olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

PodcastOne, Inc. PODC

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

1,77USD−17,67 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

PodcastOne este o platformă de podcasturi și editor de conținut audio, susținută din publicitate, care distribuie emisiuni pe toate principalele platforme de podcasting. Compania, aflată în majoritate sub controlul LiveOne, a raportat o creștere a veniturilor de la 61,7 mil. USD în exercițiul fiscal 2026, iar contextul publicitar din audio o face relevantă pe piața media digitală.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea PodcastOne, Inc. (PODC) costa 1,77 USD (−17,67 % într-o zi), cu capitalizare 53,5 mil USD, beta 1,10, interval pe 52 de săptămâni 1,64–4,98 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 16,1 mil USD (+7,5 % an/an), profit net de -1,6 mil USD, EPS diluat -0,05 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
53,5 mil USD
acțiuni la 12 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,10 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
-5,65 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,10
Volatilitate (1 an) 92 %
Interval 52 săpt.
1,644,98

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,42 – 2,53
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 56,4 %
SMA 50 / 200
2,22 / 2,98
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,04 / -0,07
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−20,3 %−5,9 %−14,3 pp—
3 luni−46,5 %−4,6 %−41,9 pp—
6 luni−49,9 %+0,2 %−50,1 pp—
De la început de an−28,3 %+7,4 %−35,8 pp—
1 an−20,3 %+8,2 %−28,5 pp−21,7 %
3 ani−30,6 %+68,4 %−99,0 pp−22,2 %
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−67,1 %
27 mai 2026 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−74,5 %
08 sept. 2023 → 24 oct. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 iun. 2026

Venituri
16,1 mil USD
+7,5 % an/an
Profit net
-1,6 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,05
indisponibil an/an
netă / operațională
-9,7 % / -9,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27
Venituri12,2 mil12,7 mil14,1 mil15,0 mil15,2 mil15,9 mil15,7 mil16,1 mil
Costul vânzărilor11,1 mil12,0 mil12,6 mil13,6 mil13,5 mil13,2 mil13,8 mil14,2 mil
Cercetare și dezvoltare13,0 mii9,0 mii12,0 mii12,0 mii11,0 mii9,0 mii14,0 mii12,0 mii
Profit operațional-1,7 mil-1,6 mil-1,8 mil-1,1 mil-975,0 mii-153,0 mii-460,0 mii-1,6 mil
Amortizare și depreciere394,0 mii ≈188,0 mii ≈313,0 mii241,0 mii131,0 mii ≈77,0 mii ≈167,0 mii164,0 mii
Cheltuieli cu dobânzile000—————
Profit înainte de impozit-1,7 mil-1,6 mil-1,8 mil-1,1 mil-975,0 mii-154,0 mii-461,0 mii-1,6 mil
Impozit pe profit11,0 mii1,0 mii12,0 mii00000
Profit net-1,7 mil-1,6 mil-1,8 mil-1,1 mil-975,0 mii-154,0 mii-461,0 mii-1,6 mil
EPS diluat-0,07-0,06—-0,04-0,04-0,01—-0,05
Flux de numerar operațional525,0 mii ≈-763,0 mii ≈506,0 mii903,0 mii877,0 mii ≈579,0 mii ≈93,0 mii-447,0 mii
Investiții (capex)61,0 mii ≈20,0 mii ≈-1,0 mii112,0 mii0 ≈-90,0 mii ≈00

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2023202420252026
Venituri34,6 mil43,3 mil52,1 mil61,7 mil
Venituri an/anindisponibil+25,0 %+20,4 %+18,3 %
Profit net-7,0 mil-14,7 mil-6,5 mil-2,6 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,06-0,68-0,26-0,10
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-20,1 %-34,0 %-12,4 %-4,3 %
Flux de numerar liber-4,9 mil1,9 mil-366,0 mii2,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
3,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
17,1 mil USD
Active totale
29,2 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,92x
ROE
-16,4 %
ROA
-10,5 %
Marja FCF
3,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
43,3 mil
2025
52,1 mil
2026
61,7 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
37,3 mil
2025
47,4 mil
2026
54,1 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Profit brut
2024
6,0 mil ≈
2025
4,7 mil ≈
2026
7,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2024
85,0 mii
2025
52,0 mii
2026
46,0 mii

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Profit operațional
2024
-5,0 mil
2025
-6,4 mil
2026
-2,6 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
1,1 mil
2025
1,3 mil
2026
616,0 mii

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

EBITDA
2024
-3,9 mil ≈
2025
-5,1 mil ≈
2026
-2,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
2,2 mil
2025
0
2026
—

SEC (XBRL)· 02 iul. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2024
-14,7 mil
2025
-6,4 mil
2026
-2,6 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
55,0 mii
2025
24,0 mii
2026
0

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Profit net
2024
-14,7 mil
2025
-6,5 mil
2026
-2,6 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

EPS diluat
2024
-0,68
2025
-0,26
2026
-0,10

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
1,4 mil
2025
1,1 mil
2026
3,5 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Creanțe
2024
6,0 mil
2025
6,2 mil
2026
7,3 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Active curente
2024
8,6 mil
2025
7,6 mil
2026
11,1 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
309,0 mii
2025
59,0 mii
2026
204,0 mii

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Fond comercial
2024
12,0 mil
2025
12,0 mil
2026
12,0 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
3,1 mil
2025
1,2 mil
2026
613,0 mii

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Active totale
2024
24,1 mil
2025
21,2 mil
2026
29,2 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 15 aug. 2023verificat

Datorii curente
2024
7,7 mil
2025
6,1 mil
2026
12,0 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Datorii totale
2024
7,8 mil
2025
6,1 mil
2026
12,1 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Capital propriu
2024
16,3 mil †
2025
15,1 mil †
2026
17,1 mil †

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
2,2 mil
2025
-212,0 mii
2026
2,5 mil

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
318,0 mii
2025
154,0 mii
2026
22,0 mii

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
1,9 mil ≈
2025
-366,0 mii ≈
2026
2,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-1,3 mil
2025
-154,0 mii
2026
-22,0 mii

SEC (XBRL)· 29 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-3,0 mil
2025
0
2026
—

SEC (XBRL)· 02 iul. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
21,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
12,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-16,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-10,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-13,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
90,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
1,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
42 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
53,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
52,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,77 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 53,5 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
53,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-16,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,3 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 12 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 14 aug. 2026
verificat 498derivat 50

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate12,8 %0 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate-5,0 %56 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate1,6 %6 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere21,2 %85 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere18,3 %68 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x15 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare1,9 %38 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial15/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere79/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate19/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial38/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

PodcastOne, Inc. (PODC). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 61,7 mil USD în 2026; creștere an/an 18,3 %; marjă netă -5,0 %; ROE -16,2 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 21,2 %

Ce o infirmă

  • Marja brută: 12,8 %
  • Marja FCF: 1,6 %
  • Lichiditatea curentă: 1,0x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 24,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 19,6x
P/S
0,9x
mediana verticalei 2,7x
sub mediană (−68,1 %)
P/B
2,2x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+31,4 %)
ROE
-16,2 %
mediana verticalei -4,1 %
sub mediană
Marja netă
-5,0 %
mediana verticalei -8,3 %
peste mediană
Marja EBIT
-5,0 %
mediana verticalei -5,9 %
peste mediană
Venituri an/an
18,3 %
mediana verticalei 9,0 %
peste mediană (+102,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,7x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
GOOGLAlphabet Inc.3.473,9 mld14,844,3 %50,0 %+15,1 %−12 % / +113 %
APPAppLovin Corporation118,0 mld24,0210,1 %65,9 %+70,0 %−41 % / +850 %
NBISNebius Group N.V.30,5 mld364,82,1 %15,6 %+479,0 %+27 % / indisponibil
FLUTFlutter Entertainment plc14,4 mld—-14,3 %-7,1 %+16,6 %−60 % / −47 %
FDSFactset Research Systems Inc12,0 mld23,425,5 %21,5 %+6,7 %+23 % / −25 %
SOGPSound Group Inc.8,0 mld321,370,4 %7,1 %+59,4 %−27 % / +235 %
SIFYSify Technologies Ltd5,5 mld—-4,1 %-2,0 %+9,0 %+13 % / +44 %
WIXWix.com Ltd.4,2 mld87,1—2,5 %+13,2 %−20 % / −24 %
MGNIMagnite, Inc.4,0 mld24,120,4 %23,6 %+6,9 %+87 % / +241 %
GRNDGrindr Inc.2,4 mld26,8108,7 %18,7 %+27,6 %+6 % / +103 %
WBWeibo Corporation1,6 mld3,812,1 %25,6 %+0,1 %−35 % / −36 %
BMBLBumble Inc.716,4 mil—-85,9 %-61,8 %−9,9 %+68 % / −57 %
CEVACeva, Inc.691,5 mil—-3,6 %-9,5 %+2,5 %+14 % / +13 %
NEXNNexxen International Ltd.504,9 mil21,95,0 %6,9 %−0,2 %+39 % / +146 %
RZLVRezolve AI plc410,3 mil—-98,7 %-216,7 %+2.224,2 %−60 % / −89 %
ZIPZiprecruiter, Inc.265,5 mil10,6—6,2 %−5,3 %−22 % / −72 %
MFMindForge Inc.190,2 mil—-167,2 %-222,9 %−49,9 %−82 % / indisponibil
SANGSangoma Technologies Corp149,0 mil—-1,9 %-2,1 %−4,3 %−14 % / +54 %
HCATHealth Catalyst, Inc.114,2 mil—-84,6 %-74,2 %+1,5 %−50 % / −79 %
JFJ & Friends Holdings Ltd66,2 mil——-82,9 %−66,8 %−6 % / −20 %
PODCPodcastOne, Inc.53,5 mil—-16,2 %-5,0 %+18,3 %−20 % / −31 %
GMMGlobal Mofy Ai Limited24,1 mil—-35,8 %-34,5 %+35,3 %−99 % / −100 %
IPDNProfessional Diversity Network, Inc.19,8 mil—-95,7 %-143,9 %−2,7 %−29 % / −93 %
TEADTeads Holding Co.17,1 mil—-196,2 %-43,3 %+46,1 %−75 % / −95 %
GIGMGIGAMEDIA Ltd15,5 mil—-4,0 %-44,7 %+17,0 %−7 % / −1 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PODC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 14 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    PodcastOne este o platformă de podcasturi și editor de conținut audio, susținută din publicitate, care distribuie emisiuni pe toate principalele platforme de podcasting. Compania, aflată în majoritate sub controlul LiveOne, a raportat o creștere a veniturilor de la 61,7 mil. USD în exercițiul fiscal 2026, iar contextul publicitar din audio o face relevantă pe piața media digitală 13.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are un model integrat de servicii și o rețea mare de emisiuni exclusive, ceea ce îi permite să ofere pachete complete anunțătorilor și talentelor 1.
    • Poziția în clasamentul Podtrac s-a îmbunătățit până la locul șase printre editorii americani, ceea ce sprijină vizibilitatea companiei 3.
    • Veniturile trimestriale au atins un nivel record în primul trimestru fiscal 2027, iar EBITDA ajustat a crescut semnificativ față de anul precedent 3.

    Puncte slabe

    • Compania nu este profitabilă, iar pierderile istorice și deficitul acumulat arată o dependență de finanțare externă 1.
    • Compania este o filială majoritară a LiveOne, iar datoriile și politicile acesteia pot influența deciziile și resursele PodcastOne 12.
    • Există un risc de continuitate a activității, iar capitalul de lucru este negativ, ceea ce limitează flexibilitatea financiară 1.

    Oportunități

    • Creșterea publicității în podcasturi și mutarea bugetelor de la media tradițională ar putea susține creșterea veniturilor dacă compania își păstrează ritmul 1.
    • Achizițiile de noi creatori și podcasturi, precum și proiectele de conținut dincolo de feed-ul audio, ar putea deschide surse suplimentare de venit 3.
    • Parteneriatul cu ART19 și extinderea produselor publicitare noi ar putea crește monetizarea bibliotecii de emisiuni 1.

    Amenințări

    • Concurența pentru timpul de ascultare și bugetele publicitare ar putea presa marjele sau volumul de reclame 1.
    • Schimbările în standardele de măsurare a impresiilor ar putea reduce veniturile dacă nu sunt implementate eficient 1.
    • Dacă LiveOne nu își îndeplinește obligațiile de datorie, creditorii ar putea cere rambursări care afectează și PodcastOne 1.

    Riscuri

    • Pierderi istorice și nevoie de capitalridicat

      Compania a înregistrat pierderi operaționale și nete în fiecare an de la înființare, iar finanțarea suplimentară ar putea fi indisponibilă sau costisitoare 1.

    • Îndoială privind continuitatea activitățiiridicat

      Conducerea a semnalat incertitudine cu privire la capacitatea companiei de a continua activitatea, ceea ce ar putea expune investitorii la pierderea investiției 1.

    • Dependența de LiveOneridicat

      LiveOne deține o majoritate a acțiunilor și a drepturilor de vot, iar conflictele de interese sau datoriile acestuia ar putea afecta PodcastOne 12.

    • Dependența de publicitate și de cereremediu

      Veniturile depind de cererea de publicitate, iar scăderile economice ar putea reduce bugetele anunțătorilor 1.

    • Riscul de delistare de la Nasdaqmediu

      Nerespectarea cerințelor de listare la Nasdaq ar putea duce la tranzacționarea acțiunilor ca penny stock 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Veniturile au crescut în exercițiul fiscal 2026 și au atins un nivel record în primul trimestru fiscal 2027, ceea ce arată un impuls comercial real 13.
    • Poziția în clasamentul Podtrac și rețeaua mare de emisiuni pot sprijini atragerea de anunțători și creatori, dacă tendința se menține 3.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu este profitabilă, are un deficit acumulat semnificativ și un capital de lucru negativ, ceea ce ar putea limita investițiile 1.
    • Dependența de LiveOne și de datoriile acestuia ar putea restricționa libertatea de decizie și accesul la finanțare 12.
    • Concurența pentru atenția ascultătorilor și schimbările în măsurarea publicității ar putea presa veniturile și marjele 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor și a EBITDA ajustat față de trimestrul precedentQ2 2027
    • Pozitia în clasamentul Podtrac și anunțurile privind noi creatori sau achiziții2027
    • Situația datoriilor LiveOne și eventualele efecte asupra PodcastOnenext 10-K
    • Evoluția capitalului de lucru și a necesarului de finanțare suplimentarănext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 14 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    PodcastOne produce podcasturi video, podcasturi de brand, mărfuri și evenimente live pentru talentele și clienții săi, având un model de servicii integrate care acoperă vânzări, producție, marketing și distribuție 1. Veniturile provin în principal din vânzarea de reclame integrate, reclame dinamice, sponsorizări de segmente și canale programatice, iar contractele cu talentele prevăd împărțirea veniturilor din publicitate 1. Compania administrează și LaunchpadOne, o platformă gratuită de găzduire și monetizare pentru podcasteri independenți, care servește și ca sursă de noi talente 1.

    În exercițiul fiscal 2026, veniturile au crescut la 61,7 mil. USD, cu 18% față de exercițiul precedent, iar numărul de descărcări de podcasturi a crescut cu 12% 1. Compania rămâne însă pe pierdere: pierderea netă a fost de 2,6 mil. USD, iar la 31 martie 2026 avea un deficit acumulat de 38,7 mil. USD 1. În primul trimestru fiscal 2027, încheiat la 30 iunie 2026, veniturile au atins un nivel record de 16,1 mil. USD, în creștere cu 8%, iar EBITDA ajustat a ajuns la 1,6 mil. USD 3.

    Compania descrie ca strategie de creștere lansarea de emisiuni noi cu creatori cu audiență, achiziția de podcasturi existente care se pot dezvolta în rețeaua sa și investiția în produse publicitare noi, cum ar fi playlisturi sponsorizate și o platformă self-serve de reclame audio 1. În aprilie 2025, compania a încheiat un acord pe trei ani cu ART19, o filială Amazon, pentru a muta programele rețelei pe platforma de găzduire ART19 1.

    Segmente

    Producție și servicii pentru creatori

    Compania produce vodcasturi, podcasturi de brand, mărfuri și evenimente live pentru talente și clienți, oferind servicii de management al creatorilor, dezvoltarea audienței și producție 13. Acest serviciu conectează emisiunile cu brandurile și susține atragerea de noi creatori în rețea 1.

    Piața în context

    Compania estimează că în Statele Unite podcasturile vor rămâne un segment cu creștere ridicată în următorii cinci ani, iar un număr estimat de 230 de milioane de americani au ascultat cel puțin un podcast 1. Agențiile și anunțătorii își mută bugetele de marketing de la mediile tradiționale către podcasturi, potrivit unui sondaj citat de companie 1. Potrivit clasamentului Podtrac, PodcastOne a ajuns pe locul șase printre editorii americani de podcasturi, ceea ce indică o poziție în creștere în această piață 23.

    Piața reclamei digitale se mișcă spre măsurare bazată pe vizibilitate și spre cumpărare automatizată, ceea ce poate influența modul în care sunt tarifate impresiile 1. Dacă cheltuielile cu reclama digitală rămân constante, dar anunțătorii trec la inventar cu CPM mai ridicat, numărul de impresii ar putea scădea 1.

    Tendințe

    • Migrarea bugetelor publicitare către audiovânt din spate

      Companiile mută cheltuieli de marketing din media tradițională în podcasturi, ceea ce susține cererea pentru reclama audio integrată 1. Acest curs ar putea continua dacă anunțătorii văd rezultate măsurabile.

    • Consumul de podcasturi în creșterevânt din spate

      Numărul de ascultători și utilizatorii intensivi de podcasturi cresc, iar creșterea descărcărilor cu 12% în exercițiul fiscal 2026 indică o expansiune a audienței 1.

    • Schimbări în măsurarea și tarifarea publicitățiimixt

      Trecerea la standardul de impresii vizibile și la publicitatea programatică poate afecta veniturile dacă instrumentele de măsurare nu sunt adoptate uniform 1.

    • Dependența de publicitatea de pe dispozitive mobilevânt din față

      Majoritatea orelor de ascultare ale utilizatorilor cu reclame au loc pe telefoane mobile, iar monetizarea acestui consum trebuie să țină pasul cu schimbarea 1. Dacă reușește, poate sprijini veniturile; dacă nu, ar putea limita creșterea.

    Poziția concurențială

    PodcastOne concurează pentru timpul de ascultare susținut din publicitate, iar compania recunoaște că se confruntă și va continua să se confrunte cu concurența pentru acest timp 1. Pe plan intern, ca editor cu o poziție în clasamentul Podtrac, compania se compară cu alți editori mari de podcasturi, cum ar fi cei din rețelele media tradiționale 3.

    Diferențierea companiei se bazează pe un model integrat de servicii, pe relațiile cu talentele și pe o rețea de distribuție care ajunge la peste un miliard de impresii lunare 1. Compania susține că oferă mai mult clienților și talentelor decât orice alt editor din piață, dar acest avantaj nu este verificat independent în sursele analizate 1.

    • Disney

      Menționat în comunicatul de rezultate ca editor de podcasturi depășit de PodcastOne în clasamentul Podtrac pentru trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 3.

    • iHeartMedia

      Nu este identificat direct ca concurent în sursele analizate, dar platforma iHeartRadio apare printre canalele de distribuție ale PodcastOne 1.

    • Platformele de streaming audio (Spotify, Apple Podcasts, Amazon Music)

      Sunt distribuitori și canale de ascultare, dar și concurenți pentru atenția ascultătorilor, deoarece oferă propriile conținuturi audio 1.

    • Rețelele tradiționale de radio

      Concurează pentru audiență și publicitate, dar funcționează pe un model liniar de programare, spre deosebire de consumul de podcasturi la cerere 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / PodcastOne, Inc. · 29 iun. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / PodcastOne, Inc. · 14 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / PodcastOne, Inc. · 12 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.