olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

American Battery Technology Company ABAT

Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) · SIC 1400 · Verticală: Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400)

1,29USD+3,20 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

American Battery Technology Company (ABTC) este o companie de materii prime critice care reciclează baterii litiu-ion și explorează un proiect de litiu în Nevada, pentru a readuce minerale în lanțul de aprovizionare american. În anul fiscal 2026, veniturile au crescut la 21,7 milioane USD, dar pierderea netă a rămas ridicată, la 73,4 milioane USD, ceea ce face ca finanțarea și execuția proiectelor să fie esențiale.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea American Battery Technology Company (ABAT) costa 1,29 USD (+3,20 % într-o zi), cu capitalizare 183,9 mil USD, beta 2,34, interval pe 52 de săptămâni 1,25–5,31 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 8,2 mil USD (+196,6 % an/an), profit net de -20,0 mil USD, EPS diluat -0,15 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
183,9 mil USD
acțiuni la 08 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,58 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-44,96 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,34
Volatilitate (1 an) 95 %
Interval 52 săpt.
1,255,31

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
31,3
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,10 – 1,96
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 56,6 %
SMA 50 / 200
2,05 / 2,89
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,21 / -0,21
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−40,6 %−2,0 %−38,6 pp—
3 luni−44,4 %−2,2 %−42,2 pp—
6 luni−62,2 %+4,3 %−66,5 pp—
De la început de an−61,4 %+10,6 %−71,9 pp—
1 an−67,2 %+10,5 %−77,6 pp−12,3 %
3 ani−71,9 %+73,7 %−145,6 pp+25,2 %
5 ani−93,1 %+61,7 %−154,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−76,5 %
14 ian. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−97,0 %
04 apr. 2022 → 21 nov. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−41,5 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
8,2 mil USD
+196,6 % an/an
Profit net
-20,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,15
indisponibil an/an
netă / operațională
-242,5 % / -246,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri202,0 mii332,4 mii980,0 mii2,8 mil937,6 mii4,8 mil7,8 mil8,2 mil
Costul vânzărilor2,5 mil3,3 mil3,7 mil5,3 mil4,5 mil6,4 mil7,1 mil6,9 mil
Profit brut-2,3 mil-3,0 mil-2,7 mil-2,6 mil-3,5 mil-1,6 mil737,7 mii1,3 mil
Cercetare și dezvoltare2,0 mil2,9 mil3,3 mil265,2 mii2,7 mil3,8 mil4,6 mil6,7 mil
Profit operațional-9,8 mil-13,8 mil-10,6 mil-7,8 mil-10,1 mil-9,9 mil-34,4 mil-20,3 mil
Amortizare și depreciere1,2 mil1,2 mil1,2 mil1,2 mil1,3 mil1,5 mil ≈1,5 mil ≈700,0 mii
Cheltuieli cu dobânzile4,6 mii-5978,4 mii-12,4 mii6,5 mii-312,1 mii-335,7 mii641,4 mii
Profit net-11,7 mil-13,4 mil-11,5 mil-10,2 mil-10,3 mil-9,3 mil-33,8 mil-20,0 mil
EPS diluat-0,17-0,18-0,14-0,11 ≈-0,09-0,07-0,26-0,15 ≈
Flux de numerar operațional-5,6 mil-7,3 mil ≈-10,3 mil ≈-5,8 mil-7,1 mil-9,8 mil ≈-2,7 mil-4,6 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202120222023202420252026
Venituri00indisponibilindisponibilindisponibil343,5 mii4,3 mil21,7 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+1.149,0 %+406,8 %
Profit net-6,0 mil-12,6 mil-41,8 mil-33,5 mil-21,3 mil-52,5 mil-46,8 mil-73,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil-0,08-0,80-0,51-1,02-0,58-0,58
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil-15.284,4 %-1.090,0 %-337,5 %
Flux de numerar liber-1,0 mil-3,4 mil-13,2 mil-23,1 mil-20,1 milindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
49,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
126,4 mil USD
Active totale
132,8 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
9,53x
ROE
-74,5 %
ROA
-67,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
343,5 mii
2025
4,3 mil
2026
21,7 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
3,3 mil
2025
14,9 mil
2026
24,8 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Profit brut
2024
-3,0 mil
2025
-10,6 mil
2026
-3,1 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
14,3 mil
2025
8,5 mil
2026
17,9 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Profit operațional
2024
-47,8 mil
2025
-42,0 mil
2026
-74,7 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
1,7 mil
2025
5,0 mil
2026
5,0 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

EBITDA
2024
-46,1 mil ≈
2025
-37,0 mil ≈
2026
-69,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
0
2025
0
2026
0

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Profit net
2024
-52,5 mil
2025
-46,8 mil
2026
-73,4 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

EPS diluat
2024
-1,02
2025
-0,58
2026
-0,58

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
51,2 mil
2025
80,3 mil
2026
127,6 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
7,0 mil
2025
7,5 mil
2026
49,5 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Creanțe
2024
228,5 mii
2025
2,8 mil
2026
7,0 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Stocuri
2024
154,3 mii
2025
408,1 mii
2026
584,8 mii

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Active curente
2024
18,4 mil
2025
29,5 mil
2026
60,9 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
46,3 mil
2025
45,5 mil
2026
57,3 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
4,5 mil
2025
766,7 mii
2026
4,6 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Active totale
2024
77,7 mil
2025
84,5 mil
2026
132,8 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
9,3 mil
2025
5,8 mil
2026
6,3 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
6,4 mil
2025
7,7 mil
2026
—

SEC (XBRL)· 18 sept. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2024
7,1 mil
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 23 sept. 2024verificat

Datorii curente
2024
15,8 mil
2025
13,7 mil
2026
6,4 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Datorii totale
2024
16,2 mil
2025
13,9 mil
2026
6,5 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Capital propriu
2024
61,5 mil †
2025
70,6 mil †
2026
126,4 mil †

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
-16,7 mil
2025
-28,9 mil
2026
-24,2 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 28 sept. 2023verificat

Flux de numerar liber
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 28 sept. 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-13,0 mil
2025
-2,5 mil
2026
-13,6 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
34,4 mil
2025
36,9 mil
2026
75,6 mil

SEC (XBRL)· 14 sept. 2026verificat

Dividende plătite
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 12 sept. 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
406,8 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
-14,2 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
-320,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
-343,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
-337,5 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-74,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-67,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-59,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
date insuficiente

Lichiditate

Lichiditatea curentă
9,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
9,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
7,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-24,2 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
82 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
7 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
89 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
0 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
183,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-45,0 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
8,5x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,29 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 183,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
183,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-74,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-337,5 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
406,8 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 08 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 14 sept. 2026
verificat 1184derivat 74

Scorul pe grupe

10 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-337,5 %6 (față de colegi)60 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie9,5x100 (pe interval fix)40 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial6/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

American Battery Technology Company (ABAT). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 21,7 mil USD în 2026; creștere an/an 406,8 %; marjă netă -337,5 %; ROE -74,5 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 9,5x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -337,5 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 26,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,2x
P/S
8,5x
mediana verticalei 2,7x
peste mediană (+216,7 %)
P/B
1,5x
mediana verticalei 2,5x
sub mediană (−42,0 %)
ROE
-74,5 %
mediana verticalei 6,3 %
sub mediană (−1.278,4 %)
Marja netă
-337,5 %
mediana verticalei 8,7 %
sub mediană (−3.969,2 %)
Marja EBIT
-343,6 %
mediana verticalei 8,6 %
sub mediană (−4.118,9 %)
Venituri an/an
406,8 %
mediana verticalei 8,5 %
peste mediană (+4.674,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
VMCVulcan Materials Company36,5 mld33,712,9 %13,8 %+7,1 %−4 % / +33 %
MLMMartin Marietta Materials Inc32,7 mld13,423,5 %36,7 %+8,6 %−13 % / +17 %
SQMChemical & Mining Co Of Chile Inc15,1 mld24,014,3 %15,1 %−39,4 %−11 % / +15 %
HLHecla Mining Co10,0 mld30,613,4 %20,8 %+53,0 %−11 % / +200 %
IONRIoneer Ltd7,2 mld—-4,3 %—indisponibil−44 % / −35 %
USLMUnited States Lime & Minerals Inc3,5 mld26,620,0 %35,1 %+17,3 %+1 % / +191 %
KNFKnife River Corporation3,5 mld26,38,0 %4,0 %+8,5 %−17 % / +4 %
TTAMTitan America SA2,6 mld14,220,8 %11,1 %+1,8 %−12 % / indisponibil
UUUUEnergy Fuels Inc1,8 mld—-11,4 %-77,3 %−15,6 %−50 % / −10 %
LEUCentrus Energy Corp1,3 mld42,28,1 %10,2 %+1,5 %−64 % / +85 %
CMPCompass Minerals International, Inc.976,5 mil54,27,2 %1,4 %+11,3 %+22 % / −4 %
GAUGaliano Gold Inc.540,4 mil—-12,7 %-6,5 %+93,6 %−14 % / +220 %
IPIIntrepid Potash, Inc.420,9 mil15,85,3 %8,7 %+17,1 %+24 % / +52 %
SNDSmart Sand, Inc.185,3 mil16,94,4 %2,7 %+6,0 %+48 % / +124 %
ABATAmerican Battery Technology Company183,9 mil—-74,5 %-337,5 %+406,8 %−67 % / −72 %
ATLXAtlas Lithium Corporation52,1 mil—-103,0 %-33.954,4 %−86,1 %−65 % / −93 %
LGOLargo Inc.27,7 mil—-46,4 %-62,3 %−12,0 %−67 % / −84 %
ELVRElevra Lithium Limited——-54,2 %-131,8 %+11,2 %−40 % / indisponibil
TECKTeck Resources Limited——5,5 %13,0 %+18,7 %+50 % / +71 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ABAT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    American Battery Technology Company (ABTC) este o companie de materii prime critice care reciclează baterii litiu-ion și explorează un proiect de litiu în Nevada, pentru a readuce minerale în lanțul de aprovizionare american. În anul fiscal 2026, veniturile au crescut la 21,7 milioane USD, dar pierderea netă a rămas ridicată, la 73,4 milioane USD, ceea ce face ca finanțarea și execuția proiectelor să fie esențiale.

    SWOT

    Puncte tari

    • Tehnologia proprietară de reciclare evită procesele la temperatură înaltă și recuperează mai multe metale din aceeași cantitate de materie primă.
    • Compania are finanțări guvernamentale și credite fiscale semnificative pentru construirea instalațiilor.
    • Echipa de conducere are experiență din construirea și optimizarea unor fabrici mari de baterii.

    Puncte slabe

    • Compania are o istorie operațională scurtă și continuă să înregistreze pierderi nete mari.
    • Operațiunile sunt concentrate într-o singură instalație de reciclare și într-un proiect de explorare din Nevada.
    • Un număr mic de clienți generează cea mai mare parte a veniturilor.

    Oportunități

    • Dezvoltarea unei a doua instalații de reciclare ar putea extinde semnificativ capacitatea de procesare.
    • Cererea de minerale critice produse în SUA ar putea crește sprijinul pentru proiectele interne.
    • Proiectul TFLP ar putea deveni o sursă primară de litiu, dacă autorizările și finanțarea avansează.

    Amenințări

    • Compania va avea nevoie de finanțări suplimentare și ar putea să nu le obțină în condiții acceptabile.
    • Volatilitatea prețurilor metalelor ar putea reduce veniturile și afecta cererea clienților.
    • Schimbările în politicile comerciale sau în controalele de export ar putea limita accesul pe piețe și parteneri.

    Riscuri

    • Necesitatea finanțării suplimentareridicat

      Compania ar putea avea nevoie de capital în următoarele 12 luni, iar lipsa finanțării ar putea afecta planul de afaceri.

    • Pierderi operaționale continueridicat

      Compania nu a atins profitabilitatea și ar putea să nu o atingă, dacă producția și prețurile nu cresc suficient.

    • Dependența de granturi federalemediu

      Multe proiecte depind de acorduri și credite fiscale condiționate, care pot fi suspendate sau reduse.

    • Concentrarea clienților și a locațiilormediu

      Un număr mic de clienți și o singură locație de reciclare creează vulnerabilitate la întreruperi sau pierderea unor contracte.

    • Reglementări privind materialele periculoasescăzut

      Transportul și depozitarea bateriilor pot genera răspundere juridică și întreruperi, dacă apar incidente.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă veniturile continuă să crească și costurile se reduc, compania ar putea ajunge la echilibru operațional pe măsura maturizării instalației.
    • Sprijinul federal pentru lanțul de aprovizionare intern ar putea facilita finanțarea și extinderea capacității.
    • Proiectul de litiu din Nevada ar putea adăuga o sursă primară importantă, dacă autorizările avansează.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile nete mari și lipsa profitabilității ar putea forța compania să obțină capital în condiții dezavantajoase.
    • Dependența de granturi și de o singură locație ar putea amplifica impactul oricărei întârzieri sau suspendări.
    • Restricțiile la exportul de black mass ar putea reduce veniturile dacă directiva rămâne în vigoare.

    De urmărit

    • Progresul ramp-up-ului instalației și evoluția costurilor de producțieQ1 2027
    • Obținerea de finanțare suplimentară pentru operațiuni și pentru a doua instalație2027
    • Evoluția directivei privind exportul de black mass și impactul asupra veniturilornext 10-K
    • Progresul autorizărilor pentru proiectul TFLP în cadrul FAST-412027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    ABTC își descrie activitatea ca pe o companie integrată de producție de minerale critice, care urmărește creșterea producției interne prin trei direcții: explorarea de noi resurse primare, dezvoltarea de tehnologii de extracție și reciclarea bateriilor litiu-ion. Compania operează un sistem universal de reciclare, cu o instalație la McCarran, Nevada, având o capacitate de proiectare de aproximativ 20000 de tone pe an 1. Sediul central se află în Reno, Nevada, iar biroul de explorare din Tonopah, Nevada.

    Prin procesul său de reciclare, ABTC urmărește să recupereze litiu, nichel, cobalt și mangan la specificații de calitate pentru baterii, fără operațiuni la temperaturi înalte, ceea ce compania prezintă ca avantaj de mediu și de costuri. Subprodusele sunt vândute prin contracte de livrare sau pe piața deschisă a deșeurilor metalice 1.

    În paralel, compania dezvoltă Tonopah Flats Lithium Project (TFLP), un proiect de claystone în Nevada, pentru producerea de hidroxid de litiu. Studiul de pre-fezabilitate din septembrie 2025 estimează resurse de aproximativ 21,3 milioane de tone LHM, dintre care 2,7 milioane de tone sunt clasificate ca rezerve dovedite și probabile 1.

    Segmente

    Reciclarea bateriilor litiu-ion

    Acesta este principalul generator de venituri al companiei. Veniturile din vânzarea produselor și subproduselor rezultate din reciclare au crescut în anul fiscal 2026 odată cu volumul de materie primă procesată, dar costurile de producție au depășit încă veniturile, cu o pierdere brută de 3,1 milioane USD 1.

    Extracția litiului din claystone (TFLP)

    Această divizie se află încă în etapa de explorare și dezvoltare. Compania operează o instalație demonstrativă care a produs hidroxid de litiu de calitate pentru baterii, livrat clienților globali pentru evaluare și calificare 1.

    Rafinare și a doua instalație de reciclare

    Un al doilea centru de reciclare, cu capacitate de 100000 de tone pe an, este în faza de proiectare și finanțare, susținut de un grant DOE de 150 milioane USD. Locația este încă evaluată în sud-estul SUA 1.

    Piața în context

    Piața mineralelor critice din SUA a devenit o prioritate la nivel federal, de stat și privat. Potrivit listei USGS din 2025, 60 de minerale sunt considerate critice, printre care nichelul, cobaltul, mangan, litiul, cuprul, aluminiul și grafitul 1. Aproximativ 70 % din capacitatea globală de fabricare a celulelor este în China, iar mai puțin de 1 % din materialele necesare sunt aprovizionate din SUA 1.

    Prețurile metalelor sunt volatile și depind de echilibrul global dintre cerere și ofertă, iar calitatea și specificațiile produselor determină competitivitatea. Aceasta înseamnă că veniturile companiei pot varia considerabil de la o perioadă la alta 1.

    Tendințe

    • Politici federale de sprijin pentru minerale criticevânt din spate

      Finanțările DOE și creditele fiscale 48C susțin construirea instalațiilor ABTC. Dacă aceste programe rămân active, compania ar putea beneficia de finanțare externă pentru extinderea capacității.

    • Cerere pentru stocare și vehicule electricevânt din spate

      Bateriile litiu-ion sunt folosite tot mai mult în stocarea energiei și în centrele de date, ceea ce ar putea sprijini cererea pentru materiile prime reciclate.

    • Restricții la exportul de black massmixt

      O directivă federală recentă ar putea împiedica exportul de black mass către clienți externi, ceea ce ar afecta veniturile companiei dacă rămâne în vigoare.

    Poziția concurențială

    ABTC concurează cu alți procesatori de reciclare din SUA, Europa, Coreea de Sud și China, care folosesc procese termice la temperatură înaltă sau de tip shredding și extracție cu solvenți. Aceste metode se concentrează de obicei pe nichel și cobalt, cu capacitate limitată pentru litiu și mangan 1.

    Concurența vine și din partea producătorilor primari de litiu, nichel, cobalt și mangan, distribuiți global. Calitatea produsului și fiabilitatea livrărilor sunt criteriile principale de competiție 1.

    • Procesatori de reciclare cu procese termice

      Operatori din SUA, Europa, Coreea de Sud și China care recuperează în principal nichel și cobalt prin procese la temperatură înaltă.

    • Procesatori cu shredding și extracție cu solvenți

      Companii care folosesc mărunțirea mecanică și hidrometalurgie, cu impurități mai mari și costuri de solvenți ridicate.

    • Producători primari de litiu

      Producători din Americas, Australia și Asia, a căror ofertă de bază influențează prețurile materiilor prime.

    • Producători primari de nichel și cobalt

      Operatori din Indonezia, China, Australia și Republica Democratică Congo, cu rol important în prețurile de referință.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 16 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 01 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / American Battery Technology Company · 14 sept. 2026
    2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / American Battery Technology Company · 16 sept. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.