olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
American Well Corporation AMWL
Services-Business Services, NEC · SIC 7389 · Verticală: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)
American Well (Amwell) oferă o platformă enterprise software și SaaS care permite furnizorilor de servicii medicale și asigurătorilor să livreze îngrijire hibridă, combinând consultații în persoană, virtuale și automatizate. Compania rămâne în pierdere, dar în a doua jumătate a anului 2026 a raportat o traiectorie mai bună a marjelor, cu venituri trimestriale de 52,0 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea American Well Corporation (AMWL) costa 12,11 USD (−1,94 % într-o zi), cu capitalizare 207,5 mil USD, beta 1,24, interval pe 52 de săptămâni 3,78–14,98 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 49,0 mil USD (−13,0 % an/an), profit net de -11,4 mil USD, EPS diluat -0,67 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,9
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 11,27 – 14,68
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 26,3 %
- SMA 50 / 200
- 12,96 / 9,08
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,03 / 0,12
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,3 % | −5,9 % | +4,6 pp | — |
| 3 luni | −6,3 % | −4,6 % | −1,7 pp | — |
| 6 luni | +56,3 % | +0,2 % | +56,0 pp | — |
| De la început de an | +146,6 % | +7,4 % | +139,2 pp | — |
| 1 an | +139,8 % | +8,2 % | +131,6 pp | −0,6 % |
| 3 ani | −50,4 % | +68,4 % | −118,8 pp | +0,1 % |
| 5 ani | −93,5 % | +56,5 % | −150,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 71,0 mil | 66,8 mil | 70,9 mil | 56,3 mil | 55,3 mil | 54,9 mil | 52,0 mil | 49,0 mil |
| Costul vânzărilor | 36,6 mil | 31,6 mil | 31,1 mil | 26,8 mil | 27,0 mil | 26,9 mil | 24,5 mil | 23,0 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 18,8 mil | 22,1 mil | 18,2 mil | 18,6 mil | 13,9 mil | 12,4 mil | 10,4 mil | 9,6 mil |
| Profit operațional | -42,8 mil | -30,4 mil | -20,4 mil | -29,3 mil | -25,2 mil | -17,4 mil | -9,6 mil | -11,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 8,2 mil | 7,8 mil | 8,2 mil | 9,4 mil | 8,5 mil | 7,6 mil | 7,0 mil | 5,2 mil |
| Profit înainte de impozit | -45,4 mil | -17,0 mil | -19,5 mil | -30,7 mil | -27,3 mil | -10,1 mil | -10,2 mil | -10,2 mil |
| Impozit pe profit | 1,5 mil | 568,0 mii | -725,0 mii | 1,2 mil | -626,0 mii | 217,0 mii | -548,0 mii | 769,0 mii |
| Profit net | -42,7 mil | -18,7 mil | -19,7 mil | -32,4 mil | -24,9 mil | -10,9 mil | -9,9 mil | -11,4 mil |
| EPS diluat | -2,77 ≈ | -1,19 | -1,24 | -2,00 | -1,52 ≈ | -0,66 | -0,59 | -0,67 |
| Flux de numerar operațional | -13,4 mil | -25,1 mil | -4,7 mil ≈ | -18,8 mil ≈ | -17,4 mil | -983,0 mii | 10,7 mil ≈ | -11,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 3,0 mii | 9,0 mii | 0 ≈ | 0 ≈ | 12,0 mii | 5,0 mii | 8,0 mii ≈ | 10,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 114,0 mil | 148,9 mil | 245,3 mil | 252,8 mil | 277,2 mil | 259,0 mil | 254,4 mil | 249,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +30,6 % | +64,8 % | +3,1 % | +9,7 % | −6,5 % | −1,8 % | −2,0 % |
| Profit net | -52,7 mil | -87,2 mil | -224,4 mil | -176,3 mil | -270,4 mil | -675,2 mil | -208,1 mil | -95,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -2,27 | -0,69 | -19,72 | -47,50 | -13,88 | -5,96 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -46,2 % | -58,6 % | -91,5 % | -69,8 % | -97,6 % | -260,6 % | -81,8 % | -38,4 % |
| Flux de numerar liber | -75,9 mil | -83,2 mil | -115,8 mil | -142,1 mil | -192,6 mil | -148,5 mil | -127,5 mil | -66,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 182,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 247,8 mil USD
- Active totale
- 323,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,37x
- ROE
- -33,9 %
- ROA
- -25,2 %
- Marja FCF
- -26,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 245,3 mil | 252,8 mil | 277,2 mil | 259,0 mil | 254,4 mil | 249,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 156,8 mil | 148,5 mil | 160,4 mil | 164,3 mil | 155,4 mil | 116,5 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 88,5 mil ≈ | 104,3 mil ≈ | 116,8 mil ≈ | 94,8 mil ≈ | 99,0 mil ≈ | 132,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 84,4 mil | 106,6 mil | 138,5 mil | 105,8 mil | 86,1 mil | 72,9 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -227,4 mil | -179,1 mil | -275,9 mil | -692,1 mil | -217,5 mil | -105,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 10,2 mil | 16,1 mil | 26,2 mil | 31,5 mil | 33,0 mil | 34,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -217,3 mil ≈ | -163,1 mil ≈ | -249,7 mil ≈ | -660,6 mil ≈ | -184,6 mil ≈ | -71,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -225,8 mil | -179,0 mil | -269,7 mil | -675,3 mil | -209,9 mil | -94,5 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 639,0 mii | -5,4 mil | 64,0 mii | 3,9 mil | 2,8 mil | 434,0 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | -224,4 mil | -176,3 mil | -270,4 mil | -675,2 mil | -208,1 mil | -95,7 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,27 | -0,69 | -19,72 | -47,50 | -13,88 | -5,96 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 99,0 mil | 254,1 mil | 13,7 mil | 14,2 mil | 15,0 mil | 16,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 14,2 mil
- 2024
- 15,0 mil
- 2025
- 16,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 941,6 mil | 746,4 mil | 538,5 mil | 372,0 mil | 228,3 mil | 182,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 45,3 mil | 51,4 mil | 58,4 mil | 54,1 mil | 71,9 mil | 49,7 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 9,1 mil | 7,5 mil | 8,7 mil | 6,7 mil | 2,9 mil | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,1 mld | 827,3 mil | 626,6 mil | 449,6 mil | 317,0 mil | 246,7 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,8 mil | 2,2 mil | 1,0 mil | 572,0 mii | 376,0 mii | 225,0 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 193,9 mil | 442,8 mil | 435,3 mil | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 12 feb. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 55,5 mil | 152,4 mil | 135,0 mil | 120,2 mil | 101,5 mil | 66,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | 589,7 mil | 436,0 mil | 323,8 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 5,8 mil | 12,2 mil | 7,2 mil | 4,9 mil | 5,0 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 121,0 mil | 141,6 mil | 114,1 mil | 93,8 mil | 111,3 mil | 73,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 130,4 mil | 185,0 mil | 133,7 mil | 109,5 mil | 119,7 mil | 76,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 480,2 mil | 316,2 mil | 247,8 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
- 2023
- 120,2 mil
- 2024
- 101,5 mil
- 2025
- 66,1 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -112,5 mil | -141,5 mil | -192,3 mil | -148,3 mil | -127,3 mil | -66,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 3,3 mil | 559,0 mii | 292,0 mii | 192,0 mii | 119,0 mii | 21,0 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -115,8 mil ≈ | -142,1 mil ≈ | -192,6 mil ≈ | -148,5 mil ≈ | -127,5 mil ≈ | -66,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -66,8 mil | -59,6 mil | -11,6 mil | -19,2 mil | -18,7 mil | 17,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 983,1 mil | 5,8 mil | -3,6 mil | 2,1 mil | 1,4 mil | 840,0 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -148,3 mil
- 2024
- -127,3 mil
- 2025
- -66,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
- 2023
- -19,2 mil
- 2024
- -18,7 mil
- 2025
- 17,1 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 207,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -27,0 % | 8 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -3,5 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,0x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -9,3 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
American Well Corporation (AMWL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 249,3 mil USD în 2025; creștere an/an -2,0 %; marjă netă -27,0 %; ROE -24,5 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 3,0x
Ce o infirmă
- Marja netă: -27,0 %
- CAGR venituri 3 ani: -3,5 %
- Randament FCF: -9,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Business Services, NEC (SIC 7389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| UBERUber Technologies, Inc. | 140,4 mld | 40,7 | 12,4 % | 6,1 % | +18,3 % | −21 % / +22 % |
| MELIMercadoLibre, Inc. | 77,6 mld | 41,1 | 26,2 % | 4,9 % | +39,1 % | −26 % / −6 % |
| EBAYeBay Inc. | 54,2 mld | 26,8 | 46,6 % | 16,9 % | +7,9 % | +49 % / +201 % |
| PYPLPayPal Holdings, Inc. | 49,0 mld | 11,2 | 23,8 % | 13,8 % | +4,3 % | −6 % / +2 % |
| MSCIMsci Inc. | 46,9 mld | 34,7 | — | 40,3 % | +9,7 % | +16 % / +26 % |
| FISVFiserv, Inc. | 33,4 mld | — | -17,0 % | -18,9 % | +3,6 % | +2 % / −52 % |
| CPAYCorpay, Inc | 28,6 mld | 24,6 | 33,7 % | 23,7 % | +13,9 % | +51 % / +86 % |
| GPNGlobal Payments Inc. | 25,1 mld | — | -5,6 % | -11,2 % | −0,4 % | +25 % / −18 % |
| BRBroadridge Financial Solutions, Inc. | 21,9 mld | 21,4 | 40,2 % | 13,9 % | +8,5 % | −15 % / +0 % |
| RBARB Global, Inc | 17,6 mld | 39,7 | 8,8 % | 10,0 % | +7,2 % | −3 % / +49 % |
| FICOFair Isaac Corp | 15,3 mld | 20,4 | — | 34,1 % | +15,9 % | −61 % / −35 % |
| FISFidelity National Information Services, Inc. | 15,1 mld | 4,4 | 23,0 % | 26,8 % | +5,4 % | −55 % / −50 % |
| CARTMaplebear Inc. | 13,7 mld | 30,1 | 16,0 % | 11,6 % | +10,8 % | +38 % / +139 % |
| AKAMAkamai Technologies, Inc | 11,2 mld | 28,0 | 8,9 % | 9,5 % | +5,4 % | −13 % / −33 % |
| EXLSExlservice Holdings, Inc. | 6,6 mld | 26,0 | 27,7 % | 11,1 % | +13,6 % | +10 % / +54 % |
| SEZLSezzle Inc. | 5,2 mld | 29,9 | 84,3 % | 31,4 % | +66,1 % | +151 % / +9.209 % |
| DLODLocal Limited | 4,0 mld | 20,6 | 37,2 % | 18,0 % | +46,6 % | −0 % / −22 % |
| CBZCBIZ, Inc. | 3,0 mld | 25,8 | 6,8 % | 4,6 % | +52,1 % | −0 % / +6 % |
| TICTIC Solutions, Inc. | 2,1 mld | — | -5,6 % | -5,1 % | indisponibil | −1 % / indisponibil |
| QNSTQuinStreet, Inc. | 1,2 mld | 14,5 | 28,6 % | 6,3 % | +18,3 % | +46 % / +63 % |
| PHRPhreesia, Inc. | 788,9 mil | 74,3 | 3,1 % | 2,1 % | +14,5 % | −38 % / −18 % |
| PRTHPriority Technology Holdings, Inc. | 649,9 mil | 16,2 | — | 4,0 % | +8,3 % | +35 % / +162 % |
| PSFEPaysafe Ltd | 340,5 mil | — | -23,8 % | -10,7 % | −0,2 % | −14 % / −35 % |
| FVRRFiverr International Ltd. | 303,5 mil | 15,0 | 5,4 % | 4,9 % | +10,1 % | −60 % / −68 % |
| POWWOutdoor Holding Company | 268,0 mil | 68,1 | 2,8 % | 12,1 % | +3,5 % | +26 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMWL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Pe scurt
American Well (Amwell) oferă o platformă enterprise software și SaaS care permite furnizorilor de servicii medicale și asigurătorilor să livreze îngrijire hibridă, combinând consultații în persoană, virtuale și automatizate. Compania rămâne în pierdere, dar în a doua jumătate a anului 2026 a raportat o traiectorie mai bună a marjelor, cu venituri trimestriale de 52,0 milioane USD.
SWOT
Puncte tari
- Platforma este construită pentru îngrijire hibridă și poate fi integrată cu sistemele existente ale clienților, ceea ce reduce riscul de înlocuire completă 1. Modelul sub branduri proprii ale clienților este un avantaj față de competitorii care promovează propriile mărci 1.
- Compania are o bază de clienți în sistemele de sănătate și în asigurători, iar acoperirea clinică prin rețeaua afiliată AMG completează oferta 1. Pe fondul rezultatelor din al doilea trimestru al anului 2026, compania a raportat că nu are datorii 3.
- Capacitatea de a combina tipuri de îngrijire sincronă, asincronă și automatizată oferă clienților un instrument flexibil pentru căi clinice diverse 1.
Puncte slabe
- Compania a înregistrat pierderi în fiecare perioadă de la înființare și nu are asigurată profitabilitatea viitoare 1.
- Dependența de un număr mic de clienți mari face ca pierderea unui singur client important să aibă un impact semnificativ asupra veniturilor 1.
- Veniturile din abonamente au scăzut în 2025 și în primul semestru al anului 2026, ceea ce arată dificultăți în reținerea clienților 12.
Oportunități
- Dacă DHA va extinde soluția la nivelul întregii instituții, compania ar putea dobândi un contract important și o poziție de contractor principal 3.
- Extinderea în piețele internaționale de sănătate mintală, prin SilverCloud, ar putea deschide noi surse de venituri 1.
- Creșterea investițiilor în inteligența artificială și în module noi ar putea extinde vânzările către clienții existenți 1.
Amenințări
- Concurența de la platforme mari de tehnologie și de la furnizorii de dosare medicale ar putea reduce prețurile și cota de piață 1.
- Schimbările de reglementare sau incidentele de securitate cibernetică ar putea genera răspunderi financiare semnificative 1.
- Încetarea relației cu anumiți clienți majori, în special după expirarea termenelor contractuale, ar putea afecta grav veniturile 12.
Riscuri
- Dependența de clienți mariridicat
Un singur client a reprezentat o parte majoritară din venituri, iar primii zece clienți au concentrat cea mai mare parte a veniturilor, astfel încât pierderea unuia ar putea afecta grav rezultatele 1.
- Pierderi continueridicat
Compania nu a atins profitabilitatea și a acumulat un deficit mare, ceea ce ar putea limita capacitatea de finanțare pe termen lung 1.
- Necesitatea de capital suplimentarmediu
Dacă fluxurile de numerar nu se îmbunătățesc conform planului, compania ar putea avea nevoie de capital prin emisiuni de acțiuni sau datorii, cu efect de diluare 1.
- Concurență și presiune asupra prețurilormediu
Concurenții pot avea resurse mai mari și pot oferi soluții la prețuri mai scăzute, ceea ce ar putea limita creșterea 1.
- Confidențialitate și securitate ciberneticămediu
Un incident de securitate ar putea atrage răspunderi legale și pierderea încrederii clienților, în special în sectorul sănătății 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă obiectivul de a atinge fluxuri de numerar pozitive din operațiuni în trimestrul al patrulea din 2026 se confirmă, compania ar putea demonstra că modelul bazat pe abonamente devine sustenabil 3.
- Contractul cu un mare client guvernamental, dacă este extins, ar putea oferi un punct de sprijin important pentru creștere și credibilitate în sectorul public 3.
- Dacă piața îngrijirii hibride crește conform estimărilor conducerii, platforma ar putea beneficia de o cerere în expansiune 1.
Ce ar strica teza
- Dacă veniturile din abonamente continuă să scadă, compania ar putea să nu își poată susține investițiile în inteligența artificială și în produse noi 23.
- Concentrarea clientelei și churnul ridicat ar putea face ca veniturile să rămână volatile, chiar dacă piața crește 1.
- Dacă concurenții mari își extind ofertele hibride, compania ar putea pierde cote de piață sau fi forțată să reducă prețurile 1.
De urmărit
- Îndeplinirea ghidajului de venituri pentru 2026 și ajustările ulterioareQ4 2026
- Atingerea fluxurilor de numerar pozitive din operațiuni, anunțată de conducereQ4 2026
- Decizia Defense Health Agency privind extinderea soluției la nivelul întregii instituțiiQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Afacerea
Amwell se prezintă drept o companie de platforme enterprise și software ca serviciu, fondată în 2006, care activează în zona îngrijirii digitale hibride. Platforma Amwell permite clienților să construiască programe de îngrijire sub propriile branduri, cu componente de consultații virtuale, îngrijire automatizată și servicii de sănătate mintală digitală 1. Compania deservește, la 31 decembrie 2025, aproximativ 50 de planuri de sănătate, care reprezintă peste 90 de milioane de vieți acoperite, și aproximativ 80 dintre cele mai mari sisteme de sănătate din SUA 1.
Modelul de afaceri se bazează în principal pe abonamente la platformă, completate de servicii profesionale facturate pe bază de tarif pentru serviciu, de dispozitive Carepoint și de accesul la Amwell Medical Group, rețeaua afiliată de furnizori clinici 1. Contractele durează de regulă trei ani, iar partea de abonamente a crescut ca pondere în venituri în 2026 23.
Compania a cedat în 2025 afacerea de telepsihiatrie și divizia APC, pentru a se concentra pe platforma Amwell, pe clienții strategici și pe calea către profitabilitate 1. Rezultatele trimestrului al doilea din 2026 au fost raportate sub simbolul NYSE AMWL 3.
Segmente
Sisteme de sănătate
Segmentul sistemelor de sănătate include programe de consultații virtuale între furnizori, îngrijire post-externare, asistență virtuală în spital și monitorizarea pacienților prin dispozitive Carepoint 1. Veniturile din abonamente ale acestui segment au scăzut în 2025, pe fond de consolidare a pieței și de churn 1.
Planuri de sănătate și asigurători
Segmentul asigurătorilor include urgențe medicale, îngrijire primară virtuală și programe de sănătate mintală, integrate în portalurile și aplicațiile acestora 1. Veniturile din abonamente ale acestui segment au scăzut în 2025 față de anul anterior, din cauza churnului 1.
Piața în context
Compania estimează că piața totală adresabilă (TAM) pentru soluțiile sale este de aproximativ 94 de miliarde USD în SUA, dintre care aproximativ 31 de miliarde USD sunt accesibile prin tehnologie pentru platforma hibridă 1. Conducerea estimează că acest segment ar putea crește la aproximativ 50 de miliarde USD în următorii patru ani, pe fondul extinderii pieței îngrijirii digitale 1.
Tendințe
- Consolidarea sistemelor de sănătatevânt din față
Consolidarea furnizorilor de servicii medicale reduce numărul de clienți potențiali, dar crește puterea de negociere a celor rămași și poate impune reduceri de prețuri 1.
- Adoptarea îngrijirii hibridevânt din spate
Creșterea adoptării îngrijirii digitale și a programelor hibride de la sistemele de sănătate și asigurători ar putea susține cererea pentru platforma Amwell pe termen lung 1.
- Inteligența artificială în servicii medicalemixt
Investițiile în inteligența artificială sunt prezentate de companie drept prioritate pentru creștere, în timp ce pe termen scurt se urmărește reducerea pierderilor 13.
- Reglementare și confidențialitatemixt
Schimbările legislative din sănătate și regulile privind confidențialitatea datelor pot crește costurile de conformitate, dar pot și deschide noi cerințe pentru soluțiile digitale 1.
Poziția concurențială
Concurența include furnizori de telemedicină precum Teladoc, companii de tehnologie orizontale precum Microsoft, Amazon și Zoom, precum și furnizorii de dosare medicale electronice precum Epic și Oracle Health 1. Compania notează că mulți dintre concurenți sunt și parteneri, ceea ce ar putea transforma rivalitatea în colaborare 1.
Avantajele declarate ale Amwell țin de amploarea bazei de clienți, de poziția dublă față de asigurători și furnizori, de capacitatea de integrare cu sistemele existente și de modelul de branding al clienților 1. Concurenții mai mari pot avea însă resurse și recunoaștere superioare 1.
- Teladoc HealthTDOC
Furnizor de platforme de telemedicină menționat de companie drept concurent direct pe piața îngrijirii digitale 1.
- MicrosoftMSFT
Companie de tehnologie orizontală care pătrunde în sectorul medical prin soluții de comunicare video, menționată în sursă 1.
- AmazonAMZN
Companie de tehnologie care activează în servicii medicale digitale, menționată drept concurent potențial 1.
- Epic Systems
Furnizor privat de dosare medicale electronice, menționat atât ca concurent, cât și ca potențial partener de integrare 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Amazon's top health exec is stepping down, will be replaced by Amwell co-founderCNBC World · 27 mai 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 27 mai 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 iul. 2026Item 4.01 · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent22 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent12 mai 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / American Well Corporation · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / American Well Corporation · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / American Well Corporation · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.