olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

United States Lime & Minerals, Inc. USLM

Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) · SIC 1400 · Verticală: Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400)

123,38USD+1,93 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

United States Lime & Minerals este un producător de var și calcar din Statele Unite, cu fabrici în mai multe state din centrul și sudul țării, care livrează în principal industriei construcțiilor, oțelăriilor și sectorului ecologic. Compania a raportat venituri de 372,7 milioane USD pentru anul fiscal 2025 și a continuat creșterea în primul semestru al lui 2026, ceea ce face din ea un jucător de interes pentru investitorii atenți la cererea de infrastructură și la noile investiții din Texas.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea United States Lime & Minerals, Inc. (USLM) costa 123,38 USD (+1,93 % într-o zi), cu capitalizare 3,5 mld USD, P/E 26,6 pe un EPS diluat de 4,64 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,19 %, beta 1,17, interval pe 52 de săptămâni 97,49–139,46 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 106,2 mil USD (+4,1 % an/an), profit net de 38,0 mil USD (−1,9 % an/an), EPS diluat 1,32 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,5 mld USD
acțiuni la 28 oct. 2026
P/E (TTM)
26,6
EPS diluat TTM 4,64 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,76 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,19 %
DPS 12 luni 0,24
Beta (2 ani)
1,17
Volatilitate (1 an) 39 %
Interval 52 săpt.
97,49139,46

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
71,1
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
100,44 – 120,60
peste banda superioară · %B 1,14 · lățimea benzii 18,2 %
SMA 50 / 200
112,82 / 114,91
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
2,00 / 0,19
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+11,4 %−1,1 %+12,5 pp—
3 luni+4,7 %−0,5 %+5,2 pp—
6 luni+15,3 %+4,4 %+10,9 pp—
De la început de an+3,0 %+12,3 %−9,3 pp—
1 an+11,1 %+13,5 %−2,4 pp−13,2 %
3 ani+202,0 %+76,4 %+125,6 pp+17,2 %
5 ani+361,1 %+63,7 %+297,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,1 %
17 apr. 2026 → 08 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,9 %
26 nov. 2024 → 10 mar. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+35,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
106,2 mil USD
+4,1 % an/an
Profit net
38,0 mil USD
−1,9 % an/an
EPS diluat
1,32
−2,2 % an/an
netă / operațională
35,8 % / 42,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri80,1 mil91,3 mil91,5 mil102,0 mil87,9 mil87,8 mil99,1 mil106,2 mil
Costul vânzărilor44,6 mil45,1 mil49,6 mil49,8 mil45,8 mil46,1 mil52,4 mil55,4 mil
Profit brut35,4 mil46,2 mil41,9 mil52,2 mil42,2 mil41,8 mil46,7 mil50,8 mil
Cheltuieli generale și de vânzare4,4 mil6,3 mil6,2 mil5,9 mil6,2 mil6,0 mil6,1 mil6,1 mil
Profit operațional31,1 mil39,9 mil35,7 mil46,3 mil36,0 mil35,8 mil40,7 mil44,7 mil
Amortizare și depreciere6,0 mil6,1 mil6,2 mil ≈6,2 mil ≈6,7 mil6,6 mil6,4 mil ≈6,4 mil ≈
Profit înainte de impozit34,2 mil43,0 mil38,8 mil49,7 mil39,6 mil39,0 mil44,0 mil48,5 mil
Impozit pe profit7,2 mil8,9 mil8,0 mil10,9 mil9,0 mil8,4 mil9,5 mil10,5 mil
Profit net27,0 mil34,1 mil30,8 mil38,8 mil30,5 mil30,6 mil34,5 mil38,0 mil
EPS diluat0,94 ≈1,191,071,351,06 ≈1,061,201,32
Flux de numerar operațional38,6 mil39,4 mil34,0 mil ≈45,9 mil ≈45,6 mil32,1 mil39,1 mil ≈52,2 mil ≈
Investiții (capex)11,0 mil14,9 mil13,3 mil ≈14,7 mil ≈19,9 mil18,3 mil17,9 mil ≈14,0 mil ≈
Dividende plătite1,4 mil1,7 mil1,7 mil ≈1,7 mil ≈1,7 mil1,7 mil1,7 mil ≈1,7 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni3,3 mil424,0 mii0 ≈0 ≈2,3 mil370,0 mii0 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 90 din propriul istoric de 40 trimestre (min 2,7, mediană 4,5, max 35,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri144,4 mil158,3 mil160,7 mil189,3 mil236,2 mil281,3 mil317,7 mil372,7 mil
Venituri an/an−0,3 %+9,6 %+1,5 %+17,8 %+24,8 %+19,1 %+12,9 %+17,3 %
Profit net19,7 mil26,1 mil28,2 mil37,0 mil45,4 mil74,5 mil108,8 mil134,3 mil
Profit net an/an−27,5 %+32,4 %+8,3 %+31,3 %+22,6 %+64,1 %+46,0 %+23,4 %
EPS diluat3,514,645,006,541,602,613,794,67
EPS diluat an/an−27,8 %+32,2 %+7,8 %+30,8 %−75,5 %+63,1 %+45,2 %+23,2 %
netă %13,6 %16,5 %17,6 %19,6 %19,2 %26,5 %34,3 %36,0 %
Flux de numerar liber-15,0 mil19,9 mil41,4 mil25,8 mil37,5 mil58,0 mil98,6 mil102,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
371,1 mil USD
Datorie financiară
0 USD
Datorie netă
-371,1 mil USD
Capitaluri proprii
630,8 mil USD
Active totale
681,0 mil USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
19,27x
ROE
23,8 %
ROA
21,9 %
Marja FCF
27,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
281,3 mil
2024
317,7 mil
2025
372,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
178,5 mil
2024
173,7 mil
2025
190,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
102,9 mil
2024
144,0 mil
2025
182,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
17,4 mil
2024
19,1 mil
2025
24,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
85,4 mil
2024
124,9 mil
2025
157,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
23,8 mil
2024
24,2 mil
2025
25,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
109,2 mil ≈
2024
149,1 mil ≈
2025
183,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2023verificat

Profit înainte de impozit
2023
93,4 mil
2024
136,4 mil
2025
171,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
18,8 mil
2024
27,5 mil
2025
36,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
74,5 mil
2024
108,8 mil
2025
134,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,61
2024
3,79
2025
4,67

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
28,5 mil
2024
28,7 mil
2025
28,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,16
2024
0,20
2025
0,24

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
188,0 mil
2024
278,0 mil
2025
371,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
38,1 mil
2024
44,0 mil
2025
47,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
24,3 mil
2024
27,7 mil
2025
30,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
255,0 mil
2024
354,8 mil
2025
455,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
179,8 mil
2024
182,9 mil
2025
221,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
440,6 mil
2024
543,2 mil
2025
681,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
7,4 mil
2024
8,8 mil
2025
14,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
17,5 mil
2024
17,0 mil
2025
23,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
47,5 mil
2024
45,4 mil
2025
50,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
393,1 mil †
2024
497,7 mil †
2025
630,8 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
92,3 mil
2024
126,0 mil
2025
165,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
34,3 mil
2024
27,4 mil
2025
62,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
58,0 mil ≈
2024
98,6 mil ≈
2025
102,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-32,0 mil
2024
-26,9 mil
2025
-62,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-5,7 mil
2024
-9,1 mil
2025
-9,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
4,6 mil
2024
5,7 mil
2025
6,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
1,3 mil
2024
3,5 mil
2025
2,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
17,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
16,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
18,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
26,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
23,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
43,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
36,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
23,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
42,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-1,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
3,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
47,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
48,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
41,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
35,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
25,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
20,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
18,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
44,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
20,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
5,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-439,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-2,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
22,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
20,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
18,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
168,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
70,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
98,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
73,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
92,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
60 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
56 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
24 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
92 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
3,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
26,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
26,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
4,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
9,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
16,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
19,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
8,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
35,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 72 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

123,38 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
26,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
4,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
16,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
20,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
35,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
17,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 28 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 2525derivat 200

Scorul pe grupe

  • Evaluare45
  • Randamente42
  • Calitate90
  • Bilanț și datorie91
  • Creștere100

Interval de valoare estimat

Jos
75,10
USD pe acțiune
Mijloc
123,97
USD pe acțiune
Sus
154,44
USD pe acțiune
Preț: 123,38 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 0,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 0,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 71,64 – 155,14 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDA71,64 – 155,14 (Mijloc 131,10)
    7 firme folosite · multiplul median 18,1x · quartile 8,8x – 21,9x
    CMP, KNF, LEU, MLM, SND, TTAM, VMC
  • Colegi: P/E78,57 – 153,73 (Mijloc 116,85)
    10 firme folosite · multiplul median 25,2x · quartile 16,9x – 33,1x
    CMP, HL, IPI, KNF, LEU, MLM, SND, SQM, TTAM, VMC
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului3,15 – 4,24 (Mijloc 3,62)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 72/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate44,9 %100 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate35,1 %100 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate73,9 %63 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere16,4 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere42,9 %100 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-2,4x88 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie22,3x100 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare26,6x40 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare16,9x57 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare2,8 %35 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,3 %4 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente7,0 %100 (pe interval fix)4 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie91/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate90/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente42/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare45/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

UNITED STATES LIME & MINERALS INC (USLM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 372,7 mil USD în 2025; creștere an/an 17,3 %; marjă netă 35,1 %; ROE 20,0 %; datorie netă/EBITDA -2,4x.

Intervalul de valoare estimat este 75,10–154,44 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 123,97 USD, prețul de 123,38 USD lasă un potențial de 0,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 0,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 72/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 44,9 %
  • Marja netă: 35,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: 16,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: 42,9 %
  • Datorie netă / EBITDA: -2,4x
  • Lichiditatea curentă: 22,3x
  • Rata de distribuire (FCF): 7,0 %

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
26,6x
mediana verticalei 25,2x
peste mediană (+5,6 %)
EV/EBITDA
16,9x
mediana verticalei 18,1x
sub mediană (−6,7 %)
P/S
9,3x
mediana verticalei 2,7x
peste mediană (+247,7 %)
P/B
4,8x
mediana verticalei 2,1x
peste mediană (+126,2 %)
ROE
20,0 %
mediana verticalei 5,1 %
peste mediană (+288,8 %)
Marja netă
35,1 %
mediana verticalei 4,0 %
peste mediană (+780,6 %)
Marja EBIT
41,2 %
mediana verticalei 8,1 %
peste mediană (+406,7 %)
Venituri an/an
17,3 %
mediana verticalei 8,5 %
peste mediană (+103,2 %)
Datorie netă/EBITDA
-2,4x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−310,8 %)
Randament dividend
0,2 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−69,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MLMMartin Marietta Materials, Inc.39,6 mld14,716,8 %31,9 %+8,6 %−11 % / +20 %
VMCVulcan Materials Company38,2 mld35,212,9 %13,8 %+7,1 %+0 % / +39 %
SQMChemical & Mining Co Of Chile Inc15,1 mld24,014,3 %15,1 %−39,4 %−11 % / +15 %
HLHecla Mining Company10,0 mld26,714,5 %21,0 %+53,0 %−11 % / +200 %
IONRIoneer Ltd7,2 mld—-4,3 %—indisponibil−44 % / −35 %
USLMUnited States Lime & Minerals Inc3,5 mld26,620,0 %35,1 %+17,3 %+11 % / +202 %
KNFKnife River Corporation3,5 mld26,38,0 %4,0 %+8,5 %−17 % / +4 %
TTAMTitan America SA2,6 mld14,220,8 %11,1 %+1,8 %−12 % / indisponibil
UUUUEnergy Fuels Inc.1,9 mld—-14,1 %-100,0 %−15,6 %−50 % / −10 %
LEUCentrus Energy Corp1,3 mld42,28,1 %10,2 %+1,5 %−64 % / +85 %
CMPCompass Minerals International, Inc.976,5 mil54,27,2 %1,4 %+11,3 %+22 % / −4 %
GAUGaliano Gold Inc.540,4 mil—-12,7 %-6,5 %+93,6 %−14 % / +220 %
IPIIntrepid Potash, Inc.418,0 mil17,14,8 %8,0 %+17,1 %+24 % / +52 %
SNDSmart Sand, Inc.185,3 mil16,94,4 %2,7 %+6,0 %+48 % / +124 %
ABATAmerican Battery Technology Company183,9 mil—-74,5 %-337,5 %+406,8 %−66 % / −70 %
ATLXAtlas Lithium Corporation52,1 mil—-103,0 %-33.954,4 %−86,1 %−65 % / −93 %
LGOLargo Inc.27,7 mil—-46,4 %-62,3 %−12,0 %−67 % / −84 %
ELVRElevra Lithium Limited——-54,2 %-131,8 %+11,2 %−40 % / indisponibil
TECKTeck Resources Limited——5,5 %13,0 %+18,7 %+50 % / +71 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru USLM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
80,92
Randament total -34 % · Pe an -34 %
142,41
Randament total 16 % · Pe an 16 %
213,61
Randament total 73 % · Pe an 73 %
3 ani
95,98
Randament total -22 % · Pe an -8 %
188,33
Randament total 53 % · Pe an 15 %
307,60
Randament total 150 % · Pe an 36 %
5 ani
113,85
Randament total -7 % · Pe an -1 %
249,07
Randament total 103 % · Pe an 15 %
442,94
Randament total 261 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 47,08
  • Marja netă± 32,96
  • Creșterea anuală a veniturilor± 24,58
  • Diluare anuală± 2,77

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).

Pe scurt

United States Lime & Minerals este un producător de var și calcar din Statele Unite, cu fabrici în mai multe state din centrul și sudul țării, care livrează în principal industriei construcțiilor, oțelăriilor și sectorului ecologic. Compania a raportat venituri de 372,7 milioane USD pentru anul fiscal 2025 și a continuat creșterea în primul semestru al lui 2026, ceea ce face din ea un jucător de interes pentru investitorii atenți la cererea de infrastructură și la noile investiții din Texas 123.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are rezerve de calcar mari și o bilanț fără datorii, ceea ce îi oferă flexibilitate financiară 1.
  • Investițiile recente în cuptoare și modernizări au redus costurile și au crescut eficiența operațiunilor 1.

Puncte slabe

  • Profiturile sunt foarte sensibile la schimbările de volum, de preț și de costuri, ceea ce face rezultatele volatile 1.
  • Costurile de transport sunt ridicate în raport cu valoarea produsului, iar aceste costuri au crescut în ultimii ani 1.
  • Activitatea este concentrată geografic, ceea ce expune compania la condițiile meteo și economice ale regiunii sale 12.

Oportunități

  • Proiectele de centre de date și infrastructura finanțată de stat ar putea susține cererea pe termen mediu 23.
  • Noul cuptor vertical de la Texas Lime ar putea deschide oportunități de creștere a producției de var de înaltă valoare 12.
  • Dacă prețurile varului rămân favorabile, compania ar putea valorifica suplimentar capacitatea existentă 1.

Amenințări

  • Reducerea cererii din partea utilităților pe cărbune și din sectorul petrolier ar putea afecta volumele vândute 1.
  • Creșterea prețurilor combustibililor și a transportului ar putea comprima marjele dacă nu pot fi transferate clienților 12.
  • Noii intrători și concurenții multinaționali ar putea reduce prețurile sau pierde conturi de clienți 1.

Riscuri

  • Dependența de cererea din construcțiiridicat

    Un declin al activității din construcții sau al proiectelor de infrastructură ar putea reduce semnificativ volumele vândute 12.

  • Costuri volatile de energie și transportridicat

    Creșteri ale prețului combustibililor și al transportului ar putea afecta marjele dacă nu pot fi transferate clienților 12.

  • Riscuri operaționale în mine și fabricimediu

    Defecțiuni de echipamente, condiții meteo extreme și accidente ar putea întrerupe producția și livrările 1.

  • Presiune concurențialămediu

    Intrarea de noi concurenți sau de producători multinaționali ar putea forța reducerea prețurilor 1.

  • Riscuri de reglementare și mediuscăzut

    Schimbările de politică privind mediul, minele și tarifele ar putea crește costurile de conformare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea veniturilor și a volumelor în 2025 și în primul semestru al lui 2026 arată că cererea din construcții și din oțelărie poate susține rezultatele companiei 123.
  • Rezervele mari de calcar și absența datoriilor oferă flexibilitate pentru investiții și dividende 1.
  • Noul cuptor de la Texas ar putea îmbunătăți marjele dacă va funcționa conform așteptărilor după vara anului 2026 23.

Ce ar strica teza

  • Profiturile sunt foarte sensibile la volume și prețuri, iar rezultatele pot fluctua puternic de la un trimestru la altul 1.
  • Compania ar putea suferi dacă cererea din sectorul energetic pe cărbune și din industria de acoperișuri continuă să scadă 12.
  • Costurile de combustibil și transport sunt ridicate și ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate integral 12.

De urmărit

  • Punerea în funcțiune a cuptorului vertical de la Texas Lime și producția de var comercializabilvara 2026
  • Evoluția volumelor și a prețurilor în rezultatele pe trimestrul al treileaQ3 2026
  • Cererea din proiectele de centre de date și din construcția de autostrăzi2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).

Afacerea

Compania fabrică produse din calcar și var, inclusiv calcar concasat, calcar pulverizat, var nestins, var hidratat și suspensie de var, extrase din cariere în aer liber și mine subterane din Texas, Arkansas, Oklahoma și Missouri 1. Operațiunile sunt grupate într-un singur segment raportabil, cel al operațiunilor cu var și calcar, toate situate în Statele Unite 1. Compania nu are datorii în sold la 31 decembrie 2025 și finanțează operațiunile și dividendele din numerar și din fluxurile de numerar proprii 1.

Piața în context

Cererea din piețele de lucru ale companiei depinde de construcția de autostrăzi și infrastructură, de cererea din industria oțelului și de proiectele de centre de date, pe care compania le consideră un sprijin pentru construcții în perioada următoare 23. Concurența este regionalizată, iar principalii concurenți sunt companii private mari, astfel că prețul, calitatea și proximitatea față de clienți rămân factori decisivi 1.

Tendințe

  • Cerere din construcții și centre de datevânt din spate

    Proiectele de centre de date și finanțarea infrastructurii rutiere ar putea susține cererea din construcții, deși calendarul și amploarea acestei creșteri rămân incerte 13.

  • Reducerea cererii din sectorul energetic pe cărbunevânt din față

    Tendința de reducere a dependenței de centralele pe cărbune scade cererea din partea clienților din energie, un segment în declin 1.

  • Costuri volatile de energie și transportmixt

    Prețurile cărbunelui, cocsului de petrol, motorinei și transportului influențează direct costurile, iar compania nu a folosit în mod semnificativ instrumente de acoperire 12.

  • Noua cuptor vertical de la Texas Limevânt din spate

    Noua instalație ar putea reduce costurile de producție și îmbunătăți eficiența energetică, dacă va funcționa constant și va produce var comercializabil după punerea în funcțiune din vara anului 2026 13.

Poziția concurențială

Industria varului și calcarului este puternic regionalizată, iar competitorii sunt în mare parte companii private mari, fără ticker la bursa din SUA 1. Creșterea recentă a prețului varului a făcut compania mai vulnerabilă la noi intrări pe piață și la concurența multinațională 1.

  • Producători multinaționali de var

    Potențiali intrați pe piețele companiei, mai ales dacă prețurile varului rămân ridicate 1.

  • Noi intrători pe piață

    Companiile noi ar putea căuta să câștige clienți existenți, în special în regiunile în care prețurile au crescut 1.

  • Alte cariere de calcar din regiune

    Concurează pentru conturile de clienți din construcții și din sectorul apelor uzate, unde proximitatea este decisivă 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 03 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / United States Lime & Minerals, Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / United States Lime & Minerals, Inc. · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / United States Lime & Minerals, Inc. · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.