olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Conagra Brands, Inc. CAG
Food and Kindred Products · SIC 2000 · Verticală: Food and Kindred Products (SIC 2000)
Conagra Brands este una dintre cele mai mari companii alimentare de marcă din America de Nord, cu vânzări nete de peste 11 miliarde de dolari în anul fiscal 2026. Prima tranșă din anul fiscal 2027 arată vânzări în scădere și un ghid reafirmat, iar datoria netă ridicată face ca revenirea marjelor să fie în centrul atenției.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Conagra Brands, Inc. (CAG) costa 15,27 USD (+5,97 % într-o zi), cu capitalizare 7,3 mld USD, randament al dividendului 8,02 %, beta -0,03, interval pe 52 de săptămâni 12,58–20,02 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 2,6 mld USD (−1,4 % an/an), profit net de 174,3 mil USD (+6,0 % an/an), EPS diluat 0,36 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 13,29 – 15,24
- peste banda superioară · %B 1,02 · lățimea benzii 13,7 %
- SMA 50 / 200
- 14,59 / 15,25
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,11 / 0,00
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +15,8 % | −1,1 % | +16,9 pp | — |
| 3 luni | +1,7 % | −0,5 % | +2,2 pp | — |
| 6 luni | +8,5 % | +4,4 % | +4,1 pp | — |
| De la început de an | −11,8 % | +12,3 % | −24,1 pp | — |
| 1 an | −10,8 % | +13,5 % | −24,3 pp | −45,6 % |
| 3 ani | −45,1 % | +76,4 % | −121,5 pp | −72,2 % |
| 5 ani | −53,1 % | +63,7 % | −116,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 aug. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,2 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | 2,6 mld | 3,0 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 2,6 mld |
| Costul vânzărilor | 2,3 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,0 mld |
| Profit brut | 846,7 mil | 710,3 mil | 707,2 mil | 640,6 mil | 696,0 mil | 657,7 mil | 704,1 mil | 618,7 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 425,2 mil | 443,7 mil | 333,0 mil | 335,6 mil | 325,1 mil | 377,6 mil | 401,1 mil | 350,3 mil |
| Profit operațional | 402,6 mil | 239,4 mil | 321,0 mil | 347,4 mil | -597,6 mil | 280,1 mil | -1,7 mld | 268,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 97,5 mil | 98,3 mil | 95,3 mil | 95,3 mil | 97,0 mil | 101,4 mil | 102,3 mil | 97,9 mil |
| Profit înainte de impozit | 346,0 mil | 189,0 mil | 293,2 mil | 289,1 mil | -655,3 mil | 229,6 mil | -1,7 mld | 232,9 mil |
| Impozit pe profit | 61,5 mil | 43,9 mil | 37,2 mil | 124,6 mil | 8,3 mil | 29,8 mil | -70,9 mil | 58,6 mil |
| Profit net | 284,5 mil | 145,1 mil | 256,0 mil | 164,5 mil | -663,6 mil | 199,8 mil | -1,6 mld | 174,3 mil |
| EPS diluat | 0,59 | 0,30 | 0,53 ≈ | 0,34 | -1,39 | 0,42 | -3,37 ≈ | 0,36 |
| Flux de numerar operațional | 485,6 mil ≈ | 592,0 mil ≈ | 345,7 mil | 120,6 mil | 210,6 mil ≈ | 564,4 mil ≈ | 506,5 mil | -4,2 mil |
| Investiții (capex) | 82,4 mil ≈ | 88,8 mil ≈ | 85,1 mil | 146,8 mil | 71,8 mil ≈ | 95,6 mil ≈ | 109,2 mil | 123,7 mil |
| Dividende plătite | 167,8 mil ≈ | 167,1 mil ≈ | 167,0 mil | 167,1 mil | 167,7 mil ≈ | 167,4 mil ≈ | 167,5 mil | 167,5 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | 15,0 mil | 300,0 mii ≈ | 0 ≈ | 0 | 44,0 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 9,5 mld | 11,1 mld | 11,2 mld | 11,5 mld | 12,3 mld | 12,1 mld | 11,6 mld | 11,3 mld |
| Venituri an/an | +20,2 % | +15,9 % | +1,2 % | +3,1 % | +6,4 % | −1,8 % | −3,6 % | −2,9 % |
| Profit net | 678,3 mil | 840,1 mil | 1,3 mld | 888,2 mil | 683,6 mil | 347,2 mil | 1,2 mld | -1,9 mld |
| Profit net an/an | −16,1 % | +23,9 % | +54,6 % | −31,6 % | −23,0 % | −49,2 % | +231,9 % | −266,3 % |
| EPS diluat | 1,52 | 1,72 | 2,66 | 1,84 | 1,42 | 0,72 | 2,40 | -4,00 |
| EPS diluat an/an | −23,2 % | +13,2 % | +54,7 % | −30,8 % | −22,8 % | −49,3 % | +233,3 % | −266,7 % |
| netă % | 7,1 % | 7,6 % | 11,6 % | 7,7 % | 5,6 % | 2,9 % | 9,9 % | -17,0 % |
| Flux de numerar liber | 772,4 mil | 1,5 mld | 961,7 mil | 712,9 mil | 633,2 mil | 1,6 mld | 1,3 mld | 978,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mai 2026
- Numerar
- 218,0 mil USD
- Datorie financiară
- 6,5 mld USD
- Datorie netă
- 6,3 mld USD
- Capitaluri proprii
- 6,4 mld USD
- Active totale
- 17,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,02x
- Lichiditate curentă
- 0,90x
- ROE
- -25,1 %
- ROA
- -10,0 %
- Marja FCF
- 8,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 11,2 mld | 11,5 mld | 12,3 mld | 12,1 mld | 11,6 mld | 11,3 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 8,0 mld | 8,7 mld | 9,0 mld | 8,7 mld | 8,6 mld | 8,6 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Profit brut | 3,2 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | 3,3 mld | 3,3 mld | 3,0 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 51,3 mil | 53,4 mil | 57,7 mil | 61,4 mil | 60,8 mil | 62,7 mil | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,1 mld | 1,6 mld | 1,1 mld | 852,8 mil | 1,4 mld | -1,6 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 387,7 mil | 375,4 mil | 369,9 mil | 400,9 mil | 390,2 mil | 396,0 mil | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| EBITDA | 2,5 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | -1,2 mld ≈ | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 1,5 mld | 1,2 mld | 901,9 mil | 610,2 mil | 1,2 mld | -1,8 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 193,8 mil | 290,5 mil | 218,7 mil | 262,5 mil | 3,7 mil | 91,8 mil | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Profit net | 1,3 mld | 888,2 mil | 683,6 mil | 347,2 mil | 1,2 mld | -1,9 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,66 | 1,84 | 1,42 | 0,72 | 2,40 | -4,00 | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 487,8 mil | 482,2 mil | 480,7 mil | 480,0 mil | 479,7 mil | 479,0 mil | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,04 | 1,25 | 1,32 | 1,40 | 1,40 | 1,40 | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 480,0 mil
- 2025
- 479,7 mil
- 2026
- 479,0 mil
SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 79,2 mil | 83,3 mil | 93,3 mil | 77,7 mil | 68,0 mil | 218,0 mil | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Stocuri | 1,7 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Active curente | 2,7 mld | 3,0 mld | 3,4 mld | 3,1 mld | 3,1 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,6 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,8 mld | 2,8 mld | — | SEC (XBRL)· 10 iul. 2025verificat |
| Fond comercial | 11,3 mld | 11,3 mld | 10,9 mld | 10,3 mld | 10,5 mld | 8,1 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 4,1 mld | 3,9 mld | 3,2 mld | 2,5 mld | 2,4 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Active totale | 22,2 mld | 22,4 mld | 22,1 mld | 20,9 mld | 20,9 mld | 17,3 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,7 mld | 1,9 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 707,4 mil | 184,3 mil | 636,3 mil | 928,4 mil | 804,7 mil | 34,2 mil | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 8,3 mld | 8,1 mld | 7,1 mld | 7,5 mld | 6,2 mld | 6,5 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,3 mld | 3,5 mld | 4,4 mld | 3,2 mld | 4,3 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Datorii totale | 13,6 mld | 13,6 mld | 13,2 mld | 12,4 mld | 12,0 mld | 10,9 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Capital propriu | 8,6 mld | 8,9 mld | 8,8 mld | 8,5 mld | 8,9 mld | 6,4 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
- 2024
- 2,5 mld
- 2025
- 2,4 mld
- 2026
- 1,8 mld
SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,5 mld | 1,2 mld | 995,4 mil | 2,0 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 506,4 mil | 464,4 mil | 362,2 mil | 388,1 mil | 389,3 mil | 423,4 mil | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 961,7 mil ≈ | 712,9 mil ≈ | 633,2 mil ≈ | 1,6 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | 978,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -340,3 mil | -434,9 mil | -354,9 mil | -375,0 mil | -542,2 mil | 262,6 mil | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,6 mld | -738,0 mil | -631,6 mil | -1,7 mld | -1,2 mld | -1,5 mld | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Dividende plătite | 474,6 mil | 581,8 mil | 623,8 mil | 659,3 mil | 669,2 mil | 669,7 mil | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 298,1 mil | 50,0 mil | 150,0 mil | — | 64,0 mil | 15,3 mil | SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -375,0 mil
- 2025
- -542,2 mil
- 2026
- 262,6 mil
SEC (XBRL)· 15 iul. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 7,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
48 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 18,40 – 24,74 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)18,40 – 24,74 (Mijloc 21,10)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -9,5 % | 42 (față de colegi) | 22 % |
| Marja netă · Calitate | -17,0 % | 37 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -2,8 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 25 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 12,0 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 9,8 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 76,4 % | 62 (pe interval fix) | 9 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial25/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente85/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CONAGRA BRANDS, INC. (CAG). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,3 mld USD în 2026; creștere an/an -2,9 %; marjă netă -17,0 %; ROE -24,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 18,40–24,74 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 21,10 USD, prețul de 15,27 USD lasă un potențial de 38,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 27,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randament FCF: 12,0 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 9,8 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -2,8 %
- Lichiditatea curentă: 1,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Food and Kindred Products (SIC 2000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MDLZMondelez International, Inc. | 85,3 mld | 21,2 | 15,5 % | 10,2 % | +5,8 % | +17 % / −5 % |
| CAGConagra Brands, Inc. | 7,3 mld | — | -24,9 % | -17,0 % | −2,9 % | −11 % / −45 % |
| CPBThe Campbell’s Company | 6,9 mld | 17,8 | 10,4 % | 4,1 % | −5,0 % | −24 % / −42 % |
| OTLYOatly Group AB | 5,1 mld | — | -247,9 % | -17,7 % | +4,7 % | −34 % / −55 % |
| BYNDBeyond Meat, Inc. | 3,7 mld | — | — | 111,7 % | −15,6 % | −76 % / −97 % |
| STKHSteakholder Foods Ltd. | 2,3 mld | — | -266,3 % | -112.470,0 % | indisponibil | −95 % / −100 % |
| FLOFlowers Foods Inc | 1,5 mld | 27,3 | 4,0 % | 1,1 % | indisponibil | −34 % / −66 % |
| BRBRBellRing Brands, Inc. | 1,2 mld | 7,2 | — | 7,3 % | +16,1 % | −67 % / −81 % |
| SMPLThe Simply Good Foods Company | 1,2 mld | — | -9,6 % | -11,5 % | −6,5 % | −32 % / −66 % |
| VITLVital Farms, Inc. | 450,8 mil | — | -7,4 % | -3,0 % | +25,3 % | −68 % / −21 % |
| UCFICN Healthy Food Tech Group Corp. | 287,8 mil | 36,7 | 39,2 % | 24,6 % | +144,6 % | −46 % / indisponibil |
| BGSB&G Foods, Inc. | 208,9 mil | — | -15,8 % | -4,0 % | indisponibil | −44 % / −72 % |
| CHSNChanson International Holding | 131,0 mil | 112,0 | 0,5 % | 1,0 % | +0,2 % | −99 % / −100 % |
| SOWGSow Good Inc. | 44,4 mil | — | -346,4 % | — | indisponibil | −75 % / −98 % |
| MLECMoolec Science SA | 32,7 mil | — | -86,4 % | -130,0 % | +521,5 % | −86 % / −100 % |
| LSFLaird Superfood, Inc. | 26,9 mil | — | -22,9 % | -3,4 % | +15,2 % | −12 % / +129 % |
| BOFBranchOut Food Inc. | 25,9 mil | — | -202,6 % | -56,8 % | +113,3 % | −45 % / +8 % |
| BRLSBorealis Foods Inc. | 24,7 mil | — | — | -56,5 % | +8,2 % | −38 % / −90 % |
| HAINThe Hain Celestial Group, Inc. | 13,7 mil | — | -96,8 % | -22,5 % | −13,2 % | −86 % / −99 % |
| DDCDDC Enterprise Limited | — | — | -124,4 % | -123,3 % | +4,6 % | −96 % / −100 % |
| NOMDNomad Foods Limited | — | — | 5,3 % | 4,5 % | −2,2 % | +2 % / −22 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CAG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Conagra Brands este una dintre cele mai mari companii alimentare de marcă din America de Nord, cu vânzări nete de peste 11 miliarde de dolari în anul fiscal 2026 1. Prima tranșă din anul fiscal 2027 arată vânzări în scădere și un ghid reafirmat, iar datoria netă ridicată face ca revenirea marjelor să fie în centrul atenției 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu larg de branduri recunoscute și o istorie lungă în industria alimentară.
- Diversificarea pe segmente și canale de vânzare reduce dependența de o singură categorie.
- Participația în joint venture-ul Ardent Mills aduce contribuții din metoda punerii în echivalență.
Puncte slabe
- Datoria netă ridicată și nivelul de îndatorare limitează flexibilitatea financiară.
- Depreciile mari de goodwill și de mărci indică faptul că unele achiziții nu au dat rezultatele așteptate.
- Dependența de un client mare face vânzările sensibile la deciziile acelui distribuitor.
Oportunități
- Cererea pentru produse orientate spre wellness ar putea sprijini creșterea categoriilor din portofoliu.
- Programele de productivitate și de reducere a complexității ar putea îmbunătăți marjele dacă se realizează.
- Investițiile în inovație și în publicitate ar putea recâștiga cotă în categoriile unde compania a pierdut teren.
Amenințări
- Inflația costurilor și tarifele la materii prime ar putea reduce marjele dacă nu pot fi compensate.
- Consumatorii sensibili la preț ar putea trece la produse mai ieftine sau la mărci private.
- Litigiile legate de produse și de etichetare ar putea genera costuri suplimentare și afecta reputația.
Riscuri
- Inflația costurilor de intrareridicat
Compania se așteaptă la inflație persistentă a costurilor, ceea ce ar putea afecta câștigurile dacă nu poate compensa prin prețuri și productivitate 1.
- Datoria netă ridicatăridicat
Nivelul de îndatorare limitează flexibilitatea și ar putea face mai costoasă refinanțarea dacă condițiile de piață se înrăutățesc 3.
- Pierderea de volum la prețuri mai marimediu
Majorările de preț pot reduce volumele, mai ales dacă consumatorii trec la alternative mai ieftine 2.
- Dependența de un client maremediu
O pondere mare a vânzărilor la un singur client ar putea face rezultatele vulnerabile la schimbări de condiții comerciale 1.
- Litigii legate de produsemediu
Acțiunile în justiție legate de produse și de etichetare ar putea genera plăți și afecta reputația brandurilor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă programele de productivitate și de reducere a complexității se traduc în marje mai bune, rezultatele ar putea depăși ghidul actual.
- Portofoliul de branduri cunoscute și cererea pentru produse orientate spre wellness ar putea sprijini revenirea volumelor.
- Contribuția din Ardent Mills și reducerea datoriei ar putea susține fluxurile de numerar dacă condițiile rămân favorabile.
Ce ar strica teza
- Dacă inflația costurilor rămâne ridicată, marjele ar putea fi sub nivelul așteptat de conducere.
- Datoria netă mare ar putea limita capacitatea companiei de a investi și de a răspunde unor șocuri.
- Dacă consumatorii reduc cumpărăturile din cauza prețurilor, volumele ar putea scădea mai mult decât se estimează.
De urmărit
- Realizarea ghidului de vânzări organice și de marjă ajustatăfiscal 2027
- Evoluția inflației costurilor și efectul majorărilor de preț asupra volumelorQ2 2027
- Nivelul datoriei nete și al ratei de îndatorare la finalul anului fiscalfiscal 2027
- Rezultatele Ardent Mills și contribuția din metoda punerii în echivalențănext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Conagra Brands, Inc., cu sediul în Chicago, produce și comercializează alimente de marcă pentru piața din America de Nord, printre care Birds Eye, Duncan Hines, Healthy Choice și Slim Jim 1. Compania operează în patru segmente de raportare: Grocery & Snacks, Refrigerated & Frozen, International și Foodservice 1. Produsele sunt vândute prin retail, distribuitori și canale de restaurante și instituții 1.
În anul fiscal 2026 compania a înregistrat depreciere de goodwill și de mărci de aproximativ 2,93 miliarde de dolari, ceea ce a afectat profitul net 1. Compania deține și o participație în joint venture-ul Ardent Mills, un business de măcinare, care contribuie la rezultatele din metoda punerii în echivalență 1.
Conducerea a fost reînnoită în 2026, iar directorul general actual și-a început mandatul în iunie 2026 1. Compania spune că prioritățile sale includ restabilirea marjelor, creșterea investițiilor și reducerea complexității operaționale 3.
Segmente
Grocery & Snacks
Segmentul include produse de marcă stabile la raft vândute în retail din Statele Unite și este cel mai mare segment după vânzări 12.
Piața în context
Compania activează într-o industrie alimentară cu concurență intensă, în care produsele concurează cu mărci foarte cunoscute, cu mărci private și cu produse personalizate 1. Compania spune că se diferențiază prin calitate, inovație, valoare, comoditate și loialitatea față de brand 1.
Clientul cel mai mare, Walmart, reprezintă o pondere importantă din vânzările consolidate, ceea ce concentrează expunerea față de un singur distribuitor 1. Cererea pentru produse cu mesaj de wellness și controlul porțiilor este în creștere, conform conducerii 1.
Tendințe
- Presiunea costurilor de intrarevânt din față
Costurile cu ingredientele, ambalajele și energia au crescut, iar compania spune că așteaptă un nivel ridicat al inflației costurilor în anul fiscal 2027 12.
- Sensibilitatea consumatorilor la prețvânt din față
Consumatorii reacționează la majorările de preț, ceea ce poate reduce volumele, iar compania a crescut investițiile în publicitate pentru a sprijini brandurile 2.
- Cerere pentru produse orientate spre wellnessvânt din spate
Consumatorii caută produse cu porții controlate, cu mult proteic și fibre, un trend pe care conducerea spune că îl urmărește prin inovație 1.
- Reducerea datoriei și a complexitățiimixt
Compania urmărește reducerea datoriei nete și a complexității operaționale, iar în primul trimestru datoria netă a scăzut față de anul anterior 23. Efectul depinde de reușita programelor de eficientizare.
Poziția concurențială
Compania este în concurență directă cu branduri naționale bine cunoscute și cu produse cu marcă privată în toate categoriile majore 1. Unii concurenți sunt mai mari și au resurse mai mari decât Conagra, potrivit propriei descrieri 1.
Pe categorii, compania spune că a câștigat cotă în dolari la legume congelate, budinci, chili și deserturi congelate, ceea ce arată că unele linii de produse concurează bine 2.
- Branduri alimentare de marcă naționale
Concurenți cu notorietate mare, descriși în raport ca fiind mai mari și cu resurse mai mari.
- Producători de mărci private
Produse private label care concurează pe preț și valoare în raft.
- Furnizori de produse personalizate pentru foodservice
Concurenți în segmentul de produse personalizate pentru restaurante și instituții.
- Alți producători de alimente congelate și de marcă
Concurență directă în categoriile de congelate, unde compania spune că a câștigat cotă în anumite linii.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- AI is changing how Americans choose snacks, says ConagraCNA (Channel NewsAsia) · 23 sept. 2026 · EN
- Conagra (CAG) Bets “GLP-1 Friendly” Labels Can Offset a Shrinking Appetite for its FoodYahoo Finance — News · 12 sept. 2026 · EN
- Conagra (CAG) Faces ISS Pay Opposition. Can Turnaround Incentives Preserve Accountability?Yahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 23 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 sept. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 sept. 2026
- Raport curent30 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 sept. 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)11 aug. 2026
- Raport curent28 iul. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport anual15 iul. 2026
- Raport curent15 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 iun. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent07 mai 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-05-31 · SEC / Conagra Brands, Inc. · 15 iul. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-30 · SEC / Conagra Brands, Inc. · 30 sept. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Conagra Brands, Inc. · 30 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.