olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Cemtrex, Inc. CETX
Construction - Special Trade Contractors · SIC 1700 · Verticală: Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700)
Cemtrex este un grup multi-industrial cu trei segmente: securitate video și controlul accesului prin Vicon, servicii industriale prin AIS și, din 2026, aerospațial și apărare prin Invocon. Compania este importantă acum pentru că, în timp ce pierderile și datoriile rămân presante, achiziția Invocon ar putea schimba profilul de venituri, cu o marjă brută de 87% în noul segment. Pierderea netă de 28,3 milioane USD din exercițiul 2025 arată cât de fragil este echilibrul financiar.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Cemtrex, Inc. (CETX) costa 0,99 USD (−13,07 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mil USD, P/E 49,6 pe un EPS diluat de 0,02 USD în ultimele 12 luni, beta 1,52, interval pe 52 de săptămâni 0,99–70,50 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 18,4 mil USD (+8,7 % an/an), profit net de -4,5 mil USD, EPS diluat -3,27 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 14,0
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 1,11 – 2,25
- sub banda inferioară · %B -0,10 · lățimea benzii 68,4 %
- SMA 50 / 200
- 2,04 / 6,64
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,24 / -0,18
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −49,2 % | −1,1 % | −48,1 pp | — |
| 3 luni | −65,7 % | −0,5 % | −65,3 pp | — |
| 6 luni | −89,5 % | +4,4 % | −93,9 pp | — |
| De la început de an | −96,2 % | +12,3 % | −108,5 pp | — |
| 1 an | −97,8 % | +13,5 % | −111,4 pp | −46,5 % |
| 3 ani | −100,0 % | +76,4 % | −176,4 pp | −8,3 % |
| 5 ani | −100,0 % | +63,7 % | −163,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 18,1 mil | 13,7 mil | 27,3 mil | 17,0 mil | 18,5 mil | 16,1 mil | 18,1 mil | 18,4 mil |
| Costul vânzărilor | 10,6 mil | 8,0 mil | 15,1 mil | 9,6 mil | 11,5 mil | 10,5 mil | 11,2 mil | 10,7 mil |
| Profit brut | 7,6 mil | 5,7 mil | 12,2 mil | 7,4 mil | 7,1 mil | 5,6 mil | 6,8 mil | 7,7 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 692,8 mii | 890,1 mii | 777,9 mii | 386,6 mii | 298,6 mii | 501,4 mii | 546,9 mii | 425,2 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 6,4 mil | 6,8 mil | 6,5 mil | 7,3 mil | 7,7 mil | 7,6 mil | 8,0 mil | 7,9 mil |
| Profit operațional | -319,7 mii | -2,3 mil | 4,6 mil | -642,4 mii | -1,2 mil | -2,8 mil | -2,2 mil | -1,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 330,1 mii | 337,3 mii | 310,3 mii | 312,9 mii | 394,6 mii | 412,4 mii | 515,8 mii | 581,7 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 471,7 mii | 483,9 mii | 453,0 mii | 461,5 mii | 712,3 mii | 12,1 mil | 562,4 mii | 1,1 mil |
| Profit înainte de impozit | 4,3 mil | -28,5 mil | 8,7 mil | -4,6 mil | -2,9 mil | -20,3 mil | 1,3 mil | -4,5 mil |
| Impozit pe profit | -35,8 mii | 120,5 mii | 110,5 mii | 14,0 mii | 489,8 mii | 266,3 mii | 73,9 mii | -119,0 mii |
| Profit net | 4,4 mil | -28,8 mil | 8,6 mil | -4,6 mil | -3,2 mil | -20,6 mil | 907,0 mii | -4,5 mil |
| EPS diluat | — | -387,47 ≈ | 19,62 ≈ | -5,21 | — | -7,90 ≈ | 0,09 ≈ | -3,27 |
| Flux de numerar operațional | -1,9 mil | -1,2 mil | 2,8 mil ≈ | 1,8 mil ≈ | -3,3 mil | -891,9 mii | -4,4 mil ≈ | 410,4 mii ≈ |
| Investiții (capex) | 868,0 mii | 924,4 mii | 435,5 mii ≈ | 75,8 mii ≈ | 495,8 mii | 183,6 mii | 153,2 mii ≈ | 630,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 6 trimestre (min 561.133.893,0, mediană 628.500.692,9, max 1.058.655.572,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | ⚠ 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 22,6 mil | 39,3 mil | 43,5 mil | 43,1 mil | 45,0 mil | 59,4 mil | 66,9 mil | 76,5 mil |
| Venituri an/an | — | +73,4 % | +10,8 % | −0,9 % | +4,4 % | +31,9 % | +12,6 % | +14,4 % |
| Profit net | -9,2 mil | -22,4 mil | -10,5 mil | -7,8 mil | -13,0 mil | -9,2 mil | -7,2 mil | -28,1 mil |
| Profit net an/an | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,90 | indisponibil | -1,00 | 0,02 | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -40,8 % | -57,0 % | -24,1 % | -18,1 % | -28,9 % | -15,5 % | -10,8 % | -36,8 % |
| Flux de numerar liber | -14,7 mil | 2,3 mil | indisponibil | -11,1 mil | -17,9 mil | -5,0 mil | -5,2 mil | -1,8 mil |
Seria se rupe înainte de 2018: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 5,0 mil USD
- Datorie financiară
- 13,5 mil USD
- Datorie netă
- 8,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 8,7 mil USD
- Active totale
- 47,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 1,55x
- Lichiditate curentă
- 1,22x
- ROE
- -418,7 %
- ROA
- -61,2 %
- Marja FCF
- -2,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 43,5 mil | 43,1 mil | 45,0 mil | 59,4 mil | 66,9 mil | 76,5 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 25,9 mil | 26,2 mil | 28,5 mil | 33,7 mil | 39,4 mil | 44,2 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Profit brut | 17,6 mil | 17,0 mil | 16,6 mil | 25,7 mil | 27,5 mil | 32,3 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 1,8 mil | 3,2 mil | 4,4 mil | 3,3 mil | 3,4 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | — | 21,2 mil | 22,9 mil | 27,6 mil | 28,2 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Profit operațional | -4,6 mil | -8,7 mil | -14,1 mil | -1,5 mil | -5,3 mil | 509,8 mii | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,9 mil | 1,3 mil | 1,8 mil | 1,0 mil | 1,3 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| EBITDA | -2,7 mil ≈ | -7,4 mil ≈ | -12,4 mil ≈ | -485,4 mii ≈ | -3,9 mil ≈ | 1,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,6 mil | 2,9 mil | 3,9 mil | 5,0 mil | 2,2 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | -7,4 mil | 769,2 mii | -10,8 mil | -6,0 mil | -7,5 mil | -27,3 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 2,1 mil | 375,4 mii | -209,3 mii | 394,3 mii | 202,3 mii | 734,9 mii | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Profit net | -10,5 mil | -7,8 mil | -13,0 mil | -9,2 mil | -7,2 mil | -28,1 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| EPS diluat | -1,00 | 0,02 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 21 ian. 2022verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 9,6 mil | 18,9 mil | 709,5 mii | 414 | 27,2 mii | 132,4 mii | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 22,9 mil
- 2024
- 27,6 mil
- 2025
- 28,2 mil
SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat
- 2023
- 414
- 2024
- 27,2 mii
- 2025
- 132,4 mii
SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 19,5 mil | 15,4 mil | 9,9 mil | 5,3 mil | 3,9 mil | 5,0 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Creanțe | 6,7 mil | 7,8 mil | 5,4 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 14 feb. 2023verificat |
| Stocuri | 4,9 mil | 5,7 mil | 8,5 mil | 8,7 mil | 7,0 mil | 6,6 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Active curente | 36,2 mil | 34,7 mil | 31,8 mil | 29,3 mil | 26,7 mil | 29,0 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 6,0 mil | 6,7 mil | 5,3 mil | 9,2 mil | 9,1 mil | 9,7 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Fond comercial | 7,2 mil | 7,8 mil | 3,9 mil | 4,4 mil | 3,7 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 17,5 mil | 11,8 mil | 15,9 mil | 11,1 mil | 11,7 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Active totale | 60,8 mil | 52,9 mil | 45,8 mil | 48,5 mil | 44,1 mil | 47,8 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 4,8 mil | 4,2 mil | 3,1 mil | — | 4,5 mil | 4,5 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 7,0 mil | 10,0 mil | 16,9 mil | 14,5 mil | 4,7 mil | 8,9 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 19,4 mil | 16,4 mil | 2,4 mil | 9,9 mil | 13,3 mil | 4,6 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Datorii curente | 16,3 mil | 19,7 mil | 25,5 mil | 27,3 mil | 18,6 mil | 23,8 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Datorii totale | 32,0 mil | 29,4 mil | 31,1 mil | 40,1 mil | 39,2 mil | 39,1 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Capital propriu | 27,8 mil † | 22,6 mil † | 13,9 mil † | 7,7 mil † | 4,7 mil † | 8,7 mil † | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 15,9 mil
- 2024
- 11,1 mil
- 2025
- 11,7 mil
SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -3,8 mil | -10,1 mil | -16,1 mil | -2,2 mil | -3,9 mil | 159,3 mii | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Investiții (capex) | — | 1,1 mil | 1,8 mil | 2,8 mil | 1,3 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | — | -11,1 mil ≈ | -17,9 mil ≈ | -5,0 mil ≈ | -5,2 mil ≈ | -1,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,4 mil | 840,9 mii | 6,6 mil | -5,6 mil | -1,3 mil | -3,0 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 24,4 mil | 4,4 mil | 5,0 mil | 2,0 mil | 4,4 mil | 4,1 mil | SEC (XBRL)· 29 dec. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 41,11 – 133,41 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)41,11 – 133,41 (Mijloc 63,71)WACC 5,4 % · FCFF de pornire 2,6 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 87 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -22,1 % | 14 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | -38,4 % | 11 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 19,3 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,5x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 62 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -563,7 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie25/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate13/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CEMTREX, INC. (CETX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 76,5 mil USD în 2025; creștere an/an 14,4 %; marjă netă -38,4 %; ROE -152,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 41,11–133,41 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 63,71 USD, prețul de 0,99 USD lasă un potențial de 6 329,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 98,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 19,3 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: -22,1 %
- Marja netă: -38,4 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,5x
- Randament FCF: -563,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AGXArgan Inc | 4,1 mld | 23,0 | 39,8 % | 15,1 % | +8,1 % | −26 % / +523 % |
| BBUCBrookfield Business Corporation | 2,7 mld | — | 2,4 % | 1,4 % | −32,4 % | −11 % / +70 % |
| RUNSunrun Inc. | 2,1 mld | 4,4 | 16,2 % | 14,0 % | +45,1 % | −57 % / −32 % |
| LMBLimbach Holdings, Inc. | 681,6 mil | 22,7 | 16,0 % | 4,2 % | +24,7 % | −18 % / +52 % |
| BBCPConcrete Pumping Holdings, Inc. | 510,5 mil | 59,8 | 3,9 % | 2,4 % | −7,7 % | +61 % / +36 % |
| PHOEPhoenix Asia Holdings Limited | 401,7 mil | — | -25,9 % | -16,7 % | −2,2 % | +32 % / indisponibil |
| MTRXMatrix Service Company | 258,3 mil | — | -1,8 % | -0,3 % | +13,6 % | −22 % / −8 % |
| MSGYMasonglory Limited | 66,8 mil | 7,0 | -135,4 % | -34,0 % | +1,0 % | −82 % / indisponibil |
| SPWRSunpower Inc. | 50,5 mil | — | — | -3,8 % | +175,9 % | −86 % / −79 % |
| FGLFounder Group Limited | 24,7 mil | — | -31,9 % | -5,6 % | indisponibil | −100 % / indisponibil |
| SMXTSolarMax Technology, Inc. | 19,5 mil | — | — | -7,9 % | +295,8 % | −63 % / indisponibil |
| PMAMing Shing Group Holdings Limited | 16,9 mil | — | — | -39,4 % | −56,8 % | −23 % / indisponibil |
| WXMWF International Limited | 14,4 mil | — | -71,9 % | -24,5 % | −13,7 % | −62 % / indisponibil |
| CETXCemtrex, Inc. | 1,7 mil | — | -152,4 % | -38,4 % | +14,4 % | −98 % / −100 % |
| KAZRSkyline Builders Group Holding Limited | — | — | 20,6 % | 18,1 % | +8,9 % | −54 % / indisponibil |
| LGNLegence Corp. | — | — | -7,5 % | -1,2 % | +21,5 % | −30 % / indisponibil |
| ZEOZeo Energy Corp. | 0 | — | — | -15,4 % | −5,3 % | −83 % / −98 % |
| AMRCAmeresco, Inc. | — | — | 5,5 % | 3,3 % | +28,8 % | −39 % / −29 % |
| PBKPOWERBANK Corp | — | — | -174,4 % | -74,7 % | −28,9 % | −90 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CETX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Cemtrex este un grup multi-industrial cu trei segmente: securitate video și controlul accesului prin Vicon, servicii industriale prin AIS și, din 2026, aerospațial și apărare prin Invocon. Compania este importantă acum pentru că, în timp ce pierderile și datoriile rămân presante, achiziția Invocon ar putea schimba profilul de venituri, cu o marjă brută de 87% în noul segment. Pierderea netă de 28,3 milioane USD din exercițiul 2025 arată cât de fragil este echilibrul financiar.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat pe securitate, servicii industriale și aerospațial, care oferă mai multe surse de venit.
- Marjă brută foarte ridicată în noul segment Aerospace și Defense, ceea ce ar putea îmbunătăți profitabilitatea dacă se menține.
- Vicon folosește tehnologie de inteligență artificială pentru analiza video, un avantaj tehnic în propriul domeniu.
Puncte slabe
- Pierdere netă mare în exercițiul 2025 și îndoieli exprimate de auditor cu privire la continuitatea activității.
- Dependența de finanțări prin emisiuni de acțiuni și împrumuturi cu dobândă ridicată, cu risc de diluare.
- Marjele segmentelor Security și Industrial Services au scăzut în trimestrul al doilea din 2026.
Oportunități
- Integrarea Invocon ar putea deschide acces la programe spațiale și de apărare cu cerere susținută.
- Achizițiile suplimentare ar putea extinde segmentele existente, în linie cu strategia declarată de creștere prin achiziții.
- Recuperarea tarifelor vamale plătite ar putea reduce costurile și îmbunătăți marjele segmentului Security.
Amenințări
- Tensiunile comerciale și tarifele ar putea crește costurile și perturba lanțurile de aprovizionare.
- Dacă finanțarea rămâne dependentă de acțiuni, acționarii existenți ar putea suporta o diluare semnificativă.
- Riscul de neconformitate cu regulile de export și sancțiuni poate afecta activitatea internațională.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Auditorul a exprimat îndoieli semnificative privind capacitatea companiei de a-și continua activitatea, iar capitalul disponibil nu acoperă nevoile pe termen lung.
- Finanțare și diluareridicat
Dacă finanțarea continuă prin emisiuni de acțiuni sau conversii de datorii, acționarii existenți ar putea suferi o diluare mare a participației.
- Risc de integrare a achizițiilormediu
Integrarea Invocon și Richland poate fi dificilă, mai ales pentru controlul intern și procedurile de conformitate în jurisdicții noi.
- Tarife și lanțuri de aprovizionaremediu
Restricțiile comerciale și întârzierile în producția componentelor pot afecta livrările și marjele, cum s-a văzut în segmentul Security.
- Conformitate la export și sancțiuniscăzut
Încălcarea regulilor de export poate atrage sancțiuni penale și civile și poate limita exporturile de produse.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă noul segment aerospațial își menține marjele ridicate și își extinde contractele, profilul de venit al companiei ar putea deveni mai puțin dependent de securitatea video.
- Achizițiile recente pot aduce venituri și cunoștințe noi, iar strategia declarată favorizează afacerile cu cerințe reduse de capital.
- Recuperarea tarifelor și rezolvarea problemelor de aprovizionare ar putea îmbunătăți marja segmentului Security.
Ce ar strica teza
- Auditorul a exprimat îndoieli privind continuitatea activității, iar compania ar putea avea nevoie de noi finanțări în condiții nefavorabile.
- Dacă finanțarea continuă prin acțiuni, diluarea ar putea reduce valoarea pentru acționarii existenți.
- Scăderea veniturilor din Security și a marjelor din Industrial Services ar putea indica probleme operaționale care persistă.
De urmărit
- Evoluția marjei brute în segmentul Aerospace și Defense după integrarea InvoconQ3 2026
- Rezultatul cererilor de rambursare a tarifelor vamale din segmentul Security2026
- Modul de finanțare a obligațiilor de datorie și eventuala diluare prin acțiuninext 10-K
- Opinia auditorului privind continuitatea activității în raportul anualnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Cemtrex, Inc., înființată în 1998 în Delaware, își descrie activitatea ca un grup multi-industrial format prin achiziții și creștere internă. Segmentul Security, operat prin Vicon Industries, livrează sisteme de monitorizare video, camere, servere și control al accesului, cu algoritmi bazați pe inteligență artificială, pentru instalații industriale, penitenciare, spitale și instituții guvernamentale. Segmentul Industrial Services, operat prin Advanced Industrial Services, oferă mentenanță, montaj de echipamente, relocare și sudură specializată pentru clienți din industria auto, ambalaje, chimie și tipar.
În noiembrie 2025 compania a semnat achiziția Invocon, o firmă texană de inginerie a sistemelor specializată în instrumentație, senzori wireless și hardware de zbor pentru aerospațial și apărare. Pe baza acestei achiziții, Cemtrex a creat un nou segment, Aerospace și Defense, în care Invocon este piesa centrală. Compania a precizat că vânzările sale sunt globale în principiu, dar concentrate în prezent pe piața din SUA, iar internaționalul reprezintă o parte mică din vânzări.
Strategia declarată este achiziția de afaceri cu marje brute atractive, retenție bună a clienților și cerințe reduse de capital, în piețe cu inovație rapidă, pe un orizont de peste cinci ani. Compania își descrie și propria dependență de furnizori ca limitată și folosește subcontractori pentru instalare.
Segmente
Security (Vicon)
În al doilea trimestru al exercițiului 2026, veniturile segmentului Security au scăzut cu 18% la 6,25 milioane USD, din cauza întârzierilor de livrare cauzate de timpi mai lungi de producție pentru unele componente, iar marja brută a coborât la 49%. Conducerea a declarat că achiziționează stocuri suplimentare pentru a remedia problema și că a depus cereri de rambursare a taxelor vamale.
Industrial Services (AIS)
Veniturile segmentului Industrial Services au crescut cu 6% la 9,97 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026, în principal datorită achiziției Richland, LLC. Marja brută a scăzut însă la 27%, compania explicând că lucrează la creșterea eficienței după această achiziție.
Aerospace și Defense (Invocon)
Noul segment a raportat 2,2 milioane USD venituri în trimestrul al doilea din 2026, cu o marjă brută de 87%. Datele din dosarul trimestrial sunt însă scurte și nu permit încă concluzii despre sustenabilitatea acestei marje.
Piața în context
Compania activează în piețe foarte diferite: securitate video și control al accesului pentru clienți corporativi și guvernamentali, servicii de mentenanță industrială pentru producători și, prin Invocon, sisteme de instrumentație pentru programe spațiale și de apărare. Vânzările sunt concentrate pe SUA, iar veniturile internaționale au reprezentat 6,8% din vânzările din 2025.
Contractele din Industrial Services se atribuie în mare parte prin licitație competitivă, iar prețul nu este întotdeauna factorul decisiv, ceea ce face ca reputația de performanță să conteze mult. Aceasta înseamnă că veniturile pot fi sensibile la ciclurile de investiții ale clienților industriali și la calendarul proiectelor.
Tendințe
- Tarifele și costurile de transportvânt din față
Tarifele vamale și supratarifele de combustibil au afectat marja segmentului Security în trimestrul al doilea din 2026, iar compania a depus cereri de rambursare. Dacă aceste rambursări se materializează, ar putea reduce presiunea asupra marjelor.
- Inteligența artificială în securitatevânt din spate
Vicon folosește algoritmi bazați pe inteligență artificială pentru recunoaștere și analiză video, o direcție care ar putea susține cererea de produse noi în instalațiile industriale și guvernamentale.
- Cerere în aerospațial și apăraremixt
Achiziția Invocon plasează compania în programe spațiale și de apărare, un domeniu cu cerere de instrumentație și telemetrie. Totuși, integrarea unei noi achiziții și rapiditatea cu care segmentul își poate extinde activitatea rămân necunoscute.
- Presiunea asupra capitalului și diluareavânt din față
Compania a finanțat activitatea prin emisiuni de acțiuni, obligațiuni convertibile și un împrumut de 7 milioane USD. Dacă finanțarea continuă prin acțiuni, acționarii existenți ar putea fi diluați, ceea ce face ca finanțarea să fie o tendință cu efect negativ asupra investitorilor.
Poziția concurențială
Conform raportului anual, compania concurează pe preț, expertiză tehnică, calitatea produselor și istoricul de performanță. Mai multe companii comercializează produse care concurează direct cu ale sale, iar altele oferă alternative pe care clienții le pot considera acceptabile, fără ca raportul să le numească.
Dosarul SEC nu identifică concurenți cu nume, deci lista de mai jos reflectă doar categoriile de competitori menționate în text. Compania se bazează pe o combinație de secrete comerciale și know-how pentru protecția proprietății intelectuale, iar investițiile în cercetare și dezvoltare vizează tehnologie proprie.
- Producători de sisteme de securitate video și control al accesului
Companii menționate generic în raport, fără nume, care comercializează produse concurente directe cu cele ale Vicon.
- Alți furnizori de produse de securitate pentru guvern și penitenciare
Categorie generică din raport care include produse alternative acceptate de clienții instituționali.
- Firme de mentenanță industrială și montaj de echipamente
Concurență implicită din activitatea AIS, unde contractele sunt atribuite prin licitații competitive.
- Furnizori de instrumentație aerospațială și de apărare
Categorie de concurenți pentru segmentul Invocon; raportul nu numește companii specifice.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent09 oct. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 sept. 2026Item 3.02
- Raport curent (amendament)16 sept. 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 aug. 2026
- Raport curent06 iul. 2026Achiziție sau vânzare de active · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 iun. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial15 mai 2026
- Raport curent15 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)26 mar. 2026
- Raport curent (amendament)24 mar. 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Cemtrex, Inc. · 29 dec. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Cemtrex, Inc. · 14 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.