olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Argan, Inc. AGX

Construction - Special Trade Contractors · SIC 1700 · Verticală: Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700)

261,21USD−10,13 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Argan, Inc. este o firmă de inginerie și construcții care deține trei segmente: Power, Industrial și Teledata, dominată de proiectele de centrale pe gaz natural. Pe fondul cererii de energie generată de centrele de date și al rămânerii în urmă a capacităților noi, compania a raportat în trimestrul al doilea al exercițiului fiscal 2027 venituri de rang record, de 384 milioane USD, iar backlogul său se ridica la 2,518 miliarde USD la 31 iulie 2026.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Argan, Inc. (AGX) costa 261,21 USD (−10,13 % într-o zi), cu capitalizare 3,7 mld USD, P/E 20,7 pe un EPS diluat de 12,64 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,77 %, beta 1,66, interval pe 52 de săptămâni 261,21–798,55 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 384,0 mil USD (+61,5 % an/an), profit net de 53,3 mil USD (+51,1 % an/an), EPS diluat 3,76 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,7 mld USD
acțiuni la 28 aug. 2026
P/E (TTM)
20,7
EPS diluat TTM 12,64 · TTM până la 31 iul. 2026
E/P (TTM)
4,84 %
TTM până la 31 iul. 2026
Randament dividend
0,77 %
DPS 12 luni 2,00
Beta (2 ani)
1,66
Volatilitate (1 an) 77 %
Interval 52 săpt.
261,21798,55

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
25,6
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
285,92 – 405,85
sub banda inferioară · %B -0,21 · lățimea benzii 34,7 %
SMA 50 / 200
375,97 / 519,63
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-23,49 / -18,73
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−37,8 %−5,9 %−31,8 pp—
3 luni−55,8 %−4,6 %−51,2 pp—
6 luni−62,1 %+0,2 %−62,4 pp—
De la început de an−16,6 %+7,4 %−24,1 pp—
1 an−19,6 %+8,2 %−27,8 pp−50,2 %
3 ani+480,6 %+68,4 %+412,2 pp−23,5 %
5 ani+474,8 %+56,5 %+418,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−67,3 %
30 iun. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−67,3 %
30 iun. 2026 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+41,9 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 31 iul. 2026

Venituri
384,0 mil USD
+61,5 % an/an
Profit net
53,3 mil USD
+51,1 % an/an
EPS diluat
3,76
+50,4 % an/an
netă / operațională
13,9 % / 14,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri257,0 mil232,5 mil193,7 mil237,7 mil251,2 mil262,1 mil291,0 mil384,0 mil
Costul vânzărilor212,7 mil184,9 mil156,8 mil193,5 mil204,2 mil196,5 mil229,8 mil309,8 mil
Profit brut44,3 mil47,6 mil36,9 mil44,3 mil46,9 mil65,6 mil61,1 mil74,2 mil
Cheltuieli generale și de vânzare14,0 mil14,9 mil12,5 mil14,2 mil14,3 mil17,9 mil15,7 mil17,4 mil
Profit operațional30,3 mil32,7 mil24,3 mil30,1 mil32,6 mil47,7 mil45,4 mil56,8 mil
Profit înainte de impozit37,0 mil38,6 mil29,8 mil35,6 mil39,7 mil55,4 mil53,8 mil66,9 mil
Impozit pe profit9,0 mil7,3 mil7,2 mil361,0 mii9,0 mil6,2 mil7,7 mil13,6 mil
Profit net28,0 mil31,4 mil22,6 mil35,3 mil30,7 mil49,2 mil46,1 mil53,3 mil
EPS diluat2,002,22 ≈1,602,502,173,47 ≈3,243,76
Flux de numerar operațional31,8 mil ≈44,6 mil35,3 mil34,6 mil ≈172,5 mil ≈172,3 mil113,4 mil97,0 mil ≈
Investiții (capex)2,5 mil ≈1,4 mil395,0 mii1,7 mil ≈583,0 mii ≈1,2 mil2,4 mil5,3 mil ≈
Dividende plătite5,2 mil ≈5,0 mil5,1 mil5,2 mil ≈7,1 mil ≈7,0 mil7,0 mil7,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni459,0 mii ≈878,0 mii6,8 mil199,0 mii ≈0 ≈2,8 mil3,0 mil6,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 53 din propriul istoric de 36 trimestre (min 9,5, mediană 19,3, max 457,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri482,2 mil239,0 mil392,2 mil509,4 mil455,0 mil573,3 mil874,2 mil944,6 mil
Venituri an/an−46,0 %−50,4 %+64,1 %+29,9 %−10,7 %+26,0 %+52,5 %+8,1 %
Profit net52,0 mil-42,7 mil23,9 mil38,2 mil33,1 mil32,4 mil85,5 mil137,8 mil
Profit net an/an−27,7 %−182,0 %indisponibil+60,3 %−13,5 %−2,2 %+164,1 %+61,2 %
EPS diluat3,32-2,731,512,402,332,396,159,74
EPS diluat an/an−27,2 %−182,2 %indisponibil+58,9 %−2,9 %+2,6 %+157,3 %+58,4 %
netă %10,8 %-17,9 %6,1 %7,5 %7,3 %5,6 %9,8 %14,6 %
Flux de numerar liber-120,9 mil46,5 mil174,3 mil27,0 mil-33,4 mil114,1 mil161,0 mil410,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 ian. 2026

Numerar
339,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
462,3 mil USD
Active totale
1,2 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,59x
ROE
33,8 %
ROA
13,6 %
Marja FCF
43,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
573,3 mil
2025
874,2 mil
2026
944,6 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
492,5 mil
2025
733,2 mil
2026
750,9 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit brut
2024
80,8 mil
2025
141,0 mil
2026
193,7 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
44,4 mil
2025
52,8 mil
2026
59,0 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
36,5 mil
2025
88,2 mil
2026
134,7 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
48,9 mil
2025
111,2 mil
2026
160,5 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
16,6 mil
2025
25,7 mil
2026
22,7 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit net
2024
32,4 mil
2025
85,5 mil
2026
137,8 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
2,39
2025
6,15
2026
9,74

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
13,5 mil
2025
13,9 mil
2026
14,1 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
1,10
2025
1,35
2026
1,75

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
197,0 mil
2025
145,3 mil
2026
339,5 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Creanțe
2024
47,3 mil
2025
175,8 mil
2026
133,7 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Active curente
2024
547,2 mil
2025
781,3 mil
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
11,0 mil
2025
14,5 mil
2026
16,6 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Fond comercial
2024
28,0 mil
2025
28,0 mil
2026
28,0 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
2,2 mil
2025
1,8 mil
2026
1,5 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Active totale
2024
598,2 mil
2025
836,2 mil
2026
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
39,5 mil
2025
97,3 mil
2026
107,5 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Datorii curente
2024
302,3 mil
2025
479,9 mil
2026
711,3 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Datorii totale
2024
307,3 mil
2025
484,4 mil
2026
724,1 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
290,9 mil
2025
351,9 mil
2026
462,3 mil †

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
116,9 mil
2025
167,6 mil
2026
414,7 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
2,8 mil
2025
6,6 mil
2026
3,9 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
114,1 mil ≈
2025
161,0 mil ≈
2026
410,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-67,6 mil
2025
-193,6 mil
2026
-182,0 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-26,1 mil
2025
-26,1 mil
2026
-42,6 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2024
14,7 mil
2025
18,3 mil
2026
24,3 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
12,5 mil
2025
1,5 mil
2026
9,9 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
27,6 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
19,2 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
52,7 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
61,2 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
60,9 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
42,0 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
58,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
61,1 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
45,2 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
155,2 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
20,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
15,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja netă
15,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja FCF
45,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026

Randamente

ROE
39,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
ROA
15,7 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
34,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Rata de distribuire (EPS)
15,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Rata de distribuire (FCF)
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
555,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Investiții (capex)
9,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Fluxul de numerar liber
545,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Conversia profitului în FCF
304,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
55 zile
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
41 zile
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
20,4x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
20,7x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Randamentul profitului
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
P/B
7,2x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
P/S
3,1x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
6,7x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Randament FCF
14,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Randamentul dividendului
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026

Risc

Altman Z
4,61
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 82 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

261,21 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
20,7x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
P/B
7,2x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
39,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Marja netă
15,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,1 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 iul. 2026
Data ultimului bilanț: 31 iul. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 28 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 02 sept. 2026
verificat 2385derivat 169

Scorul pe grupe

  • Calitate97
  • Creștere100
  • Bilanț și datorie58
  • Randamente49
  • Evaluare78

Interval de valoare estimat

Jos
85,77
USD pe acțiune
Mijloc
268,96
USD pe acțiune
Sus
418,68
USD pe acțiune
Preț: 261,21 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 3,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 2,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 85,77 – 418,68 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E85,77 – 418,68 (Mijloc 268,96)
    5 firme folosite · multiplul median 21,3x · quartile 6,8x – 33,1x
    BBCP, LMB, MSGY, MTRX, RUN
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului23,00 – 30,93 (Mijloc 26,38)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 82/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate15,1 %94 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate304,3 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere27,6 %100 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere61,1 %100 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x58 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare20,7x60 (față de colegi)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare14,9 %100 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,1 %16 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente5,1 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial58/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate97/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente49/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare78/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ARGAN INC (AGX). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 944,6 mil USD în 2026; creștere an/an 8,1 %; marjă netă 15,1 %; ROE 39,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 85,77–418,68 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 268,96 USD, prețul de 261,21 USD lasă un potențial de 3,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 2,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 82/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 15,1 %
  • Conversia profitului în FCF: 304,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: 27,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: 61,1 %
  • Randament FCF: 14,9 %
  • Rata de distribuire (FCF): 5,1 %

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
20,7x
mediana verticalei 21,3x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,1x
P/S
3,1x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+312,3 %)
P/B
7,2x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+303,7 %)
ROE
39,8 %
mediana verticalei -2,6 %
peste mediană
Marja netă
15,1 %
mediana verticalei -4,7 %
peste mediană
Marja EBIT
15,4 %
mediana verticalei -13,5 %
peste mediană
Venituri an/an
8,1 %
mediana verticalei 8,9 %
sub mediană (−9,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,1x
Randament dividend
0,8 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AGXArgan Inc3,7 mld20,739,8 %15,1 %+8,1 %−20 % / +481 %
BBUCBrookfield Business Corporation2,7 mld—2,4 %1,4 %−32,4 %−13 % / +66 %
RUNSunrun Inc.2,4 mld5,016,2 %14,0 %+45,1 %−51 % / −23 %
LMBLimbach Holdings, Inc.639,3 mil21,316,0 %4,2 %+24,7 %−23 % / +43 %
BBCPConcrete Pumping Holdings, Inc.479,7 mil56,23,9 %2,4 %−7,7 %+51 % / +28 %
PHOEPhoenix Asia Holdings Limited395,1 mil—-25,9 %-16,7 %−2,2 %+30 % / indisponibil
MTRXMatrix Service Co242,0 mil33,15,1 %0,8 %+13,6 %−26 % / −13 %
MSGYMasonglory Limited64,4 mil6,8-135,4 %-34,0 %+1,0 %−82 % / indisponibil
SPWRSunpower Inc.51,2 mil——-3,8 %+175,9 %−86 % / −79 %
FGLFounder Group Limited22,4 mil—-31,9 %-5,6 %indisponibil−100 % / indisponibil
SMXTSolarMax Technology, Inc.18,0 mil——-7,9 %+295,8 %−66 % / indisponibil
PMAMing Shing Group Holdings Limited16,0 mil——-39,4 %−56,8 %−27 % / indisponibil
WXMWF International Limited12,8 mil—-71,9 %-24,5 %−13,7 %−66 % / indisponibil
CETXCemtrex, Inc.1,3 mil—-152,4 %-38,4 %+14,4 %−98 % / −100 %
ZEOZeo Energy Corp.0——-15,4 %−5,3 %−86 % / −98 %
PBKPOWERBANK Corp——-174,4 %-74,7 %−28,9 %−91 % / indisponibil
LGNLegence Corp.——-7,5 %-1,2 %+21,5 %−45 % / indisponibil
KAZRSkyline Builders Group Holding Limited——20,6 %18,1 %+8,9 %−49 % / indisponibil
AMRCAmeresco, Inc.——5,5 %3,3 %+28,8 %−45 % / −36 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AGX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
172,61
Randament total -33 % · Pe an -33 %
303,76
Randament total 17 % · Pe an 17 %
455,64
Randament total 76 % · Pe an 76 %
3 ani
204,74
Randament total -19 % · Pe an -7 %
401,72
Randament total 57 % · Pe an 16 %
656,12
Randament total 155 % · Pe an 37 %
5 ani
242,85
Randament total -3 % · Pe an -1 %
531,28
Randament total 109 % · Pe an 16 %
944,82
Randament total 270 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 100,43
  • Marja netă± 70,30
  • Creșterea anuală a veniturilor± 52,43
  • Diluare anuală± 5,91

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Argan, Inc. este o firmă de inginerie și construcții care deține trei segmente: Power, Industrial și Teledata, dominată de proiectele de centrale pe gaz natural. Pe fondul cererii de energie generată de centrele de date și al rămânerii în urmă a capacităților noi, compania a raportat în trimestrul al doilea al exercițiului fiscal 2027 venituri de rang record, de 3 384 milioane USD, iar backlogul său se ridica la 2,518 miliarde USD la 31 iulie 2026 3.

SWOT

Puncte tari

  • Backlog ridicat, bilanț fără datorii și lichiditate substanțială oferă flexibilitate pentru a executa proiecte mari 23.
  • Experiența în proiecte EPC pe gaz natural și capacitatea de a finaliza lucrări complexe sunt recunoscute de conducere 1.
  • Diversificarea pe trei segmente reduce dependența de un singur tip de client sau de piață 1.

Puncte slabe

  • Veniturile sunt concentrate într-un număr mic de clienți și de proiecte mari, ceea ce face rezultatele volatile de la un trimestru la altul 1.
  • Segmentele Industrial și Teledata au înregistrat în trimestrul recent performanțe mai slabe pe anumite proiecte 3.
  • Proiectele pe termen lung depind de notificările de începere a lucrărilor, care sunt controlate de proprietarii proiectelor 1.

Oportunități

  • Cererea de energie pentru centrele de date și pentru industria aluminiului ar putea genera noi contracte în segmentul Industrial 13.
  • Extinderea Teledata în New England, prin achiziția ValCor, ar putea deschide noi piețe de apărare și aerospațial 2.
  • Dacă guvernele sprijină capacitatea gazoasă de rezervă, proiectele EPC ar putea deveni mai numeroase în Irlanda și Regatul Unit 1.

Amenințări

  • Volatilitatea prețului gazului natural ar putea reduce cererea de centrale noi și finanțarea acestora 1.
  • Tarifele vamale și incertitudinea comercială pot crește costurile de echipamente și întârzia proiectele 12.
  • Concurența globală pentru contracte EPC ar putea reduce cota de piață și marjele 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr redus de clienți generează o parte semnificativă a veniturilor, iar pierderea unuia ar putea afecta rezultatele 1.

  • Întârzieri și anulări de proiecteridicat

    Proiectele pot fi amânate sau anulate după atribuire, iar clienții pot înceta lucrările cu plata doar a lucrărilor finalizate 1.

  • Estimări contabilemediu

    Recunoașterea veniturilor în funcție de costurile suportate depinde de estimări, iar corecțiile pot fi semnificative 1.

  • Riscuri geopolitice și energeticemediu

    Conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu pot perturba piețele energetice și lanțurile de aprovizionare 1.

  • Inteligența artificială și securitatea datelorscăzut

    Utilizarea instrumentelor AI poate expune informații confidențiale, iar reglementările din domeniu evoluează rapid 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de energie pentru centrele de date și capacitatea pe gaz continuă să crească, backlogul ridicat și experiența în proiecte mari ar putea susține veniturile pentru mai mulți ani 12.
  • Bilanțul fără datorii și lichiditatea substanțială oferă companiei flexibilitate pentru noi achiziții sau investiții în capacitate 3.
  • Marjele brute în creștere în trimestrul recent, susținute de mixul de proiecte din Power, ar putea indica o execuție mai bună 3.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea veniturilor pe puține proiecte și clienți face ca rezultatele să depindă de calendarul câtorva contracte mari 1.
  • Dacă prețul gazului devine mai volatil sau finanțarea proiectelor se înrăutățește, cererea pentru centrale noi ar putea scădea 1.
  • Backlogul a scăzut de la sfârșitul exercițiului fiscal 2026 până în iulie 2026, iar acest lucru ar putea anticipa venituri mai mici în viitor 3.

De urmărit

  • Evoluția backlogului și noile contracte PowerQ3 fiscal 2027
  • Finalizarea noii unități de fabricație din segmentul IndustrialQ3 fiscal 2027
  • Marjele brute ale segmentului Power pe măsura ridicării proiectelor la capacitate maximăfiscal 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Argan este, în esență, o firmă de inginerie și construcții organizată în trei segmente raportabile, fiecare operat ca un subsidiar independent sub coordonarea holdingului 1. Segmentul Power oferă servicii EPC complete pentru proiecte de energie, în special centrale pe gaz natural, în SUA, Irlanda și Regatul Unit 1. Industrial furnizează servicii de teren pentru uzine industriale din sud-estul SUA și fabrică componente metalice, în timp ce Teledata se ocupă de infrastructura de telecomunicații și date, în principal în regiunea Mid-Atlantic 1. În iulie 2026, compania a achiziționat ValCor, extinzând Teledata în New England 2.

Segmente

Power

Segmentul Power a generat în exercițiul fiscal 2026 venituri de 756,5 milioane USD 1, adică 80,1% din veniturile consolidate 1. Contractele sale sunt, de regulă, EPC pe termen lung, iar în trimestrul al doilea al exercițiului fiscal 2027 veniturile au crescut cu 53% față de anul precedent, până la 301 milioane USD 3.

Industrial

Segmentul Industrial a realizat în exercițiul fiscal 2026 venituri de 167,6 milioane USD 1, reprezentând 17,7% din total 1. Compania construiește o nouă unitate de fabricație, al cărei termen de finalizare este așteptat în trimestrul următor, pentru vase destinate centrelor de date 3.

Piața în context

Cererea de electricitate din SUA a atins cele mai ridicate niveluri din ultimele două decenii, pe fondul centrelor de date, al electrificării și al relocării producției 12. Gazul natural rămâne sursa principală de energie cu scară mare, iar compania a raportat că proiectele de centrale pe gaz ar putea rămâne o componentă cheie a capacităților noi 2. Piața de construcții energetice este totuși limitată de numărul redus de contractori EPC capabili, de forța de muncă specializată și de termenele lungi de dezvoltare 1.

Tendințe

  • Cererea de energie pentru centrele de datevânt din spate

    Creșterea centrelor de date și a inteligenței artificiale sporește cererea de capacitate nouă, iar compania o leagă de creșterea backlogului 12. Dacă cererea se menține, ar putea susține proiectele EPC pe gaz.

  • Penuria de contractori și de echipamentevânt din față

    Lanțurile de aprovizionare și capacitatea limitată de fabricație a turbinelor pot întârzia proiectele sau le pot amâna complet, cu impact asupra calendarului 12.

  • Politica energetică și reglementărilemixt

    Noile programe care stimulează capacitatea pe gaz și reformele de autorizare par favorabile, dar schimbările de politică pot modifica termenele și finanțarea proiectelor 1.

  • Taxele vamale asupra materialelorvânt din față

    Tarifele asupra oțelului și aluminiului pot crește costurile proiectelor și pot complica bugetarea și negocierea contractelor 1.

Poziția concurențială

În segmentul Power, Argan concurează cu firme mari, bine capitalizate, publice și private, inclusiv cu companii globale, iar numărul celor capabile la proiecte pe gaz s-a redus în ultimul deceniu 1. În Industrial și Teledata, concurența vine de la contractori regionali, naționali și multinaționali, iar piața este fragmentată 1.

  • Firme globale de inginerie și construcții energetice

    Companii mari, cu活动 globală, care concurează pentru contractele EPC pe gaz și pentru proiecte de energie regenerabilă, așa cum descrie raportul anual 1.

  • Contractori regionali de construcții

    Firme regionale din zonele vizate de proiecte, prezente mai ales în segmentele Industrial și Teledata 1.

  • Contractori specializați de infrastructură pentru telecomunicații

    Furnizori regionali și naționali care deservesc clienți din telecomunicații și date, într-o piață fragmentată 1.

  • Firme de fabricație și montaj industrial

    Companii de fabricație metalică și contractori industriali care concurează prin expertiză tehnică și livrare la termen 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-31 · SEC / Argan, Inc. · 26 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-31 · SEC / Argan, Inc. · 02 sept. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Argan, Inc. · 02 sept. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.