, ceea ce poate susține valorile de piață ale activelor.
- Incertitudine economică și prudență a companiilormixt
Companiile devin mai atente la costuri, iar creșterea economică mai slabă ar putea reduce cererea de spații noi, deși piața nu este în criză.
Poziția concurențială
Jeudan concurează cu alți proprietari și administratori de clădiri de birouri din Copenhaga, care țintesc aceiași chiriași corporativi. Avantajele declarate ale companiei sunt localizarea centrală, serviciul de nivel înalt și acționariatul stabil de fundații.
Piața este fragmentată, iar concurența pentru chiriași și pentru tranzacții de achiziție a proprietăților primare poate influența prețurile de închiriere și randamentele.
- Alți proprietari de birouri din Copenhaga
Companii locale cu portofolii comparabile, care concurează pentru aceiași chiriași.
- Investitori internaționali în imobiliare
Fonduri și investitori străini care achiziționează active imobiliare în Danemarca.
- Dezvoltatori imobiliari daneziFR
Companii care dezvoltă și vând proiecte de birouri și rezidențiale.
- Administratori de spații flexibile
Operatori de spații de lucru care concurează pe segmentul de birouri flexibile.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202612 mai 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / Jeudan A/S · 30 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.