olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Neogen Corporation NEOG
In Vitro & In Vivo Diagnostic Substances · SIC 2835 · Verticală: In Vitro & In Vivo Diagnostic Substances (SIC 2835)
Neogen Corporation dezvoltă, produce și comercializează diagnostice și soluții pentru siguranța alimentelor și a animalelor, cu o zonă de produse pentru siguranța animală și o zonă de genomică pe cale de a fi vândută. În primul trimestru al anului fiscal 2027 veniturile au ajuns la 222,8 milioane USD, iar ghidajul pentru anul fiscal a fost ridicat la un interval de 885 până la 890 milioane USD.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Neogen Corporation (NEOG) costa 12,10 USD (+2,37 % într-o zi), cu capitalizare 2,6 mld USD, beta 0,38, interval pe 52 de săptămâni 5,41–13,98 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 222,8 mil USD (+6,5 % an/an), profit net de -11,9 mil USD (−132,8 % an/an), EPS diluat -0,05 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 11,50 – 12,43
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,64 · lățimea benzii 7,8 %
- SMA 50 / 200
- 12,22 / 10,43
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,06 / -0,06
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,4 % | −2,0 % | +1,6 pp | — |
| 3 luni | +2,5 % | −2,2 % | +4,6 pp | — |
| 6 luni | +30,5 % | +4,3 % | +26,3 pp | — |
| De la început de an | +73,1 % | +10,6 % | +62,5 pp | — |
| 1 an | +92,4 % | +10,5 % | +81,9 pp | −28,3 % |
| 3 ani | −23,5 % | +73,7 % | −97,2 pp | −64,2 % |
| 5 ani | −72,5 % | +61,7 % | −134,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2027 · 31 aug. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 231,3 mil | 221,0 mil | 225,5 mil | 209,2 mil | 224,7 mil | 211,2 mil | 225,3 mil | 222,8 mil |
| Costul vânzărilor | 117,9 mil | 110,7 mil | 132,6 mil | 114,2 mil | 118,0 mil | 112,2 mil | 117,5 mil | 117,3 mil |
| Profit brut | 113,3 mil | 110,3 mil | 92,9 mil | 95,0 mil | 106,7 mil | 99,0 mil | 107,8 mil | 105,5 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 5,1 mil | 4,5 mil | 6,3 mil | 5,1 mil | 4,6 mil | 3,8 mil | 4,9 mil | 6,5 mil |
| Profit operațional | -457,5 mil | 5,4 mil | -611,2 mil | -16,1 mil | -5,4 mil | -3,3 mil | 3,1 mil | -1,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 30,0 mil ≈ | 29,4 mil ≈ | 30,3 mil | 29,1 mil | 28,9 mil ≈ | 28,9 mil ≈ | 29,4 mil | 29,1 mil |
| Profit înainte de impozit | -476,6 mil | -9,7 mil | -631,2 mil | 43,8 mil | -20,4 mil | -20,3 mil | -12,1 mil | -14,9 mil |
| Impozit pe profit | -20,3 mil | 1,2 mil | -19,0 mil | 7,5 mil | -4,4 mil | -3,3 mil | -800,0 mii | -3,0 mil |
| Profit net | -456,3 mil | -10,9 mil | -612,2 mil | 36,3 mil | -15,9 mil | -17,0 mil | -11,3 mil | -11,9 mil |
| EPS diluat | -2,10 | -0,05 | -2,82 ≈ | 0,17 | -0,07 | -0,08 | -0,05 ≈ | -0,05 |
| Flux de numerar operațional | 40,3 mil ≈ | 19,5 mil ≈ | 16,4 mil | 10,8 mil | 19,5 mil ≈ | 22,7 mil ≈ | 30,2 mil | 12,9 mil |
| Investiții (capex) | 17,2 mil ≈ | 32,9 mil ≈ | 16,1 mil | 24,0 mil | 11,7 mil ≈ | 11,6 mil ≈ | 4,0 mil | 8,2 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 414,2 mil | 418,2 mil | 468,5 mil | 527,2 mil | 822,4 mil | 924,2 mil | 894,7 mil | 870,4 mil |
| Venituri an/an | +4,1 % | +1,0 % | +12,0 % | +12,5 % | +56,0 % | +12,4 % | −3,2 % | −2,7 % |
| Profit net | 60,2 mil | 59,5 mil | 60,9 mil | 48,3 mil | -22,9 mil | -9,4 mil | -1,1 mld | -7,9 mil |
| Profit net an/an | −4,7 % | −1,2 % | +2,4 % | −20,7 % | −147,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,57 | 0,56 | 0,57 | 0,45 | -0,12 | -0,04 | -5,03 | -0,04 |
| EPS diluat an/an | −52,9 % | −1,8 % | +1,8 % | −21,1 % | −126,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 14,5 % | 14,2 % | 13,0 % | 9,2 % | -2,8 % | -1,0 % | -122,1 % | -0,9 % |
| Flux de numerar liber | 49,2 mil | 61,8 mil | 54,4 mil | 43,6 mil | -24,7 mil | -76,1 mil | -46,4 mil | 31,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mai 2026
- Numerar
- 185,5 mil USD
- Datorie financiară
- 793,7 mil USD
- Datorie netă
- 608,2 mil USD
- Capitaluri proprii
- 2,1 mld USD
- Active totale
- 3,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,38x
- Lichiditate curentă
- 3,82x
- ROE
- -0,4 %
- ROA
- -0,2 %
- Marja FCF
- 3,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 468,5 mil | 527,2 mil | 822,4 mil | 924,2 mil | 894,7 mil | 870,4 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 253,4 mil | 284,1 mil | 416,5 mil | 460,3 mil | 473,3 mil | 461,9 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Profit brut | 215,1 mil | 243,0 mil | 406,0 mil | 463,9 mil | 421,4 mil | 408,5 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 16,2 mil | 17,0 mil | 26,0 mil | 22,5 mil | 21,1 mil | 18,4 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Profit operațional | 74,2 mil | 58,6 mil | 37,5 mil | 58,6 mil | -1,1 mld | -21,6 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 21,0 mil | 23,7 mil | 88,4 mil | 116,7 mil | 119,5 mil | 116,3 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| EBITDA | 95,2 mil ≈ | 82,3 mil ≈ | 125,9 mil ≈ | 175,3 mil ≈ | -941,5 mil ≈ | 94,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 27,3 mil | 42,2 mil | 38,1 mil | 24,1 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 75,3 mil | 60,2 mil | -22,0 mil | -14,3 mil | -1,1 mld | -9,0 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 14,4 mil | 11,9 mil | 828,0 mii | -4,9 mil | -41,1 mil | -1,1 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Profit net | 60,9 mil | 48,3 mil | -22,9 mil | -9,4 mil | -1,1 mld | -7,9 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,57 | 0,45 | -0,12 | -0,04 | -5,03 | -0,04 | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 107,1 mil | 108,0 mil | 188,9 mil | 216,5 mil | 216,9 mil | 217,5 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 216,5 mil
- 2025
- 216,9 mil
- 2026
- 217,5 mil
SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 75,6 mil | 44,5 mil | 163,2 mil | 170,6 mil | 129,0 mil | 185,5 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Creanțe | 91,8 mil | 99,7 mil | 153,3 mil | 173,0 mil | 153,4 mil | 146,8 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Stocuri | 100,7 mil | 122,3 mil | 133,8 mil | 189,3 mil | 190,8 mil | 144,3 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Active curente | 591,5 mil | 626,8 mil | 585,9 mil | 589,2 mil | 576,9 mil | 604,6 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 100,5 mil | 110,6 mil | 198,7 mil | 277,1 mil | 339,1 mil | 329,8 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Fond comercial | 131,5 mil | 142,7 mil | 2,1 mld | 2,1 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 76,8 mil | 92,1 mil | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Active totale | 920,2 mil | 992,9 mil | 4,6 mld | 4,5 mld | 3,4 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 23,9 mil | 34,6 mil | 76,7 mil | 83,1 mil | 79,6 mil | 79,1 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | 900,0 mil | 2,4 mil | 19,3 mil | 0 | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 0 | 885,4 mil | 888,4 mil | 874,8 mil | 793,7 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Datorii curente | 53,6 mil | 77,8 mil | 145,5 mil | 154,3 mil | 174,0 mil | 158,2 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Datorii totale | 79,8 mil | 105,6 mil | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Capital propriu | 840,4 mil | 887,4 mil | 3,1 mld | 3,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
- 2024
- 1,5 mld
- 2025
- 1,4 mld
- 2026
- 1,3 mld
SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 81,1 mil | 68,0 mil | 41,0 mil | 35,3 mil | 58,2 mil | 83,2 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 26,7 mil | 24,4 mil | 65,8 mil | 111,4 mil | 104,6 mil | 51,3 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 54,4 mil ≈ | 43,6 mil ≈ | -24,7 mil ≈ | -76,1 mil ≈ | -46,4 mil ≈ | 31,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -105,6 mil | -97,2 mil | 201,0 mil | -29,3 mil | -99,2 mil | 70,5 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 33,5 mil | 6,8 mil | -118,1 mil | 1,9 mil | -1,6 mil | -99,4 mil | SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -29,3 mil
- 2025
- -99,2 mil
- 2026
- 70,5 mil
SEC (XBRL)· 30 iul. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 27 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie20
- Creștere16
- Evaluare10
- Calitate59
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,16 – 5,45 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
- Colegi: EV/EBITDA1,16 – 5,45 (Mijloc 1,31)3 firme folosite · multiplul median 15,3x · quartile 15,0x – 23,6xICCC, IDXX, LNTH
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 27/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -0,2 % | 50 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | -6,3 % | 73 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,9 % | 16 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 12,7x | 0 (pe interval fix) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,3x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,9x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 36,9x | 0 (pe interval fix) | 16 % |
| Randament FCF · Evaluare | 1,9 % | 24 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie20/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial16/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate59/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare10/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Neogen Corporation (NEOG). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 870,4 mil USD în 2026; creștere an/an -2,7 %; marjă netă -6,3 %; ROE -2,7 %; datorie netă/EBITDA 12,7x.
Intervalul de valoare estimat este 1,16–5,45 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,31 USD, prețul de 12,10 USD lasă un potențial de -89,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -822,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 27/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: -6,3 %
- Lichiditatea curentă: 3,9x
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 1,9 %
- Datorie netă / EBITDA: 12,7x
- Acoperirea dobânzilor: -0,3x
- EV/EBITDA: 36,9x
- Randament FCF: 1,9 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
In Vitro & In Vivo Diagnostic Substances (SIC 2835) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| IDXXIdexx Laboratories Inc | 52,9 mld | 45,3 | 68,9 % | 25,4 % | +10,4 % | −11 % / +44 % |
| LNTHLantheus Holdings, Inc. | 6,6 mld | 24,4 | 22,2 % | 17,7 % | +0,5 % | +71 % / +41 % |
| NEOGNeogen Corporation | 2,6 mld | — | -2,7 % | -6,3 % | −2,7 % | +92 % / −24 % |
| TRIBTrinity Biotech PLC | 2,5 mld | — | — | -51,6 % | +8,3 % | −79 % / −91 % |
| CLDXCelldex Therapeutics, Inc. | 2,3 mld | — | -43,9 % | -190.220,9 % | −78,0 % | +10 % / −2 % |
| NTLAIntellia Therapeutics, Inc. | 1,7 mld | — | -6.424,8 % | -672,2 % | +16,9 % | +32 % / −60 % |
| QDELQuidelortho Corp | 966,2 mil | — | -45,9 % | -39,2 % | −1,9 % | −48 % / −79 % |
| ACHVAchieve Life Sciences, Inc. | 692,5 mil | — | -845,0 % | — | indisponibil | +38 % / +16 % |
| MYGNMyriad Genetics, Inc. | 577,7 mil | — | -32,5 % | -14,0 % | −1,6 % | −21 % / −68 % |
| TKNOAlpha Teknova, Inc. | 394,1 mil | — | -24,2 % | -38,4 % | +7,4 % | +57 % / +260 % |
| ICCCImmuCell Corporation | 93,1 mil | 136,6 | 2,6 % | 2,6 % | +4,3 % | +112 % / +126 % |
| IMDXInsight Molecular Diagnostics Inc. | 89,7 mil | — | — | -2.955,6 % | +115,6 % | −55 % / −28 % |
| BMRABiomerica, Inc. | 7,8 mil | — | -113,8 % | -115,5 % | −16,2 % | −28 % / −77 % |
| CDIOCardio Diagnostics Holdings, Inc. | 4,7 mil | — | -75,4 % | -44.771,8 % | −57,5 % | −44 % / −97 % |
| QCLSQ/C Technologies, Inc. | 3,5 mil | — | -155,0 % | — | −5,3 % | −88 % / −100 % |
| VNRXVolitionRx Limited | 2,6 mil | — | — | -1.043,1 % | +40,0 % | −97 % / −99 % |
| VRAXVirax Biolabs Group Ltd | 614,0 mii | — | -109,6 % | -95.739,2 % | −96,0 % | −89 % / −98 % |
| NNNNAnbio Biotechnology | — | 24,4 | 27,0 % | 74,1 % | +5,6 % | −85 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NEOG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Neogen Corporation dezvoltă, produce și comercializează diagnostice și soluții pentru siguranța alimentelor și a animalelor, cu o zonă de produse pentru siguranța animală și o zonă de genomică pe cale de a fi vândută. În primul trimestru al anului fiscal 2027 veniturile au ajuns la 222,8 milioane USD, iar ghidajul pentru anul fiscal a fost ridicat la un interval de 885 până la 890 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Tranziția producției Petrifilmridicat
Transferul fabricației de la 3M la Neogen este complex, iar întârzieri sau costuri suplimentare ar putea reduce beneficiile tranzacției 1.
- Vânzarea genomiciimediu
Finalizarea tranzacției cu Zoetis depinde de aprobări regulatorii, iar închiderea ar putea fi întârziată sau nu ar putea avea loc 1.
- Tarife și comerț internaționalridicat
Veniturile din străinătate sunt o parte mare a afacerii, iar măsurile comerciale ar putea afecta vânzările și costurile 1.
- Control internmediu
Menținerea controalelor interne eficiente este esențială, iar erorile ar putea afecta raportarea financiară 1.
- Dependența de achizițiiscăzut
Strategia de creștere se bazează parțial pe achiziții, iar integrarea acestora ar putea fi dificilă 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor și a EBITDA ajustat în primul trimestru, împreună cu ghidajul ridicat, sugerează un progres în execuție 3.
- Redresarea din sectorul alimentar și creșterea efectivelor de animale ar putea sprijini vânzările pe termen mediu 2.
- Portofoliul divers și rețeaua internațională oferă o bază solidă pentru creșterea organică 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile au scăzut în anul fiscal 2026 și pierderile contabile au persistat, ceea ce arată că revenirea nu este încă completă 1.
- Tranziția Petrifilm și vânzarea genomicii ar putea întârzia sau reduce beneficiile așteptate 1.
- Dobânzile și tarifele ar putea continua să apese asupra marjelor și a cheltuielilor 2.
De urmărit
- Finalizarea vânzării genomicii către Zoetis și aprobările regulatoriiQ4 2026
- Începerea fabricației Petrifilm la Lansing și tranziția completă2027
- Realizarea ghidajului revizuit pentru venituri și EBITDA ajustatQ2 2027
- Evoluția tarifelor și a impactului asupra vânzărilor internaționalenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Neogen dezvoltă, fabrică și comercializează o gamă variată de produse și servicii dedicate siguranței alimentelor și a animalelor 1. Segmentul Food Safety include în principal kituri de diagnostic și produse complementare, precum medii de cultură, vândute producătorilor și procesatorilor de alimente și de furaje, pentru a detecta patogeni, alergeni și toxine naturale 1. Segmentul Animal Safety acoperă instrumente veterinare, produse farmaceutice, vaccinuri, produse de control al rozătoarelor și insectelor, precum și servicii de genomică, vânzările fiind făcute în principal prin medici veterinari, retaileri și distribuitori 1.
Strategia de creștere a companiei se bazează pe creșterea vânzărilor produselor existente, lansarea de produse inovatoare, extinderea vânzărilor internaționale și achiziții sau alianțe strategice 1. În anul fiscal 2026 veniturile din afara SUA au reprezentat o parte majoră din total 1. În iulie 2026 au fost cedate activitățile de curățenie și dezinfectare 1.
Pe 6 octombrie 2026, compania a anunțat că pregătește fabricarea internă a produselor Petrifilm, cu începerea tranziției planificate în noiembrie 2026 3. Pentru primul trimestru al anului fiscal 2027, Neogen a raportat un venit net negativ de 11,9 milioane USD, comparativ cu un profit în trimestrul similar al anului precedent 3.
Segmente
Animal Safety
Segmentul Animal Safety a scăzut la 229,3 milioane USD în anul fiscal 2026, din cauza problemelor de calitate ale furnizorilor externi și a cererii slabe 1. În primul trimestru al anului fiscal 2027 veniturile au crescut la 59,6 milioane USD, cu creșteri la instrumentele veterinare și la produsele de biosecuritate 3.
Piața în context
Piața alimentară a fost afectată de inflație și de un nivel mai scăzut al producției, dar compania observă semne de îmbunătățire și așteaptă o creștere treptată în anul fiscal 2027 1. Piața animală a rămas aproape de minimele ciclului, însă indicatorii s-au îmbunătățit, cu efective de animale la minime de decenii și prețuri favorabile la bovine 2.
Veniturile internaționale au rămas o parte importantă a afacerii, iar compania activează în peste 100 de țări prin rețele de distribuitori 1. Sensibilitatea la tarife vamale și la cursul de schimb rămâne un factor de influență asupra cererii și costurilor 1.
Tendințe
- Tarife vamale și politici comercialevânt din față
Creșterea tarifelor a crescut costurile materialelor importate și a afectat vânzările din străinătate, iar noi măsuri ar putea amplifica aceste efecte 1.
- Redresarea sectorului alimentarvânt din spate
Semnele de îmbunătățire a volumelor din industria alimentară și vânzările în creștere ale produselor de indicatori ar putea susține creșterea în anul fiscal 2027 2.
- Revenirea producției Petrifilmmixt
Tranziția fabricației Petrifilm de la 3M la Neogen ar putea reduce costurile duplicate, dacă se finalizează fără întârzieri 3.
- Costul finanțăriivânt din față
Dobânzile ridicate cresc costul datoriei și cheltuielile cu dobânzile, deși refinanțarea și rambursările au redus efectul 2.
Poziția concurențială
Compania concurează în diagnosticarea alimentară și în produsele veterinare cu alți furnizori specializați, iar presiunea concurențială se resimte mai ales în zonele de produse de consum. Sursele din dosar nu identifică explicit concurenții, astfel că aceste poziționări nu pot fi verificate din documentele primite.
- ZoetisZTS
Cumpărătorul anunțat pentru activitatea de genomică a Neogen, cu tranzacție de 160,0 milioane USD în curs de aprobare de autorități 1.
- 3MMMM
Fostul proprietar al diviziei Food Safety, căreia i s-a transferat producția Petrifilm, relație încă relevantă pentru tranziție 1.
- Distribuitori regionali de produse veterinare
Canalele de distribuție externe ale Neogen, care sunt și parteneri, dar pot deveni concurenți în zona produselor de consum.
- Laboratoare de testare alimentară
Concurență directă pentru servicii și kituri de detectare, fără identificare individuală în sursele primite.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Stocks making the biggest moves premarket: Constellation Brands, Flutter Entertainment, Neogen & moreCNBC — Top News · 07 oct. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 07 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 26 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (amendament)26 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 oct. 2026
- Raport curent07 oct. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)21 aug. 2026
- Raport curent07 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport anual30 iul. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial09 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-05-31 · SEC / Neogen Corporation · 30 iul. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-31 · SEC / Neogen Corporation · 07 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Neogen Corporation · 06 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.