olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Solaris Energy Infrastructure, Inc. SEI

Oil & Gas Field Machinery & Equipment · SIC 3533 · Verticală: Oil & Gas Field Machinery & Equipment (SIC 3533)

57,64USD−16,91 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Solaris Energy Infrastructure furnizează echipamente modulare de energie, distribuție electrică și gestionare a materialelor pentru completarea sondelor de petrol și gaze, cu o schimbare majoră spre energie pentru centre de date. Trecerea către segmentul de energie, care a adus venituri de peste 333.5 milioane USD în 2025, face compania relevantă pentru cererea de electricitate generată de inteligența artificială.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Solaris Energy Infrastructure, Inc. (SEI) costa 57,64 USD (−16,91 % într-o zi), cu P/E 36,3 pe un EPS diluat de 1,59 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,83 %, beta 2,42, interval pe 52 de săptămâni 40,64–82,88 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 219,4 mil USD (+46,9 % an/an), profit net de 20,5 mil USD (+71,4 % an/an).

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
36,3
EPS diluat TTM 1,59 · TTM până la 31 dec. 2018
E/P (TTM)
2,76 %
TTM până la 31 dec. 2018
Randament dividend
0,83 %
DPS 12 luni 0,48
Beta (2 ani)
2,42
Volatilitate (1 an) 81 %
Interval 52 săpt.
40,6482,88

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
55,42 – 79,42
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,09 · lățimea benzii 35,6 %
SMA 50 / 200
65,66 / 63,60
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,90 / -0,36
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−22,9 %−1,1 %−21,8 pp—
3 luni+3,7 %−0,5 %+4,2 pp—
6 luni−25,6 %+4,4 %−30,0 pp—
De la început de an+25,4 %+12,3 %+13,1 pp—
1 an+7,3 %+13,5 %−6,2 pp+15,0 %
3 ani+519,1 %+76,4 %+442,7 pp+23,8 %
5 ani+588,6 %+63,7 %+525,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−47,6 %
18 iun. 2026 → 29 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−55,6 %
21 feb. 2025 → 04 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+47,1 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
219,4 mil USD
+46,9 % an/an
Profit net
20,5 mil USD
+71,4 % an/an
EPS diluat
indisponibil
indisponibil an/an
netă / operațională
9,3 % / 25,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri75,0 mil96,3 mil126,3 mil149,3 mil166,8 mil179,7 mil196,2 mil219,4 mil
Costul vânzărilor46,9 mil———————
Cheltuieli generale și de vânzare8,8 mil10,6 mil15,3 mil14,9 mil15,5 mil15,9 mil20,9 mil30,0 mil
Profit operațional5,3 mil25,7 mil22,1 mil35,6 mil37,9 mil39,8 mil50,6 mil56,5 mil
Amortizare și depreciere11,0 mil16,7 mil20,1 mil18,4 mil ≈22,4 mil ≈23,5 mil24,8 mil39,5 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile——6,2 mil7,0 mil——4,8 mil16,9 mil
Profit înainte de impozit-1,8 mil18,3 mil16,9 mil30,1 mil28,9 mil-2,8 mil47,3 mil30,2 mil
Impozit pe profit460,0 mii4,3 mil3,9 mil6,0 mil4,1 mil743,0 mii15,2 mil5,0 mil
Profit net-968,0 mii6,3 mil5,3 mil12,0 mil14,6 mil-1,7 mil21,4 mil20,5 mil
Flux de numerar operațional10,5 mil ≈13,1 mil25,7 mil24,2 mil ≈63,3 mil ≈95,9 mil79,0 mil186,5 mil ≈
Investiții (capex)57,7 mil ≈126,7 mil144,3 mil185,1 mil ≈62,8 mil ≈254,5 mil343,4 mil491,8 mil ≈
Dividende plătite3,7 mil3,7 mil4,7 mil4,9 mil5,8 mil6,4 mil6,9 mil7,5 mil
Răscumpărări de acțiuni0 ≈0——————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,6, mediană 29,5, max 52,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019⚠ 202020212022202320242025
Venituri197,2 mil241,7 mil103,0 mil159,2 mil320,0 mil292,9 mil313,1 mil622,2 mil
Venituri an/an+192,6 %+22,6 %—+54,6 %+101,0 %−8,5 %+6,9 %+98,7 %
Profit net42,4 mil52,0 mil-29,3 mil-868,0 mii21,2 mil24,3 mil15,8 mil30,2 mil
Profit net an/anindisponibil+22,6 %—indisponibilindisponibil+15,0 %−35,0 %+90,8 %
EPS diluat1,59indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %21,5 %21,5 %-28,5 %-0,5 %6,6 %8,3 %5,0 %4,8 %
Flux de numerar liber-44,7 mil80,0 mil39,2 mil-3,2 mil-13,4 mil25,0 mil-129,1 mil-437,7 mil

Seria se rupe înainte de 2020: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
353,3 mil USD
Datorie financiară
184,0 mil USD
Datorie netă
-169,3 mil USD
Capitaluri proprii
827,3 mil USD
Active totale
2,1 mld USD
Datorie / capitaluri
0,22x
Lichiditate curentă
2,96x
ROE
4,0 %
ROA
1,8 %
Marja FCF
-70,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
292,9 mil
2024
313,1 mil
2025
622,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
177,8 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2024verificat

Profit brut
2023
115,1 mil ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2024derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2021verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
27,0 mil
2024
35,6 mil
2025
61,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
49,9 mil
2024
52,8 mil
2025
135,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
36,2 mil
2024
47,2 mil
2025
84,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
86,1 mil ≈
2024
100,0 mil ≈
2025
219,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,5 mil
2024
13,3 mil
2025
27,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
46,6 mil
2024
36,9 mil
2025
73,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
7,8 mil
2024
8,0 mil
2025
14,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
24,3 mil
2024
15,8 mil
2025
30,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,45
2024
0,48
2025
0,48

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
5,8 mil
2024
114,3 mil
2025
353,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
71,8 mil
2025
103,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
6,7 mil
2024
10,9 mil
2025
14,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
67,1 mil
2024
251,0 mil
2025
483,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
13,0 mil
2024
104,0 mil
2025
105,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
702,0 mii
2024
71,5 mil
2025
59,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
468,3 mil
2024
1,1 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
12,7 mil
2024
21,1 mil
2025
77,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
8,1 mil
2025
4,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
30,0 mil
2024
307,6 mil
2025
180,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
37,2 mil
2024
65,5 mil
2025
163,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
152,7 mil
2024
463,7 mil
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
315,6 mil
2024
666,7 mil
2025
827,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
89,4 mil
2024
59,4 mil
2025
209,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
64,4 mil
2024
188,4 mil
2025
646,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
25,0 mil ≈
2024
-129,1 mil ≈
2025
-437,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-62,0 mil
2024
-305,0 mil
2025
-686,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-30,4 mil
2024
399,7 mil
2025
670,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
14,1 mil
2024
14,6 mil
2025
21,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
26,4 mil
2024
8,1 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
98,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
24,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
43,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
156,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
90,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
12,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
38,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
24,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
7,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-95,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
784,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
5,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
4,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
424,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
1,2 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-727,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
-1.327,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
144,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
78 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

57,64 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
7,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
98,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 1392derivat 117

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
6,31
USD pe acțiune
Mijloc
7,24
USD pe acțiune
Sus
8,48
USD pe acțiune
Preț: 57,64 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -87,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -696,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,31 – 8,48 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)6,31 – 8,48 (Mijloc 7,24)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Oil & Gas Field Machinery & Equipment (SIC 3533)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate9,3 %58 (față de colegi)20 %
Marja netă · Calitate7,2 %67 (față de colegi)12 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-1.327,7 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere24,8 %100 (pe interval fix)16 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,7x0 (față de colegi)20 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie5,1x56 (pe interval fix)12 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,1x100 (pe interval fix)8 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie37/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate45/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SOLARIS ENERGY INFRASTRUCTURE, INC. (SEI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 622,2 mil USD în 2025; creștere an/an 98,7 %; marjă netă 7,2 %; ROE 8,4 %; datorie netă/EBITDA 2,7x.

Intervalul de valoare estimat este 6,31–8,48 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,24 USD, prețul de 57,64 USD lasă un potențial de -87,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -696,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 24,8 %
  • Lichiditatea curentă: 4,1x

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -1 327,7 %
  • Datorie netă / EBITDA: 2,7x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Oil & Gas Field Machinery & Equipment (SIC 3533) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 23,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,7x
P/S
—
mediana verticalei 1,0x
P/B
—
mediana verticalei 1,6x
ROE
8,4 %
mediana verticalei 4,5 %
peste mediană (+86,9 %)
Marja netă
7,2 %
mediana verticalei 3,5 %
peste mediană (+108,1 %)
Marja EBIT
24,3 %
mediana verticalei 6,9 %
peste mediană (+253,9 %)
Venituri an/an
98,7 %
mediana verticalei -0,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
2,7x
mediana verticalei -0,3x
peste mediană
Randament dividend
0,8 %
mediana verticalei 1,4 %
sub mediană (−42,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BKRBaker Hughes Company49,5 mld17,115,1 %10,1 %−0,3 %−1 % / +48 %
FTITechnipFMC plc25,1 mld20,338,6 %12,0 %+9,4 %+43 % / +211 %
NOVNov Inc.6,4 mld45,22,3 %1,6 %−1,4 %+17 % / −4 %
WFRDWeatherford International plc6,2 mld15,323,0 %8,6 %−10,8 %+15 % / −5 %
WHDCactus, Inc.4,3 mld23,614,7 %12,0 %−4,5 %+35 % / +37 %
DNOWDnow Inc.2,8 mld—-12,4 %-4,9 %+18,8 %+10 % / +54 %
INVXInnovex International, Inc.1,8 mld37,14,5 %4,8 %+48,0 %+16 % / +15 %
FETForum Energy Technologies, Inc.845,3 mil28,89,8 %3,5 %−3,1 %+135 % / +238 %
OISOil States International, Inc510,2 mil—-16,8 %-16,5 %−3,4 %+35 % / +24 %
OMSEOMS Energy Technologies Inc.167,2 mil3,343,5 %22,0 %indisponibil−16 % / indisponibil
LSELeishen Energy Holding Co., Ltd.75,4 mil55,42,9 %2,6 %−30,0 %−14 % / indisponibil
DTIDrilling Tools International Corporation52,9 mil—-2,5 %-2,0 %+3,4 %−38 % / −56 %
STAKSTAK Inc.27,5 mil71,52,9 %1,5 %+13,2 %+202 % / indisponibil
GPUSHyperscale Data, Inc.247,1 mii—-159,8 %-71,0 %−4,3 %−89 % / −100 %
SEISolaris Energy Infrastructure, Inc.——8,4 %7,2 %+98,7 %+7 % / +519 %
FLOCFlowco Holdings Inc.—17,712,5 %6,4 %+41,9 %+15 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SEI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Solaris Energy Infrastructure furnizează echipamente modulare de energie, distribuție electrică și gestionare a materialelor pentru completarea sondelor de petrol și gaze, cu o schimbare majoră spre energie pentru centre de date. Trecerea către segmentul de energie, care a adus venituri de peste 333.5 milioane USD în 2025 1, face compania relevantă pentru cererea de electricitate generată de inteligența artificială 12.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție consolidată în energia pentru centre de date și contracte pe termen lung cu clienți mari 12.
  • Accesul la finanțare cu costuri mai mici, inclusiv emisiunea de obligațiuni și linia de credit nouă, sprijină expansiunea 2.
  • Achiziția GESA aduce capacități de servicii și întreținere care pot consolida execuția proiectelor 3.

Puncte slabe

  • Dependența de un singur client mare din segmentul de energie reprezintă o concentrare semnificativă a veniturilor 1.
  • Segmentul de energie depinde de un număr limitat de furnizori de echipamente, iar întârzierile pot afecta livrările 1.
  • Parte din structura de capital și datoria proiectelor, inclusiv a societății Stateline, adaugă riscuri de finanțare 12.

Oportunități

  • Cererea de energie pentru inteligența artificială ar putea genera contracte noi și extinderi ale celor existente 23.
  • Serviciile de întreținere și de după vânzare, extinse prin achiziții, ar putea crește veniturile recurente 3.
  • Investiția în tehnologia reactoarelor modulare mici ar putea deschide o nouă sursă de creștere pe termen lung 2.

Amenințări

  • Concurența crescută în energia distribuită ar putea reduce partea de piață accesibilă companiei 1.
  • O scădere a cererii pentru centre de date ar putea reduce utilizarea capacității instalate 1.
  • Tarifele vamale și restricțiile comerciale ar putea crește costul echipamentelor importate 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un singur client din centre de date reprezintă o parte majoră a veniturilor, iar pierderea acestuia ar putea afecta rezultatele 1.

  • Dependența de furnizoriridicat

    Segmentul de energie depinde de furnizori limitați, iar întârzierile în livrare sau creșterile de preț ar putea afecta execuția 1.

  • Riscurile societății Statelinemediu

    Societatea comună Stateline se confruntă cu riscuri de finanțare suplimentară și cu cadre de reglementare în dezvoltare 1.

  • Prețul petrolului și gazelormediu

    Volatilitatea prețurilor petrolului și gazelor poate reduce activitatea de foraj și cererea pentru segmentul de logistică 1.

  • Inflația și costurilemediu

    Creșterea costurilor de personal, echipamente și capital ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de energie pentru inteligența artificială se menține, contractele extinse și capacitatea planificată ar putea susține o creștere importantă a veniturilor și a EBITDA-ului ajustat 23.
  • Achiziția GESA și extinderea serviciilor ar putea crește veniturile recurente și ar putea reduce dependența de un singur tip de proiect 3.
  • Finanțarea nouă și lichiditatea disponibilă ar putea permite compania să își finanțeze expansiunea fără tensiuni majore în bilanț 23.

Ce ar strica teza

  • Dependența de un singur client mare ar putea genera volatilitate semnificativă a veniturilor dacă acel client își reduce cererea sau întârzie plățile 1.
  • Dacă furnizorii cheie nu pot livra echipamentele la timp, planurile de capacitate ar putea fi amânate sau costurile ar putea crește 1.
  • Datoria crescută și cheltuielile mari de capital ar putea reduce flexibilitatea financiară dacă rezultatele operaționale nu cresc ca estimat 12.

De urmărit

  • Execuția ghidajului de EBITDA ajustat pentru trimestrul al patruleaQ4 2026
  • Începerea livrărilor pentru contractul extins cu clientul din AIQ1 2027
  • Integrarea achiziției GESA și impactul asupra marjelor serviciilor2027
  • Evoluția concentrării clienților și a contribuției segmentului de energie în raportul anualnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Solaris Energy Infrastructure, Inc. (NYSE: SEI), cu sediul în Houston, Texas, oferă soluții modulare și scalabile bazate pe echipamente pentru generarea, controlul și distribuția energiei, precum și pentru gestionarea materialelor folosite la completarea sondelor de petrol și gaze 1. Veniturile totale au fost de 622.2 milioane USD în 2025, comparativ cu 313.1 milioane USD în 2024 1. În primul semestru al anului 2026, compania a continuat expansiunea prin achiziția GESA și prin extinderea contractelor de energie 23.

Compania funcționează prin două segmente raportabile: Solaris Power Solutions, care livrează energie pentru centre de date și clienți energetici, și Solaris Logistics Solutions, care proiectează și fabrichează echipamente pentru manipularea materialelor din sondele de hidrocarburi 1. Acest al doilea segment rămâne important, dar în 2025 a crescut moderat, cu 5% 1.

Structura veniturilor s-a schimbat rapid: în trimestrul al patrulea din 2025, segmentul de energie a contribuit cu 58% din veniturile totale, iar în al doilea trimestru din 2026 cu 72% 12. Compania spune că cheltuielile de capital vor rămâne concentrate pe energie 12.

Segmente

Solaris Logistics Solutions

Segmentul de logistică proiectează și fabrică echipamente pentru gestionarea materialelor din completarea sondelor, cu servicii de tehnicieni de teren, software și servicii de transport final 1. Veniturile au ajuns la 288.7 milioane USD în 2025 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 au scăzut cu 10% față de primul trimestru 3.

Piața în context

Cererea de energie din SUA crește mai repede decât capacitatea rețelei, iar Solaris susține că soluțiile sale modulare pot fi puse în funcțiune mai rapid decât multe servicii bazate pe rețea 1. Cererea pentru segmentul de logistică depinde de nivelul forajului și completării sondelor din SUA și de prețurile petrolului și gazelor 1.

Compania a anunțat o capacitate totală estimată de 2200 MW până la începutul lui 2028 1, iar contractele majore au durate între doi și șapte ani sau mai mult 12. Extinderea contractelor cu clienți din AI ar putea susține creșterea, dacă cererea se menține 23.

Tendințe

  • Cererea de energie pentru centre de datevânt din spate

    Creșterea utilizării inteligenței artificiale extinde centrele de date și planurile de noi centre, ceea ce crește cererea de energie independentă de rețea 1.

  • Expansiunea contractelor cu clienți AIvânt din spate

    Contractele cu un client din AI au fost extinse la o instalație completă de aproximativ 660 MW, cu o durată de până la 18 ani, ceea ce ar putea crește veniturile contractate 23.

  • Activitatea din industria petrolierăvânt din față

    Logistica depinde de numărul de sonde active, iar volatilitatea prețurilor petrolului și gazelor poate reduce cererea pentru acest segment 1.

  • Inflație și costuri de capitalmixt

    Presiunile inflaționiste și ratele dobânzii ridicate pot crește costurile de echipamente și de finanțare, iar acest lucru ar putea afecta marjele 1.

Poziția concurențială

În energie, concurența principală este rețeaua electrică, dar există și numeroase companii de energie distribuită, majoritatea private și fragmentate la dimensiuni mici 1. În logistică, concurența vine de la companii de transport, producători de echipamente, firme de fracturare hidraulică și de extracție a nisipului 1.

Principalii factori de competiție sunt fiabilitatea echipamentelor, expertiza tehnică, tehnologia protejată prin brevete, capacitatea de a oferi pachete integrate, siguranța și prețul 1. Consolidarea în industrie ar putea modifica relațiile cu clienții și furnizorii 1.

  • Companii de energie distribuită private

    Majoritatea companiilor de energie distribuită sunt private, iar concurența este fragmentată la dimensiuni mici ale generatoarelor 1.

  • Furnizorii de rețea electrică

    Rețeaua electrică este principala alternativă pentru energia off-grid, dar poate fi și complementară 1.

  • Companii de transport și logistică petrolieră

    Companiile de logistică și transport pot fi atât concurente, cât și clienți pe unele proiecte 1.

  • Firme de fracturare hidraulică și extracție a nisipului

    Firmele de fracturare și extracție a nisipului oferă soluții concurente pentru depozitarea și livrarea materialelor la sondă 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 15 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport curent04 nov. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent29 oct. 2026
    Alte evenimente
  • Raport curent01 oct. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent23 sept. 2026
    Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent22 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent08 sept. 2026
    Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial06 aug. 2026
  • Raport curent05 aug. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent06 iul. 2026
    Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent19 mai 2026
    Vot al acționarilor

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Solaris Energy Infrastructure, Inc. · 27 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Solaris Energy Infrastructure, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Solaris Energy Infrastructure, Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.