olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Smart Sand, Inc. SND

Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) · SIC 1400 · Verticală: Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400)

4,37USD−6,62 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Smart Sand este un furnizor integrat de nisip frac și industrial din Northern White, cu logistică de la mină până la sonda de extracție. În al doilea trimestru din 2026 a raportat venituri de 115.1 milioane USD, iar compania spune că cererea rămâne solidă în principalele bazine.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Smart Sand, Inc. (SND) costa 4,37 USD (−6,62 % într-o zi), cu capitalizare 185,3 mil USD, P/E 16,9 pe un EPS diluat de 0,26 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,43 %, beta 0,77, interval pe 52 de săptămâni 2,09–5,82 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 115,1 mil USD (+34,1 % an/an), profit net de 10,2 mil USD (−52,5 % an/an), EPS diluat 0,25 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
185,3 mil USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
16,9
EPS diluat TTM 0,26 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
5,93 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
3,43 %
DPS 12 luni 0,15
Beta (2 ani)
0,77
Volatilitate (1 an) 71 %
Interval 52 săpt.
2,095,82

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
30,0
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
4,46 – 5,53
sub banda inferioară · %B -0,08 · lățimea benzii 21,4 %
SMA 50 / 200
5,12 / 4,89
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,15 / -0,08
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−18,3 %−1,1 %−17,2 pp—
3 luni+4,5 %−0,5 %+5,0 pp—
6 luni−11,7 %+4,4 %−16,1 pp—
De la început de an+9,3 %+12,3 %−3,1 pp—
1 an+103,3 %+13,5 %+89,7 pp−13,2 %
3 ani+102,3 %+76,4 %+25,9 pp+17,2 %
5 ani+89,2 %+63,7 %+25,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,4 %
19 feb. 2026 → 11 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−70,3 %
20 apr. 2022 → 26 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+13,6 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
115,1 mil USD
+34,1 % an/an
Profit net
10,2 mil USD
−52,5 % an/an
EPS diluat
0,25
−53,7 % an/an
netă / operațională
8,8 % / 8,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri63,2 mil91,4 mil65,6 mil85,8 mil92,8 mil86,0 mil93,1 mil115,1 mil
Costul vânzărilor56,7 mil77,9 mil62,8 mil76,8 mil77,8 mil74,8 mil87,0 mil95,2 mil
Profit brut6,5 mil13,5 mil2,8 mil9,0 mil14,9 mil11,2 mil6,1 mil19,8 mil
Cheltuieli generale și de vânzare9,7 mil9,2 mil9,2 mil9,1 mil9,1 mil13,1 mil10,7 mil9,4 mil
Profit operațional-4,9 mil3,6 mil-7,1 mil-77,0 mii5,4 mil-2,7 mil-4,9 mil10,1 mil
Amortizare și depreciere633,0 mii618,0 mii619,0 mii604,0 mii589,0 mii578,0 mii569,0 mii552,0 mii
Profit înainte de impozit-5,2 mil3,2 mil-7,3 mil-327,0 mii5,1 mil-3,1 mil-5,0 mil10,2 mil
Impozit pe profit-5,1 mil-541,0 mii17,0 mil-21,7 mil2,1 mil-4,3 mil-1,2 mil52,0 mii
Profit net-98,0 mii3,7 mil-24,2 mil21,4 mil3,0 mil1,2 mil-3,9 mil10,2 mil
EPS diluat0,000,09 ≈-0,620,540,080,03 ≈-0,100,25
Flux de numerar operațional5,8 mil ≈1,0 mil8,7 mil-5,1 mil ≈18,2 mil ≈22,4 mil3,0 mil3,4 mil ≈
Investiții (capex)2,1 mil ≈1,9 mil3,5 mil2,7 mil ≈3,4 mil ≈2,0 mil2,2 mil4,8 mil ≈
Dividende plătite0 ≈3,9 mil7,0 mii72,0 mii ≈3,9 mil ≈2,0 mil04,1 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni153,0 mii ≈47,0 mii336,0 mii36,0 mii ≈207,0 mii ≈49,0 mii1,2 mil112,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 65 din propriul istoric de 31 trimestre (min 1,2, mediană 9,3, max 157,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri212,5 mil233,1 mil122,3 mil126,6 mil255,7 mil296,0 mil311,4 mil330,2 mil
Venituri an/an+54,8 %+9,7 %−47,5 %+3,5 %+101,9 %+15,7 %+5,2 %+6,0 %
Profit net20,1 mil31,6 mil38,0 mil-50,7 mil-703,0 mii4,6 mil3,0 mil1,3 mil
Profit net an/an−6,6 %+57,3 %+20,0 %−233,5 %indisponibilindisponibil−35,6 %−55,0 %
EPS diluat0,500,780,94-1,21-0,020,120,080,03
EPS diluat an/an−5,7 %+56,0 %+20,5 %−228,7 %indisponibilindisponibil−33,3 %−62,5 %
netă %9,5 %13,6 %31,0 %-40,0 %-0,3 %1,6 %1,0 %0,4 %
Flux de numerar liber-45,2 mil19,1 mil16,9 mil21,2 mil-7,3 mil8,0 mil10,9 mil32,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
22,6 mil USD
Datorie financiară
13,0 mil USD
Datorie netă
-9,5 mil USD
Capitaluri proprii
239,7 mil USD
Active totale
340,0 mil USD
Datorie / capitaluri
0,05x
Lichiditate curentă
1,76x
ROE
0,6 %
ROA
0,4 %
Marja FCF
9,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
296,0 mil
2024
311,4 mil
2025
330,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
254,4 mil
2024
266,5 mil
2025
292,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
41,6 mil
2024
44,8 mil
2025
37,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
38,7 mil
2024
38,2 mil
2025
40,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-1,5 mil
2024
3,0 mil
2025
-4,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
2,5 mil
2024
2,6 mil
2025
2,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,0 mil ≈
2024
5,6 mil ≈
2025
-2,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-2,3 mil
2024
252,0 mii
2025
-5,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-6,9 mil
2024
-2,7 mil
2025
-6,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
4,6 mil
2024
3,0 mil
2025
1,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,12
2024
0,08
2025
0,03

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
39,0 mil
2024
39,1 mil
2025
39,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,10
2025
0,15

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
6,1 mil
2024
1,6 mil
2025
22,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
23,2 mil
2024
41,0 mil
2025
30,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
26,8 mil
2024
25,0 mil
2025
31,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
61,9 mil
2024
75,5 mil
2025
88,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
255,1 mil
2024
236,7 mil
2025
223,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
5,9 mil
2024
5,1 mil
2025
4,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
346,3 mil
2024
341,5 mil
2025
340,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
16,0 mil
2024
17,0 mil
2025
9,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
15,7 mil
2024
3,6 mil
2025
4,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,4 mil
2024
9,1 mil
2025
8,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
54,5 mil
2024
43,2 mil
2025
49,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
104,0 mil
2024
97,7 mil
2025
100,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
242,3 mil †
2024
243,8 mil †
2025
239,7 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
31,0 mil
2024
17,9 mil
2025
44,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
23,0 mil
2024
7,0 mil
2025
11,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
8,0 mil ≈
2024
10,9 mil ≈
2025
32,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-22,9 mil
2024
-6,9 mil
2025
-10,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-7,5 mil
2024
-15,5 mil
2025
-12,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
0
2024
3,9 mil
2025
5,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
422,0 mii
2025
628,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
8,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
22,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-248,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-55,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
-48,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-62,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
-49,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
199,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
13,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
57,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
28,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
4,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
47,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
12,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
34,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
330,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
463,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
43 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
33 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
17 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
59 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
185,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
189,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
17,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
16,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
18,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
24,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
5,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
18,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 67 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,37 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 185,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
185,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
16,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
18,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 1709derivat 132

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie66
  • Evaluare67
  • Calitate51
  • Creștere74
  • Randamente94

Interval de valoare estimat

Jos
2,00
USD pe acțiune
Mijloc
3,94
USD pe acțiune
Sus
5,05
USD pe acțiune
Preț: 4,37 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -9,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -11,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,97 – 8,58 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA2,00 – 5,05 (Mijloc 3,94)
    7 firme folosite · multiplul median 16,9x · quartile 8,8x – 21,6x
    CMP, KNF, LEU, MLM, TTAM, USLM, VMC
  • Colegi: P/E4,88 – 8,58 (Mijloc 6,86)
    10 firme folosite · multiplul median 26,5x · quartile 18,8x – 33,1x
    CMP, HL, IPI, KNF, LEU, MLM, SQM, TTAM, USLM, VMC
  • Dividende actualizate (DDM)1,97 – 2,65 (Mijloc 2,26)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 67/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate2,6 %27 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate2,7 %41 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate330,2 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere8,9 %74 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,4x63 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x74 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare16,9x80 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare18,7x29 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare18,7 %100 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,3 %90 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente28,9 %100 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie66/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial74/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate51/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente94/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare67/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SMART SAND, INC. (SND). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 330,2 mil USD în 2025; creștere an/an 6,0 %; marjă netă 2,7 %; ROE 4,4 %; datorie netă/EBITDA 0,4x.

Intervalul de valoare estimat este 2,00–5,05 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,94 USD, prețul de 4,37 USD lasă un potențial de -9,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -11,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 67/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 330,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: 8,9 %
  • Lichiditatea curentă: 1,7x
  • P/E (TTM): 16,9x
  • Randament FCF: 18,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,3 %
  • Rata de distribuire (FCF): 28,9 %

Ce o infirmă

  • ROIC: 2,6 %
  • EV/EBITDA: 18,7x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
16,9x
mediana verticalei 26,5x
sub mediană (−36,3 %)
EV/EBITDA
18,7x
mediana verticalei 16,9x
peste mediană (+10,7 %)
P/S
0,5x
mediana verticalei 3,3x
sub mediană (−85,7 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 2,4x
sub mediană (−67,0 %)
ROE
4,4 %
mediana verticalei 6,3 %
sub mediană (−30,7 %)
Marja netă
2,7 %
mediana verticalei 8,0 %
sub mediană (−66,3 %)
Marja EBIT
2,0 %
mediana verticalei 8,6 %
sub mediană (−76,3 %)
Venituri an/an
6,0 %
mediana verticalei 8,6 %
sub mediană (−30,0 %)
Datorie netă/EBITDA
0,4x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−61,2 %)
Randament dividend
3,4 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+765,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MLMMartin Marietta Materials, Inc.39,6 mld14,716,8 %31,9 %+8,6 %−11 % / +20 %
VMCVulcan Materials Company38,2 mld35,212,9 %13,8 %+7,1 %+0 % / +39 %
SQMChemical & Mining Co Of Chile Inc15,1 mld24,014,3 %15,1 %−39,4 %−11 % / +15 %
HLHecla Mining Company10,0 mld26,714,5 %21,0 %+53,0 %−11 % / +200 %
IONRIoneer Ltd7,2 mld—-4,3 %—indisponibil−44 % / −35 %
USLMUnited States Lime & Minerals Inc3,5 mld26,620,0 %35,1 %+17,3 %+1 % / +191 %
KNFKnife River Corporation3,5 mld26,38,0 %4,0 %+8,5 %−17 % / +4 %
TTAMTitan America SA2,6 mld14,220,8 %11,1 %+1,8 %−12 % / indisponibil
UUUUEnergy Fuels Inc.1,9 mld—-14,1 %-100,0 %−15,6 %−50 % / −10 %
LEUCentrus Energy Corp1,3 mld42,28,1 %10,2 %+1,5 %−64 % / +85 %
CMPCompass Minerals International, Inc.976,5 mil54,27,2 %1,4 %+11,3 %+22 % / −4 %
GAUGaliano Gold Inc.540,4 mil—-12,7 %-6,5 %+93,6 %−14 % / +220 %
IPIIntrepid Potash, Inc.418,0 mil17,14,8 %8,0 %+17,1 %+24 % / +52 %
SNDSmart Sand, Inc.185,3 mil16,94,4 %2,7 %+6,0 %+103 % / +102 %
ABATAmerican Battery Technology Company183,9 mil—-74,5 %-337,5 %+406,8 %−66 % / −70 %
ATLXAtlas Lithium Corporation52,1 mil—-103,0 %-33.954,4 %−86,1 %−65 % / −93 %
LGOLargo Inc.27,7 mil—-46,4 %-62,3 %−12,0 %−67 % / −84 %
ELVRElevra Lithium Limited——-54,2 %-131,8 %+11,2 %−40 % / indisponibil
TECKTeck Resources Limited——5,5 %13,0 %+18,7 %+50 % / +71 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SND din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
2,57
Randament total -38 % · Pe an -38 %
4,54
Randament total 7 % · Pe an 7 %
6,83
Randament total 61 % · Pe an 61 %
3 ani
2,72
Randament total -29 % · Pe an -11 %
5,38
Randament total 35 % · Pe an 10 %
8,85
Randament total 117 % · Pe an 30 %
5 ani
2,88
Randament total -20 % · Pe an -4 %
6,38
Randament total 67 % · Pe an 11 %
11,48
Randament total 191 % · Pe an 24 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,35
  • Marja netă± 0,94
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,74
  • Diluare anuală± 0,08

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Smart Sand este un furnizor integrat de nisip frac și industrial din Northern White, cu logistică de la mină până la sonda de extracție. În al doilea trimestru din 2026 a raportat venituri de 115.1 milioane USD, iar compania spune că cererea rămâne solidă în principalele bazine.

SWOT

Puncte tari

  • Rezerve lungi și bine amplasate, cu minele situate lângă instalațiile de procesare și de încărcare pe calea ferată.
  • Acces la toate liniile feroviare de clasa I din Statele Unite și Canada, ceea ce oferă opțiuni de livrare competitive.
  • Datorie redusă și lichiditate disponibilă, care oferă flexibilitate financiară pentru investiții și returnări de capital.

Puncte slabe

  • Veniturile depind de câțiva clienți mari din sectorul gazelor naturale, ceea ce crește riscul de concentrare.
  • Prețurile și volumele sunt sensibile la activitatea de forare, care fluctuează cu prețurile petrolului și gazelor.
  • Afacerea IPS, deși în creștere, rămâne mică în totalul vânzărilor și nu compensează încă volatilitatea sectorului.

Oportunități

  • Creșterea cererii de gaze pentru export GNL și pentru centrele de date ar putea sprijini volumele pe termen lung.
  • Extinderea IPS către industrii precum sticla, turnătoria și construcțiile ar putea reduce dependența de sectorul petrolier.
  • Terminalele din Appalachian și Ohio ar putea deschide noi piețe pentru nisipul Northern White.

Amenințări

  • Nisipul regional, mai ieftin, ar putea atrage clienții care nu cer performanța superioară a nisipului Northern White.
  • Tarifele comerciale ar putea crește costurile clienților din Canada și Mexic și reduce activitatea acestora.
  • O scădere a prețurilor petrolului și gazelor ar putea reduce numărul de sonde completate și cererea de nisip.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    O parte importantă a veniturilor provine de la câțiva clienți, iar pierderea unuia dintre ei ar putea afecta rezultatele.

  • Volatilitatea activității de forareridicat

    Cererea depinde de activitatea de completare a sondelor, care urmează prețurile petrolului și gazelor naturale.

  • Concurența din nisipul regionalmediu

    Alternativele regionale mai ieftine ar putea limita prețurile și cota de piață în unele bazine.

  • Politica comercialămediu

    Tarifele asupra exporturilor către Canada sau Mexic ar putea modifica cererea clienților și prețul de vânzare.

  • Reglementare de mediuscăzut

    Modificări ale normelor de mediu sau cerințele pentru zonele umede ar putea crește costurile de autorizare și de exploatare.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea din bazinele Appalachian și Bakken rămâne puternică, volumele și marjele ar putea continua să crească, așa cum sugerează rezultatele recente din trimestrul al doilea.
  • Creșterea cererii de gaze naturale pentru export și pentru centrele de date ar putea oferi o bază de creștere pe termen lung.
  • Bilanțul cu datorie redusă și programul de returnare a capitalului ar putea sprijini flexibilitatea financiară a companiei.

Ce ar strica teza

  • Dacă prețurile petrolului și gazelor scad, activitatea de completare a sondelor ar putea încetini și volumele ar putea reveni.
  • Concentrarea clienților ar putea face rezultatele vulnerabile la o reducere a comenzilor din partea unui client important.
  • Marjele ar putea fi presate dacă prețurile nisipului regional rămân mici sau dacă costurile de transport cresc.

De urmărit

  • Realizarea volumelor de vânzări 2026 față de estimarea de creștere2026
  • Evoluția capexului și a fluxului de numerar liber, față de ghidajul anual2026
  • Dinamica afacerii IPS și pondera ei în vânzările totalenext 10-K
  • Tranziția conducerii financiare și efectele ei asupra raportăriiQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Smart Sand, Inc. (NASDAQ: SND) este o companie integrată de nisip frac și industrial, care livrează de la mină până la sonda de extracție soluții complete de aprovizionare și logistică cu proppant. Produce nisip Northern White de înaltă calitate, folosit ca agent de susținere în fracturarea hidraulică a sondelor de petrol și gaze și în aplicații industriale variate 1. Compania operează trei mine active, la Oakdale și Blair în Wisconsin și la Ottawa în Illinois, cu o capacitate anuală combinată de procesare de aproximativ 10.0 milioane tone 1.

Pe lângă nisip, compania oferă servicii de logistică prin terminale de transbordare în bazinele de extracție și prin sistemele proprietare SmartSystems pentru depozitarea nisipului la sondă 2. Clienții principali sunt companii de explorare și producție și furnizori de servicii petroliere, iar vânzările se fac prin contracte pe termen scurt și lung sau pe piața spot 1.

Clientela este concentrată: în 2025, EQT Corporation și EOG Resources au reprezentat 27.7% și, respectiv, 10.9% din venituri 1. Afacerea IPS, cu nisip pentru aplicații industriale, este încă mică, dar compania intenționează să o extindă 1.

Segmente

Segmentul Sand

Segmentul Sand include minele și instalațiile de procesare din Oakdale, Ottawa și Blair, precum și o rețea de terminale de transbordare în bazinele Bakken, Appalachian și altele 1. Afacerea IPS, care livrează nisip către industrii precum sticla și turnătoria, face parte din acest segment 1.

Segmentul SmartSystems

SmartSystems oferă soluții mobile de depozitare și gestionare a proppantului la sondă, cu silozuri SmartDepot, transportor SmartBelt și sistemul SmartPath, contractate în condiții flexibile 1. Scopul este reducerea transportului rutier și a consumului de motorină la client 2.

Piața în context

Cererea de nisip frac a scăzut moderat în 2025, cu aproximativ 2% față de 2024 în America de Nord, dar a rămas relativ stabilă datorită sondelor cu laterale mai lungi și volumului mai mare de nisip pe metru liniar 1. Pentru 2026 compania se așteaptă la o creștere moderată a cererii, iar pe termen lung ar putea susține creșterea cererii creșterea capacității de export GNL și cererea de energie a centrelor de date 1.

Oferta de nisip Northern White de calitate este limitată geografic, în vestul Wisconsinului și în zone restrânse din Minnesota, Illinois și Missouri, ceea ce face ca rezervele mari și contigue să fie un factor-cheie 1. Tarifele comerciale și evoluția prețurilor petrolului și gazelor rămân factori de incertitudine 2.

Tendințe

  • Creșterea cererii de gaze naturalevânt din spate

    Extinderea capacității de export GNL și cererea de energie a centrelor de date ar putea susține activitatea de completare a sondelor de gaze, mai ales în Appalachian și în Canada 3.

  • Lateralele mai lungi de sondăvânt din spate

    Sondele cu laterale mai lungi și mai mult nisip pe metru liniar cresc consumul de proppant pe sondă, ceea ce sprijină volumele 1.

  • Nisipul regional și consolidareamixt

    Nisipul regional mai ieftin și închiderea minelor cu depozite grosiere au redus capacitatea concurenților din Northern White, ceea ce ar putea favoriza operatorii eficienți 1.

  • Incertitudinea tarifelor și a prețurilor petroluluivânt din față

    Schimbările de politică comercială și tensiunile din Orientul Mijlociu sau Venezuela pot afecta prețurile petrolului și gazelor și, implicit, activitatea de completare a sondelor 2.

Poziția concurențială

Piața proppantului este foarte competitivă, cu numeroși producători mari și mici în toate regiunile de nisip din America de Nord, mulți dintre ei oferind și soluții de depozitare la sondă 1. Avantajele declarate ale companiei sunt costul redus, datoria mică, infrastructura de logistică și brevetele SmartSystems 1.

Unii concurenți ar putea avea resurse financiare sau naturale mai mari decât Smart Sand 1. Diferența de competitivitate depinde de costul de producție, de accesul la căile ferate și de calitatea rezervelor, iar nisipul regional rămâne o alternativă ieftină în unele bazine 1.

  • Badger Mining Corporation

    Producător de nisip frac menționat ca principal concurent în sursa anuală.

  • U.S. Silica Holdings, Inc.

    Furnizor de nisip frac și industrial, menționat printre principalii concurenți.

  • Iron Oak Energy Solutions, LLC

    Companie de soluții pentru descărcarea și depozitarea proppantului la sondă, menționată ca concurent.

  • Solaris Energy Infrastructure, Inc.

    Companie de infrastructură energetică menționată printre concurenții din domeniul proppantului.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Smart Sand, Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Smart Sand, Inc. · 11 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Smart Sand, Inc. · 11 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.