olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Aehr Test Systems, Inc. AEHR
Instruments For Meas & Testing of Electricity & Elec Signals · SIC 3825 · Verticală: Instruments For Meas & Testing of Electricity & Elec Signals (SIC 3825)
Aehr Test Systems proiectează și vinde sisteme de testare și burn-in pentru semiconductori, folosite în special în wafer-level burn-in pentru procesoarele AI și în dispozitive din carbură de siliciu pentru vehicule electrice. Compania intră în exercițiul fiscal 2027 cu o comandă restantă record, iar ghidajul său anunță o creștere de peste 160% a veniturilor, dacă cererea clienților principali se materializează așa cum se estimează.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Aehr Test Systems, Inc. (AEHR) costa 60,84 USD (−6,56 % într-o zi), cu capitalizare 2,0 mld USD, beta 3,38, interval pe 52 de săptămâni 19,40–145,61 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 18,8 mil USD (+33,7 % an/an), profit net de 1,4 mil USD, EPS diluat 0,04 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,1
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 46,05 – 84,71
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 59,1 %
- SMA 50 / 200
- 81,34 / 74,87
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -7,75 / -8,35
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −41,7 % | −1,1 % | −40,6 pp | — |
| 3 luni | −38,4 % | −0,5 % | −38,0 pp | — |
| 6 luni | −37,1 % | +4,4 % | −41,5 pp | — |
| De la început de an | +201,3 % | +12,3 % | +189,0 pp | — |
| 1 an | +145,3 % | +13,5 % | +131,8 pp | +47,7 % |
| 3 ani | +148,3 % | +76,4 % | +71,9 pp | +50,8 % |
| 5 ani | +136,5 % | +63,7 % | +72,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 29 mai 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 13,1 mil | 13,5 mil | 18,3 mil | 14,1 mil | 11,0 mil | 9,9 mil | 10,3 mil | 18,8 mil |
| Costul vânzărilor | 6,0 mil | 8,1 mil | 11,1 mil | 9,8 mil | 7,3 mil | 7,3 mil | 6,9 mil | 10,8 mil |
| Profit brut | 7,1 mil | 5,4 mil | 7,2 mil | 4,3 mil | 3,7 mil | 2,5 mil | 3,4 mil | 8,0 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 2,4 mil | 2,3 mil | 3,1 mil | 2,7 mil | 2,8 mil | 3,0 mil | 3,2 mil | 3,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 4,6 mil | 4,6 mil | 5,2 mil | 3,9 mil | 4,7 mil | 4,4 mil | 4,4 mil | 5,6 mil |
| Profit operațional | 159,0 mii | -1,5 mil | -1,1 mil | -3,2 mil | -4,1 mil | -4,6 mil | -4,2 mil | -1,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 347,0 mii | 606,0 mii ≈ | 620,0 mii ≈ | 739,0 mii | 743,0 mii | 690,0 mii ≈ | 677,0 mii ≈ | 689,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 814,0 mii | -1,2 mil | -874,0 mii | -3,0 mil | -2,8 mil | -4,4 mil | -4,0 mil | -455,0 mii |
| Impozit pe profit | 154,0 mii | -217,0 mii | -231,0 mii | -87,0 mii | -752,0 mii | -1,2 mil | -798,0 mii | -1,8 mil |
| Profit net | 660,0 mii | -1,0 mil | -643,0 mii | -2,9 mil | -2,1 mil | -3,2 mil | -3,2 mil | 1,4 mil |
| EPS diluat | 0,02 | -0,03 | -0,02 | -0,10 ≈ | -0,07 | -0,11 | -0,10 | 0,04 ≈ |
| Flux de numerar operațional | 2,4 mil | -5,9 mil ≈ | -1,6 mil ≈ | -2,3 mil | -282,0 mii | -1,2 mil ≈ | -3,7 mil ≈ | 1,8 mil |
| Investiții (capex) | 197,0 mii | 321,0 mii ≈ | 1,7 mil ≈ | 2,8 mil | 1,4 mil | 467,0 mii ≈ | 74,0 mii ≈ | 134,0 mii |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 21,1 mil | 22,3 mil | 16,6 mil | 50,8 mil | 65,0 mil | 66,2 mil | 59,0 mil | 50,0 mil |
| Venituri an/an | −28,8 % | +5,9 % | −25,5 % | +206,2 % | +27,8 % | +1,9 % | −10,9 % | −15,2 % |
| Profit net | -5,2 mil | -2,8 mil | -2,0 mil | 9,5 mil | 14,6 mil | 33,2 mil | -3,9 mil | -7,1 mil |
| Profit net an/an | −1.091,5 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +54,0 % | +127,8 % | −111,8 % | indisponibil |
| EPS diluat | -0,23 | -0,12 | -0,09 | 0,34 | 0,50 | 1,12 | -0,13 | -0,23 |
| EPS diluat an/an | −1.250,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +47,1 % | +124,0 % | −111,6 % | indisponibil |
| netă % | -24,9 % | -12,6 % | -12,2 % | 18,6 % | 22,4 % | 50,1 % | -6,6 % | -14,3 % |
| Flux de numerar liber | -5,8 mil | -2,2 mil | -2,9 mil | 1,1 mil | 8,6 mil | 1,0 mil | -12,4 mil | -5,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 29 mai 2026
- Numerar
- 116,4 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 219,5 mil USD
- Active totale
- 246,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 10,33x
- ROE
- -4,2 %
- ROA
- -3,6 %
- Marja FCF
- -10,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,6 mil | 50,8 mil | 65,0 mil | 66,2 mil | 59,0 mil | 50,0 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 10,6 mil | 27,2 mil | 32,2 mil | 33,7 mil | 35,0 mil | 32,4 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Profit brut | 6,0 mil | 23,7 mil | 32,7 mil | 32,5 mil | 23,9 mil | 17,7 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 3,7 mil | 5,8 mil | 7,1 mil | 8,7 mil | 10,5 mil | 12,6 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 6,6 mil | 10,0 mil | 12,2 mil | 13,7 mil | 18,3 mil | 19,2 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Profit operațional | -4,2 mil | 7,8 mil | 13,4 mil | 10,1 mil | -5,7 mil | -14,1 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 328,0 mii | 356,0 mii | 450,0 mii | 657,0 mii | 2,3 mil | 2,8 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| EBITDA | -3,9 mil ≈ | 8,2 mil ≈ | 13,8 mil ≈ | 10,7 mil ≈ | -3,4 mil ≈ | -11,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -2,2 mil | 9,5 mil | 14,6 mil | 12,5 mil | -4,3 mil | -11,7 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -177,0 mii | 91,0 mii | 60,0 mii | -20,7 mil | -381,0 mii | -4,6 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Profit net | -2,0 mil | 9,5 mil | 14,6 mil | 33,2 mil | -3,9 mil | -7,1 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,09 | 0,34 | 0,50 | 1,12 | -0,13 | -0,23 | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 23,5 mil | 27,8 mil | 29,2 mil | 29,6 mil | 29,6 mil | 30,7 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 13,7 mil
- 2025
- 18,3 mil
- 2026
- 19,2 mil
SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat
- 2024
- 29,6 mil
- 2025
- 29,6 mil
- 2026
- 30,7 mil
SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,6 mil | 31,5 mil | 30,1 mil | 49,2 mil | 24,5 mil | 116,4 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Creanțe | 5,2 mil | 12,9 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 aug. 2022verificat |
| Stocuri | 8,8 mil | 15,1 mil | 23,9 mil | 37,5 mil | 42,0 mil | 41,4 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Active curente | 19,2 mil | 60,0 mil | 89,0 mil | 97,8 mil | 88,8 mil | 184,4 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 677,0 mii | 1,2 mil | 2,8 mil | 3,3 mil | 9,0 mil | 8,9 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | — | 0 | 10,7 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | 0 | 10,8 mil | 9,6 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Active totale | 21,7 mil | 62,3 mil | 98,1 mil | 127,9 mil | 148,5 mil | 246,7 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,9 mil | 4,2 mil | 9,2 mil | 5,3 mil | 6,7 mil | 6,8 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,7 mil | 0 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 aug. 2022verificat |
| Datorie pe termen lung | 0 | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 27 aug. 2021verificat |
| Datorii curente | 9,1 mil | 11,0 mil | 16,3 mil | 10,5 mil | 15,6 mil | 17,9 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Datorii totale | 10,2 mil | 11,3 mil | 22,5 mil | 16,3 mil | 25,6 mil | 27,2 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Capital propriu | 11,4 mil | 51,0 mil | 75,6 mil † | 111,6 mil † | 122,9 mil † | 219,5 mil † | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 0
- 2025
- 10,8 mil
- 2026
- 9,6 mil
SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -2,7 mil | 1,5 mil | 10,0 mil | 1,8 mil | -7,4 mil | -3,3 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 227,0 mii | 416,0 mii | 1,4 mil | 749,0 mii | 5,0 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -2,9 mil ≈ | 1,1 mil ≈ | 8,6 mil ≈ | 1,0 mil ≈ | -12,4 mil ≈ | -5,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -227,0 mii | -416,0 mii | -18,7 mil | 17,3 mil | -16,1 mil | -3,9 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 2,0 mil | 25,8 mil | 7,3 mil | 139,0 mii | 625,0 mii | 97,2 mil | SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- 17,3 mil
- 2025
- -16,1 mil
- 2026
- -3,9 mil
SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat
- 2024
- 139,0 mii
- 2025
- 625,0 mii
- 2026
- 97,2 mil
SEC (XBRL)· 27 iul. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -14,3 % | 11 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -8,4 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 10,3x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -0,3 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial11/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AEHR TEST SYSTEMS (AEHR). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-05-29.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 50,0 mil USD în 2026; creștere an/an -15,2 %; marjă netă -14,3 %; ROE -4,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 10,3x
Ce o infirmă
- Marja netă: -14,3 %
- CAGR venituri 3 ani: -8,4 %
- Randament FCF: -0,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Instruments For Meas & Testing of Electricity & Elec Signals (SIC 3825) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TERTeradyne, Inc. | 39,2 mld | 28,8 | 42,9 % | 27,5 % | +13,1 % | +38 % / +172 % |
| VLTOVeralto Corporation | 28,5 mld | 28,9 | 33,0 % | 17,3 % | +6,0 % | +16 % / +51 % |
| ITRIItron, Inc. | 4,5 mld | 16,4 | 16,5 % | 12,1 % | −3,0 % | +3 % / +51 % |
| COHUCohu, Inc. | 2,1 mld | — | -2,8 % | -4,0 % | +12,7 % | +81 % / +39 % |
| AEHRAehr Test Systems | 2,0 mld | — | -4,2 % | -14,3 % | −15,2 % | +145 % / +148 % |
| ALNTAllient Inc | 1,4 mld | 35,8 | 12,1 % | 6,2 % | +4,6 % | +48 % / +205 % |
| TRNSTranscat, Inc. | 1,0 mld | 226,7 | 1,5 % | 1,3 % | +19,2 % | +91 % / +10 % |
| FEIMFrequency Electronics, Inc. | 693,5 mil | 243,8 | 3,0 % | 3,7 % | −9,4 % | +115 % / +523 % |
| INTTinTest Corporation | 175,9 mil | 335,2 | 0,6 % | 0,5 % | −12,9 % | +74 % / +7 % |
| DAIOData I | 25,2 mil | — | -61,2 % | -50,1 % | −1,2 % | −16 % / −16 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AEHR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Aehr Test Systems proiectează și vinde sisteme de testare și burn-in pentru semiconductori, folosite în special în wafer-level burn-in pentru procesoarele AI și în dispozitive din carbură de siliciu pentru vehicule electrice. Compania intră în exercițiul fiscal 2027 cu o comandă restantă record, iar ghidajul său anunță o creștere de peste 160% a veniturilor, dacă cererea clienților principali se materializează așa cum se estimează 2.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o gamă integrată de testare la nivel de wafer și de pachet, plus o comandă restantă record care oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare 2.
- Contactoarele WaferPak și purtătoarele DiePak sunt brevetate și proiectate pentru fiecare tip de dispozitiv, ceea ce creează consumabile recurente 1.
- Compania a reușit să demonstreze rezultate bune la testele de benchmark cu un furnizor important de procesoare AI 2.
Puncte slabe
- Veniturile depind de câțiva clienți mari, iar pierderea unuia dintre ei ar avea un efect major asupra rezultatelor 1.
- Compania a raportat pierderi GAAP în ultimii ani și a consumat numerar din activitatea operațională 2.
- Veniturile depind de vânzări de sisteme cu valoare mare, iar amânarea unei singure livrări poate modifica rezultatul trimestrial 1.
Oportunități
- Dacă producătorii de procesoare AI extind burn-in-ul la nivel de wafer, compania ar putea vinde mai multe sisteme FOX 2.
- Memoria HBM și NAND ar putea deschide noi piețe pentru testarea la nivel de wafer, dacă producătorii aliniază capacitatea 12.
- Revenirea cererii pentru SiC și GaN, legată de vehiculele electrice, ar putea susține creșterea contactoarelor WaferPak 2.
Amenințări
- Clienții ar putea reduce timpii de burn-in sau ar putea trece la eșantionare, ceea ce scade cererea pentru echipamente 1.
- Concurenții mai mari, cu resurse mai mari, pot introduce produse noi sau pot reduce prețurile 1.
- Schimbările de politică comercială și tarifele pot afecta costurile și marjele companiei 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de clienți reprezintă cea mai mare parte a vânzărilor, iar schimbarea priorităților sau a achizițiilor unui client major ar putea afecta grav rezultatele 1.
- Livrări concentrate la sfârșitul trimestruluimediu
O parte importantă a vânzărilor se realizează spre finalul fiecărui trimestru, iar întârzierile de livrare pot împinge veniturile dintr-un trimestru în altul 1.
- Ritm de inovare și lansări de produsemediu
Întârzierile în dezvoltarea produselor sau problemele de fiabilitate ar putea reduce capacitatea companiei de a intra pe noi piețe 1.
- Securitatea informaticămediu
Sistemele companiei și datele clienților sunt expuse atacurilor cibernetice, care ar putea întrerupe activitatea 1.
- Ghidajul pentru exercițiul fiscal 2027ridicat
Ghidajul de venit se bazează pe comanda restantă și pe cererea estimată, iar întârzierea comenzilor noi ar putea modifica substanțial rezultatul 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Comanda restantă record și creșterea așteptată a veniturilor ar putea arăta că afacerea AI și siliciu fotonic depășește ciclul tradițional al echipamentelor de testare 2.
- Dacă un client AI major trece la wafer-level burn-in pe scară largă, compania ar putea câștiga o poziție de furnizor principal pentru mai multe dispozitive 2.
- Consumabilele recurente, cum sunt contactoarele WaferPak, ar putea stabiliza veniturile dincolo de vânzările unice de sisteme 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile au scăzut în exercițiul fiscal 2026 și compania a raportat pierderi GAAP, ceea ce face ghidajul pentru anul următor dependent de execuție 2.
- Concentrarea clienților și dependența de câteva comenzi mari fac rezultatele trimestriale greu de prevăzut 1.
- Concurența din partea unor producători mai mari și a clienților care își construiesc propriile sisteme ar putea limita creșterea marjelor 1.
De urmărit
- Realizarea venitului din ghidajul pentru exercițiul fiscal 20272027
- Conversia comenzii restante de peste 100 milioane USD în venituri trimestrialeQ1 2027
- Evoluția tarifelor și impactul lor asupra costurilor și marjelor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Aehr Test Systems, Inc. este un furnizor de soluții de testare, burn-in și stabilizare pentru semiconductori la nivel de wafer, de matriță singularizată și de pachet, cu sediul în Fremont, California 1. Produsele principale sunt familia FOX-P, cu sistemele FOX-XP, FOX-NP și FOX-CP, împreună cu contactoarele WaferPak și purtătoarele DiePak, la care se adaugă sistemele Sonoma, Tahoe și Echo pentru burn-in la nivel de pachet, achiziționate odată cu Incal 1. Modelul de venit combină vânzări de sisteme cu valoare mare, consumabile proprietare și servicii, ceea ce face ca rezultatele să depindă de numărul și momentul comenzilor 1.
Segmente
Testare și burn-in la nivel de wafer (FOX)
Linia FOX-XP și FOX-NP testează și arde întregi wafere sau matrițe singularizate, cu contactoare WaferPak care elimină nevoia de un prober dedicat pentru fiecare wafer 1. Această linie generează cea mai mare parte a veniturilor și este legată de cererea pentru procesoare AI, siliciu fotonic și dispozitive de putere 2.
Burn-in la nivel de pachet (Sonoma, Tahoe, Echo)
Sistemele Sonoma sunt concepute pentru acceleratoare AI și procesoare HPC cu putere foarte mare, iar Tahoe și Echo acoperă zone cu putere medie și mică 1. Comanda de producție repetată a unui client major din zona centrelor de date indică o extindere a utilizării acestor sisteme 2.
Consumabile și servicii
Contactoarele WaferPak și purtătoarele DiePak au o durată de viață tipică de doi până la șapte ani, în funcție de ciclul de viață al dispozitivului, ceea ce poate genera seturi repetate de vânzări pe durata unui sistem 1. Serviciile de mentenanță sunt recunoscute în timp, pe durata contractului 1.
Piața în context
Piața este ciclică și dependentă de investițiile câtorva producători mari, ceea ce face ca momentul comenzilor să influențeze puternic rezultatele trimestriale 1. Comanda restantă și previziunile de venit se sprijină pe programele de producție existente, dar compania spune că mai urmărește comenzi de la clienți existenți și noi 2.
Tendințe
- Cererea pentru procesoare AI și wafer-level burn-invânt din spate
Procesoarele AI au o arhitectură în care defectele unui cip afectează ansamblul, ceea ce face testarea timpurie la nivel de wafer mai valoroasă 1. Un client AI major își mută burn-in-ul de la nivel de sistem la nivel de wafer, ceea ce ar putea crește semnificativ necesarul de capacitate 2.
- Siliciu fotonic pentru centrele de datevânt din spate
Creșterea rapidă a dispozitivelor fotonice din centrele de date și rețelele 5G cere burn-in stabilizator, pe care compania îl poate face la nivel de wafer, înainte de ambalare 1. Un nou client important din zona rețelelor a anunțat extinderea capacității, dacă ritmul de implementare se confirmă 2.
- Revenirea cererii pentru carbură de siliciu și nitrură de galiumixt
Cererea pentru dispozitivele SiC a scăzut în exercițiile fiscale 2025 și 2026, dar compania vede semne de revenire pe măsură ce programele de vehicule electrice accelerează 12. Această revenire ar putea fi întârziată dacă ritmul electrificării auto încetinește.
- Incertitudinea politicilor comercialevânt din față
Tarifele vamale din SUA și schimbările de politică pot crește costul bunurilor importate și pot afecta lanțul de aprovizionare și marjele 1. Compania spune că efectele finale rămân incerte și că le evaluează continuu 1.
Poziția concurențială
Aehr se confruntă cu producători mai mari de sisteme, cu laboratoare independente care își construiesc propriile sisteme de burn-in și cu producători din Asia care cumpără din surse afiliate 1. Mai multe companii dezvoltă sonde pe întregul wafer și produse pentru testarea mai multor matrițe, iar competiția de preț este prezentă mai ales la produsele mai puțin avansate 1.
Concurența este susținută de faptul că industria semiconductorilor s-a consolidat, iar concurenții au resurse financiare, de inginerie și de marketing mai mari decât Aehr 1. Compania trebuie să investească constant în dezvoltare de produse și în servicii pentru clienți pentru a rămâne competitivă 1.
- Producători mari de sisteme de testare pentru semiconductori
Companii cu mai multă tehnologie și capacitate de producție, menționate generic în sursă 1.
- Laboratoare independente de testare
Clienți care construiesc propriile sisteme de burn-in, ceea ce reduce cererea pentru produsele externe 1.
- Furnizori asiatici de sisteme afiliate
Producători mari de circuite integrate care cumpără sisteme de burn-in de la furnizori captivi sau afiliați 1.
- Dezvoltatorii de sonde pe întregul wafer
Companii care au dezvoltat sau dezvoltă sonde pentru întregul wafer, o concurență directă pentru contactoarele WaferPak 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Better Artificial Intelligence Stock: Aehr Test Systems vs. KLA CorporationYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Better Artificial Intelligence Stock: Aehr Test Systems vs. Super Micro ComputerYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Aehr Test Systems (AEHR) Climbs 13%; Hedge Fund Holdings Rocket by EightfoldYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
- Aehr Test Systems Insider Sells $847,000 Worth of StockYahoo Finance — News · 31 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 19 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent20 oct. 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)09 sept. 2026
- Raport anual27 iul. 2026
- Raport curent14 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 apr. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 apr. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 apr. 2026
- Raport curent07 apr. 2026Rezultate financiare · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-05-29 · SEC / Aehr Test Systems, Inc. · 27 iul. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Aehr Test Systems, Inc. · 14 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.