olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Compass Minerals International, Inc. CMP
Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) · SIC 1400 · Verticală: Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400)
Compass Minerals este un furnizor global de minerale esențiale, în principal sare și nutrienți pentru plante (sulfat de potasiu, SOP), cu operațiuni în Statele Unite, Canada și Regatul Unit. Pentru perioada actuală, sarea reprezintă partea cea mai mare a activității, iar compania urmărește reducerea datoriei și îmbunătățirea fluxului de numerar prin strategia sa de tip back-to-basics.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Compass Minerals International, Inc. (CMP) costa 23,26 USD (+1,62 % într-o zi), cu capitalizare 976,5 mil USD, P/E 54,2 pe un EPS diluat de 0,43 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,29 %, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 16,54–33,51 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 215,3 mil USD (+0,3 % an/an), profit net de -5,7 mil USD, EPS diluat -0,13 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 21,22 – 23,84
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,78 · lățimea benzii 11,6 %
- SMA 50 / 200
- 23,31 / 25,94
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,05 / -0,27
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,6 % | −1,1 % | +3,7 pp | — |
| 3 luni | −22,5 % | −0,5 % | −22,1 pp | — |
| 6 luni | −12,1 % | +4,4 % | −16,5 pp | — |
| De la început de an | +18,4 % | +12,3 % | +6,1 pp | — |
| 1 an | +37,6 % | +13,5 % | +24,0 pp | −13,2 % |
| 3 ani | −6,5 % | +76,4 % | −82,9 pp | +29,6 % |
| 5 ani | −67,9 % | +63,7 % | −131,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 208,8 mil | 307,2 mil | 494,6 mil | 214,6 mil | 227,5 mil | 396,1 mil | 453,2 mil | 215,3 mil |
| Profit brut | 19,5 mil | 34,3 mil | 76,8 mil | 41,2 mil | 38,4 mil | 63,2 mil | 83,0 mil | 37,9 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 31,3 mil | 33,3 mil | 29,6 mil | 24,0 mil | 26,4 mil | 26,6 mil | 27,0 mil | 27,0 mil |
| Profit operațional | -29,8 mil | 500,0 mii | -3,1 mil | 15,9 mil | 12,0 mil | 36,6 mil | 56,0 mil | 10,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 26,6 mil | 26,8 mil | 26,5 mil ≈ | 23,2 mil ≈ | 26,7 mil | 26,4 mil | 28,2 mil ≈ | 25,6 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 19,1 mil | 16,9 mil | 18,0 mil | 16,3 mil | 17,3 mil | 18,1 mil | 17,9 mil | 14,6 mil |
| Profit înainte de impozit | -50,8 mil | -13,9 mil | -22,2 mil | -13,6 mil | -4,0 mil | 16,4 mil | 28,7 mil | 700,0 mii |
| Impozit pe profit | -2,5 mil | 9,7 mil | 9,8 mil | 3,4 mil | 3,2 mil | -2,2 mil | 16,0 mil | 6,4 mil |
| Profit net | -48,3 mil | -23,6 mil | -32,0 mil | -17,0 mil | -7,2 mil | 18,6 mil | 12,7 mil | -5,7 mil |
| EPS diluat | -1,17 ≈ | -0,57 | -0,77 | -0,41 | -0,17 ≈ | 0,43 | 0,30 | -0,13 |
| Flux de numerar operațional | -12,7 mil | -4,1 mil | 186,9 mil ≈ | 21,8 mil ≈ | -6,9 mil | -37,0 mil | 197,4 mil ≈ | 2,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 20,9 mil | 21,8 mil | 14,0 mil ≈ | 18,0 mil ≈ | 15,9 mil | 22,8 mil | 18,2 mil ≈ | 21,1 mil ≈ |
| Dividende plătite | -100,0 mii | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 62 din propriul istoric de 21 trimestre (min 15,3, mediană 34,3, max 176,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld |
| Venituri an/an | −20,9 % | +0,5 % | −7,4 % | +14,0 % | +8,7 % | −3,3 % | −7,2 % | +11,3 % |
| Profit net | 64,8 mil | 60,8 mil | 63,1 mil | -185,7 mil | -21,1 mil | 10,5 mil | -206,1 mil | -79,8 mil |
| Profit net an/an | +51,8 % | −6,2 % | +3,8 % | −394,3 % | indisponibil | indisponibil | −2.062,9 % | indisponibil |
| EPS diluat | 1,90 | 1,76 | 1,82 | -5,49 | -0,63 | 0,25 | -4,99 | indisponibil |
| EPS diluat an/an | +52,0 % | −7,4 % | +3,4 % | −401,6 % | indisponibil | indisponibil | −2.096,0 % | indisponibil |
| netă % | 6,0 % | 5,6 % | 6,3 % | -16,2 % | -1,7 % | 0,9 % | -18,4 % | -6,4 % |
| Flux de numerar liber | 85,5 mil | 61,5 mil | 90,3 mil | 55,6 mil | 23,8 mil | -48,3 mil | -99,8 mil | 128,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 59,7 mil USD
- Datorie financiară
- 832,2 mil USD
- Datorie netă
- 772,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 234,1 mil USD
- Active totale
- 1,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 3,55x
- Lichiditate curentă
- 2,15x
- ROE
- -29,0 %
- ROA
- -5,1 %
- Marja FCF
- 10,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Profit brut | 219,8 mil | 228,5 mil | 199,8 mil | 232,0 mil | 195,0 mil | 190,7 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 116,8 mil | 122,6 mil | 133,5 mil | 150,2 mil | 137,8 mil | 113,3 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Profit operațional | 103,0 mil | 105,9 mil | 45,4 mil | 77,4 mil | -116,8 mil | 25,3 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 137,9 mil | 129,2 mil | 112,8 mil | 98,6 mil | 105,0 mil | 103,2 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| EBITDA | 240,9 mil ≈ | 235,1 mil ≈ | 158,2 mil ≈ | 176,0 mil ≈ | -11,8 mil ≈ | 128,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 62,7 mil | 59,8 mil | 55,2 mil | 55,5 mil | 69,5 mil | 68,5 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 44,5 mil | 40,2 mil | 200,0 mii | 27,6 mil | -188,2 mil | -53,7 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 1,9 mil | 5,5 mil | 33,5 mil | 17,1 mil | 17,9 mil | 26,1 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Profit net | 63,1 mil | -185,7 mil | -21,1 mil | 10,5 mil | -206,1 mil | -79,8 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| EPS diluat | 1,82 | -5,49 | -0,63 | 0,25 | -4,99 | — | SEC (XBRL)· 16 dec. 2024verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 33,9 mil | 34,0 mil | 34,1 mil | 40,8 mil | 41,3 mil | 41,8 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,88 | — | 0,60 | 0,60 | 0,30 | — | SEC (XBRL)· 16 dec. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 150,2 mil
- 2024
- 137,8 mil
- 2025
- 113,3 mil
SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat
- 2023
- 40,8 mil
- 2024
- 41,3 mil
- 2025
- 41,8 mil
SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 10,6 mil | 18,1 mil | 46,1 mil | 38,7 mil | 20,2 mil | 59,7 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Stocuri | 298,7 mil | 321,7 mil | 313,3 mil | 399,5 mil | 414,1 mil | 312,0 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Active curente | 756,3 mil | 531,4 mil | 570,9 mil | 600,9 mil | 587,3 mil | 572,2 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Fond comercial | 55,7 mil | 57,8 mil | 56,4 mil | 88,8 mil | 6,0 mil | 6,0 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 49,9 mil | 48,8 mil | 45,4 mil | 120,0 mil | 82,5 mil | 23,8 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Active totale | 2,3 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 82,6 mil | 90,0 mil | 114,7 mil | 116,8 mil | 82,1 mil | 96,0 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 10,0 mil | 0 | 0 | 5,0 mil | 7,5 mil | 0 | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,3 mld | 935,4 mil | 947,6 mil | 800,3 mil | 910,0 mil | 832,2 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Datorii curente | 296,7 mil | 195,4 mil | 233,0 mil | 274,6 mil | 217,0 mil | 265,6 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Capital propriu | 383,6 mil † | 297,9 mil † | 265,2 mil † | 521,0 mil † | 316,6 mil † | 234,1 mil † | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 120,0 mil
- 2024
- 82,5 mil
- 2025
- 23,8 mil
SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 175,2 mil | 141,4 mil | 120,4 mil | 106,0 mil | 14,4 mil | 197,7 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 84,9 mil | 85,8 mil | 96,6 mil | 154,3 mil | 114,2 mil | 69,7 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 90,3 mil ≈ | 55,6 mil ≈ | 23,8 mil ≈ | -48,3 mil ≈ | -99,8 mil ≈ | 128,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -88,2 mil | 261,2 mil | -79,9 mil | -177,9 mil | -116,1 mil | -50,0 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -96,2 mil | -417,5 mil | -14,3 mil | 64,0 mil | 83,1 mil | -108,3 mil | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
| Dividende plătite | 99,1 mil | 98,0 mil | 20,8 mil | 24,9 mil | 12,6 mil | 0 | SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -177,9 mil
- 2024
- -116,1 mil
- 2025
- -50,0 mil
SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat
- 2023
- 64,0 mil
- 2024
- 83,1 mil
- 2025
- -108,3 mil
SEC (XBRL)· 12 dec. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 49 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 976,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie27
- Evaluare64
- Calitate70
- Creștere0
- Randamente40
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,94 – 100,21 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)32,90 – 71,39 (Mijloc 46,39)WACC 7,5 % · FCFF de pornire 134,9 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 79 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -18,4 %
- Colegi: EV/EBITDA55,95 – 100,21 (Mijloc 80,27)7 firme folosite · multiplul median 18,1x · quartile 13,5x – 21,9xKNF, LEU, MLM, SND, TTAM, USLM, VMC
- Colegi: P/E7,23 – 11,40 (Mijloc 10,29)9 firme folosite · multiplul median 24,0x · quartile 16,9x – 26,6xHL, IPI, KNF, MLM, SND, SQM, TTAM, USLM, VMC
- Dividende actualizate (DDM)3,94 – 5,30 (Mijloc 4,52)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 49/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 10,1 % | 73 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 1,4 % | 35 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 423,4 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,0 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,0x | 13 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,7x | 3 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 100 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 54,2x | 0 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 7,4x | 100 (față de colegi) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 8,0 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 0,0 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie27/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate70/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente40/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare64/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Compass Minerals International, Inc. (CMP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,2 mld USD în 2025; creștere an/an 11,3 %; marjă netă 1,4 %; ROE 7,2 %; datorie netă/EBITDA 3,0x.
Intervalul de valoare estimat este 20,06–41,40 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,34 USD, prețul de 23,26 USD lasă un potențial de 21,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 17,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 49/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 10,1 %
- Conversia profitului în FCF: 423,4 %
- Lichiditatea curentă: 2,0x
- EV/EBITDA: 7,4x
- Randament FCF: 8,0 %
- Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -0,0 %
- Datorie netă / EBITDA: 3,0x
- Acoperirea dobânzilor: 1,7x
- P/E (TTM): 54,2x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani.
Față de mediana verticalei
Mining & Quarrying of Nonmetallic Minerals (No Fuels) (SIC 1400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MLMMartin Marietta Materials, Inc. | 39,6 mld | 14,7 | 16,8 % | 31,9 % | +8,6 % | −11 % / +20 % |
| VMCVulcan Materials Company | 38,2 mld | 35,2 | 12,9 % | 13,8 % | +7,1 % | +0 % / +39 % |
| SQMChemical & Mining Co Of Chile Inc | 15,1 mld | 24,0 | 14,3 % | 15,1 % | −39,4 % | −11 % / +15 % |
| HLHecla Mining Company | 10,0 mld | 26,7 | 14,5 % | 21,0 % | +53,0 % | −11 % / +200 % |
| IONRIoneer Ltd | 7,2 mld | — | -4,3 % | — | indisponibil | −44 % / −35 % |
| USLMUnited States Lime & Minerals Inc | 3,5 mld | 26,6 | 20,0 % | 35,1 % | +17,3 % | +1 % / +191 % |
| KNFKnife River Corporation | 3,5 mld | 26,3 | 8,0 % | 4,0 % | +8,5 % | −17 % / +4 % |
| TTAMTitan America SA | 2,6 mld | 14,2 | 20,8 % | 11,1 % | +1,8 % | −12 % / indisponibil |
| UUUUEnergy Fuels Inc. | 1,9 mld | — | -14,1 % | -100,0 % | −15,6 % | −50 % / −10 % |
| LEUCentrus Energy Corp | 1,3 mld | 42,2 | 8,1 % | 10,2 % | +1,5 % | −64 % / +85 % |
| CMPCompass Minerals International, Inc. | 976,5 mil | 54,2 | 7,2 % | 1,4 % | +11,3 % | +38 % / −6 % |
| GAUGaliano Gold Inc. | 540,4 mil | — | -12,7 % | -6,5 % | +93,6 % | −14 % / +220 % |
| IPIIntrepid Potash, Inc. | 418,0 mil | 17,1 | 4,8 % | 8,0 % | +17,1 % | +24 % / +52 % |
| SNDSmart Sand, Inc. | 185,3 mil | 16,9 | 4,4 % | 2,7 % | +6,0 % | +48 % / +124 % |
| ABATAmerican Battery Technology Company | 183,9 mil | — | -74,5 % | -337,5 % | +406,8 % | −66 % / −70 % |
| ATLXAtlas Lithium Corporation | 52,1 mil | — | -103,0 % | -33.954,4 % | −86,1 % | −65 % / −93 % |
| LGOLargo Inc. | 27,7 mil | — | -46,4 % | -62,3 % | −12,0 % | −67 % / −84 % |
| ELVRElevra Lithium Limited | — | — | -54,2 % | -131,8 % | +11,2 % | −40 % / indisponibil |
| TECKTeck Resources Limited | — | — | 5,5 % | 13,0 % | +18,7 % | +50 % / +71 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CMP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 13,41 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 23,76 Randament total 2 % · Pe an 2 % | 35,86 Randament total 54 % · Pe an 54 % |
| 3 ani | 11,85 Randament total -49 % · Pe an -20 % | 23,74 Randament total 2 % · Pe an 1 % | 39,51 Randament total 70 % · Pe an 19 % |
| 5 ani | 10,48 Randament total -55 % · Pe an -15 % | 23,72 Randament total 2 % · Pe an 0 % | 43,53 Randament total 87 % · Pe an 13 % |
- P/E la ieșire± 5,94
- Marja netă± 4,15
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,57
- Diluare anuală± 0,35
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Compass Minerals este un furnizor global de minerale esențiale, în principal sare și nutrienți pentru plante (sulfat de potasiu, SOP), cu operațiuni în Statele Unite, Canada și Regatul Unit. Pentru perioada actuală, sarea reprezintă partea cea mai mare a activității, iar compania urmărește reducerea datoriei și îmbunătățirea fluxului de numerar prin strategia sa de tip back-to-basics.
SWOT
Puncte tari
- Pozițiile geografice favorabile ale minelor și scara operațiunilor, inclusiv mina subterană de la Goderich, susțin competitivitatea în distribuția sării.
- Segmentul Plant Nutrition are poziții puternice, cu vânzări către fermieri și distribuitori din SUA și un produs cu preț premium.
- Multe contracte multianuale cu autoritățile locale și clienții din Regatul Unit oferă o parte previzibilă a veniturilor.
Puncte slabe
- Costurile de producție din mine au rămas ridicate față de plan, ceea ce presează marjele segmentului Salt.
- Cererea pentru sarea de deszăpezire depinde de vreme, iar rezultatele pot fluctua puternic de la un an la altul.
- Compania a avut probleme cu controlul intern asupra raportării financiare, care au dus la o reformulare a situațiilor financiare.
Oportunități
- Prețurile mai bune în licitațiile pentru deszăpezire și începutul unui context mai constructiv pentru sarea industrială pot îmbunătăți profitabilitatea.
- Conversia unor aplicații comerciale de potasiu către SOP, cu randament mai mare, ar putea sprijini creșterea segmentului Plant Nutrition.
- Reducerea datoriei și îmbunătățirea ratingului de credit ar putea crea spațiu pentru investiții mai flexibile.
Amenințări
- Iernile blânde pot reduce drastic cererea pentru sarea de deszăpezire și veniturile aferente.
- Secetele și schimbările Marelui Lac Sărat din Utah pot afecta producția de SOP de la Ogden.
- Tarifele comerciale și concurența importurilor pot afecta vânzările și marjele în anumite regiuni.
Riscuri
- Probleme de control internridicat
Compania a identificat slăbiciuni materiale în controlul intern asupra raportării financiare. Dacă acestea nu sunt remediate, raportarea poate fi întârziată sau eronată.
- Dependența de câteva facilitățiridicat
Două mine nord-americane reprezintă o mare parte din capacitatea de producție a sării, iar SOP este produs doar în două locații. O întrerupere la una dintre ele ar putea afecta serios vânzările.
- Riscuri legate de vreme și de Marele Lac Săratmediu
Producția de SOP de la Ogden depinde de nivelul apei din Marele Lac Sărat și de vremea caldă și uscată, iar secetele pot reduce producția.
- Costuri de capital și de mentenanțămediu
Activitatea este intensivă în capital, iar proiectele mari pot depăși bugetul sau întârzia, afectând creșterea și profitabilitatea.
- Costuri energetice și de transportmediu
Prețurile energiei și constrângerile de transport pot crește costurile, mai ales în logistică, unde costul distribuției este important.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă prețurile favorabile din licitațiile pentru deszăpezire se mențin, segmentul Salt ar putea recupera marje, iar veniturile ar putea crește.
- Segmentul Plant Nutrition a arătat îmbunătățiri clare de prețuri și costuri, iar ghidajul său a fost ridicat, ceea ce ar putea continua dacă tendința persistă.
- Reducerea datoriei și upgrade-ul de rating ar putea reduce riscul financiar și ar putea oferi mai multă flexibilitate strategică.
Ce ar strica teza
- Costurile de producție din mine rămân ridicate față de plan, iar dacă îmbunătățirea operațională întârzie, marjele din Salt ar putea rămâne sub presiune.
- Cererea pentru deszăpezire ar putea scădea dacă iernile sunt mai blânde, iar compania se așteaptă deja la o cerere mai mică în anul următor.
- Problemele de control intern și dependența de câteva facilități ar putea genera costuri suplimentare sau întreruperi ale operațiunilor.
De urmărit
- Rezultatele trimestriale și ghidajul EBITDA ajustat pentru anul fiscal 2026Q4 2026
- Evoluția prețurilor și a volumelor în sezonul de licitații pentru deszăpezire 2026-20272027
- Costurile de producție din mine și rezultatele programelor de îmbunătățire operațională2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compass Minerals International, Inc. prin filialele sale produce și vinde sare și nutrienți pentru plante, cu unități de producție în Statele Unite, Canada și Regatul Unit 1. Strategia «back-to-basics» urmărește îmbunătățirea fluxului de numerar și a randamentului capitalului în segmentele de bază, prin controlul costurilor, reducerea datoriei, echilibrarea volumului de stocuri și flexibilitate în cheltuielile de capital 1. În anul fiscal 2025 compania a ieșit din afacerea cu substanțe ignifuge Fortress și nu a mai declarat dividende 1.
Piața în context
Consumul de sare de deszăpezire în America de Nord este estimat la aproximativ 39 milioane de tone pe an în condiții medii de iarnă 1. Piața de potasiu pentru fertilizanți este de circa 81 milioane de tone anual, iar SOP reprezintă aproximativ 9% din producția totală de potasă 1. Prețurile sării au crescut, pe termen lung, cu o rată medie de 3-4% pe an în SUA 1.
Cererea de SOP ar putea crește pe termen lung, pe măsură ce terenul arabil pe locuitor scade și se trece la culturi cu randament mai mare 1. Pe termen scurt, piața comercială a potasei a fost sub presiune din cauza veniturilor mai mici ale fermierilor 1.
Tendințe
- Iernile și prețurile la deszăpeziremixt
Cererea pentru sarea de deszăpezire depinde de numărul și intensitatea ninsorilor, iar o iarnă blândă poate reduce vânzările 1. Compania se așteaptă ca cererea din anul fiscal 2027 să fie mai mică decât în 2026, după o iarnă puternică 2.
- Prețuri mai bune în licitațiile pentru deszăpezirevânt din spate
Sezonul de licitații 2026-2027 pentru deszăpezirea pe șosele a fost favorabil, cu creșteri substanțiale ale prețurilor în principalele piețe din SUA 3. Dacă această tendință se menține, marjele din segmentul Salt ar putea beneficia.
- Costuri de producție ridicatevânt din față
Costurile de producție din mine ar putea rămâne ridicate pe termen scurt, din cauza investițiilor în mentenanță și a costurilor cu forța de muncă 23. Presiunile inflaționiste și volatilitatea prețului combustibilului afectează și logistica 2.
- Reducerea datorieivânt din spate
Datoria totală și datoria netă au scăzut semnificativ după refinanțarea din 2025 și răscumpărarea notelor din 2027 3. Scăderea datoriei ar putea reduce sarcina cu dobânzile în perioadele următoare.
Poziția concurențială
În America de Nord, compania se confruntă cu concurența unor producători mari, național și internațional recunoscuți, dar și a mai multor producători regionali mai mici 1. Sarea este un produs de tip marfă, ceea ce limitează diferențierea, iar barierele de intrare sunt scăzute pe piețele pentru consumatori și industrie 1.
Avantajul companiei vine din poziția geografică, din scara minei de la Goderich și din rețeaua de depozite și porturi, care contează deoarece costul de transport are o pondere mare în prețul sării 1. În Regatul Unit există doar doi concurenți pe piața sării de deszăpezire 1.
- Producători naționali și internaționali de sare
Companiile mari recunoscute pe plan național și internațional care concurează în segmentul Salt din America de Nord, fără a fi numite în sursă.
- Producători regionali de sare din America de Nord
Mai mulți producători regionali mai mici care vând sare în anumite zone ale continentului.
- Importatori de sare în America de Nord
Importatorii afectează mai ales Coasta de Est și Coasta de Vest, unde compania are prezență redusă.
- Concurenți pe piața de deszăpezire din Regatul Unit
Doi furnizori, unul în nordul Angliei și altul în Irlanda de Nord, deserv piața britanică de deszăpezire.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Șase corporații gigant din țările nordice vor colabora în domeniul apărării / Ericsson, Kongsberg, Nokia, Terma, Patria și Saab și-au prezentat planurile la Göteborg, la reuniunea Nordic CompassG4Media · 05 nov. 2026 · RO
- Speaking in a second language may shift your moral compass—but it can't overpower itPhys.org · 04 nov. 2026 · EN
- Speaking in a second language may shift your moral compass – but it can’t overpower itThe Conversation — Europe · 04 nov. 2026 · EN
- New national home listing database is taking on Compass in the battle for control of real estate informationCNBC — Top News · 03 nov. 2026 · EN
- Japan’s Economic Diplomacy: A Compass in a Divided WorldThe Diplomat (Asia geopolitics) · 01 nov. 2026 · EN
- Small molecular twists may strengthen nature's magnetic compassPhys.org · 30 oct. 2026 · EN
- COMPASS pathway enables regulatory T cells to prevent devastating autoimmune responses to gut bacteriaMedical Xpress · 29 oct. 2026 · EN
- Ukraine finds Russia’s Geran drones fitted with a compass that works through GPS jamming, but Western electronics still at their coreEuromaidan Press (UA, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- battledrones v14: Compass Rose, a four player mapSimon Willison Blog · 24 oct. 2026 · EN
- MerchantPro Compass: Primul trimestru cu dubla taxare a coletelor non-UE aduce +13% comenzi pe magazinele online locale. Fashion trece de la stagnare la +17%Mediafax · 20 oct. 2026 · RO
- ► Terma joins Nordic Compass Defence Track to strengthen Nordic Defence industrial cooperationEuropean Defence Review · 20 oct. 2026 · RO
- Compass Files Suit Over California Home Listing Service RulesBloomberg Markets · 16 oct. 2026 · EN
- Compass Pathways CEO: Psychedelics company will ‘go slow before we go fast’STAT News · 15 oct. 2026 · EN
- Netanyahu accuses Nobel Committee of losing 'moral compass' after Peace PrizeTASS (RU, EN) · 09 oct. 2026 · EN
- Hacker Conversations: Rob Juncker, a Knock at the Door and a Moral CompassSecurityWeek · 01 oct. 2026 · EN
- Neeyamo Global Payroll Compliance AI Enters Its Third Generation with Multi - Agent CompassSurge — GDELT DOC · 30 sept. 2026 · RO
- Pigeons' proposed inner-ear compass runs into a noise problemPhys.org · 23 sept. 2026 · EN
- Bikies, ‘moral compass malfunctions’ and corruption cost: Victoria’s Big Build royal commission holds first public hearingThe Guardian World · 23 sept. 2026 · EN
- How a dissident poet became Ukraine’s moral compassKyiv Independent (UA, EN) · 18 sept. 2026 · EN
- Compass CEO Warns Housing Market Is Splitting Apart as 42% of Homes See Price Cuts, Highest in Nearly a Decade: 'There's Not One Market'Yahoo Finance — News · 13 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent28 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 oct. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 mar. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 mar. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial06 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Compass Minerals International, Inc. · 12 dec. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Compass Minerals International, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Compass Minerals International, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.