olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
GigaMedia Limited GIGM
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)
GigaMedia Limited, cunoscută în principal prin platforma FunTown, operează jocuri digitale casual și de rol în Taiwan, Hong Kong și Macau. Compania a raportat pierderi operaționale în ultimii trei ani și își restructurează portofoliul spre jocuri mobile și pe browser, în timp ce încearcă să își mențină brandul pe o piață concurențială.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea GigaMedia Limited (GIGM) costa 1,40 USD (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 15,5 mil USD, beta 0,05, interval pe 52 de săptămâni 1,23–1,62 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,19 – 1,43
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 18,1 %
- SMA 50 / 200
- 1,37 / 1,44
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,00 / -0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,4 % | −5,9 % | +7,4 pp | — |
| 3 luni | −2,1 % | −4,6 % | +2,5 pp | — |
| 6 luni | −2,1 % | +0,2 % | −2,3 pp | — |
| De la început de an | −7,9 % | +7,4 % | −15,3 pp | — |
| 1 an | −12,5 % | +8,2 % | −20,7 pp | −32,0 % |
| 3 ani | +2,9 % | +68,4 % | −65,5 pp | −9,4 % |
| 5 ani | −46,8 % | +56,5 % | −103,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,1 mil | 6,6 mil | 6,9 mil | 5,5 mil | 5,6 mil | 4,3 mil | 3,0 mil | 3,5 mil |
| Venituri an/an | −38,8 % | −6,4 % | +3,5 % | −20,1 % | +1,7 % | −23,2 % | −30,8 % | +17,0 % |
| Profit net | -3,2 mil | -1,7 mil | -1,3 mil | -3,4 mil | -2,8 mil | -3,4 mil | -2,3 mil | -1,6 mil |
| Profit net an/an | −394,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -0,12 | -0,31 | -0,25 | -0,31 | -0,21 | -0,14 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -45,0 % | -25,0 % | -18,8 % | -62,4 % | -49,3 % | -79,2 % | -77,3 % | -44,7 % |
| Flux de numerar liber | -4,0 mil | -1,6 mil | -2,1 mil | -4,2 mil | -2,6 mil | -1,2 mil | -2,4 mil | -2,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 28,7 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 37,0 mil USD
- Active totale
- 39,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 16,80x
- ROE
- -4,0 %
- ROA
- -3,8 %
- Marja FCF
- -58,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,9 mil | 5,5 mil | 5,6 mil | 4,3 mil | 3,0 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,0 mil | 2,6 mil | 2,3 mil | 1,8 mil | 1,5 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 3,9 mil | 2,9 mil | 3,3 mil | 2,4 mil | 1,5 mil | 1,8 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 1,3 mil | 1,4 mil | 1,1 mil | 729,0 mii | 694,0 mii | 663,0 mii | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -2,2 mil | -4,0 mil | -3,0 mil | -3,2 mil | -3,7 mil | -3,6 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,3 mil | -3,4 mil | -2,8 mil | -3,4 mil | -2,3 mil | -1,6 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | — | — | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | -1,3 mil | -3,4 mil | -2,8 mil | -3,4 mil | -2,3 mil | -1,6 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,12 | -0,31 | -0,25 | -0,31 | -0,21 | -0,14 | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 11,1 mil | 11,1 mil | 11,1 mil | 11,1 mil | 11,1 mil | 11,1 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
- 2023
- 11,1 mil
- 2024
- 11,1 mil
- 2025
- 11,1 mil
SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 45,7 mil | 41,5 mil | 38,8 mil | 38,5 mil | 34,8 mil | 28,7 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 275,0 mii | 265,0 mii | 199,0 mii | 227,0 mii | 141,0 mii | 108,0 mii | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 46,5 mil | 42,6 mil | 47,8 mil | 39,2 mil | 35,4 mil | 34,7 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 22,0 mii | 88,0 mii | 103,0 mii | 111,0 mii | 101,0 mii | 92,0 mii | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 4,0 mii | 12,0 mii | 19,0 mii | 13,0 mii | 7,0 mii | 4,0 mii | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 57,0 mil | 55,5 mil | 52,1 mil | 46,5 mil | 42,4 mil | 39,2 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 70,0 mii | 118,0 mii | 53,0 mii | 44,0 mii | 38,0 mii | 57,0 mii | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,9 mil | 3,2 mil | 2,6 mil | 2,5 mil | 1,9 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,9 mil | 4,7 mil | 3,5 mil | 3,0 mil | 2,0 mil | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 54,1 mil | 50,9 mil | 48,6 mil | 43,5 mil | 40,3 mil | 37,0 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 11,1 mil | 11,1 mil | 11,1 mil | 11,1 mil | 11,1 mil | 11,1 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
- 2023
- 13,0 mii
- 2024
- 7,0 mii
- 2025
- 4,0 mii
SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat
- 2023
- 11,1 mil
- 2024
- 11,1 mil
- 2025
- 11,1 mil
SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -2,1 mil | -4,1 mil | -2,5 mil | -1,2 mil | -2,3 mil | -2,0 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 24,0 mii | 76,0 mii | 52,0 mii | 52,0 mii | 46,0 mii | 44,0 mii | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -2,1 mil ≈ | -4,2 mil ≈ | -2,6 mil ≈ | -1,2 mil ≈ | -2,4 mil ≈ | -2,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -10,0 mil | -17,0 mii | -70,0 mii | 837,0 mii | -1,1 mil | -4,3 mil | SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 837,0 mii
- 2024
- -1,1 mil
- 2025
- -4,3 mil
SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 15,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
72 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 52,4 % | 31 (pe interval fix) | 15 % |
| Marja EBIT · Calitate | -103,6 % | 14 (față de colegi) | 12 % |
| Marja FCF · Calitate | -58,1 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -14,6 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 17,0 % | 68 (față de colegi) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 16,8x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -13,0 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere23/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate16/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GIGAMEDIA Ltd (GIGM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,5 mil USD în 2025; creștere an/an 17,0 %; marjă netă -44,7 %; ROE -4,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 16,8x
Ce o infirmă
- Marja EBIT: -103,6 %
- Marja FCF: -58,1 %
- CAGR venituri 3 ani: -14,6 %
- Randament FCF: -13,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GOOGLAlphabet Inc. | 3.473,9 mld | 14,8 | 44,3 % | 50,0 % | +15,1 % | −12 % / +113 % |
| APPAppLovin Corporation | 118,0 mld | 24,0 | 210,1 % | 65,9 % | +70,0 % | −41 % / +850 % |
| FLUTFlutter Entertainment plc | 14,4 mld | — | -14,3 % | -7,1 % | +16,6 % | −60 % / −47 % |
| SOGPSound Group Inc. | 8,0 mld | 321,3 | 70,4 % | 7,1 % | +59,4 % | −27 % / +235 % |
| NIQNIQ Global Intelligence plc | 5,9 mld | — | -65,3 % | -8,0 % | +5,7 % | +27 % / indisponibil |
| SIFYSify Technologies Ltd | 5,5 mld | — | -4,1 % | -2,0 % | +9,0 % | +13 % / +44 % |
| MGNIMagnite, Inc. | 4,0 mld | 24,1 | 20,4 % | 23,6 % | +6,9 % | +87 % / +241 % |
| DJTTrump Media & Technology Group Corp. | 1,1 mld | — | -78,9 % | -28.867,7 % | +1,8 % | −65 % / −77 % |
| TRIPTripadvisor, Inc. | 864,9 mil | 240,3 | 0,8 % | 0,3 % | +3,1 % | −50 % / −59 % |
| NXDRNextdoor Holdings, Inc | 811,9 mil | — | -7,2 % | -11,1 % | +4,2 % | indisponibil / indisponibil |
| SMWBSimilarweb Ltd. | 731,4 mil | — | -129,6 % | -11,7 % | +13,1 % | +7 % / +68 % |
| TBLATaboola.com Ltd. | 729,6 mil | 5,5 | 14,3 % | 6,8 % | +8,3 % | −47 % / −37 % |
| RZLVRezolve AI plc | 410,3 mil | — | -98,7 % | -216,7 % | +2.224,2 % | −60 % / −89 % |
| YALAYalla Group Limited | 403,7 mil | 6,6 | 19,6 % | 43,3 % | +0,7 % | −22 % / −8 % |
| BLNDBlend Labs, Inc. | 269,6 mil | — | — | -3,3 % | +6,8 % | −64 % / −10 % |
| ZIPZiprecruiter, Inc. | 265,5 mil | 10,6 | — | 6,2 % | −5,3 % | −22 % / −72 % |
| SSTSystem1, Inc. | 161,9 mil | — | -581,6 % | -50,7 % | −22,6 % | −53 % / −88 % |
| SANGSangoma Technologies Corp | 149,0 mil | — | -1,9 % | -2,1 % | −4,3 % | −14 % / +54 % |
| DOYUDouYu International Holdings Ltd | 113,3 mil | — | -6,8 % | -5,3 % | −6,7 % | −47 % / −47 % |
| HCATHealth Catalyst, Inc. | 112,9 mil | — | -118,1 % | -90,6 % | +1,5 % | −50 % / −79 % |
| PODCPodcastOne, Inc. | 53,5 mil | — | -16,2 % | -5,0 % | +18,3 % | −28 % / −24 % |
| GMMGlobal Mofy Ai Limited | 24,1 mil | — | -35,8 % | -34,5 % | +35,3 % | −99 % / −100 % |
| GIGMGIGAMEDIA Ltd | 15,5 mil | — | -4,0 % | -44,7 % | +17,0 % | −13 % / +3 % |
| IPMIntelligent Protection Management Corp. | 15,1 mil | — | -20,7 % | -14,8 % | +2.049,9 % | −8 % / −8 % |
| YYAIAiRWA INC. | 4,2 mil | — | -19,7 % | -43,9 % | +101,3 % | −100 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GIGM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (31 iul. 2026), 6-K (25 iun. 2026), 6-K (16 iun. 2026), 6-K (28 mai 2026), 6-K (04 mai 2026).
Pe scurt
GigaMedia Limited, cunoscută în principal prin platforma FunTown, operează jocuri digitale casual și de rol în Taiwan, Hong Kong și Macau. Compania a raportat pierderi operaționale în ultimii trei ani și își restructurează portofoliul spre jocuri mobile și pe browser, în timp ce încearcă să își mențină brandul pe o piață concurențială.
SWOT
Puncte tari
- Brandul FunTown are recunoaștere solidă în Taiwan și Hong Kong, iar baza de utilizatori înregistrați este semnificativă pentru dimensiunea companiei 1.
- Compania a îmbunătățit marja brută în 2025 față de anul precedent, ceea ce arată o gestionare mai atentă a costurilor de licență.
- Experiența în dezvoltarea și monetizarea jocurilor casual pe PC oferă o bază de know-how transferabilă.
Puncte slabe
- Compania a raportat pierderi operaționale și nete în ultimii trei ani, ceea ce indică dificultăți de rentabilitate.
- Dependența de jocurile PC, care au pierdut din popularitate, limitează creșterea veniturilor.
- Cheltuielile operaționale sunt în mare parte fixe pe termen scurt, ceea ce face profitabilitatea sensibilă la scăderea cererii.
Oportunități
- Trecerea către jocuri mobile și pe browser poate atrage noi categorii de utilizatori dacă produsele sunt adaptate.
- Produsele bazate pe AI generativ, precum FunTownPai, ar putea deveni o sursă nouă de venituri.
- Dezvoltarea proprie de jocuri poate reduce costurile legate de licențe și oferi mai mult control asupra produselor.
Amenințări
- Intrarea facilă a noilor concurenți poate reduce cota de piață sau presiona prețurile.
- Concurenții mai mari, cu resurse financiare și recunoaștere de brand superioare, pot atrage utilizatorii companiei.
- Schimbările rapide ale preferințelor consumatorilor pot face produsele existente nepopulare.
Riscuri
- Declinul jocurilor PCridicat
Popularitatea jocurilor online pe PC scade, iar veniturile din acest tip de produs ar putea continua să se reducă dacă nu sunt înlocuite.
- Pierderi recurenteridicat
Compania a raportat pierderi operaționale și nete în mai mulți ani consecutivi, fără garanția unei revenirii la profitabilitate.
- Concurență intensămediu
Barierele de intrare scăzute pot duce la scăderea numărului de utilizatori sau a veniturilor per utilizator.
- Investiția în Aeolusmediu
Nota convertibilă emisă de Aeolus Robotics, cu o valoare semnificativă, depinde de capacitatea emitentului de a o rambursa sau converti, iar pierderile de valoare sunt posibile.
- Dezvoltarea pe dispozitive mobilemediu
Dacă produsele nu funcționează bine pe noile dispozitive, veniturile ar putea să nu crească.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tranziția spre mobil și jocurile proprii reușește, marjele ar putea continua să se îmbunătățească, iar brandul FunTown ar oferi un avantaj în Taiwan și Hong Kong.
- Rezultatele din 2025 arată o îmbunătățire a marjei brute, ceea ce ar putea indica o gestionare mai eficientă a costurilor.
- Produsele bazate pe AI generativ ar putea deschide o linie nouă de venituri, dacă adoptarea crește.
Ce ar strica teza
- Pierderile repetate și declinul jocurilor PC ar putea continua să erodeze veniturile și să limiteze capacitatea companiei de a investi.
- Concurența din partea unor jucători mai mari și mai bine finanțați ar putea reduce cota de piață a companiei.
- Dependența de un singur segment și de o piață geografică restrânsă face compania vulnerabilă la schimbările de preferințe sau de reglementare.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din jocurile mobile și pe browser2026
- Rambursarea sau conversia notei Aeolus, scadentă la 31 mai 2026Q2 2026
- Contribuția FunTownPai la veniturinext 20-F
- Evoluția pierderii operaționale și a marjei bruteQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (31 iul. 2026), 6-K (25 iun. 2026), 6-K (16 iun. 2026), 6-K (28 mai 2026), 6-K (04 mai 2026).
Afacerea
GigaMedia este un furnizor diversificat de servicii de divertisment digital în Taiwan, Hong Kong și Macau, care operează prin FunTown, un portal de divertisment digital de top în Taiwan și Hong Kong. Modelul principal de venituri este Item-Billing, în care jucătorii pot accesa gratuit funcțiile de bază, iar veniturile provin din achiziționarea de puncte de joc, servicii adăugate și bunuri virtuale. Compania a raportat venituri din servicii de divertisment digital de 3,474 milioane USD în exercițiul financiar 2025, față de 2,969 milioane USD în 2024 1.
Compania nu utilizează entități cu interes variabil și își desfășoară activitatea printr-un singur segment. Baza de utilizatori înregistrați cuprinde aproximativ 8,8 milioane de clienți unici la 31 decembrie 2025, majoritatea în Taiwan, iar în 2025 au fost înregistrați aproximativ 15.000 de utilizatori activi plătitori 1.
În prezent, o parte importantă a veniturilor provine din jocurile online pe PC, inclusiv MahJong și alte jocuri casual, precum și din titluri licențiate, cum ar fi Tales Runner și Yume100. Compania a lansat și FunTownPai, o aplicație mobilă bazată pe modele generative de inteligență artificială, al cărei impact asupra veniturilor a fost, în 2025, încă neînsemnat 1.
Segmente
Servicii de divertisment digital (FunTown)
Este singurul segment raportat și reprezintă întreaga activitate a companiei. Include jocuri PC și mobile, atât dezvoltate intern, cât și licențiate, iar veniturile se bazează pe vânzarea de puncte virtuale, carduri prepay, pachete de joc și taxe de licență 1.
Jocuri în dezvoltare proprie
Compania investește în jocuri proprii pentru a reduce dependența de licențe, care au costuri de licență și de canal ridicate. Investiția directă în aceste proiecte a fost de aproximativ 0,7 milioane USD în 2025 1.
Piața în context
Piața de jocuri casual din Asia, în special din Taiwan și Hong Kong, se îndreaptă tot mai mult spre dispozitive mobile și jocuri pe browser, în timp ce jocurile pe PC pierd din popularitate. Compania a raportat o marjă brută de 52,4% în 2025, în creștere față de 49,7% în 2024 1.
Barierele de intrare sunt relativ scăzute, ceea ce atrage noi concurenți și produse, iar sezonalitatea este marcată de un ritm mai lent în trimestrele al doilea și al patrulea 1.
Tendințe
- Trecerea de la PC la mobilmixt
Scăderea popularității jocurilor PC este o presiune pe veniturile existente, dar mutarea spre dispozitive mobile și browser poate deschide noi surse de creștere, dacă produsele sunt bine adaptate.
- Inteligența artificială generativămixt
Lansarea FunTownPai arată interesul pentru produse bazate pe AI generativ, dar în 2025 acestea au generat venituri foarte mici, deci impactul rămâne incert.
- Reducerea costurilor de licențăvânt din spate
Strategia de reducere a jocurilor licențiate costisitoare ar putea îmbunătăți marjele, deși poate limita varietatea portofoliului.
- Consumul discreționarvânt din față
Condițiile economice mai slabe pot reduce cheltuielile de divertisment ale utilizatorilor, ceea ce ar afecta veniturile din achiziții virtuale.
Poziția concurențială
Principalii concurenți sunt furnizori de divertisment digital din Taiwan și Hong Kong. Compania se confruntă și cu jucători mai mari, cu resurse financiare și recunoaștere de brand mai mari, precum și cu alte forme de divertisment offline și online 1.
Compania își propune să își mențină poziția prin produse competitive, servicii de calitate și o strategie de vânzări mai eficientă, dar intensitatea concurenței poate reduce numărul de utilizatori sau cheltuielile lor 1.
- Soft-World International Corporation
Furnizor major de divertisment digital în Taiwan, citat ca rival direct al FunTown.
- International Games System
Companie din Taiwan care activează în aceleași segmente de jocuri online.
- UserJoy Technology
Furnizor de jocuri online din Taiwan, prezent pe aceeași piață de consumatori.
- GameSofa
Concurent din Taiwan în divertismentul digital, citat în documentele companiei.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)25 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)04 mai 2026
- Raport anual (emitent străin)29 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 ian. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / GigaMedia Limited · 29 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.