olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
FedEx Corporation FDX
Air Courier Services · SIC 4513 · Verticală: Transport aerian (SIC 451x)
FedEx Corporation oferă transport expres, livrare de colete și servicii de logistică la nivel mondial, printr-o rețea aeriană și terestră integrată. În 2026 compania a separat afacerea sa de transport LTL prin Spin-Off și trece la un an fiscal calendaristic, într-un context de costuri de transformare ridicate și volume afectate de tarife comerciale. Veniturile consolidate au fost de 94,72 miliarde dolari în anul fiscal încheiat la 31 mai 2026. Marja operațională consolidată a rămas la 5,8%.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea FedEx Corporation (FDX) costa 318,02 USD (−0,07 % într-o zi), cu capitalizare 74,5 mld USD, P/E 17,1 pe un EPS diluat de 18,55 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,82 %, beta 0,95, interval pe 52 de săptămâni 202,97–339,35 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 25,0 mld USD (+12,5 % an/an), profit net de 1,6 mld USD (−3,1 % an/an), EPS diluat 6,60 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 68,7
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 282,21 – 317,66
- peste banda superioară · %B 1,01 · lățimea benzii 11,8 %
- SMA 50 / 200
- 303,84 / 305,42
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 4,19 / 1,23
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,5 % | −2,0 % | +11,5 pp | — |
| 3 luni | +1,5 % | −2,2 % | +3,7 pp | — |
| 6 luni | +8,8 % | +4,3 % | +4,5 pp | — |
| De la început de an | +36,6 % | +10,6 % | +26,1 pp | — |
| 1 an | +56,0 % | +10,5 % | +45,5 pp | +3,7 % |
| 3 ani | +59,7 % | +73,7 % | −14,0 pp | +69,9 % |
| 5 ani | +61,1 % | +61,7 % | −0,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 31 mai 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 21,6 mld | 22,0 mld | 22,2 mld | 22,2 mld | 22,2 mld | 23,5 mld | 24,0 mld | 25,0 mld |
| Profit operațional | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,8 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,6 mld |
| Amortizare și depreciere | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld |
| Profit înainte de impozit | 1,1 mld | 981,0 mil | 1,2 mld | 2,2 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 2,1 mld |
| Impozit pe profit | 262,0 mil | 240,0 mil | 272,0 mil | 575,0 mil | 310,0 mil | 333,0 mil | 207,0 mil | 510,0 mil |
| Profit net | 794,0 mil | 741,0 mil | 909,0 mil | 1,6 mld | 824,0 mil | 956,0 mil | 1,1 mld | 1,6 mld |
| EPS diluat | 3,21 | 3,03 | 3,76 | 6,87 ≈ | 3,46 | 4,04 | 4,41 | 6,60 ≈ |
| Flux de numerar operațional | 1,2 mld | 1,3 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 2,5 mld | 1,7 mld | 2,0 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 3,3 mld |
| Investiții (capex) | 767,0 mil | 818,0 mil ≈ | 997,0 mil ≈ | 1,5 mld | 623,0 mil | 757,0 mil ≈ | 955,0 mil ≈ | 1,5 mld |
| Dividende plătite | 339,0 mil | 337,0 mil ≈ | 332,0 mil ≈ | 331,0 mil | 345,0 mil | 342,0 mil ≈ | 341,0 mil ≈ | 346,0 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,0 mld | 1,0 mld ≈ | 497,0 mil ≈ | 500,0 mil | 500,0 mil | 296,0 mil ≈ | 0 ≈ | 0 |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 64 din propriul istoric de 42 trimestre (min 9,4, mediană 13,7, max 614,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 69,7 mld | 69,2 mld | 84,0 mld | 93,5 mld | 90,2 mld | 87,7 mld | 87,9 mld | 94,7 mld |
| Venituri an/an | +6,5 % | −0,7 % | +21,3 % | +11,4 % | −3,6 % | −2,7 % | +0,3 % | +7,7 % |
| Profit net | 540,0 mil | 1,3 mld | 5,2 mld | 3,8 mld | 4,0 mld | 4,3 mld | 4,1 mld | 4,4 mld |
| Profit net an/an | −88,2 % | +138,1 % | +306,8 % | −26,9 % | +3,8 % | +9,0 % | −5,5 % | +8,3 % |
| EPS diluat | 2,03 | 4,90 | 19,45 | 14,33 | 15,48 | 17,21 | 16,81 | 18,55 |
| EPS diluat an/an | −87,9 % | +141,4 % | +296,9 % | −26,3 % | +8,0 % | +11,2 % | −2,3 % | +10,4 % |
| netă % | 0,8 % | 1,9 % | 6,2 % | 4,1 % | 4,4 % | 4,9 % | 4,7 % | 4,7 % |
| Flux de numerar liber | 123,0 mil | -771,0 mil | 4,3 mld | 3,1 mld | 2,7 mld | 3,1 mld | 3,0 mld | 5,1 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mai 2026
- Numerar
- 13,1 mld USD
- Datorie financiară
- 24,0 mld USD
- Datorie netă
- 11,0 mld USD
- Capitaluri proprii
- 31,6 mld USD
- Active totale
- 98,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,76x
- Lichiditate curentă
- 1,48x
- ROE
- 14,8 %
- ROA
- 4,8 %
- Marja FCF
- 5,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 84,0 mld | 93,5 mld | 90,2 mld | 87,7 mld | 87,9 mld | 94,7 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Profit operațional | 5,9 mld | 6,2 mld | 4,9 mld | 5,6 mld | 5,2 mld | 5,5 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,8 mld | 4,0 mld | 4,2 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| EBITDA | 9,7 mld ≈ | 10,2 mld ≈ | 9,1 mld ≈ | 9,8 mld ≈ | 9,5 mld ≈ | 9,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 793,0 mil | 689,0 mil | 694,0 mil | 745,0 mil | 789,0 mil | 970,0 mil | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 6,7 mld | 4,9 mld | 5,4 mld | 5,8 mld | 5,4 mld | 5,8 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,4 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Profit net | 5,2 mld | 3,8 mld | 4,0 mld | 4,3 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| EPS diluat | 19,45 | 14,33 | 15,48 | 17,21 | 16,81 | 18,55 | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 268,0 mil | 266,0 mil | 256,0 mil | 251,0 mil | 243,0 mil | 239,0 mil | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,60 | 3,00 | 5,86 | 3,78 | 5,52 | 5,80 | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 251,0 mil
- 2025
- 243,0 mil
- 2026
- 239,0 mil
SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 7,1 mld | 6,9 mld | 6,9 mld | 6,5 mld | 5,5 mld | 13,1 mld | SEC (XBRL)· 28 oct. 2026verificat |
| Active curente | 20,6 mld | 20,4 mld | 18,6 mld | 18,2 mld | 18,4 mld | 27,9 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 35,8 mld | 38,1 mld | 40,7 mld | 41,5 mld | 41,6 mld | 39,1 mld | SEC (XBRL)· 28 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 7,0 mld | 6,5 mld | 6,4 mld | 6,4 mld | 6,6 mld | 11,5 mld | SEC (XBRL)· 28 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 322,0 mil | 301,0 mil | 234,0 mil | 181,0 mil | 205,0 mil | 153,0 mil | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Active totale | 82,8 mld | 86,0 mld | 87,1 mld | 87,0 mld | 87,6 mld | 98,9 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,8 mld | 4,0 mld | 3,8 mld | 3,2 mld | 3,7 mld | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 28 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 146,0 mil | 82,0 mil | 126,0 mil | 68,0 mil | 0 | 745,0 mil | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 19,4 mld | 19,8 mld | 19,8 mld | 19,8 mld | 19,2 mld | 23,3 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Datorii curente | 13,7 mld | 14,3 mld | 13,6 mld | 13,4 mld | 15,4 mld | 18,9 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Capital propriu | 24,2 mld † | 24,9 mld † | 26,1 mld † | 27,6 mld † | 28,1 mld † | 31,6 mld † | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 181,0 mil
- 2025
- 205,0 mil
- 2026
- 153,0 mil
SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 10,1 mld | 9,8 mld | 8,8 mld | 8,3 mld | 7,0 mld | 8,9 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 5,9 mld | 6,8 mld | 6,2 mld | 5,2 mld | 4,1 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 4,3 mld ≈ | 3,1 mld ≈ | 2,7 mld ≈ | 3,1 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | 5,1 mld ≈ | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -6,0 mld | -6,8 mld | -6,2 mld | -5,2 mld | -4,1 mld | -3,9 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,1 mld | -3,0 mld | -2,6 mld | -3,4 mld | -4,0 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Dividende plătite | 686,0 mil | 793,0 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 2,2 mld | 1,5 mld | 2,5 mld | 3,0 mld | 796,0 mil | SEC (XBRL)· 20 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 61 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 74,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare59
- Randamente65
- Calitate77
- Bilanț și datorie73
- Creștere28
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 76,22 – 507,62 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)338,01 – 502,89 (Mijloc 402,06)WACC 9,2 % · FCFF de pornire 5,9 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -8,9 %
- Colegi: EV/EBITDA267,33 – 507,62 (Mijloc 306,66)9 firme folosite · multiplul median 6,7x · quartile 5,8x – 11,5xAAL, ALGT, ALK, CPA, DAL, LUV, RJET, SKYW, UAL
- Colegi: P/E166,23 – 397,42 (Mijloc 181,91)9 firme folosite · multiplul median 9,8x · quartile 9,0x – 21,4xAIRT, CPA, DAL, FDXF, LUV, RJET, RYAAY, SKYW, UAL
- Dividende actualizate (DDM)76,22 – 102,50 (Mijloc 87,43)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 61/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 14,6 % | 73 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 4,7 % | 60 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 115,4 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,7 % | 14 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 6,2 % | 41 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,6x | 91 (față de colegi) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,6x | 64 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 44 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 17,1x | 45 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 7,0x | 50 (față de colegi) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 6,9 % | 86 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,9 % | 42 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 26,9 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie73/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere28/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate77/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente65/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare59/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
FedEx Corporation (FDX). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 94,7 mld USD în 2026; creștere an/an 7,7 %; marjă netă 4,7 %; ROE 14,2 %; datorie netă/EBITDA -0,6x.
Intervalul de valoare estimat este 216,78–450,15 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 244,28 USD, prețul de 318,02 USD lasă un potențial de -23,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -30,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 61/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 14,6 %
- Conversia profitului în FCF: 115,4 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,6x
- Randament FCF: 6,9 %
- Rata de distribuire (FCF): 26,9 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 1,7 %
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Transport aerian (SIC 451x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 17 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LTMLATAM Airlines Group S.A. | 27.436,0 mld | 19.289,5 | 141,1 % | 10,2 % | +11,2 % | −1 % / indisponibil |
| FDXFedEx Corporation | 74,5 mld | 17,1 | 14,2 % | 4,7 % | +7,7 % | +56 % / +60 % |
| RYAAYRyanair Holdings plc | 61,6 mld | 40,6 | — | — | +3,8 % | −13 % / +25 % |
| DALDelta Air Lines, Inc. | 54,8 mld | 16,6 | 15,9 % | 4,6 % | +2,8 % | +30 % / +126 % |
| UALUnited Airlines Holdings, Inc. | 34,8 mld | 9,8 | 22,3 % | 5,5 % | +3,5 % | +5 % / +172 % |
| LUVSouthwest Airlines Co | 21,3 mld | 21,4 | 13,9 % | 3,3 % | +2,1 % | +25 % / +70 % |
| FDXFFedEx Freight Holding Company, Inc. | 19,5 mld | 29,7 | 88,0 % | 7,4 % | −1,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AALAmerican Airlines Group Inc. | 9,0 mld | — | — | -0,8 % | +0,8 % | −3 % / +10 % |
| CPACopa Holdings, S.A. | 6,0 mld | 9,0 | 26,1 % | 18,6 % | +5,0 % | +20 % / +57 % |
| ALKAlaska Air Group, Inc. | 4,5 mld | — | -4,6 % | -1,2 % | +21,3 % | −7 % / +6 % |
| SKYWSkywest Inc | 3,1 mld | 8,0 | 15,1 % | 9,7 % | +15,0 % | −19 % / +74 % |
| ALGTAllegiant Travel Co | 2,2 mld | 56,7 | 1,8 % | 0,9 % | +3,7 % | +7 % / +19 % |
| ULCCFrontier Group Holdings, Inc. | 1,6 mld | — | -175,4 % | -8,9 % | −1,4 % | +55 % / +81 % |
| JBLUJetblue Airways Corp | 1,3 mld | — | -55,4 % | -10,0 % | −2,3 % | −22 % / −19 % |
| RJETRepublic Airways Holdings Inc. | 958,4 mil | 9,6 | 7,5 % | 4,6 % | +13,7 % | +2 % / +90 % |
| AIRTAir T, Inc. | 77,0 mil | 1,2 | 210,7 % | 17,2 % | +12,1 % | +44 % / +77 % |
| FJETStarfighters Space, Inc. | 46,8 mil | — | -94,2 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AZULAzul SA | — | — | — | 0,6 % | +10,8 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FDX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 186,34 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 329,89 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 497,55 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 170,67 Randament total -42 % · Pe an -17 % | 340,94 Randament total 13 % · Pe an 4 % | 566,03 Randament total 85 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 156,32 Randament total -44 % · Pe an -11 % | 352,35 Randament total 21 % · Pe an 4 % | 643,93 Randament total 116 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 85,23
- Marja netă± 59,66
- Creșterea anuală a veniturilor± 50,35
- Diluare anuală± 5,01
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
FedEx Corporation oferă transport expres, livrare de colete și servicii de logistică la nivel mondial, printr-o rețea aeriană și terestră integrată. În 2026 compania a separat afacerea sa de transport LTL prin Spin-Off și trece la un an fiscal calendaristic, într-un context de costuri de transformare ridicate și volume afectate de tarife comerciale. Veniturile consolidate au fost de 94,72 miliarde dolari în anul fiscal încheiat la 31 mai 2026 1. Marja operațională consolidată a rămas la 5,8% 1.
SWOT
Puncte tari
- Rețeaua globală integrată, greu de replicat, este principalul atu al companiei, susținut de o flotă aeriană mare și de o prezență extinsă în punctele de livrare.
- Marca FedEx și capacitatea de a gestiona portofoliul de servicii ca un ansamblu permit alocarea capitalului către investiții cu randament ridicat.
- Investițiile în tehnologie digitală și inteligență artificială oferă vizibilitate asupra fluxurilor și reduc costul de servire.
Puncte slabe
- Structura de costuri fixe ridicată, mai ales în rețeaua aeriană, face dificilă adaptarea rapidă la scăderile de volum.
- Costurile de transformare și separare au rămas ridicate și au afectat marja consolidată în anul fiscal 2026.
Oportunități
- Dacă transformarea Network 2.0 și Tricolor se realizează la timp, eficiența operațională ar putea crește considerabil.
- Vânzarea unor activități neesențiale și recuperarea tarifelor vamale ar putea aduce resurse pentru reducerea datoriei.
- Creșterea comerțului electronic internațional ar putea sprijini volumele pe segmentul de livrări transfrontaliere.
Amenințări
- Tarifele comerciale și restricțiile la comerțul global pot reduce volumul de bunuri transportate și pot crește costurile.
- Volatilitatea prețului combustibilului, legată de conflictele geopolitice, poate afecta marjele dacă suprataxele nu compensează.
- Concurența de preț și presiunile salariale ar putea limita capacitatea de a menține rentabilitatea.
Riscuri
- Dependența de ciclul economicridicat
Volumele companiei depind direct de producția și comerțul cu bunuri, iar o încetinire globală ar putea reduce rapid cererea.
- Politica comercială și tarifeleridicat
Noi tarife sau represalii ar putea reduce volumele transportate și ar putea complica recuperarea sumelor deja plătite.
- Execuția transformăriimediu
Dacă programele de optimizare nu își ating obiectivele la timp și la costul estimat, economiile preconizate ar putea întârzia.
- Securitatea datelor și tehnologiamediu
O breșă majoră sau o întrerupere a infrastructurii IT ar putea afecta operațiunile și reputația mărcii.
- Costul combustibiluluimediu
Creșteri bruște ale prețului combustibilului ar putea depăși suprataxele și ar putea reduce marjele.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Rețeaua globală, greu de replicat, și tarifele mai bune pe pachete pot susține creșterea veniturilor dacă volumele se stabilizează.
- Programele de optimizare și separarea FedEx Freight ar putea îmbunătăți profitabilitatea pe termen lung, dacă costurile se reduc.
- Recuperarea tarifelor vamale și vânzarea unor active ar putea întări bilanțul și finanța transformarea.
Ce ar strica teza
- Dacă tarifele și inflația continuă să reducă volumele, marjele ar putea rămâne sub presiune pe termen scurt.
- Costurile de transformare și de separare ar putea rămâne ridicate mai mult decât s-a estimat.
- Incertitudinea privind rambursările vamale și litigiile asociate ar putea afecta rezultatele în perioadele următoare.
De urmărit
- Rezultatele perioadei de tranziție și ghidajul pentru anul calendaristic 2026Raport de tranziție 2026
- Finalizarea vânzării FedEx Supply Chain către CMA CGMFinalul anului 2026
- Rambursările efective ale tarifelor IEEPA și sumele încasateUrmătorul raport trimestrial
- Progresul Network 2.0 în Statele Unite și al programului TricolorSfârșitul anului calendaristic 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
FedEx Corporation este o companie globală de transport și logistică ce oferă servicii de livrare expres, e-commerce și soluții de afaceri, bazate pe o rețea flexibilă, eficientă și inteligentă 1. Începând cu 1 iunie 2026, compania a încheiat separarea FedEx Freight, iar această afacere nu mai este consolidată și este prezentată drept operațiune întreruptă 12. Rețeaua sa include aproximativ 700 de aeronave și opera în peste 220 de țări și teritorii 1.
Compania își desfășoară activitatea prin Federal Express, cel mai mare operator mondial de transport expres, care combină rețeaua aeriană și cea terestră sub marca FedEx 1. Din 2024 FedEx Ground și FedEx Corporate Services au fuzionat în Federal Express, iar programul Network 2.0 modernizează rețeaua de suprafață din Statele Unite și Canada 1. Strategia pune accent pe rentabilitatea investițiilor și pe reducerea costului de servire 1.
Începând cu primul trimestru al perioadei de tranziție, compania raportează pe două segmente noi, Express U.S. Domestic și Express International, iar FedEx Logistics a fost mutat în segmentul internațional 12. Pe 1 iulie 2026 FedEx a anunțat și vânzarea FedEx Supply Chain către CMA CGM Group, operațiune de 1,4 miliarde dolari, care se așteaptă să se închidă în a doua jumătate a anului calendaristic 2026 2.
Segmente
Express International
Segmentul oferă livrări expres și de fret către peste 220 de țări și teritorii, inclusiv servicii cu livrare în una până la cinci zile lucrătoare. FedEx Logistics, care include brokeraj vamal și expediere internațională de marfă, a fost mutat în acest segment 1.
Piața în context
Piața de transport expres este foarte ciclică și depinde de volumul comerțului global și de producția de bunuri 1. Compania a raportat o creștere a veniturilor consolidate de 8% în anul fiscal 2026, susținută de prețuri și volume mai bune în pachetele americane 1. Un procent de 5,9% creștere medie a tarifelor de listă a intrat în vigoare pe 5 ianuarie 2026 1.
Tendințe
- Tarifele comerciale și rambursările IEEPAmixt
Curtea Supremă a invalidat tarifele IEEPA în februarie 2026, iar FedEx a depus cereri de rambursare în valoare de 3,3 miliarde dolari, din care s-au încasat aproximativ 800 de milioane dolari 1. Impactul final rămâne incert, dar ar putea fi semnificativ dacă rambursările se realizează integral 1.
- Transformarea rețelei și costurile aferentemixt
Programele Network 2.0 și Tricolor urmăresc eficiență și costuri structurale mai mici, însă au generat cheltuieli de optimizare de 366 milioane dolari în anul fiscal 2026 1. Dacă implementarea întârzie, economiile preconizate ar putea fi amânate.
- Incertitudinea macroeconomică și inflațiavânt din față
Compania se așteaptă ca inflația și dobânzile ridicate să afecteze în continuare rezultatele pe restul anului calendaristic 2026, pe fondul scăderii importurilor de bunuri de consum 1. Această presiune ar putea reduce volumele dacă cererea de consum nu revine.
- Prețul combustibilului și suprataxelemixt
Prețurile mai mari la combustibil au crescut veniturile prin suprataxe, dar au majorat și costurile cu carburantul 1. Compania a atenuat în mare parte acest efect prin suprataxe indexate, însă dacă acestea nu se mențin, rezultatele ar putea fi afectate.
Poziția concurențială
Concurența include operatorii de pachete și de transport internațional, iar presiunile de preț pot reduce capacitatea de a menține suprataxele pe combustibil 1. Dacă clienții se mută către servicii mai ieftine, marja de profitabilitate ar putea scădea.
- United Parcel ServiceUPS
Competitor direct în livrarea de colete și transportul expres; datele sale nu sunt incluse în sursele analizate.
- DHL Group
Operator internațional de transport expres și logistică, cu o prezență puternică în afara Statelor Unite.
- Operatori regionali de livrare
Companii care concurează pe livrările urbane și pe ultimul kilometru, mai ales în zonele dense.
- Furnizori de logistică de fret
Companii de fret aerian și maritim care concurează cu divizia FedEx Logistics pe servicii de expediere.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- FedEx Freight delivers a much-needed quarterly beat. Where we stand on shares nowCNBC World · 30 oct. 2026 · EN
- Cramer sees opportunity amid tech turmoil and predicts a holiday win for FedExCNBC — Top News · 29 oct. 2026 · EN
- FedEx beats expectations, raises outlook in first report since calendar adjustmentCNBC — Top News · 28 oct. 2026 · EN
- Over $963,000 worth of graded Pokémon and sports cards were stolen from FedexThe Verge · 20 oct. 2026 · EN
- В Калифорнии из грузовика FedEx украли коллекционные карточки на $1 млнRBC News (RU business+politics) · 20 oct. 2026 · RU
- Cei doi panda făcuți cadou de Xi lui Trump au ajuns în SUA. Ping Ping și Fu Shuang au călătorit în condiții speciale cu un avion FedExAntena 3 CNN · 27 sept. 2026 · RO
- VIDEO: Cei doi panda făcuți cadou de Xi lui Trump au ajuns în SUA. Ping Ping și Fu Shuang au călătorit în condiții speciale cu un avion FedEx - Antena 3Antena 3 CNN · 27 sept. 2026 · RO
- 2 Giant Pandas Fly 15 Hours Nonstop From China To Atlanta On FedEx Boeing 777FSimple Flying · 27 sept. 2026 · EN
- Here are FedEx deadlines to ensure holiday gifts arrive by ChristmasSurge — GDELT DOC · 23 sept. 2026 · RO
- ‘The Fuel for AI’ at FedExYahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Miliardarul polonez pe care pariază FedEx pentru cucerirea pieței europene de coleteProfit.ro · 20 sept. 2026 · RO
- FedEx Freight CTO absorbs commercial role amid shakeupYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- FedEx Freight expands CTO’s role to cover commercial strategy following CCO ousterYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- Jim Cramer Waits for Oil to Fall Before Adding to FedEx Freight (FDXF)Yahoo Finance — News · 12 sept. 2026 · EN
- What the Numbers Tell About FedEx Freight (FDXF) Following Spin-OffYahoo Finance — News · 11 sept. 2026 · EN
- How Is FedEx’s Stock Performance Compared to Other Logistics StocksYahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- FedEx Conference: AI, Data and Network 2.0 Drive Cost Cuts and Supply-Chain GrowthYahoo Finance — News · 08 sept. 2026 · EN
- Vintage Livery On Modern Routes: Track FedEx's Retro Boeing 777-200 'Rosie'Simple Flying · 08 sept. 2026 · EN
- FedEx Freight fires chief commercial officer following internal probeYahoo Finance — News · 02 sept. 2026 · EN
- Scottie Scheffler rallies to win second FedEx Cup title to join elite companyThe Japan Times · 31 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 sept. 2026Vot al acționarilor · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)17 aug. 2026
- Raport curent24 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport anual20 iul. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-05-31 · SEC / FedEx Corporation · 20 iul. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / FedEx Corporation · 21 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.