olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Itron, Inc. ITRI

Instruments For Meas & Testing of Electricity & Elec Signals · SIC 3825 · Verticală: Instruments For Meas & Testing of Electricity & Elec Signals (SIC 3825)

101,60USD+3,44 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Itron este un lider global în tehnologia de tip grid edge, gestionarea energiei și apei și servicii de infrastructură critică pentru utilități și orașe. În 2025 a extins portofoliul de rezistență cu achiziția Urbint, iar în al doilea trimestru din 2026 a înregistrat o marjă brută record, în timp ce veniturile trimestriale au scăzut, ceea ce face relevantă atenția acordată combinației dintre creștere și rentabilitate. Veniturile anuale sunt de aproximativ 2,4 miliarde USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Itron, Inc. (ITRI) costa 101,60 USD (+3,44 % într-o zi), cu capitalizare 4,5 mld USD, P/E 16,4 pe un EPS diluat de 6,19 USD în ultimele 12 luni, beta 1,09, interval pe 52 de săptămâni 78,02–107,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 599,3 mil USD (+3,0 % an/an), profit net de 71,4 mil USD (+8,8 % an/an), EPS diluat 1,61 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,5 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
16,4
EPS diluat TTM 6,19 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
6,09 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,09
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
78,02107,15

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
70,8
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
77,57 – 101,11
peste banda superioară · %B 1,02 · lățimea benzii 26,3 %
SMA 50 / 200
91,10 / 90,91
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
2,59 / 0,75
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+15,7 %−1,1 %+16,8 pp—
3 luni−3,8 %−0,5 %−3,3 pp—
6 luni+22,5 %+4,4 %+18,1 pp—
De la început de an+9,4 %+12,3 %−2,9 pp—
1 an−4,7 %+13,5 %−18,2 pp+73,7 %
3 ani+58,1 %+76,4 %−18,4 pp+51,5 %
5 ani+28,4 %+63,7 %−35,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−27,2 %
05 nov. 2025 → 19 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−44,6 %
08 nov. 2021 → 12 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+5,1 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
599,3 mil USD
+3,0 % an/an
Profit net
71,4 mil USD
+8,8 % an/an
EPS diluat
1,61
+14,2 % an/an
netă / operațională
11,9 % / 15,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri612,9 mil607,2 mil606,8 mil581,6 mil571,7 mil587,0 mil562,9 mil599,3 mil
Costul vânzărilor399,0 mil389,9 mil383,1 mil362,1 mil339,9 mil350,7 mil332,3 mil354,5 mil
Profit brut213,9 mil217,2 mil223,6 mil219,5 mil231,7 mil236,3 mil230,6 mil244,9 mil
Cercetare și dezvoltare58,3 mil50,1 mil53,8 mil50,0 mil53,1 mil55,0 mil56,1 mil57,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare85,0 mil86,9 mil87,6 mil83,1 mil95,3 mil105,4 mil89,7 mil84,1 mil
Profit operațional62,7 mil76,2 mil76,4 mil81,8 mil78,7 mil67,6 mil76,1 mil95,5 mil
Amortizare și depreciere15,3 mil12,1 mil12,1 mil12,0 mil13,3 mil18,5 mil18,6 mil18,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile5,6 mil5,6 mil5,6 mil5,6 mil5,6 mil5,8 mil5,8 mil5,9 mil
Profit înainte de impozit69,9 mil82,3 mil83,5 mil90,7 mil85,8 mil67,2 mil80,2 mil97,0 mil
Impozit pe profit11,3 mil16,9 mil14,7 mil24,5 mil-17,2 mil13,6 mil26,7 mil25,8 mil
Profit net58,1 mil65,5 mil68,3 mil65,6 mil101,6 mil53,5 mil53,3 mil71,4 mil
EPS diluat1,26 ≈1,421,471,412,21 ≈1,181,191,61
Flux de numerar operațional79,8 mil72,1 mil96,7 mil ≈117,8 mil ≈119,3 mil85,5 mil88,1 mil ≈102,0 mil ≈
Investiții (capex)9,7 mil4,6 mil6,0 mil ≈4,4 mil ≈7,8 mil6,5 mil6,6 mil ≈6,4 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni000 ≈0 ≈100,0 mil100,0 mil52,2 mil ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 16 din propriul istoric de 25 trimestre (min 14,0, mediană 37,1, max 1.210,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,4 mld2,5 mld2,2 mld2,0 mld1,8 mld2,2 mld2,4 mld2,4 mld
Venituri an/an+17,7 %+5,3 %−13,2 %−8,8 %−9,4 %+21,1 %+12,3 %−3,0 %
Profit net-99,3 mil49,0 mil-58,0 mil-81,3 mil-9,7 mil96,9 mil239,1 mil301,1 mil
Profit net an/an−273,2 %indisponibil−218,3 %indisponibilindisponibilindisponibil+146,7 %+25,9 %
EPS diluat-2,531,23-1,44-1,83-0,222,115,186,50
EPS diluat an/an−274,5 %indisponibil−217,1 %indisponibilindisponibilindisponibil+145,5 %+25,5 %
netă %-4,2 %2,0 %-2,7 %-4,1 %-0,5 %4,5 %9,8 %12,7 %
Flux de numerar liber49,8 mil112,1 mil63,3 mil120,1 mil4,8 mil98,1 mil207,6 mil383,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,0 mld USD
Datorie financiară
1,2 mld USD
Datorie netă
227,9 mil USD
Capitaluri proprii
1,7 mld USD
Active totale
3,7 mld USD
Datorie / capitaluri
0,72x
Lichiditate curentă
1,80x
ROE
19,1 %
ROA
8,4 %
Marja FCF
16,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,2 mld
2024
2,4 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
713,9 mil
2024
839,3 mil
2025
892,1 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
208,7 mil
2024
215,0 mil
2025
207,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
312,8 mil
2024
339,1 mil
2025
353,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
128,9 mil
2024
264,1 mil
2025
313,1 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
55,8 mil
2024
56,3 mil
2025
49,5 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
184,6 mil ≈
2024
320,4 mil ≈
2025
362,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
8,3 mil
2024
15,4 mil
2025
22,5 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
127,4 mil
2024
284,5 mil
2025
342,3 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
29,1 mil
2024
43,4 mil
2025
38,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
96,9 mil
2024
239,1 mil
2025
301,1 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,11
2024
5,18
2025
6,50

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
45,8 mil
2024
46,2 mil
2025
46,3 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
302,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
272,9 mil
2024
295,3 mil
2025
342,5 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
283,7 mil
2024
270,7 mil
2025
242,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,0 mld
2024
1,8 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
128,8 mil
2024
115,4 mil
2025
112,2 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
46,3 mil
2024
43,1 mil
2025
83,3 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active totale
2023
2,6 mld
2024
3,4 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
199,5 mil
2024
144,9 mil
2025
156,3 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
0
2025
459,5 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
454,8 mil
2024
1,2 mld
2025
788,8 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
537,2 mil
2024
528,3 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,3 mld
2024
2,0 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,3 mld
2024
1,4 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
125,0 mil
2024
238,2 mil
2025
406,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
26,9 mil
2024
30,6 mil
2025
22,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
98,1 mil ≈
2024
207,6 mil ≈
2025
383,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-23,3 mil
2024
-63,4 mil
2025
-349,7 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-3,5 mil
2024
579,6 mil
2025
-97,5 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
100,0 mil
2025
100,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
9,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
1,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
18,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
25,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
25,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
84,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
40,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
16,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
13,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
12,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
15,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
16,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
7,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
13,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
9,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
736,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
13,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
394,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
27,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
367,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
131,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
102,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
53 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
71 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
45 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
79 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
5,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
15,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
16,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
6,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
13,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
16,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
2,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
12,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
8,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil atractiv

Scor: 81 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']

Preț de închidere

101,60 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
16,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
13,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
16,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
12,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 27 oct. 2026
verificat 2954derivat 222

Scorul pe grupe

  • Evaluare100
  • Bilanț și datorie58
  • Calitate79
  • Creștere80
  • Randamente81

Interval de valoare estimat

Jos
173,89
USD pe acțiune
Mijloc
178,86
USD pe acțiune
Sus
205,46
USD pe acțiune
Preț: 101,60 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 76,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 43,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 132,94 – 232,13 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)132,94 – 232,13 (Mijloc 169,56)
    WACC 8,2 % · FCFF de pornire 387,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 77 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -9,6 %
  • Colegi: EV/EBITDA173,89 – 205,46 (Mijloc 178,86)
    5 firme folosite · multiplul median 22,2x · quartile 21,6x – 25,2x
    ALNT, INTT, TER, TRNS, VLTO
  • Colegi: P/E178,62 – 200,35 (Mijloc 179,01)
    3 firme folosite · multiplul median 28,9x · quartile 28,9x – 32,4x
    ALNT, TER, VLTO
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Instruments For Meas & Testing of Electricity & Elec Signals (SIC 3825)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil atractiv · Scor 81/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate13,3 %67 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate12,1 %78 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate131,4 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere9,7 %80 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie1,9x17 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie13,8x100 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,8x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare16,4x100 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare13,4x100 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare8,2 %100 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,7 %81 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie58/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial80/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate79/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial81/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare100/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Itron, Inc. (ITRI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,4 mld USD în 2025; creștere an/an -3,0 %; marjă netă 12,1 %; ROE 16,5 %; datorie netă/EBITDA 1,9x.

Intervalul de valoare estimat este 173,89–205,46 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 178,86 USD, prețul de 101,60 USD lasă un potențial de 76,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 43,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 81/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 12,1 %
  • Conversia profitului în FCF: 131,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 9,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: 13,8x
  • Lichiditatea curentă: 2,8x
  • P/E (TTM): 16,4x
  • EV/EBITDA: 13,4x
  • Randament FCF: 8,2 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,7 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Datorie netă / EBITDA: 1,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Instruments For Meas & Testing of Electricity & Elec Signals (SIC 3825) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
16,4x
mediana verticalei 131,3x
sub mediană (−87,5 %)
EV/EBITDA
13,4x
mediana verticalei 23,7x
sub mediană (−43,3 %)
P/S
1,9x
mediana verticalei 3,7x
sub mediană (−47,5 %)
P/B
2,6x
mediana verticalei 4,1x
sub mediană (−36,6 %)
ROE
16,5 %
mediana verticalei 1,5 %
peste mediană (+986,3 %)
Marja netă
12,1 %
mediana verticalei 1,3 %
peste mediană (+853,8 %)
Marja EBIT
13,7 %
mediana verticalei 2,5 %
peste mediană (+444,0 %)
Venituri an/an
-3,0 %
mediana verticalei 4,6 %
sub mediană (−165,2 %)
Datorie netă/EBITDA
1,9x
mediana verticalei 0,9x
peste mediană (+101,8 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TERTeradyne, Inc.39,2 mld28,842,9 %27,5 %+13,1 %+38 % / +172 %
VLTOVeralto Corporation28,5 mld28,933,0 %17,3 %+6,0 %+16 % / +51 %
ITRIItron, Inc.4,5 mld16,416,5 %12,1 %−3,0 %−5 % / +58 %
COHUCohu, Inc.2,1 mld—-2,8 %-4,0 %+12,7 %+81 % / +39 %
AEHRAehr Test Systems2,0 mld—-4,2 %-14,3 %−15,2 %+165 % / +165 %
ALNTAllient Inc1,4 mld35,812,1 %6,2 %+4,6 %+48 % / +205 %
TRNSTranscat, Inc.1,0 mld226,71,5 %1,3 %+19,2 %+91 % / +10 %
FEIMFrequency Electronics, Inc.693,5 mil243,83,0 %3,7 %−9,4 %+115 % / +523 %
INTTinTest Corporation175,9 mil335,20,6 %0,5 %−12,9 %+74 % / +7 %
DAIOData I25,2 mil—-61,2 %-50,1 %−1,2 %−16 % / −16 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ITRI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
65,13
Randament total -36 % · Pe an -36 %
114,87
Randament total 13 % · Pe an 13 %
172,65
Randament total 70 % · Pe an 70 %
3 ani
69,92
Randament total -31 % · Pe an -12 %
138,11
Randament total 36 % · Pe an 11 %
226,94
Randament total 123 % · Pe an 31 %
5 ani
75,06
Randament total -26 % · Pe an -6 %
166,05
Randament total 63 % · Pe an 10 %
298,31
Randament total 194 % · Pe an 24 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 34,53
  • Marja netă± 24,17
  • Creșterea anuală a veniturilor± 18,91
  • Diluare anuală± 2,03

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (27 oct. 2026).

Pe scurt

Itron este un lider global în tehnologia de tip grid edge, gestionarea energiei și apei și servicii de infrastructură critică pentru utilități și orașe. În 2025 a extins portofoliul de rezistență cu achiziția Urbint, iar în al doilea trimestru din 2026 a înregistrat o marjă brută record, în timp ce veniturile trimestriale au scăzut, ceea ce face relevantă atenția acordată combinației dintre creștere și rentabilitate. Veniturile anuale sunt de aproximativ 2,4 miliarde USD 1.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider în IIoT și platformă integrată, capabilă să ruleze multiple aplicații pe aceeași rețea 1.
  • Marjă brută în creștere și venituri recurente din software și servicii, care susțin rentabilitatea 13.
  • Portofoliu larg de clienți utilitari cu relații vechi și o bază instalată extinsă 1.

Puncte slabe

  • Dependență de clienții din sectorul utilitar, cu cicluri de vânzare lungi și investiții neregulate 1.
  • Venituri trimestriale în scădere în trimestrul al doilea din 2026, din cauza proiectelor de rețea 3.
  • Dependență de furnizori unici pentru anumite componente și riscuri de aprovizionare 1.

Oportunități

  • Cererea legată de electrificare, centre de date și resurse energetice distribuite poate extinde piața 1.
  • Achizițiile recente pot extinde oferta de rezistență și software, dacă integrarea rămâne conform planului 23.
  • Creșterea serviciilor recurente ar putea îmbunătăți previzibilitatea veniturilor și marjele 3.

Amenințări

  • Concurenții cu resurse mai mari sau cu costuri mici pot reduce cota de piață și pot presa prețurile 1.
  • Modificările de reglementare sau întârzierile politicilor smart grid pot reduce investițiile utilităților 1.
  • Tarifele, sancțiunile și volatilitatea valutară pot crește costurile și afecta marjele 12.

Riscuri

  • Ciclu lung de vânzareridicat

    Aprobările bugetare și regulatorii pentru contoare inteligente pot dura ani, ceea ce face veniturile neregulate 1.

  • Aprovizionare cu componenteridicat

    Lipsa de semiconductori și întreruperile la furnizori pot întârzia livrările și afecta relațiile cu clienții 1.

  • Presiunea concurenței și a prețurilormediu

    Furnizorii cu costuri mici pot reduce prețurile dispozitivelor, iar contoarele pot deveni mai ușor de înlocuit 1.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Integrarea Urbint și Locusview poate întâmpina dificultăți și poate influența rezultatele segmentului Resiliency Solutions 23.

  • Concentrare pe clienți mariscăzut

    Un număr mic de clienți generează o parte importantă din venituri, iar pierderea unuia ar avea efect vizibil 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă marja brută record din al doilea trimestru se menține, iar serviciile recurente cresc, rentabilitatea ar putea ajunge la un nivel mai ridicat 3.
  • Cererea legată de rețele, rezistență și accesibilitate ar putea susține proiecte pe termen lung, reflectate în backlog 13.
  • Platforma integrată și ecosistemul de parteneri pot consolida poziția Itron față de concurenții mai mici 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă veniturile din Networked Solutions continuă să scadă, creșterea serviciilor ar putea să nu compenseze complet 3.
  • Întârzierile regulatorii sau reducerea subvențiilor ar putea amâna investițiile utilităților 1.
  • Presiunile tarifare și costurile de aprovizionare ar putea reduce marjele dacă nu sunt recuperate prin prețuri 1.

De urmărit

  • Rezultatele trimestrului al treilea și ghidajul pentru veniturile și EPS-ul non-GAAPQ3 2026
  • Evoluția backlogului total și a backlogului pe 12 luniQ3 2026
  • Integrarea Urbint și Locusview în segmentul Resiliency Solutions2027
  • Declarațiile din următorul raport 10-K privind reglementările și lanțul de aprovizionarenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (27 oct. 2026).

Afacerea

Itron oferă un portofoliu integrat de dispozitive (contoare, senzori, întrerupătoare), rețele de comunicații multi-utilitate, software și servicii care transformă datele din teren în decizii pentru utilități și municipalități 1. Compania activează de aproape 50 de ani în gestionarea datelor și a infrastructurii critice, după achizițiile Schlumberger Electricity Metering, Actaris, Comverge, Silver Spring Networks și, în 2025, Urbint 1. Modelul său combină vânzările directe către marii clienți utilitari cu canale indirecte pentru utilitățile mai mici și municipalități 1.

Segmente

Device Solutions

Include hardware-ul de măsură, control și senzorizare, în special contoare standard de electricitate, gaz și apă, precum și produse pentru căldură 1. În al doilea trimestru din 2026 veniturile segmentului au scăzut ușor, din cauza vânzărilor mai mici de produse legacy pentru electricitate 3.

Networked Solutions

Acoperă endpoint-urile comunicante, infrastructura de rețea și software-ul de management, inclusiv AMI și automatizarea distribuției 1. Este segmentul cel mai afectat în trimestrul al doilea din 2026, veniturile scăzând din cauza calendarului proiectelor și volumelor mai mici 3.

Outcomes

Include software și servicii cu inteligență artificială și analitică, cu venituri în mare parte recurente 1. Este principalul motor de creștere recentă, veniturile crescând în al doilea trimestru din 2026 datorită serviciilor 3.

Resiliency Solutions

Segment nou, raportat din trimestrul al patrulea din 2025, care cuprinde siguranța lucrătorilor, pregătirea pentru urgențe și prevenirea deteriorărilor 1. Include achizițiile Urbint și Locusview, iar integrarea progresează conform planului 23.

Piața în context

Piața este dominată de utilități, al căror ritm de investiții este influențat de reglementări, subvenții și ciclurile bugetare, ceea ce creează vânzări neregulate 1. Cererea este susținută de electrificare, centre de date, integrarea resurselor energetice distribuite și vârsta infrastructurii existente 1.

Tendințe

  • Cerere pentru rețele mai inteligentevânt din spate

    Creșterea consumului, integrarea energiei regenerabile și a vehiculelor electrice și cererea de centre de date pot sprijini investițiile în infrastructură de tip grid edge 1.

  • Politici de reglementaremixt

    Dacă reglementările privind smart grid și contorizarea inteligentă întârzie sau sunt reduse, investițiile utilităților ar putea scădea 1.

  • Trecere spre software și servicii recurentevânt din spate

    Tranziția către servicii cu venituri recurente, precum Outcomes, poate îmbunătăți marjele și previzibilitatea veniturilor 13.

Poziția concurențială

Piața este fragmentată, cu competitori mari și diversificați, dar și furnizori cu costuri mici din Asia care pot presa prețurile la dispozitive 1. Avantajul declarat al Itron se bazează pe platforma IIoT agnostică la dispozitive și transport, pe integrarea completă și pe ecosistemul de parteneri 1.

  • LM Ericsson Telephone Company

    Concurent menționat în zona de comunicații și rețele pentru utilități 1.

  • Landis+Gyr

    Furnizor de contoare și sisteme de măsurare inteligentă, identificat ca concurent principal 1.

  • Advanced Energy Industries

    Concurent menționat în zona echipamentelor și tehnologiilor pentru energie 1.

  • Xylem, Inc.

    Concurent menționat în segmentul de apă și infrastructură 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Itron, Inc. · 17 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Itron, Inc. · 28 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Itron, Inc. · 28 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Itron, Inc. (ITRI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw