olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

STAK Inc. STAK

Oil & Gas Field Machinery & Equipment · SIC 3533 · Verticală: Oil & Gas Field Machinery & Equipment (SIC 3533)

1,79USD+25,17 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

STAK Inc. este o companie industrială cu sediul operațional în China, care proiectează și fabrică echipamente specializate pentru câmpurile petroliere, precum camioane de pompare și de fracturare. Compania își extinde activitatea spre sisteme modulare de producere a energiei electrice din gaze, destinate centrelor de date AI din America de Nord, un segment nou care îi poate schimba profilul de creștere. Veniturile au crescut cu 13,21% în anul fiscal 2026, până la 28,2 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea STAK Inc. (STAK) costa 1,79 USD (+25,17 % într-o zi), cu capitalizare 34,4 mil USD, P/E 89,5 pe un EPS diluat de 0,02 USD în ultimele 12 luni, beta -0,89, interval pe 52 de săptămâni 0,29–9,27 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
34,4 mil USD
acțiuni la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
89,5
EPS diluat TTM 0,02 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
1,12 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-0,89
Volatilitate (1 an) 351 %
Interval 52 săpt.
0,299,27

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
0,76 – 1,93
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 86,9 %
SMA 50 / 200
1,24 / 1,65
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,11 / 0,08
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+58,4 %−1,1 %+59,5 pp—
3 luni−3,2 %−0,5 %−2,8 pp—
6 luni+67,3 %+4,4 %+62,9 pp—
De la început de an+348,6 %+12,3 %+336,3 pp—
1 an+166,8 %+13,5 %+153,2 pp+10,1 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+23,7 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−89,9 %
24 iul. 2026 → 23 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−93,0 %
07 mar. 2025 → 05 feb. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 190,5, mediană 190,5, max 190,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2023202420252026
Venituri21,1 mil18,9 mil24,9 mil28,2 mil
Venituri an/anindisponibil−10,5 %+31,7 %+13,2 %
Profit net3,5 mil2,4 mil-5,7 mil425,5 mii
Profit net an/anindisponibil−29,4 %−334,0 %indisponibil
EPS diluat0,350,24-0,530,02
EPS diluat an/anindisponibil−31,4 %−320,8 %indisponibil
netă %16,4 %12,9 %-22,9 %1,5 %
Flux de numerar liber-4,1 mil-2,8 mil-2,9 milindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
4,2 mil USD
Datorie financiară
12,6 mil USD
Datorie netă
8,5 mil USD
Capitaluri proprii
16,1 mil USD
Active totale
37,4 mil USD
Datorie / capitaluri
0,79x
Lichiditate curentă
1,72x
ROE
2,9 %
ROA
1,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
18,9 mil
2025
24,9 mil
2026
28,2 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
13,2 mil
2025
17,2 mil
2026
20,8 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Profit brut
2024
5,7 mil
2025
7,7 mil
2026
7,5 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
1,7 mil
2025
3,3 mil
2026
3,5 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2024
2,8 mil
2025
-3,1 mil
2026
1,1 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
126,4 mii
2025
167,1 mii
2026
238,4 mii

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
2,7 mil
2025
-6,0 mil
2026
917,1 mii

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
276,2 mii
2025
-270,0 mii
2026
491,5 mii

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2024
2,4 mil
2025
-5,7 mil
2026
425,5 mii

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,24
2025
-0,53
2026
0,02

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
10,0 mil
2025
10,7 mil
2026
19,0 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
658,2 mii
2025
1,0 mil
2026
4,2 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Creanțe
2024
3,5 mil
2025
2,0 mil
2026
2,8 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
8,3 mil
2025
17,0 mil
2026
19,0 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2024
15,3 mil
2025
23,5 mil
2026
33,6 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
2,6 mil
2025
293,0 mii
2026
257,5 mii

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
62,2 mii
2025
2,0 mil
2026
2,9 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2024
18,8 mil
2025
26,8 mil
2026
37,4 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
746,1 mii
2025
3,7 mil
2026
2,5 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
4,3 mil
2025
5,6 mil
2026
11,0 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
—
2025
418,8 mii
2026
1,6 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
8,1 mil
2025
13,4 mil
2026
19,5 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2024
8,2 mil
2025
13,9 mil
2026
21,4 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
10,6 mil
2025
12,9 mil
2026
16,1 mil †

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
—
2025
13,2 mil
2026
19,2 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
-2,7 mil
2025
-2,9 mil
2026
-2,7 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
17,4 mii
2025
61,6 mii
2026
—

SEC (XBRL)· 05 nov. 2025verificat

Flux de numerar liber
2024
-2,8 mil ≈
2025
-2,9 mil ≈
2026
—

SEC (XBRL)· 05 nov. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-273,2 mii
2025
-2,4 mil
2026
-219,5 mii

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
3,1 mil
2025
5,7 mil
2026
6,8 mil

SEC (XBRL)· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
13,2 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
10,1 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
-50,3 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
-61,5 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
26,4 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
3,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
1,5 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
-9,9 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
2,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
1,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
4,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
6,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
8,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
4,5x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-2,7 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
61,6 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-2,8 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
-655,6 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
31 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
317 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
55 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
293 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
34,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
42,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
80,8x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
89,5x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
1,1 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,2x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
39,7x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,5x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-8,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
2,29
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 27 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

1,79 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 34,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
34,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
89,5x
calculat olivLawFY 2026
P/B
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
2,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
1,5 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
13,2 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iun. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 21 oct. 2026
verificat 113

Scorul pe grupe

  • Calitate22
  • Creștere42
  • Bilanț și datorie59
  • Evaluare0

Interval de valoare estimat

Jos
0,34
USD pe acțiune
Mijloc
0,43
USD pe acțiune
Sus
0,66
USD pe acțiune
Preț: 1,79 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -76,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -319,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,34 – 0,66 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E0,34 – 0,66 (Mijloc 0,43)
    10 firme folosite · multiplul median 21,3x · quartile 17,1x – 33,1x
    BKR, FET, FLOC, FTI, INVX, LSE, NOV, OMSE, WFRD, WHD
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Oil & Gas Field Machinery & Equipment (SIC 3533)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 27/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate4,3 %33 (față de colegi)15 %
Marja netă · Calitate1,5 %27 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-655,6 %0 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere10,1 %84 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-61,5 %0 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie4,5x47 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x77 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare89,5x0 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-8,1 %0 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie59/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere42/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate22/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

STAK Inc. (STAK). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 28,2 mil USD în 2026; creștere an/an 13,2 %; marjă netă 1,5 %; ROE 2,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,34–0,66 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,43 USD, prețul de 1,79 USD lasă un potențial de -76,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -319,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 27/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 10,1 %
  • Lichiditatea curentă: 1,7x

Ce o infirmă

  • Marja netă: 1,5 %
  • Conversia profitului în FCF: -655,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: -61,5 %
  • P/E (TTM): 89,5x
  • Randament FCF: -8,1 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Oil & Gas Field Machinery & Equipment (SIC 3533) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
89,5x
mediana verticalei 21,3x
peste mediană (+319,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,1x
P/S
1,2x
mediana verticalei 0,9x
peste mediană (+37,4 %)
P/B
2,1x
mediana verticalei 1,5x
peste mediană (+39,7 %)
ROE
2,9 %
mediana verticalei 8,4 %
sub mediană (−65,1 %)
Marja netă
1,5 %
mediana verticalei 4,8 %
sub mediană (−68,3 %)
Marja EBIT
3,8 %
mediana verticalei 7,4 %
sub mediană (−48,0 %)
Venituri an/an
13,2 %
mediana verticalei -0,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BKRBaker Hughes Company49,5 mld17,115,1 %10,1 %−0,3 %−1 % / +48 %
FTITechnipFMC plc25,1 mld20,338,6 %12,0 %+9,4 %+43 % / +211 %
NOVNov Inc.6,2 mld43,62,3 %1,6 %−1,4 %+13 % / −8 %
WFRDWeatherford International plc6,0 mld14,723,0 %8,6 %−10,8 %+10 % / −9 %
WHDCactus, Inc.4,1 mld22,414,7 %12,0 %−4,5 %+28 % / +29 %
DNOWDnow Inc.2,5 mld—-12,4 %-4,9 %+18,8 %−2 % / +38 %
INVXInnovex International, Inc.1,7 mld35,44,5 %4,8 %+48,0 %+11 % / +10 %
FETForum Energy Technologies, Inc.775,6 mil26,59,8 %3,5 %−3,1 %+115 % / +211 %
OISOil States International, Inc486,2 mil—-16,8 %-16,5 %−3,4 %+29 % / +18 %
OMSEOMS Energy Technologies Inc.168,1 mil3,443,5 %22,0 %indisponibil−16 % / indisponibil
LSELeishen Energy Holding Co., Ltd.74,2 mil54,52,9 %2,6 %−30,0 %−16 % / indisponibil
DTIDrilling Tools International Corporation49,7 mil—-2,5 %-2,0 %+3,4 %−41 % / −59 %
STAKSTAK Inc.34,4 mil89,52,9 %1,5 %+13,2 %+167 % / indisponibil
GPUSHyperscale Data, Inc.224,3 mii—-159,8 %-71,0 %−4,3 %−90 % / −100 %
FLOCFlowco Holdings Inc.—17,312,5 %6,4 %+41,9 %+12 % / indisponibil
SEISolaris Energy Infrastructure, Inc.——8,4 %7,2 %+98,7 %+6 % / +491 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STAK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1,24
Randament total -31 % · Pe an -31 %
2,18
Randament total 22 % · Pe an 22 %
3,28
Randament total 83 % · Pe an 83 %
3 ani
1,34
Randament total -25 % · Pe an -9 %
2,64
Randament total 48 % · Pe an 14 %
4,34
Randament total 143 % · Pe an 34 %
5 ani
1,45
Randament total -19 % · Pe an -4 %
3,20
Randament total 79 % · Pe an 12 %
5,75
Randament total 221 % · Pe an 26 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,66
  • Marja netă± 0,46
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,36
  • Diluare anuală± 0,04

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026).

Pe scurt

STAK Inc. este o companie industrială cu sediul operațional în China, care proiectează și fabrică echipamente specializate pentru câmpurile petroliere, precum camioane de pompare și de fracturare. Compania își extinde activitatea spre sisteme modulare de producere a energiei electrice din gaze, destinate centrelor de date AI din America de Nord, un segment nou care îi poate schimba profilul de creștere. Veniturile au crescut cu 13,21% în anul fiscal 2026, până la 28,2 milioane USD 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are inginerie proprie, lanț de aprovizionare și capacitate de livrare la fața locului, pe care le subliniază în activitatea existentă 1.
  • Vânzările de vehicule specializate au crescut considerabil, ceea ce arată capacitatea de a valorifica produse cu preț mai mare 1.
  • Compania investește constant în cercetare și dezvoltare, cu parteneriate academice pentru automatizare 1.

Puncte slabe

  • Marja brută a scăzut în anul fiscal 2026, pe fondul unor costuri unitare mai mari la produsele noi 1.
  • Vânzările de echipamente specializate și veniturile din automatizare s-au redus, ceea ce arată o bază de venituri concentrată 1.
  • Compania are resurse limitate, iar în anul fiscal 2025 a înregistrat pierderi nete semnificative 1.

Oportunități

  • Energia modulară din gaze poate deschide accesul la clienți din centrele de date AI, dacă proiectele pilot trec în producție 1.
  • Extinderea în Statele Unite ar putea aduce clienți și finanțare noi, dacă filialele din Texas își dezvoltă activitatea 1.
  • Automatizarea echipamentelor ar putea crește diferențierea produselor, dacă dezvoltarea internă reușește 1.

Amenințări

  • Cererea din industria petrolieră poate scădea, ceea ce ar afecta vânzările de vehicule și echipamente 1.
  • Dependența de terți pentru asamblarea vehiculelor poate afecta calitatea și termenele de livrare 1.
  • Structura offshore complexă și schimbările de capital pot aduce riscuri de reglementare și de diluare 1.

Riscuri

  • Concentrarea activității în Chinaridicat

    Majoritatea activelor și operațiunilor se află în China continentală, ceea ce expune compania la riscuri politice și de reglementare 1.

  • Diluare prin emisiuni de acțiuni și warrantemediu

    Emisiunile recente de acțiuni și warrante pot diminua participația acționarilor existenți dacă sunt exercitate 1.

  • Presiune asupra marjelormediu

    Trecerea spre produse mai scumpe a redus marja brută, iar dacă costurile cresc, rentabilitatea ar putea scădea în continuare 1.

  • Dezvoltare incertă a energiei modulareridicat

    Noul segment nu are încă venituri semnificative raportate, iar realizarea lui depinde de contracte și de execuție 1.

  • Dependența de cererea petrolierămediu

    Veniturile provin în principal din industria petrolieră, care poate reduce investițiile în momente de scădere a prețurilor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă energia modulară pentru centrele de date AI ajunge la scară comercială, compania ar putea diversifica substanțial baza de venituri 1.
  • Creșterea vânzărilor de vehicule specializate arată că produsele cu preț mai mare pot susține veniturile 1.
  • Inginerie proprie și parteneriate academice pot sprijini diferențierea tehnologică pe termen lung 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă noul segment nu se transformă în venituri, compania ar putea rămâne dependentă de un domeniu petrolier volatil 1.
  • Marja brută în scădere și pierderile din anul fiscal 2025 pot limita capacitatea de finanțare internă 1.
  • Structura offshore complexă și emisiunile de acțiuni pot aduce riscuri de diluare și de guvernanță pentru acționari 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din energia modulară din gaze și primele contractenext 10-K
  • Evoluția marjei brute pe măsura schimbării structurii produselornext 10-K
  • Efectul emisiunilor de acțiuni și warrante asupra structurii capitalului2027
  • Îndeplinirea schimbărilor din reorganizarea offshore aprobate în octombrie 2026next 20-F

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026).

Afacerea

STAK Inc. este o companie holding înregistrată în Insulele Cayman, care își desfășoară operațiunile în China continentală prin filiale precum YLAN, din Changzhou. Activitatea existentă cuprinde cercetarea, fabricarea și vânzarea de echipamente specializate pentru producție și întreținere în domeniul petrolier, precum și integrarea de vehicule specializate și soluții de automatizare 1. Compania a intrat cu acțiuni de clasă A la Nasdaq în februarie 2025, sub simbolul STAK 1.

Compania și-a propus o nouă direcție de afaceri: sisteme modulare de producere a energiei electrice din gaze, bazate pe motoare cu ardere internă alimentate cu gaz și pe grupuri electrogene, livrate în containere standard 1. Scopul declarat este furnizarea rapidă de energie la fața locului pentru centre de date AI și alte aplicații cu consum mare de energie, unde racordarea la rețea poate dura mult 1. Această activitate se dezvoltă în Statele Unite, prin STAK Vision Energy Inc. și filiala sa din Texas 1.

Produsele principale includ camioane de pompare petrolieră, camioane pentru reparații de sonde, camioane de fracturare, camioane de spălare și de îndepărtare a parafinei, camioane cu cazan și alte vehicule de întreținere 1. Compania fabrichează echipamentele și externalizează asamblarea finală a vehiculelor către producători care dețin permisiunea specială de producție 1.

Segmente

Energie modulară din gaze

Segmentul de energie modulară din gaze se află în fază de dezvoltare, cu filiale înființate în 2026 în Statele Unite și Hong Kong, iar sursele nu indică încă venituri semnificative din acest domeniu 1.

Piața în context

Piața echipamentelor pentru câmpurile petroliere depinde de investițiile în extracție și întreținerea sondelor, iar cererea pentru vehicule specializate a crescut în anul fiscal 2026 la compania analizată 1. Piața energiei modulare pentru centrele de date AI este o direcție nouă pentru STAK, iar sursele nu prezintă dimensiunea ei 1.

Marja brută a scăzut în anul fiscal 2026, în principal din cauza schimbării structurii produselor spre vehicule mai scumpe, cu costuri unitare mai mari 1. Compania rămâne expusă la volatilitatea cererii din industria petrolieră și la condițiile de finanțare pe care le-a obținut prin emisiuni de acțiuni de dimensiuni reduse 1.

Tendințe

  • Cerere pentru energie rapidă pentru centrele de date AIvânt din spate

    Întârzierile la racordarea la rețea pot împinge consumatorii mari de energie spre soluții on-site, iar STAK își propune să ocupe acest spațiu cu sisteme modulare 1. Dacă cererea crește, proiectul ar putea deveni un motor de creștere, dar sursele nu confirmă încă contracte.

  • Trecerea spre produse cu preț mai maremixt

    Compania a obținut prețuri medii mai mari la vehiculele specializate, ceea ce a susținut vânzările, dar a diminuat marja brută 1.

  • Cerere variabilă pentru echipamente petrolierevânt din față

    Vânzările de echipamente specializate au scăzut în anul fiscal 2026, iar serviciile de automatizare au dispărut din venituri, ceea ce indică o cerere fluctuantă 1.

  • Reorganizare offshore și finanțaremixt

    Structura offshore a fost extinsă în 2026, cu noi filiale în Insulele Virgine Britanice, Hong Kong și Statele Unite, iar compania a emis acțiuni și warrante pentru finanțare 1. Aceste schimbări pot ajuta extinderea, dar adaugă complexitate.

Poziția concurențială

Sursele analizate nu identifică concurenți direcți prin nume. Compania se bazează pe inginerie proprie, lanțuri de aprovizionare și capacitatea de livrare la fața locului, care sunt avantaje declarate în activitatea existentă 1.

În energia modulară din gaze, STAK intră într-o piață în care alți furnizori de generatoare și de energie pentru centre de date sunt activi, însă sursele nu îi enumeră 1. Avantajul afirmat este livrarea rapidă, în loc de așteptarea racordării la rețea 1.

  • Producători de vehicule specializate pentru câmpuri petroliere

    Sursele nu numesc concurenți individuali; compania menționează doar că asamblarea vehiculelor este externalizată către producători autorizați 1.

  • Furnizori de echipamente de fracturare și de cimentare

    Sursele nu identifică firme concurente; compania își descrie propriile linii de produse fără a compara piața 1.

  • Furnizori de generatoare cu gaz pentru centre de date

    Concurența din energia modulară nu este detaliată în surse; compania invocă doar rapiditatea de livrare ca diferențiator 1.

  • Integratori de automatizare pentru industria petrolieră

    Compania a avut venituri din servicii de automatizare în anul precedent, dar sursele nu numesc concurenții din acest domeniu 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / STAK Inc. · 21 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

STAK Inc. (STAK): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw