olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Hudbay Minerals Inc. HBM
Metal Mining · SIC 1000 · Verticală: Metal Mining (SIC 1000)
Hudbay Minerals Inc. este o companie canadiană care depune rapoarte anuale la SEC pe formularul 40-F, conform sistemului multijurisdicțional dintre Statele Unite și Canada. Documentul sursă este raportul pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2025, depus la 27 martie 2026, care include situațiile financiare auditate și analiza conducerii.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Hudbay Minerals Inc. (HBM) costa 22,22 USD (+3,64 % într-o zi), cu capitalizare 8,8 mld USD, P/E 15,4 pe un EPS diluat de 1,44 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,06 %, beta 1,86, interval pe 52 de săptămâni 14,58–31,87 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 39,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 20,64 – 26,36
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,28 · lățimea benzii 24,3 %
- SMA 50 / 200
- 25,73 / 24,82
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,10 / -1,02
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −18,5 % | −1,1 % | −17,4 pp | — |
| 3 luni | −14,2 % | −0,5 % | −13,8 pp | — |
| 6 luni | −7,4 % | +4,4 % | −11,8 pp | — |
| De la început de an | +11,9 % | +12,3 % | −0,4 pp | — |
| 1 an | +49,6 % | +13,5 % | +36,1 pp | −10,3 % |
| 3 ani | +375,8 % | +76,4 % | +299,4 pp | +67,8 % |
| 5 ani | +226,8 % | +63,7 % | +163,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 25 din propriul istoric de 4 trimestre (min 13,8, mediană 21,9, max 40,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | 2,2 mld |
| Venituri an/an | +5,0 % | −16,0 % | −11,7 % | +37,5 % | −2,7 % | +15,6 % | +19,6 % | +9,4 % |
| Profit net | 85,4 mil | -343,8 mil | -144,6 mil | -244,4 mil | 70,4 mil | 66,4 mil | 76,7 mil | 568,5 mil |
| Profit net an/an | −38,9 % | −502,5 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −5,7 % | +15,5 % | +641,2 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -0,55 | -0,93 | 0,27 | 0,22 | 0,20 | 1,44 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −18,5 % | −9,1 % | +620,0 % |
| netă % | 5,8 % | -27,8 % | -13,2 % | -16,3 % | 4,8 % | 3,9 % | 3,8 % | 25,7 % |
| Flux de numerar liber | 288,7 mil | 51,7 mil | -121,7 mil | 32,9 mil | 178,8 mil | 195,8 mil | 319,1 mil | 240,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 568,9 mil USD
- Datorie financiară
- 1,0 mld USD
- Datorie netă
- 439,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 3,2 mld USD
- Active totale
- 6,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,31x
- Lichiditate curentă
- 0,95x
- ROE
- 19,3 %
- ROA
- 9,7 %
- Marja FCF
- 10,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 39,0 mil | 131,0 mil | 276,9 mil | 392,5 mil | 553,8 mil | 743,2 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -37,2 mil | 18,3 mil | 214,3 mil | 297,1 mil | 400,3 mil | 916,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 363,6 mil | 359,8 mil | 339,1 mil | 393,1 mil | 428,0 mil | 441,2 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 326,4 mil ≈ | 378,0 mil ≈ | 553,4 mil ≈ | 690,2 mil ≈ | 828,3 mil ≈ | 1,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -179,1 mil | -202,8 mil | 95,8 mil | 151,8 mil | 251,6 mil | 912,0 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -34,5 mil | 41,6 mil | 25,4 mil | 82,3 mil | 183,8 mil | 347,7 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Profit net | -144,6 mil | -244,4 mil | 70,4 mil | 66,4 mil | 76,7 mil | 568,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,55 | -0,93 | 0,27 | 0,22 | 0,20 | 1,44 | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 261,3 mil | 261,5 mil | 262,2 mil | 311,0 mil | 377,3 mil | 396,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,01 | — | — | — | 0,01 | 0,01 | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 311,0 mil
- 2024
- 377,3 mil
- 2025
- 396,6 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 439,1 mil | 271,0 mil | 225,7 mil | 249,8 mil | 541,8 mil | 568,9 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 141,2 mil | 204,1 mil | 113,2 mil | 203,4 mil | 235,5 mil | 377,8 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 143,1 mil | 158,5 mil | 155,0 mil | 207,3 mil | 197,4 mil | 199,2 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Active curente | 755,7 mil | 656,7 mil | 524,2 mil | 673,2 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,7 mld | 3,7 mld | 3,6 mld | 4,3 mld | 4,2 mld | 4,7 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | 0 | 75,3 mil | 69,2 mil | 72,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,4 mil | 5,9 mil | 4,8 mil | 4,0 mil | 5,5 mil | 7,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Active totale | 4,7 mld | 4,6 mld | 4,3 mld | 5,3 mld | 5,5 mld | 6,2 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 233,1 mil | 207,8 mil | 211,5 mil | 239,3 mil | 270,2 mil | 342,8 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | — | — | 0 | 472,1 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 536,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 448,8 mil | 509,2 mil | 447,6 mil | 537,4 mil | 537,2 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,0 mld | 3,1 mld | 2,8 mld | 3,1 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,7 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 2,2 mld | 2,6 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 261,3 mil | — | — | — | 394,9 mil | 395,5 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
- 2023
- 4,0 mil
- 2024
- 5,5 mil
- 2025
- 7,1 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
- 2023
- —
- 2024
- 394,9 mil
- 2025
- 395,5 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 239,5 mil | 385,1 mil | 487,8 mil | 476,9 mil | 666,2 mil | 707,3 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 361,2 mil | 352,2 mil | 309,0 mil | 281,1 mil | 347,1 mil | 466,7 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -121,7 mil ≈ | 32,9 mil ≈ | 178,8 mil ≈ | 195,8 mil ≈ | 319,1 mil ≈ | 240,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -359,0 mil | -376,3 mil | -337,7 mil | -271,8 mil | -382,9 mil | -468,4 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 162,1 mil | -175,9 mil | -196,3 mil | -182,4 mil | 10,2 mil | -214,4 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 3,8 mil | 4,1 mil | 4,0 mil | 4,5 mil | 5,5 mil | 5,6 mil | SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -271,8 mil
- 2024
- -382,9 mil
- 2025
- -468,4 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
- 2023
- -182,4 mil
- 2024
- 10,2 mil
- 2025
- -214,4 mil
SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 66 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie75
- Evaluare56
- Calitate61
- Creștere100
- Randamente41
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 17,44 – 51,37 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDA42,49 – 51,37 (Mijloc 45,87)4 firme folosite · multiplul median 13,7x · quartile 12,7x – 15,3xCLF, ERO, FCX, SCCO
- Colegi: P/E17,44 – 35,38 (Mijloc 23,05)8 firme folosite · multiplul median 16,0x · quartile 12,1x – 24,6xBHP, BVN, ERO, FCX, NEXA, RIO, SCCO, TMC
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului0,19 – 0,25 (Mijloc 0,21)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 66/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 16,5 % | 73 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 25,7 % | 84 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 42,3 % | 18 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 14,8 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 74,7 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,3x | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 12 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 15,4x | 56 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 6,8x | 75 (pe interval fix) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 2,7 % | 34 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,1 % | 1 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 2,3 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie75/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate61/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente41/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare56/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
Hudbay Minerals Inc. (HBM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,2 mld USD în 2025; creștere an/an 9,4 %; marjă netă 25,7 %; ROE 19,7 %; datorie netă/EBITDA 0,3x.
Intervalul de valoare estimat este 29,97–43,37 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 34,46 USD, prețul de 22,22 USD lasă un potențial de 55,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 35,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 16,5 %
- Marja netă: 25,7 %
- CAGR venituri 3 ani: 14,8 %
- CAGR EPS 3 ani: 74,7 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,3x
- EV/EBITDA: 6,8x
- Rata de distribuire (FCF): 2,3 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 42,3 %
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,1 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Metal Mining (SIC 1000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BHPBhp Group Limited | 406,8 mld | 45,2 | 19,5 % | 17,6 % | −7,9 % | +46 % / +31 % |
| SCCOSouthern Copper Corp | 149,3 mld | 23,0 | 53,2 % | 37,3 % | +17,4 % | +35 % / +163 % |
| RIORio Tinto PLC | 106,2 mld | 13,9 | 17,0 % | 17,3 % | +7,4 % | +18 % / +22 % |
| FCXFreeport-McMoRan Inc. | 89,9 mld | 29,2 | 21,8 % | 16,2 % | +1,8 % | +46 % / +68 % |
| HBMHudbay Minerals Inc. | 8,8 mld | 15,4 | 19,7 % | 25,7 % | +9,4 % | +50 % / +376 % |
| CLFCleveland-Cliffs Inc. | 7,3 mld | — | -8,5 % | -2,4 % | −3,0 % | −2 % / −25 % |
| BVNBuenaventura Mining Co Inc | 7,3 mld | 18,1 | 12,6 % | 34,9 % | +40,1 % | +16 % / +202 % |
| MPMP Materials Corp. | 6,4 mld | — | -4,1 % | -19,9 % | +10,1 % | −42 % / +126 % |
| EROEro Copper Corp | 3,2 mld | 12,2 | 34,6 % | 33,6 % | +67,1 % | +21 % / +150 % |
| NEXANexa Resources S.A. | 1,6 mld | 11,9 | 14,6 % | 4,4 % | +8,5 % | +70 % / +103 % |
| IEIvanhoe Electric Inc. | 1,2 mld | — | -8,4 % | -1.138,7 % | +11,8 % | −46 % / −32 % |
| USARUSA Rare Earth, Inc. | 1,1 mld | — | -23,6 % | -2.159,3 % | indisponibil | −39 % / −20 % |
| TMCTMC the metals Co Inc. | 1,0 mld | 4,2 | -1.123,2 % | — | indisponibil | −67 % / +103 % |
| USASAmericas Gold And Silver Corporation | 986,9 mil | — | -61,6 % | -74,1 % | +17,7 % | −31 % / +413 % |
| ASMAvino Silver & Gold Mines Ltd. | 769,3 mil | 79,0 | 7,0 % | 12,2 % | +50,8 % | −15 % / +746 % |
| LARLithium Argentina AG | 682,1 mil | — | -9,5 % | — | +12,9 % | −24 % / −21 % |
| SGMLSigma Lithium Corporation | 626,1 mil | — | -67,4 % | -45,6 % | −27,3 % | −50 % / −81 % |
| GSMFerroglobe PLC | 547,5 mil | — | -25,9 % | -12,8 % | −18,8 % | −34 % / −49 % |
| ALOYRealloys Inc. | 459,5 mil | — | -155,8 % | -5.144,4 % | −5,3 % | −5 % / +68 % |
| THMInternational Tower Hill Mines Ltd | 455,2 mil | — | -2,8 % | — | indisponibil | −10 % / +222 % |
| LZMLifezone Metals Limited | 336,9 mil | — | -16,7 % | -1.289,2 % | +652,2 % | +1 % / −60 % |
| USAUU.s. Gold Corp. | 186,4 mil | — | -55,2 % | — | −30,9 % | −35 % / +239 % |
| PZGParamount Gold Nevada Corp. | 83,9 mil | — | -46,1 % | — | −54,7 % | −20 % / +146 % |
| WWRWestwater Resources, Inc. | 52,5 mil | — | -19,1 % | — | indisponibil | −57 % / −33 % |
| COPRIdaho Copper Corporation | 25,7 mil | — | -187,5 % | — | −63,5 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HBM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 14,47 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 25,46 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 38,19 Randament total 72 % · Pe an 72 % |
| 3 ani | 17,10 Randament total -23 % · Pe an -8 % | 33,55 Randament total 51 % · Pe an 15 % | 54,82 Randament total 147 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 20,21 Randament total -9 % · Pe an -2 % | 44,22 Randament total 100 % · Pe an 15 % | 78,67 Randament total 255 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 8,39
- Marja netă± 5,87
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,39
- Diluare anuală± 0,49
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (23 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (28 sept. 2026), 6-K (31 iul. 2026), 6-K (29 iul. 2026).
Pe scurt
Hudbay Minerals Inc. este o companie canadiană care depune rapoarte anuale la SEC pe formularul 40-F, conform sistemului multijurisdicțional dintre Statele Unite și Canada. Documentul sursă este raportul pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2025, depus la 27 martie 2026, care include situațiile financiare auditate și analiza conducerii.
SWOT
Puncte tari
- Situații financiare auditate fără rezerve și control intern cu opinie favorabilă a auditorului.
- Raportare în dolari americani, cu referințe clare la dolarii canadieni, facilitând lectura pentru investitorii internaționali.
- Comitet de audit cu membri considerați experți financiari și cod de etică publicat.
Puncte slabe
- Raportul disponibil nu conține detalii operaționale despre producție sau proiecte, ceea ce limitează evaluarea.
- Multe informații sunt incorporate prin referință în documente separate, ceea ce complică verificarea rapidă.
- Practicile de guvernanță diferă de cele ale companiilor americane listate la NYSE.
Oportunități
- Dacă informațiile operaționale din formularul anual vor confirma dezvoltarea proiectelor, transparența ar putea sprijini încrederea investitorilor.
- Listarea dublă la Toronto și NYSE ar putea atrage o bază mai largă de investitori.
- Raportarea standardizată a siguranței miniere ar putea deveni un punct de diferențiere în dialogul cu investitorii.
Amenințări
- Cerințele de raportare multiple, canadiene și americane, cresc costurile de conformitate.
- Dacă rectificările situațiilor financiare ar apărea, ar putea fi necesară recuperarea remunerației executive.
- Riscurile operaționale din activitatea minieră, descrise în documentele incorporate, ar putea afecta rezultatele.
Riscuri
- Lipsa datelor operaționale în sursămediu
Raportul nu conține informații despre producție, costuri sau proiecte, astfel că evaluarea riscurilor operaționale rămâne incompletă.
- Rectificări ale situațiilor financiarescăzut
Dacă ar fi necesare rectificări, politica de recuperare a remunerației ar putea fi declanșată, cu impact asupra reputației și costurilor.
- Riscuri de siguranță minierămediu
Incidentele de siguranță, dacă ar apărea, ar putea atrage sancțiuni și ar necesita raportare conform legii Dodd-Frank.
- Diferențele de guvernanțăscăzut
Regulile canadiene, mai puțin stricte pentru unele aspecte, ar putea diferi de așteptările investitorilor americani.
- Controlul internscăzut
Chiar și sistemele eficiente au limite inerente, iar schimbările de condiții ar putea face controalele mai puțin adecvate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Situațiile financiare auditate fără rezerve și controlul intern cu opinie favorabilă ar putea sprijini încrederea investitorilor.
- Raportarea în dolari americani și în dolari canadieni face ca informațiile să fie accesibile unei baze largi de investitori.
- Un comitet de audit cu membri experți financiari ar putea reduce riscul de erori în raportare.
Ce ar strica teza
- Lipsa detaliilor operaționale în sursa disponibilă face dificilă evaluarea performanței de producție.
- Cerințele de raportare multiple ar putea crește costurile administrative fără un beneficiu clar în sursă.
- Dacă riscurile de siguranță minieră s-ar materializa, ar putea urma sancțiuni și presiuni asupra reputației.
De urmărit
- Informații operaționale din formularul informațiilor anuale (AIF)next 10-K
- Rezultate trimestriale și eventuale rectificări ale situațiilor financiareQ1 2027
- Modificări ale politicii de recuperare a remunerației2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (23 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (28 sept. 2026), 6-K (31 iul. 2026), 6-K (29 iul. 2026).
Afacerea
Sursa disponibilă este doar pagina de copertă și anexele raportului Form 40-F pentru anul 2025, care descriu structura de raportare a companiei și documentele incluse prin referință, precum formularul informațiilor anuale (AIF), situațiile financiare auditate și analiza conducerii. Situațiile financiare sunt întocmite conform standardelor IFRS, iar valorile sunt exprimate în dolari americani, cu referințe și la dolari canadieni. Compania este emitent străin privat și este listată la Bursa de Valori din Toronto, respectiv la NYSE, aplicându-și regulile de guvernanță canadiene.
Raportul nu conține detalii operaționale despre activitatea minieră, producția sau proiectele companiei, acestea fiind descrise, potrivit sursei, în formularul informațiilor anuale incorporat prin referință. Din textul disponibil reiese că Deloitte LLP a auditat situațiile financiare și controlul intern asupra raportării financiare, cu o opinie fără rezerve.
Structura de guvernanță prevede un comitet de audit format din patru membri, toți considerați experți financiari în sensul regulilor Comisiei, iar compania a adoptat un cod de etică aplicabil directorului general, directorului financiar și contabilului șef.
Segmente
Raportare financiară și documente anuale
Compania prezintă rezultatele prin situații financiare IFRS auditate pentru 2025 și 2024, completate de analiza conducerii, documente incluse prin referință în raportul 40-F.
Guvernanță și audit
Comitetul de audit și codul de etică definesc cadrul de supraveghere, iar regulile de guvernanță aplicate sunt, în mare parte, cele din Canada, nu cele ale NYSE pentru companiile americane.
Piața în context
Sursa nu conține date despre piața metalelor sau despre cota de piață a companiei, astfel că nu pot fi prezentate concluzii privind dimensiunea sectorului. Din raport reiese doar că activitatea este raportată în dolari americani și că sunt utilizate și cifre în dolari canadieni, ceea ce poate conta pentru investitorii din ambele țări.
Listarea la Bursa din Toronto și la NYSE plasează compania într-un cadru de reglementare dublu, în care regulile canadiene au prioritate pentru mai multe aspecte de guvernanță, cum ar fi independența administratorilor și aprobarea planurilor de remunerare pe acțiuni.
Tendințe
- Trecerea la raportarea IFRSmixt
Situațiile financiare sunt întocmite conform standardelor IFRS, ceea ce face ca rezultatele să fie comparabile cu cele ale altor emitenți canadieni, dar mai greu de comparat direct cu companiile care raportează conform US GAAP.
- Cerințe de control internvânt din spate
Controlul intern asupra raportării financiare a fost auditat, iar auditorul a exprimat o opinie fără rezerve, ceea ce reduce riscul de erori materiale neidentificate, dar nu elimină limitele inerente ale oricărui sistem de control.
- Reguli de recuperare a remunerațieivânt din față
Companiile sunt obligate să analizeze recuperarea remunerației executive în caz de rectificări ale situațiilor financiare, iar politica de clawback este atașată ca anexă, ceea ce adaugă o sarcină de conformitate.
- Transparența privind siguranța minierămixt
Cerințele de raportare a incidentelor de siguranță cresc povara administrativă, dar oferă investitorilor informații standardizate despre riscurile operaționale.
Poziția concurențială
Sursa nu identifică concurenții companiei. Textul menționează doar cadrul de reglementare și piețele de listare, nu comparații cu alți producători.
Comparațiile cu alți emitenți ar necesita rapoarte ale competitorilor, care nu fac parte din sursa disponibilă pentru acest profil.
- Necunoscut din sursă
Sursa nu numește concurenți, deci nu poate fi stabilită o listă verificabilă.
- Necunoscut din sursă
Fără date despre competitori, nu se pot compara marjele sau costurile.
- Necunoscut din sursă
Lipsa informațiilor despre concurență limitează analiza poziției pe piață.
- Necunoscut din sursă
Un profil complet ar avea nevoie de rapoarte ale altor companii miniere.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)24 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)20 mai 2026
Surse
- [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Hudbay Minerals Inc. · 27 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.