olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Southern Copper Corporation SCCO

Metal Mining · SIC 1000 · Verticală: Metal Mining (SIC 1000)

176,84USD+1,93 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Southern Copper este unul dintre cei mai mari producători integrați de cupru din lume, cu mine în Peru și Mexic și cu un cost net foarte mic datorită subproduselor. În trimestrul III 2026 vânzările nete au fost de 4,7 mld USD, în creștere cu 39,1 %, dar creșterea vine din preț: producția de cupru scade.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Southern Copper Corporation (SCCO) costa 176,84 USD (+1,93 % într-o zi), cu capitalizare 149,3 mld USD, P/E 23,0 pe un EPS diluat de 7,68 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,39 %, beta 1,55, interval pe 52 de săptămâni 116,49–219,70 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 4,7 mld USD (+39,1 % an/an), profit net de 1,8 mld USD (+62,7 % an/an), EPS diluat 2,15 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
149,3 mld USD
acțiuni la 29 oct. 2026
P/E (TTM)
23,0
EPS diluat TTM 7,68 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
4,35 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
3,39 %
DPS 12 luni 6,00
Beta (2 ani)
1,55
Volatilitate (1 an) 52 %
Interval 52 săpt.
116,49219,70

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
35,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
170,42 – 215,57
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 23,4 %
SMA 50 / 200
198,24 / 186,57
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-6,23 / -4,02
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−13,9 %−1,1 %−12,8 pp—
3 luni−9,2 %−0,5 %−8,7 pp—
6 luni−1,7 %+4,4 %−6,1 pp—
De la început de an+27,0 %+12,3 %+14,7 pp—
1 an+40,4 %+13,5 %+26,9 pp−10,3 %
3 ani+154,8 %+76,4 %+78,4 pp+67,8 %
5 ani+218,6 %+63,7 %+154,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,2 %
02 mar. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,2 %
01 apr. 2022 → 26 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+26,1 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
4,7 mld USD
+39,1 % an/an
Profit net
1,8 mld USD
+62,7 % an/an
EPS diluat
2,15
+62,9 % an/an
netă / operațională
38,5 % / 59,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri2,8 mld3,1 mld3,1 mld3,4 mld3,9 mld4,3 mld4,3 mld4,7 mld
Costul vânzărilor1,2 mld1,3 mld1,2 mld1,4 mld1,5 mld1,5 mld1,4 mld1,6 mld
Cheltuieli generale și de vânzare34,5 mil31,7 mil32,5 mil33,7 mil39,9 mil35,8 mil35,3 mil36,4 mil
Profit operațional1,3 mld1,5 mld1,6 mld1,8 mld2,1 mld2,5 mld2,6 mld2,8 mld
Amortizare și depreciere214,2 mil223,8 mil206,2 mil207,8 mil230,7 mil225,7 mil226,0 mil230,4 mil
Profit înainte de impozit1,2 mld1,5 mld1,5 mld1,7 mld2,0 mld2,4 mld2,6 mld2,8 mld
Impozit pe profit446,7 mil532,8 mil575,9 mil ≈619,7 mil ≈741,7 mil891,0 mil945,3 mil ≈990,9 mil ≈
Profit net796,2 mil949,1 mil976,7 mil1,1 mld1,3 mld1,6 mld1,7 mld1,8 mld
EPS diluat0,96 ≈1,151,171,321,60 ≈1,922,012,15
Flux de numerar operațional1,4 mld721,4 mil976,8 mil1,6 mld1,5 mld1,7 mld2,0 mld2,2 mld
Investiții (capex)235,3 mil317,8 mil235,7 mil349,2 mil422,6 mil441,9 mil422,8 mil515,8 mil
Dividende plătite549,9 mil553,3 mil557,4 mil643,3 mil731,1 mil819,2 mil826,2 mil917,9 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 55 din propriul istoric de 20 trimestre (min 12,3, mediană 21,3, max 33,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri7,1 mld7,3 mld8,0 mld10,9 mld10,0 mld9,9 mld11,4 mld13,4 mld
Venituri an/an+6,6 %+2,7 %+9,6 %+36,9 %−8,1 %−1,5 %+15,5 %+17,4 %
Profit net1,5 mld1,5 mld1,6 mld3,4 mld2,6 mld2,4 mld3,4 mld4,3 mld
Profit net an/an+111,4 %−3,6 %+5,8 %+116,2 %−22,4 %−8,1 %+39,2 %+28,3 %
EPS diluatindisponibil1,922,034,393,413,054,215,24
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+5,7 %+116,3 %−22,3 %−10,6 %+38,0 %+24,5 %
netă %21,8 %20,5 %19,8 %31,2 %26,4 %24,6 %29,6 %32,4 %
Flux de numerar liber1,1 mld1,2 mld2,2 mld3,4 mld1,9 mld2,6 mld3,4 mld3,4 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
4,3 mld USD
Datorie financiară
6,8 mld USD
Datorie netă
2,4 mld USD
Capitaluri proprii
11,1 mld USD
Active totale
21,4 mld USD
Datorie / capitaluri
0,61x
Lichiditate curentă
3,89x
ROE
42,7 %
ROA
21,7 %
Marja FCF
25,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
9,9 mld
2024
11,4 mld
2025
13,4 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
4,7 mld
2024
4,8 mld
2025
5,4 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
5,2 mld ≈
2024
6,6 mld ≈
2025
8,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
127,2 mil
2024
130,5 mil
2025
137,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
4,2 mld
2024
5,6 mld
2025
7,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
833,6 mil
2024
845,9 mil
2025
868,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
5,0 mld ≈
2024
6,4 mld ≈
2025
7,9 mld ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
4,0 mld
2024
5,4 mld
2025
6,8 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,5 mld
2024
2,0 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
2,4 mld
2024
3,4 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,05
2024
4,21
2025
5,24

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
795,3 mil
2024
802,9 mil
2025
826,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
4,00
2024
2,10
2025
3,10

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,2 mld
2024
3,3 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,0 mld
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
4,4 mld
2024
6,2 mld
2025
8,4 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
9,8 mld
2024
9,9 mld
2025
10,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
41,9 mil
2024
41,9 mil
2025
41,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
18,5 mil
2024
16,0 mil
2025
15,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
16,7 mld
2024
18,7 mld
2025
21,4 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
652,6 mil
2024
615,2 mil
2025
861,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
499,8 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
6,3 mld
2024
5,8 mld
2025
6,8 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,4 mld
2024
2,2 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
7,5 mld
2024
9,2 mld
2025
11,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
3,6 mld
2024
4,4 mld
2025
4,8 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,0 mld
2024
1,0 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
2,6 mld ≈
2024
3,4 mld ≈
2025
3,4 mld ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,4 mld
2024
-673,3 mil
2025
-1,7 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-3,1 mld
2024
-1,6 mld
2025
-2,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
3,1 mld
2024
1,6 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
17,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
10,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
10,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
26,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
28,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
18,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
22,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
24,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
15,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
20,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
1,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
65,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
64,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
58,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
37,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
32,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
53,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
27,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
42,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
43,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
78,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
58,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
3,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
7,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
1,8 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
5,6 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
87,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
67,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
43 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
64 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
53 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
54 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
149,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
152,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
23,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
23,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
11,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
8,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
13,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
15,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
8,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
26,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 70 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

176,84 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 149,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
149,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
23,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
11,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
13,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
53,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
37,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
17,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 2804derivat 206

Scorul pe grupe

  • Evaluare29
  • Randamente54
  • Calitate95
  • Bilanț și datorie100
  • Creștere92

Interval de valoare estimat

Jos
93,07
USD pe acțiune
Mijloc
112,69
USD pe acțiune
Sus
160,55
USD pe acțiune
Preț: 176,84 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -36,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -56,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 40,74 – 189,52 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA120,28 – 189,52 (Mijloc 151,33)
    4 firme folosite · multiplul median 12,0x · quartile 9,6x – 14,9x
    CLF, ERO, FCX, HBM
  • Colegi: P/E93,07 – 160,55 (Mijloc 112,69)
    8 firme folosite · multiplul median 14,7x · quartile 12,1x – 20,9x
    BHP, BVN, ERO, FCX, HBM, NEXA, RIO, TMC
  • Dividende actualizate (DDM)40,74 – 54,78 (Mijloc 46,73)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Metal Mining (SIC 1000)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 70/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate42,5 %100 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate37,3 %100 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate87,8 %83 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere10,1 %84 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere15,4 %100 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,3x100 (pe interval fix)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,3x100 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare23,0x33 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare13,9x10 (pe interval fix)11 %
Randament FCF · Evaluare3,7 %47 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,2 %32 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente58,8 %87 (pe interval fix)4 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere92/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate95/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente54/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare29/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

SOUTHERN COPPER CORP/ (SCCO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,4 mld USD în 2025; creștere an/an 17,4 %; marjă netă 37,3 %; ROE 53,2 %; datorie netă/EBITDA 0,3x.

Intervalul de valoare estimat este 93,07–160,55 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 112,69 USD, prețul de 176,84 USD lasă un potențial de -36,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -56,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 70/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 42,5 %
  • Marja netă: 37,3 %
  • Conversia profitului în FCF: 87,8 %
  • CAGR venituri 3 ani: 10,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: 15,4 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,3x
  • Lichiditatea curentă: 4,3x
  • Rata de distribuire (FCF): 58,8 %

Ce o infirmă

  • EV/EBITDA: 13,9x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Metal Mining (SIC 1000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
23,0x
mediana verticalei 15,4x
peste mediană (+49,1 %)
EV/EBITDA
13,9x
mediana verticalei 12,0x
peste mediană (+16,4 %)
P/S
8,7x
mediana verticalei 6,3x
peste mediană (+37,9 %)
P/B
11,0x
mediana verticalei 2,5x
peste mediană (+346,6 %)
ROE
53,2 %
mediana verticalei -9,0 %
peste mediană
Marja netă
37,3 %
mediana verticalei -2,4 %
peste mediană
Marja EBIT
58,6 %
mediana verticalei 15,4 %
peste mediană (+281,8 %)
Venituri an/an
17,4 %
mediana verticalei 8,0 %
peste mediană (+118,1 %)
Datorie netă/EBITDA
0,3x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−73,9 %)
Randament dividend
3,4 %
mediana verticalei 1,5 %
peste mediană (+119,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BHPBhp Group Limited406,8 mld45,219,5 %17,6 %−7,9 %+46 % / +31 %
SCCOSouthern Copper Corp149,3 mld23,053,2 %37,3 %+17,4 %+40 % / +155 %
RIORio Tinto PLC106,2 mld13,917,0 %17,3 %+7,4 %+18 % / +22 %
FCXFreeport-McMoRan Inc.89,9 mld29,221,8 %16,2 %+1,8 %+46 % / +68 %
HBMHudbay Minerals Inc.8,8 mld15,419,7 %25,7 %+9,4 %+31 % / +388 %
CLFCleveland-Cliffs Inc.7,3 mld—-8,5 %-2,4 %−3,0 %−2 % / −25 %
BVNBuenaventura Mining Co Inc7,3 mld18,112,6 %34,9 %+40,1 %+16 % / +202 %
MPMP Materials Corp.6,4 mld—-4,1 %-19,9 %+10,1 %−42 % / +126 %
EROEro Copper Corp3,2 mld12,234,6 %33,6 %+67,1 %+21 % / +150 %
NEXANexa Resources S.A.1,6 mld11,914,6 %4,4 %+8,5 %+70 % / +103 %
IEIvanhoe Electric Inc.1,2 mld—-8,4 %-1.138,7 %+11,8 %−46 % / −32 %
USARUSA Rare Earth, Inc.1,1 mld—-23,6 %-2.159,3 %indisponibil−39 % / −20 %
TMCTMC the metals Co Inc.1,0 mld4,2-1.123,2 %—indisponibil−67 % / +103 %
USASAmericas Gold And Silver Corporation986,9 mil—-61,6 %-74,1 %+17,7 %−31 % / +413 %
ASMAvino Silver & Gold Mines Ltd.769,3 mil79,07,0 %12,2 %+50,8 %−15 % / +746 %
LARLithium Argentina AG682,1 mil—-9,5 %—+12,9 %−24 % / −21 %
SGMLSigma Lithium Corporation626,1 mil—-67,4 %-45,6 %−27,3 %−50 % / −81 %
GSMFerroglobe PLC547,5 mil—-25,9 %-12,8 %−18,8 %−34 % / −49 %
ALOYRealloys Inc.459,5 mil—-155,8 %-5.144,4 %−5,3 %−5 % / +68 %
THMInternational Tower Hill Mines Ltd455,2 mil—-2,8 %—indisponibil−10 % / +222 %
LZMLifezone Metals Limited336,9 mil—-16,7 %-1.289,2 %+652,2 %+1 % / −60 %
USAUU.s. Gold Corp.186,4 mil—-55,2 %—−30,9 %−35 % / +239 %
PZGParamount Gold Nevada Corp.83,9 mil—-46,1 %—−54,7 %−20 % / +146 %
WWRWestwater Resources, Inc.52,5 mil—-19,1 %—indisponibil−57 % / −33 %
COPRIdaho Copper Corporation25,7 mil—-187,5 %—−63,5 %indisponibil / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SCCO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
108,51
Randament total -36 % · Pe an -36 %
191,35
Randament total 12 % · Pe an 12 %
287,55
Randament total 67 % · Pe an 67 %
3 ani
117,56
Randament total -25 % · Pe an -9 %
232,06
Randament total 43 % · Pe an 13 %
381,12
Randament total 131 % · Pe an 32 %
5 ani
127,36
Randament total -13 % · Pe an -3 %
281,44
Randament total 82 % · Pe an 13 %
505,14
Randament total 215 % · Pe an 26 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 58,02
  • Marja netă± 40,61
  • Creșterea anuală a veniturilor± 31,63
  • Diluare anuală± 3,41

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 26 oct. 2026 · Model: claude-sonnet-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026).

Pe scurt

Southern Copper este unul dintre cei mai mari producători integrați de cupru din lume, cu mine în Peru și Mexic și cu un cost net foarte mic datorită subproduselor 1. În trimestrul III 2026 vânzările nete au fost de 4,7 mld USD, în creștere cu 39,1 %, dar creșterea vine din preț: producția de cupru scade 1.

SWOT

Puncte tari

  • Cost în numerar net de subproduse de numai 0,09 USD/lb în trimestrul III 2026 1.
  • Marjă EBITDA ajustat de 64,7 % în trimestrul III 2026 1.
  • Bilanț puternic: numerar de 4,8237 mld USD și investiții pe termen scurt de 3,2392 mld USD 1.
  • Integrare de la mină la rafinărie și rezerve mari.

Puncte slabe

  • Producție de cupru în scădere, cu 2,9 % în nouă luni 1.
  • Expunere concentrată la Peru și Mexic.
  • Dependență de prețul unui singur metal.

Oportunități

  • Tia Maria ar adăuga 120.000 tone/an de catozi, cu start în 2028 1.
  • Los Chancas, cu 130.000 tone/an, și El Pilar extind baza după 2028 1.
  • Un deficit de ofertă ar putea ține prețul ridicat 2.

Amenințări

  • Opoziție socială și blocaje pe proiecte în Peru.
  • O scădere a prețului cuprului lovește direct profitul.
  • Tarife sau încetinirea cererii din China.

Riscuri

  • Prețul cupruluiridicat

    Profitul urmează prețul. O corecție după recordurile din 2026 ar comprima rapid venitul și marja 12.

  • Risc social și politic în Peruridicat

    Proiecte precum Tia Maria au fost întârziate ani la rând de proteste; stadiul de 49,6 % nu elimină riscul unor noi opriri 1.

  • Volum în scăderemediu

    Dacă gradele de minereu continuă să scadă, producția ar putea rămâne sub nivelul anilor trecuți 1.

  • Capex în creșteremediu

    Investițiile de 1,3805 mld USD în nouă luni și proiectele de 551 mil. USD și 2,6 mld USD pot depăși bugetul 1.

  • Controlul acționarului majoritarscăzut

    Acționarul majoritar decide dividendul și strategia; interesele minoritarilor pot diferi.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Prețul cuprului rămâne ridicat din cauza deficitului de ofertă 2.
  • Producția se stabilizează, iar Tia Maria rămâne în grafic 1.
  • Costul net rămâne aproape de zero datorită subproduselor 1.

Ce ar strica teza

  • Prețul coboară sub nivelul de azi, pe fondul cererii mai slabe din China sau al tarifelor.
  • Producția continuă să scadă în Peru 1.
  • Proiectele sunt întârziate sau mai scumpe 1.

De urmărit

  • Producția de cupru și costul în numerarQ4 2026
  • Decizia americană privind taxa pe cuprul rafinat2026–2027
  • Revenirea la Grasberg și bilanțul global al cuprului2027
  • Începerea construcției la El PilarQ1 2027
  • Stadiul lucrărilor la Tia Maria2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 26 oct. 2026 · Model: claude-sonnet-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026).

Afacerea

Compania extrage, concentrează, topește și rafinează cupru și produce, ca subproduse, molibden, zinc și argint. Vinde catozi, concentrate și produse derivate unor topitorii, fabricanți de cablu și traderi din America, Europa și Asia. Controlul asupra lanțului, de la mină la catod, îi dă flexibilitate, iar creditele din subproduse îi coboară costul net aproape de zero 1.

Rezultatele sunt aproape în întregime o funcție a prețului cuprului. În trimestrul III 2026 prețul mediu LME a fost de 6,41 USD/lb, marja EBITDA ajustat de 64,7 %, iar costul în numerar net de subproduse de numai 0,09 USD/lb 1.

Segmente

Minerit în Peru

Cuprinde minele Toquepala și Cuajone și rafinăria Ilo. Producția peruană a scăzut în 2026 din cauza conținutului mai mic de metal din minereu, ceea ce explică cea mai mare parte a scăderii producției totale 1. Aici sunt și proiectele mari de creștere, Tia Maria și Los Chancas.

Minerit în Mexic

Include complexele Buenavista, La Caridad și minele subterane de zinc, plumb și argint. Buenavista a avut în trimestrul III 2026 o producție de cupru în creștere, ceea ce a compensat parțial scăderea din Peru 1. Proiectul El Pilar, din Sonora, are o investiție de 551 mil. USD 1.

Subproduse

Molibdenul, zincul și argintul reduc costul net al cuprului. Zincul extras și molibdenul au scăzut în 2026 față de anul trecut, iar argintul extras a crescut ușor în nouă luni 1.

Piața în context

Piața cuprului rafinat trece spre deficit. ICSG estimează pentru 2026 un deficit de circa 150.000 tone (revizia din mai 2026) 4, iar ING estima în decembrie 2025 circa 600.000 tone 2; diferența vine din ipoteze despre recuperarea minelor, cererea Chinei și tarife. Benchmark estima că oprirea de la Grasberg ar scoate din piață circa 313.000 tone în 2026 3; revenirea completă nu e așteptată înainte de 2027, iar unele estimări din 2026 o împing spre 2028 24.

Tarifele americane au mutat stocuri spre SUA: taxa vamală pe produsele semifinite din cupru este de 50 % din august 2025, iar cuprul rafinat a fost scutit, dar administrația poate decide o taxă și pentru el din 2027 24. Prețurile ridicate au susținut vânzările și profitul Southern Copper în 2026.

Tendințe

  • Deficit structural de ofertăvânt din spate

    Minele noi sunt puține și întârzie, iar gradele de minereu scad la mulți producători. Dacă deficitul estimat se confirmă, prețul ar putea rămâne ridicat, ceea ce ar susține marjele 2.

  • Politica tarifară americanămixt

    O taxă pe cuprul rafinat ar putea muta fluxurile și crea diferențe între COMEX și LME. Efectul asupra unui producător cu vânzări globale este incert 4.

  • Conținut de metal în scădere în Peruvânt din față

    Producția de cupru a scăzut cu 2,9 % în primele nouă luni din 2026, în principal din minele peruane 1. Volumul mai mic limitează câștigul din preț.

  • Ciclul de investițiimixt

    Investițiile au ajuns la 1,3805 mld USD în nouă luni, iar Tia Maria, El Pilar și Los Chancas ar adăuga volum abia după 2028 1. Până atunci, capexul apasă fluxul liber.

Poziția concurențială

Southern Copper concurează cu mari producători diversificați și cu specialiști în cupru. Avantajul ei este baza de rezerve de lungă durată și costul de producție foarte mic, ajutat de subproduse. Dezavantajele sunt concentrarea geografică în Peru și Mexic și dependența de un singur metal.

  • Freeport-McMoRanFCX

    Unul dintre cei mai mari producători listați de cupru; afectat de oprirea de la Grasberg 23.

  • BHPBHP

    Minier diversificat, cu Escondida în Chile.

  • Rio TintoRIO

    Diversificat, cu cupru la Oyu Tolgoi și în SUA.

  • Teck ResourcesTECK

    Producător de cupru și zinc cu active în Chile și Peru; fuziunea cu Anglo American aștepta încă aprobări în octombrie 2026.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 10 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 8-K, comunicat rezultate trimestrul III 2026 și 9 luni · SEC / Southern Copper · 21 oct. 2026
  2. [2] Copper upside building on tight supply · ING Think · 08 dec. 2025
  3. [3] Grasberg supply shock to plunge refined copper market into deficit in 2026 · Benchmark Mineral Intelligence · 26 sept. 2025
  4. [4] Section 232 tariff deadline and copper deficit · Crux Investor · 29 iun. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.