olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Brookfield Business Corporation BBUC
Construction - Special Trade Contractors · SIC 1700 · Verticală: Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700)
Brookfield Business Corporation este platforma publică principală a Brookfield pentru servicii de afaceri și operațiuni industriale din întreaga lume, axată pe companii cu poziție competitivă solidă care furnizează produse și servicii esențiale. După finalizarea aranjamentului din martie 2026, compania a devenit listată sub simbolul BBUC și controlează un portofoliu de active de mare valoare, în care segmentul industrial este cel mai mare generator de venituri.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Brookfield Business Corporation (BBUC) costa 30,24 USD (−2,29 % într-o zi), cu capitalizare 2,7 mld USD, randament al dividendului 0,83 %, beta 1,13, interval pe 52 de săptămâni 25,07–37,64 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 69,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 25,02 – 30,75
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 20,5 %
- SMA 50 / 200
- 26,90 / 31,15
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,98 / 0,62
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +15,4 % | −5,9 % | +21,4 pp | — |
| 3 luni | +1,9 % | −4,6 % | +6,5 pp | — |
| 6 luni | −10,0 % | +0,2 % | −10,3 pp | — |
| De la început de an | −15,7 % | +7,4 % | −23,1 pp | — |
| 1 an | −15,4 % | +8,2 % | −23,6 pp | −50,2 % |
| 3 ani | +88,2 % | +68,4 % | +19,7 pp | −23,5 % |
| 5 ani | indisponibil | +56,5 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 37,2 mld | 43,0 mld | 37,6 mld | 46,6 mld | 57,4 mld | 55,1 mld | 40,6 mld | 27,5 mld |
| Venituri an/an | +62,9 % | +15,8 % | −12,5 % | +23,8 % | +23,2 % | −4,0 % | −26,2 % | −32,4 % |
| Profit net | 0 | 434,0 mil | 580,0 mil | 2,2 mld | 240,0 mil | 3,8 mld | 895,0 mil | 387,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +33,6 % | +271,2 % | −88,9 % | +1.473,8 % | −76,3 % | −56,8 % |
| EPS diluat | indisponibil | 0,62 | -1,13 | 3,28 | 0,48 | 6,49 | -0,50 | -0,30 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −282,3 % | indisponibil | −85,4 % | +1.252,1 % | −107,7 % | indisponibil |
| netă % | 0,0 % | 1,0 % | 1,5 % | 4,6 % | 0,4 % | 6,9 % | 2,2 % | 1,4 % |
| Flux de numerar liber | 796,0 mil | 958,0 mil | 2,8 mld | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,5 mld USD
- Datorie financiară
- 41,1 mld USD
- Datorie netă
- 37,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- 15,3 mld USD
- Active totale
- 75,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 2,68x
- Lichiditate curentă
- 1,67x
- ROE
- 2,4 %
- ROA
- 0,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 37,6 mld | 46,6 mld | 57,4 mld | 55,1 mld | 40,6 mld | 27,5 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 27,7 mld | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 mar. 2021verificat |
| Profit brut | 9,9 mld ≈ | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 mar. 2021derivat |
| Amortizare și depreciere | 2,2 mld | 2,3 mld | 3,2 mld | 3,6 mld | 3,2 mld | 3,0 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 734,0 mil | 2,3 mld | -79,0 mil | 3,7 mld | 594,0 mil | 480,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 154,0 mil | 165,0 mil | -319,0 mil | -55,0 mil | -301,0 mil | 93,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | 580,0 mil | 2,2 mld | 240,0 mil | 3,8 mld | 895,0 mil | 387,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,13 | 3,28 | 0,48 | 6,49 | -0,50 | -0,30 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,7 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | 3,3 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 4,3 mld | 4,9 mld | 6,4 mld | 5,6 mld | 5,2 mld | 6,6 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 3,7 mld | 4,5 mld | 5,2 mld | 3,7 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 14,5 mld | 15,4 mld | 18,3 mld | 14,9 mld | 15,3 mld | 15,0 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 14,0 mld | 15,3 mld | 15,9 mld | 15,7 mld | 13,2 mld | 11,0 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 5,2 mld | 8,6 mld | 15,5 mld | 14,1 mld | 12,2 mld | 13,3 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 11,3 mld | 14,8 mld | 24,0 mld | 20,8 mld | 18,3 mld | 18,5 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 54,7 mld | 64,2 mld | 89,3 mld | 82,4 mld | 75,5 mld | 75,8 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 10,4 mld | 11,9 mld | 12,9 mld | 11,6 mld | 10,6 mld | 7,6 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | 0 | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 10 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 21,7 mld | 25,4 mld | 40,8 mld | 38,1 mld | 35,1 mld | 41,1 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 12,1 mld | 13,9 mld | 16,7 mld | 14,4 mld | 12,2 mld | 9,0 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 43,4 mld | 51,2 mld | 70,8 mld | 63,9 mld | 58,2 mld | 60,5 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 11,3 mld | 13,0 mld | 18,4 mld | 18,5 mld | 17,3 mld | 15,3 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 79,0 mil | 77,1 mil | 74,6 mil | 74,3 mil | 74,3 mil | 87,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
- 2023
- 20,8 mld
- 2024
- 18,3 mld
- 2025
- 18,5 mld
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- 74,3 mil
- 2024
- 74,3 mil
- 2025
- 87,7 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,2 mld | 1,7 mld | 1,0 mld | 2,1 mld | 3,3 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,4 mld | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 mar. 2021verificat |
| Flux de numerar liber | 2,8 mld ≈ | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 mar. 2021derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,3 mld | -8,9 mld | -18,7 mld | 2,5 mld | -2,3 mld | -3,2 mld | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,1 mld | 7,1 mld | 18,1 mld | -4,4 mld | -505,0 mil | 72,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 56,0 mil | 83,0 mil | 78,0 mil | 5,0 mil | 0 | 224,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -4,4 mld
- 2024
- -505,0 mil
- 2025
- 72,0 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,29 – 4,42 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)3,29 – 4,42 (Mijloc 3,77)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 1,4 % | 67 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -21,8 % | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,7x | 73 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 8,4 % | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial73/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial67/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Brookfield Business Corporation (BBUC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 27,5 mld USD în 2025; creștere an/an -32,4 %; marjă netă 1,4 %; ROE 2,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,29–4,42 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,77 USD, prețul de 30,24 USD lasă un potențial de -87,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -702,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,7x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 8,4 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -21,8 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Construction - Special Trade Contractors (SIC 1700) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AGXArgan Inc | 3,7 mld | 20,7 | 39,8 % | 15,1 % | +8,1 % | −34 % / +460 % |
| BBUCBrookfield Business Corporation | 2,7 mld | — | 2,4 % | 1,4 % | −32,4 % | −15 % / +88 % |
| RUNSunrun Inc. | 2,4 mld | 5,0 | 16,2 % | 14,0 % | +45,1 % | −51 % / −23 % |
| LMBLimbach Holdings, Inc. | 639,3 mil | 21,3 | 16,0 % | 4,2 % | +24,7 % | −23 % / +43 % |
| BBCPConcrete Pumping Holdings, Inc. | 479,7 mil | 56,2 | 3,9 % | 2,4 % | −7,7 % | +51 % / +28 % |
| PHOEPhoenix Asia Holdings Limited | 395,1 mil | — | -25,9 % | -16,7 % | −2,2 % | +30 % / indisponibil |
| MTRXMatrix Service Co | 242,0 mil | 33,1 | 5,1 % | 0,8 % | +13,6 % | −26 % / −13 % |
| MSGYMasonglory Limited | 64,4 mil | 6,8 | -135,4 % | -34,0 % | +1,0 % | −82 % / indisponibil |
| SPWRSunpower Inc. | 51,2 mil | — | — | -3,8 % | +175,9 % | −86 % / −79 % |
| FGLFounder Group Limited | 22,4 mil | — | -31,9 % | -5,6 % | indisponibil | −100 % / indisponibil |
| SMXTSolarMax Technology, Inc. | 18,0 mil | — | — | -7,9 % | +295,8 % | −66 % / indisponibil |
| PMAMing Shing Group Holdings Limited | 16,0 mil | — | — | -39,4 % | −56,8 % | −27 % / indisponibil |
| WXMWF International Limited | 12,8 mil | — | -71,9 % | -24,5 % | −13,7 % | −66 % / indisponibil |
| CETXCemtrex, Inc. | 1,3 mil | — | -152,4 % | -38,4 % | +14,4 % | −98 % / −100 % |
| ZEOZeo Energy Corp. | 0 | — | — | -15,4 % | −5,3 % | −86 % / −98 % |
| KAZRSkyline Builders Group Holding Limited | — | — | 20,6 % | 18,1 % | +8,9 % | −49 % / indisponibil |
| LGNLegence Corp. | — | — | -7,5 % | -1,2 % | +21,5 % | −45 % / indisponibil |
| AMRCAmeresco, Inc. | — | — | 5,5 % | 3,3 % | +28,8 % | −45 % / −36 % |
| PBKPOWERBANK Corp | — | — | -174,4 % | -74,7 % | −28,9 % | −91 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BBUC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 49,47 Randament total 64 % · Pe an 64 % | 87,90 Randament total 191 % · Pe an 191 % | 133,01 Randament total 340 % · Pe an 340 % |
| 3 ani | 39,28 Randament total 30 % · Pe an 9 % | 79,33 Randament total 162 % · Pe an 38 % | 133,01 Randament total 340 % · Pe an 64 % |
| 5 ani | 31,19 Randament total 3 % · Pe an 1 % | 71,60 Randament total 137 % · Pe an 19 % | 133,01 Randament total 340 % · Pe an 34 % |
- P/E la ieșire± 19,83
- Marja netă± 13,88
- Creșterea anuală a veniturilor± 12,54
- Diluare anuală± 1,17
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (05 nov. 2026), 6-K (14 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (31 iul. 2026), 6-K (18 iun. 2026), 6-K (20 mai 2026).
Pe scurt
Brookfield Business Corporation este platforma publică principală a Brookfield pentru servicii de afaceri și operațiuni industriale din întreaga lume, axată pe companii cu poziție competitivă solidă care furnizează produse și servicii esențiale. După finalizarea aranjamentului din martie 2026, compania a devenit listată sub simbolul BBUC și controlează un portofoliu de active de mare valoare, în care segmentul industrial este cel mai mare generator de venituri 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat pe mai multe sectoare și regiuni, cu lideri de piață în multe operațiuni 1.
- Sprijin din partea platformei Brookfield, care oferă acces la achiziții și parteneriate cu investitori instituționali 1.
- Capacitate de a reinvesti capitalul din cedări în active cu randament mai mare 1.
Puncte slabe
- Veniturile s-au redus pronunțat în 2025 după cedări și deconsolidări, ceea ce arată dependența de tranzacții 1.
- Unele operațiuni au înregistrat depreciere sau activitate redusă, cum ar fi închirierea modulară și energia solară 1.
- Costurile financiare nete sunt ridicate și pot încetini valorificarea câștigurilor din cedări 1.
Oportunități
- Investiții în capacitate de producție pentru baterii avansate, sprijinite de credite fiscale în Statele Unite 1.
- Creșterea cererii de înlocuire pentru sistemele de încălzire electrică din baza instalată existentă 1.
- Extinderea operațiunilor de finanțare comercială și credite pentru întreprinderi mici din India 1.
Amenințări
- Inflația ridicată ar putea amâna cererea clienților și investițiile lor pe termen lung 1.
- Intensificarea concurenței în anumite piețe ar putea afecta marjele și valoarea activelor 1.
- Dificultățile financiare ale unor operațiuni pot duce la pierderi de control și deconsolidări, cum s-a întâmplat cu serviciile medicale 1.
Riscuri
- Deconsolidări și pierderi de controlridicat
Când o operațiune intră în administrare judiciară, compania poate pierde controlul asupra ei, ceea ce modifică veniturile raportate și rezultatele, așa cum s-a întâmplat în 2025 1.
- Dependența de cedări și tranzacțiimediu
Un volum mare de câștiguri provine din cedări, iar dacă piața tranzacțiilor se înăsprește, ritmul de reciclare a capitalului ar putea încetini 1.
- Expunerea la costuri de finanțaremediu
Datoria semnificativă și cheltuielile cu dobânzile pot limita flexibilitatea, mai ales într-un mediu cu inflație ridicată 1.
- Riscuri din modernizarea software-uluiscăzut
Costurile legate de modernizarea platformei pentru dealeri vor afecta rezultatele pe termen scurt, iar realizarea beneficiilor ar putea întârzia 1.
- Politici comerciale și reglementarescăzut
Politicile comerciale în evoluție și aprobările regulatorii pentru noi achiziții, cum este cea pentru Fosber, pot influența calendarul tranzacțiilor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru baterii avansate și pentru sistemele de înlocuire se menține, segmentul industrial ar putea continua să îmbunătățească marjele și fluxurile de numerar 1.
- Reciclarea capitalului din cedări ar putea finanța achiziții mai avantajoase, sprijinind creșterea valorii pe termen lung 1.
- Poziția de lider în mai multe piețe de nișă poate susține relații stabile cu clienții și venituri recurente 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile au scăzut semnificativ după cedări și deconsolidări, iar dacă nu sunt compensate prin noi achiziții, creșterea ar putea rămâne lentă 1.
- Inflația și costurile ridicate de finanțare ar putea limita investițiile și presa asupra rezultatului net 1.
- Operațiuni precum închirierea modulară și energia solară arată că unele activități pot avea dificultăți în medii competitive 1.
De urmărit
- Finalizarea achiziției Fosber și integrarea ei în segmentul industrialprima jumătate a 2026
- Calendarul cedării operațiunii FPSO din servicii petroliere offshoreprima jumătate a 2026
- Progresul programului de investiții în capacitate de producție pentru stocarea energiei2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (05 nov. 2026), 6-K (14 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (31 iul. 2026), 6-K (18 iun. 2026), 6-K (20 mai 2026).
Afacerea
Compania a fost creată de Brookfield ca vehicul public pentru operațiuni de servicii de afaceri și industriale, iar în exercițiul financiar 2025 raportează active totale de 75,8 miliarde USD și venituri de 27,5 miliarde USD 1. Strategia se bazează pe îmbunătățirea fluxurilor de numerar ale operațiunilor, pe achiziții orientate spre operare și pe reciclarea capitalului din cedări către noi investiții, obiectivul fiind randamentul mai ales din creșterea valorii, cu o distribuție moderată 1. Activitățile sunt concentrate în Statele Unite, Europa, Brazilia, Australia și Canada 1.
Compania tratează fiecare afacere ca pe un activ care trebuie să aibă o strategie clară, bazată pe avantaje competitive, profitabilitate și fluxuri de numerar sustenabile 1. Majoritatea operațiunilor sunt lideri de piață care furnizează bunuri și servicii acolo unde sunt produse, astfel încât nu depind în mare măsură de comerțul transfrontalier 1.
Segmente
Servicii de afaceri
Include operațiuni de software pentru dealeri, servicii financiare nebancare, un asigurător de ipoteci rezidențiale din Canada, închirieri de flote și alte activități, cu venituri de 9,4 miliarde USD în 2025 1. Veniturile s-au redus semnificativ față de anul anterior din cauza cedării operațiunii de carburanți rutieri și a deconsolidării serviciilor medicale 1.
Servicii de infrastructură
Include închirierea de clădiri modulare, serviciile de loterie, serviciile petroliere offshore și serviciile de acces la locul de muncă, cu venituri de 3,2 miliarde USD în 2025 1. Operațiunea de loterie beneficiază de marje mai bune și de noi contracte comerciale, în timp ce închirierea modulară este afectată de un nivel mai redus al activității 1.
Piața în context
Activitățile companiei acoperă sectoare precum software pentru industria auto, finanțare comercială, asigurări ipotecare, stocare energetică și producție industrială, iar cererea din aceste domenii depinde de nivelul general al activității economice 1. Compania notează că o inflație mai ridicată ar putea amâna decizii de investiții pe termen lung și ar putea reduce cererea globală 1.
Conform raportării, cererea pentru componente industriale a revenit lent și rămâne sub nivelurile normale de ciclu, iar calendarul unei redresări complete este incert 1. Pe de altă parte, piețele de înlocuire și de baterii avansate sunt susținute de cerere durabilă și de programe de investiții în capacitate de producție din Statele Unite 1.
Tendințe
- Investiții în producție și stocare energetică în SUAvânt din spate
Operațiunea de stocare avansată a energiei a anunțat un program de reinvestiții de mai multe miliarde de dolari pentru extinderea capacității de producție din Statele Unite, care ar putea fi susținut de credite fiscale pentru producția industrială 1.
- Cerere lentă în industria componentelorvânt din față
Cererea de bază pentru componentele industriale nu a revenit complet, iar momentul unei redresări depinde de piață, ceea ce ar putea menține presiune asupra veniturilor din acest segment 1.
- Cedări și reciclarea capitaluluimixt
Vânzările parțiale și cedările din 2025 au generat câștiguri și capital pentru noi achiziții, ceea ce poate sprijini dezvoltarea portofoliului dacă ritmul tranzacțiilor se menține 1.
Poziția concurențială
Sursele regulatorii nu identifică în mod explicit concurenții companiei, însă se menționează că unele afaceri operează în piețe cu concurență mai intensă, de exemplu prin deprecierea unui activ din energie solară din cauza concurenței sporite 1. Competitivitatea depinde de scara, de poziția de lider și de calitatea serviciilor, factori invocați de companie ca diferențiatori 1.
- Concurenți din energia solară și din piețele de servicii specializate
Sursa menționează concurență sporită în energia solară, fără a numi concurenți specifici 1.
- Concurenți din software pentru dealeri auto
Operațiunea de software este afectată de retragerea clienților, compensată parțial prin extinderi de contracte 1.
- Alți furnizori de finanțare comercială și ipoteci
Activitățile de creditare și ipoteci concurează cu alți creditori din Canada și India, fără nume din sursă 1.
- Furnizori de baterii avansate și stocare
Segmentul de stocare avansată concurează pe mix de produse și capacitate de producție, fără nume din sursă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Brookfield Business (BBUC) Joins Reliance Deal. What Returns Can it Capture?Yahoo Finance — News · 20 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 20 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)05 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)14 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)18 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)11 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)08 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)02 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 mar. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Brookfield Business Corporation · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.