olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

DNOW Inc. DNOW

Oil & Gas Field Machinery & Equipment · SIC 3533 · Verticală: Oil & Gas Field Machinery & Equipment (SIC 3533)

15,37USD−4,53 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

DNOW Inc. este un distribuitor global de țevi, vane, fitinguri și pompe, care deservește sectoarele upstream, midstream, al utilităților de gaze și industrial, după achiziția MRC Global finalizată în noiembrie 2025. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat un venit de 1.307 milioane USD și un raport de îndatorare netă de 1,7x, semnale că integrarea și gestionarea costurilor încep să dea rezultate.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea DNOW Inc. (DNOW) costa 15,37 USD (−4,53 % într-o zi), cu capitalizare 2,8 mld USD, beta 0,98, interval pe 52 de săptămâni 11,12–16,87 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,3 mld USD (+108,1 % an/an), profit net de -21,0 mil USD (−250,0 % an/an), EPS diluat -0,11 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,8 mld USD
acțiuni la 29 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,17 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-7,64 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,98
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
11,1216,87

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
44,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
14,88 – 16,71
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,27 · lățimea benzii 11,6 %
SMA 50 / 200
15,80 / 14,11
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,09 / 0,11
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−3,3 %−1,1 %−2,2 pp—
3 luni+8,1 %−0,5 %+8,5 pp—
6 luni+13,9 %+4,4 %+9,5 pp—
De la început de an+16,0 %+12,3 %+3,7 pp—
1 an+5,3 %+13,5 %−8,3 pp+16,2 %
3 ani+41,9 %+76,4 %−34,5 pp+23,8 %
5 ani+61,6 %+63,7 %−2,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−34,1 %
09 feb. 2026 → 17 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−39,4 %
13 feb. 2023 → 31 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+10,1 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,3 mld USD
+108,1 % an/an
Profit net
-21,0 mil USD
−250,0 % an/an
EPS diluat
-0,11
−184,6 % an/an
netă / operațională
-1,6 % / 0,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri606,0 mil571,0 mil599,0 mil628,0 mil634,0 mil959,0 mil1,2 mld1,3 mld
Costul vânzărilor471,0 mil442,0 mil461,0 mil499,0 mil489,0 mil909,0 mil990,0 mil1,1 mld
Profit brut——138,0 mil129,0 mil——193,0 mil243,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare——109,0 mil112,0 mil——243,0 mil238,0 mil
Profit operațional23,0 mil25,0 mil29,0 mil17,0 mil33,0 mil-188,0 mil-50,0 mil1,0 mil
Amortizare și depreciere8,0 mil10,0 mil11,0 mil10,0 mil11,0 mil20,0 mil23,0 mil23,0 mil
Profit înainte de impozit22,0 mil26,0 mil29,0 mil17,0 mil32,0 mil-194,0 mil-60,0 mil-9,0 mil
Impozit pe profit9,0 mil6,0 mil7,0 mil3,0 mil7,0 mil-33,0 mil-16,0 mil12,0 mil
Profit net13,0 mil20,0 mil21,0 mil14,0 mil25,0 mil-161,0 mil-44,0 mil-21,0 mil
EPS diluat0,120,19 ≈0,190,130,23-1,05 ≈-0,24-0,11
Flux de numerar operațional74,0 mil ≈122,0 mil-16,0 mil45,0 mil ≈43,0 mil ≈83,0 mil-95,0 mil133,0 mil ≈
Investiții (capex)2,0 mil ≈3,0 mil6,0 mil4,0 mil ≈4,0 mil ≈7,0 mil8,0 mil9,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni7,0 mil ≈5,0 mil8,0 mil19,0 mil ≈0 ≈10,0 mil50,0 mil25,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri3,1 mld3,0 mld1,6 mld1,6 mld2,1 mld2,3 mld2,4 mld2,8 mld
Venituri an/an+18,1 %−5,6 %−45,1 %+0,8 %+30,9 %+8,7 %+2,2 %+18,8 %
Profit net52,0 mil-97,0 mil-427,0 mil5,0 mil128,0 mil250,0 mil78,0 mil-89,0 mil
Profit net an/anindisponibil−286,5 %indisponibilindisponibil+2.460,0 %+95,3 %−68,8 %−214,1 %
EPS diluat0,47-0,89-3,910,051,132,270,71-0,76
EPS diluat an/anindisponibil−289,4 %indisponibilindisponibil+2.160,0 %+100,9 %−68,7 %−207,0 %
netă %1,7 %-3,3 %-26,4 %0,3 %6,0 %10,8 %3,3 %-3,2 %
Flux de numerar liber62,0 mil212,0 mil181,0 mil25,0 mil-9,0 mil171,0 mil289,0 mil134,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
164,0 mil USD
Datorie financiară
411,0 mil USD
Datorie netă
247,0 mil USD
Capitaluri proprii
2,2 mld USD
Active totale
3,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,18x
Lichiditate curentă
2,34x
ROE
-5,3 %
ROA
-3,2 %
Marja FCF
4,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,8 mld
2024
1,8 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
539,0 mil
2024
531,0 mil
2025
478,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
395,0 mil
2024
416,0 mil
2025
559,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
144,0 mil
2024
109,0 mil
2025
-93,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
26,0 mil
2024
34,0 mil
2025
52,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
170,0 mil ≈
2024
143,0 mil ≈
2025
-41,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
142,0 mil
2024
110,0 mil
2025
-100,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-109,0 mil
2024
31,0 mil
2025
-12,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
250,0 mil
2024
78,0 mil
2025
-89,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,27
2024
0,71
2025
-0,76

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
108,4 mil
2024
107,1 mil
2025
117,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
299,0 mil
2024
256,0 mil
2025
164,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
366,0 mil
2024
352,0 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,1 mld
2024
1,0 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
131,0 mil
2024
157,0 mil
2025
264,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
139,0 mil
2024
230,0 mil
2025
617,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
28,0 mil
2024
65,0 mil
2025
565,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
3,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
288,0 mil
2024
300,0 mil
2025
653,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
0
2025
411,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
418,0 mil
2024
442,0 mil
2025
974,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
466,0 mil
2024
493,0 mil
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
188,0 mil
2024
298,0 mil
2025
155,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
17,0 mil
2024
9,0 mil
2025
21,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
171,0 mil ≈
2024
289,0 mil ≈
2025
134,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-48,0 mil
2024
-304,0 mil
2025
-590,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-55,0 mil
2024
-33,0 mil
2025
339,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
50,0 mil
2024
23,0 mil
2025
37,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
9,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
11,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-185,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-214,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-207,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-53,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
15,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-12,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-7,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-7,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-7,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
360,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
164,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
28,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
136,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
76 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
54 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
3,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
20,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Risc

Altman Z
1,89
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

15,37 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-12,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 1865derivat 99

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Oil & Gas Field Machinery & Equipment (SIC 3533)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-7,0 %17 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate-4,9 %13 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere9,7 %81 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare4,9 %61 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,1 %44 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial81/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate15/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial44/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial61/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

DNOW INC. (DNOW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,8 mld USD în 2025; creștere an/an 18,8 %; marjă netă -4,9 %; ROE -12,4 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 9,7 %
  • Lichiditatea curentă: 2,1x

Ce o infirmă

  • ROIC: -7,0 %
  • Marja netă: -4,9 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Oil & Gas Field Machinery & Equipment (SIC 3533) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 23,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,7x
P/S
0,7x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−30,1 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 1,7x
sub mediană (−20,0 %)
ROE
-12,4 %
mediana verticalei 8,4 %
sub mediană (−246,8 %)
Marja netă
-4,9 %
mediana verticalei 4,8 %
sub mediană (−203,6 %)
Marja EBIT
-5,0 %
mediana verticalei 7,4 %
sub mediană (−168,0 %)
Venituri an/an
18,8 %
mediana verticalei -0,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BKRBaker Hughes Company49,5 mld17,115,1 %10,1 %−0,3 %−1 % / +48 %
FTITechnipFMC plc25,1 mld20,338,6 %12,0 %+9,4 %+43 % / +211 %
NOVNov Inc.6,4 mld45,22,3 %1,6 %−1,4 %+17 % / −4 %
WFRDWeatherford International plc6,2 mld15,323,0 %8,6 %−10,8 %+15 % / −5 %
WHDCactus, Inc.4,3 mld23,614,7 %12,0 %−4,5 %+35 % / +37 %
DNOWDnow Inc.2,8 mld—-12,4 %-4,9 %+18,8 %+5 % / +42 %
INVXInnovex International, Inc.1,8 mld37,14,5 %4,8 %+48,0 %+16 % / +15 %
FETForum Energy Technologies, Inc.845,3 mil28,89,8 %3,5 %−3,1 %+135 % / +238 %
OISOil States International, Inc510,2 mil—-16,8 %-16,5 %−3,4 %+35 % / +24 %
OMSEOMS Energy Technologies Inc.167,2 mil3,343,5 %22,0 %indisponibil−16 % / indisponibil
LSELeishen Energy Holding Co., Ltd.75,4 mil55,42,9 %2,6 %−30,0 %−14 % / indisponibil
DTIDrilling Tools International Corporation52,9 mil—-2,5 %-2,0 %+3,4 %−38 % / −56 %
STAKSTAK Inc.27,5 mil71,52,9 %1,5 %+13,2 %+202 % / indisponibil
GPUSHyperscale Data, Inc.247,1 mii—-159,8 %-71,0 %−4,3 %−89 % / −100 %
SEISolaris Energy Infrastructure, Inc.——8,4 %7,2 %+98,7 %+20 % / +573 %
FLOCFlowco Holdings Inc.—17,712,5 %6,4 %+41,9 %+15 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DNOW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    DNOW Inc. este un distribuitor global de țevi, vane, fitinguri și pompe, care deservește sectoarele upstream, midstream, al utilităților de gaze și industrial, după achiziția MRC Global finalizată în noiembrie 2025. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat un venit de 1.307 milioane USD și un raport de îndatorare netă de 1,7x, semnale că integrarea și gestionarea costurilor încep să dea rezultate. 123

    SWOT

    Puncte tari

    • Istoric lung de peste 160 de ani și o rețea extinsă de locații și centre de distribuție, care permit livrări rapide și un inventar larg.
    • Generarea solidă de numerar în al doilea trimestru din 2026 și o reducere vizibilă a datoriei nete arată capacitate de finanțare.
    • Portofoliu divers de produse și servicii digitale, inclusiv platforme de comerț electronic, care consolidează relațiile cu clienții mari.

    Puncte slabe

    • Pierderi nete în al doilea trimestru din 2026 și în primul semestru, iar marjele brute raportate sunt sub nivelurile din anul precedent.
    • Dependența de cheltuielile petroliere și de gaze a clienților, care sunt volatile, și lipsa contractelor pe termen lung cu majoritatea clienților.
    • Dificultăți raportate în stabilizarea sistemului ERP moștenit de la MRC Global, ceea ce poate afecta controlul intern și raportarea.

    Oportunități

    • Creșterea cererii de infrastructură de midstream legată de centrele de date și de energia pentru acestea.
    • Sinergii din integrarea MRC Global, care ar putea îmbunătăți marjele dacă sunt realizate integral.
    • Oportunități din investițiile în infrastructura energetică din Venezuela, dacă companiile americane se implică pe termen mediu.

    Amenințări

    • Scăderea prețurilor petrolului și gazelor ar putea reduce cheltuielile clienților din upstream și volumele vândute.
    • Schimbările de politici comerciale și tarifele la importuri ar putea afecta prețurile oțelului și concurența din import.
    • Producătorii ar putea vinde direct către clienți, reducând rolul distribuitorului și presiunea asupra marjelor.

    Riscuri

    • Integrarea MRC Globalridicat

      Dacă integrarea nu se realizează eficient, sinergiile anunțate ar putea fi întârziate sau nerealizate, iar riscurile de control intern ar putea crește. Conducerea menționează deja dificultăți cu sistemul ERP moștenit.

    • Dependența de ciclul petrolierridicat

      Cererea pentru produsele DNOW este sensibilă la nivelul investițiilor petroliere și gazelor. O perioadă prelungită de prețuri scăzute ar putea reduce semnificativ volumele.

    • Riscuri de tarife și comerțmediu

      Modificări ale tarifelor și politicilor comerciale ar putea afecta prețurile oțelului, marjele și concurența din import, mai ales pentru țevi.

    • Risc de credit al cliențilormediu

      Clienții fără contracte pe termen lung și riscul de neplată ar putea genera pierderi, mai ales în perioade de volatilitate a prețurilor.

    • Riscuri de securitate ciberneticăscăzut

      Incidentele cibernetice sau întreruperile sistemelor informatice ar putea afecta operațiunile, raportarea financiară și încrederea clienților.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă sinergiile din achiziția MRC Global se materializează, marjele ar putea reveni treptat, iar venitul ar putea beneficia de creșterea în midstream și în utilitățile de gaze.
    • Generarea de numerar puternică în al doilea trimestru și reducerea datoriei nete ar putea permite continuarea programului de răscumpărare de acțiuni și investiții țintite.
    • Dacă cererea de infrastructură legată de centrele de date se extinde, DNOW ar putea captura o parte din creșterea echipamentelor pentru midstream.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile nete din ultimele trimestre și marjele brute în scădere ar putea indica presiuni persistente asupra rentabilității, chiar dacă veniturile cresc.
    • Dependența de cheltuielile petroliere face ca veniturile să fie vulnerabile la scăderi ale prețurilor hidrocarburilor, iar disciplina capitalului a producătorilor ar putea limita creșterea volumelor.
    • Dificultățile de integrare a sistemelor moștenite ar putea întârzia beneficiile anunțate și ar putea genera erori de control intern.

    De urmărit

    • Evoluția marjei brute ajustate și a EBITDA ajustat față de trimestrul al doilea din 2026Q3 2026
    • Stabilizarea sistemului ERP moștenit de la MRC Global și efectele asupra controlului internnext 10-K
    • Ritmul răscumpărărilor de acțiuni și evoluția datoriei neteQ3 2026
    • Veniturile din midstream și din utilitățile de gaze, ca indicatori ai cererii de infrastructură2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    DNOW Inc., cu sediul în Houston, Texas, se prezintă drept un furnizor important de soluții pentru energie și industrie, cu o tradiție de peste 160 de ani în distribuția de țevi, vane, fitinguri (PVF), produse pentru gaze, pompe și echipamente fabricate. Compania furnizează produse MRO, echipamente de proces și producție, sisteme de pompare și soluții de lanț de aprovizionare, susținute de platformele digitale DigitalNOW și MRCGO. 1

    Achiziția MRC Global, încheiată pe 6 noiembrie 2025 printr-o tranzacție exclusiv în acțiuni, a extins baza de clienți și amprenta geografică a companiei, iar DNOW urmărește integrarea acestor operațiuni și realizarea sinergiilor de venit și costuri. Compania operează în trei segmente geografice: SUA, Canada și Internațional. 12

    Strategia declarată pune accent pe creștere prin achiziții țintite în piețe cu marje mai mari, diversificarea pe piețe rezistente, generarea de numerar și restituirea capitalului către acționari, precum și furnizarea de produse pentru infrastructura de midstream legată de cererea de energie a centrelor de date. 1

    Segmente

    Statele Unite

    Segmentul din SUA a generat cea mai mare parte a veniturilor în trimestrul al doilea din 2026, cu 1.109 milioane USD, iar veniturile din midstream au depășit pentru prima dată un miliard de dolari pe bază anualizată. 3

    Canada și Internațional

    Segmentul Canada a rămas relativ stabil, în timp ce segmentul Internațional a crescut substanțial, ajungând la 151 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce arată o contribuție tot mai importantă a piețelor din afara SUA. 3

    Utilități de gaze și upstream

    Vânzările către utilitățile de gaze și către upstream au înregistrat cea mai bună creștere secvențială din 2022, conform conducerii, iar cererea din utilități tinde să fie mai stabilă decât cea legată de prețurile petrolului. 31

    Piața în context

    Piața de distribuție pentru energie și industrie este fragmentată, cu participanți globali mari și numeroși competitori regionali și locali. Cererea companiei depinde de cheltuielile de capital și de exploatare ale operatorilor de petrol și gaze, de prețurile hidrocarburilor și de nivelul stocurilor de la producători și distribuitori. 1

    Sectorul utilităților de gaze și al infrastructurii existente oferă o bază mai stabilă, întrucât întreținerea și modernizarea rețelelor depinde de bugetele anuale ale clienților, nu strict de prețul materiilor prime. Totuși, proiectele pot fi amânate din motive de reglementare sau economice. 12

    Tendințe

    • Investiții în infrastructura de midstreamvânt din spate

      Cererea de energie a centrelor de date și extinderea infrastructurii de midstream ar putea sprijini vânzările de produse pentru transport și procesare a gazelor, un domeniu pe care conducerea îl menționează explicit ca prioritate strategică. 13

    • Prețurile petrolului și disciplina capitaluluivânt din față

      Volatilitatea prețurilor petrolului și gazelor poate reduce cheltuielile clienților din upstream, iar producătorii au rămas disciplinați în investiții, ceea ce limitează creșterea volumelor. Efectul depinde de evoluția prețurilor. 1

    • Evoluții în Venezuelamixt

      Intervenția SUA în Venezuela și reluarea exporturilor de petrol ar putea influența pe termen scurt prețurile petrolului în jos, iar pe termen mediu și lung ar putea deschide oportunități pentru companiile americane de echipamente din infrastructura petrolieră venezueleană. 1

    • Costul oțelului și al importurilormixt

      Majoritatea produselor distribuite conțin oțel, iar fluctuațiile prețului oțelului și modificările tarifelor la importuri pot afecta marjele. Dacă tarifele se modifică, piața americană ar putea primi produse mai ieftine din import. 1

    Poziția concurențială

    Distribuția de PVF și echipamente pentru energie este o industrie fragmentată, în care concurează atât distribuitori globali de mari dimensiuni, cât și firme regionale și locale. Avantajele DNOW țin de amplitudinea inventarului, de rețeaua de aproximativ 300 de locații și de serviciile de lanț de aprovizionare. 1

    Compania afirmă că concurează prin servicii de calitate, prezență globală și soluții digitale, însă riscurile includ pierderea clienților importanți, care nu au contracte pe termen lung, și posibila vânzare directă de către producători către clienți finali. 1

    • Distribuitori regionali și locali de PVF

      Numeroși operatori regionali și locali concurează pe prețuri și apropiere de clienți, conform descrierii din raportul anual.

    • Distribuitori globali de mari dimensiuni

      Participanții globali mari din distribuția de produse industriale concurează pe scară largă și pe capacitatea de aprovizionare.

    • Producători care vând direct clienților

      Producătorii care livrează direct clienților finali reprezintă un risc de substituție pentru canalul de distribuție.

    • Furnizori de soluții de lanț de aprovizionare

      Firme care oferă externalizarea achizițiilor și a gestiunii stocurilor concurează pentru aceleași contracte cu clienți mari.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / DNOW Inc. · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / DNOW Inc. · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / DNOW Inc. · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    DNOW Inc. (DNOW): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw