olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Sunrun Inc. RUN

Construction - Special Trade Contractors · SIC 1700 · Verticală: Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700)

8,79USD+1,27 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Sunrun este cel mai mare furnizor american de sisteme rezidențiale de stocare a energiei și solare, oferite în model de abonament, fără cost inițial pentru client. În 2026 compania își mută accentul spre stocarea energiei și spre rețele de centrale electrice distribuite, într-un moment în care cererea de electricitate crește, dar cheltuielile și costurile de finanțare sunt sub presiune; Gross Earning Assets au ajuns la aproximativ 22,2 miliarde USD la 30 iunie 2026, iar veniturile trimestriale au crescut cu 53%.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Sunrun Inc. (RUN) costa 8,79 USD (+1,27 % într-o zi), cu capitalizare 2,1 mld USD, P/E 4,4 pe un EPS diluat de 1,98 USD în ultimele 12 luni, beta 1,73, interval pe 52 de săptămâni 6,89–21,41 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,1 mld USD (+51,7 % an/an), profit net de 153,2 mil USD (+823,8 % an/an), EPS diluat 0,56 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,1 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
4,4
EPS diluat TTM 1,98 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
22,55 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,73
Volatilitate (1 an) 82 %
Interval 52 săpt.
6,8921,41

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
63,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
6,79 – 8,54
peste banda superioară · %B 1,15 · lățimea benzii 22,8 %
SMA 50 / 200
8,09 / 12,29
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,05 / -0,14
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+15,5 %−1,1 %+16,6 pp—
3 luni−16,2 %−0,5 %−15,8 pp—
6 luni−31,5 %+4,4 %−35,9 pp—
De la început de an−52,2 %+12,3 %−64,5 pp—
1 an−53,9 %+13,5 %−67,4 pp−46,5 %
3 ani−18,9 %+76,4 %−95,3 pp−8,3 %
5 ani−84,4 %+63,7 %−148,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−67,8 %
28 ian. 2026 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−90,3 %
12 nov. 2021 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−31,0 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
1,1 mld USD
+51,7 % an/an
Profit net
153,2 mil USD
+823,8 % an/an
EPS diluat
0,56
+833,3 % an/an
netă / operațională
13,9 % / 14,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri518,5 mil504,3 mil569,3 mil724,6 mil1,2 mld722,2 mil870,0 mil1,1 mld
Cercetare și dezvoltare8,8 mil10,0 mil8,1 mil9,3 mil8,8 mil10,1 mil10,2 mil10,1 mil
Profit operațional-3,3 mld-114,9 mil-112,2 mil3,7 mil97,4 mil-43,5 mil34,8 mil153,5 mil
Amortizare și depreciere-414,4 mil169,9 mil189,7 mil ≈181,5 mil ≈-502,8 mil189,6 mil192,8 mil ≈196,7 mil ≈
Profit înainte de impozit-3,4 mld-387,7 mil-373,9 mil-280,0 mil-134,7 mil-290,3 mil-212,1 mil41,8 mil
Impozit pe profit136,0 mii-110,6 mil-94,9 mil-2,2 mil40,4 mil7,1 mil-4,0 mil-45,2 mil
Profit net-2,8 mld50,0 mil279,8 mil16,6 mil103,6 mil167,6 mil115,2 mil153,2 mil
EPS diluat-12,64 ≈0,201,070,060,38 ≈0,620,420,56
Flux de numerar operațional-258,4 mil-104,2 mil-292,7 mil ≈-121,5 mil ≈96,9 mil10,6 mil-186,2 mil ≈301,4 mil ≈
Investiții (capex)627,0 mii———————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 5 din propriul istoric de 21 trimestre (min 3,9, mediană 13,2, max 1.926,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri760,0 mil858,6 mil922,2 mil1,6 mld2,3 mld2,3 mld2,0 mld3,0 mld
Venituri an/an+42,7 %+13,0 %+7,4 %+74,6 %+44,2 %−2,7 %−9,8 %+45,1 %
Profit net26,7 mil26,3 mil-173,4 mil-79,4 mil173,4 mil-1,6 mld-2,8 mld449,9 mil
Profit net an/an−78,8 %−1,2 %−758,4 %indisponibilindisponibil−1.025,4 %indisponibilindisponibil
EPS diluat0,230,21-1,24-0,390,80-7,41-12,811,71
EPS diluat an/an−80,2 %−8,7 %−690,5 %indisponibilindisponibil−1.026,3 %indisponibilindisponibil
netă %3,5 %3,1 %-18,8 %-4,9 %7,5 %-71,0 %-139,7 %15,2 %
Flux de numerar liber-67,4 mil-229,8 mil-321,1 mil-825,8 mil-867,0 mil-841,7 mil-767,7 milindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,2 mld USD
Datorie financiară
14,7 mld USD
Datorie netă
13,5 mld USD
Capitaluri proprii
4,3 mld USD
Active totale
22,6 mld USD
Datorie / capitaluri
3,44x
Lichiditate curentă
1,66x
ROE
11,5 %
ROA
2,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,3 mld
2024
2,0 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
21,8 mil
2024
39,3 mil
2025
36,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-2,0 mld
2024
-3,7 mld
2025
-126,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
31,9 mil
2024
44,1 mil
2025
38,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-1,9 mld ≈
2024
-3,7 mld ≈
2025
-87,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-2,7 mld
2024
-4,4 mld
2025
-1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-12,7 mil
2024
-26,8 mil
2025
-167,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-1,6 mld
2024
-2,8 mld
2025
449,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-7,41
2024
-12,81
2025
1,71

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
216,6 mil
2024
222,2 mil
2025
264,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
987,8 mil
2024
947,4 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
172,0 mil
2024
170,7 mil
2025
262,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
459,7 mil
2024
402,1 mil
2025
501,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,9 mld
2024
1,7 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 25 feb. 2021verificat

Fond comercial
2023
3,1 mld
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2023verificat

Active totale
2023
20,5 mld
2024
19,9 mld
2025
22,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
230,7 mil
2024
354,2 mil
2025
271,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
10,7 mld
2024
12,9 mld
2025
14,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,5 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
13,5 mld
2024
15,7 mld
2025
17,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
6,2 mld
2024
3,5 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-820,7 mil
2024
-766,2 mil
2025
-421,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
21,0 mil
2024
1,6 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
-841,7 mil ≈
2024
-767,7 mil ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,6 mld
2024
-2,7 mld
2025
-2,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
3,5 mld
2024
3,4 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 17 feb. 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
45,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
8,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
26,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
37,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
28,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
8,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
14,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
16,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
14,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
44,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
4,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
222,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
70,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
26 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
16,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
3,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
4,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
22,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
51,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
67,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
4,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
0,10
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 54 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,79 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
4,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
51,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
16,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
14,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
45,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 1709derivat 120

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie17
  • Calitate60
  • Evaluare50
  • Creștere85

Interval de valoare estimat

Jos
37,21
USD pe acțiune
Mijloc
45,27
USD pe acțiune
Sus
63,79
USD pe acțiune
Preț: 8,79 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 415,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 80,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 37,21 – 63,79 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/E37,21 – 63,79 (Mijloc 45,27)
    4 firme folosite · multiplul median 22,8x · quartile 18,8x – 32,2x
    AGX, BBCP, LMB, MSGY
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 54/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate1,1 %43 (față de colegi)15 %
Marja netă · Calitate14,0 %89 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere8,4 %70 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere28,8 %100 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie44,5x0 (pe interval fix)15 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x60 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare4,4x100 (pe interval fix)15 %
EV/EBITDA · Evaluare51,1x0 (pe interval fix)15 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie17/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere85/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate60/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare50/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Sunrun Inc. (RUN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,0 mld USD în 2025; creștere an/an 45,1 %; marjă netă 14,0 %; ROE 16,2 %; datorie netă/EBITDA 44,5x.

Intervalul de valoare estimat este 37,21–63,79 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 45,27 USD, prețul de 8,79 USD lasă un potențial de 415,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 80,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 54/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 14,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: 8,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: 28,8 %
  • P/E (TTM): 4,4x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Datorie netă / EBITDA: 44,5x
  • EV/EBITDA: 51,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Acoperirea dobânzilor, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
4,4x
mediana verticalei 22,8x
sub mediană (−80,6 %)
EV/EBITDA
51,1x
mediana verticalei —
P/S
0,6x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−44,9 %)
P/B
0,6x
mediana verticalei 3,0x
sub mediană (−80,9 %)
ROE
16,2 %
mediana verticalei -4,7 %
peste mediană
Marja netă
14,0 %
mediana verticalei -4,7 %
peste mediană
Marja EBIT
6,3 %
mediana verticalei -13,5 %
peste mediană
Venituri an/an
45,1 %
mediana verticalei 8,1 %
peste mediană (+460,0 %)
Datorie netă/EBITDA
44,5x
mediana verticalei -0,1x
peste mediană
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AGXArgan Inc4,1 mld23,039,8 %15,1 %+8,1 %−26 % / +523 %
BBUCBrookfield Business Corporation2,7 mld—2,4 %1,4 %−32,4 %−11 % / +70 %
RUNSunrun Inc.2,1 mld4,416,2 %14,0 %+45,1 %−54 % / −19 %
LMBLimbach Holdings, Inc.681,6 mil22,716,0 %4,2 %+24,7 %−18 % / +52 %
BBCPConcrete Pumping Holdings, Inc.510,5 mil59,83,9 %2,4 %−7,7 %+61 % / +36 %
PHOEPhoenix Asia Holdings Limited401,7 mil—-25,9 %-16,7 %−2,2 %+32 % / indisponibil
MTRXMatrix Service Company258,3 mil—-1,8 %-0,3 %+13,6 %−22 % / −8 %
MSGYMasonglory Limited66,8 mil7,0-135,4 %-34,0 %+1,0 %−82 % / indisponibil
SPWRSunpower Inc.50,5 mil——-3,8 %+175,9 %−86 % / −79 %
FGLFounder Group Limited24,7 mil—-31,9 %-5,6 %indisponibil−100 % / indisponibil
SMXTSolarMax Technology, Inc.19,5 mil——-7,9 %+295,8 %−63 % / indisponibil
PMAMing Shing Group Holdings Limited16,9 mil——-39,4 %−56,8 %−23 % / indisponibil
WXMWF International Limited14,4 mil—-71,9 %-24,5 %−13,7 %−62 % / indisponibil
CETXCemtrex, Inc.1,7 mil—-152,4 %-38,4 %+14,4 %−97 % / −100 %
ZEOZeo Energy Corp.0——-15,4 %−5,3 %−83 % / −98 %
LGNLegence Corp.——-7,5 %-1,2 %+21,5 %−30 % / indisponibil
KAZRSkyline Builders Group Holding Limited——20,6 %18,1 %+8,9 %−54 % / indisponibil
PBKPOWERBANK Corp——-174,4 %-74,7 %−28,9 %−90 % / indisponibil
AMRCAmeresco, Inc.——5,5 %3,3 %+28,8 %−39 % / −29 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RUN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
6,08
Randament total -31 % · Pe an -31 %
10,72
Randament total 22 % · Pe an 22 %
16,12
Randament total 83 % · Pe an 83 %
3 ani
6,37
Randament total -28 % · Pe an -10 %
12,60
Randament total 43 % · Pe an 13 %
20,73
Randament total 136 % · Pe an 33 %
5 ani
6,67
Randament total -24 % · Pe an -5 %
14,80
Randament total 68 % · Pe an 11 %
26,66
Randament total 203 % · Pe an 25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 3,15
  • Marja netă± 2,20
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,74
  • Diluare anuală± 0,19

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

Sunrun este cel mai mare furnizor american de sisteme rezidențiale de stocare a energiei și solare, oferite în model de abonament, fără cost inițial pentru client. În 2026 compania își mută accentul spre stocarea energiei și spre rețele de centrale electrice distribuite, într-un moment în care cererea de electricitate crește, dar cheltuielile și costurile de finanțare sunt sub presiune; Gross Earning Assets au ajuns la aproximativ 22,2 miliarde USD la 30 iunie 2026 2, iar veniturile trimestriale au crescut cu 53% 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania se prezintă drept cel mai mare operator de flotă rezidențială din țară și are o rețea de canale de vânzare variate, care susțin o creștere cu capital eficient 1.
  • Accesul la finanțare cu costuri reduse, prin fonduri de tip tax equity și datorie fără regres, este o componentă centrală a modelului de business 1.
  • Rata ridicată de atașare a stocării și recunoașterea pentru experiența clienților sunt active pe care compania le folosește în comunicarea sa cu piața 3.

Puncte slabe

  • Dependența de un singur stat, California, pentru o parte mare a clienților face compania sensibilă la schimbările de politică din acel stat 1.
  • Volumele de abonați noi și cifrele de rentabilitate pe client au scăzut în 2026 față de anul anterior, iar costurile de operare au crescut mai repede decât veniturile din exploatare 3.
  • Modelul se bazează pe finanțare externă sensibilă la dobânzi, ceea ce face costul capitalului volatil 12.

Oportunități

  • Dacă cererea de electricitate pentru centre de date și inteligență artificială continuă să crească, flota de baterii din locuințe ar putea fi valorificată prin servicii de rețea 13.
  • Proiectele de electrificare a locuințelor, cum ar fi încărcătoarele pentru vehicule electrice, pot extinde oferta către clienții existenți 1.
  • Securitizările reușite pe piața de capital ar putea reduce costul finanțării dacă condițiile de piață rămân favorabile 3.

Amenințări

  • Schimbările fiscale și eliminarea unor credite pentru solar ar putea reduce atractivitatea ofertei pentru clienți 1.
  • Tarifele comerciale și incertitudinea juridică privind importurile de componente pot crește costurile de instalare sau întârzia proiectele 12.
  • Concurenții cu prețuri agresive și firmele finanțate din exterior pot presa marjele și volumele companiei 1.

Riscuri

  • Politica fiscală federalăridicat

    Legislația din iulie 2025 a restrâns creditele pentru solar și a eliminat creditul rezidențial din 2026, ceea ce poate reduce cererea și poate complica monetizarea beneficiilor fiscale 1.

  • Dependența de Californiaridicat

    Schimbările de regim de facturare netă din California au redus atractivitatea ofertei solare, iar noile instalări din acel stat ar putea continua să scadă 12.

  • Costul finanțăriimediu

    Modelul depinde de capital extern sensibil la dobânzi; dobânzi mai mari ar putea crește costul capitalului și reduce sumele disponibile pentru noi proiecte 2.

  • Tarife și lanțul de aprovizionaremediu

    Tarifele pe module solare, baterii și componente pot crește costurile și pot întârzia instalările, ceea ce afectează calendarul veniturilor 12.

  • Execuția proiectelor noiscăzut

    Proiectele pilot și scrisorile de intenție cu clienți din zona centrelor de date nu sunt angajamente ferme; dacă nu se transformă în contracte, potențialul de venit ar putea rămâne neatins 3.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă atașarea stocării continuă să crească și cererea de energie distribuită pentru centre de date se materializează, compania ar putea transforma flota existentă într-o sursă de venituri din servicii de rețea 13.
  • Flota de clienți și volumul de active generatoare de venit sunt mari și în creștere, ceea ce ar putea susține fluxuri de numerar previzibile pe termen lung 12.
  • Dacă forța de vânzare extinsă ajunge la productivitate deplină, compania spune că ar putea încheia anul cu o creștere solidă și marje unitare mai bune 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă schimbările fiscale și de politică din California continuă să reducă noile instalări, veniturile și abonamentele noi ar putea rămâne sub presiune 12.
  • Scăderea recentă a valorii abonamentelor noi și a cifrelor de numerar ar putea arăta că modelul devine mai scump de finanțat 3.
  • Dacă tarifele și costurile de capital rămân ridicate, marjele ar putea fi erodate, iar concurența agresivă de prețuri ar putea continua 13.

De urmărit

  • Îndeplinirea ghidajului de numerar pentru 2026 (200 până la 375 milioane USD, excluzând investițiile în echipamente safe harbor)Q4 2026
  • Evoluția numărului de abonați noi și a ratei de atașare a stocăriiQ3 2026
  • Stadiul scrisorii de intenție cu Renew Home și Tesla și al proiectului-pilot pentru centre de date2027
  • Efectul eliminării creditului rezidențial și al plafonării creditului 48E asupra cererii și a costurilor de finanțarenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Sunrun proiectează, instalează, deține și întreține sisteme rezidențiale de energie în Statele Unite, vânzând clientului energia solară în baza unor contracte de leasing sau de achiziție a energiei (Customer Agreements), de regulă pe 20 sau 25 de ani, fără investiție inițială 1. Compania se prezintă drept cel mai mare operator de flotă rezidențială din țară, cu o capacitate de producție de 8.404 MW la 31 decembrie 2025 1, crescută la 8.732 MW până la 30 iunie 2026 2.

Modelul de distribuție are trei canale: vânzare directă către consumator, parteneri de sisteme energetice (integratori, parteneri de vânzări și de instalare) și parteneriate strategice cu companii de retail și de consum 1. Finanțarea se bazează pe fonduri de tip tax equity, datorie fără regres și structuri de capital de proiect, prin care compania monetizează fluxurile de numerar și beneficiile fiscale ale clienților 1.

În 2026 Sunrun își prezintă modelul drept «storage-first», adică accentul trece de la panourile solare la baterii și la servicii de rețea. Compania descrie strategia de a deveni o centrală electrică distribuită de la domiciliu la rețea, capabilă să ofere răspuns la cerere și capacitate pentru operatorii de rețea 13.

Segmente

Abonamente de energie solară și stocare (Customer Agreements)

Acesta este nucleul activității: clientul plătește lunar pentru energia produsă, iar compania operează, monitorizează și asigură sistemul. Veniturile din contracte și stimulente au crescut cu 19% în Q2 2026 față de Q2 2025 3.

Vânzare de sisteme și produse energetice

Include vânzările de sisteme către clienți care aleg să plătească integral și vânzările de sisteme către investitori terți, în cadrul unor contracte nou-create. Această linie a crescut puternic în 2026, din cauza unei tranzacții de vânzare către terți încheiate în trimestrul al treilea din 2025 3.

Servicii de rețea și centrale distribuite

Sunrun dezvoltă programe de răspuns la cerere și servicii de capacitate pentru operatorii de rețea, pe baza bateriilor instalate în locuințe. Compania a anunțat în 2026 o scrisoare de intenție nesemnată cu Renew Home și Tesla și un proiect-pilot pentru centre de date AI 3.

Piața în context

Piața rezidențială de energie solară și stocare din SUA este descrisă de Sunrun ca fiind încă la început, cu o penetrare mică a serviciilor de tip abonament 1. Cererea de electricitate crește din cauza centrelor de date, a inteligenței artificiale și a electrificării, ceea ce creează, potrivit companiei, oportunități pentru resurse distribuite 1.

Piața este puternic dependentă de politici publice: legislația federală din iulie 2025 (OBBB) a redus sprijinul fiscal pentru solar după 2027 și a eliminat creditul rezidențial din 2026, iar Californiei, care reprezintă peste 45% din clienții săi, i s-a schimbat regimul de facturare netă 1. Aceste schimbări pot modifica atractivitatea ofertei și volumul de noi instalări.

Tendințe

  • Trecerea la stocarea energieivânt din spate

    Clienții aleg tot mai des baterii alături de panouri. Rata de atașare a stocării a ajuns la 74% în Q2 2026 3, iar Sunrun vede în acest segment motorul creșterii pe termen mediu 3.

  • Cerere crescută de electricitate și centre de datevânt din spate

    Creșterea cererii pentru centre de date și inteligență artificială poate deschide piețe pentru energie distribuită și servicii de rețea. Compania lucrează deja la proiecte pilot în această direcție 13.

  • Politica fiscală federală și de statvânt din față

    Eliminarea creditului rezidențial din 2026 și limitarea creditului 48E pentru solar după 2027 pot scumpi oferta sau reduce cererea. Regimul de facturare netă din California a redus și el atractivitatea soluțiilor doar solare 12.

  • Costuri de capital și tarife la echipamentemixt

    Dobânzile ridicate cresc costul finanțării, iar tarifele pe importuri de module și componente pot majora costurile instalării. Compania a revizuit în jos orientarea de numerar pentru 2026 din cauza unor costuri de capital mai mari decât se estimase 23.

Poziția concurențială

Principalii concurenți sunt companiile de utilități tradiționale, care furnizează electricitate clienților potențiali și concurează în principal pe preț și previzibilitatea tarifelor 1. Concurența vine și din companii nereglementate care folosesc infrastructura utilităților, din firme solare cu modele de business similare și din alte companii de energie regenerabilă 1.

Sunrun menționează și firme orientate strict spre finanțare, care achiziționează clienți și subcontractează instalarea, precum și companii mari de construcții, utilități și firme de instalații electrice și de acoperișuri 1. Compania spune că a intrat în piață noi jucători care oferă prețuri și comisioane de vânzare mult mai mari decât normele obișnuite 1.

  • Utilități tradiționale

    Principalul concurent declarat, care oferă energie din surse convenționale; compania le compară prețul și previzibilitatea tarifelor.

  • Companii solare cu modele similare

    Firme solare care oferă soluții rezidențiale în abonament sau în leasing și se află în competiție directă pe același segment de clienți.

  • Companii de finanțare și integratori de instalații

    Companii axate pe achiziția de clienți și subcontractarea instalării, precum și firme de instalații electrice și de acoperișuri.

  • Furnizori de energie regenerabilă și programe comunitare

    Companii de energie regenerabilă și programe de abonament comunitar care pot atrage clienți care nu ar instala sisteme pe propria locuință.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 23 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Sunrun Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Sunrun Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Sunrun Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.