olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Achieve Life Sciences, Inc. ACHV
In Vitro & In Vivo Diagnostic Substances · SIC 2835 · Verticală: In Vitro & In Vivo Diagnostic Substances (SIC 2835)
Achieve Life Sciences este o companie farmaceutică specializată, aflată în fază târzie, care dezvoltă cytisinicline pentru dependența de nicotină, atât pentru renunțarea la fumat, cât și la țigările electronice. Compania a primit în iunie 2026 un refuz de autorizare (CRL) de la FDA, legat de problemele de fabricație, nu de eficacitate sau siguranță, iar un plasament privat de până la 354 milioane USD sprijină acum pregătirea unei noi depuneri.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Achieve Life Sciences, Inc. (ACHV) costa 6,98 USD (+3,71 % într-o zi), cu capitalizare 718,3 mil USD, beta 1,37, interval pe 52 de săptămâni 2,65–8,53 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -74,8 mil USD, EPS diluat -0,80 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,3
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 6,25 – 7,38
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,65 · lățimea benzii 16,5 %
- SMA 50 / 200
- 7,38 / 5,68
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,13 / -0,18
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,4 % | −1,1 % | +0,7 pp | — |
| 3 luni | +4,8 % | −0,5 % | +5,3 pp | — |
| 6 luni | +45,4 % | +4,4 % | +41,0 pp | — |
| De la început de an | +40,4 % | +12,3 % | +28,1 pp | — |
| 1 an | +45,1 % | +13,5 % | +31,6 pp | −26,8 % |
| 3 ani | +63,1 % | +76,4 % | −13,3 pp | −63,5 % |
| 5 ani | −19,0 % | +63,7 % | −82,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cercetare și dezvoltare | 7,6 mil | 7,3 mil | 7,1 mil | 6,7 mil | 5,3 mil | — | — | — |
| Amortizare și depreciere | 57,0 mii ≈ | 58,0 mii | 62,0 mii | 55,0 mii ≈ | 54,0 mii ≈ | 57,0 mii | 57,0 mii | 58,0 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 366,0 mii | 197,0 mii | 185,0 mii | 191,0 mii | 192,0 mii | 251,0 mii | 274,0 mii | 277,0 mii |
| Profit net | -12,5 mil | -12,4 mil | -12,8 mil | -12,7 mil | -14,4 mil | -14,7 mil | -10,2 mil | -74,8 mil |
| EPS diluat | -0,36 | -0,36 ≈ | -0,37 | -0,37 | -0,28 | -0,27 ≈ | -0,19 | -0,80 |
| Flux de numerar operațional | -10,4 mil ≈ | -9,2 mil | -11,1 mil | -9,1 mil ≈ | -11,3 mil ≈ | -18,0 mil | -6,9 mil | -10,8 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -12,7 mil | -16,4 mil | -14,7 mil | -33,2 mil | -42,4 mil | -29,8 mil | -39,8 mil | -54,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -5,42 | -4,08 | -4,00 | -1,50 | -1,24 | -1,25 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -10,7 mil | -15,3 mil | -13,5 mil | indisponibil | indisponibil | -24,5 mil | indisponibil | -49,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 20,9 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 21,5 mil USD
- Active totale
- 41,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,39x
- ROE
- -257,7 %
- ROA
- -135,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cercetare și dezvoltare | 6,9 mil | 24,0 mil | 30,1 mil | 15,8 mil | 22,8 mil | — | SEC (XBRL)· 11 mar. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 255,0 mii | 250,0 mii | 236,0 mii | 228,0 mii | 229,0 mii | 228,0 mii | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 1,8 mil | 2,9 mil | 2,2 mil | 819,0 mii | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -14,7 mil | -33,2 mil | -42,4 mil | -29,8 mil | -39,8 mil | -54,6 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Profit net | -14,7 mil | -33,2 mil | -42,4 mil | -29,8 mil | -39,8 mil | -54,6 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -5,42 | -4,08 | -4,00 | -1,50 | -1,24 | -1,25 | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 2,7 mil | 8,1 mil | 10,6 mil | 19,8 mil | 32,1 mil | 43,6 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
- 2023
- 19,8 mil
- 2024
- 32,1 mil
- 2025
- 43,6 mil
SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 35,9 mil | 43,0 mil | 24,8 mil | 15,5 mil | 12,8 mil | 20,9 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Active curente | 37,0 mil | 44,6 mil | 27,3 mil | 17,0 mil | 36,5 mil | 39,9 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 42,0 mii | 15,0 mii | 4,0 mii | 13,0 mii | 8,0 mii | 3,0 mii | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,0 mil | 1,0 mil | 1,0 mil | 1,0 mil | 1,0 mil | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,9 mil | 1,6 mil | 1,4 mil | 1,2 mil | 974,0 mii | 751,0 mii | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Active totale | 40,3 mil | 47,5 mil | 30,0 mil | 19,4 mil | 38,6 mil | 41,8 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 332,0 mii | 841,0 mii | 1,7 mil | 618,0 mii | 2,0 mil | — | SEC (XBRL)· 11 mar. 2025verificat |
| Datorii curente | 2,9 mil | 4,6 mil | 21,6 mil | 20,8 mil | 6,7 mil | 9,1 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,0 mil | 19,5 mil | 21,7 mil | 20,8 mil | 17,7 mil | 20,3 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 37,3 mil † | 28,0 mil † | 8,3 mil † | -1,4 mil † | 20,9 mil † | 21,5 mil † | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 1,2 mil
- 2024
- 974,0 mii
- 2025
- 751,0 mii
SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -13,5 mil | -29,4 mil | -37,6 mil | -24,5 mil | -29,8 mil | -49,5 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 17,0 mii | — | — | 21,0 mii | — | 3,0 mii | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -13,5 mil ≈ | — | — | -24,5 mil ≈ | — | -49,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -17,0 mii | — | — | -21,0 mii | -21,6 mil | 6,1 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 32,7 mil | 36,6 mil | 19,3 mil | 15,3 mil | 48,5 mil | 51,5 mil | SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -21,0 mii
- 2024
- -21,6 mil
- 2025
- 6,1 mil
SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 718,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
13 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 13 (pe interval fix) | 33 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -6,5 % | 0 (pe interval fix) | 67 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial13/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Achieve Life Sciences, Inc. (ACHV). Ultimul exercițiu complet: 2019; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -845,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,0x
- Randament FCF: -6,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
In Vitro & In Vivo Diagnostic Substances (SIC 2835) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| IDXXIdexx Laboratories Inc | 55,0 mld | 47,1 | 68,9 % | 25,4 % | +10,4 % | −7 % / +50 % |
| LNTHLantheus Holdings, Inc. | 6,6 mld | 24,5 | 22,2 % | 17,7 % | +0,5 % | +72 % / +41 % |
| NEOGNeogen Corporation | 2,7 mld | — | -2,7 % | -6,3 % | −2,7 % | +108 % / −27 % |
| TRIBTrinity Biotech PLC | 2,4 mld | — | — | -51,6 % | +8,3 % | −80 % / −91 % |
| CLDXCelldex Therapeutics, Inc. | 2,4 mld | — | -43,9 % | -190.220,9 % | −78,0 % | +11 % / −1 % |
| NTLAIntellia Therapeutics, Inc. | 1,7 mld | — | -6.424,8 % | -672,2 % | +16,9 % | +37 % / −58 % |
| QDELQuidelortho Corp | 984,6 mil | — | -19,3 % | -14,2 % | −1,9 % | −48 % / −79 % |
| ACHVAchieve Life Sciences, Inc. | 718,3 mil | — | -845,0 % | — | indisponibil | +45 % / +63 % |
| MYGNMyriad Genetics, Inc. | 575,8 mil | — | -32,5 % | -14,0 % | −1,6 % | −21 % / −68 % |
| TKNOAlpha Teknova, Inc. | 395,7 mil | — | -24,2 % | -38,4 % | +7,4 % | +57 % / +261 % |
| ICCCImmuCell Corporation | 94,2 mil | 138,2 | 2,6 % | 2,6 % | +4,3 % | +114 % / +128 % |
| IMDXInsight Molecular Diagnostics Inc. | 86,7 mil | — | — | -2.955,6 % | +115,6 % | −57 % / −30 % |
| BMRABiomerica, Inc. | 8,0 mil | — | -113,8 % | -115,5 % | −16,2 % | −27 % / −77 % |
| CDIOCardio Diagnostics Holdings, Inc. | 4,9 mil | — | -75,4 % | -44.771,8 % | −57,5 % | −43 % / −97 % |
| QCLSQ/C Technologies, Inc. | 3,2 mil | — | -155,0 % | — | −5,3 % | −89 % / −100 % |
| VNRXVolitionRx Limited | 2,8 mil | — | — | -1.043,1 % | +40,0 % | −97 % / −99 % |
| VRAXVirax Biolabs Group Ltd | 695,1 mii | — | -109,6 % | -95.739,2 % | −96,0 % | −88 % / −98 % |
| NNNNAnbio Biotechnology | — | 25,0 | 27,0 % | 74,1 % | +5,6 % | −84 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ACHV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Achieve Life Sciences este o companie farmaceutică specializată, aflată în fază târzie, care dezvoltă cytisinicline pentru dependența de nicotină, atât pentru renunțarea la fumat, cât și la țigările electronice. Compania a primit în iunie 2026 un refuz de autorizare (CRL) de la FDA, legat de problemele de fabricație, nu de eficacitate sau siguranță, iar un plasament privat de până la 354 milioane USD sprijină acum pregătirea unei noi depuneri.
SWOT
Puncte tari
- Substanța are deja un istoric de utilizare de peste două decenii în Europa Centrală și de Est, ceea ce oferă o bază de date de siguranță și experiență clinică 1.
- Compania a primit Breakthrough Therapy designation și un voucher național de prioritate pentru vaping, ceea ce poate accelera revizuirea 1.
- Refuzul de autorizare nu a pus sub semnul întrebării eficacitatea sau siguranța clinică, iar datele de siguranță pe termen lung au fost deja prezentate 2.
Puncte slabe
- Compania nu are produse aprobate și nu a generat niciun venit din vânzări, iar pierderile sunt recurente 12.
- Dependența de terți pentru fabricare a dus deja la un refuz de autorizare și la probleme de calitate la furnizorul anterior 2.
- Capitalul de lucru a devenit negativ la 30 iunie 2026, iar datoria convertibilă rămâne în bilanț 2.
Oportunități
- O eventuală aprobare pentru renunțarea la fumat ar putea deschide piața comercială din SUA, dacă fabricarea la Adare este acceptată 2.
- Extinderea la renunțarea la vaping, dacă studiul Phase 3 reușește, ar putea adresa o nevoie medicală nesatisfăcută 1.
- Plasamentul privat, dacă se realizează integral, ar putea finanța studiile și lansarea comercială 3.
Amenințări
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Compania menționează îndoieli substanțiale privind capacitatea de a continua activitatea și depinde de atragerea de capital suplimentar 1.
- Refuzul de autorizareridicat
Refuzul din iunie 2026 a fost legat de observații cGMP și de etichetare, iar o nouă depunere ar putea fi întârziată 2.
- Dispută contractuală cu Sopharmamediu
Sopharma a declanșat arbitraj în iulie 2026, susținând încălcarea acordului de aprovizionare, iar rezultatul este incert 2.
- Dilutarea acționarilormediu
Finanțarea suplimentară prin acțiuni sau warrants ar putea dilua semnificativ acționarii existenți 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă NDA redepusă va fi acceptată, compania ar putea intra pe piața SUA cu un produs care are deja un profil de siguranță documentat.
- Voucherul național de prioritate pentru vaping ar putea accelera revizuirea, dacă o cerere completă este depusă.
- Plasamentul privat ar putea finanța pregătirea comercială și studiul ORCA-V2, reducând presiunea imediată de capital.
Ce ar strica teza
- Compania nu are venituri, iar fără aprobare ar putea continua să înregistreze pierderi mari și să depindă de finanțări noi.
- Problemele de fabricație deja au dus la un refuz de autorizare, iar o nouă întârziere ar putea reduce încrederea investitorilor.
- Litigiul cu partenerul Sopharma ar putea complica accesul la datele și lanțul de aprovizionare existente.
De urmărit
- Depunerea reînnoită a NDA cu Adare ca fabricantQ4 2026
- Decizia FDA privind cytisinicline pentru renunțarea la fumatprima jumătate a 2027
- Rezultatul arbitrajului inițiat de Sopharma2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Cel mai recent reper de reglementare este refuzul de autorizare primit de la FDA în iunie 2026, care vizează observații cGMP la un fabricant terț și eticheta finală, nu eficacitatea sau siguranța clinică 2. Compania a transferat fabricarea produsului finit către Adare Pharma Solutions, din SUA, și intenționează să redepună NDA în trimestrul al patrulea din 2026, cu o eventuală aprobare în prima jumătate a anului 2027 2.
Pentru vaping, cytisinicline a primit Breakthrough Therapy designation și un voucher național de prioritate de la FDA, dar pentru această indicație nu există încă o cerere de autorizare depusă 1. Compania se bazează pe finanțarea din plasamentul privat, iar cota de conversie a datoriei și lipsa de venituri rămân riscuri importante 12.
Segmente
Renunțarea la țigările electronice
Indicația pentru vaping se află într-o fază mai timpurie, cu un studiu Phase 3 propus, iar compania a obținut Breakthrough Therapy designation în iulie 2024 1. Această indicație nu are încă o cerere de autorizare depusă, deci nu aduce venituri în perioada analizată 1.
Achiziții și parteneriate
Compania s-a bazat pe licența și acordul de aprovizionare cu Sopharma pentru teritoriile din afara zonei lor, dar disputa privind fabricanții terți a dus la o procedură de arbitraj declanșată de Sopharma în iulie 2026 2. Pentru fabricare, parteneriatul cu Adare este centrul planului de aprovizionare din SUA 2.
Piața în context
Tendințe
- Prioritizarea de către FDAvânt din spate
Voucherul național de prioritate acordat pentru vaping ar putea scurta termenele de decizie ale FDA, dacă o cerere completă este depusă 1.
- Presiunea tarifelor asupra farmaceuticelorvânt din față
Discuțiile despre tarife pentru produsele farmaceutice ar putea afecta lanțul de aprovizionare și costurile, motiv pentru care compania a mutat fabricarea în SUA 1.
- Mediul de finanțare dificilvânt din față
Mediul de finanțare pentru companiile de biotehnologie este provocator, ceea ce ar putea îngreuna obținerea de capital pe termeni favorabili 1.
- Cerere de soluții pentru dependența de nicotinămixt
Îngrijorările legate de utilizarea țigărilor electronice de către adolescenți pot crește interesul pentru tratamente specifice, dacă autoritățile și clinicienii își schimbă prioritățile 12.
Poziția concurențială
Textele sursă furnizate nu identifică concurenți direcți specifici și nu conțin o analiză a produselor concurente. Se menționează doar că nu există încă tratamente aprobate specific pentru renunțarea la țigările electronice 1.
Compania susține că cytisinicline se diferențiază prin combinația de eficacitate, profil de siguranță și flexibilitatea dozării, însă comparația rămâne neverificată față de alte terapii disponibile 1.
- Terapii existente pentru renunțarea la fumat
Sursele nu numesc producători; compania spune doar că cytisinicline se diferențiază de tratamentele actuale.
- Produse OTC pentru renunțarea la fumat
Sursele menționează produse OTC doar ca punct de referință pentru limitele tratamentelor existente.
- Alte tratamente pentru vaping
Nu există un tratament aprobat de FDA pentru vaping, deci concurența directă pentru această indicație este limitată.
- Sopharma AD
Partenerul din Europa Centrală și de Est care comercializează deja cytisinicline și se află într-un litigiu contractual.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent01 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent14 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 aug. 2026
- Raport curent11 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 iul. 2026Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)08 iun. 2026
- Raport curent02 iun. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport curent12 mai 2026Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 apr. 2026Acord material · Item 3.02 · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Achieve Life Sciences, Inc. · 24 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Achieve Life Sciences, Inc. · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Achieve Life Sciences, Inc. · 11 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.