olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Concrete Pumping Holdings, Inc. BBCP
Construction - Special Trade Contractors · SIC 1700 · Verticală: Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700)
Concrete Pumping Holdings este lider în servicii de pompare a betonului și de gestionare a deșeurilor de beton în SUA și Regatul Unit, cu un fleet pe care societatea îl consideră unic la scară națională. Trimestrul al treilea al exercițiului 2026 a adus o creștere a veniturilor de 13% la 116,8 milioane USD, iar conducerea a ridicat prognoza anuală, într-un context în care cererea din construcțiile comerciale și de infrastructură, inclusiv pentru centre de date, rămâne solidă.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Concrete Pumping Holdings, Inc. (BBCP) costa 9,52 USD (−6,02 % într-o zi), cu capitalizare 479,7 mil USD, P/E 56,2 pe un EPS diluat de 0,17 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 5,73–12,05 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 116,8 mil USD (+12,6 % an/an), profit net de 4,9 mil USD (+33,3 % an/an), EPS diluat 0,09 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,3
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 8,65 – 10,54
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,46 · lățimea benzii 19,7 %
- SMA 50 / 200
- 9,70 / 8,70
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,13 / 0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,2 % | −5,9 % | +1,7 pp | — |
| 3 luni | −1,7 % | −4,6 % | +3,0 pp | — |
| 6 luni | +18,4 % | +0,2 % | +18,2 pp | — |
| De la început de an | +41,9 % | +7,4 % | +34,5 pp | — |
| 1 an | +46,9 % | +8,2 % | +38,7 pp | −50,2 % |
| 3 ani | +39,4 % | +68,4 % | −29,0 pp | −23,5 % |
| 5 ani | +3,4 % | +56,5 % | −53,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 31 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 111,5 mil | 86,4 mil | 94,0 mil | 103,7 mil | 108,8 mil | 90,6 mil | 106,8 mil | 116,8 mil |
| Costul vânzărilor | 65,2 mil | 55,2 mil | 57,8 mil | 63,3 mil | 65,5 mil | 58,6 mil | 65,5 mil | 71,5 mil |
| Profit brut | 46,2 mil | 31,2 mil | 36,2 mil | 40,4 mil | 43,3 mil | 32,0 mil | 41,3 mil | 45,2 mil |
| Profit operațional | 19,2 mil | 3,5 mil | 8,3 mil | 12,9 mil | 16,9 mil | 4,5 mil | 12,1 mil | 15,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 14,3 mil | 13,2 mil | 13,6 mil | 13,6 mil | 13,1 mil | 12,9 mil | 12,9 mil | 13,2 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,0 mil | 5,8 mil | 8,3 mil | 8,1 mil | 9,3 mil | 8,4 mil | 8,4 mil | 8,4 mil |
| Profit înainte de impozit | 13,3 mil | -3,7 mil | -6,0 mii | 5,0 mil | 8,7 mil | -3,5 mil | 3,9 mil | 6,9 mil |
| Impozit pe profit | 3,9 mil | -1,0 mil | -2,0 mii | 1,3 mil | 3,4 mil | -1,1 mil | 1,3 mil | 2,0 mil |
| Profit net | 9,4 mil | -2,6 mil | -4,0 mii | 3,7 mil | 5,3 mil | -2,4 mil | 2,5 mil | 4,9 mil |
| EPS diluat | 0,17 ≈ | -0,06 | -0,01 | 0,07 | 0,10 ≈ | -0,06 | 0,04 | 0,09 |
| Flux de numerar operațional | 22,4 mil | 6,0 mil | 24,7 mil ≈ | 19,1 mil ≈ | 14,5 mil | 21,4 mil | 8,1 mil ≈ | 24,1 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 6,3 mil | 5,8 mil | 13,7 mil ≈ | 14,7 mil ≈ | 12,6 mil | 9,5 mil | 10,1 mil ≈ | 20,4 mil ≈ |
| Dividende plătite | 0 | — | — | 0 ≈ | 0 | — | — | 0 ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 3,0 mil | 2,6 mil | 5,9 mil ≈ | 3,8 mil ≈ | 1,9 mil | 4,6 mil | 2,6 mil ≈ | 120,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 84 din propriul istoric de 19 trimestre (min 4,2, mediană 21,2, max 64,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 243,2 mil | 304,3 mil | 315,8 mil | 401,3 mil | 442,2 mil | 425,9 mil | 392,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +3,8 % | +27,1 % | +10,2 % | −3,7 % | −7,7 % |
| Profit net | 28,4 mil | -61,3 mil | -15,1 mil | 28,7 mil | 31,8 mil | 16,2 mil | 6,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +10,9 % | −49,0 % | −60,7 % |
| EPS diluat | 2,47 | -1,20 | -0,31 | 0,47 | 0,54 | 0,26 | 0,09 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +14,9 % | −51,9 % | −65,4 % |
| netă % | 11,7 % | -20,1 % | -4,8 % | 7,1 % | 7,2 % | 3,8 % | 1,6 % |
| Flux de numerar liber | 7,9 mil | 39,6 mil | 13,0 mil | -25,2 mil | 42,4 mil | 43,1 mil | 17,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 oct. 2025
- Numerar
- 44,4 mil USD
- Datorie financiară
- 417,9 mil USD
- Datorie netă
- 373,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 264,8 mil USD
- Active totale
- 879,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 1,58x
- Lichiditate curentă
- 2,17x
- ROE
- 2,2 %
- ROA
- 0,7 %
- Marja FCF
- 4,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 304,3 mil | 315,8 mil | 401,3 mil | 442,2 mil | 425,9 mil | 392,9 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 167,0 mil | 178,1 mil | 237,7 mil | 263,9 mil | 260,0 mil | 241,8 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Profit brut | 137,3 mil | 137,7 mil | 163,6 mil | 178,3 mil | 165,8 mil | 151,1 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Profit operațional | -31,7 mil | 38,0 mil | 50,1 mil | 61,5 mil | 49,3 mil | 41,5 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 28,3 mil | 28,8 mil | 34,9 mil | 58,7 mil | 57,1 mil | 53,5 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| EBITDA | -3,5 mil ≈ | 66,8 mil ≈ | 85,0 mil ≈ | 120,1 mil ≈ | 106,5 mil ≈ | 95,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 34,4 mil | 25,2 mil | 25,9 mil | 28,1 mil | 25,6 mil | 31,6 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -66,2 mil | -12,4 mil | 34,2 mil | 40,6 mil | 24,3 mil | 10,1 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -5,0 mil | 2,6 mil | 5,5 mil | 8,8 mil | 8,1 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Profit net | -61,3 mil | -15,1 mil | 28,7 mil | 31,8 mil | 16,2 mil | 6,4 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,20 | -0,31 | 0,47 | 0,54 | 0,26 | 0,09 | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 52,8 mil | 53,4 mil | 54,9 mil | 54,2 mil | 54,2 mil | 52,7 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 54,2 mil
- 2024
- 54,2 mil
- 2025
- 52,7 mil
SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,7 mil | 9,3 mil | 7,5 mil | 15,9 mil | 43,0 mil | 44,4 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Creanțe | 44,3 mil | 49,0 mil | 62,9 mil | 63,0 mil | 56,4 mil | 53,1 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Stocuri | 4,6 mil | 4,9 mil | 5,5 mil | 6,7 mil | 5,9 mil | 7,4 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Active curente | 60,0 mil | 67,6 mil | 81,6 mil | 94,3 mil | 112,4 mil | 113,4 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 304,3 mil | 337,8 mil | 419,4 mil | 427,6 mil | 415,7 mil | 412,5 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Fond comercial | 223,2 mil | 224,7 mil | 220,2 mil | 221,5 mil | 223,0 mil | 223,6 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 183,8 mil | 137,8 mil | 137,8 mil | 120,2 mil | 105,6 mil | 93,9 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Active totale | 773,8 mil | 792,7 mil | 887,5 mil | 904,5 mil | 898,0 mil | 879,5 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 6,6 mil | 10,7 mil | 8,4 mil | 8,9 mil | 7,7 mil | 6,3 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 343,9 mil | 369,1 mil | 370,5 mil | 371,9 mil | 373,3 mil | 417,9 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Datorii curente | 62,3 mil | 48,2 mil | 110,3 mil | 84,0 mil | 56,3 mil | 52,3 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Datorii totale | 481,6 mil | 505,1 mil | 583,2 mil | 571,3 mil | 551,3 mil | 589,8 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Capital propriu | 267,1 mil † | 262,6 mil † | 279,3 mil † | 308,2 mil † | 321,7 mil † | 264,8 mil † | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 120,2 mil
- 2024
- 105,6 mil
- 2025
- 93,9 mil
SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 79,0 mil | 75,8 mil | 76,7 mil | 96,9 mil | 86,9 mil | 64,3 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 39,3 mil | 62,8 mil | 101,9 mil | 54,5 mil | 43,8 mil | 46,8 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 39,6 mil ≈ | 13,0 mil ≈ | -25,2 mil ≈ | 42,4 mil ≈ | 43,1 mil ≈ | 17,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -35,9 mil | -56,6 mil | -124,1 mil | -44,2 mil | -32,1 mil | -37,3 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -43,9 mil | -16,0 mil | 46,0 mil | -44,3 mil | -28,8 mil | -25,8 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | — | 0 | 53,1 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 131,0 mii | 330,0 mii | 4,1 mil | 10,5 mil | 10,2 mil | 14,2 mil | SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -44,2 mil
- 2024
- -32,1 mil
- 2025
- -37,3 mil
SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat
- 2023
- -44,3 mil
- 2024
- -28,8 mil
- 2025
- -25,8 mil
SEC (XBRL)· 13 ian. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 38 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 479,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate79
- Creștere0
- Bilanț și datorie19
- Randamente56
- Evaluare33
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,15 – 17,83 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)5,18 – 17,83 (Mijloc 9,30)WACC 6,8 % · FCFF de pornire 38,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 81 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -0,1 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/E1,15 – 3,61 (Mijloc 3,50)5 firme folosite · multiplul median 20,7x · quartile 6,8x – 21,3xAGX, LMB, MSGY, MTRX, RUN
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 38/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 4,9 % | 71 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 2,4 % | 72 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 150,5 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,7 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -42,4 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,7x | 8 (pe interval fix) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,4x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,7x | 76 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 56,2x | 0 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 8,5x | 59 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,2 % | 41 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,9 % | 27 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 0,0 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie19/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate79/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente56/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare33/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
CONCRETE PUMPING HOLDINGS, INC. (BBCP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-07-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 392,9 mil USD în 2025; creștere an/an -7,7 %; marjă netă 2,4 %; ROE 3,9 %; datorie netă/EBITDA 3,7x.
Intervalul de valoare estimat este 3,16–10,72 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,40 USD, prețul de 9,52 USD lasă un potențial de -32,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -48,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 38/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 4,9 %
- Marja netă: 2,4 %
- Conversia profitului în FCF: 150,5 %
- Lichiditatea curentă: 1,7x
- Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -0,7 %
- CAGR EPS 3 ani: -42,4 %
- Datorie netă / EBITDA: 3,7x
- Acoperirea dobânzilor: 1,4x
- P/E (TTM): 56,2x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,9 %
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AGXArgan Inc | 3,7 mld | 20,7 | 39,8 % | 15,1 % | +8,1 % | −34 % / +460 % |
| BBUCBrookfield Business Corporation | 2,7 mld | — | 2,4 % | 1,4 % | −32,4 % | −13 % / +66 % |
| RUNSunrun Inc. | 2,4 mld | 5,0 | 16,2 % | 14,0 % | +45,1 % | −51 % / −23 % |
| LMBLimbach Holdings, Inc. | 639,3 mil | 21,3 | 16,0 % | 4,2 % | +24,7 % | −23 % / +43 % |
| BBCPConcrete Pumping Holdings, Inc. | 479,7 mil | 56,2 | 3,9 % | 2,4 % | −7,7 % | +47 % / +39 % |
| PHOEPhoenix Asia Holdings Limited | 395,1 mil | — | -25,9 % | -16,7 % | −2,2 % | +30 % / indisponibil |
| MTRXMatrix Service Co | 242,0 mil | 33,1 | 5,1 % | 0,8 % | +13,6 % | −26 % / −13 % |
| MSGYMasonglory Limited | 64,4 mil | 6,8 | -135,4 % | -34,0 % | +1,0 % | −82 % / indisponibil |
| SPWRSunpower Inc. | 51,2 mil | — | — | -3,8 % | +175,9 % | −86 % / −79 % |
| FGLFounder Group Limited | 22,4 mil | — | -31,9 % | -5,6 % | indisponibil | −100 % / indisponibil |
| SMXTSolarMax Technology, Inc. | 18,0 mil | — | — | -7,9 % | +295,8 % | −66 % / indisponibil |
| PMAMing Shing Group Holdings Limited | 16,0 mil | — | — | -39,4 % | −56,8 % | −27 % / indisponibil |
| WXMWF International Limited | 12,8 mil | — | -71,9 % | -24,5 % | −13,7 % | −66 % / indisponibil |
| CETXCemtrex, Inc. | 1,3 mil | — | -152,4 % | -38,4 % | +14,4 % | −98 % / −100 % |
| ZEOZeo Energy Corp. | 0 | — | — | -15,4 % | −5,3 % | −86 % / −98 % |
| PBKPOWERBANK Corp | — | — | -174,4 % | -74,7 % | −28,9 % | −91 % / indisponibil |
| LGNLegence Corp. | — | — | -7,5 % | -1,2 % | +21,5 % | −45 % / indisponibil |
| KAZRSkyline Builders Group Holding Limited | — | — | 20,6 % | 18,1 % | +8,9 % | −49 % / indisponibil |
| AMRCAmeresco, Inc. | — | — | 5,5 % | 3,3 % | +28,8 % | −45 % / −36 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BBCP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 6,46 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 11,46 Randament total 20 % · Pe an 20 % | 17,30 Randament total 82 % · Pe an 82 % |
| 3 ani | 5,63 Randament total -41 % · Pe an -16 % | 11,30 Randament total 19 % · Pe an 6 % | 18,82 Randament total 98 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 4,91 Randament total -48 % · Pe an -12 % | 11,14 Randament total 17 % · Pe an 3 % | 20,47 Randament total 115 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 2,82
- Marja netă± 1,98
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,71
- Diluare anuală± 0,17
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Concrete Pumping Holdings este lider în servicii de pompare a betonului și de gestionare a deșeurilor de beton în SUA și Regatul Unit, cu un fleet pe care societatea îl consideră unic la scară națională. Trimestrul al treilea al exercițiului 2026 a adus o creștere a veniturilor de 13% la 116,8 milioane USD 3, iar conducerea a ridicat prognoza anuală, într-un context în care cererea din construcțiile comerciale și de infrastructură, inclusiv pentru centre de date, rămâne solidă 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o acoperire națională, o flotă tânără în comparație cu concurenții mici și o bază de clienți diversificată, cu relații de lungă durată 1.
- Eco-Pan are o densitate de rute care, potrivit conducerii, creează un avantaj de profitabilitate față de operatorii locali 1.
- Achizițiile repetate și integrarea lor în operațiunile existente sunt o competență recunoscută de companie 23.
Puncte slabe
- Veniturile sunt sensibile la ciclul construcțiilor și la condițiile meteo, iar sezonalitatea face ca primele două trimestre ale anului să fie mai slabe 1.
- Datoria este semnificativă, iar costul ei a crescut după refinanțarea din 2025, ceea ce limitează flexibilitatea financiară 1.
- Dependența de trei furnizori de echipamente și vârsta flotei pot crește costurile de întreținere și pot reduce atractivitatea pentru clienți 1.
Oportunități
- Proiectele de centre de date și de infrastructură ar putea susține creșterea segmentelor din SUA dacă cererea rămâne ridicată 3.
- Extinderea Eco-Pan și vânzarea încrucișată către clienții de pompare ar putea crește veniturile fără a intra în piețe noi 1.
- Achizițiile strategice, precum Templant, ar putea diversifica serviciile în zonele geografice existente 2.
Amenințări
- O încetinire suplimentară a construcțiilor rezidențiale și comerciale ușoare ar putea reduce volumele din mai multe piețe 13.
- Costurile combustibilului și reglementările de emisii ar putea presa marjele și investițiile de capital 23.
- Concurența și presiunea asupra prețurilor din perioadele de declin ciclic ar putea afecta veniturile și fluxul de numerar 1.
Riscuri
- Ciclicitatea construcțiilorridicat
Activitatea companiei depinde de cheltuielile din construcții, iar o încetinire a economiei ar putea afecta veniturile și rezultatele operaționale 1.
- Îndatorareridicat
Datoria în circulație este semnificativă, iar costurile de dobândă ar putea limita capacitatea de a investi în flotă sau de a plăti dividende 23.
- Dependența de furnizorimediu
Compania se bazează pe un grup mic de producători de echipamente, iar o întrerupere a acestor relații ar putea afecta operațiunile 1.
- Costul combustibiluluimediu
Inflația combustibilului a redus deja marjele în trimestrul al treilea din 2026 și ar putea continua dacă prețurile rămân ridicate 3.
- Riscuri de depreciere a fondului comercialscăzut
Fondul comercial rămas în bilanț poate fi depreciat dacă performanța unităților achiziționate scade sub așteptări 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor și a EBITDA-ului ajustat în trimestrul al treilea din 2026, cu o prognoză ridicată, arată că afacerea poate crește chiar și într-un mediu de construcții încă slab 23.
- Poziția de lider național în pompare și gestionarea deșeurilor, combinată cu o cotă de piață estimată la nivel de regiune, poate sprijini câștiguri pe termen lung 1.
- Inițierea unui dividend trimestrial și a unui program de răscumpărare prelungit pot reflecta o încredere a conducerii în generarea de numerar 23.
Ce ar strica teza
- Veniturile au scăzut în exercițiul fiscal 2025, iar revenirea depinde de cererea din segmentele comerciale ușoare și rezidențiale, care conducerea spune că nu își vor reveni în acest an 13.
- Datoria semnificativă și costul ei mai mare după refinanțare ar putea limita flexibilitatea financiară, mai ales dacă nivelul dobânzilor rămâne ridicat 1.
- Creșterea trimestrială din 2026 a fost în parte legată de o achiziție și de condiții meteo mai stabile, iar aceste factori nu sunt garantați să continue 3.
De urmărit
- Îndeplinirea prognozei de venituri și EBITDA ajustat pentru exercițiul 2026next 10-K
- Evoluția marjei brute în contextul inflației costului combustibiluluiQ4 2026
- Nivelul levierului și al datoriei după plata primului dividendQ4 2026
- Efectul investițiilor accelerate pentru standardele de emisii din 2027 asupra fluxului de numerar liber2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Modelul de afaceri combină servicii operate, facturate pe bază de timp și volum, cu un model de taxă fixă pentru Eco-Pan, care include livrarea și ridicarea caselor de spălare, eliminarea deșeurilor și o perioadă determinată de utilizare 1. Compania spune că nu deține betonul pe care îl pompează, ceea ce limitează expunerea la inventar și la răspundere de produs 1. Pe partea de furnizori, echipamentele de pompare provin în principal de la trei producători, iar societatea afirmă că este cel mai mare consumator de consumabile pentru pompare din industrie 1.
În trimestrul al treilea al exercițiului 2026, compania a anunțat inițierea unui program trimestrial de dividende de 0,13 USD pe acțiune, a prelungit programul de răscumpărare de acțiuni până la 30 noiembrie 2028 și a achiziționat Templant Hire Limited în aprilie 2026, adăugând servicii de energie temporară în Regatul Unit 23. Datoria în circulație era de 425,0 milioane USD la 31 iulie 2026, iar levierul a scăzut la 3,6 ori 3.
Piața în context
Compania estimează că deține aproximativ 17% din piața de pompare a betonului din SUA și aproximativ 30% din cea din Regatul Unit, pe baza dimensiunii flotei 1. Industria americană este foarte fragmentată, cu circa 1.000 de participanți, majoritatea cu între cinci și zece pompe, iar conducerea spune că în nicio altă piață nu există o prezență națională comparabilă 1. Conducerea a mai afirmat că cererea pentru construcții rezidențiale și comerciale ușoare rămâne slabă, în timp ce proiectele mari beneficiază de investiții în centre de date și infrastructură 3.
Ghidajul pentru exercițiul fiscal 2026 presupune că segmentele de construcții comerciale ușoare și rezidențiale nu își vor reveni semnificativ în acest an 3. Dacă aceste segmente își revin mai repede decât se așteaptă conducerea, ar putea susține o nouă revizuire a prognozei, iar dacă regimul de emisii din SUA mărește costul echipamentelor, investițiile accelerate ar putea presa marjele 23.
Tendințe
- Investiții în centre de date și infrastructurăvânt din spate
Conducerea leagă creșterea veniturilor din trimestrul al treilea din 2026 de cererea mai puternică pentru proiecte comerciale și de infrastructură, inclusiv centre de date 3. Dacă această cerere se menține, ar putea susține creșterea segmentelor de pompare și de gestionare a deșeurilor din SUA.
- Slăbiciune în construcțiile rezidențiale și comerciale ușoarevânt din față
Compania spune că rezidențialul și construcțiile comerciale ușoare rămân slabe, din cauza ratelor ridicate ale dobânzii și a incertitudinii economice, iar acest lucru a contribuit la scăderea volumelor în exercițiul 2025 13.
Poziția concurențială
Industria de pompare a betonului este foarte competitivă și fragmentată, cu concurenți regionali mai mari și mici afaceri independente, iar în fiecare piață geografică compania concurează de regulă cu încă unul sau doi jucători capabili de proiecte complexe 1. În gestionarea deșeurilor, concurenții sunt operatori locali cu puține casete, iar compania spune că nu există decât un concurent de scară națională 1.
Competiția se bazează pe calitatea și gama serviciilor, pe fiabilitate, pe preț și pe dimensiunea și vechimea flotei, iar vechimea echipamentelor a crescut în ultimii ani 1. Compania spune că nu are un concurent echivalent în gestionarea deșeurilor din Regatul Unit 1.
- Operatori regionali de pompare a betonului
Companiile regionale mai mari, care pot desfășura proiecte complexe într-o piață geografică, sunt principalii concurenți descriși de companie 1.
- Operatori locali independenți
Afacerile mici, cu flote limitate, concurează pe prețuri și pe proximitate, iar în industria americană sunt numeroase 1.
- Concurent național în gestionarea deșeurilor
Compania estimează că există un singur concurent de scară națională în gestionarea deșeurilor de beton în SUA, fără a-l numi 1.
- Operatori britanici de pompare
Compania compară participarea sa în Regatul Unit cu cea a altor operatori locali, fără a fi indicat un nume de concurent în sursele analizate 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Concrete Pumping (BBCP) Raised Outlook and Initiated a Dividend After Revenue Growth. Can Infrastructure Demand Fund Returns and Deleveraging?Yahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
- Concrete Pumping Holdings, Inc. Q3 2026 Earnings Call SummaryYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
- Concrete Pumping Shares Jump 17.4% After Q3 Results Beat Expectations and Guidance RaisedYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
- Concrete Pumping Q3 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 03 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 sept. 2026
- Raport curent03 sept. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 iun. 2026
- Raport curent04 iun. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 apr. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 mar. 2026
- Raport curent10 mar. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)25 feb. 2026
- Raport anual13 ian. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-10-31 · SEC / Concrete Pumping Holdings, Inc. · 13 ian. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-31 · SEC / Concrete Pumping Holdings, Inc. · 03 sept. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Concrete Pumping Holdings, Inc. · 03 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.