olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Ferroglobe PLC GSM
Metal Mining · SIC 1000 · Verticală: Metal Mining (SIC 1000)
Ferroglobe este unul dintre cei mai mari producători mondiali de siliciu metalic, aliaje pe bază de siliciu și aliaje pe bază de mangan, cu operațiuni pe cinci continente. În exercițiul 2025 vânzările au scăzut puternic, pe fondul supraofertei globale și al importurilor ieftine, ceea ce face ca performanța companiei să fie strâns legată de ciclul metalurgic. Compania a înregistrat o pierdere în 2025 după un profit mic în 2024.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Ferroglobe PLC (GSM) costa 2,93 USD (−24,09 % într-o zi), cu capitalizare 547,5 mil USD, randament al dividendului 1,91 %, beta 0,98, interval pe 52 de săptămâni 2,93–5,45 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 23,2
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 3,43 – 4,52
- sub banda inferioară · %B -0,46 · lățimea benzii 27,3 %
- SMA 50 / 200
- 4,13 / 4,21
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,15 / -0,07
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −33,1 % | −1,1 % | −32,0 pp | — |
| 3 luni | −29,4 % | −0,5 % | −28,9 pp | — |
| 6 luni | −38,1 % | +4,4 % | −42,4 pp | — |
| De la început de an | −36,9 % | +12,3 % | −49,2 pp | — |
| 1 an | −34,9 % | +13,5 % | −48,4 pp | −9,4 % |
| 3 ani | −37,7 % | +76,4 % | −114,1 pp | +102,6 % |
| 5 ani | −57,5 % | +63,7 % | −121,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 1,6 mld | 1,1 mld | 1,8 mld | 2,6 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,3 mld |
| Venituri an/an | +28,7 % | −28,0 % | −29,1 % | +55,4 % | +46,0 % | −36,5 % | −0,4 % | −18,8 % |
| Profit net | 43,7 mil | -280,6 mil | -246,3 mil | -110,6 mil | 440,3 mil | 82,7 mil | 23,5 mil | -170,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −742,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −81,2 % | −71,5 % | −825,2 % |
| EPS diluat | 0,25 | -1,66 | -1,46 | -0,63 | 2,32 | 0,43 | 0,12 | -0,91 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −764,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −81,5 % | −72,1 % | −858,3 % |
| netă % | 1,9 % | -17,4 % | -21,5 % | -6,2 % | 16,9 % | 5,0 % | 1,4 % | -12,8 % |
| Flux de numerar liber | 10,7 mil | -63,6 mil | 124,0 mil | -28,9 mil | 352,9 mil | 94,7 mil | 167,1 mil | -10,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 122,8 mil USD
- Datorie financiară
- 140,0 mil USD
- Datorie netă
- 17,2 mil USD
- Capitaluri proprii
- 692,3 mil USD
- Active totale
- 1,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,20x
- Lichiditate curentă
- 1,66x
- ROE
- -22,4 %
- ROA
- -11,8 %
- Marja FCF
- -0,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,8 mld | 2,6 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 835,5 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 30 apr. 2021verificat |
| Profit brut | 308,9 mil ≈ | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 30 apr. 2021derivat |
| Profit operațional | -184,4 mil | 31,4 mil | 660,5 mil | 196,9 mil | 38,2 mil | -133,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 97,3 mil | 81,6 mil | 73,5 mil | 75,5 mil | 85,0 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EBITDA | — | 128,7 mil ≈ | 742,1 mil ≈ | 270,5 mil ≈ | 113,6 mil ≈ | -48,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 67,0 mil | 149,2 mil | 61,0 mil | 38,8 mil | 21,9 mil | 20,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -222,4 mil | -119,9 mil | 591,8 mil | 156,0 mil | 37,1 mil | -174,6 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 21,9 mil | -4,6 mil | 148,0 mil | 57,5 mil | 16,3 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit net | -246,3 mil | -110,6 mil | 440,3 mil | 82,7 mil | 23,5 mil | -170,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,46 | -0,63 | 2,32 | 0,43 | 0,12 | -0,91 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 169,3 mil | 176,5 mil | 189,6 mil | 190,3 mil | 188,8 mil | 188,4 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | — | — | 0,05 | 0,06 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 190,3 mil
- 2024
- 188,8 mil
- 2025
- 188,4 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 102,7 mil | 114,4 mil | 317,9 mil | 136,5 mil | 133,0 mil | 122,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 242,3 mil | 381,1 mil | 425,5 mil | 310,2 mil | — | — | SEC (XBRL)· 13 mai 2024verificat |
| Stocuri | — | — | 500,1 mil | 383,8 mil | 347,1 mil | 306,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Active curente | 657,2 mil | 804,3 mil | 1,3 mld | 1,0 mld | 817,6 mil | 733,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 620,0 mil | 554,9 mil | 486,2 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mai 2023verificat |
| Fond comercial | 29,7 mil | 29,7 mil | 29,7 mil | 29,7 mil | 14,2 mil | 12,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 20,8 mil | 100,6 mil | 111,8 mil | 138,3 mil | 103,1 mil | 132,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Active totale | 1,3 mld | 1,5 mld | 2,0 mld | 1,8 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 149,2 mil | 206,0 mil | 219,7 mil | 183,4 mil | 158,3 mil | 144,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 102,3 mil | 95,3 mil | 62,1 mil | 31,6 mil | 43,3 mil | 79,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 5,3 mil | 3,7 mil | 15,8 mil | 14,9 mil | 13,9 mil | 60,1 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 432,8 mil | 653,6 mil | 678,5 mil | 494,0 mil | 448,6 mil | 441,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 365,7 mil | 320,0 mil | 756,8 mil | 869,9 mil | 834,2 mil | 692,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 169,2 mil | 187,3 mil | 187,4 mil | 187,9 mil | 186,6 mil | 186,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
- 2023
- 138,3 mil
- 2024
- 103,1 mil
- 2025
- 132,7 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
- 2023
- 187,9 mil
- 2024
- 186,6 mil
- 2025
- 186,9 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 154,3 mil | -1,3 mil | 405,0 mil | 178,4 mil | 243,3 mil | 51,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 30,3 mil | 27,6 mil | 52,1 mil | 83,7 mil | 76,2 mil | 61,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 124,0 mil ≈ | -28,9 mil ≈ | 352,9 mil ≈ | 94,7 mil ≈ | 167,1 mil ≈ | -10,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -31,9 mil | -23,8 mil | -51,8 mil | -81,8 mil | -66,9 mil | -73,1 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -113,3 mil | 10,5 mil | -140,5 mil | -282,1 mil | -175,5 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | — | 9,8 mil | 10,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | — | 2,4 mil | 4,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -81,8 mil
- 2024
- -66,9 mil
- 2025
- -73,1 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
- 2023
- -282,1 mil
- 2024
- -175,5 mil
- 2025
- 3,5 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 547,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,36 – 0,99 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)0,36 – 0,64 (Mijloc 0,47)WACC 8,4 % · FCFF de pornire 7,2 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)0,73 – 0,99 (Mijloc 0,84)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -15,3 % | 18 (față de colegi) | 21 % |
| Marja netă · Calitate | -12,8 % | 42 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -19,9 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -6,4x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,7x | 72 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -1,9 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,8 % | 40 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie29/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate27/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial40/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Ferroglobe PLC (GSM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld USD în 2025; creștere an/an -18,8 %; marjă netă -12,8 %; ROE -25,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,55–0,81 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,65 USD, prețul de 2,93 USD lasă un potențial de -77,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -347,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,7x
Ce o infirmă
- ROIC: -15,3 %
- CAGR venituri 3 ani: -19,9 %
- Acoperirea dobânzilor: -6,4x
- Randament FCF: -1,9 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Metal Mining (SIC 1000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BHPBhp Group Limited | 406,8 mld | 45,2 | 19,5 % | 17,6 % | −7,9 % | +46 % / +31 % |
| SCCOSouthern Copper Corp | 149,3 mld | 23,0 | 53,2 % | 37,3 % | +17,4 % | +35 % / +163 % |
| RIORio Tinto PLC | 106,2 mld | 13,9 | 17,0 % | 17,3 % | +7,4 % | +18 % / +22 % |
| FCXFreeport-McMoRan Inc. | 89,9 mld | 29,2 | 21,8 % | 16,2 % | +1,8 % | +46 % / +68 % |
| HBMHudbay Minerals Inc. | 8,8 mld | 15,4 | 19,7 % | 25,7 % | +9,4 % | +31 % / +388 % |
| CLFCleveland-Cliffs Inc. | 7,3 mld | — | -8,5 % | -2,4 % | −3,0 % | −2 % / −25 % |
| BVNBuenaventura Mining Co Inc | 7,3 mld | 18,1 | 12,6 % | 34,9 % | +40,1 % | +16 % / +202 % |
| MPMP Materials Corp. | 6,4 mld | — | -4,1 % | -19,9 % | +10,1 % | −42 % / +126 % |
| EROEro Copper Corp | 3,2 mld | 12,2 | 34,6 % | 33,6 % | +67,1 % | +21 % / +150 % |
| NEXANexa Resources S.A. | 1,6 mld | 11,9 | 14,6 % | 4,4 % | +8,5 % | +70 % / +103 % |
| IEIvanhoe Electric Inc. | 1,2 mld | — | -8,4 % | -1.138,7 % | +11,8 % | −46 % / −32 % |
| USARUSA Rare Earth, Inc. | 1,1 mld | — | -23,6 % | -2.159,3 % | indisponibil | −39 % / −20 % |
| TMCTMC the metals Co Inc. | 1,0 mld | 4,2 | -1.123,2 % | — | indisponibil | −67 % / +103 % |
| USASAmericas Gold And Silver Corporation | 986,9 mil | — | -61,6 % | -74,1 % | +17,7 % | −31 % / +413 % |
| ASMAvino Silver & Gold Mines Ltd. | 769,3 mil | 79,0 | 7,0 % | 12,2 % | +50,8 % | −15 % / +746 % |
| LARLithium Argentina AG | 682,1 mil | — | -9,5 % | — | +12,9 % | −24 % / −21 % |
| SGMLSigma Lithium Corporation | 626,1 mil | — | -67,4 % | -45,6 % | −27,3 % | −50 % / −81 % |
| GSMFerroglobe PLC | 547,5 mil | — | -25,9 % | -12,8 % | −18,8 % | −35 % / −38 % |
| ALOYRealloys Inc. | 459,5 mil | — | -155,8 % | -5.144,4 % | −5,3 % | −5 % / +68 % |
| THMInternational Tower Hill Mines Ltd | 455,2 mil | — | -2,8 % | — | indisponibil | −10 % / +222 % |
| LZMLifezone Metals Limited | 336,9 mil | — | -16,7 % | -1.289,2 % | +652,2 % | +1 % / −60 % |
| USAUU.s. Gold Corp. | 186,4 mil | — | -55,2 % | — | −30,9 % | −35 % / +239 % |
| PZGParamount Gold Nevada Corp. | 83,9 mil | — | -46,1 % | — | −54,7 % | −20 % / +146 % |
| WWRWestwater Resources, Inc. | 52,5 mil | — | -19,1 % | — | indisponibil | −57 % / −33 % |
| COPRIdaho Copper Corporation | 25,7 mil | — | -187,5 % | — | −63,5 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GSM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (04 aug. 2026), 6-K (18 iun. 2026), 6-K (20 mai 2026), 6-K (05 mai 2026).
Pe scurt
Ferroglobe este unul dintre cei mai mari producători mondiali de siliciu metalic, aliaje pe bază de siliciu și aliaje pe bază de mangan, cu operațiuni pe cinci continente. În exercițiul 2025 vânzările au scăzut puternic, pe fondul supraofertei globale și al importurilor ieftine, ceea ce face ca performanța companiei să fie strâns legată de ciclul metalurgic. Compania a înregistrat o pierdere în 2025 după un profit mic în 2024 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are poziții de lider pe piețele siliciului metalic și aliajelor, cu o bază de producție globală diversificată 1.
- Integrarea verticală și controlul surselor de materii prime oferă un avantaj de cost și stabilitate a aprovizionării 1.
- Recuperarea și vânzarea subproduselor reduc costurile și impactul asupra mediului 1.
Puncte slabe
- Vânzările au scăzut semnificativ în 2025, iar compania a raportat o pierdere, ceea ce arată sensibilitatea la ciclu 1.
- Compania depinde de un număr mic de clienți mari, ceea ce crește expunerea la pierderea unor comenzi importante 1.
- Costurile energetice ridicate și cheltuielile cu depreciere și depreciere accelerată au presat marjele 1.
Oportunități
- Dacă măsurile antidumping și de salvgardare se mențin, producătorii locali ar putea câștiga cotă pe piețele protejate 1.
- Cererea din sectoarele solar și baterii pentru vehicule electrice poate sprijini segmentele cu valoare adăugată 1.
- Reechilibrarea producției între siliciu și aliaje ar putea optimiza costurile în funcție de prețuri 1.
Amenințări
- Importurile ieftine din Asia și supraoferta globală pot continua să presieze prețurile pe piețele europene și nord-americane 1.
- Tarifele și războaiele comerciale pot perturba lanțurile de aprovizionare și pot limita accesul la piețele de export 1.
- Conflictele geopolitice și instabilitatea din Venezuela și Orientul Mijlociu pot afecta operațiunile companiei 1.
Riscuri
- Ciclicitatea industriei metalurgiceridicat
Prețurile și cererea din industria metalurgică sunt volatile, ceea ce poate duce la fluctuații mari ale rezultatelor financiare 1.
- Dependența de costurile energieiridicat
Energia reprezintă o componentă majoră a costurilor, iar creșterile sau întreruperile de alimentare pot reduce semnificativ profitabilitatea 1.
- Concentrarea cliențilormediu
O parte importantă a vânzărilor depinde de un număr limitat de clienți, iar pierderea unora dintre aceștia ar putea afecta veniturile 1.
- Expunerea la comerț și tarifemediu
Noile tarife și măsurile comerciale din SUA, UE și alte state pot afecta rezultatele dacă modifică accesul pe piețe 1.
- Îndatorare ridicatăridicat
Gradul de îndatorare ridicat poate face dificilă deservirea datoriilor, iar încălcarea clauzelor din contractele de finanțare poate duce la accelerarea plății 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din industria auto și construcții se redresează, volumele companiei ar putea reveni la nivelurile anterioare, susținând veniturile 1.
- Măsurile de protecție comercială în Europa și SUA ar putea reduce presiunea importurilor ieftine asupra prețurilor 1.
- Poziția de lider pe piața nord-americană a siliciului metalic și integrarea verticală pot sprijini marjele pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Dacă supraoferta globală persistă, prețurile ar putea rămâne sub presiune și ar putea limita revenirea profitabilității 1.
- Costurile energetice ridicate și ajustările contractelor cu EDF ar putea continua să reducă marjele 1.
- Îndatorarea și restricțiile din contractele de finanțare ar putea limita flexibilitatea financiară a companiei 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor și a prețurilor siliciului metalicQ1 2027
- Efectul măsurilor de salvgardare din UE asupra prețurilor ferosiliciului2027
- Impactul contractelor energetice cu EDF asupra costurilor2027
- Nivelul de îndatorare și respectarea clauzelor financiarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (04 aug. 2026), 6-K (18 iun. 2026), 6-K (20 mai 2026), 6-K (05 mai 2026).
Afacerea
Prin filialele sale operaționale, Ferroglobe produce siliciu metalic, aliaje pe bază de siliciu și aliaje pe bază de mangan și își controlează o parte importantă din materiile prime, inclusiv activități de extracție a cuarțului în Spania, Statele Unite, Canada și Africa de Sud, precum și extracție de cărbune metalurgic cu conținut scăzut de cenușă în Statele Unite 1. Produsele sunt vândute unei baze diverse de clienți din peste 40 de țări, cu concentrare principală în America de Nord și Europa 1. Compania recuperează și vinde cea mai mare parte a subproduselor generate, ceea ce reduce costurile de producție 1.
Structura de costuri este în mare parte variabilă, iar materiile prime principale sunt cuarțul, minereul de mangan, cărbunele, cocsul metalurgic, lemnul și cărbunele de lemn 1. Energia reprezintă una dintre cele mai mari cheltuieli, iar compania își ajustează producția între siliciu metalic și aliaje pentru a profita de prețurile energiei 1. Compania este înregistrată în Regatul Unit și este listată la Nasdaq sub simbolul GSM 1.
Ferroglobe raportează ca emitent privat străin, depunând un formular 20-F la SEC, și aplică IFRS, nu GAAP american 1. Istoria companiei include consolidarea din 2015 a Ferroglobe Spain Metals și Ferroglobe USA, precum și mai multe vânzări de active în 2018, 2019, 2021 și 2023 1.
Segmente
Siliciu metalic
Siliciul metalic este principalul segment de vânzări al companiei și a fost cel mai afectat în 2025, cu o scădere a veniturilor de 40.8% 1. Prețul mediu a scăzut la 2,924 USD pe tonă, iar volumele livrate au scăzut cu 34.0% din cauza cererii slabe 1. Compania are aproximativ 25% din piața globală (exclusiv China) după estimările conducerii 1.
Aliaje pe bază de mangan
Segmentul aliajelor pe bază de mangan a crescut în veniturile din 2025, cu o creștere a veniturilor de 7.5%, deși prețurile medii au scăzut ușor 1. Creșterea a fost determinată de volume mai mari, în timp ce importurile din Asia continuă să pună presiune pe piața europeană 1.
Piața în context
Piața produselor Ferroglobe a fost marcată în 2025 de scăderea prețurilor, cauzată de importuri ieftine rezultate din supraofertă globală și de incertitudinea cererii legată de tarife 1. Cererea din industria auto și din construcții a rămas slabă, iar prețurile din Europa și Asia s-au apropiat din cauza concurenței chineze, în timp ce SUA păstrează un premiu de preț 1. Măsurile de salvgardare din UE au fost finalizate în T4 2025, ceea ce ar putea sprijini prețurile ferosiliciului dacă se mențin 1.
Anumite evoluții pot influența marjele companiei: prețurile energiei din Europa au scăzut, în timp ce în SUA cresc din cauza centrelor de date, iar în Africa de Sud energia rămâne scumpă 1. Costurile cu cărbunele și cocsul au scăzut în 2025, reflectând un nivel suficient de ofertă 1.
Tendințe
- Cerere slabă în industria auto și construcțiivânt din față
Cererea scăzută din sectoarele auto și construcții a afectat mai multe produse ale companiei și a contribuit la scăderea volumelor din 2025 1.
- Importuri ieftine și supraofertă globalăvânt din față
Supraoferta globală, în special din Asia și China, a presat prețurile în Europa și a limitat vânzările companiei 1.
- Măsuri antidumping și de salvgardarevânt din spate
Taxele antidumping și compensatorii impuse de SUA și măsurile de salvgardare din UE pot proteja producătorii locali de importuri subvenționate, dacă rămân în vigoare 1.
- Costuri energetice volatilemixt
Prețurile energiei variază puternic între regiuni, iar contractele cu EDF au influențat costurile în 2025, cu un efect negativ din reevaluarea contractelor energetice 1. Evoluția energiei rămâne un factor de risc și de oportunitate pentru marje 1.
Poziția concurențială
Ferroglobe concurează cu producători globali de siliciu și aliaje, inclusiv producători din China, India și alte țări asiatice, care exercită presiune asupra prețurilor 1. Compania susține că are o poziție de lider în America de Nord pentru siliciu metalic și o cotă importantă în Europa pentru aliajele de mangan, dar concurența din China limitează oportunitățile de vânzare 1.
Avantajul competitiv al companiei se bazează pe integrarea verticală, pe proximitatea față de sursele de materii prime și pe o bază de producție diversificată pe mai multe continente 1. Totuși, presiunea concurenților cu costuri mai mici din Asia și a importurilor subvenționate rămâne un factor important pentru marje 1.
- Producători chinezi de siliciu și aliaje
Producătorii chinezi concurează prin producție locală și prețuri agresive, limitând oportunitățile de vânzare ale companiei pe mai multe piețe 1.
- Producători indieni de aliaje de mangan
Producătorii indieni au fost descriși ca agresivi în prețuri, ceea ce a împins în jos prețurile aliajelor de mangan în 2025 1.
- Importatori asiatici în Europa
Excesul de capacitate din Asia a fost redirecționat către Europa, intensificând concurența asupra producătorilor europeni 1.
- Alți producători nord-americani de siliciu
Pe piața nord-americană, compania are o cotă mare, însă concurența din alți producători și din importuri rămâne relevantă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)03 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)04 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)18 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)05 mai 2026
- Raport anual (emitent străin)26 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 feb. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 nov. 2025
- Raport curent (emitent străin)05 aug. 2025
- Raport curent (emitent străin)02 iul. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ferroglobe PLC · 26 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.