olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
MP Materials Corp. MP
Metal Mining · SIC 1000 · Verticală: Metal Mining (SIC 1000)
MP Materials este cel mai mare producător de materiale din pământuri rare din emisfera vestică, cu singura mină și rafinărie de asemenea scară din America de Nord, la Mountain Pass, California. Compania își extinde acum lanțul de magneți din SUA, sprijinită de un parteneriat cu Departamentul Războiului, iar producția de oxid NdPr a crescut puternic, ajungând la 1.006 tone vândute în trimestrul al doilea din 2026.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea MP Materials Corp. (MP) costa 35,91 USD (−5,08 % într-o zi), cu capitalizare 6,4 mld USD, beta 1,49, interval pe 52 de săptămâni 35,91–72,65 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 108,5 mil USD (+89,0 % an/an), profit net de -20,3 mil USD, EPS diluat -0,11 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 35,14 – 45,55
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,07 · lățimea benzii 25,8 %
- SMA 50 / 200
- 46,64 / 54,75
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -2,42 / -2,44
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −23,3 % | −2,0 % | −21,3 pp | — |
| 3 luni | −25,0 % | −2,2 % | −22,9 pp | — |
| 6 luni | −50,6 % | +4,3 % | −54,8 pp | — |
| De la început de an | −28,9 % | +10,6 % | −39,5 pp | — |
| 1 an | −34,6 % | +10,5 % | −45,1 pp | −9,4 % |
| 3 ani | +118,7 % | +73,7 % | +45,0 pp | +67,8 % |
| 5 ani | −1,9 % | +61,7 % | −63,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 62,9 mil | 61,0 mil | 60,8 mil | 57,4 mil | 53,6 mil | 52,7 mil | 90,6 mil | 108,5 mil |
| Costul vânzărilor | 57,3 mil | 58,3 mil | 48,8 mil | 50,4 mil | 48,5 mil | 45,1 mil | 74,2 mil | 72,3 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 21,5 mil | 19,1 mil | 24,2 mil | 27,4 mil | 28,4 mil | 32,1 mil | 33,6 mil | 35,2 mil |
| Profit operațional | -39,5 mil | -44,0 mil | -34,8 mil | -43,9 mil | -67,0 mil | -3,7 mil | -24,1 mil | -32,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 19,3 mil | 22,1 mil | 21,4 mil | 20,8 mil | 22,5 mil | 24,6 mil | 32,1 mil | 35,4 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,6 mil | 6,8 mil | 7,6 mil | 5,4 mil | 8,6 mil | 9,9 mil | 9,8 mil | 9,7 mil |
| Profit înainte de impozit | -34,9 mil | -34,0 mil | -27,2 mil | -42,7 mil | -58,4 mil | 10,6 mil | -13,6 mil | -29,3 mil |
| Impozit pe profit | -9,4 mil | -11,6 mil | -4,5 mil | -11,9 mil | -16,7 mil | 1,1 mil | -5,7 mil | -9,0 mil |
| Profit net | -25,5 mil | -22,3 mil | -22,6 mil | -30,9 mil | -41,8 mil | 9,4 mil | -8,0 mil | -20,3 mil |
| EPS diluat | -0,16 | -0,14 ≈ | -0,14 | -0,19 | -0,24 | 0,05 ≈ | -0,04 | -0,11 |
| Flux de numerar operațional | -6,8 mil ≈ | 30,5 mil | -63,2 mil | -3,7 mil ≈ | -42,0 mil ≈ | -46,9 mil | -1,9 mil | 6,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 46,4 mil | 41,7 mil | 30,5 mil | 29,0 mil | 50,5 mil | 62,4 mil | 77,4 mil | 230,3 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 24,3 mil | 0 | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 73,4 mil | 134,3 mil | 332,0 mil | 527,5 mil | 253,4 mil | 203,9 mil | 224,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +83,0 % | +147,2 % | +58,9 % | −52,0 % | −19,6 % | +10,1 % |
| Profit net | -6,8 mil | -21,8 mil | 135,0 mil | 289,0 mil | 24,3 mil | -65,4 mil | -85,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +114,0 % | −91,6 % | −369,2 % | indisponibil |
| EPS diluat | -0,10 | -0,27 | 0,73 | 1,52 | 0,14 | -0,57 | -0,50 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +108,2 % | −90,8 % | −507,1 % | indisponibil |
| netă % | -9,2 % | -16,2 % | 40,7 % | 54,8 % | 9,6 % | -32,1 % | -38,3 % |
| Flux de numerar liber | -2,7 mil | -19,1 mil | -21,9 mil | 16,9 mil | -199,2 mil | -173,1 mil | -328,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,2 mld USD
- Datorie financiară
- 998,7 mil USD
- Datorie netă
- -167,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 2,0 mld USD
- Active totale
- 3,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,50x
- Lichiditate curentă
- 7,24x
- ROE
- -5,7 %
- ROA
- -2,8 %
- Marja FCF
- -146,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 134,3 mil | 332,0 mil | 527,5 mil | 253,4 mil | 203,9 mil | 224,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 63,8 mil | — | 92,2 mil | 92,7 mil | 192,6 mil | 192,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 70,5 mil ≈ | — | 435,3 mil ≈ | 160,7 mil ≈ | 11,3 mil ≈ | 31,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 26,8 mil | 56,6 mil | 75,9 mil | 79,2 mil | 83,3 mil | 112,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -34,7 mil | 165,3 mil | 327,4 mil | -17,7 mil | -169,4 mil | -149,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 6,9 mil | 24,4 mil | 18,4 mil | 55,7 mil | 78,1 mil | 89,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -27,8 mil ≈ | 189,7 mil ≈ | 345,8 mil ≈ | 38,0 mil ≈ | -91,4 mil ≈ | -60,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,0 mil | 8,9 mil | 5,8 mil | 5,3 mil | 23,0 mil | 31,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -39,5 mil | 160,2 mil | 341,2 mil | 33,1 mil | -93,3 mil | -117,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -17,6 mil | 25,2 mil | 52,1 mil | 8,8 mil | -27,9 mil | -31,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | -21,8 mil | 135,0 mil | 289,0 mil | 24,3 mil | -65,4 mil | -85,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,27 | 0,73 | 1,52 | 0,14 | -0,57 | -0,50 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 79,7 mil | 189,8 mil | 193,5 mil | 178,2 mil | 169,9 mil | 170,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 79,2 mil
- 2024
- 83,3 mil
- 2025
- 112,1 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 178,2 mil
- 2024
- 169,9 mil
- 2025
- 170,1 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 519,7 mil | 1,2 mld | 136,6 mil | 263,4 mil | 282,4 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 3,6 mil | 51,0 mil | 32,9 mil | 10,0 mil | 18,6 mil | 14,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 32,3 mil | 38,7 mil | 57,6 mil | 95,2 mil | 107,9 mil | 171,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 561,0 mil | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 502,0 mil | 610,6 mil | 935,7 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | 89,0 mii | 8,9 mil | 7,4 mil | 6,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,9 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 16,2 mil | 35,7 mil | 15,3 mil | 28,0 mil | 23,6 mil | 36,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,4 mil | 0 | — | — | 0 | 67,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 961,0 mii | 674,9 mil | 678,4 mil | 682,0 mil | 908,7 mil | 931,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 43,1 mil | 59,5 mil | 97,5 mil | 108,6 mil | 164,0 mil | 299,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 220,4 mil | 880,9 mil | 925,2 mil | 970,7 mil | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 853,9 mil † | 1,0 mld † | 1,3 mld † | 1,4 mld † | 1,1 mld † | 2,0 mld † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 8,9 mil
- 2024
- 7,4 mil
- 2025
- 6,2 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 3,3 mil | 102,0 mil | 343,5 mil | 62,7 mil | 13,3 mil | -155,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 22,4 mil | 123,9 mil | 326,6 mil | 261,9 mil | 186,4 mil | 172,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -19,1 mil ≈ | -21,9 mil ≈ | 16,9 mil ≈ | -199,2 mil ≈ | -173,1 mil ≈ | -328,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -22,4 mil | -119,4 mil | -1,4 mld | 68,7 mil | 10,1 mil | -206,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 522,0 mil | 666,1 mil | -24,2 mil | -9,9 mil | -4,8 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 | 225,1 mil | 0 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -199,2 mil ≈
- 2024
- -173,1 mil ≈
- 2025
- -328,1 mil ≈
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat
- 2023
- 68,7 mil
- 2024
- 10,1 mil
- 2025
- -206,0 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -5,2 % | 36 (față de colegi) | 21 % |
| Marja netă · Calitate | -19,9 % | 37 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -24,8 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -3,3x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 9,5x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -7,9 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate37/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MP Materials Corp. / DE (MP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 224,4 mil USD în 2025; creștere an/an 10,1 %; marjă netă -19,9 %; ROE -4,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 9,5x
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -24,8 %
- Acoperirea dobânzilor: -3,3x
- Randament FCF: -7,9 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Metal Mining (SIC 1000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BHPBhp Group Limited | 406,8 mld | 45,2 | 19,5 % | 17,6 % | −7,9 % | +46 % / +31 % |
| SCCOSouthern Copper Corp | 146,5 mld | 22,6 | 53,2 % | 37,3 % | +17,4 % | +33 % / +158 % |
| RIORio Tinto PLC | 106,2 mld | 13,9 | 17,0 % | 17,3 % | +7,4 % | +18 % / +22 % |
| FCXFreeport-McMoRan Inc. | 88,7 mld | 28,8 | 21,8 % | 16,2 % | +1,8 % | +44 % / +66 % |
| HBMHudbay Minerals Inc. | 8,8 mld | 15,4 | 19,7 % | 25,7 % | +9,4 % | +31 % / +388 % |
| CLFCleveland-Cliffs Inc. | 7,3 mld | — | -8,5 % | -2,4 % | −3,0 % | −2 % / −25 % |
| BVNBuenaventura Mining Co Inc | 7,3 mld | 18,1 | 12,6 % | 34,9 % | +40,1 % | +16 % / +202 % |
| MPMP Materials Corp. | 6,4 mld | — | -4,1 % | -19,9 % | +10,1 % | −35 % / +119 % |
| EROEro Copper Corp | 3,2 mld | 12,2 | 34,6 % | 33,6 % | +67,1 % | +21 % / +150 % |
| NEXANexa Resources S.A. | 1,6 mld | 11,9 | 14,6 % | 4,4 % | +8,5 % | +70 % / +103 % |
| IEIvanhoe Electric Inc. | 1,2 mld | — | -8,4 % | -1.138,7 % | +11,8 % | −46 % / −32 % |
| USARUSA Rare Earth, Inc. | 1,1 mld | — | -23,6 % | -2.159,3 % | indisponibil | −39 % / −20 % |
| TMCTMC the metals Co Inc. | 1,0 mld | 4,2 | -1.123,2 % | — | indisponibil | −67 % / +103 % |
| USASAmericas Gold And Silver Corporation | 986,9 mil | — | -61,6 % | -74,1 % | +17,7 % | −31 % / +413 % |
| ASMAvino Silver & Gold Mines Ltd. | 769,3 mil | 79,0 | 7,0 % | 12,2 % | +50,8 % | −15 % / +746 % |
| LARLithium Argentina AG | 682,1 mil | — | -9,5 % | — | +12,9 % | −24 % / −21 % |
| SGMLSigma Lithium Corporation | 626,1 mil | — | -67,4 % | -45,6 % | −27,3 % | −50 % / −81 % |
| GSMFerroglobe PLC | 547,5 mil | — | -25,9 % | -12,8 % | −18,8 % | −34 % / −49 % |
| ALOYRealloys Inc. | 459,5 mil | — | -155,8 % | -5.144,4 % | −5,3 % | −5 % / +68 % |
| THMInternational Tower Hill Mines Ltd | 455,2 mil | — | -2,8 % | — | indisponibil | −10 % / +222 % |
| LZMLifezone Metals Limited | 336,9 mil | — | -16,7 % | -1.289,2 % | +652,2 % | +1 % / −60 % |
| USAUU.s. Gold Corp. | 186,4 mil | — | -55,2 % | — | −30,9 % | −35 % / +239 % |
| PZGParamount Gold Nevada Corp. | 83,9 mil | — | -46,1 % | — | −54,7 % | −20 % / +146 % |
| WWRWestwater Resources, Inc. | 52,5 mil | — | -19,1 % | — | indisponibil | −57 % / −33 % |
| COPRIdaho Copper Corporation | 25,7 mil | — | -187,5 % | — | −63,5 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
MP Materials este cel mai mare producător de materiale din pământuri rare din emisfera vestică, cu singura mină și rafinărie de asemenea scară din America de Nord, la Mountain Pass, California. Compania își extinde acum lanțul de magneți din SUA, sprijinită de un parteneriat cu Departamentul Războiului, iar producția de oxid NdPr a crescut puternic, ajungând la 1.006 tone vândute în trimestrul al doilea din 2026 3.
SWOT
Puncte tari
- Singura operațiune integrată și de scară din America de Nord pentru pământuri rare, cu o poziție de cost considerată competitivă.
- Parteneriat de lungă durată cu Departamentul Războiului, cu protecție a prețului și contract de cumpărare a magneților.
- Bilanț solid, cu lichidități importante la sfârșitul anului 2025.
Puncte slabe
- Producția de produse separate a rămas sub capacitatea de proiectare, iar costurile unitare au fost ridicate la început.
- Segmentul Magnetics este încă în faza de pornire, cu pierderi legate de costurile de start-up.
- Dependența de un singur sit de extracție creează riscuri operaționale semnificative.
Oportunități
- Extinderea fabricii 10X și a capacității de magneți ar putea transforma compania într-un furnizor major din SUA.
- Cererea pentru gadoliniu și alte pământuri rare grele din aerospațial și apărare ar putea crește.
- Programe precum reciclarea magneților și contractele cu clienți tehnologici ar putea deschide noi fluxuri de venit.
Amenințări
- Modificarea sau contestarea finanțării din partea Departamentului Războiului ar putea afecta planurile companiei.
- Supraofertă sau tranzacționare speculativă din China ar putea presa prețurile pământurilor rare.
- Substituirea magneților sau a pământurilor rare cu alte tehnologii ar putea reduce cererea pe termen lung.
Riscuri
- Dependența de Departamentul Războiuluiridicat
Finanțarea și sprijinul prețului depind de autorități care ar putea modifica sau contesta acordurile, cu impact asupra afacerii.
- Volatilitatea prețurilor NdPrridicat
Veniturile rămân sensibile la prețurile pământurilor rare, chiar dacă protecția prețului atenuează scăderile.
- Execuție la fabrica 10X și Independencemediu
Întârzierile sau depășirile de costuri la construcția și pornirea fabricilor ar putea amâna veniturile planificate.
- Îndatorare și cerințe de numerarmediu
Serviciul datoriei necesită lichidități importante, iar convenanții de credit ar putea limita flexibilitatea companiei.
- Riscuri operaționalemediu
Întreruperile de energie, costurile materiilor prime, problemele de transport și cerințele de mediu pot afecta producția.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania este singura sursă integrată de pământuri rare din Vest, ceea ce ar putea conta mult pe măsură ce cererea pentru lanțuri de aprovizionare sigure crește.
- Creșterea volumelor de NdPr și diversificarea clienților, inclusiv în aerospațial, ar putea susține veniturile pe termen mediu.
- Protecția prețului și garanțiile de EBITDA pentru fabrica 10X ar putea reduce incertitudinea pentru o parte din fluxurile de numerar.
Ce ar strica teza
- Dependența de un singur partener guvernamental și de condiții de finanțare revizuibile ar putea reprezenta un risc major.
- Pierderile nete persistente și costurile de start-up ridicate ar putea prelungi perioada până la rentabilitatea completă.
- Concurența chineză și eventualele substituiri ar putea limita creșterea prețurilor și a cotei de piață.
De urmărit
- Ritmul producției de NdPr și al vânzărilor față de capacitatea de proiectareQ3 2026
- Progresul pornirii producției de HREE (terbiu și disprosiu)second half 2026
- Progresul construcției fabricii 10X din Northlake, Texas2028
- Evoluția pierderilor de start-up și a cheltuielilor pentru magneți la Independencenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
MP Materials operează două segmente raportabile: Materials, care cuprinde extracția și rafinarea de la Mountain Pass, și Magnetics, care cuprinde fabrica de magneți din Fort Worth, Texas 1. Compania produce în principal oxid și metal NdPr, vândute în special în Japonia, Coreea de Sud și restul Asiei 1. Din 2025 a încetat vânzările către China, pentru a se alinia la acordurile cu Departamentul Războiului 1.
Parteneriatul public-privat cu Departamentul Războiului include un mecanism de protecție a prețului NdPr, un contract de cumpărare a magneților pentru fabrica 10X și o linie de finanțare de 400 de milioane USD prin acțiuni preferențiale convertibile 1. Fabrica 10X este planificată să înceapă punerea în funcțiune în 2028 și, împreună cu fabrica Independence, ar aduce capacitatea totală la aproximativ 10.000 de tone de magneți pe an 1.
În trimestrul al doilea din 2026, veniturile consolidate au crescut cu 89% față de anul precedent, susținute de vânzările de NdPr și de prețurile de piață mai bune, în timp ce segmentul Magnetics și-a redus ușor veniturile din precursori 3. Compania a semnat un contract de aprovizionare cu gadoliniu pe termen lung cu un client din aerospațial și apărare din SUA, extinzând portofoliul de pământuri rare grele 3.
Segmente
Piața în context
Piața globală a oxizilor de pământuri rare a totalizat aproximativ 252.000 de tone în 2025, iar Adamas estimează o creștere anuală de circa 6,0% până în 2040 1. Segmentul NdPr, care reprezintă majoritatea valorii pieței, ar putea crește cu 8,4% anual în aceeași perioadă 1. Creșterea depinde de cererea pentru magneți în vehicule electrice, robotică și apărare.
Piața este dominată de producătorii chinezi, iar restricțiile la export introduse de China în 2025 au generat volatilitate și căutarea de lanțuri de aprovizionare alternative 2. Dacă aceste tendințe se mențin, ar putea sprijini cererea pentru producția din SUA 2.
Tendințe
- Diversificarea lanțurilor de aprovizionarevânt din spate
Guvernele și utilizatorii de pământuri rare accelerează diversificarea geografică a aprovizionării după restricțiile chineze din 2025 2. Aceasta ar putea favoriza producătorii din Occident.
- Cerere crescută din robotică și apărarevânt din spate
Aplicațiile de inteligență artificială fizică, robotica de serviciu și sistemele de apărare cresc cererea pentru magneți de înaltă performanță 1.
- Volatilitatea prețurilor pământurilor rarevânt din față
Perioadele de supraofertă chineză sau tranzacționare speculativă pot provoca fluctuații mari ale prețurilor 1.
- Politici comerciale și tarifemixt
Schimbările de administrație și tarifele pot modifica cererea și costurile de transport pentru produsele companiei 1. Efectul este mixt, în funcție de politicile aplicate.
Poziția concurențială
Principalii concurenți sunt producători chinezi de pământuri rare, care controlează o parte mare a ofertei globale 1. Compania se diferențiază prin poziția de unică sursă integrată din Occident și prin costurile de producție considerate competitive 1.
Concurența se poate intensifica prin consolidarea industriei și prin substituirea materialelor, ceea ce ar putea reduce veniturile companiei 1. Lanțul de magneți din Vest este încă în dezvoltare, iar concurenții din afara SUA rămân prezenți pe piață 1.
- Producători chinezi de pământuri rare
Controlează cea mai mare parte a ofertei globale de magneți și materiale din pământuri rare, reglementată de guvernul central 1.
- Producători din afara SUA
Companii non-americane care pot oferi pământuri rare, fiind menționate ca alternativă la producția din Occident 1.
- Distribuitori și rafinării asiatice
Istoric, concentratul companiei era vândut unui distribuitor care îl livra rafinăriilor din China, iar acum vânzările merg spre Japonia și Coreea de Sud 1.
- Producători de magneți NdFeB
Furnizori globali de magneți care concurează pe piața pentru xEV, robotică și apărare 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Cameco vs. MP Materials: Does Uranium or Rare Earths Make a Better Stock Buy in 2026?Yahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- America’s Rare Earth Bet Nears a Real Test: MP Materials Closes In on GM DeliveriesYahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- Critical Metals Surges 25% as Greenland Security Pact Puts Tanbreez Rare Earth Permit in Focus; USA Rare Earth Climbs 6%, MP Materials Rises 4%Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Should You Ignore MP Materials and Buy This Rare-Earth Stock Instead?Yahoo Finance — News · 12 sept. 2026 · EN
- Cameco vs. MP Materials: Which Crucial Renewable Energy Supplier Stock Is a Better Buy in 2026?Yahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- Rare Earth Stocks Tumble on U.S.-China Thaw Hopes: USA Rare Earth Sinks 4%, MP Materials Drops 5%, Critical Metals SlipsYahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- Jim Cramer Bullish on MP Materials (MP) But Warns Investors Not to Expect Quick ResultsYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
- MP Materials Stock: Bull vs. Bear on This Top Rare Earth BetYahoo Finance — News · 31 aug. 2026 · EN
- MP Materials vs. Enterprise Products: Which "Boring" Business Actually Has the Better Growth Case?Yahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
- Critical Metals Spikes 19%, MP Materials and United States Antimony Lag: Is the European Lithium Merger Driving the Move?Yahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
- Prediction: MP Materials' Aerospace Deal Is Just the First of SeveralYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- MP Materials Stock Moved On The Theme, Not On Mountain PassYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- Is MP Materials Stock a Buy After Earnings?Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- First Majestic Silver vs. MP Materials: Which Metals Stock Is a Better Buy in 2026?Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- MP Materials vs. The Metals Company: Which Rare-Earth Bet Actually Pays Off First?Yahoo Finance — News · 23 aug. 2026 · EN
- USA Rare Earth Rebuts MP Materials Lawsuit as Rivalry DeepensBloomberg Markets · 22 iun. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)24 apr. 2026
- Raport anual26 feb. 2026
- Raport curent26 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 nov. 2025Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 nov. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / MP Materials Corp. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / MP Materials Corp. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / MP Materials Corp. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.