olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
H.B. Fuller Company FUL
Adhesives & Sealants · SIC 2891 · Verticală: Chimie și farmaceutice (SIC 289x)
H.B. Fuller este un formulator și producător global de adezivi, sigilanți și produse chimice speciale, cu vânzări în 34 de țări și o pondere importantă de venituri în afara SUA. Trimestrul al treilea din 2026 arată creștere de venituri și de marjă, dar prețurile compensează volumele în scădere, iar compania integrează o achiziție importantă.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea H.B. Fuller Company (FUL) costa 50,22 USD (−4,47 % într-o zi), cu capitalizare 2,7 mld USD, P/E 14,0 pe un EPS diluat de 3,59 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,85 %, beta 0,98, interval pe 52 de săptămâni 49,13–67,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 938,2 mil USD (+5,2 % an/an), profit net de 79,2 mil USD (+17,9 % an/an), EPS diluat 1,44 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 47,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 48,58 – 52,16
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,46 · lățimea benzii 7,1 %
- SMA 50 / 200
- 51,06 / 58,05
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,14 / -0,36
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,8 % | −1,1 % | +0,3 pp | — |
| 3 luni | −15,1 % | −0,5 % | −14,7 pp | — |
| 6 luni | −17,2 % | +4,4 % | −21,6 pp | — |
| De la început de an | −15,5 % | +12,3 % | −27,9 pp | — |
| 1 an | −13,0 % | +13,5 % | −26,6 pp | +1,8 % |
| 3 ani | −28,2 % | +76,4 % | −104,6 pp | −3,9 % |
| 5 ani | −32,5 % | +63,7 % | −96,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 29 aug. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 923,3 mil | 788,7 mil | 898,1 mil | 892,0 mil | 894,8 mil | 770,8 mil | 950,3 mil | 938,2 mil |
| Costul vânzărilor | 658,4 mil | 561,6 mil | 611,7 mil | 606,9 mil | 612,7 mil | 534,8 mil | 630,6 mil | 626,5 mil |
| Profit brut | 264,9 mil | 227,1 mil | 286,4 mil | 285,1 mil | 282,1 mil | 236,0 mil | 319,7 mil | 311,7 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 188,5 mil | 180,6 mil | 186,3 mil | 175,0 mil | 183,6 mil | 184,5 mil | 202,4 mil | 198,5 mil |
| Profit operațional | 76,4 mil | 46,4 mil | 100,0 mil | 110,1 mil | — | — | — | — |
| Amortizare și depreciere | — | 42,6 mil | 44,7 mil | 45,6 mil | 45,5 mil | 46,4 mil | 46,1 mil | 46,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 33,6 mil | 32,0 mil | 34,9 mil | 33,6 mil | 32,8 mil | 32,9 mil | 32,8 mil | 40,9 mil |
| Profit înainte de impozit | -525,0 mii | 18,7 mil | 73,2 mil | 82,9 mil | 40,6 mil | 27,5 mil | 92,1 mil | 101,2 mil |
| Impozit pe profit | 7,9 mil | 5,9 mil | 32,7 mil | 16,5 mil | 11,9 mil | 7,4 mil | 25,6 mil | 24,7 mil |
| Profit net | -7,4 mil | 13,2 mil | 41,8 mil | 67,2 mil | 29,7 mil | 21,0 mil | 67,8 mil | 79,2 mil |
| EPS diluat | -0,13 ≈ | 0,24 | 0,76 | 1,22 | 0,54 ≈ | 0,38 | 1,23 | 1,44 |
| Flux de numerar operațional | 85,7 mil | -52,9 mil | 110,7 mil ≈ | 99,0 mil ≈ | 106,7 mil | -4,0 mil | 121,1 mil ≈ | 65,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 26,4 mil | 33,0 mil | 31,6 mil ≈ | 30,1 mil ≈ | 47,7 mil | 57,7 mil | 46,7 mil ≈ | 37,3 mil ≈ |
| Dividende plătite | 12,2 mil | 12,2 mil | 12,7 mil ≈ | 12,7 mil ≈ | 12,7 mil | 12,8 mil | 13,2 mil ≈ | 13,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 187,0 mii | 44,4 mil | 16,3 mil ≈ | 64,0 mii ≈ | -15,0 mii | 2,9 mil | 45,8 mil ≈ | 91,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 40 trimestre (min 14,6, mediană 23,5, max 48,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,0 mld | 2,9 mld | 2,8 mld | 3,3 mld | 3,7 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,5 mld |
| Venituri an/an | +31,9 % | −4,7 % | −3,7 % | +17,5 % | +14,4 % | −6,4 % | +1,6 % | −2,7 % |
| Profit net | 171,2 mil | 130,8 mil | 123,7 mil | 161,4 mil | 180,3 mil | 144,9 mil | 130,3 mil | 152,0 mil |
| Profit net an/an | +188,1 % | −23,6 % | −5,4 % | +30,5 % | +11,7 % | −19,6 % | −10,1 % | +16,7 % |
| EPS diluat | 3,29 | 2,52 | 2,36 | 2,97 | 3,26 | 2,59 | 2,30 | 2,75 |
| EPS diluat an/an | +186,1 % | −23,4 % | −6,3 % | +25,8 % | +9,8 % | −20,6 % | −11,2 % | +19,6 % |
| netă % | 5,6 % | 4,5 % | 4,4 % | 4,9 % | 4,8 % | 4,1 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Flux de numerar liber | 185,0 mil | 207,2 mil | 244,3 mil | 117,2 mil | 126,6 mil | 259,3 mil | 163,2 mil | 121,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 29 nov. 2025
- Numerar
- 107,2 mil USD
- Datorie financiară
- 2,0 mld USD
- Datorie netă
- 1,9 mld USD
- Capitaluri proprii
- 2,0 mld USD
- Active totale
- 5,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,01x
- Lichiditate curentă
- 1,70x
- ROE
- 7,9 %
- ROA
- 3,0 %
- Marja FCF
- 3,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,8 mld | 3,3 mld | 3,7 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,0 mld | 2,4 mld | 2,8 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Profit brut | 756,6 mil | 845,3 mil | 963,7 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 538,3 mil | 592,7 mil | 641,0 mil | 653,8 mil | 713,7 mil | 725,6 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Profit operațional | 218,3 mil | 252,6 mil | 322,7 mil | 355,1 mil | 348,2 mil | — | SEC (XBRL)· 23 ian. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 138,8 mil | 143,2 mil | 147,0 mil | 159,8 mil | 174,7 mil | 178,3 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| EBITDA | 357,1 mil ≈ | 395,8 mil ≈ | 469,7 mil ≈ | 515,0 mil ≈ | 522,9 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 23 ian. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 86,8 mil | 78,1 mil | 91,5 mil | 134,6 mil | 133,1 mil | 133,3 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 158,4 mil | 216,9 mil | 251,9 mil | 234,2 mil | 182,7 mil | 215,4 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 41,9 mil | 63,0 mil | 77,2 mil | 93,5 mil | 56,4 mil | 67,1 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Profit net | 123,7 mil | 161,4 mil | 180,3 mil | 144,9 mil | 130,3 mil | 152,0 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,36 | 2,97 | 3,26 | 2,59 | 2,30 | 2,75 | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 52,5 mil | 54,3 mil | 55,3 mil | 56,0 mil | 56,6 mil | 55,4 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,65 | 0,67 | 0,74 | 0,81 | 0,86 | 0,93 | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 653,8 mil
- 2024
- 713,7 mil
- 2025
- 725,6 mil
SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat
- 2023
- 56,0 mil
- 2024
- 56,6 mil
- 2025
- 55,4 mil
SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 100,5 mil | 61,8 mil | 79,9 mil | 179,5 mil | 169,4 mil | 107,2 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Creanțe | 514,9 mil | 614,6 mil | 607,4 mil | 577,9 mil | 558,3 mil | 564,3 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Stocuri | 323,2 mil | 448,4 mil | 491,8 mil | 442,0 mil | 467,5 mil | 472,0 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Active curente | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 670,7 mil | 695,4 mil | 733,7 mil | 824,7 mil | 881,9 mil | 935,3 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 756,0 mil | 687,1 mil | 702,1 mil | 729,1 mil | 770,2 mil | 805,9 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Active totale | 4,0 mld | 4,3 mld | 4,5 mld | 4,7 mld | 4,9 mld | 5,2 mld | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 316,5 mil | 500,3 mil | 460,7 mil | 439,7 mil | 491,4 mil | 470,1 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,8 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Datorii curente | 530,1 mil | 736,9 mil | 705,7 mil | 692,8 mil | 719,3 mil | 743,4 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,9 mld | 3,0 mld | 3,1 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
- 2023
- 729,1 mil
- 2024
- 770,2 mil
- 2025
- 805,9 mil
SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 331,6 mil | 213,3 mil | 256,5 mil | 378,4 mil | 302,4 mil | 263,5 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 87,3 mil | 96,1 mil | 130,0 mil | 119,1 mil | 139,2 mil | 142,3 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 244,3 mil ≈ | 117,2 mil ≈ | 126,6 mil ≈ | 259,3 mil ≈ | 163,2 mil ≈ | 121,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -109,5 mil | -94,7 mil | -375,3 mil | -319,2 mil | -407,1 mil | -232,2 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -239,2 mil | -154,1 mil | 160,3 mil | 35,1 mil | 112,1 mil | -107,9 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Dividende plătite | 33,5 mil | 34,9 mil | 39,2 mil | 43,4 mil | 47,6 mil | 50,3 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 3,4 mil | 2,7 mil | 4,0 mil | 2,6 mil | 39,6 mil | 60,7 mil | SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -319,2 mil
- 2024
- -407,1 mil
- 2025
- -232,2 mil
SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat
- 2023
- 35,1 mil
- 2024
- 112,1 mil
- 2025
- -107,9 mil
SEC (XBRL)· 22 ian. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 42 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare68
- Randamente71
- Calitate40
- Bilanț și datorie24
- Creștere0
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,19 – 130,58 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)19,95 – 68,89 (Mijloc 36,62)WACC 7,2 % · FCFF de pornire 202,3 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 80 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 4,7 %
- Colegi: EV/EBITDA25,09 – 115,73 (Mijloc 56,30)4 firme folosite · multiplul median 9,6x · quartile 6,4x – 15,8xCBT, ESI, OEC, WDFC
- Colegi: P/E80,40 – 130,58 (Mijloc 127,51)5 firme folosite · multiplul median 35,5x · quartile 22,4x – 36,4xCBT, CSW, ESI, FTK, WDFC
- Dividende actualizate (DDM)12,19 – 16,40 (Mijloc 13,99)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 42/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 6,1 % | 38 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 5,6 % | 56 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 50,6 % | 29 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -2,5 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -5,5 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,8x | 6 (pe interval fix) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,4x | 14 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 85 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,0x | 100 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 9,0x | 54 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,7 % | 46 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,7 % | 53 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 51,8 % | 97 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie24/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate40/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente71/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare68/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
FULLER H B CO (FUL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-08-29.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,5 mld USD în 2025; creștere an/an -2,7 %; marjă netă 5,6 %; ROE 9,6 %; datorie netă/EBITDA 3,8x.
Intervalul de valoare estimat este 22,52–92,31 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 46,46 USD, prețul de 50,22 USD lasă un potențial de -7,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -8,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 42/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,8x
- P/E (TTM): 14,0x
- Rata de distribuire (FCF): 51,8 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 50,6 %
- CAGR venituri 3 ani: -2,5 %
- CAGR EPS 3 ani: -5,5 %
- Datorie netă / EBITDA: 3,8x
- Acoperirea dobânzilor: 2,4x
Față de mediana verticalei
Chimie și farmaceutice (SIC 289x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ESIElement Solutions Inc | 7,5 mld | 36,4 | 7,4 % | 5,9 % | +3,8 % | +19 % / +47 % |
| CSWCsw Industrials, Inc. | 4,5 mld | 35,5 | 11,4 % | 10,2 % | +23,3 % | +2 % / +56 % |
| CBTCabot Corp | 3,8 mld | 20,5 | 12,1 % | 5,2 % | −7,0 % | +17 % / −4 % |
| WDFCWd-40 Company | 3,0 mld | 37,4 | 30,4 % | 12,0 % | +11,0 % | +16 % / −6 % |
| FULFuller H B Co | 2,7 mld | 14,0 | 9,6 % | 5,6 % | −2,7 % | −13 % / −28 % |
| FTKFlotek Industries Inc | 802,6 mil | 22,4 | 37,8 % | 13,0 % | +26,9 % | +55 % / +603 % |
| ASPIASP Isotopes Inc. | 263,7 mil | — | -80,9 % | -380,3 % | +475,5 % | −72 % / −10 % |
| OECOrion S.A. | 235,7 mil | — | -8,1 % | -1,8 % | −3,8 % | −18 % / −83 % |
| ARQArq, Inc. | 106,1 mil | — | -25,0 % | -38,5 % | +10,4 % | −35 % / −11 % |
| FSIFlexible Solutions International, Inc | 78,4 mil | — | -8,2 % | -8,8 % | +0,7 % | −10 % / +304 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FUL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 28,25 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 50,13 Randament total 2 % · Pe an 2 % | 75,76 Randament total 53 % · Pe an 53 % |
| 3 ani | 23,69 Randament total -49 % · Pe an -20 % | 47,64 Randament total 0 % · Pe an 0 % | 79,58 Randament total 65 % · Pe an 18 % |
| 5 ani | 19,87 Randament total -55 % · Pe an -15 % | 45,28 Randament total -1 % · Pe an -0 % | 83,58 Randament total 78 % · Pe an 12 % |
- P/E la ieșire± 11,91
- Marja netă± 8,34
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,34
- Diluare anuală± 0,70
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
H.B. Fuller este un formulator și producător global de adezivi, sigilanți și produse chimice speciale, cu vânzări în 34 de țări și o pondere importantă de venituri în afara SUA. Trimestrul al treilea din 2026 arată creștere de venituri și de marjă, dar prețurile compensează volumele în scădere, iar compania integrează o achiziție importantă.123
SWOT
Puncte tari
- Acoperire globală extinsă, cu operațiuni în multe țări și o gamă largă de adezivi și sigilanți, greu de egalat de furnizorii regionali.1
- Relații integrate și de lungă durată cu o bază diversificată de clienți, fără concentrare excesivă pe un singur client.1
- Capacitatea de a transfera creșterile de costuri prin prețuri a susținut marjele în ultimele trimestre.23
Puncte slabe
- Dependența mare de materiile prime derivate din petrol și gaze naturale face marjele vulnerabile la șocuri de costuri.1
- Datoria netă ridicată limitează flexibilitatea financiară și reduce spațiul pentru alte investiții.3
- Volumele vânzărilor au scăzut, ceea ce indică o cerere mai slabă în unele segmente.2
Oportunități
- Realizarea achiziției AMS anunțate ar putea extinde portofoliul companiei.3
- Programul Quantum Leap de optimizare a lanțului de aprovizionare ar putea îmbunătăți marjele dacă rezultatele se confirmă.23
- Creșterea pe piețele emergente și cererea pentru adezivi sustenabili ar putea deschide noi surse de venit.1
Amenințări
- Concurenții multinaționali cu resurse mai mari ar putea reduce cota de piață sau presiona prețurile.1
- Instabilitatea politică și economică din piețele emergente poate afecta operațiunile internaționale.1
- Atacurile cibernetice și erorile în sistemele IT, inclusiv implementarea Project ONE, pot perturba activitatea.1
Riscuri
- Costul materiilor primeridicat
Materiile prime reprezintă o parte mare din costul vânzărilor, iar creșterile rapide de prețuri pot reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților la timp.1
- Datoria și refinanțarearidicat
Datoria netă ridicată, datorată achiziției Royal, necesită fluxuri de numerar importante pentru servicii și plata dividendelor, iar clauzele restrictive pot limita deciziile managementului.3
- Securitate ciberneticămediu
Atacurile și breșele de securitate ar putea compromite date sensibile și reputația companiei.1
- Riscuri internaționalemediu
Activitățile din afara SUA, care generează majoritatea veniturilor, sunt expuse instabilității politice, reglementărilor și fluctuațiilor valutare.1
- Implementarea Project ONEmediu
Întârzierile sau depășirile de cost la implementarea noului sistem ERP ar putea perturba operațiunile și ar putea duce la depreciere.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea prețurilor și programele de eficiență continuă să compenseze volumele mai slabe, marjele ar putea continua să se îmbunătățească.23
- Poziția globală și relațiile cu clienții diversificați oferă o bază stabilă pentru creștere pe termen lung.1
- Ghidajul ajustat pentru EBITDA și EPS din 2026 sugerează un profil de profitabilitate în creștere, dacă se confirmă.3
Ce ar strica teza
- Volumele în scădere ar putea arăta că creșterea veniturilor depinde excesiv de prețuri, care pot deveni greu de menținut pe piețe competitive.2
- Datoria netă ridicată și clauzele asociate ar putea limita flexibilitatea companiei în fața unei perioade economice slabe.3
- Volatilitatea costurilor materiilor prime ar putea erodă marjele dacă prețurile nu pot fi transferate la timp.1
De urmărit
- Finalizarea achiziției AMS și impactul asupra datoriei și portofoliului2026
- Realizarea ghidajului de EBITDA ajustat și EPS ajustat pentru exercițiul 2026next 10-K
- Evoluția volumelor vânzărilor și susținerea creșterii prețurilorQ4 2026
- Progresul programului Quantum Leap și al restructurărilor, cu plățile rămase2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania, fondată în 1887, produce adezivi industriali care îmbunătățesc performanța produselor clienților sau procesele lor de fabricație, de la ambalaje alimentare și scutece până la automobile, electronice și sisteme solare. Are aproximativ 7.100 de angajați în 44 de țări, iar operațiunile de vânzare acoperă 34 de țări. În exercițiul 2025 cifra de afaceri a fost de 3,5 miliarde de dolari, iar aproximativ 56% din venituri au venit din afara SUA.13
Materiile prime sunt în mare parte derivate din petrol și gaze naturale, iar costurile lor reprezintă aproximativ 75% din costul vânzărilor, ceea ce face rezultatele financiare sensibile la evoluția acestor costuri. Compania evită în general furnizorii unici pentru materiile prime și investește în cercetare pentru noi platforme de polimeri și formulări.1
Clientela este diversificată, fără niciun client care să depășească 10% din venitul consolidat, iar relațiile sunt integrate și pe termen lung. Compania raportează și riscuri de reglementare privind mediul, conformitatea anticorupție și protecția datelor, precum și proiectul Project ONE de înlocuire a platformelor IT.1
Segmente
Engineering Adhesives
Segmentul servește transporturi, electronice, energie curată, aerospațială și apărare, precum și textile și electrocasnice. În trimestrul al treilea din 2026 organic a crescut cu 0,7%, iar pe primele nouă luni organic a scăzut ușor.2
Piața în context
Piața adezivilor industriali este foarte competitivă, iar compania se diferențiază prin acoperire globală, calitate și gama de produse. Cererea depinde de activitatea economică din industriile consumatoare, de construcții și de consumul casnic, iar sensibilitatea față de prețul materiilor prime influențează marjele.1
Pe primele nouă luni din 2026 creșterea prețurilor a compensat parțial volumele în scădere, iar efectul valutar a fost favorabil. Dacă cererea din construcții sau din industria auto rămâne slabă, rezultatele ar putea fi din nou afectate.2
Tendințe
- Creșterea prețurilorvânt din spate
Majorările de prețuri au susținut veniturile și marjele din 2026, compensând costurile mai mari ale materiilor prime. Continuarea acestui efect depinde de disciplina prețurilor pe piețe competitive.23
- Scăderea volumelorvânt din față
Volumele vânzărilor au scăzut în trimestrul al treilea și pe primele nouă luni din 2026, ceea ce arată o cerere mai slabă la unii clienți.2
- Program de restructuraremixt
Restructurările aplicate din 2023 și din 2025 ar putea îmbunătăți eficiența operațională, însă costurile și plățile rămân în curs până în 2027-2028.2
- Instabilitate în Orientul Mijlociuvânt din față
Tensiunile din Orientul Mijlociu au determinat compania să investească în stocuri pentru a asigura continuitatea aprovizionării, ceea ce a crescut capitalul de lucru.3
Poziția concurențială
Concurența vine din doi tipuri de companii: furnizori multinaționali cu gamă largă de produse și furnizori regionali sau specializați. Compania susține că puțini furnizori au o acoperire globală comparabilă, iar factorii principali sunt performanța produsului, asigurarea livrărilor, serviciul tehnic și prețul.1
Mulți concurenți directi fac parte din grupuri multinaționale mari, cu resurse mai mari, ceea ce poate duce la pierderea de cote de piață sau la presiuni asupra prețurilor și marjelor.1
- Henkel
Concurent multinațional de adezivi, menționat ca tip de furnizor global de dimensiune similară; nu este menționat cu ticker în sursele date.
- Furnizori multinaționali similari
Companii cu gamă largă de produse și acoperire globală, descrise în categoria concurenților multinaționali din raportul anual.
- Furnizori regionali sau specializați
Companii cu gamă limitată care activează într-o singură regiune sau nișă, descrise în raportul anual.
- Furnizori de chimie specială
Producători de produse chimice speciale care concurează pe segmente de adezivi și sigilanți, fără identificare specifică în sursele date.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Global database provides a fuller picture of the elements that make up plant lifePhys.org · 22 oct. 2026 · EN
- Scalp micropigmentation can make thinning hair look fuller – but is it really a good quick fix?CNA (Channel NewsAsia) · 21 sept. 2026 · EN
- H.B. Fuller (FUL) Tells Ancora its $1.2 Billion Offer isn’t EnoughYahoo Finance — News · 06 sept. 2026 · EN
- Ancora Comfortable With Its Offer for H.B. Fuller UnitBloomberg Markets · 12 aug. 2026 · EN
- Buckminster Fuller: everything I knowHacker News · 04 aug. 2026 · EN
- HB Fuller CEO: Moving Portfolio Toward Faster GrowthBloomberg Markets · 25 iun. 2026 · EN
- H.B. Fuller Agrees to Acquire UK-Listed AMS for £659 MillionBloomberg Markets · 25 iun. 2026 · EN
- H.B. Fuller Nears £628 Million Deal for UK Medtech AMSBloomberg Markets · 25 iun. 2026 · EN
- Pub chain Fuller’s hopes for bumper summer from World Cup and staycationsThe Guardian World · 10 iun. 2026 · RO
- H.B. Fuller Has Great Assets For Potential Buyers: ChadwickBloomberg Markets · 27 mai 2026 · EN
- Activist Ancora Pushes H.B. Fuller to Drop Bid for UK’s AMSBloomberg Markets · 26 mai 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent22 oct. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 sept. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial24 sept. 2026
- Raport curent24 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 iul. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial25 iun. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-11-29 · SEC / H.B. Fuller Company · 22 ian. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-29 · SEC / H.B. Fuller Company · 24 sept. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / H.B. Fuller Company · 24 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.