olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

WF International Limited WXM

Construction - Special Trade Contractors · SIC 1700 · Verticală: Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700)

2,08USD+4,00 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

WF International Limited, prin filiala sa chineză Shanyou HVAC din Chengdu, furnizează, instalează și întreține sisteme HVAC, încălzire prin pardoseală și sisteme de purificare a apei, în principal pentru dezvoltatori imobiliari. În anul fiscal 2025 veniturile au scăzut la aproximativ 13,4 milioane USD, pe fondul slăbirii pieței imobiliare din China, iar compania încearcă să își diversifice sursele de venit.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea WF International Limited (WXM) costa 2,08 USD (+4,00 % într-o zi), cu capitalizare 14,4 mil USD, beta 1,98, interval pe 52 de săptămâni 2,00–11,60 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
14,4 mil USD
acțiuni la 30 sept. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,53 · TTM până la 30 sept. 2025
E/P (TTM)
-25,48 %
TTM până la 30 sept. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,98
Volatilitate (1 an) 167 %
Interval 52 săpt.
2,0011,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
26,5
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
2,18 – 3,79
sub banda inferioară · %B -0,06 · lățimea benzii 53,9 %
SMA 50 / 200
3,62 / 4,33
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,37 / -0,29
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−41,7 %−1,1 %−40,6 pp—
3 luni−45,1 %−0,5 %−44,7 pp—
6 luni−55,7 %+4,4 %−60,1 pp—
De la început de an−59,2 %+12,3 %−71,5 pp—
1 an−91,9 %+13,5 %−105,4 pp−46,5 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil−18,7 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−82,8 %
05 nov. 2025 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−95,3 %
01 apr. 2025 → 03 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri11,3 mil15,3 mil15,5 mil13,4 mil
Venituri an/anindisponibil+35,3 %+1,4 %−13,7 %
Profit net-4,2 mii1,5 mil962,7 mii-3,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−36,2 %−441,5 %
EPS diluat0,000,270,18-0,53
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−33,3 %−394,4 %
netă %-0,0 %9,9 %6,2 %-24,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil704,8 miiindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
indisponibil USD
Datorie financiară
762,5 mii USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
4,8 mil USD
Active totale
13,7 mil USD
Datorie / capitaluri
0,16x
Lichiditate curentă
1,11x
ROE
-71,9 %
ROA
-25,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
15,3 mil
2024
15,5 mil
2025
13,4 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
12,2 mil
2024
12,6 mil
2025
12,2 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit brut
2023
3,1 mil
2024
2,9 mil
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit operațional
2023
2,2 mil
2024
1,4 mil
2025
-2,9 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
153,2 mii
2024
134,0 mii
2025
123,8 mii

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
2,0 mil
2024
1,3 mil
2025
-3,0 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
510,7 mii
2024
380,6 mii
2025
281,9 mii

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit net
2023
1,5 mil
2024
962,7 mii
2025
-3,3 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,27
2024
0,18
2025
-0,53

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
5,5 mil
2024
5,5 mil
2025
6,2 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Bilanț · USD

Creanțe
2023
1,4 mil
2024
2,1 mil
2025
2,7 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Stocuri
2023
16,4 mii
2024
5,8 mii
2025
215,0 mii

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Active curente
2023
7,9 mil
2024
9,9 mil
2025
9,7 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
158,4 mii
2024
127,8 mii
2025
718,5 mii

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Active totale
2023
9,4 mil
2024
11,8 mil
2025
13,7 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,9 mil
2024
1,9 mil
2025
2,1 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
762,5 mii

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorii curente
2023
6,2 mil
2024
6,8 mil
2025
8,7 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,4 mil
2024
7,4 mil
2025
8,9 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,0 mil †
2024
4,4 mil †
2025
4,8 mil †

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
5,5 mil
2025
6,9 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-810,7 mii
2024
826,5 mii
2025
-1,1 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
121,7 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 18 feb. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
704,8 mii ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 18 feb. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
197,9 mii
2024
-202,7 mii
2025
-1,8 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
463,5 mii
2024
83,6 mii
2025
5,2 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-13,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-305,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-441,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-394,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
8,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-21,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-24,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-9,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-71,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
ROA
-25,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-57,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Acoperirea dobânzilor
-23,2x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-1,1 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
121,7 mii USD
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
-1,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
66 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Zile de stoc (DIO)
3 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Zile de plată (DPO)
59 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
10 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
14,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-25,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
P/S
1,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-8,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
1,15
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,08 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 14,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
14,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-71,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Marja netă
-24,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-13,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2025
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 sept. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 ian. 2026
verificat 95

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-24,5 %22 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,8 %48 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-23,2x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x26 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-8,8 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie10/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial48/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial22/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

WF International Limited (WXM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,4 mil USD în 2025; creștere an/an -13,7 %; marjă netă -24,5 %; ROE -71,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -24,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: -23,2x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • Randament FCF: -8,8 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 22,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,8x
P/S
1,1x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+44,1 %)
P/B
3,0x
mediana verticalei 1,9x
peste mediană (+58,2 %)
ROE
-71,9 %
mediana verticalei 0,3 %
sub mediană (−25.802,0 %)
Marja netă
-24,5 %
mediana verticalei -2,5 %
sub mediană
Marja EBIT
-21,4 %
mediana verticalei -8,9 %
sub mediană
Venituri an/an
-13,7 %
mediana verticalei 8,9 %
sub mediană (−253,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AGXArgan Inc4,1 mld23,039,8 %15,1 %+8,1 %−26 % / +523 %
BBUCBrookfield Business Corporation2,7 mld—2,4 %1,4 %−32,4 %−11 % / +70 %
RUNSunrun Inc.2,1 mld4,416,2 %14,0 %+45,1 %−57 % / −32 %
LMBLimbach Holdings, Inc.681,6 mil22,716,0 %4,2 %+24,7 %−18 % / +52 %
BBCPConcrete Pumping Holdings, Inc.510,5 mil59,83,9 %2,4 %−7,7 %+61 % / +36 %
PHOEPhoenix Asia Holdings Limited401,7 mil—-25,9 %-16,7 %−2,2 %+32 % / indisponibil
MTRXMatrix Service Company258,3 mil—-1,8 %-0,3 %+13,6 %−22 % / −8 %
MSGYMasonglory Limited66,8 mil7,0-135,4 %-34,0 %+1,0 %−82 % / indisponibil
SPWRSunpower Inc.50,5 mil——-3,8 %+175,9 %−86 % / −79 %
FGLFounder Group Limited24,7 mil—-31,9 %-5,6 %indisponibil−100 % / indisponibil
SMXTSolarMax Technology, Inc.19,5 mil——-7,9 %+295,8 %−63 % / indisponibil
PMAMing Shing Group Holdings Limited16,9 mil——-39,4 %−56,8 %−23 % / indisponibil
WXMWF International Limited14,4 mil—-71,9 %-24,5 %−13,7 %−92 % / indisponibil
CETXCemtrex, Inc.1,7 mil—-152,4 %-38,4 %+14,4 %−97 % / −100 %
KAZRSkyline Builders Group Holding Limited——20,6 %18,1 %+8,9 %−54 % / indisponibil
LGNLegence Corp.——-7,5 %-1,2 %+21,5 %−30 % / indisponibil
ZEOZeo Energy Corp.0——-15,4 %−5,3 %−83 % / −98 %
AMRCAmeresco, Inc.——5,5 %3,3 %+28,8 %−39 % / −29 %
PBKPOWERBANK Corp——-174,4 %-74,7 %−28,9 %−90 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WXM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 ian. 2026; de atunci au apărut 6-K (11 sept. 2026), 6-K (20 aug. 2026), 6-K (19 aug. 2026), 6-K (10 aug. 2026), 6-K (26 iun. 2026).

    Pe scurt

    WF International Limited, prin filiala sa chineză Shanyou HVAC din Chengdu, furnizează, instalează și întreține sisteme HVAC, încălzire prin pardoseală și sisteme de purificare a apei, în principal pentru dezvoltatori imobiliari. În anul fiscal 2025 veniturile au scăzut la aproximativ 13,4 milioane USD, pe fondul slăbirii pieței imobiliare din China, iar compania încearcă să își diversifice sursele de venit.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o vechime de peste un deceniu în Chengdu și relații de lungă durată cu unii dezvoltatori imobiliari regionali. Este distribuitor exclusiv pentru anumite produse în regiunea Sichuan și are experiență în proiecte comerciale mari.
    • Modelul fără stocuri, cu achiziții pe proiect, reduce riscul de capital blocat în materiale. Echipa internă controlează calitatea și relația cu clienții.
    • Oferta integrată de echipamente și servicii de instalare, întreținere și reparații poate face compania atractivă pentru clienții care preferă un singur furnizor.

    Puncte slabe

    • Dependența de sectorul imobiliar din China rămâne foarte ridicată, iar veniturile sunt concentrate într-un număr mic de clienți.
    • Marjele s-au redus semnificativ în ultimul an fiscal, iar compania a raportat o pierdere netă după un profit în anul precedent.
    • Subcontractarea lucrărilor de instalare și costurile de subcontractare pot afecta marjele dacă prețurile cresc sau proiectele sunt extinse fără compensare.

    Oportunități

    • Redresarea vânzărilor de locuințe de lux și proiectele de reînnoire a zonelor urbane vechi ar putea genera contracte noi pentru companie.
    • Extinderea către clienți din industria nouă de energie și către proiecte industriale ar putea reduce dependența de dezvoltatorii imobiliari.
    • Investiția în Chaokun, dacă se finalizează, ar putea deschide un nou domeniu de activitate, cu potențial de creștere în sectorul sportiv și equestru.

    Amenințări

    • Declinul continuu al investițiilor imobiliare în China ar putea reduce încă și mai mult volumul de proiecte disponibile.
    • Dificultățile financiare ale clienților mai mici pot duce la anularea proiectelor, întârzieri de decontare și neplata facturilor.
    • Modificările reglementărilor chineze privind investițiile străine sau listările peste hotare ar putea limita capacitatea companiei de a atrage capital.

    Riscuri

    • Dependența de sectorul imobiliarridicat

      Majoritatea veniturilor provin din proiecte imobiliare, iar o încetinire prelungită a sectorului ar putea afecta direct activitatea și rezultatele companiei.

    • Risc de credit și neplata cliențilorridicat

      Dezvoltatorii mai mici au întâmpinat dificultăți financiare, ceea ce a dus la pierderi de creditare și depreciere. Dacă situația se agravează, pierderile ar putea crește.

    • Presiunea asupra marjelormediu

      Concurența și lucrările suplimentare nerecuperabile au redus marjele brute. Dacă prețurile contractelor rămân scăzute, rentabilitatea ar putea fi afectată în continuare.

    • Risc de reglementare în Chinamediu

      Autoritățile chineze pot schimba regulile privind investițiile străine și ofertele de valori mobiliare peste hotare, ceea ce ar putea limita accesul companiei la capital.

    • Risc legat de investiția Chaokunscăzut

      Tranzacția depinde de îndeplinirea unor condiții de închidere, inclusiv aprobări guvernamentale și contracte cu angajați cheie. Dacă acestea nu se îndeplinesc, investiția ar putea fi amânată sau anulată.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă piața imobiliară din China își revine, compania ar putea beneficia de un volum mai mare de proiecte și de marje mai bune.
    • Poziția de furnizor integrat, cu relații de lungă durată și distribuție exclusivă în Sichuan, poate sprijini cererea pentru proiecte de lux.
    • Diversificarea spre clienți din industria energiei și spre investiții noi ar putea reduce treptat dependența de un singur sector.

    Ce ar strica teza

    • Dacă declinul investițiilor imobiliare continuă, veniturile ar putea scădea în continuare, iar pierderile ar putea persista.
    • Dificultățile financiare ale clienților ar putea duce la noi anulări de proiecte și la întârzieri în decontare.
    • Diversificarea este încă la început, iar investițiile noi ar putea genera costuri fără un randament clar în perioada scurtă.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor și a marjei brute în raportările trimestrialeQ1 2026
    • Finalizarea condițiilor de închidere a investiției în Chaokun2026
    • Evoluția portofoliului de comenzi ferme, care a scăzut la sfârșitul anului fiscal 20252026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 ian. 2026; de atunci au apărut 6-K (11 sept. 2026), 6-K (20 aug. 2026), 6-K (19 aug. 2026), 6-K (10 aug. 2026), 6-K (26 iun. 2026).

    Afacerea

    WF International este o companie holding înregistrată în Insulele Cayman, care își desfășoară activitatea în China prin subsidiarele sale, mai ales Shanyou HVAC, activă din 2009. Compania oferă servicii de furnizare, instalare, finisare și întreținere pentru sisteme HVAC, sisteme de încălzire prin pardoseală și sisteme de purificare a apei. Veniturile provin din proiecte de construcții, vânzări de produse și servicii de instalare, întreținere și reparații, iar clienții principali sunt dezvoltatori imobiliari din regiunea Sichuan-Chongqing. Compania a fost listată pe Nasdaq Capital Market sub simbolul WXM după oferta publică inițială din aprilie 2025.

    Compania nu ține de regulă stocuri, deoarece echipamentele și materialele sunt achiziționate pe proiect, iar lucrările de instalare sunt în mare parte subcontractate. Echipa internă coordonează inginerie, aprovizionare, relația cu clienții și controlul costurilor. Portofoliul de comenzi ferme s-a redus la finalul anului fiscal 2025, ceea ce arată dependența de noile contracte.

    Segmente

    Sisteme HVAC și climatizare centrală

    Acesta este segmentul dominant, care include livrarea și instalarea de sisteme de climatizare centrală pentru clădiri comerciale și rezidențiale de lux. Marii furnizori menționați sunt Toshiba, Johnson Controls York și Gree, iar în anul fiscal 2025 segmentul a reprezentat o parte covârșitoare a veniturilor, cu o creștere relativă față de anul precedent.

    Încălzire prin pardoseală și purificarea apei

    Prin distribuția exclusivă a produselor A.O. Smith în regiunea Sichuan, compania a extins gama de servicii pentru proiecte de încălzire prin pardoseală și sisteme de purificare a apei. Acest segment este mai mic, dar oferă o cale de extindere a relațiilor existente cu clienții imobiliari.

    Piața în context

    Piața în care activează compania este cea a construcțiilor și instalațiilor HVAC în China, legată direct de volumul investițiilor în dezvoltare imobiliară și de proiectele comerciale și industriale. În 2024 autoritățile chineze au introdus măsuri de relaxare, însă vânzările de locuințe noi în majoritatea orașelor nu și-au revenit complet. Pentru Shanyou HVAC, presiunea concurențială și prețurile contractelor mai mici au afectat marjele.

    Cererea din segmentul de lux și din industria nouă de energie ar putea oferi oportunități, dacă investițiile în proiecte premium continuă să crească. Compania își propune să lucreze mai mult cu clienți din afara sectorului imobiliar, dar rămâne expusă ciclurilor economice și politicilor guvernamentale din China.

    Tendințe

    • Declinul investițiilor imobiliare în Chinavânt din față

      Scăderea dezvoltării imobiliare a redus volumul proiectelor de climatizare, iar compania a raportat anularea unor proiecte și întârzieri de decontare. Dacă declinul continuă, veniturile din segmentul principal ar putea rămâne sub presiune.

    • Măsuri de sprijin pentru piața imobiliarăvânt din spate

      Relaxarea restricțiilor de cumpărare și scăderea avansului minim pentru primii cumpărători ar putea reactiva proiectele rezidențiale. Revenirea vânzărilor în marile orașe, din trimestrul al patrulea 2024, este un semnal pozitiv.

    • Segmentul de lux și clienții premiummixt

      Cererea pentru proiecte imobiliare de lux, cu echipamente de marcă, ar putea susține activitatea furnizorilor HVAC specializați, cum este compania. Totuși, clienții mai mici au întâmpinat dificultăți financiare, ceea ce a crescut riscul de neplată.

    • Diversificarea în afara imobiliaruluimixt

      Colaborarea cu clienți din industria nouă de energie și investiția în Chaokun arată o strategie de reducere a dependenței de un singur sector. Rezultatele acestor eforturi nu sunt încă vizibile în cifrele financiare.

    Poziția concurențială

    Piața de instalații HVAC din Chengdu și din regiunea Sichuan-Chongqing este competitivă, cu mai mulți furnizori locali și regionali care concurează pentru aceleași proiecte imobiliare. Compania afirmă că presiunea concurențială a dus la contracte cu prețuri mai mici și la lucrări suplimentare care nu pot fi recuperate integral. Nu sunt disponibile în sursă date detaliate despre cota de piață a companiei.

    • Furnizori locali de sisteme HVAC din Sichuan

      Companii regionale care concurează pe aceleași proiecte imobiliare din Chengdu și împrejurimi, unde prețurile contractelor au scăzut.

    • Dezvoltatori imobiliari mari din China

      Nu sunt concurenți direcți, dar capacitatea lor financiară influențează cererea și plățile pentru furnizorii de instalații.

    • Producătorii de echipamente pe care îi distribuie compania

      Toshiba, Gree, Carrier și A.O. Smith sunt parteneri de produs, dar gradul lor de dependență influențează marjele companiei.

    • Alți furnizori de servicii de instalare și întreținere

      Concurează pentru contracte comerciale și rezidențiale, iar poziția lor depinde de experiența și de relațiile cu clienții.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / WF International Limited · 30 ian. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.