olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Knife River Corporation KNF
Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) · SIC 1400 · Verticală: Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400)
Knife River este un furnizor de materiale de construcție bazat pe agregate și de servicii de contractare, cu o integrare verticală în vest și centrul SUA. Compania a raportat un venit total de 3146.0 milioane USD în 2025, iar în 2026 a ridicat ghidajul pe venituri, într-un context în care finanțarea publică a infrastructurii rămâne un sprijin important.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Knife River Corporation (KNF) costa 62,24 USD (+6,34 % într-o zi), cu capitalizare 3,5 mld USD, P/E 26,3 pe un EPS diluat de 2,36 USD în ultimele 12 luni, beta 1,43, interval pe 52 de săptămâni 47,98–93,97 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,3 mld USD (+6,0 % an/an), profit net de 137,9 mil USD (−3,7 % an/an), EPS diluat 2,43 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 71,1
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 45,75 – 60,72
- peste banda superioară · %B 1,10 · lățimea benzii 28,1 %
- SMA 50 / 200
- 55,35 / 73,86
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,28 / -0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +19,8 % | −1,1 % | +20,9 pp | — |
| 3 luni | −8,2 % | −0,5 % | −7,7 pp | — |
| 6 luni | −32,0 % | +4,4 % | −36,4 pp | — |
| De la început de an | −11,5 % | +12,3 % | −23,8 pp | — |
| 1 an | −6,0 % | +13,5 % | −19,6 pp | −11,5 % |
| 3 ani | +13,8 % | +76,4 % | −62,6 pp | +29,6 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 657,2 mil | 353,5 mil | 833,8 mil | 1,2 mld | 755,1 mil | 410,1 mil | 938,6 mil | 1,3 mld |
| Costul vânzărilor | 543,1 mil | 363,1 mil | 676,5 mil | 919,4 mil | 609,7 mil | 412,9 mil | 775,8 mil | 988,0 mil |
| Profit brut | 114,1 mil | -9,6 mil | 157,2 mil | 284,3 mil | 145,3 mil | -2,8 mil | 162,8 mil | 287,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 70,1 mil | 73,1 mil | 69,2 mil | 69,1 mil | 80,1 mil | 83,5 mil | 81,7 mil | 73,5 mil |
| Profit operațional | 44,0 mil | -82,7 mil | 88,1 mil | 215,2 mil | 65,2 mil | -86,2 mil | 81,1 mil | 214,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 35,4 mil | 38,8 mil | 50,2 mil | 53,5 mil | 51,3 mil | 52,2 mil | 56,4 mil | 55,6 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 13,4 mil | 15,3 mil | 22,3 mil | 23,0 mil | 21,3 mil | 20,7 mil | 24,6 mil | 24,7 mil |
| Profit înainte de impozit | 33,1 mil | -93,3 mil | 67,9 mil | 193,4 mil | 45,2 mil | -107,6 mil | 59,8 mil | 188,6 mil |
| Impozit pe profit | 9,9 mil | -24,6 mil | 17,3 mil | 50,2 mil | 13,2 mil | -28,4 mil | 16,0 mil | 50,8 mil |
| Profit net | 23,3 mil | -68,7 mil | 50,6 mil | 143,2 mil | 32,0 mil | -79,2 mil | 43,9 mil | 137,9 mil |
| EPS diluat | 0,41 ≈ | -1,21 | 0,89 | 2,52 | 0,56 ≈ | -1,40 | 0,77 | 2,43 |
| Flux de numerar operațional | 172,4 mil | -125,3 mil | -42,6 mil ≈ | 250,4 mil ≈ | 195,9 mil | -58,6 mil | -75,1 mil ≈ | 194,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 45,3 mil | 75,0 mil | 153,6 mil ≈ | 61,7 mil ≈ | 57,7 mil | 77,3 mil | 72,9 mil ≈ | 58,4 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 57 din propriul istoric de 14 trimestre (min 15,4, mediană 25,8, max 34,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +13,7 % | +11,7 % | +2,4 % | +8,5 % |
| Profit net | 129,8 mil | 116,2 mil | 182,9 mil | 201,7 mil | 157,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −10,4 % | +57,3 % | +10,3 % | −22,1 % |
| EPS diluat | 2,29 | 2,05 | 3,23 | 3,55 | 2,76 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −10,5 % | +57,6 % | +9,9 % | −22,3 % |
| netă % | 5,8 % | 4,6 % | 6,5 % | 7,0 % | 5,0 % |
| Flux de numerar liber | 7,0 mil | 29,3 mil | 211,4 mil | 149,9 mil | -69,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 73,8 mil USD
- Datorie financiară
- 1,2 mld USD
- Datorie netă
- 1,1 mld USD
- Capitaluri proprii
- 1,6 mld USD
- Active totale
- 3,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,71x
- Lichiditate curentă
- 2,54x
- ROE
- 10,1 %
- ROA
- 4,8 %
- Marja FCF
- -2,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,9 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 346,9 mil | 360,9 mil | 538,9 mil | 569,8 mil | 577,3 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 155,9 mil | 166,6 mil | 242,5 mil | 253,6 mil | 291,5 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 191,1 mil | 194,3 mil | 296,4 mil | 316,2 mil | 285,9 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 101,0 mil | 117,8 mil | 123,8 mil | 136,9 mil | 193,7 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 292,1 mil ≈ | 312,1 mil ≈ | 420,2 mil ≈ | 453,1 mil ≈ | 479,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 19,2 mil | 30,1 mil | 58,1 mil | 55,2 mil | 81,9 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 173,2 mil | 158,8 mil | 245,3 mil | 271,0 mil | 213,2 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 43,5 mil | 42,6 mil | 62,4 mil | 69,3 mil | 56,1 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit net | 129,8 mil | 116,2 mil | 182,9 mil | 201,7 mil | 157,1 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,29 | 2,05 | 3,23 | 3,55 | 2,76 | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 56,6 mil | 56,6 mil | 56,7 mil | 56,8 mil | 56,9 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 242,5 mil
- 2024
- 253,6 mil
- 2025
- 291,5 mil
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
- 2023
- 56,7 mil
- 2024
- 56,8 mil
- 2025
- 56,9 mil
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 13,8 mil | 10,1 mil | 219,3 mil | 236,8 mil | 73,8 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Stocuri | — | 323,3 mil | 319,6 mil | 380,3 mil | 435,7 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Active curente | — | 608,6 mil | 913,5 mil | 987,7 mil | 960,9 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 276,4 mil | 274,5 mil | 274,5 mil | 297,2 mil | 519,7 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 13,4 mil | 10,8 mil | 29,4 mil | 32,7 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 87,4 mil | 107,7 mil | 140,8 mil | 145,6 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 211,0 mii | 7,1 mil | 10,5 mil | 11,7 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 427,0 mii | 674,6 mil | 666,9 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 516,9 mil | 347,3 mil | 370,0 mil | 378,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 952,8 mil † | 1,0 mld † | 1,3 mld † | 1,5 mld † | 1,6 mld † | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 10,8 mil
- 2024
- 29,4 mil
- 2025
- 32,7 mil
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 181,2 mil | 207,4 mil | 335,7 mil | 322,3 mil | 278,5 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 174,2 mil | 178,2 mil | 124,3 mil | 172,4 mil | 348,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 7,0 mil ≈ | 29,3 mil ≈ | 211,4 mil ≈ | 149,9 mil ≈ | -69,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -398,3 mil | -155,9 mil | -117,9 mil | -294,8 mil | -913,7 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 223,8 mil | -55,3 mil | 34,4 mil | -8,7 mil | 477,5 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -117,9 mil
- 2024
- -294,8 mil
- 2025
- -913,7 mil
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 45 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate38
- Creștere66
- Evaluare43
- Bilanț și datorie39
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 39,99 – 163,51 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
- Colegi: EV/EBITDA79,96 – 163,51 (Mijloc 131,05)7 firme folosite · multiplul median 18,1x · quartile 12,2x – 21,9xCMP, LEU, MLM, SND, TTAM, USLM, VMC
- Colegi: P/E39,99 – 78,25 (Mijloc 59,75)10 firme folosite · multiplul median 25,3x · quartile 16,9x – 33,1xCMP, HL, IPI, LEU, MLM, SND, SQM, TTAM, USLM, VMC
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 45/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 6,7 % | 55 (față de colegi) | 12 % |
| Marja netă · Calitate | 4,0 % | 47 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -7,1 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,5 % | 62 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 10,4 % | 69 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,9x | 25 (față de colegi) | 12 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,0x | 23 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,7x | 100 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 26,3x | 50 (față de colegi) | 12 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 10,1x | 71 (față de colegi) | 12 % |
| Randament FCF · Evaluare | -0,3 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie39/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere66/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate38/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare43/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Knife River Corporation (KNF). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,1 mld USD în 2025; creștere an/an 8,5 %; marjă netă 4,0 %; ROE 8,0 %; datorie netă/EBITDA 2,9x.
Intervalul de valoare estimat este 59,97–120,88 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 95,40 USD, prețul de 62,24 USD lasă un potențial de 53,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 34,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 45/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,7x
- EV/EBITDA: 10,1x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -7,1 %
- Datorie netă / EBITDA: 2,9x
- Acoperirea dobânzilor: 3,0x
- Randament FCF: -0,3 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MLMMartin Marietta Materials, Inc. | 39,6 mld | 14,7 | 16,8 % | 31,9 % | +8,6 % | −11 % / +20 % |
| VMCVulcan Materials Company | 38,2 mld | 35,2 | 12,9 % | 13,8 % | +7,1 % | +0 % / +39 % |
| SQMChemical & Mining Co Of Chile Inc | 15,1 mld | 24,0 | 14,3 % | 15,1 % | −39,4 % | −11 % / +15 % |
| HLHecla Mining Company | 10,0 mld | 26,7 | 14,5 % | 21,0 % | +53,0 % | −11 % / +200 % |
| IONRIoneer Ltd | 7,2 mld | — | -4,3 % | — | indisponibil | −44 % / −35 % |
| USLMUnited States Lime & Minerals Inc | 3,5 mld | 26,6 | 20,0 % | 35,1 % | +17,3 % | +1 % / +191 % |
| KNFKnife River Corporation | 3,5 mld | 26,3 | 8,0 % | 4,0 % | +8,5 % | −6 % / +14 % |
| TTAMTitan America SA | 2,6 mld | 14,2 | 20,8 % | 11,1 % | +1,8 % | −12 % / indisponibil |
| UUUUEnergy Fuels Inc. | 1,9 mld | — | -14,1 % | -100,0 % | −15,6 % | −50 % / −10 % |
| LEUCentrus Energy Corp | 1,3 mld | 42,2 | 8,1 % | 10,2 % | +1,5 % | −64 % / +85 % |
| CMPCompass Minerals International, Inc. | 976,5 mil | 54,2 | 7,2 % | 1,4 % | +11,3 % | +22 % / −4 % |
| GAUGaliano Gold Inc. | 540,4 mil | — | -12,7 % | -6,5 % | +93,6 % | −14 % / +220 % |
| IPIIntrepid Potash, Inc. | 418,0 mil | 17,1 | 4,8 % | 8,0 % | +17,1 % | +24 % / +52 % |
| SNDSmart Sand, Inc. | 185,3 mil | 16,9 | 4,4 % | 2,7 % | +6,0 % | +48 % / +124 % |
| ABATAmerican Battery Technology Company | 183,9 mil | — | -74,5 % | -337,5 % | +406,8 % | −66 % / −70 % |
| ATLXAtlas Lithium Corporation | 52,1 mil | — | -103,0 % | -33.954,4 % | −86,1 % | −65 % / −93 % |
| LGOLargo Inc. | 27,7 mil | — | -46,4 % | -62,3 % | −12,0 % | −67 % / −84 % |
| TECKTeck Resources Limited | — | — | 5,5 % | 13,0 % | +18,7 % | +50 % / +71 % |
| ELVRElevra Lithium Limited | — | — | -54,2 % | -131,8 % | +11,2 % | −40 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KNF din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 38,02 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 67,13 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 100,98 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 39,13 Randament total -37 % · Pe an -14 % | 77,53 Randament total 25 % · Pe an 8 % | 127,73 Randament total 105 % · Pe an 27 % |
| 5 ani | 40,28 Randament total -35 % · Pe an -8 % | 89,54 Randament total 44 % · Pe an 8 % | 161,57 Randament total 160 % · Pe an 21 % |
- P/E la ieșire± 19,38
- Marja netă± 13,57
- Creșterea anuală a veniturilor± 10,83
- Diluare anuală± 1,14
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Pe scurt
Knife River este un furnizor de materiale de construcție bazat pe agregate și de servicii de contractare, cu o integrare verticală în vest și centrul SUA. Compania a raportat un venit total de 3146.0 milioane USD în 2025, iar în 2026 a ridicat ghidajul pe venituri, într-un context în care finanțarea publică a infrastructurii rămâne un sprijin important.
SWOT
Puncte tari
- Rezerve mari de agregate și integrare verticală care reduc costurile și asigură aprovizionarea.
- Pondere ridicată a contractelor publice, care aduce stabilitate la cicluri economice.
- Istoric de achiziții integrate cu succes și o strategie clară de creștere a marjelor.
Puncte slabe
- Marjele EBITDA au scăzut în trimestrul al doilea 2026 din cauza costurilor energiei și a lucrărilor cu marje mai mici.
- Datoria brută a crescut după achizițiile recente, ceea ce limitează flexibilitatea financiară.
- Profitul net a fost sub presiune în 2025 și în primul semestru 2026, cu pierdere în perioada primelor șase luni.
Oportunități
- Fonduri federale încă nedistribuite și bugete DOT record ar putea sprijini volumele de contractare.
- Piețele medii cu creștere mai rapidă oferă oportunități de achiziții și proiecte organice.
- Creșterea prețurilor agregatelor și eficiențele operaționale ar putea îmbunătăți marjele.
Amenințări
- Reducerea finanțării publice sau întârzierea proiectelor ar putea scădea volumele.
- Costurile energiei, ale forței de muncă și ale materialelor ar putea rămâne volatile.
- Competiția pentru licitații și achiziții ar putea presa prețurile și marjele.
Riscuri
- Concurență intensămediu
Piețele sunt fragmentate, iar concurența poate duce la prețuri mai mici și costuri mai mari.
- Autorizarea rezervelorridicat
Obținerea de permise pentru noi cariere poate dura ani, iar comunitățile locale pot opune rezistență.
- Neplata cliențilormediu
Clienții publici și privați pot întârzia plățile în perioade de recesiune, ceea ce crește riscul de creanțe neîncasate.
- Integrarea achizițiilorridicat
Integrarea companiilor achiziționate poate fi dificilă și poate duce la depreciere a activelor.
- Securitate ciberneticămediu
Atacurile cibernetice sau întreruperile sistemelor ar putea afecta operațiunile și reputația companiei.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă fondurile federale și bugetele statale rămân ridicate, volumele de contractare ar putea crește în continuare.
- Integrarea verticală și rezervele mari ar putea sprijini marje mai bune pe termen lung dacă prețurile agregatelor continuă să crească.
- Achizițiile recente ar putea aduce volume și sinergii suplimentare în perioadele următoare.
Ce ar strica teza
- Marjele EBITDA au scăzut în trimestrul al doilea 2026, ceea ce ar putea indica presiuni persistente asupra profitabilității.
- Datoria crescută după achiziții ar putea limita flexibilitatea în cazul unei încetiniri economice.
- Dacă proiectele publice se amână, backlog-ul ar putea scădea mai repede decât se așteaptă conducerea.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri și EBITDA ajustat pentru 20262026
- Evoluția backlog-ului de contractare și a marjelor aferenteQ3 2026
- Nivelul de îndatorare netă față de EBITDA ajustatnext 10-K
- Cheltuirea fondurilor IIJA rămase în statele de operare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Afacerea
Knife River Corporation este un furnizor de materiale de construcție bazat pe agregate și de servicii de contractare în Statele Unite. Rezervele de agregate din 1.3 miliarde de tone susțin o strategie de integrare verticală, iar o parte mare din agregate este folosită intern pentru betonul preparat și asfalt. Compania operează prin 208 situri active de agregate, 135 de stații de beton și 55 de stații de asfalt, în 14 state la data raportului anual.
Activitatea se împarte pe materiale (agregate, beton, asfalt, asfalt lichid) și servicii de contractare, care includ lucrări de drumuri, poduri și site-uri. Serviciile de contractare sunt aproape în întregime destinate clienților din sectorul public, ceea ce aduce stabilitate la cicluri economice. Compania a finalizat achiziții pe care le-a integrat în segmentele existente, inclusiv Strata în Dakota de Nord și Minnesota de nord-vest.
Knife River a fost separată de MDU Resources la 31 mai 2023 și este listată la NYSE sub simbolul KNF. Strategia EDGE, lansată în 2023, pune accent pe creșterea marjei EBITDA ajustat, disciplina capitalului și creșterea în piețe medii cu potențial mai ridicat.
Segmente
West
Segmentul West include Alaska, California, Hawaii, Oregon și Washington și a generat 1210.1 milioane USD în 2025. În primul semestru din 2026, veniturile au scăzut față de anul precedent din cauza activității mai reduse în Oregon și a întârzierilor proiectelor din Hawaii și Alaska.
Mountain
Segmentul Mountain acoperă Idaho, Montana, Utah și Wyoming și a generat 644.0 milioane USD în 2025. Veniturile din trimestrul al doilea 2026 au crescut considerabil, în principal datorită contractării și achizițiilor din primul trimestru, iar EBITDA a rămas aproape constant.
Central
Segmentul Central, care include Iowa, Minnesota, Dakota de Nord, Dakota de Sud și Texas, a generat 1004.8 milioane USD în 2025. Este cel mai mare segment după venituri și a beneficiat în 2026 de volume mai mari și de achiziția Texcrete.
Piața în context
Piața materialelor de construcție din SUA este foarte fragmentată, cu operatori locali și regionali, deoarece costul transportului limitează aria de livrare. Cererea depinde de cheltuielile publice pentru drumuri și infrastructură, de condițiile economice generale și de ratele dobânzilor. Compania ar putea beneficia de finanțarea federală dacă statele continuă să aloce fonduri din programe precum IIJA.
Sezonalitatea influențează activitatea în nordul SUA, unde producția și vânzările se concentrează între mai și octombrie. Reglementările de mediu și de urbanism pot încetini deschiderea de noi cariere, ceea ce face rezervele deja autorizate mai valoroase pentru companiile existente.
Tendințe
- Finanțarea publică a infrastructuriivânt din spate
Bugetele DOT din majoritatea statelor unde compania operează rămân puternice, iar o parte importantă din fondurile IIJA nu a fost încă cheltuită. Dacă aceste fonduri se vor transforma în licitații, ar putea sprijini volumele de contractare.
- Costurile energiei și ale inputurilorvânt din față
Costurile energiei și ale altor inputuri au afectat EBITDA-ul trimestrului al doilea 2026. Dacă aceste costuri rămân ridicate, marjele din producție ar putea fi presate.
- Tarifele vamalemixt
În 2025 compania nu a resimțit un impact direct material din tarife, deoarece majoritatea ofertelor includ clauze de transfer al costurilor către clienți. Efectul ar putea deveni mai mare dacă aceste clauze nu mai pot fi aplicate.
- Achiziții și creștere organicăvânt din spate
Compania a investit în achiziții și în proiecte organice, inclusiv extinderea unui sit de agregate în Dakota de Sud planificată pentru 2027. Dacă integrarea achizițiilor reușește, volumele și marjele ar putea crește în perioadele următoare.
Poziția concurențială
Compania concurează cu numeroși operatori regionali, naționali și internaționali, unii cu resurse financiare mai mari și alții mai mici și specializați. Factorii de competiție includ prețul, calitatea, serviciul, timpul de livrare și apropierea de client, iar presiunea concurențială ar putea reduce prețurile sau crește costurile salariale.
Achizițiile devin și ele mai competitive, ceea ce poate crește prețurile plătite pentru ținte noi. Riscul de a pierde licitații pentru proiecte publice este real dacă concurenții oferă condiții mai bune.
- Operatori regionali de agregate și beton
Companii locale sau regionale care concurează pe piețe de mică distanță, fără o prezență națională comparabilă.
- Operatori naționali de materiale de construcție
Companii mai mari, cu resurse financiare proprii, care concurează în mai multe regiuni și pe linii de produse diverse.
- Operatori mici și specializați în contractare
Firme mai mici cu expertiză concentrată, care pot câștiga contracte locale prin reputație și proximitate.
- Operatori internaționali
Concurenți cu acces la capital mare, activi în anumite piețe și segmente din SUA.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)06 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Knife River Corporation · 20 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Knife River Corporation · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Knife River Corporation · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.