olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
U.S. Gold Corp. USAU
Metal Mining · SIC 1000 · Verticală: Metal Mining (SIC 1000)
U.S. Gold Corp. este o companie de explorare a aurului și a metalelor prețioase, care nu generează venituri și se concentrează pe dezvoltarea proiectului CK Gold din Wyoming. Compania are un plan de finanțare în curs, fiindcă proiectul necesită capital considerabil, iar faptul că există o îndoială semnificativă privind continuitatea activității face ca finanțarea să fie decisivă în perioada următoare.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea U.S. Gold Corp. (USAU) costa 11,28 USD (+12,24 % într-o zi), cu capitalizare 186,4 mil USD, beta 1,07, interval pe 52 de săptămâni 10,05–22,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): profit net de -4,6 mil USD, EPS diluat -0,28 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 9,39 – 13,94
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 39,0 %
- SMA 50 / 200
- 13,88 / 15,54
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,93 / -0,98
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −21,0 % | −1,1 % | −19,9 pp | — |
| 3 luni | −24,9 % | −0,5 % | −24,4 pp | — |
| 6 luni | −34,5 % | +4,4 % | −38,9 pp | — |
| De la început de an | −41,9 % | +12,3 % | −54,2 pp | — |
| 1 an | −23,3 % | +13,5 % | −36,9 pp | −9,4 % |
| 3 ani | +226,0 % | +76,4 % | +149,6 pp | +67,8 % |
| 5 ani | +13,8 % | +63,7 % | −49,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2027 · 31 iul. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | -2,1 mil | -5,1 mil | -3,2 mil | -3,6 mil | -4,6 mil | -5,3 mil | -5,5 mil | -4,8 mil |
| Profit înainte de impozit | -2,1 mil | -6,4 mil | -7,8 mil | -2,1 mil | -4,5 mil | -5,3 mil | -5,4 mil | -4,6 mil |
| Profit net | -2,1 mil | -6,4 mil | -7,8 mil | -2,1 mil | -4,5 mil | -5,3 mil | -5,4 mil | -4,6 mil |
| EPS diluat | -0,20 | -0,54 | -0,62 ≈ | -0,15 | -0,31 | -0,35 | -0,33 ≈ | -0,28 |
| Flux de numerar operațional | -1,8 mil ≈ | -3,1 mil ≈ | -2,7 mil | -3,3 mil | -3,8 mil ≈ | -5,0 mil ≈ | -6,1 mil | -3,5 mil |
| Investiții (capex) | — | — | 0 | — | — | 804,8 mii ≈ | -1,9 mil | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -8,0 mil | -5,2 mil | -12,4 mil | -13,9 mil | -7,6 mil | -6,9 mil | -20,6 mil | -17,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -3,80 | -1,92 | -0,90 | -0,74 | -1,80 | -1,15 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | -8,6 mil | -12,8 mil | -8,9 mil | indisponibil | -9,9 mil | -18,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 apr. 2026
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 48,8 mil USD
- Active totale
- 50,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 51,97x
- ROE
- -57,0 %
- ROA
- -45,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | -12,4 mil | -15,0 mil | -9,4 mil | -7,3 mil | -13,0 mil | -19,0 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -12,4 mil | -13,9 mil | -7,6 mil | -6,9 mil | -20,6 mil | -17,2 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Profit net | -12,4 mil | -13,9 mil | -7,6 mil | -6,9 mil | -20,6 mil | -17,2 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| EPS diluat | -3,80 | -1,92 | -0,90 | -0,74 | -1,80 | -1,15 | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 7,3 mil | 8,4 mil | 9,4 mil | 11,4 mil | 15,0 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
- 2024
- 9,4 mil
- 2025
- 11,4 mil
- 2026
- 15,0 mil
SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active curente | 14,1 mil | 9,9 mil | 8,4 mil | 6,5 mil | 8,9 mil | 32,2 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 172,2 mii | 349,9 mii | 490,9 mii | 458,1 mii | 431,9 mii | 2,3 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Active totale | 31,3 mil | 27,5 mil | 24,2 mil | 22,6 mil | 24,9 mil | 50,2 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 619,0 mii | 1,1 mil | 346,7 mii | 352,8 mii | 636,7 mii | 495,1 mii | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Datorii curente | 619,0 mii | 1,1 mil | 378,8 mii | 452,8 mii | 880,0 mii | 619,5 mii | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Datorii totale | 823,7 mii | 4,3 mil | 5,3 mil | 5,1 mil | 13,3 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Capital propriu | 30,1 mil † | 23,2 mil † | 18,9 mil † | 17,5 mil † | 11,6 mil † | 48,8 mil † | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -8,6 mil | -12,6 mil | -8,7 mil | -7,1 mil | -9,9 mil | -18,2 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 43,0 mii | 179,0 mii | 177,5 mii | — | 6,2 mii | 3,3 mii | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -8,6 mil ≈ | -12,8 mil ≈ | -8,9 mil ≈ | — | -9,9 mil ≈ | -18,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 2,5 mil | -179,0 mii | 2,6 mil | — | -6,2 mii | -1,9 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 17,0 mil | 8,2 mil | 4,8 mil | 4,8 mil | 12,5 mil | 42,6 mil | SEC (XBRL)· 29 iul. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 186,4 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -17,0 % | 0 (pe interval fix) | 40 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 37,2x | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -9,9 % | 0 (pe interval fix) | 40 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
U.S. GOLD CORP. (USAU). Ultimul exercițiu complet: 2017; date până la 2026-07-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an -30,9 %; ROE -55,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 37,2x
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -17,0 %
- Randament FCF: -9,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Metal Mining (SIC 1000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BHPBhp Group Limited | 406,8 mld | 45,2 | 19,5 % | 17,6 % | −7,9 % | +46 % / +31 % |
| SCCOSouthern Copper Corp | 149,3 mld | 23,0 | 53,2 % | 37,3 % | +17,4 % | +35 % / +163 % |
| RIORio Tinto PLC | 106,2 mld | 13,9 | 17,0 % | 17,3 % | +7,4 % | +18 % / +22 % |
| FCXFreeport-McMoRan Inc. | 89,9 mld | 29,2 | 21,8 % | 16,2 % | +1,8 % | +46 % / +68 % |
| HBMHudbay Minerals Inc. | 8,8 mld | 15,4 | 19,7 % | 25,7 % | +9,4 % | +31 % / +388 % |
| CLFCleveland-Cliffs Inc. | 7,3 mld | — | -8,5 % | -2,4 % | −3,0 % | −2 % / −25 % |
| BVNBuenaventura Mining Co Inc | 7,3 mld | 18,1 | 12,6 % | 34,9 % | +40,1 % | +16 % / +202 % |
| MPMP Materials Corp. | 6,4 mld | — | -4,1 % | -19,9 % | +10,1 % | −42 % / +126 % |
| EROEro Copper Corp | 3,2 mld | 12,2 | 34,6 % | 33,6 % | +67,1 % | +21 % / +150 % |
| NEXANexa Resources S.A. | 1,6 mld | 11,9 | 14,6 % | 4,4 % | +8,5 % | +70 % / +103 % |
| IEIvanhoe Electric Inc. | 1,2 mld | — | -8,4 % | -1.138,7 % | +11,8 % | −46 % / −32 % |
| USARUSA Rare Earth, Inc. | 1,1 mld | — | -23,6 % | -2.159,3 % | indisponibil | −39 % / −20 % |
| TMCTMC the metals Co Inc. | 1,0 mld | 4,2 | -1.123,2 % | — | indisponibil | −67 % / +103 % |
| USASAmericas Gold And Silver Corporation | 986,9 mil | — | -61,6 % | -74,1 % | +17,7 % | −31 % / +413 % |
| ASMAvino Silver & Gold Mines Ltd. | 769,3 mil | 79,0 | 7,0 % | 12,2 % | +50,8 % | −15 % / +746 % |
| LARLithium Argentina AG | 682,1 mil | — | -9,5 % | — | +12,9 % | −24 % / −21 % |
| SGMLSigma Lithium Corporation | 626,1 mil | — | -67,4 % | -45,6 % | −27,3 % | −50 % / −81 % |
| GSMFerroglobe PLC | 547,5 mil | — | -25,9 % | -12,8 % | −18,8 % | −34 % / −49 % |
| ALOYRealloys Inc. | 459,5 mil | — | -155,8 % | -5.144,4 % | −5,3 % | −5 % / +68 % |
| THMInternational Tower Hill Mines Ltd | 455,2 mil | — | -2,8 % | — | indisponibil | −10 % / +222 % |
| LZMLifezone Metals Limited | 336,9 mil | — | -16,7 % | -1.289,2 % | +652,2 % | +1 % / −60 % |
| USAUU.s. Gold Corp. | 186,4 mil | — | -55,2 % | — | −30,9 % | −23 % / +226 % |
| PZGParamount Gold Nevada Corp. | 83,9 mil | — | -46,1 % | — | −54,7 % | −20 % / +146 % |
| WWRWestwater Resources, Inc. | 52,5 mil | — | -19,1 % | — | indisponibil | −57 % / −33 % |
| COPRIdaho Copper Corporation | 25,7 mil | — | -187,5 % | — | −63,5 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru USAU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
U.S. Gold Corp. este o companie de explorare a aurului și a metalelor prețioase, care nu generează venituri și se concentrează pe dezvoltarea proiectului CK Gold din Wyoming. Compania are un plan de finanțare în curs, fiindcă proiectul necesită capital considerabil, iar faptul că există o îndoială semnificativă privind continuitatea activității face ca finanțarea să fie decisivă în perioada următoare 1.
SWOT
Puncte tari
- Proiectul CK Gold are un studiu de fezabilitate finalizat, cu rezerve estimate și toate permisele necesare pentru construcție declarate ca obținute 1.
- Compania a reușit să atragă capital prin plasamente private, inclusiv în decembrie 2025, ceea ce arată accesul la piețele de capital 1.
- Portofoliul include trei proprietăți în Wyoming, Nevada și Idaho, ceea ce oferă o bază diversificată de explorare 1.
Puncte slabe
- Compania nu are venituri și nici istoric de producție, iar dependența de finanțări externe este mare 1.
- Există o îndoială semnificativă privind continuarea activității, iar resursele de numerar nu sunt suficiente pentru a finanța construcția proiectului 1.
- Pierderile nete acumulate sunt considerabile, iar controalele interne și tardarea unor raportări au fost semnalate ca deficiențe anterioare 1.
Oportunități
- Realizarea finanțării proiectului CK Gold ar putea permite trecerea de la explorare la producție, dacă condițiile pieței sunt favorabile 1.
- Extinderea rezervelor prin programul de foraj planificat la CK Gold ar putea adăuga valoare proiectului 2.
- Dezvoltarea proprietăților Keystone și Challis ar putea crea potențial suplimentar, dacă rezultatele explorării sunt pozitive 1.
Amenințări
- Dacă finanțarea nu este obținută pe condiții acceptabile, construcția proiectului ar putea fi amânată pe termen nedeterminat sau abandonată 1.
- Scăderea prețurilor metalelor ar putea reduce valoarea economică a proiectului și atractivitatea pentru finanțatori 1.
- Expirarea permisului industrial sau condițiile impuse pentru reluarea construcției ar putea obliga compania să reaplice printr-un proces lung 2.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Compania ar putea să nu își poată continua activitatea dacă nu obține finanțare suplimentară sau o tranzacție strategică 1.
- Finanțarea proiectului CK Goldridicat
Investiția necesară este mult mai mare decât resursele actuale, iar finanțarea ar putea fi foarte diluativă sau ar putea impune garanții asupra activelor 1.
- Permisul industrialmediu
Permisul pentru CK Gold este supus unui termen de expirare, iar reluarea construcției depinde de demonstrarea capacității financiare 2.
- Calitatea controalelor internemediu
Au existat întârzieri în depunerea raportărilor, ceea ce ar putea afecta încrederea investitorilor și accesul la capital dacă problemele se repetă 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă finanțarea pentru CK Gold este obținută, proiectul ar putea deveni o operațiune de producție cu o valoare economică semnificativă, susținută de un studiu de fezabilitate favorabil 1.
- Permisele deja obținute reduc o parte din riscurile reglementare care afectează de obicei proiectele miniere în stadiu timpuriu 1.
- Diversificarea în trei proprietăți oferă potențial de creștere suplimentar, în cazul în care explorarea din Nevada și Idaho produce rezultate bune 1.
Ce ar strica teza
- Lipsa veniturilor și dependența de finanțări externe ar putea conduce la diluarea acționarilor existenți dacă proiectul nu este finanțat pe condiții favorabile 1.
- Îndoiala semnificativă privind continuitatea activității ar putea forța compania să își reducă sau să își lichideze interesele miniere dacă nu își obține resursele 1.
- Întârzierea construcției sau pierderea permisului ar putea prelungi perioada fără venituri și ar putea crește costurile proiectului 2.
De urmărit
- Anunțarea finanțării pentru proiectul CK Gold2027
- Condițiile de reluare a construcției conform permisului industrialQ1 2027
- Rezultatele programului de foraj la CK Gold2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
U.S. Gold Corp., fostă Dataram Corporation, este o companie de explorare și dezvoltare a aurului și a altor metale prețioase, cu proprietăți miniere în Wyoming, Nevada și Idaho 1. Compania nu are venituri din operațiuni și nu produce metale din proprietățile sale, fiind încă într-o fază de dezvoltare. Cea mai avansată proprietate este proiectul CK Gold din Wyoming, pentru care a fost întocmit un studiu de fezabilitate în martie 2026 1.
Segmente
Proiectul CK Gold (Wyoming)
Cel mai avansat proiect, cu rezerve estimate și studiu de fezabilitate finalizat în martie 2026. Permisul industrial a fost prelungit până în decembrie 2027, cu condiția ca lucrările de construcție să reînceapă doar după demonstrarea capacității financiare 2.
Proiectul Keystone (Nevada)
Proprietate aflată în explorare, fără resurse sau rezerve estimate în prezent. Compania își propune să îmbunătățească înțelegerea depozitului, dar existența unor cantități exploatabile nu este stabilită 1.
Piața în context
Compania activează în sectorul explorării și dezvoltării metalelor prețioase, unde proiectele din faza de pre-producție depind în mare măsură de capitalul disponibil și de prețurile aurului, cuprului și argintului. Prețul metalelor influențează atât valoarea economică a proiectului, cât și condițiile în care pot fi atrase finanțări 1.
Piața finanțărilor pentru companiile miniere, inclusiv costul creditului și condițiile din piețele de capital, poate influența capacitatea companiei de a obține fonduri pentru construcția proiectului CK Gold 1.
Tendințe
- Prețul metalelor prețioasemixt
Prețurile ridicate ale aurului, cuprului și argintului ar putea îmbunătăți condițiile de finanțare și valoarea economică a proiectului, dacă aceste niveluri se mențin 1.
- Condițiile de creditare și finanțarevânt din față
Costul împrumuturilor și disponibilitatea capitalului în sectorul minier pot limita sau întârzia finanțarea necesară dezvoltării proiectului, ceea ce ar putea afecta calendarul de construcție 1.
- Interes pentru proiecte de metale criticevânt din spate
Proiectele care includ cupru și argint, pe lângă aur, ar putea atrage interes din partea investitorilor și a finanțatorilor interesați de diversificare, dacă studiile de fezabilitate confirmă viabilitatea economică 1.
- Reglementări și permisemixt
Permisele de mediu și industriale pot fi extinse sau reînnoite, dar condiționările privind reluarea construcției adaugă incertitudine privind calendarul proiectului 2.
Poziția concurențială
Compania nu produce încă metale și concurează pentru capital de investiții și pentru atenția finanțatorilor cu alte companii de explorare și dezvoltare a metalelor prețioase. Sursele furnizate nu identifică în mod explicit competitorii direcți ai companiei.
Într-un sector în care proiectele aflate în dezvoltare concurează pentru aceleași finanțări, avansarea studiului de fezabilitate și obținerea permiselor pot constitui elemente diferențiatoare față de alte proiecte aflate în stadii timpurii 1.
- Alte companii de explorare a aurului din SUA
Companii de explorare și dezvoltare care concurează pentru același capital de investiții, fără a fi identificate în sursele furnizate.
- Proiecte de dezvoltare minieră din vestul SUA
Proiecte aflate în același stadiu de finanțare, care concurează pentru aceiași finanțatori din sectorul minier.
- Companii cu producție de cupru și argint
Companii care exploatează metale asociate proiectului CK Gold și care pot concura pentru atenția investitorilor interesați de metale de bază.
- Companii de explorare cu resurse în Nevada și Idaho
Companii active în aceleași regiuni geografice ca proprietățile Keystone și Challis, fără identificare precisă în sursele furnizate.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent15 oct. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial11 sept. 2026
- Convocare AGA (proxy)27 aug. 2026
- Raport anual29 iul. 2026
- Raport curent22 mai 2026Alte evenimente
- Raport curent15 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 apr. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent03 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial16 mar. 2026
- Convocare AGA (proxy)10 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-04-30 · SEC / U.S. Gold Corp. · 29 iul. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-31 · SEC / U.S. Gold Corp. · 11 sept. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / U.S. Gold Corp. · 02 aug. 2016
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.