olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

The Simply Good Foods Company SMPL

Food and Kindred Products · SIC 2000 · Verticală: Food and Kindred Products (SIC 2000)

12,55USD−5,57 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

The Simply Good Foods Company vinde batoane proteice, băuturi proteice gata de consum și snacks-uri sărate și dulci sub brandurile Quest, Atkins și OWYN, în principal în America de Nord. În anul fiscal 2025 vânzările nete au crescut față de anul anterior, dar în anul fiscal 2026 compania se confruntă cu scăderea distribuției Atkins și cu o revizuire descendentă a perspectivelor, ceea ce face ca evoluția brandurilor să fie urmărită atent.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea The Simply Good Foods Company (SMPL) costa 12,55 USD (−5,57 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld USD, beta 0,46, interval pe 52 de săptămâni 9,43–21,40 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 333,3 mil USD (−9,7 % an/an), profit net de 30,5 mil USD, EPS diluat 0,34 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,1 mld USD
acțiuni la 22 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,69 · TTM până la 29 aug. 2026
E/P (TTM)
-13,47 %
TTM până la 29 aug. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,46
Volatilitate (1 an) 52 %
Interval 52 săpt.
9,4321,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
63,8
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
9,29 – 12,88
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 32,4 %
SMA 50 / 200
10,56 / 12,68
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,55 / 0,30
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+26,0 %−5,9 %+32,0 pp—
3 luni+12,4 %−4,6 %+17,0 pp—
6 luni+0,9 %+0,2 %+0,7 pp—
De la început de an−37,5 %+7,4 %−44,9 pp—
1 an−39,0 %+8,2 %−47,2 pp−46,4 %
3 ani−66,1 %+68,4 %−134,6 pp−73,3 %
5 ani−69,4 %+56,5 %−125,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−55,9 %
09 ian. 2026 → 24 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−78,8 %
19 apr. 2022 → 24 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−21,1 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 29 aug. 2026

Venituri
333,3 mil USD
−9,7 % an/an
Profit net
30,5 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,34
indisponibil an/an
netă / operațională
9,2 % / 13,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri341,3 mil359,7 mil381,0 mil369,0 mil340,2 mil326,0 mil357,0 mil333,3 mil
Costul vânzărilor210,8 mil229,5 mil242,4 mil242,4 mil230,3 mil223,0 mil240,9 mil220,0 mil
Profit brut130,5 mil130,1 mil138,5 mil126,6 mil109,9 mil103,0 mil116,1 mil113,3 mil
Profit operațional54,6 mil54,7 mil59,3 mil-11,8 mil37,6 mil-213,3 mil-49,9 mil45,9 mil
Amortizare și depreciere5,0 mil4,1 mil4,2 mil6,0 mil6,2 mil4,3 mil4,3 mil6,2 mil
Cheltuieli cu dobânzile7,9 mil6,3 mil4,9 mil4,2 mil4,3 mil5,8 mil5,8 mil5,6 mil
Profit înainte de impozit47,7 mil49,0 mil54,7 mil-15,5 mil33,8 mil-218,0 mil——
Impozit pe profit9,6 mil12,2 mil13,6 mil-3,1 mil8,5 mil-58,3 mil-3,0 mil10,5 mil
Profit net38,1 mil36,7 mil41,1 mil-12,4 mil25,3 mil-159,7 mil-52,0 mil30,5 mil
EPS diluat0,380,360,40-0,12 ≈0,26-1,73-0,580,34 ≈
Flux de numerar operațional32,0 mil31,2 mil ≈69,8 mil ≈45,4 mil50,1 mil8,1 mil ≈44,0 mil ≈78,9 mil
Investiții (capex)307,0 mii495,0 mii ≈1,7 mil ≈18,0 mil2,1 mil5,5 mil ≈2,5 mil ≈14,0 mil
Răscumpărări de acțiuni00 ≈24,3 mil ≈26,5 mil99,6 mil88,5 mil ≈25,0 mil ≈104,0 mii

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri523,4 mil816,6 mil1,0 mld1,2 mld1,2 mld1,3 mld1,5 mld1,4 mld
Venituri an/an+21,3 %+56,0 %+23,1 %+16,2 %+6,3 %+7,1 %+9,0 %−6,5 %
Profit net-25,2 mil65,6 mil40,9 mil108,6 mil133,6 mil139,3 mil103,6 mil-155,9 mil
Profit net an/an−167,5 %indisponibil−37,7 %+165,6 %+23,0 %+4,3 %−25,6 %−250,5 %
EPS diluat-0,310,350,421,081,321,381,02-1,69
EPS diluat an/an−160,8 %indisponibil+20,0 %+157,1 %+22,2 %+4,5 %−26,1 %−265,7 %
netă %-4,8 %8,0 %4,1 %9,3 %10,7 %10,5 %7,1 %-11,5 %
Flux de numerar liber72,0 mil57,2 mil126,2 mil105,4 mil159,5 mil210,0 mil157,9 mil156,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 29 aug. 2026

Numerar
138,4 mil USD
Datorie financiară
347,2 mil USD
Datorie netă
208,8 mil USD
Capitaluri proprii
1,5 mld USD
Active totale
2,0 mld USD
Datorie / capitaluri
0,24x
Lichiditate curentă
5,57x
ROE
-9,6 %
ROA
-7,0 %
Marja FCF
11,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
1,3 mld
2025
1,5 mld
2026
1,4 mld

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
819,8 mil
2025
925,2 mil
2026
914,1 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Profit brut
2024
511,6 mil
2025
525,7 mil
2026
442,4 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
5,4 mil
2025
5,5 mil
2026
5,9 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Profit operațional
2024
206,5 mil
2025
156,9 mil
2026
-179,7 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
21,0 mil
2025
21,4 mil
2026
24,3 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

EBITDA
2024
227,5 mil ≈
2025
178,3 mil ≈
2026
-155,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
26,0 mil
2025
23,2 mil
2026
21,4 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
186,1 mil
2025
135,9 mil
2026
-198,1 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
46,7 mil
2025
32,3 mil
2026
-42,2 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Profit net
2024
139,3 mil
2025
103,6 mil
2026
-155,9 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
1,38
2025
1,02
2026
-1,69

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
101,3 mil
2025
101,5 mil
2026
92,4 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
132,5 mil
2025
98,5 mil
2026
138,4 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Creanțe
2024
150,7 mil
2025
165,0 mil
2026
137,0 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
142,1 mil
2025
167,2 mil
2026
132,5 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Active curente
2024
440,3 mil
2025
453,7 mil
2026
433,5 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
24,8 mil
2025
39,7 mil
2026
52,6 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Fond comercial
2024
591,7 mil
2025
590,0 mil
2026
552,0 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld
2026
953,0 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Active totale
2024
2,4 mld
2025
2,4 mld
2026
2,0 mld

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
58,6 mil
2025
78,3 mil
2026
45,1 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
0
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 29 oct. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2024
397,5 mil
2025
249,1 mil
2026
347,2 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
108,6 mil
2025
124,6 mil
2026
77,8 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Datorii totale
2024
708,7 mil
2025
589,2 mil
2026
584,3 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,7 mld †
2025
1,8 mld †
2026
1,5 mld †

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
215,7 mil
2025
178,5 mil
2026
181,0 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
5,7 mil
2025
20,5 mil
2026
24,1 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
210,0 mil ≈
2025
157,9 mil ≈
2026
156,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-286,9 mil
2025
-20,9 mil
2026
-24,1 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
115,9 mil
2025
-191,2 mil
2026
-117,2 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
0
2025
50,9 mil
2026
213,3 mil

SEC (XBRL)· 27 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,5 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
3,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
6,2 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
-214,6 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
-250,5 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-265,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-0,6 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
32,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
-11,5 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
-13,2 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
-11,5 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
11,6 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
-9,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
ROA
-7,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
ROIC
-8,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
ROCE
-9,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
208,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Acoperirea dobânzilor
-8,4x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
5,6x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Lichiditatea rapidă
3,9x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Lichiditatea imediată
1,8x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
181,0 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
24,1 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
156,9 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
41 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Zile de stoc (DIO)
60 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Zile de plată (DPO)
25 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
76 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-13,5 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
P/FCF
6,9x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Randament FCF
14,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
19,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

12,55 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 29 aug. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-9,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 29 aug. 2026
Marja netă
-11,5 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-6,5 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 29 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 29 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 22 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 27 oct. 2026
verificat 1513derivat 110

Scorul pe grupe

50 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
26,77
USD pe acțiune
Mijloc
33,76
USD pe acțiune
Sus
45,61
USD pe acțiune
Preț: 12,55 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 169,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 62,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 26,77 – 45,61 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)26,77 – 45,61 (Mijloc 33,76)
    WACC 8,3 % · FCFF de pornire 175,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Food and Kindred Products (SIC 2000)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-8,3 %50 (față de colegi)21 %
Marja netă · Calitate-11,5 %42 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,0 %25 (pe interval fix)17 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-8,4x0 (pe interval fix)13 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie5,6x100 (pe interval fix)8 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare14,4 %100 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente19,6 %100 (pe interval fix)13 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial25/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate47/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

The Simply Good Foods Company (SMPL). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-29.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,4 mld USD în 2026; creștere an/an -6,5 %; marjă netă -11,5 %; ROE -9,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 26,77–45,61 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 33,76 USD, prețul de 12,55 USD lasă un potențial de 169,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 62,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 5,6x
  • Randament FCF: 14,4 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 19,6 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 3,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: -8,4x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Food and Kindred Products (SIC 2000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 24,2x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,1x
P/S
0,8x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+8,4 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 2,3x
sub mediană (−67,6 %)
ROE
-9,6 %
mediana verticalei -22,9 %
peste mediană
Marja netă
-11,5 %
mediana verticalei -3,4 %
sub mediană
Marja EBIT
-13,2 %
mediana verticalei -9,4 %
sub mediană
Venituri an/an
-6,5 %
mediana verticalei 5,2 %
sub mediană (−224,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,3x
Randament dividend
—
mediana verticalei 7,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MDLZMondelez International, Inc.84,6 mld21,015,5 %10,2 %+5,8 %+16 % / −6 %
CAGConagra Brands, Inc.7,4 mld—-24,9 %-17,0 %−2,9 %−13 % / −45 %
CPBThe Campbell’s Company7,0 mld17,910,4 %4,1 %−5,0 %−23 % / −42 %
OTLYOatly Group AB4,8 mld—-247,9 %-17,7 %+4,7 %−38 % / −58 %
BYNDBeyond Meat, Inc.3,1 mld——111,7 %−15,6 %−79 % / −97 %
STKHSteakholder Foods Ltd.2,1 mld—-266,3 %-112.470,0 %indisponibil−95 % / −100 %
FLOFlowers Foods Inc1,5 mld27,34,0 %1,1 %indisponibil−34 % / −66 %
BRBRBellRing Brands, Inc.1,1 mld6,9—7,3 %+16,1 %−68 % / −81 %
SMPLThe Simply Good Foods Company1,1 mld—-9,6 %-11,5 %−6,5 %−39 % / −66 %
VITLVital Farms, Inc.408,8 mil—-7,4 %-3,0 %+25,3 %−71 % / −29 %
UCFICN Healthy Food Tech Group Corp.287,8 mil71,319,3 %16,0 %+144,6 %−46 % / indisponibil
BGSB&G Foods, Inc.200,8 mil—-15,8 %-4,0 %indisponibil−46 % / −73 %
CHSNChanson International Holding91,6 mil78,30,5 %1,0 %+0,2 %−99 % / −100 %
SOWGSow Good Inc.45,2 mil—-346,4 %—indisponibil−75 % / −98 %
MLECMoolec Science SA32,7 mil—-86,4 %-130,0 %+521,5 %−86 % / −100 %
BOFBranchOut Food Inc.26,3 mil—-202,6 %-56,8 %+113,3 %−44 % / +10 %
LSFLaird Superfood, Inc.25,5 mil—-22,9 %-3,4 %+15,2 %−17 % / +117 %
BRLSBorealis Foods Inc.24,0 mil——-56,5 %+8,2 %−39 % / −90 %
HAINThe Hain Celestial Group, Inc.12,4 mil—-96,8 %-22,5 %−13,2 %−88 % / −99 %
NOMDNomad Foods Limited——5,3 %4,5 %−2,2 %−2 % / −26 %
DDCDDC Enterprise Limited——-124,4 %-123,3 %+4,6 %−96 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SMPL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 09 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate), 10-K (27 oct. 2026).

    Pe scurt

    The Simply Good Foods Company vinde batoane proteice, băuturi proteice gata de consum și snacks-uri sărate și dulci sub brandurile Quest, Atkins și OWYN, în principal în America de Nord. În anul fiscal 2025 vânzările nete au crescut față de anul anterior, dar în anul fiscal 2026 compania se confruntă cu scăderea distribuției Atkins și cu o revizuire descendentă a perspectivelor, ceea ce face ca evoluția brandurilor să fie urmărită atent 123.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are branduri cu notorietate puternică în snacking-ul nutritiv și o poziție bună pe rafturile retailerilor, iar modelul fără active grele susține generarea de numerar.
    • Portofoliul acoperă mai multe nevoi, de la batoane și chipsuri până la băuturi proteice vegetale, ceea ce oferă o bază pentru lansări noi.
    • Conducerea are experiență în construirea de branduri și în achiziții, iar bilanțul a permis în trecut tranzacții de dimensiune mare.

    Puncte slabe

    • Brandul Atkins pierde distribuție și vânzări, iar această scădere a fost parțial compensată de alte branduri, dar nu complet.
    • Marjele brute au scăzut în perioada recentă din cauza costurilor ingredientelor, ambalajelor și restructurării.
    • Compania a înregistrat depreciere non-numerară semnificativă pe goodwill și pe brandurile Atkins și OWYN, ceea ce reflectă slăbiciuni în performanța unor active.

    Oportunități

    • Extinderea distribuției în canale precum conveniența, magazinele de club și comerțul electronic ar putea crește vânzările brandurilor existente.
    • Lansările de produse cu conținut mai mare de proteine și noi formate ar putea atrage cumpărători noi.
    • Dacă majorările de prețuri și măsurile de productivitate se materializează, marjele ar putea reveni treptat.

    Amenințări

    • Schimbările de preferințe sau noile opinii științifice despre nutriție ar putea reduce cererea pentru produsele companiei.
    • Tarifele, inflația și perturbările din lanțurile de aprovizionare ar putea afecta în continuare costurile și marjele.
    • Creșterea utilizării medicamentelor pentru controlul greutății ar putea reduce cererea pentru alimente din această categorie.

    Riscuri

    • Schimbarea preferințelor consumatorilorridicat

      Dacă percepția asupra produselor cu proteine și carbohidrați redus se schimbă, brand loyalty și frecvența de cumpărare ar putea scădea 1.

    • Pierderea distribuției Atkinsridicat

      Reducerea raftului Atkins în retail este deja vizibilă și ar putea continua în perioadele următoare, afectând vânzările totale 13.

    • Costuri și tarifemediu

      Costurile ingredientelor, ambalajelor și logisticii ar putea rămâne ridicate, iar dacă prețurile nu pot fi majorate, marjele vor avea de suferit 12.

    • Depreciere de activemediu

      Dacă performanța brandurilor rămâne slabă sau dacă prețul acțiunii scade, ar putea urma noi deprecieri de goodwill sau de brand 23.

    • Îndatorarescăzut

      Compania a împrumutat suplimentar în anul fiscal 2026, iar un nivel mai ridicat al datoriei ar putea reduce flexibilitatea financiară dacă rezultatele se înrăutățesc 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă Quest și OWYN își recapătă viteza de vânzare, iar măsurile de reducere a costurilor și de prețuri funcționează, marjele ar putea reveni treptat și compania ar putea relua creșterea.
    • Portofoliul de branduri rămâne bine poziționat în categoria proteinelor și a alimentelor cu conținut redus de zahăr, iar modelul de afaceri fără active grele poate susține generarea de numerar.
    • Un nivel moderat al datoriei și programul de răscumpărare de acțiuni ar putea susține valoarea pentru acționari dacă rezultatele operaționale se stabilizează.

    Ce ar strica teza

    • Dacă declinul Atkins continuă și OWYN nu își recapătă vânzările, vânzările totale ar putea rămâne sub nivelul anilor anteriori și ar putea urma noi deprecieri.
    • Presiunile de costuri și tarifele ar putea limita marjele, mai ales dacă majorările de prețuri provoacă pierderi de volum.
    • Creșterea medicamentelor pentru controlul greutății și schimbările de percepție asupra nutriției ar putea reduce cererea pe termen lung pentru produsele companiei.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestrului al patrulea și realizarea perspectivei pentru vânzări și Adjusted EBITDAQ4 2026
    • Evoluția marjei brute și efectul majorărilor de prețuri și al măsurilor de productivitate2027
    • Stabilizarea distribuției Atkins și revenirea vitezei de vânzare pentru OWYN2027
    • Eventuale noi depreciere de goodwill sau de brand și nivelul datorieinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 09 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate), 10-K (27 oct. 2026).

    Afacerea

    Simply Good Foods este o companie de alimente și băuturi ambalate care își propune să conducă mișcarea snacking-ului nutritiv prin trei branduri: Quest, pentru consumatorii care caută alimente bogate în proteine cu zahăr și carbohidrați simpli limitați, Atkins, pentru cei care urmează un regim cu conținut redus de carbohidrați, și OWYN, cu băuturi proteice vegetale testate pentru cei mai frecvenți nouă alergeni 1. Compania operează cu un model fără active grele: își păstrează în interior vânzările, marketingul, managementul brandurilor și dezvoltarea produselor, iar producția și distribuția sunt externalizate unor producători contractuali 1. Produsele sunt vândute prin lanțuri de retail, în special în America de Nord, și prin comerț electronic, iar achiziția OWYN din iunie 2024 a extins portofoliul 1.

    Strategia declarată a companiei combină inovarea în produse cu extinderea distribuției și cu achiziții. Conducerea urmărește noi forme de produs cu conținut mai mare de proteine, pătrunderea în canale precum conveniența și magazinele de club și creșterea vânzărilor prin e-commerce, care au reprezentat pentru Quest aproximativ 22% din vânzările brute în anul fiscal 2025 1. În marketing, compania își propune să atragă cumpărători noi, inclusiv persoane care folosesc medicamente pentru controlul greutății, pentru care vede o complementaritate cu produsele sale 1.

    Situația recentă arată o schimbare de direcție: în al treilea trimestru al anului fiscal 2026, conducerea a descris primii pași dintr-un plan de reorganizare, cu trei priorități, reducerea costurilor și investiții în brandurile cele mai importante 3. Compania a raportat o pierdere netă și o depreciere non-numerară legată de goodwill și de brandurile Atkins și OWYN, iar aceste evoluții sunt esențiale pentru înțelegerea perspectivelor 3.

    Segmente

    OWYN

    OWYN, achiziționat în iunie 2024, a crescut în anul fiscal 2025 și a contribuit la creșterea totală, însă în anul fiscal 2026 a avut probleme de viteză de vânzare, inclusiv pe rafturile nou extinse, ceea ce a dus la pierderi de distribuție 23. Vânzările sale au scăzut cu 5,5% în primele trei trimestre ale anului fiscal 2026 3.

    Piața în context

    Piața de snacking nutritiv din SUA este descrisă de companie ca fiind mare și foarte competitivă, cu multe companii multinaționale, regionale și locale care concurează pe calitate, gust, notorietate și preț 1. Compania consideră că tendința către consum de proteine și de carbohidrați reduși susține cererea, dar și că preferințele consumatorilor se pot schimba rapid 1. Pe partea de costuri, inflația ingredientelor, tarifele și lanțurile de aprovizionare au afectat marjele în anul fiscal 2026 23.

    În trimestrul trei al anului fiscal 2026, compania spune că marjele vor rămâne sub presiune până când efectele majorărilor de prețuri și ale măsurilor de productivitate se vor materializa, iar managementul a redus perspectiva pentru anul fiscal 2026, cu vânzări nete de 1,345 până la 1,355 miliarde USD 23.

    Tendințe

    • Interesul pentru proteine și carbohidrați redusvânt din spate

      Compania spune că tendința de consum al proteinelor și al alimentelor cu carbohidrați și zahăr redus susține categoria, iar brandurile sale sunt aliniate cu aceste preferințe 1.

    • Medicamentele pentru controlul greutățiimixt

      Compania spune că popularitatea medicamentelor pentru greutate ar putea reduce cererea pentru multe alimente, dar și că poate deveni un public țintă dacă își explică bine produsele 1.

    • Presiunea costurilor și a tarifelorvânt din față

      Costurile ingredientelor, ambalajelor și logisticii, împreună cu tarifele, au redus marjele și ar putea continua să afecteze rezultatele, dacă majorările de prețuri nu compensează suficient 23.

    • Comerțul electronicvânt din spate

      Creșterea vânzărilor online oferă o cale de extindere a distribuției, deși ponderea sa rămâne sub cea a canalelor clasice de retail 1.

    Poziția concurențială

    Compania spune că își face concurența cu numeroase firme din snacking-ul nutritiv, unele cu resurse mult mai mari și branduri mai cunoscute. Competiția apare atât la nivel național, cât și regional, iar concurenții pot oferi produse similare la prețuri mai mici 1. Presiunea concurențială ar putea crește dacă intră noi jucători sau dacă cei existenți câștigă rafturi și cota de piață 1.

    • Companii multinaționale de snacks și nutriție

      Sursele menționează numeroase companii multinaționale, regionale și locale care vând batoane, chipsuri, dulciuri, băuturi proteice și suplimente, fără să le numească individual.

    • Producători de batoane și shake-uri proteice

      Concurența din categoria produselor proteice este descrisă generic, cu accent pe diete precum keto, paleo sau vegane.

    • Branduri regionale și de lanț de retail

      Sursele arată că pe piețele locale apar concurenți cu legături speciale cu lanțurile regionale de retail.

    • Producători de snacks convenționale

      Compania compară produsele sale cu chipsurile și biscuiții convenționali, dar nu enumeră concurenții nominal.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-08-30 · SEC / The Simply Good Foods Company · 28 oct. 2025
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-05-30 · SEC / The Simply Good Foods Company · 09 iul. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Simply Good Foods Company · 09 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.