olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Intelligent Protection Management Corp. IPM

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

1,67USD+1,83 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Intelligent Protection Management Corp. (IPM) oferă servicii IT gestionate pentru securitate cibernetică, cloud privat securizat și recuperare în caz de dezastru, în special pentru clienți din industrii reglementate. După tranzacțiile din ianuarie 2025, compania s-a concentrat exclusiv pe această zonă, iar veniturile din al doilea trimestru 2026 au crescut cu 13% până la 6,5 milioane USD.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Intelligent Protection Management Corp. (IPM) costa 1,67 USD (+1,83 % într-o zi), cu capitalizare 15,1 mil USD, beta 0,58, interval pe 52 de săptămâni 1,49–2,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 6,5 mil USD (+12,9 % an/an), profit net de -1,4 mil USD, EPS diluat -0,10 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
15,1 mil USD
acțiuni la 10 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,28 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-16,66 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,58
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
1,492,15

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
44,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,61 – 1,81
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 11,8 %
SMA 50 / 200
1,79 / 1,78
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,04 / -0,03
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−5,1 %−5,9 %+0,8 pp—
3 luni−9,7 %−4,6 %−5,1 pp—
6 luni−8,7 %+0,2 %−9,0 pp—
De la început de an−2,9 %+7,4 %−10,3 pp—
1 an−13,5 %+8,2 %−21,7 pp−32,0 %
3 ani0,0 %+68,4 %−68,4 pp−9,4 %
5 ani−63,1 %+56,5 %−119,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,7 %
16 mar. 2026 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−73,5 %
09 nov. 2021 → 30 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−18,1 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
6,5 mil USD
+12,9 % an/an
Profit net
-1,4 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,10
indisponibil an/an
netă / operațională
-20,9 % / -23,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri275,4 mii279,9 mii5,5 mil5,7 mil6,2 mil6,1 mil6,4 mil6,5 mil
Costul vânzărilor56,3 mii71,9 mii2,5 mil2,9 mil3,1 mil2,9 mil3,3 mil3,8 mil
Cercetare și dezvoltare1,2 mil-3,4 mil765,4 mii—————
Profit operațional-1,5 mil-1,6 mil-1,3 mil-1,1 mil-1,4 mil-819,8 mii-768,2 mii-1,5 mil
Amortizare și depreciere205,6 mii204,9 mii684,0 mii673,7 mii624,5 mii-1,5 mil475,5 mii477,7 mii
Profit înainte de impozit-1,3 mil-1,5 mil-1,3 mil-978,0 mii-1,3 mil-720,9 mii-684,8 mii-1,5 mil
Impozit pe profit-22,0 mii-49,4 mii-2,1 mil72,0 mii-249,8 mii-88,9 mii-24,6 mii-103,0 mii
Profit net-1,5 mil-5,5 mil808,5 mii-1,1 mil-1,1 mil-632,0 mii-660,2 mii-1,4 mil
EPS diluat-0,16-0,59 ≈0,06-0,08-0,08-0,05 ≈-0,05-0,10
Flux de numerar operațional-779,7 mii ≈-1,5 mil1,7 mil-888,7 mii ≈133,0 mii ≈87,6 mii-195,7 mii-591,0 mii ≈
Investiții (capex)————0 ≈070,2 mii8,5 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022⚠ 202320242025
Venituri20,3 mil15,3 mil12,8 mil13,3 mil11,0 mil962,0 mii1,1 mil23,6 mil
Venituri an/an−18,2 %−24,8 %−16,0 %+3,4 %−17,2 %—+14,2 %+2.049,9 %
Profit net-3,8 mil-8,4 mil1,4 mil1,3 mil-3,4 mil-1,1 mil-8,4 mil-2,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil−3,4 %−357,7 %—indisponibilindisponibil
EPS diluat-0,56-1,220,200,17-0,35-0,12-0,91-0,15
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil−15,0 %−305,9 %—indisponibilindisponibil
netă %-18,7 %-54,8 %10,7 %10,0 %-31,0 %-110,9 %-767,2 %-8,3 %
Flux de numerar liber2,4 mil-4,9 milindisponibilindisponibil-3,2 milindisponibilindisponibil796,6 mii

Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
5,6 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
18,2 mil USD
Active totale
26,0 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,57x
ROE
-13,0 %
ROA
-9,3 %
Marja FCF
3,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
962,0 mii
2024
1,1 mil
2025
23,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
284,9 mii
2024
262,9 mii
2025
11,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
677,1 mii ≈
2024
835,4 mii ≈
2025
12,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
210,2 mii
2024
215,5 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 24 mar. 2025verificat

Profit operațional
2023
-3,7 mil
2024
-5,1 mil
2025
-4,7 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
821,7 mii
2025
467,6 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
—
2024
-4,3 mil ≈
2025
-4,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-2,7 mil
2024
-4,4 mil
2025
-4,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-27,9 mii
2024
-137,6 mii
2025
-2,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-1,1 mil
2024
-8,4 mil
2025
-2,0 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,12
2024
-0,91
2025
-0,15

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
9,2 mil
2024
9,2 mil
2025
13,1 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
13,6 mil
2024
10,6 mil
2025
5,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
92,7 mii
2024
—
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Active curente
2023
14,8 mil
2024
11,2 mil
2025
11,5 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
550,6 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
6,3 mil
2024
2,7 mil
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
2,7 mil
2024
1,9 mil
2025
7,7 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Active totale
2023
23,9 mil
2024
15,9 mil
2025
26,0 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
99,3 mii
2024
380,3 mii
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 mar. 2021verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 mar. 2023verificat

Datorii curente
2023
3,1 mil
2024
3,5 mil
2025
7,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
3,8 mil
2024
4,0 mil
2025
7,9 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
20,1 mil
2024
11,9 mil
2025
18,2 mil †

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-1,1 mil
2024
-3,0 mil
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
—
2025
280,1 mii

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
—
2025
796,6 mii ≈

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-85,0 mii
2024
—
2025
-4,3 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-7,2 mii
2024
39,8 mii
2025
1,0 mil

SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 mar. 2023verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
7,2 mii
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 24 mar. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2.049,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
29,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
13,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
48,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-17,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-18,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-14,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-20,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-12,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-22,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-566,1 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
78,7 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-644,8 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
31 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
71 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
15,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-16,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,67 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 15,1 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
15,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-20,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-14,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2.049,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 10 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 2052derivat 176

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate48,4 %21 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate-18,0 %25 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate-2,6 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere29,0 %100 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere2.049,9 %97 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x35 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-4,3 %0 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial35/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere99/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate16/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

INTELLIGENT PROTECTION MANAGEMENT CORP. (IPM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 23,6 mil USD în 2025; creștere an/an 2 049,9 %; marjă netă -14,8 %; ROE -20,7 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 29,0 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 2 049,9 %

Ce o infirmă

  • Marja brută: 48,4 %
  • Marja EBIT: -18,0 %
  • Marja FCF: -2,6 %
  • Randament FCF: -4,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 19,6x
P/S
0,6x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−42,3 %)
P/B
0,9x
mediana verticalei 1,8x
sub mediană (−47,1 %)
ROE
-20,7 %
mediana verticalei -4,2 %
sub mediană
Marja netă
-14,8 %
mediana verticalei -4,8 %
sub mediană
Marja EBIT
-18,0 %
mediana verticalei -2,5 %
sub mediană
Venituri an/an
2.049,9 %
mediana verticalei 8,7 %
peste mediană (+23.598,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,4x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
GOOGLAlphabet Inc.3.473,9 mld14,844,3 %50,0 %+15,1 %−12 % / +113 %
APPAppLovin Corporation118,0 mld24,0210,1 %65,9 %+70,0 %−41 % / +850 %
FLUTFlutter Entertainment plc14,4 mld—-14,3 %-7,1 %+16,6 %−60 % / −47 %
SOGPSound Group Inc.8,0 mld321,370,4 %7,1 %+59,4 %−27 % / +235 %
NIQNIQ Global Intelligence plc5,9 mld—-65,3 %-8,0 %+5,7 %+27 % / indisponibil
SIFYSify Technologies Ltd5,5 mld—-4,1 %-2,0 %+9,0 %+13 % / +44 %
MGNIMagnite, Inc.4,0 mld24,120,4 %23,6 %+6,9 %+87 % / +241 %
DJTTrump Media & Technology Group Corp.1,1 mld—-78,9 %-28.867,7 %+1,8 %−65 % / −77 %
HSTMHealthstream Inc906,7 mil42,65,5 %6,2 %+4,3 %+18 % / +18 %
TRIPTripadvisor, Inc.869,6 mil—-67,3 %-19,7 %+3,1 %−50 % / −59 %
NXDRNextdoor Holdings, Inc811,9 mil—-4,3 %-6,4 %+4,2 %indisponibil / indisponibil
SMWBSimilarweb Ltd.731,4 mil—-129,6 %-11,7 %+13,1 %+7 % / +68 %
TBLATaboola.com Ltd.729,6 mil5,514,3 %6,8 %+8,3 %−47 % / −37 %
RZLVRezolve AI plc410,3 mil—-98,7 %-216,7 %+2.224,2 %−60 % / −89 %
YALAYalla Group Limited403,7 mil6,619,6 %43,3 %+0,7 %−22 % / −8 %
BLNDBlend Labs, Inc.271,6 mil——-14,2 %+6,8 %−64 % / −10 %
ZIPZiprecruiter, Inc.265,5 mil10,6—6,2 %−5,3 %−22 % / −72 %
SSTSystem1, Inc.161,9 mil—-581,6 %-50,7 %−22,6 %−53 % / −88 %
SANGSangoma Technologies Corp149,0 mil—-1,9 %-2,1 %−4,3 %−14 % / +54 %
HCATHealth Catalyst, Inc.114,2 mil—-84,6 %-74,2 %+1,5 %−50 % / −79 %
DOYUDouYu International Holdings Ltd113,3 mil—-6,8 %-5,3 %−6,7 %−47 % / −47 %
PODCPodcastOne, Inc.53,5 mil—-16,2 %-5,0 %+18,3 %−28 % / −24 %
GMMGlobal Mofy Ai Limited24,1 mil—-35,8 %-34,5 %+35,3 %−99 % / −100 %
IPMIntelligent Protection Management Corp.15,1 mil—-20,7 %-14,8 %+2.049,9 %−13 % / 0 %
YYAIAiRWA INC.4,2 mil—-19,7 %-43,9 %+101,3 %−100 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IPM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Intelligent Protection Management Corp. (IPM) oferă servicii IT gestionate pentru securitate cibernetică, cloud privat securizat și recuperare în caz de dezastru, în special pentru clienți din industrii reglementate. După tranzacțiile din ianuarie 2025, compania s-a concentrat exclusiv pe această zonă, iar veniturile din al doilea trimestru 2026 au crescut cu 13% până la 6,5 milioane USD.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu de servicii de securitate și cloud privat certificate pentru industrii reglementate, plus o istorie de inovație tehnologică și brevete proprii.
    • Creșterea veniturilor în prima jumătate a lui 2026 și un bilanț fără datorii pe termen lung, ceea ce oferă flexibilitate.
    • Abordare consultativă și dedicată, care diferențiază compania de furnizorii cu oferte standardizate.

    Puncte slabe

    • Dependență mare de un singur client, Newtek, care reprezintă o parte semnificativă din venituri.
    • Pierderi nete în T2 2026 și flux de numerar operațional negativ, cauzate parțial de cerința de capital pentru achiziții.
    • Dimensiune mică a echipei și resurse limitate în comparație cu concurenții mari din domeniu.

    Oportunități

    • Cererea pentru infrastructură AI și pentru servicii de pregătire a datelor pentru AI, anunțate pentru 2026.
    • Extinderea în zona Phoenix și pe Coasta de Vest, unde compania și-a adăugat o echipă de vânzări dedicată.
    • Achiziții de companii sau active complementare, pe care conducerea le evaluează în mod activ.

    Amenințări

    • Presiune asupra prețurilor din partea concurenților mai mari și mai bine finanțați, care ar putea reduce marjele.
    • Riscuri de securitate cibernetică și atacuri legate de conflicte geopolitice, cu posibile costuri crescute pentru asigurare.
    • Dependența de centre de date și de furnizori terți de licențe, care ar putea deveni indisponibile în condiții rezonabile.

    Riscuri

    • Dependența de un client majorridicat

      Un singur client a reprezentat o parte importantă din venituri în 2025. Reducerea comenzilor sau neînnoirea contractelor ar putea afecta semnificativ rezultatele.

    • Incidente de securitateridicat

      Companiei îi sunt încredințate date sensibile ale clienților. O breșă ar putea duce la răspunderi, la daune reputaționale și la pierderea de clienți.

    • Lanțul de aprovizionaremediu

      Întârzierile în livrarea componentelor au amânat recunoașterea veniturilor din achiziții și au influențat costurile. Dacă problemele persistă, marjele ar putea fi afectate.

    • Dependența de centrele de datemediu

      Serviciile de cloud privat depind de licențe la două centre de date terțe. Încetarea acestora ar necesita înlocuirea rapidă a facilităților, ceea ce ar putea fi dificil.

    • Ritmul schimbărilor tehnologicescăzut

      Tehnologiile, inclusiv AI, evoluează rapid. Dacă compania nu își actualizează ofertele, produsele ei ar putea deveni mai puțin competitive.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea veniturilor în primele șase luni ale lui 2026 arată că cererea pentru servicii gestionate și pentru achiziții de echipamente AI poate susține expansiunea, dacă ritmul se menține.
    • Un bilanț fără datorii pe termen lung și lichiditate solidă ar putea permite achiziții strategice sau investiții în noi servicii, fără presiune imediată asupra finanțării.
    • Certificarea SOC 2 Type 1 și contractele extinse cu centrele de date pot consolida poziția companiei în industriile reglementate, unde încrederea contează mult.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile nete s-au adâncit în T2 2026 și fluxul de numerar operațional a rămas negativ, ceea ce ar putea limita capacitatea companiei de a finanța creșterea.
    • Dependența de un client major și reducerea cheltuielilor IT ale acestuia ar putea afecta veniturile dacă nu sunt compensate rapid prin noi contracte.
    • Concurenții mai mari, cu resurse superioare, ar putea presa prețurile și marjele, mai ales dacă funcțiile AI devin standard în piață.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din achiziții și recunoașterea comenzilor amânateT3 2026
    • Ponderea clientului principal în veniturile totalenext 10-K
    • Reluarea profitabilității operaționale și a fluxului de numerarT3 2026
    • Rezultatele lansării soluției AI Data Readiness2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Compania furnizează o gamă largă de servicii IT, printre care servicii de securitate IT gestionate, găzduire cloud privat securizat, backup gestionat și recuperare în caz de dezastru, servicii profesionale, achiziții de echipamente și găzduire web. Ea mai susține și software-ul ManyCam, o aplicație de streaming live și cameră virtuală. Din ianuarie 2025, compania a achiziționat Newtek Technology Solutions și a vândut afacerile de consum Vumber, Paltalk și Camfrog, astfel încât activitatea sa actuală este în întregime orientată spre servicii tehnologice pentru întreprinderi.

    Modelul de venituri combină abonamente sau contracte recurente, cum sunt serviciile de securitate și de backup, cu vânzări de produse hardware și software prin achiziții. Veniturile din achiziții depind de bugetele clienților și pot fi neuniforme de la un trimestru la altul. Compania operă din Jericho, New York, și susține că oferă o abordare consultativă, de tip white glove, pentru clienți din finanțe, drept, sănătate și producție.

    Infrastructura de cloud privat rulează în două centre de date Tier 3 din Phoenix și Edison, pe baza unor acorduri de licență, iar acordul pentru Phoenix a fost extins până în august 2032. Din cauza dependenței de aceste centre, o întrerupere a licențelor sau a alimentării ar putea afecta direct serviciile companiei.

    Segmente

    Servicii IT gestionate

    Include securitatea IT gestionată, backupul și recuperarea în caz de dezastru și găzduirea web, de regulă cu tarife lunare sau contractuale. Raportarea din T2 2026 arată venituri de 3,8 milioane USD din această categorie, cu o creștere de 8,4% față de T2 2025.

    Achiziții de echipamente

    Companiei îi furnizează hardware și software pentru clienți, uneori configurat înainte de livrare. Veniturile au crescut cu 64% în T2 2026, însă lanțul de aprovizionare cu componente de memorie, procesoare și GPU a întârziat livrările, astfel încât o parte din comenzi a rămas nerecunoscută ca venit.

    Piața în context

    Compania activează pe piața serviciilor IT gestionate și a securității cibernetice, descrisă în raportul anual ca fiind extrem de dinamică și în continuă schimbare. Cererea pentru infrastructură AI și pentru migrarea în cloud creează oportunități, dar și presiune asupra prețurilor, pe măsură ce concurența crește.

    Cererea din industriile reglementate, precum finanțele și sănătatea, este un segment important pentru compania IPM, deoarece acestea necesită centre de date certificate și conformitate. Compania invocă și standardul SOC 2 Type 1 obținut în prima jumătate a lui 2026 ca element de diferențiere pe această piață.

    Tendințe

    • Investițiile în infrastructură AIvânt din spate

      Clienții investesc în echipamente pentru inițiative AI, ceea ce a dus la creșterea veniturilor din achiziții în T2 2026. Dacă această cerere se menține, ar putea sprijini veniturile, dar contribuția ei rămâne neuniformă.

    • Deficitul de componente hardwarevânt din față

      Constrângerile de aprovizionare cu memorie, procesoare și GPU au întârziat livrările și au lăsat comenzi nerecunoscute în T2 2026. Dacă lanțurile de aprovizionare nu se normalizează, veniturile ar putea fi amânate către trimestrele viitoare.

    • Cererea pentru securitate ciberneticămixt

      Creșterea numărului de atacuri cibernetice și a riscurilor geopolitice sprijină cererea pentru servicii de securitate gestionată. Totuși, aceleași riscuri cresc și costurile de asigurare și presiunea de a investi în protecție.

    • Reducerea cheltuielilor IT ale unui client importantvânt din față

      Newtek, cel mai mare client, a redus cheltuielile IT, iar compania a compensat prin clienți noi și contracte extinse. Dacă reducerea continuă, dependența de un singur client ar putea afecta veniturile.

    Poziția concurențială

    Concurența este intensă, iar principalii concurenți includ furnizori de servicii IT gestionate precum Konica Minolta Business Solutions, Rackspace Technology, Cognizant, NTT Ltd., Flexential, DXC Technology, Logicalis, Insight Enterprises și CDW. Multe dintre aceste companii au resurse financiare și comerciale mult mai mari.

    Compania se diferențiază prin consultanță personalizată și prin servicii dedicate, în loc de oferte standardizate. Riscul este că unii concurenți au deja funcții AI similare sau superioare, ceea ce ar putea reduce avantajul competitiv dacă nu este susținut prin execuție.

    • Konica Minolta Business Solutions

      Furnizor de servicii IT gestionate menționat în raportul anual ca principal concurent.

    • Rackspace Technology

      Furnizor de cloud și servicii gestionate, menționat printre principalii concurenți.

    • Insight Enterprises

      Integrator de tehnologie care concurează pe servicii gestionate și pe achiziții de echipamente.

    • CDW Corporation

      Furnizor de soluții IT pentru companii, menționat printre concurenții principali.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Intelligent Protection Management Corp. · 17 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Intelligent Protection Management Corp. · 11 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Intelligent Protection Management Corp. · 11 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.