olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Flowers Foods, Inc. FLO
Food and Kindred Products · SIC 2000 · Verticală: Food and Kindred Products (SIC 2000)
Flowers Foods este al doilea cel mai mare producător de produse de panificație ambalate din Statele Unite, cu vânzări nete de aproximativ 5,3 miliarde USD în exercițiul fiscal 2025. Compania se află acum într-o perioadă dificilă, în care categoria pâinii proaspete ambalate slăbește, iar managementul și-a redus prognoza pentru 2026.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Flowers Foods, Inc. (FLO) costa 7,10 USD (+5,65 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld USD, P/E 17,7 pe un EPS diluat de 0,40 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 12,22 %, beta 0,21, interval pe 52 de săptămâni 5,55–12,10 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 1,2 mld USD (−4,0 % an/an), profit net de 40,7 mil USD (−30,3 % an/an), EPS diluat 0,19 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 71,4
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 5,55 – 6,84
- peste banda superioară · %B 1,20 · lățimea benzii 20,8 %
- SMA 50 / 200
- 6,15 / 7,95
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,17 / 0,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +26,8 % | −1,1 % | +27,9 pp | — |
| 3 luni | −3,9 % | −0,5 % | −3,5 pp | — |
| 6 luni | −17,6 % | +4,4 % | −22,0 pp | — |
| De la început de an | −34,7 % | +12,3 % | −47,1 pp | — |
| 1 an | −41,0 % | +13,5 % | −54,5 pp | −45,6 % |
| 3 ani | −68,1 % | +76,4 % | −144,5 pp | −72,2 % |
| 5 ani | −71,9 % | +63,7 % | −135,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 18 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '23 | Q2 '24 | Q3 '24 | Q4 '24 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld |
| Costul vânzărilor | 587,7 mil | 613,4 mil | 598,2 mil | 568,5 mil | 636,1 mil | 638,7 mil | 634,5 mil | 615,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 447,9 mil | 471,4 mil | 460,4 mil | 444,0 mil | 473,5 mil | 476,0 mil | 492,4 mil | 473,2 mil |
| Profit operațional | 49,9 mil | 95,2 mil | 90,2 mil | 61,4 mil | 93,4 mil | 66,5 mil | -71,1 mil | 68,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 37,0 mil | 36,8 mil | 37,3 mil | 36,8 mil | 39,8 mil | 39,9 mil | 38,5 mil | 38,6 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,2 mil | 9,0 mil | 8,7 mil | 8,2 mil | 18,9 mil | 18,2 mil | 19,9 mil | 17,9 mil |
| Profit înainte de impozit | 46,1 mil | 90,4 mil | 85,5 mil | 56,9 mil | 78,5 mil | 52,2 mil | -86,7 mil | 54,3 mil |
| Impozit pe profit | 10,4 mil | 23,5 mil | 20,5 mil | 13,8 mil | 20,1 mil | 12,6 mil | -19,7 mil | 13,6 mil |
| Profit net | 35,7 mil | 67,0 mil | 65,0 mil | 43,1 mil | 58,4 mil | 39,5 mil | -67,1 mil | 40,7 mil |
| EPS diluat | 0,17 ≈ | 0,32 | 0,31 | 0,20 ≈ | 0,28 | 0,19 | -0,32 ≈ | 0,19 |
| Flux de numerar operațional | 92,0 mil | — | 113,9 mil ≈ | 130,3 mil | — | 54,4 mil ≈ | 125,4 mil | — |
| Investiții (capex) | 32,1 mil | — | 25,4 mil ≈ | 45,5 mil | — | 23,9 mil ≈ | 46,8 mil | — |
| Dividende plătite | 48,5 mil | — | 50,5 mil ≈ | 50,5 mil | — | 52,3 mil ≈ | 52,3 mil | — |
| Răscumpărări de acțiuni | 14,9 mil | — | 0 ≈ | 0 | — | 0 ≈ | 0 | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 11 din propriul istoric de 9 trimestre (min 17,5, mediană 27,0, max 38,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,9 mld | 4,0 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | 4,8 mld | 5,1 mld | 5,1 mld | 5,3 mld |
| Venituri an/an | −0,2 % | +0,8 % | +4,4 % | indisponibil | +9,5 % | +5,9 % | +0,2 % | indisponibil |
| Profit net | 150,1 mil | 157,2 mil | 164,5 mil | 152,3 mil | 228,4 mil | 123,4 mil | 248,1 mil | 83,8 mil |
| Profit net an/an | −8,3 % | +4,7 % | +4,7 % | indisponibil | +49,9 % | −46,0 % | +101,0 % | indisponibil |
| EPS diluat | 0,71 | 0,74 | 0,78 | 0,72 | 1,07 | 0,58 | 1,17 | 0,40 |
| EPS diluat an/an | −9,0 % | +4,2 % | +5,4 % | indisponibil | +48,6 % | −45,8 % | +101,7 % | indisponibil |
| netă % | 3,8 % | 4,0 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,8 % | 2,4 % | 4,9 % | 1,6 % |
| Flux de numerar liber | 222,2 mil | 196,5 mil | 263,3 mil | 356,5 mil | 191,8 mil | 220,3 mil | 280,6 mil | 319,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 03 ian. 2026
- Numerar
- 12,1 mil USD
- Datorie financiară
- 1,8 mld USD
- Datorie netă
- 1,7 mld USD
- Capitaluri proprii
- 1,3 mld USD
- Active totale
- 4,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,35x
- Lichiditate curentă
- 0,75x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 2,0 %
- Marja FCF
- 6,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,1 mld | 4,4 mld | 4,8 mld | 5,1 mld | 5,1 mld | 5,3 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 2,0 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,3 mld ≈ | 2,5 mld ≈ | 2,5 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 4,3 mil | 4,0 mil | 6,1 mil | 5,9 mil | 5,1 mil | 9,3 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 225,4 mil | 321,5 mil | 303,2 mil | 172,9 mil | 348,3 mil | 174,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 144,2 mil | 141,4 mil | 142,0 mil | 151,7 mil | 159,2 mil | 167,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 369,7 mil ≈ | 462,9 mil ≈ | 445,2 mil ≈ | 324,6 mil ≈ | 507,5 mil ≈ | 341,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 38,8 mil | 38,8 mil | 28,9 mil | 36,6 mil | 37,1 mil | 76,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 212,1 mil | 200,7 mil | 298,7 mil | 157,1 mil | 328,9 mil | 115,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 47,5 mil | 48,4 mil | 70,3 mil | 33,7 mil | 80,8 mil | 31,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 164,5 mil | 152,3 mil | 228,4 mil | 123,4 mil | 248,1 mil | 83,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,78 | 0,72 | 1,07 | 0,58 | 1,17 | 0,40 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 212,0 mil | 212,3 mil | 213,2 mil | 213,4 mil | 212,1 mil | 212,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,75 | 0,79 | 0,87 | 0,91 | 0,95 | 0,98 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 213,4 mil
- 2024
- 212,1 mil
- 2026
- 212,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 11,0 mil | 307,5 mil | 165,1 mil | 22,5 mil | 5,0 mil | 12,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 127,1 mil | 125,2 mil | 168,7 mil | 184,5 mil | 171,9 mil | 201,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 553,9 mil | 838,2 mil | 804,9 mil | 687,7 mil | 656,4 mil | 729,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 717,8 mil | 699,4 mil | 849,3 mil | 963,0 mil | 964,3 mil | 952,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 545,2 mil | 545,2 mil | 545,2 mil | 677,8 mil | 679,9 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 750,2 mil | 714,9 mil | 664,4 mil | 657,7 mil | 314,0 mii | 137,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 3,2 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | 3,4 mld | 3,4 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 233,0 mil | 225,9 mil | 343,4 mil | 318,6 mil | 260,7 mil | 312,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,7 mil | — | — | — | — | 399,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 862,8 mil | 960,1 mil | 891,8 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 528,1 mil | 504,1 mil | 564,4 mil | 659,2 mil | 548,6 mil | 976,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,3 mld † | 1,4 mld † | 1,4 mld † | 1,4 mld † | 1,4 mld † | 1,3 mld † | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 657,7 mil
- 2024
- 314,0 mii
- 2026
- 137,0 mii
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 367,0 mil | 454,5 mil | 360,9 mil | 349,4 mil | 412,7 mil | 446,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 103,7 mil | 97,9 mil | 169,1 mil | 129,1 mil | 132,1 mil | 127,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 263,3 mil ≈ | 356,5 mil ≈ | 191,8 mil ≈ | 220,3 mil ≈ | 280,6 mil ≈ | 319,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -97,1 mil | -74,0 mil | -151,1 mil | -403,8 mil | -172,7 mil | -943,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -284,1 mil | -84,0 mil | -222,2 mil | -88,1 mil | -257,5 mil | 504,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 160,0 mil | 167,3 mil | 186,5 mil | 195,2 mil | 203,0 mil | 209,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 7,1 mil | 783,0 mii | 34,6 mil | 45,8 mil | 22,7 mil | 5,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -403,8 mil
- 2024
- -172,7 mil
- 2026
- -943,2 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -88,1 mil
- 2024
- -257,5 mil
- 2026
- 504,0 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 47 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie1
- Creștere4
- Calitate84
- Randamente94
- Evaluare59
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,04 – 56,61 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)23,14 – 56,61 (Mijloc 33,74)WACC 6,6 % · FCFF de pornire 361,9 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 82 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA2,04 – 12,64 (Mijloc 6,70)4 firme folosite · multiplul median 9,8x · quartile 6,6x – 13,8xBGS, BRBR, CPB, MDLZ
- Colegi: P/E3,93 – 6,53 (Mijloc 5,07)4 firme folosite · multiplul median 19,5x · quartile 15,1x – 25,1xBRBR, CPB, MDLZ, UCFI
- Dividende actualizate (DDM)12,91 – 17,36 (Mijloc 14,81)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 47/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,2 % | 83 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 1,1 % | 68 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 554,7 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,1 % | 9 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -11,6 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 5,2x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,8x | 4 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 27,3x | 40 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 10,1x | 45 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 20,3 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 12,6 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 60,6 % | 85 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie1/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere4/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate84/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente94/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare59/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
FLOWERS FOODS INC (FLO). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-18.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,3 mld USD în 2026; marjă netă 1,1 %; ROE 4,0 %; datorie netă/EBITDA 5,2x.
Intervalul de valoare estimat este 8,42–15,00 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,76 USD, prețul de 7,10 USD lasă un potențial de 51,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 34,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 47/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 3,2 %
- Conversia profitului în FCF: 554,7 %
- Randament FCF: 20,3 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 12,6 %
- Rata de distribuire (FCF): 60,6 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 1,1 %
- CAGR EPS 3 ani: -11,6 %
- Datorie netă / EBITDA: 5,2x
- Acoperirea dobânzilor: 1,8x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Food and Kindred Products (SIC 2000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MDLZMondelez International, Inc. | 85,3 mld | 21,2 | 15,5 % | 10,2 % | +5,8 % | +17 % / −5 % |
| CAGConagra Brands, Inc. | 7,3 mld | — | -24,9 % | -17,0 % | −2,9 % | −14 % / −46 % |
| CPBThe Campbell’s Company | 6,9 mld | 17,8 | 10,4 % | 4,1 % | −5,0 % | −24 % / −42 % |
| OTLYOatly Group AB | 5,1 mld | — | -247,9 % | -17,7 % | +4,7 % | −34 % / −55 % |
| BYNDBeyond Meat, Inc. | 3,7 mld | — | — | 111,7 % | −15,6 % | −76 % / −97 % |
| STKHSteakholder Foods Ltd. | 2,3 mld | — | -266,3 % | -112.470,0 % | indisponibil | −95 % / −100 % |
| FLOFlowers Foods Inc | 1,5 mld | 27,3 | 4,0 % | 1,1 % | indisponibil | −41 % / −68 % |
| BRBRBellRing Brands, Inc. | 1,2 mld | 7,2 | — | 7,3 % | +16,1 % | −67 % / −81 % |
| SMPLThe Simply Good Foods Company | 1,2 mld | — | -9,6 % | -11,5 % | −6,5 % | −32 % / −66 % |
| VITLVital Farms, Inc. | 450,8 mil | — | -7,4 % | -3,0 % | +25,3 % | −68 % / −21 % |
| UCFICN Healthy Food Tech Group Corp. | 287,8 mil | 36,7 | 39,2 % | 24,6 % | +144,6 % | −46 % / indisponibil |
| BGSB&G Foods, Inc. | 208,9 mil | — | -15,8 % | -4,0 % | indisponibil | −44 % / −72 % |
| CHSNChanson International Holding | 131,0 mil | 112,0 | 0,5 % | 1,0 % | +0,2 % | −99 % / −100 % |
| SOWGSow Good Inc. | 44,4 mil | — | -346,4 % | — | indisponibil | −75 % / −98 % |
| MLECMoolec Science SA | 32,7 mil | — | -86,4 % | -130,0 % | +521,5 % | −86 % / −100 % |
| LSFLaird Superfood, Inc. | 26,9 mil | — | -22,9 % | -3,4 % | +15,2 % | −12 % / +129 % |
| BOFBranchOut Food Inc. | 25,9 mil | — | -202,6 % | -56,8 % | +113,3 % | −45 % / +8 % |
| BRLSBorealis Foods Inc. | 24,7 mil | — | — | -56,5 % | +8,2 % | −38 % / −90 % |
| HAINThe Hain Celestial Group, Inc. | 13,7 mil | — | -96,8 % | -22,5 % | −13,2 % | −86 % / −99 % |
| NOMDNomad Foods Limited | — | — | 5,3 % | 4,5 % | −2,2 % | +2 % / −22 % |
| DDCDDC Enterprise Limited | — | — | -124,4 % | -123,3 % | +4,6 % | −96 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FLO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,05 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 7,18 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 10,83 Randament total 57 % · Pe an 57 % |
| 3 ani | 3,67 Randament total -40 % · Pe an -16 % | 7,33 Randament total 14 % · Pe an 5 % | 12,18 Randament total 86 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 3,32 Randament total -41 % · Pe an -10 % | 7,49 Randament total 24 % · Pe an 4 % | 13,71 Randament total 118 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 1,83
- Marja netă± 1,28
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,09
- Diluare anuală± 0,11
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Flowers Foods este al doilea cel mai mare producător de produse de panificație ambalate din Statele Unite, cu vânzări nete de aproximativ 5,3 miliarde USD în exercițiul fiscal 2025 1. Compania se află acum într-o perioadă dificilă, în care categoria pâinii proaspete ambalate slăbește, iar managementul și-a redus prognoza pentru 2026 3.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de mărci bine cunoscute, cu poziții de lider în mai multe categorii, precum Nature’s Own, Wonder și Canyon Bakehouse 1.
- Structură de producție flexibilă, care permite mutarea rapidă a capacității către produsele cu cerere mare 1.
- Clienți de mare volum și canale variate de distribuție, care asigură un volum constant de vânzări 1.
Puncte slabe
- Dependența de o singură categorie, pâinea proaspătă ambalată, care traversează o perioadă de slăbire 13.
- Concentrarea clientelei, unde un singur client major reprezintă o parte semnificativă a vânzărilor 1.
- Depreciere semnificativă a unor mărci regionale și costuri de restructurare repetate în ultimii ani 1.
Oportunități
- Extinderea în segmentul better-for-you, prin Simple Mills și relansarea Nature’s Own, ar putea susține creșterea 13.
- Optimizarea portofoliului de mărci și a rețelei de distribuție ar putea îmbunătăți marjele dacă reorganizarea reușește 13.
- Achizițiile disciplinate, în special în zona produselor cu poziționare premium, pot extinde prezența geografică și de categorie 1.
Amenințări
- Mediul de consum dificil și presiunea inflaționistă pot împinge consumatorii spre produse mai ieftine sau spre marca proprie 13.
- Riscurile legale și de reglementare legate de modelul distribuitorilor independenți ar putea afecta rezultatele 1.
- Tarifele comerciale și întreruperile lanțului de aprovizionare pot influența costurile și volumele de producție 1.
Riscuri
- Slăbirea categoriei pâinii proaspeteridicat
Dacă scăderea volumelor din categoria pâinii tradiționale continuă, veniturile și profitabilitatea ar putea rămâne sub așteptări 13.
- Dependența de un client majorridicat
Pierderea sau deteriorarea relației cu cel mai mare client ar putea avea un efect negativ semnificativ asupra afacerii 1.
- Modelul distribuitorilor independențimediu
Hotărârile judecătorești sau reglementările privind statutul distribuitorilor ar putea modifica substanțial modelul de distribuție și costurile 1.
- Costurile forței de muncămediu
Lipsa de personal calificat și creșterea salariilor ar putea reduce eficiența producției și marjele 13.
- Implementarea sistemului ERPmediu
Upgrade-ul ERP, cu un cost estimat de aproximativ 325 milioane USD și finalizare așteptată în 2027, ar putea întâmpina dificultăți de implementare 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă relansarea Nature’s Own și segmentul better-for-you cresc în timp, compania ar putea reveni la creșterea vânzărilor și a marjelor 3.
- Portofoliul de mărci cu notorietate ridicată și pozițiile de lider din categorii ar putea sprijini cota de piață chiar într-un mediu dificil 1.
- Programul de reorganizare și reducerea costurilor ar putea îmbunătăți marjele dacă se traduc în eficiențe reale 3.
Ce ar strica teza
- Dacă volumele din pâinea proaspătă continuă să scadă, prognozele de vânzări și profit ar putea fi revizuite din nou în jos 3.
- Presiunea concurențială și cheltuielile de marketing mai mari ar putea limita recuperarea marjelor pe termen scurt 3.
- Costurile de restructurare repetate și depreciările de mărci ar putea arăta că strategia de portofoliu nu a produs încă rezultatele așteptate 13.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor și a volumelor în categoria pâinii proaspeteQ3 2026
- Rezultatele relansării Nature’s Own și impactul asupra vânzărilor2026
- Finalizarea revizuirii stocurilor de piese de schimb și eventualele ajustări contabilesfârșitul exercițiului 2026
- Finalizarea upgrade-ului ERP și costurile aferente2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Flowers Foods, fondată în 1919 și cu sediul în Thomasville, Georgia, produce și comercializează pâine, chifle, batoane, prăjituri, covrigi, tortilla și amestecuri de copt sub mărci precum Nature’s Own, Dave’s Killer Bread, Canyon Bakehouse, Simple Mills, Wonder și Tastykake 1. Strategia se concentrează pe mărci, pe marje și pe achiziții disciplinate, iar în februarie 2025 compania a achiziționat Simple Mills pentru a extinde prezența în segmentul snacks-urilor mai sănătoase 1. Compania raportează un singur segment operațional și reportabil, deși în 2025 a identificat două segmente operaționale, legacy Flowers Foods și Simple Mills 1.
Obiectivele pe termen lung declarate includ creșterea vânzărilor cu 1% până la 2% anual, a EBITDA cu 4% până la 6% anual și a câștigului pe acțiune cu 7% până la 9% anual, excluzând eventualele achiziții viitoare 1. Compania operează 44 de fabrici în 19 state și distribuie prin canale variate, de la supermarketuri și magazine de club până la foodservice 1.
Rezultatele recente arată presiune: în al doilea trimestru al exercițiului 2026, vânzările nete au scăzut și profitul net s-a redus semnificativ, în principal din cauza unui mediu de consum dificil, a cheltuielilor de marketing mai mari și a creșterii costurilor cu forța de muncă și transportul 3. Managementul a precizat că răspunsul include relansarea brandului Nature’s Own și o reorganizare pentru reducerea costurilor 3.
Segmente
Branded Retail
Vânzările de produse de marcă destinate retailului reprezintă majoritatea activității, respectiv 65,9% din vânzările totale în exercițiul fiscal 2025, iar mărcile Nature’s Own, Dave’s Killer Bread și Wonder conduc multe categorii 1. În al doilea trimestru 2026, vânzările Branded Retail au scăzut cu 3,8%, din cauza volumelor mai mici 3.
Piața în context
Tendințe
- Slăbirea categoriei pâinii proaspete ambalatevânt din față
Categoria pâinii proaspete ambalate, mai ales pâinea tradițională de tip cozonac, a scăzut din cauza schimbării obiceiurilor de cumpărare, ceea ce a afectat vânzările în exercițiul fiscal 2025 și continuă în 2026 13.
- Consumul de produse mai sănătoasevânt din spate
Cererea pentru produse cu ingrediente simple și poziționare better-for-you, ilustrată de Simple Mills și de relansarea Nature’s Own, ar putea sprijini creșterea marjelor dacă brandurile își păstrează relevanța 13.
- Costuri cu forța de muncă și transportvânt din față
Creșterea costurilor cu forța de muncă, a cheltuielilor de transport și a salariilor reduce marjele, iar lipsa de personal calificat poate afecta eficiența liniilor de producție 13.
- Stabilizarea prețurilor ingredientelormixt
Costurile cu ingredientele s-au moderat, ceea ce ajută parțial compania, însă efectul ar putea fi anulat dacă tarifele comerciale și lanțurile de aprovizionare se înrăutățesc 13.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică concurenții pe nume; ele descriu doar presiunea competitivă generală din categoria produselor proaspete de panificație și din segmentul snacks-urilor mai sănătoase 13. Compania menționează că activitatea competitivă susținută a făcut mediul operațional mai dificil decât se aștepta 3.
Avantajele declarate sunt notorietatea brandurilor, pozițiile de lider în categorii precum pâinea fără gluten și cea organică și o structură de producție flexibilă care permite schimbarea rapidă a capacității 1. Acestea ar putea compensa presiunea concurențială dacă execuția din magazine se îmbunătățește 3.
- Mărci private ale retailerilor (store branded)
Produsele marca proprie a retailerilor concurează direct cu brandurile Flowers și au fost afectate de presiunea inflaționistă asupra cheltuielilor consumatorilor 3.
- Alte producători de pâine proaspătă ambalată
Sursele menționează concurența susținută din categoria pâinii proaspete, fără a numi producători individuali 3.
- Producători de snacks sănătoase
Segmentul better-for-you, în care activează Simple Mills, are concurență din partea altor branduri de crackere, batoane și amestecuri de copt 1.
- Furnizori de brand local și regional
Marcile regionale ale companiei au fost depreciate în 2025, ceea ce indică o concurență locală puternică 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Why we give flowers to those in grief—or buy them for ourselves when we're sadPhys.org · 03 nov. 2026 · EN
- Red gold from purple flowers: saffron harvest in Kashmir – in picturesThe Guardian — Environment · 02 nov. 2026 · EN
- Olivia Rodrigo gives Amy Acton flowers at Columbus concertThe Hill · 31 oct. 2026 · EN
- Florilegium: Procedural Flowers in LaTeXHacker News · 30 oct. 2026 · EN
- US: flowers laid at Patrick Stewart's Hollywood star after his deathEuronews — News (EN) · 30 oct. 2026 · EN
- New tropical protea flowers expand floriculture opportunities across HawaiʻiPhys.org · 29 oct. 2026 · EN
- Customs seizes over $300,000 worth of cannabis flowers, ketamine at Malaysia airportThe Straits Times — Asia · 28 oct. 2026 · EN
- How to Design FlowersHacker News · 20 oct. 2026 · EN
- Ivy bees fight back against honeybees that drive other pollinators off flowersPhys.org · 14 oct. 2026 · EN
- Campioni mondiali ai designului floral, la București, la Artestry World Of Flowers FestivalAgerpres · 09 oct. 2026 · RO
- Curtis Flowers, US man wrongfully imprisoned for 22 years, dies aged 56The Guardian World · 08 oct. 2026 · EN
- Bees struggle to smell flowers when air pollutants combinePhys.org · 08 oct. 2026 · EN
- Petal 'windows' affect the abundance of microbes within flowersPhys.org · 07 oct. 2026 · EN
- Sixteen new fungus species found hiding in Thailand's flowersPhys.org · 17 sept. 2026 · EN
- How a pathogen turns flowers into leavesPhys.org · 15 sept. 2026 · EN
- Flowers of Invention: The Economic Impacts of Patent Rights -- by Jacob MosconaNBER — New Working Papers · 14 sept. 2026 · EN
- 1-800-Flowers (FLWS) Bets On Discipline While Revenue Keeps FadingYahoo Finance — News · 13 sept. 2026 · EN
- Bite, buzz, release: How bees make flowers give up their pollenPhys.org · 11 sept. 2026 · EN
- 1-800-FLOWERS (FLWS) Q4 2026 Earnings Call TranscriptYahoo Finance — News · 11 sept. 2026 · EN
- 1-800-FLOWERS.COM, Inc. Q4 2026 Earnings Call SummaryYahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 03 nov. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent04 nov. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 aug. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial20 aug. 2026
- Raport curent20 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 iun. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent02 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial21 mai 2026
- Raport curent21 mai 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)14 apr. 2026
- Raport curent07 apr. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-03 · SEC / Flowers Foods, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-18 · SEC / Flowers Foods, Inc. · 20 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Flowers Foods, Inc. · 20 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.