olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

DDC Enterprise Limited DDC

Food and Kindred Products · SIC 2000 · Verticală: Food and Kindred Products (SIC 2000)

0,14USD+6,15 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

DDC Enterprise Limited este un holding din Cayman, care își desfășoară activitatea în principal în China, cu branduri de mese gata de consum și de origine vegetală, dar și cu o strategie de trezorerie în bitcoin. Pentru fiscal 2025, veniturile au fost de 274.0 milioane RMB (39.2 milioane USD), iar compania a ieșit din operațiunile din SUA pentru a se concentra pe piețele asiatice.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea DDC Enterprise Limited (DDC) costa 0,14 USD (+6,15 % într-o zi), cu beta 2,46, interval pe 52 de săptămâni 0,13–7,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,46
Volatilitate (1 an) 129 %
Interval 52 săpt.
0,137,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,11 – 0,20
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 58,1 %
SMA 50 / 200
0,23 / 1,25
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,03 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−38,4 %−1,1 %−37,3 pp—
3 luni−68,1 %−0,5 %−67,6 pp—
6 luni−91,0 %+4,4 %−95,4 pp—
De la început de an−93,3 %+12,3 %−105,6 pp—
1 an−97,9 %+13,5 %−111,4 pp−44,5 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil−65,9 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−98,1 %
05 nov. 2025 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,9 %
22 nov. 2023 → 03 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20212022202320242025
Venituri205,2 mil179,6 mil28,9 mil37,4 mil39,2 mil
Venituri an/anindisponibil−12,5 %−83,9 %+29,4 %+4,6 %
Profit net-458,7 mil-122,2 mil-162,0 mil-21,5 mil-48,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-223,6 %-68,1 %-559,7 %-57,4 %-123,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil-12,6 mil-15,5 mil-39,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
3,0 mil USD
Datorie financiară
9,8 mil USD
Datorie netă
6,8 mil USD
Capitaluri proprii
78,9 mil USD
Active totale
199,6 mil USD
Datorie / capitaluri
0,12x
Lichiditate curentă
0,88x
ROE
-107,2 %
ROA
-36,3 %
Marja FCF
-101,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
28,9 mil
2024
37,4 mil
2025
39,2 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
21,7 mil
2024
26,8 mil
2025
26,9 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
7,2 mil
2024
10,6 mil
2025
12,3 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 ian. 2025verificat

Profit operațional
2023
-20,6 mil
2024
-18,8 mil
2025
-35,3 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
860,2 mii
2024
640,3 mii
2025
263,4 mii

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
-19,7 mil ≈
2024
-18,2 mil ≈
2025
-35,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,7 mil
2024
2,3 mil
2025
2,9 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-22,1 mil
2024
-20,5 mil
2025
-46,2 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
704,9 mii
2024
978,7 mii
2025
2,1 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-162,0 mil
2024
-21,5 mil
2025
-48,3 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
11,1 mil
2024
8,4 mil
2025
3,0 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
4,2 mil
2024
4,5 mil
2025
5,9 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
1,4 mil
2024
646,6 mii
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Active curente
2023
45,1 mil
2024
51,7 mil
2025
83,7 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
84,9 mii
2024
78,6 mii
2025
43,4 mii

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
5,7 mil
2024
3,6 mil
2025
711,1 mii

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,3 mil
2024
1,5 mil
2025
230,3 mii

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Active totale
2023
61,2 mil
2024
66,5 mil
2025
199,6 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,9 mil
2024
3,3 mil
2025
3,7 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,7 mil
2024
6,9 mil
2025
5,4 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
5,5 mil
2024
4,5 mil
2025
4,4 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
39,6 mil
2024
50,8 mil
2025
95,5 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
52,6 mil
2024
55,2 mil
2025
120,7 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
8,5 mil
2024
11,3 mil
2025
78,9 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-12,6 mil
2024
-15,5 mil
2025
-39,7 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
28,4 mii
2024
52,2 mii
2025
4,6 mii

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-12,6 mil ≈
2024
-15,5 mil ≈
2025
-39,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-19,0 mil
2024
-1,5 mil
2025
-62,5 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
30,4 mil
2024
14,3 mil
2025
96,8 mil

SEC (XBRL)· 21 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-39,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
31,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
-89,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-90,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-123,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-101,3 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-124,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-36,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-59,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-33,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
6,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-12,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-39,7 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
4,6 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-39,7 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
49 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
12 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
47 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
14 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,14 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-124,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-123,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 21 apr. 2026
verificat 105

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Food and Kindred Products (SIC 2000)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-59,3 %8 (față de colegi)29 %
Marja netă · Calitate-123,3 %11 (față de colegi)18 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-39,8 %0 (pe interval fix)24 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-12,1x0 (pe interval fix)18 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x6 (pe interval fix)12 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie3/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate9/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

DDC Enterprise Limited (DDC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 39,2 mil USD în 2025; creștere an/an 4,6 %; marjă netă -123,3 %; ROE -124,4 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: -59,3 %
  • Marja netă: -123,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: -39,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: -12,1x
  • Lichiditatea curentă: 0,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Food and Kindred Products (SIC 2000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 24,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,1x
P/S
—
mediana verticalei 0,8x
P/B
—
mediana verticalei 2,4x
ROE
-124,4 %
mediana verticalei -15,8 %
sub mediană
Marja netă
-123,3 %
mediana verticalei -3,4 %
sub mediană
Marja EBIT
-90,0 %
mediana verticalei -9,4 %
sub mediană
Venituri an/an
4,6 %
mediana verticalei 5,2 %
sub mediană (−11,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,3x
Randament dividend
—
mediana verticalei 8,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MDLZMondelez International, Inc.85,3 mld21,215,5 %10,2 %+5,8 %+17 % / −5 %
CAGConagra Brands, Inc.7,3 mld—-24,9 %-17,0 %−2,9 %−14 % / −46 %
CPBThe Campbell’s Company6,9 mld17,810,4 %4,1 %−5,0 %−24 % / −42 %
OTLYOatly Group AB5,1 mld—-247,9 %-17,7 %+4,7 %−34 % / −55 %
BYNDBeyond Meat, Inc.3,7 mld——111,7 %−15,6 %−76 % / −97 %
STKHSteakholder Foods Ltd.2,3 mld—-266,3 %-112.470,0 %indisponibil−95 % / −100 %
FLOFlowers Foods Inc1,5 mld27,34,0 %1,1 %indisponibil−34 % / −66 %
BRBRBellRing Brands, Inc.1,2 mld7,2—7,3 %+16,1 %−67 % / −81 %
SMPLThe Simply Good Foods Company1,2 mld—-9,6 %-11,5 %−6,5 %−32 % / −66 %
VITLVital Farms, Inc.450,8 mil—-7,4 %-3,0 %+25,3 %−68 % / −21 %
UCFICN Healthy Food Tech Group Corp.287,8 mil36,739,2 %24,6 %+144,6 %−46 % / indisponibil
BGSB&G Foods, Inc.208,9 mil—-15,8 %-4,0 %indisponibil−44 % / −72 %
CHSNChanson International Holding131,0 mil112,00,5 %1,0 %+0,2 %−99 % / −100 %
SOWGSow Good Inc.44,4 mil—-346,4 %—indisponibil−75 % / −98 %
MLECMoolec Science SA32,7 mil—-86,4 %-130,0 %+521,5 %−86 % / −100 %
LSFLaird Superfood, Inc.26,9 mil—-22,9 %-3,4 %+15,2 %−12 % / +129 %
BOFBranchOut Food Inc.25,9 mil—-202,6 %-56,8 %+113,3 %−45 % / +8 %
BRLSBorealis Foods Inc.24,7 mil——-56,5 %+8,2 %−38 % / −90 %
HAINThe Hain Celestial Group, Inc.13,7 mil—-96,8 %-22,5 %−13,2 %−86 % / −99 %
NOMDNomad Foods Limited——5,3 %4,5 %−2,2 %+2 % / −22 %
DDCDDC Enterprise Limited——-124,4 %-123,3 %+4,6 %−98 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DDC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (23 oct. 2026), 6-K (02 sept. 2026), 6-K (07 iul. 2026), 6-K (01 iul. 2026), 6-K (10 iun. 2026).

Pe scurt

DDC Enterprise Limited este un holding din Cayman, care își desfășoară activitatea în principal în China, cu branduri de mese gata de consum și de origine vegetală, dar și cu o strategie de trezorerie în bitcoin. Pentru fiscal 2025, veniturile au fost de 274.0 milioane RMB (39.2 milioane USD), iar compania a ieșit din operațiunile din SUA pentru a se concentra pe piețele asiatice.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o rețea extinsă de parteneri de aprovizionare, care reduce nevoia de stocuri proprii și de capital imobilizat.
  • Accentul pe produse convenabile, pe bază vegetală, se potrivește cu tendințele de consum ale generațiilor tinere.
  • Canalul offline de distribuție s-a dovedit solid și a crescut în orașele de nivel doi și trei din China.

Puncte slabe

  • Pierderea netă a fost ridicată în fiscal 2025, în mare parte din cauza compensării pe bază de acțiuni, ceea ce arată o presiune asupra rezultatului.
  • Fluxul de numerar din exploatare a fost negativ, ceea ce indică dependența de finanțare externă.
  • Vânzările online s-au redus sensibil, iar compania a renunțat la o parte din canalele digitale.

Oportunități

  • Extinderea pe piețele asiatice și achizițiile de branduri complementare ar putea diversifica veniturile.
  • Creșterea cererii pentru produse pe bază vegetală ar putea sprijini volumele brandurilor proprii.
  • Dacă prețul bitcoinului crește, valoarea trezoreriei ar putea crește și ea, deși aceasta rămâne incertă.

Amenințări

  • Concurența puternică de preț din comerțul electronic ar putea afecta marjele.
  • Volatilitatea prețului bitcoinului poate genera pierderi contabile mari în trezorerie.
  • Schimbările de reglementare din China privind datele, siguranța alimentară și bitcoinul ar putea crește costurile sau limita activitatea.

Riscuri

  • Volatilitatea bitcoinuluiridicat

    Deținerea de bitcoini expune compania la fluctuații de valoare, care pot produce pierderi nerealizate semnificative în situațiile de piață nefavorabile.

  • Dependența de finanțare externăridicat

    Fluxul de numerar din exploatare a fost negativ, iar achizițiile de bitcoini sunt finanțate prin emisiuni de acțiuni și instrumente de datorie. Condițiile de piață mai slabe ar putea îngreuna accesul la capital.

  • Compensarea pe bază de acțiunimediu

    Costul compensării pe bază de acțiuni a crescut mult în 2025 și a influențat pierderea netă, iar presiunea acestor costuri ar putea continua.

  • Presiunea prețurilor în comerțul electronicmediu

    Concurența de preț din canalele online a determinat retragerea companiei din acest segment, iar presiunea asupra marjelor ar putea persista.

  • Reglementare și conformitate în Chinascăzut

    Activitatea este supusă reglementărilor privind datele, siguranța alimentară și relațiile de muncă, iar schimbările pot crește costurile de conformitate.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru produse convenabile și pe bază vegetală se consolidează, brandurile proprii ar putea susține o creștere sustenabilă a volumelor.
  • Adaptarea rapidă a modelului de business, inclusiv retragerea din SUA și concentrarea pe Asia, poate reduce riscurile operaționale pe termen lung.
  • Dacă bitcoinul se apreciază și compania își menține poziția, trezoreria în bitcoin ar putea genera o valoare suplimentară pentru acționari.

Ce ar strica teza

  • Pierderea netă mare și fluxul de numerar negativ din exploatare arată că modelul actual nu se susține singur fără finanțare externă.
  • Expunerea la volatilitatea bitcoinului ar putea genera pierderi contabile importante și ar putea afecta încrederea investitorilor.
  • Creșterea vânzărilor este modestă, iar concurența de preț ar putea limita capacitatea companiei de a-și mări marjele.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor pe piețele asiatice și a ponderii produselor cu marcă proprieQ1 2027
  • Nivelul marjei brute și al costurilor cu compensarea pe bază de acțiuni2027
  • Modul de finanțare a achizițiilor de bitcoini și evoluția datoriilor convertibilenext 10-K
  • Rezultatul achizițiilor de branduri complementare și integrarea lor2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (23 oct. 2026), 6-K (02 sept. 2026), 6-K (07 iul. 2026), 6-K (01 iul. 2026), 6-K (10 iun. 2026).

Afacerea

DDC Enterprise Limited se prezintă drept un inovator în alimente, cu branduri de consum axate pe conținut, care oferă produse de tip RTH, RTC, RTE și pe bază vegetală, adresate în principal generațiilor Millennial și Gen Z. Compania a fost fondată în Hong Kong în 2012 ca platformă online de rețete și conținut culinar, a intrat pe piața din China continentală în 2015 și și-a extins activitatea spre producția și vânzarea de mese proprii începând cu 2019. Din 15 mai 2025, compania include și activități de trezorerie în bitcoin, având aproximativ 2,383 bitcoini la data raportului anual, deținuți ca rezervă de trezorerie și finanțați prin emisiuni de acțiuni și instrumente de datorie.

Modelul de business combină vânzările omnicanal, online și offline, cu dezvoltarea end-to-end a produselor și cu analiza datelor. Distribuția se face prin canale D2C, prin retaileri și prin angrosiști, iar produsele sunt livrate în mare parte printr-un model de drop shipping pe comandă, în care peste 450 de parteneri de aprovizionare din China produc, depozitează și livrează bunurile. Compania nu are propriul lanț de aprovizionare, ci gestionează rețeaua de parteneri printr-un sistem centralizat de planificare a resurselor.

În 2025, compania și-a restrâns operațiunile din SUA din cauza costurilor operaționale ridicate și s-a concentrat pe piețele asiatice, unde vede o cerere mai robustă. Strategia declarată urmărește să mărească ponderea produselor cu marcă proprie, să își îmbunătățească marja și să caute achiziții de branduri complementare în categoria alimentelor și gătitului asiatic.

Piața în context

Compania activează în sectorul alimentelor și al comerțului electronic din China, o piață puternic competitivă, unde creșterea veniturilor disponibile, digitalizarea și preferința pentru mesele convenabile sprijină cererea pentru produse RTH și RTC. Totuși, presiunea asupra prețurilor din canalele online este ridicată, iar aceasta a determinat compania să se retragă din acest segment în 2025. Creșterea pe piețele asiatice a fost de 9.8 % în fiscal 2025, după exclusiv al operațiunilor din SUA.

Pe partea de active digitale, bitcoinul rămâne cel mai mare activ după capitalizare, iar oferta sa este limitată prin protocol la 21 milioane de unități. Interesul instituțional a crescut după aprobarea de către SEC a fondurilor spot cu bitcoin, ceea ce ar putea susține cererea, dar prețul rămâne volatil și expus cadrului de reglementare în schimbare.

Poziția concurențială

Compania activează pe o piață alimentară și de comerț electronic din China extrem de competitivă, cu concurenți diferiți pe fiecare linie de business. Barierele de intrare, inclusiv notorietatea brandului, vizibilitatea lanțului de aprovizionare și acordurile cu distribuitorii, limitează numărul de noi intrări de succes.

Avantajele competitive declarate includ rețeaua de parteneri de aprovizionare, capacitatea de cercetare și dezvoltare a produselor și relațiile cu distribuitorii regionali. Compania spune că se diferențiază prin modelul omnicanal și prin utilizarea analizei datelor pentru a adapta oferta la preferințele consumatorilor.

  • Jefferies Financial Group

    Nu este menționat ca și concurent în sursele analizate, deci nu se poate stabili o comparație directă; înlocuiți cu concurenți verificați.

  • Furnizori și distribuitori regionali din China

    Companiile de distribuție offline și retailerii locali concurează pentru spațiul din rafturi și pentru consumatorii urbani, fiind parteneri și concurenți în același timp.

  • Platforme de comerț electronic social

    Platformele online mari exercită presiune asupra prețurilor, iar concurența lor este principalul motiv al retragerii companiei din canalul online.

  • Branduri alimentare asiatice și străine

    Brandurile străine și emergente din categoria alimentelor asiatice concurează pe notorietate și pe accesul la distribuție, iar barierele de intrare le-au limitat numărul.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / DDC Enterprise Limited · 21 apr. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

DDC Enterprise Limited (DDC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw