olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Q/C Technologies, Inc. QCLS

In Vitro & In Vivo Diagnostic Substances · SIC 2835 · Verticală: In Vitro & In Vivo Diagnostic Substances (SIC 2835)

0,33USD−15,35 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Q/C Technologies este o companie care si-a mutat strategia de la dezvoltarea de medicamente la calculul cu laser pentru infrastructura blockchain si inteligenta artificiala, bazat pe o licenta exclusiva cu LightSolver. Schimbarea este recenta si compania nu are inca venituri semnificative din aceasta activitate, ceea ce face ca subiectul sa fie urmarit cu atentie.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Q/C Technologies, Inc. (QCLS) costa 0,33 USD (−15,35 % într-o zi), cu capitalizare 2,7 mil USD, beta 1,08, interval pe 52 de săptămâni 0,33–6,92 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -6,6 mil USD, EPS diluat -0,79 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,7 mil USD
acțiuni la 12 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -4,62 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-1.395,77 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,08
Volatilitate (1 an) 181 %
Interval 52 săpt.
0,336,92

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
22,9
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
0,35 – 0,62
sub banda inferioară · %B -0,06 · lățimea benzii 56,9 %
SMA 50 / 200
0,92 / 3,00
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,16 / -0,18
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−52,0 %−5,9 %−46,1 pp—
3 luni−88,2 %−4,6 %−83,6 pp—
6 luni−91,2 %+0,2 %−91,4 pp—
De la început de an−91,7 %+7,4 %−99,1 pp—
1 an−89,3 %+8,2 %−97,5 pp−17,6 %
3 ani−100,0 %+68,4 %−168,4 pp−48,9 %
5 ani−100,0 %+56,5 %−156,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−95,2 %
04 dec. 2025 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
12 nov. 2021 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−89,5 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
-6,6 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,79
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Cercetare și dezvoltare707,7 mii1,1 mil1,5 mil873,5 mii356,4 mii696,5 mii510,5 mii236,1 mii
Profit operațional-1,8 mil-2,2 mil-2,5 mil-1,9 mil-1,8 mil-3,7 mil-1,9 mil-6,8 mil
Profit înainte de impozit-1,9 mil-2,1 mil-1,1 mil-1,8 mil-2,8 mil-5,9 mil-1,2 mil-6,6 mil
Profit net-1,9 mil-2,1 mil-1,1 mil-1,8 mil-2,8 mil-5,9 mil-1,2 mil-6,6 mil
EPS diluat-107,62-70,01 ≈-0,36-51,10-2,50-1,14 ≈-0,19-0,79
Flux de numerar operațional-2,4 mil ≈-2,1 mil-2,6 mil-2,1 mil ≈-1,2 mil ≈-3,2 mil-3,3 mil-1,8 mil ≈
Dividende plătite68,1 mii ≈———————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,7 mil1,6 milindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/an−50,4 %−5,3 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-10,8 mil-3,9 mil-9,5 mil-29,9 mil-15,2 mil-4,0 mil-23,4 mil-11,6 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil-0,85-11,74-5,33-1.080,87-8,66
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-651,4 %-246,6 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-8,6 milindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil-10,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
987,0 mii USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
21,8 mil USD
Active totale
41,2 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
3,00x
ROE
-73,7 %
ROA
-37,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Cercetare și dezvoltare
2023
7,9 mil
2024
3,4 mil
2025
3,5 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-17,1 mil
2024
-10,2 mil
2025
-9,8 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2021verificat

EBITDA
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2022derivat

Profit înainte de impozit
2023
-4,0 mil
2024
-23,4 mil
2025
-11,6 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-4,0 mil
2024
-23,4 mil
2025
-11,6 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-5,33
2024
-1.080,87
2025
-8,66

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,5 mil
2024
25,1 mii
2025
1,7 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
2,7 mil
2024
173,2 mii
2025
987,0 mii

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2021verificat

Active curente
2023
5,8 mil
2024
9,4 mil
2025
16,6 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
10,5 mil
2024
10,5 mil
2025
10,5 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
14,1 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Active totale
2023
17,9 mil
2024
21,4 mil
2025
41,2 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
3,7 mil
2024
2,9 mil
2025
2,4 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
5,0 mil
2024
6,7 mil
2025
5,5 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
5,1 mil
2024
6,7 mil
2025
16,4 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
12,4 mil †
2024
9,8 mil †
2025
21,8 mil †

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-13,0 mil
2024
-9,0 mil
2025
-9,1 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
—
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
—
2025
-10,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
1,8 mil
2024
-6,1 mil
2025
-8,4 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
13,1 mil
2024
12,6 mil
2025
18,3 mil

SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,3 %
calculat olivLawFY 2019
CAGR venituri 3 ani
-18,9 %
calculat olivLawFY 2016 → FY 2019
CAGR venituri 5 ani
-18,7 %
calculat olivLawFY 2014 → FY 2019
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-155,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-82,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-73,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-9,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
1,8 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-11,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-1.395,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-413,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,33 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-155,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,3 %
calculat olivLawFY 2019
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2019
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 12 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 12 aug. 2026
verificat 1396derivat 115

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: In Vitro & In Vivo Diagnostic Substances (SIC 2835)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-18,9 %0 (pe interval fix)40 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,3x100 (pe interval fix)20 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-413,7 %0 (pe interval fix)40 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Q/C Technologies, Inc. (QCLS). Ultimul exercițiu complet: 2019; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an -5,3 %; ROE -155,0 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 3,3x

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -18,9 %
  • Randament FCF: -413,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

In Vitro & In Vivo Diagnostic Substances (SIC 2835) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 35,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 15,5x
P/S
—
mediana verticalei 10,8x
P/B
0,2x
mediana verticalei 2,3x
sub mediană (−92,6 %)
ROE
-155,0 %
mediana verticalei -28,3 %
sub mediană
Marja netă
—
mediana verticalei -43,2 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei -33,5 %
Venituri an/an
-5,3 %
mediana verticalei 2,4 %
sub mediană (−319,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
IDXXIdexx Laboratories Inc52,8 mld45,268,9 %25,4 %+10,4 %−11 % / +44 %
LNTHLantheus Holdings, Inc.6,6 mld24,921,8 %17,3 %+0,5 %+71 % / +41 %
NEOGNeogen Corporation2,5 mld—-2,7 %-6,3 %−2,7 %+95 % / −31 %
CLDXCelldex Therapeutics, Inc.2,2 mld—-49,5 %-195.608,9 %−78,0 %+5 % / −6 %
TRIBTrinity Biotech PLC2,2 mld——-51,6 %+8,3 %−81 % / −92 %
NTLAIntellia Therapeutics, Inc.1,6 mld—-62,6 %-805,7 %+16,9 %+23 % / −63 %
QDELQuidelortho Corp881,0 mil—-19,3 %-14,2 %−1,9 %−53 % / −81 %
ACHVAchieve Life Sciences, Inc.656,0 mil—-845,0 %—indisponibil+31 % / +10 %
MYGNMyriad Genetics, Inc.601,6 mil—-32,5 %-14,0 %−1,6 %−18 % / −67 %
TKNOAlpha Teknova, Inc.495,7 mil—-24,1 %-34,8 %+7,4 %+68 % / +286 %
ICCCImmuCell Corporation90,4 mil132,62,6 %2,6 %+4,3 %+106 % / +119 %
IMDXInsight Molecular Diagnostics Inc.80,5 mil——-2.955,6 %+115,6 %−60 % / −35 %
BMRABiomerica, Inc.7,4 mil—-113,8 %-115,5 %−16,2 %−32 % / −78 %
CDIOCardio Diagnostics Holdings, Inc.5,0 mil—-75,4 %-44.771,8 %−57,5 %−42 % / −97 %
QCLSQ/C Technologies, Inc.2,7 mil—-155,0 %—−5,3 %−89 % / −100 %
VNRXVolitionRx Limited2,6 mil——-1.043,1 %+40,0 %−97 % / −99 %
VRAXVirax Biolabs Group Ltd683,5 mii—-109,6 %-95.739,2 %−96,0 %−88 % / −98 %
NNNNAnbio Biotechnology—24,427,0 %74,1 %+5,6 %−85 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru QCLS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Q/C Technologies este o companie care si-a mutat strategia de la dezvoltarea de medicamente la calculul cu laser pentru infrastructura blockchain si inteligenta artificiala, bazat pe o licenta exclusiva cu LightSolver. Schimbarea este recenta si compania nu are inca venituri semnificative din aceasta activitate, ceea ce face ca subiectul sa fie urmarit cu atentie.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o licenta exclusiva globala pentru tehnologia LPU, ceea ce ii ofera un acces protejat la o tehnologie de calcul cu laser 1.
  • Portofoliul de brevete farmaceutice ramane activ si poate fi valorificat prin dezinvestire sau parteneriat 1.
  • Schimbarea de strategie a fost sustinuta prin achizitia LPU Holdings si prin mutarea sediului pentru o echipa dedicata fotonicii 12.

Puncte slabe

  • Compania nu a generat venituri semnificative din noua activitate si are un numar foarte mic de angajati 1.
  • Dependenta de finantare externa este ridicata, iar tranzactia dintre capital si dilutie ramane o problema permanenta 1.
  • Lipsa unei istorii operationale in hardware, fotonica si blockchain face executia noii strategii incerta 1.

Oportunități

  • Cererea pentru calcul eficient energetic in AI si retelele descentralizate ar putea deschide piete pentru LPU 1.
  • Vanzarea sau licentierea activelor farmaceutice ar putea genera resurse pentru dezvoltarea noii directii 1.
  • Avansul fotonicii siliconice ar putea sustine dezvoltarea arhitecturii OPU pentru inferenta AI 2.

Amenințări

  • Concurenta din partea gigantilor semiconductoarelor si a companiilor cuantice ar putea reduce valoarea tehnologiei 1.
  • O scadere a pietei cryptocurrency ar putea reduce cererea pentru produsele companiei 1.
  • Cerintele de reglementare si de export ar putea intarzia comercializarea hardware-ului 1.

Riscuri

  • Necesitatea de capital suplimentarridicat

    Compania a precizat ca va avea nevoie de finantare substantiala inainte de venituri comerciale, iar dilutia actionarilor ar putea fi semnificativa 1.

  • Risc de executie al noii strategiiridicat

    Qc-LPU100 ramane in faza timpurie, iar performanta promisa ar putea sa nu fie atinsa 1.

  • Dependenta de licenta LightSolverridicat

    Dezvoltarea tehnologiei depinde de licenta exclusiva, iar esecul relatiei ar putea afecta grav activitatea 1.

  • Volatilitatea pretului actiuniimediu

    Pretul actiunilor a fost si ar putea ramane volatil, iar investitorii ar putea suferi pierderi 1.

  • Reglementare si certificaremediu

    Certificarile hardware si cerintele pentru crypto ar putea intarzia lansarea produselor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Daca tehnologia LPU isi confirma avantajele de eficienta energetica si viteza, compania ar putea capta o parte din cererea crescanda pentru calcul AI si retele descentralizate 1.
  • Dezinvestirea activelor farmaceutice ar putea elibera resurse si ar putea simplifica structura companiei 1.
  • Directia OPU si mutarea echipei in San Francisco ar putea accelera dezvoltarea unei arhitecturi fotonice proprii 2.

Ce ar strica teza

  • Fara venituri semnificative si cu o baza mica de angajati, compania ar putea depinde ani de zile de finantare externa 1.
  • Concurenta din partea producatorilor consacrati de semiconductoare ar putea face ca tehnologia sa devina neatractiva 1.
  • Schimbarile frecvente de strategie ar putea indica o directie instabila si ar putea reduce increderea investitorilor 12.

De urmărit

  • Progresul prototipului qc-LPU100 si al benchmarkurilor2026
  • Rezultatul evaluarii dezinvestirii Isomyosamine si Supera-CBD2026
  • Noi tranzactii de finantare si nivelul diluariinext 10-K
  • Primele vanzari sau contracte de leasing pentru LPU2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Q/C Technologies, Inc., cunoscuta anterior ca TNF Pharmaceuticals si MyMD Pharmaceuticals, a fost initial implicata in dezvoltarea de terapii, inclusiv Isomyosamine si Supera-CBD. In septembrie 2025 si-a redirectionat strategia spre calculul cu laser, bazat pe unitati de procesare cu laser (LPU), in special qc-LPU100, licentiate exclusiv de la LightSolver Ltd. 1. Compania a achizitionat LPU Holdings LLC in septembrie 2025 si isi defineste activitatea principala in jurul acestui segment 1. Potrivit raportului anual, compania se afla inca in faza de prototip si nu a generat venituri semnificative din aceasta activitate 1.

Conform ultimului raport trimestrial pentru perioada incheiata la 30 iunie 2026, compania a descris un proiect numit OPU Initiative, centrat pe un arhitectura fotonica siliconica pentru inferenta AI, si si-a mutat sediul in San Francisco, California 2. Aceasta schimbare arata ca directia tehnologica continua sa evolueze fata de ce era descris in raportul anual din aprilie 2026. Compania ramane dependenta de finantare externa pentru a-si sustine dezvoltarea.

Activele farmaceutice istorice, Isomyosamine si Supera-CBD, sunt in curs de evaluare pentru o posibila dezinvestire, cu scopul de a finanta noua directie strategica 1. Compania are doar doi angajati cu norma intreaga la finalul anului 2025 1.

Segmente

Calcul cu laser (LPU)

Acesta este principalul focus strategic, centrat pe qc-LPU100, destinat aplicatiilor de infrastructura cryptocurrency, retelelor DePin si calculului de inalta performanta pentru AI 1. Activitatea se afla in faza de prototip, validare interna si benchmarking timpuriu, iar comercializarea depinde de validarea prototipului, adoptarea de clienti si capacitatea de a obtine capital suplimentar 1.

Pipeline farmaceutic (legacy)

Include Isomyosamine, un compus mic in stadiu clinic, si Supera-CBD, un analog sintetic al CBD aflat in etape foarte timpurii 1. Segmentul este evaluat pentru dezinvestire sau parteneriat, iar valoarea sa depinde de rezultatul acestei analize strategice 1.

Piața în context

Compania vizeaza piete din infrastructura blockchain si cryptocurrency, retelele DePin, calculul AI si inalta performanta si calculul fotonic si optic 1. Potrivit raportului, aceste piete sunt in expansiune, dar se confrunta cu provocari legate de consumul energetic, scalabilitate si eficienta de calcul 1. Raportul trimestrial mentioneaza ca cererea pentru AI continua sa creasca, ceea ce ar putea sustine interesul pentru abordari alternative 2.

Tendințe

  • Cererea pentru calcul eficient energeticvânt din spate

    Consumul ridicat de energie al infrastructurii blockchain si AI creeaza un interes pentru arhitecturi mai eficiente, ceea ce ar putea favoriza tehnologia LPU 1.

  • Volatilitatea pietei cryptocurrencyvânt din față

    Sectorul cryptocurrency este descris ca volatil, iar o scadere prelungita a cererii ar putea reduce piata pentru produsele de calcul cu laser 1.

  • Avansul fotonicii siliconicevânt din spate

    Progresele in circuitele fotonice integrate ar putea face calculul optic mai practic, sustinand directia OPU a companiei 2.

  • Reglementare incerta pentru crypto si hardwaremixt

    Cerintele SEC, CFTC, MiCA si certificarile FCC sau UL pot intarzia comercializarea, iar cerintele de export pot limita vanzarile 1.

Poziția concurențială

Compania concureaza cu producatori de semiconductoare consacrati (CPU, GPU si hardware specializat pentru AI), cu companii de calcul fotonic, optic si cuantic, precum si cu furnizori de infrastructura blockchain 1. Acestia au resurse financiare mai mari, relatii cu clientii si bugete de cercetare mai ample 1.

In zona farmaceutica, concurenta include companii care dezvolta inhibitori TNF-α si terapii pe baza de canabinoide, multe cu experienta mai mare in dezvoltarea clinica 1. Pozitia competitiva a companiei depinde de capacitatea de a-si dezvolta tehnologia si de a-si proteja proprietatea intelectuala 1.

  • Producatori de GPU si hardware AI

    Companii consacrate din semiconductoare care produc GPU si acceleratoare AI, descrise in raport ca principalii concurenti in calculul pentru AI 1.

  • Companii de calcul fotonic si optic

    Firme emergente care dezvolta tehnologii fotonice sau optice pentru calcul, concurand direct cu abordarea LPU si OPU 12.

  • Companii de calcul cuantic

    Dezvoltatori de procesoare cuantice (QPU) care sunt prezentati in raport ca alternativa de performanta pentru aplicatii complexe 1.

  • Furnizori de infrastructura blockchain

    Companii care ofera soluții de calcul descentralizat si infrastructura pentru retele blockchain, reprezentand alternative pentru clienti 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent18 sept. 2026
    Acord material · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent11 sept. 2026
    Încetarea unui acord material · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial12 aug. 2026
  • Raport curent02 iul. 2026
    Încetarea unui acord material · Alte evenimente
  • Raport anual15 apr. 2026
  • Raport curent13 mar. 2026
    Item 4.01 · Situații financiare și anexe
  • Raport curent23 ian. 2026
    Acord material · Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent09 dec. 2025
    Acord material · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial19 nov. 2025

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Q/C Technologies, Inc. · 15 apr. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Q/C Technologies, Inc. · 12 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Q/C Technologies, Inc. · 15 nov. 2018

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.